Laatste nieuws 2L; Wat de raad van Leiderdorp te behandelen TUNNEL ONDER HET KANAAL NOG EENS WERKELIJKHEID krijgt MAANDAG 3* AUGUSTUS 1058 Leidse raad (oude samenstelling) kwam vanmiddag voor het laatst bijeen Vele belangrijke voorstellen Onder leiding van de burgemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot, kwam de Leidse raad oude samenstelling hedenmiddag voor het laatst bijeen. Zoals elders gemeld zullen de nieuwe raadsleden dinsdag 2 september worden beëdigd en geïnstalleerd. Enkele belangrijke voorstellen, w.o. de bouw van een veemarkthal, de demping van de Uiterstegracht, de bouw en inrichting van een grossierscentrum en de verbete ring van het wegdek van de Hooigracht werden de raad in zyn huidige samen stelling deze middag nog ter afdoening voorgelegd. Alvorens deze voorstellen in discussie werden gebracht, werden wethouder J. C. van Schaik en mr. dr. H. D. M. Knol. die aftredend waren, aangewezen als kandidaten op wie in de aandeelhou dersvergadering van de N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij een stem zal worden uitgebracht. Met ingang van 1 september a.s. wer den, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 19581959, benoemd aan het Rembrandt-lyceum: a. de heer J. van der Steen, tot tijdelijk le raar in de Nederlandse taal en letter kunde; b. mej. J J. M. M. van de Voort, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde: c. de heer J. Meijs, tot tiidelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde: d. mej. A. J, van den Broek tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde: e. mej. R. C. Vogel, tot tij delijk lerares ln het tekenen; f. de heer LEIDERDORP P.V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Noyons op zaterdag 23 augustus. De duiven werden om 10.30 uur met zw, wind gelofct. De eerste duif bereikte haar hok om 2.51.40 uur en maakte een snelheid van 1167.10 b, per min. De laatste duif om 3.4.24 uur met een snelheid van 1113.53 p. min. De uitslag luidt als Vólgt: J. G. R. Langhout 1; J. Roest 2. 6; J. v. Wezel 3, 10; D. Sonnega 4; 8. Schoeman 5, 7; B. ter Beek 8; K. v .d. Berg 9. Ook werd een wedvlucht gehouden vanaf Roosendaal. Om 1.30 uur werden de duiven gelost met w. wind. De eerste duif bereikte haar hok om 2.37.50 uur en bereikte een snelheid van 1030.77 m. per min., terwijl de laatste aankwam om 3.4.20 uur en een snelheid bereikte van 731.33 m. per min. De uitslag luidt als volgt: E. v. Hooft 1: K. v. d. Berg 2; H. v. d. Vecht 3; D. Sonnega 4; S. Schoeman 5. 7; J. Roest 6,9: J. den Dunne 8: E. Flippo 10. Kampioen jonge duiven: 1. J. v. Wezel met 668 punten; 2. D. Sonnega met 667 pnt.j 3. A. ter Beek met 606.9 pnt. ZWEMDIPLOMA'S Zaterdagavond werd in het zwembad te Leiderdorp gezwommen voor de zwemdiploma's A of B. De uitslag is als volgt: Diploma A: W. W. Lans, W. van Tongeren, I. Prins, P. J. van Egmond, J. Groeneveld, Y. H. A. Maassen, W. J. de Jong, L. Mol, M. v. d. Horst, T. Borre- man, L. H. J. M. Heemskerk, J. W. Ani- ba, H. A. de Dood, N. Labordus. N. Oosterom, E. Sleeboom, W. F. Buiten dijk, A. Wassink, T. C. J. van Ees, C. v. Leeuwen, E. A. A. Laman, L. M. Volwa- ter, W. Vogel, P. Kranenburg, H. Arnol- dus, T. M. J. Laman, B. de Wolf, P Sleeboom, H. M. Roos, G. WaSsenburg, C. w. Boer, J. ArnoldU», J. M. Uljé, C. de Wolf, I. Wesselman, R. Kranenburg, L. A. de Heus, G. V. Hoogervorst, K. Neuteboom, F. F. Zonneveld, A. v. Bok horst, T. Boer, F. v. Ginkel, E. G. E. C. Riezebos, I. E. Kwestro, C. J. Brusche, I. v. Velzen, P. Looman. A. Th. Jansen, B Borreman, A. Heijkoop, W. Pieterse, W. J. de Dood - Koer selman, R. c. Aal- bersberg-Donkers. M. van Tongeren, M. Looman. Afgewezen 1. Diploma B: I. C. M. Fiesler, N. Oos terom, I. J. Zeeman, K. N. Hoogervorst, H. E. van Egmond. R. Buurman. C. Plomp, Y. v. d. Poel, N. Mom, I. Ooye- vaar, J. S. M. J. Mom, G. J. Nievaart. T. Boer, E. Comjn, I. v. Velzen, R. J. F. Wassink, A. M. Volwater, H. Oechies, R. Kasteel, B. G. Borreman, W. Peterse, A. F. Jansen, C. D. Wessellnk-Vetter, D. Kraneburg, F. van Ginkel, A. Heykoop, Afgewezen 8. OEGSTGEEST SCOOTERRUDER EN WIELRUDSTER GEVALLEN Vanmorgen ls op de Rijksweg een scooterrijder gevallen en licht gewond. Vermoedelijk ls hit door de luchtdruk tengevolge van blikseminslag tegen de grond geslagen. Een Inwoonster van Oegstgeest slipte in de Dorpsstraat over de natte tram rails en werd daarbij eveneens licht ge wond. WARMOND WARMUNDA—ROODENBURG Zaterdagavond en gistermiddag heeft de Voetbalvereniging Warmunda met al haar seniorenelftallen vriendschap pelijke wedstrijden gespeeld tegen elf tallen van Roodenburg. Zaterdagavond speelde het erste elftal tegen 'n sterke combinatie van het eerste en het tweede eirtal van Roodenburg. Deze wedstrijd werd door Warmunda met 5—2 gewon nen, nadat de rust met een 31 voor sprong inging. De andere uitslagen lui den: Warmunda 2—Roodenburg 3 2—3, Warmunda 3Roodenburg 6 52, War munda 4Roodenburg 5 43. Lezers schrijven Korfbalsport niet onbekend Zaterdag j.l. las ik ln het Leldsch Dagblad dat er in Warmond een korf balclub is opgericht voor rooms-katho- lieken. Deze nieuwe vereniging wens ik veel succes. Met betrekking tot de laat ste alinea van uw bericht zy echter het volgende opgemerkt: Er bestaat al bijna 10 jaar een chr. korfbalclub in Warmond, die thans met 5 twaalftallen in de competitie speelt en zelfs ook al enkele malen een kam- pioensvlag heeft kunnen hijsen. Dus onbekend ls de korfbalsport in Warmond zeer zeker niet. Mijn hartelijke dank, Red. voor deze plaatsing. J. G. Dijkema, Haarl.trekvaart 24, Oegstgeest. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 augustus. - Veemarkt Aanvoer in totaal 1890. Vette koeien en ossen 1137. Varkens 753. Prijs ln cents per kg vette koelen le kw. 300/330, 2e kw. 280/295, 3e kw. 260/ 270, varkens (lev. gew.) 194, 192, 190. TER AAR. 23 augustus. Groentevei ling. Augurken: fijn 57. fijnbasterd 30 33. alles per kg, basterd 22.022.70, grof A 14.20—14.70, grof 1 12.20—12.40. CD li.20—11.50, E 3.20—3,60, alles per 100 kS. Th. van der Mast tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde. Eervol ontslag werd verleend aan mevr. F. A. Schippers-Nawijn uit haar betrek king van lerares in de lichamelijke oefe ning aan het Rembrand t-lyceum. idem aan de heer J .G. Fokkema, onderwij zer aan de openbare VGLO-school en aan mej. D. J. E. Odé, hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Atjeh- straat. De heer J. G. Gorlee, onderwijzer aan de openbare school aan de Telderskade, werd in deze functie overgeplaatst naar de openbare VGLO-school (vacature J. G. Fokkema). Een bedrag van f 11.440 werd beschik baar gesteld voor de aanschaffing van leermiddelen en meubilair t.b.v. de open bare Ulo-school aan de Plesmanlaan en de Pieterskerkstraat. Medewerking zei de raad voorts ver lenen voor het inrichten van een tiende klasselokaal, alsmede het aanschaffen van leermiddelen voor de tweede en derde klasse, een en ander ten behoeve van de school voor r.-k. uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal; idem voor het vervangen van acht kolenkachels van deze school met door olie gestookte kachels. Een bedrag van f 680.waar van f 672.36 door verzekering wordt ge dekt, werd gevoteerd voor het herstellen van de schade, ontstaan door brand ln het vaklokaal van de R.-K, Ulo-school aan de Haarlemmerstraat 34. Voor het treffen van voorzieningen in het gem. schoolgebouw aan de Lelie straat hoek Herenstraat stelde de raad een bedrag van f. 5600 beschikbaar. Aan het bestuur van de Mytylstichting voor Leiden en Omstreken werd voor het jaar 1958 een aanvullend voorschot op de ex ploitatievergoeding ten behoeve van zijn school voor buitengewoon lager onder wijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen verleend van f. 2409.77. Ten behoeve van de eerste inrichting van de r.-k. kleuterscholen aan de Ti- morstraat en aan de Boshuizerlaan als mede voor het vergoeden van enige kos ten wegens voorbereiding van de bouw van de kleuterschool aan de Timorstraat voteerde de raad een bedrag van f 20.000 (De zitting duurt voort) Aanslagen ook elders in Frankrijk Nadat zich hedenochtend ln de Franse hoofdstad niet alleen schietpartijen had den voorgedaan, waarbij Algerijnse re bellen vier agenten hadden gedood, rnaar ook branden waren ontstaan na ontploffingen, die eveneens door Alge rijnen waren veroorzaakt, hebben ook elders in het land branden met explosies voorgekomen. Zo gingen bij Marseille. Toulouse en Narbonne opslagtanks in vlammen op. Er werden direct strenge veiligheidsmaatregelen getroffen voor de bescherming van andere soortgelijke In stallaties. Bij de brand ln het gebied van Marseille liepen vier brandweerlieden verwondingen op. Van drie van hen is de toestand ernstig. De brand bij Toulouse veroorzaakte een schade van naar schatting ander half miljoen gulden. Twee tanks van de maatschappij ..Mobiloil" geraakten ln brand. De ene tank bevatte 900.000 liter benzine, de andere 300.000 liter van de zelfde brandstof. Op het terrein van de belangrijke olie depots te Martlgues-Lavera, ten wes ten van Marseille, werd een plastic bom gevonden. Volgens de politie hebben acht Noord afrikanen geprobeerd de olieraffinaderij te Frontignan buiten werking te stellen door onder acht benzinetanks ontplof bare stoffen te plaatsen. Door de komst van een tankauto werden zij echter ln hun poging gestoord. Koninklijk geiin in Brussel Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen zijn vanochtend voor een particulier bezoek aan Brussel in de Bel gische hoofdstad aangekomen. De Vorstin en haar gezin zijn op de ambas sade van Nederland ontvangen. Zes doden bij Engels treinongeluk By het seinhuisje van Eastbourne (Sussex) is de nachttrein uit Glasgow hedenmorgen op een elektrische trein gereden, die van Eastbourne op weg was naar Londen. De trein naar Londen was een forensentrein, de nachttrein uit Glasgow zat vol vakantiegangers. Vol gens de laatste berichten zyn hlerby zes mensen om het leven gekomen en 31 gewond. Byna alle slachtoffers zaten ln de elektrische trein. Kleuter door auto van vader overreden (Speciale berichtgeving) Zaterdagmiddag is het 2-1arig doch tertje van een inwoner van Isldorushoeve (gemeente Haaksbergen) overreden door een bestelauto, welke door haar vader werd bestuurd, met het gevolg dat zy vrywel op slag dood moet zijn geweest. De vader reed zyn bestelwagen, welke naast zijn woning stond, achteruit. Hy had er echter geen erg in, dat zyn doch tertje in een onbewaakt ogenblik Juist voor de achterwielen liep. De kleuter werd overreden met het bovenvermelde gevolg. Hij wil meer belasting betalen Sedert enige tijd is ons land een bur ger rqk. die in een gouden lijstje dient te worden gezet! Het ls een inwoner van Rotterdam, die er blijkens zijn mededelingen geen genoegen mee neemt, dat de Inspecteur der belastin gen hem een te lage aanslag heeft op gelegd. Hy Is van mening dat de In specteur. daardoor de Staat der Ne derlanden voor f42,heeft benadeeld! Hij diende een bezwaarschrift in tegen de te lage aanslalg, waar op de aanslag gehandhaafd bleef. De inspecteur zou zich voorts op het standpunt hebben ge steld dat dit bezwaarschrift geen be zwaarschrift was volgens de wet. De Rotterdammer reclameerde daarop bij de directeur van 's Rijks belastingen te talen. Ook hiermee nam hij geen genoe gen want hij wilde niet over één kam geschoren worden met belastingontdui kers. Daarop wendde hij zich tot de belas tingkamer van het Gerechtshof te Den Haag. Zy zou hebben medegedeeld de inspecteur ln het geiyk te zullen stel len indien hij geen hogere aanslag wens te op te leggen. Ook beroep op de Hoge Raad zou geen succes hebben gehad. Thans heeft hij ten einde raad zo deelt hij ons mede. een aanklacht in gediend bij de Officier van Justitie te ?otterdam tegen genoemde inspecteur der belastingen omdat hij van mening is dat deze inspecteur gehandeld heeft in strijd met de: verdelende rechtvaardig heid. ln strijd met zijn ambtsplicht, in stryd met zijn ambtseed en in strijd met betrokkenes aangifte. Een nieuwe kopzorg voor de Officier (De Officier van Justitie te Rotterdam heeft ons de ontvangst van de klacht 0heden bevestigd. Uiteraard kon hij nog Rotterdam en kreeg o.m. ten antwoord, niet mededelen wat hij ermee zal doen dat hij desgewenst gewetensgeld kon be- Red. L.D.). Voor de laatste maal in de oude sa menstelling hoopt de raad te vergade ren op vrijdag 29 augustus om 7.45 uur 's avonds. Een 21 punten tellende agen da moet afgewerkt worden. Punt 4 der agenda vraagt aandacht voor de eigendomstoestartd langs de Van der Valk Boumanweg. Het ls n.l. zo. dat door het maken van een nieuwe betonnen schoeiing langs de Rijn en de reconstructie van genoemde weg op sommige plaatsen provinciaal eigendom in bezit is gekomen van de gemeente, terwijl ook gemeentelijk eigendom in bezit is gekomen van de provincie. Ge deputeerde Staten acht het gewenst de werkelijke toestand thans officieel vast te leggen, en stellen als nieuwe grens voor. de landzijde van de schoeiing, zo dat de schoeiing zelf èn de Rijn eigen dom van de provincie is, terwijl de berm van de weg en hetgeen aan de landzijde daarvan gelegen is eigendom van de gemeente is. B. en W. stellen de raad voor om aan het daarvoor in aanmerking komend personeel in dienst der gemeente, de z.g. duurtetoeslag als voorschot, en als uitkering ineens te betalen, daar voor het tweede halfjaar dezelfde maatsta ven gelden als voor het eerste halfjaar 1958. In een vergadering van gemeentebe sturen, aangesloten bij de gemeen schappelijke regeling tot hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland, werd besloten de redac tie van de gemeenschappelijke regeling op enige punten te wijzigingen. Deze wijzigingen houden o.m. in, dat het recht van G.S. de vergadering der com missie bij te wonen en aan de bespre kingen deel te nemen, zal verdwijnen. Hiervoor in de plaats komt de bevoegd heid van de commissie G S. uit te no digen de vergadering der commissie door een vertegenwoordiger te doen bij wonen. Ook wordt bij de nieuwe regeling alle aansprakelijkheid van de hulp verkrij gende gemeente uitgesloten, daar er te voren hieromtrent nog wel eens moei lijkheden waren. En tenslotte wordt de vérstrekkende bevoegdheid die de com missie bezat ten opzichte van te nemen maatregelen en het geven van voor schriften. indien nodig in het belang van de juiste uitvoering gewijzigd in een toezicht op de naleving van de regeling en de ter uitvoering daarvan gegeven voorschriften en het doen van aanbe velingen. B .en W. hebben tegen deze wijzigingen geen bezwaar en stellen de raad dus voor hieraan zijn goedkeu ring te hechten. Voor de financiering van voltooide en nog in uitvoering aynda kapitaalewer- Onderzoek naar oude proeftunnel en het nemen van bodemmonsters aan beide zijden (Van onze Paryse correspondent) In Sangatte, een vissers- en badplaatsje In de buurt van Calais, is men de laatste dagen bezig geweest met het onderzoeken van een oud gedeelte van een proeftunnelstuk, dat daar een jaar of tachtig geleden is gegraven. Het bestaat uit een schacht van ongeveer negentig meter diep, die uitkomt in een dwars- gang, waarvan men de lengte op ongeveer twee kilometer schat. Tot nu toe is men in die gang niet verder dan 300 meter binnengedrongen, omdat er veel water en modder in is. Uit de schacht heeft men bovendien grote bergen oud yzer moeten wegvoeren, welk ijzer er tijdens de jongste oorlog door de Duitsers in is geworpen. Naar het schynt, zouden de Duitsers indertijd hebben onder zocht of er een mogeiykheid bestond, de zygang veertig kilometer te verlengen tot onder Engels grondgebied en hem dan voor een soort invasie-bij-verrassing te gebruiken. Dat fantastische plan, dat vooral by Hitler veel belangstelling ondervond, hebben zij echter als onuitvoerbaar moeten opgeven. detailleerd plan voor de dag wil komen. Een van de belangrijkste maatschap pijen. die in het nieuwe syndicaat deelnemen, is de Suezkanaalmaat- schappij, die wil trachten een nieuwe belegging te zoeken voor de gelden, welke zij uit hoofde van de schadever goeding voor de naasting van haar eigendommen door de Egyptische rege ring heeft ontvangen. Verder partici peren o.a. de Engelse Channel Trust Corporation, de Technical Studies, een Engels-Franse financiële groep, waar bij de Franse en Engelse spoorwegen grote belangstelling hebben, de Franse maatschappij, die een concessie voor een tunnel onder het Kanaal heeft, en de Fédération Routière Internationale. Het plan voor een dergelijke tunnel is al tegen de anderhalve eeuw oud. De Franse mijnbouw-ingenieur Mathieu- Favier is er reeds in 1802 mee geko men. Hij had een tunnel ontworpen, waardoor het verkeer met diligences zou plaats vinden en die zou worden ver licht door olielampen. De Engelsen voelden echter weinig voor het plan en ook in de loop van de 19de eeuw heb ben zij het verscheidene malen laten afweten. Belangstelling is weer groeiende Voor het plan voor een tuimel onder het Kanaal bestaat echter hernieuwde belangstelling en de onderzoekingen van thans zijn door een symptoom van. Enige tijd geleden is een Engels-Franse organisatie opgericht, die met een ge- ken stellen B. en W. voor een lening aan te gaan bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten groot f 49.000, met een loop tijd van 30 jaar. Overenkomstig het advies van de Cul turele Raad stellen B. en W. de raad voor om aan het Comité Leiderdorp van de Jeugdnatuurwacht, die tot een pro- paganda-samenkomst wil komen, f.50 subsidie te verlenen. Van de eigenaren der woningen Jaag pad nrs 6 t/m 12, is een verzoek ont vangen om een premie van overheids wege ten behoeve van het verbeteren van deze woningen. Deze verbeteringen zul len bestaan uit het aanbrengen van een privaat bij elk van deze woningen, ter vervanging van de thans aanwezige. In verband met de ministeriële beslis sing, die f 700 toekende, zal de gemeente toch nog f1050 moeten bijdragen. Ten aanzien van de verkoop van bouw grond uit complex V van het grondbe drijf, stelt het college voor twee perce len. waarop totaal 15 eengezinswoningen kunnen worden gebouwd, te verkopen aan de Zuid-Hollandse Bouwonderne ming te 's-Gravenhage voor f. 82.000, te weten 4 woningen f.5500 en 11 wo ningen f.6000. Deze grondprijs is na der bepaald na het opmaken van een herziene kostprijsberekening. Agendapunt 15 brengt het voorstel van uitbreiding van de secretarie met de ambtswoning van de burgemeester en hierop aansluitend het volgende voor stel tot bouw van een nieuwe ambts woning, daar er momenteel geen moge lijkheid is een geschikte bestaande wo ning te kopen of te huren, Uitvoerig wordt uiteengezet, hoe klein de verschillende afdelingen gehuisvest zijn. Het Centraal Bureau voor Verifi catie en Financiële Adviezen van de Ver eniging van Ned. Gemeenten heeft in zyn rapport hierop gewezen. Besluit de raad tot de bouw van een nieuwe ambtswoning, dan wordt er, wan neer de huidige ambtswoning bij de se cretarie wordt getrokken, althans voor lopig een einde gemaakt aan het ruimte gebrek. Het krediet, f. 75.000, mag, wil de bouw de goedkeuring van Gedeputeerde Staten wegdragen, niet worden over schreden, inclusief grondkosten en archi tectenhonorarium. B. en W. stellen voor dit krediet uit te trekken. De secretarie-uitbreiding zal natuur lek ook de nodige kosten met zich bren gen. De aanbrenging van de telefoon- Geen moeilijkheden Daarbij kwam, dat er grote techni sche moeilijkheden waren wat betreft verlichting en luchtverversing. Die zijn er thans nagenoeg niet meer en het vervoer van de tegen de vier miljoen reizigers, die jaarlijks tussen Engeland en Frankrijk „oversteken kan gemak kelijk voor een groot deel door een tun nel worden geleid. Die tunnel zou zowel voor het wegverkeer als voor dat van de spoorwegen kunnen dienen. Het pro bleem van de ventilatie zou mede door de bouw van twee ventilatieschoorste- nen halverwege het 36 kilometer lange traject van Kaap Gris Nez tot Folke stone kunnen worden opgelost. Het De- langrljkste vraagstuk van thans is dat van de financiering van een dergelijk project. Alleen het komen tot een uit gewerkt en voor uitvoering vatbaar plan zou reeds tegen de vier miljoen gulden kosten. Voor de bouw van de tunnel zelf heeft men nog geen schattingen gepubliceerd. In ieder geval zou er tol worden geheven van de automobilisten (in 1956 werden 210.000 auto's tussen Frankrijk en Engeland vervoerd, waar van 39.000 per vliegtuig) en de spoor wegen zouden uiteraard ook voor een groot deel in de kosten van bouwen en onderhoud moeten bijdragen. Men heeft vroeger wel eens beweerd, dat Engeland hoegenaamd niets voor een tunnel onder het Kanaal zou gevoelen vanwege de „splendid isolation", dat argument schijnt in de tegenwoordige tijd van straaljagers en geleide projec tielen minder te gelden en bovendien is de strategische betekenis van een dergelijke tunnel, waarvan de ingangen betrekelijk gemakkelijk onbruikbaar zijn te maken, onder de huidige om standigheden gering. De groep onderzoekers van thans, die in opdracht van het nieuwe syndi caat werkt, heeft niet alleen de oude proeftunnel onderzocht, maar gedu rende enige weken zyn ook reeds kik- In het Italiaanse plaatsje San Gio vanni bij de Zwitserse grens zijn vele huizen in een metersdiepe zee komen te staan na zware regenval die tot ernstige overstromingen leidde. Vader en zoon zagen moeder verongelukken (Speciale berichtgeving) Te Rotterdam is gisteravond de 51-Ja- rige mevrouw C. C. Los-Leezer uit de Savornin Lohmanlaan tegen een rijden de tramwagen gelopen en zodanig aan het hoofd verwond, dat zy korte tyd la ter in het ziekenhuis is overleden. ZU liep met haar echtgenoot, de 50-jarige inkoper R. Los en hun 19-jarige zoon Willem Jacob op het Weena, toen bU het oversteken het ongeluk gebeurde. De man en de jongen waren zo overstuur dat ook zy naar het Coolsingelziekenhuis moesten worden gebracht. Overvaller van Hongaarse legatie in Bern overleden De Hongaarse vluchteling Sandor Nagy. die bij de overval op 16 dezer op het gebouw van de Hongaarse legatie te Bern ernstig werd gewond, is zaterdag in een ziekenhuis overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Hij had twee kogels in het hoofd gekregen. Sandor Nagy was 22 jaar. Hij is na de opstand in Hongarije, eind 1956, naar Zwitserland gevlucht. Met zijn landge noot Andre Papp drong hij de legatie binnen om belangrijke documenten te stelen. Er ontstond een vuurgevecht met het legatiepersoneel, dat bijna twee uur duurde. Aan het gevecht kwam een einde toen de Zwitserse politie, op ver zoek van de Hongaarse gezant, de beide aanvallers met traangas tot overgave dwong. Moedgevende marktanalyse Dr. Walter Backer besprak op de Duitse tuinbouwdagen de resultaten van een marktonderzoek op het gebied van het bloemenverbruik, zo deelt het Weekblad voor Bloembollencultuur mee. Op grond van statistisch materiaal was gebleken, dat jaarlijks in Duitsland voor een bedrag van 700 miljoen D.M, aan bloemen en planten wordt gekocht. Er was tevens aan het licht gekomen uit welke streken, beroepen en inko menklassen de beste kopers komen. Tweederde van alle bloemen werden door vrouwen gekocht en een derde door mannen. In het noorden van Duitsland worden meer bloemen ge kocht dan in de zuidelijke streken. BEURSOVERZICHT Markt onder invloed van Formosa Amsterdam, 25 augustus. De beurs was vanmiddag lager en gaf enigszins 'teleurstellende koersen te zien. Aan de hausse-periode van de vorige dagen ls een einde gekomen en dit dient volkomen op rekening te worden geschreven van de crisis rondom For mosa. Men weet niet wat achter de scher mutselingen bij Quemoy verborgen ligt en acht het verstandiger de kat eerst even uit de boom te kijken. Toch trok de markt, nadat de eerste berichten over de gebeurtenissen in het Verre Oosten verwerkt waren, aan en kwamen er ho gere koersen tot stand. De beurs opende voor Unilevers op 379 3/4, waarna de koers op bescheiden aankopen verbeterde tot 382 ofwel ruim één punt boven de vorige slotprys. Phi lips kalm, 321 minus 2%. De con verteerbare obligaties Philips ruim 1% lager. Aku by geringe affaire op circa 199, min. 2%, K.L.M. werd 30 cent lager vernomen, Kon. Olies vielen op rond f. 170 mee en boekten sechts 70 cent ver lies. Door de alarmerende politieke be richten was van de vrij levendige handel van de vorige week hoegenaamd niets meer overgebleven. De omzetten waren vanmiddag minimaal. Dit gold ook voor de Scheepvaarten, waar de koersen niet veel afweken by die van vrijdag Jl. In Cultures was middenkoersaanbod voor certificaten Dell, waardoor de ope ning op een laag niveau belandde, nl. f. 118,59. Hierna trok de koers snel aan tot f. 120,80, om tegen het sluiten van de markt terug te vallen op f. 120, het geen toch altyd nog f3.- lager is dan de vorige slotkoers. De overige fondsen ln deze sector ondergingen vrijwel geen ver andering. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Aandelen Kaiser Fraser werden op 215 220 (222) geadviseerd op het liquidatie- voorstel door de directie. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 augustus Londen 10.5710.57%, New York 3.78V4—3.78%; Montreal 3.90^—3.90^; Parijs 90.1090.20; Brussel 7.60% 7.60%; Frankfort 90.32—90.37; Stock holm 73.28—73.33; Zürich 86.55%— 86.60%; Zürich (vr. fr.) 88.27%—88.32% Milaan 60.72%—60.77%; Kopenhagen 54.64—54.69; Oslo 52.82%—52.87%; We nen 14.59%14.60%Ankara 3.79%— 3.80; Praag 52.84-52.94; Lissabon 13.26% —13.28. Beurs van Amsterdam Maandag 25 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Grootboek obl. 3% Ned '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 314 Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Cert NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned W B 6% Vorige Slotkoers koers v heden 94A 94% 91% 91H 94 94% 93% 93% 92H 92H 87 %B 87 %B 88% 88% 88% 88t«S 90% 90% 89% 89% 92% 92% 95% 95% 94H 94% 92 92 88% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA. Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Kon Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co N.B Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) Idem (50 a f 20 Holl Amer lijn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert Son Rott LJoyd Ned Scheepv Onie 37% 36% 89% 89% 170 170 69% 69% 123.45 120.40 108% 109% 30 29V4 87% 87H 1S% 14% 200% 200% 192 312 312 183% 331 334 313% 314% 272 273% 323% 321% 159 159% 380% 381% 184 186 164% 166 697% 688 171. 169.90 170.85 169.70 141 141% 130 129% 103.80 103.10 143 142% 139% 139% 141 140% 126 127 234% 232 128 128 130% 129% centrale zal f.7500 kosten. Voorts zullen vorsmannen van een particuliere er de kosten zyn voor verlichting, rma- Franse onderneming bezig voor de turen, verwarmingsradiatoren, stoffering, I Franse kust bodemmonsters te nemen. meubilering etc. Naar verluidt zal daarmede ook bin- I Den Haag 1954 3% B. en W. stellen voor om f.15.000 op nenkort aan Engelse zyde «orden be- j Leiden 1947 3% de begroting uit te trekken. I gonnen. I R'dam '37 I-Hl 3% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 93V4 93% 95b 93% 93% 98% iiv. Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premielenlngen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede'54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem H 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% N1ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 225 HJB.Ü eert209 *ott. Bank 194 Twentsche Bank 168% Industrie Ondernemingen 95% 95 92% 92% 84% 84V4 94V4 93A 85% 85% 84% 84% 92 91% 91% 91% 93 94% 91% 92 97 98% 101% 102 Albert Heyn 248% Borneo Sum H My 42% Ned G en Sp fabr 198% Kon Ned Grofsm 102% Internatlo 84% Rott. Droogdok My. 520B Tieleman en Dros 8% Ned. My Walv.vrt. 82 Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel 28% 82% 50A 45 Cities Service 59% General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 43% 93 55% 82% 29% 71% 225 209% 194% 168% 42% 200 104B 81 520 7% 82% 28A 82% 50^ 45% 60% 43% 93% 55% 82% 30 va 73 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref wn Idem Electrolas B Holi Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolsplnn Sikkens cakfab '53 Ver I'ouwf a brieken Wernink's Betonm Van Wyk Textiel Zaalberg 100B VR 22/8 44% 44% 43 430 422 428 440 140GB 43G 43% 156 456 453 172 174G 88 65% 66% 100B 102%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4