H. SCHUTTE Zn. Tegenovergestelde verschijnselen in Engeland en de Ver. Staten ,/t Verf huis' ,/t Verf huis' Hogere Amerikaanse goudprijs? Moedige initiatieven Ned. bedrijfsleven Goede raad Fa. H. LAGRAAUW Maus Gatsonides reed te hard.... Op betwist gebied Baarle Nassau komt belastingvrije nachtclub BESTE BRIDGESPELER TER WERELD: TERENCE REESE.... de VictoriaReqia Woel de deze week weer In Leidse Hortus .«TH tn Lelden is een jeugd wandelsport veren ging ln oprichting de A.M.W.Ö wil een vetliar de weg langs Haarlem mer trekvaart Leidse raad Wjt plan ttevi voor veemarkt 3 oci-LeestteryvIn o de Nfatuurliisiovisdie Ver. qmq deze week naar T U kunt vanavond weer insduijvevi voor Haring. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 (Van onze financiële medewerker) Tegen het eind van de vorige week heeft zich het merkwaardige verschijnsel voorgedaan, dat nagenoeg gelijktijdig het disconto in Engeland met X werd verlaagd en een der Amerikaanse Reservebanken toestemming kreeg het disconto van 1J4 tot 2 te verhogen. De verwachting bestond, dat deze verhoging spoedig door de elf andere reservebanken zou worden nagevolgd, hetgeen tot dusver niet is geschied. Maar als een symptoom verdienen genoemde discontowijzigingen toch de aandacht, omdat zij de geheel verschillende situatie in Engeland en in de V.S. accentueren. Engeland heeft als bekend het vorig jaar drastische maatregelen genomen om zijn verzwakte economische en mone taire positie te herstellen en de verho ging van het disconto in september 1957 van 5 tot 7% was daarvan o.m. een onderdeel. Bestedingsbeperking, vermin dering van voorraden, een daling van de kosten van levensonderhoud en derhalve een verbetering van de ruilvoet in de wereldhandel hebben ertoe geleid dat handels- en betalingsbalans van Enge land geleidelijk konden verbeteren. En aan dit herstelproces is nog geen einde gekomen. De maand juli heeft door een belangrijke stijging van de export en een minder grote stijging van de import, het tekort op de handelsbalans, dat in juni nog 68 miljoen bedroeg, tot 40 miljoen doen dalen en over de eerste zeven maan den van het lopende jaar zijn de cijfers van de Engelse handelsbalans veel gun stiger dan in de tweede helft van 1957. Zo was het mogelijk dat de Britse goud- en deviezenvoorraad gedurende de eerste vier maanden van 1958 met S 641 miljoen kon stijgen en thans ca. 1 miljard groter is dan in september 1957, toen het laagtepunt werd bereikt. Het is natuurlijk mogelijk dat de En gelse goudaankopen in de V.S. ver band hielden en houden met de vrees voor een verhoging van de Ameri kaanse goudprijs, waarover de discus sies nog altijd gaande zijn, maar de verbeterde positie van de handels- en betalingsbalans van Engeland is onge twijfeld de voornaamste oorzaak van de gestegen goudvoorraad. Dat Engeland het disconto geleidelijk van 7 tot 454 heeft teruggebracht, wijst erop dat leidende kringen de economische en monetaire vooruitzich ten aanmerkelijk verbeterd achten en de Londense beurs heeft dan ook met een koersstijging voor de aandelen op de discontoverlaging gereageerd. In de V.S. is de situatie geheel tegen overgesteld. Wij wezen er reeds eerder op dat de meeste landen van Europa, min of meer door de nood gedwongen, hun aankopen in de V.S. hebben beperkt met het gevolg dat de buitenlandse han del van de V.S. zich in een voor dat land ongunstige zin ontwikkelde. Europa is daardoor financieel en economisch van de V.S. minder afhankelijk geworden en de V.S. hebben hun goudvoorraden de laatste tijd ln vrij sterke mate zien teruggaan. Sinds februari van dit jaar zijn de goudreserves in de V.S. met $1.1 miljard gedaald en het is vooral dit ver schijnsel dat in sommige kringen aan leiding geeft tot de vrees (of de verwach ting) dat de regering zal overgaan tot een verhoging van de goudprijs, welke in 1933/34 van $20.67 tot $35 per ounce is verhoogd en waarop de omrekenings koersen van de Europese valuta's zijn gebaseerd. Een verhoging van de Amerikaanse goudprijs, waarop de goudproducerende landen, met name Zuid-Afrika, reeds jaren aandringen, zou uiteraard een devaluatie van de dollar betekenen en terwijl enige jaren geleden de vrees be stond dat Engeland en Nederland tot een devaluatie zouden worden gedwon gen wegens hun verzwakte positie tegen over Amerika, ziet men thans dus juist het tegenovergestelde. Al weer een be wijs hoe snel ook in de financiële en economische verhoudingen tussen de ver schillende landen de situatie kan veran deren. In de V.S. doet zich het verschijnsel voor dat tydens de economische reces sie van een verlaging van de kosten van levensonderhoud geen sprake was, integendeel, dat lonen en prijzen zijn gestegen, wat dus wil zeggen dat de ruilvoet voor de Amerikaanse export slechter is geworden. Een en ander betekent dat in de V.S. een inflatie proces gaande is, dat de regering zo veel mogelijk tracht te bezweren en in welk licht ook de recente disconto- verhoging van de reservebank in San Francisco moet worden gezien. Er wordt echter ln de Amerikaanse pers terecht op gewezen, dat de goud- positie van de V.S. nog allerminst alar merend is. Ondanks de recente aderla tingen, beschikten de 12 Federal Reserve Banken uit. mei nog over een goudvoor raad van $21 miljard, hetgeen wil zeg gen, dat de bankbiljettenomloop en de deposito's van de banken nog voor 46% door goud waren gedekt bij een voorge schreven gouddekking van minimaal 25%. Met een aanwezige surplusdekking van $9% miljard schijnt er inderdaad weinig reden te zijn om of de goudprijs te verhogen, of de verkoop van goud te gen 35 per ounce stop te zetten. Bovendien zou een verhoging van de Amerikaanse goudprijs een revolutie be tekenen in de financiële internationale verhoudingen, ook al moet worden ver wacht dat de landen, welker valuta op de goudwaarde van de dollar is geba seerd, het voorbeeld van Amerika zouden volgen. Niettemin zouden door een deva luatie van de dollar de houders van dol larvorderingen grote verliezen lijden en omgekeerd de bezitters van zakelijke waarden belangrijke geldwinsten beha len. interne kapitaalverschuivingen, wel ke men zich van vroegere devaluaties herinnert en de reden zyn waarom devaluaties in het algemeen principieel afkeuring verdienen. In hoeverre de vrees voor een ver hoging van de Amerikaanse goudprys verband houdt met de omzetting van dollars in goud door enkele Europese circulatiebanken ook de Nederland- sche Bank heeft de laatste tyd in die richting geopereerd valt niet te zeg gen. Een feit is echter dat de New- yorkse beurs reeds geruime tyd door beschouwingen over een mogelijke ver hoging van de goudprijs wordt Le- invloed, omdat een devaluatie in feite een consolidering is van een Inflatie- proces en de aanwezigheid van dit inflatieproces in de Amerikaanse eco nomie nu eenmaal niet kan worden ontkend. Zo valt te verklaren dat de vraag ^aar obligaties in de V.S., ondanks de gegeven door de overneming van de OranjeUjn (Mij. Zeetransport), waar door zij niet alleen ln het bezit komt van 11 waardevolle schepen, maar ook een deel van de in Indonesië vrijgeko men vloot op de lijnen naar andere delen van de wereld kan inzetten. Ook de pogingen, welke worden aangewend om uit Indonesië vrijgekomen kapi taal, persoonlijke energie en onderne mingsgeest ten behoeve van de handel met andere delen van de wereld te bundelen, is een bewjjs voor de econo mische slagvaardigheid van het Neder landse bedrijfsleven. indexcijfer voor de obligaties van zijn hoogste stand, 91.01, tot 88.48 is terug gegaan, terwijl de aandelenmarkt, ook na de recente discontoverhoging, haar vaste stemming handhaaft. Hiertoe werken uiteraard ook de al lengs beter wordende bedrijfsberichten mee, de geleidelijke vergroting van de staalproduktie, de ietwat stijgende ver koop van automobielen, de weer toene mende activiteit in de bouwnijverheid, welke verschijnselen voet geven aan de gedachte dat de recessie in de VS ach- I ter de rug is en men zich geleidelijk weer in opgaande richting beweegt. Tot dus ver gaat dit echter met een voortgaan de waardevermindering van de dollar gepaard en er wordt ernstig aan getwij feld of de regering, gelet ook op de machtspositie van de grote vakbonden, dat proces zal kunnen stuiten. Wat de toestand in Nederland betreft, deze komt in vele opzichten met die van Engeland overeen. Ook hier een verbete ring van de goud- en deviezenpositie als gevolg van een verminderde invoer en een op peil blijvende export, een gelei delijke verlaging van het disconto en berichten over een opleving in sommige bedrijven, deze week bijv. weer bij de Demka, die het vorig jaar 150 werkne mers moest ontslaan, maar nu een wer vingsactie voor nieuw personeel is be gonnen. Vast staat dat de economische positie van ons land, gelet op hetgeen wij hier boven schreven, gezonder is dan die van de V.S. en dat de af en toe schuchtere vraag naar goede aandelen zeker niet ongemotiveerd kan worden genoemd. De Nederlandse bedrijfsleiders hebben de vele problemen, welke zich met name in de internationale handel voordoen, tijdig onderkend en tonen op dat punt een aanpassingsvermogen, dat wel als een van de voornaamste activa van ons land mag worden beschouwd. De directie van de Koninklijke Paketvaart heeft hiervan een sprekend voorbeeld is gratis: vraag ons het adres van uw dichtstbijzijnde Flexa- dealer. Hij vertelt u Alles over zelf schilderen van houtwerk en muren en het Flexa- schilderfeesL de verf voor het schilderfeest Vraag hal ■alit boekje 'Knap hel op met LEXA, poiibut 2, Leiden FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: Lage Rijndijk 57 NIEUWE RIJN 49 HERENSTRAAT 34 SCHILDERSBEDRIJF HOGE MORSWEG 55, OEGSTGEEST Bekend ralleyrijder voor kantonrechter (Van onze correspondiemt) De officier van Justitie by het Hilver- sumse kantongerecht eiste gisteren 200 gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenis plus een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid gedu rende de tijd van zes maanden (met een proeftijd van een jaar) tegen de internationaal bekende rally-ryder Maus Gatsonides uit Aerdenhout. Gatsonides heeft in april van dit jaar op de Bus- sumse Ceintuurbaan in zijn splinter nieuwe en uiterstsnelle sportwagen de maximumsnelheid binnen de bebouwde kom overschreden en dit werd door een hem achteroprijdende politieman in burger geconstateerd. De agent dwong Gatsonides tot stoppen door voor hem stil te gaan staan. De laatste wilde een onaangename woorden wisseling op de openbare weg. zoals hij verklaardet ver mijden en reed plotseling achteruit om in zijn sportwagen snel weg te rijden. In deze zaak, die ruim een uur in beslag nam, vonniste de kantonrechter mr. Van Meerwijk de rally-rijder de gebruike lijke strafmaat hanterend tot 75 gul den boete, subsidiair 25 dagen. Ga/tsonidies zou ongeveer 80 kilometer hebben gereden, hetgeen hij betwistte door te zeggen, dat het zeker niet meer dan 60 km was geweest. „Halt politiezou de politieman- in-burger geroepen hebben. „Maar daar heb i'k niets van verstaan. Wel schreeuw de de man was Ik was me er uiteraard niet van bewust dat hij van de politie was", aildus Gatsonides, die werd bijge staan door de Haarlemse advocaat mr. Stomps, zelf een verwoed en enthousiast automobilist. Maus Gatsonides die meer dan een miljoen km gereden heeft zon der een proces-verbaal op te lopen kreeg ter zitting een voor hem bijzonder vlei ende persoonsbeschrijving van de heer Van Haar en. die sportcommissarrs van de KNAC is'en hoofdbestuurslid van de FIA, de Federation Internationale Bestrijding rijstziekte in Suriname Prof. dr. J. H. Thung, hoogleraar in fytopathologie aan de Landbouwhoge school te Wageningen, die tot 28 augus tus in de V.S. van Noord-Amerika een congres bywoont ter gelegenheid van de 50ste jaardag van de „fytopathological society", zal zich op verzoek van de mi nister van Zaken Overzee onmiddellijk daarop naar Suriname begeven om aan de Surinaamse regering advies uit te brengen inzake de bestrijding van de hoja-blanca-ziekte in het rystgewas, waarvan de eerste verschijnselen zich in Suriname hebben voorgedaan. Prof. Thung is gemachtigd een der op het congres aanwezige irologen uit te nodigen hem naar Suriname te vergezel len. Deze zal met het verder onderzoek kunnen worden belast. Een en ander geschiedt in het kader van de technische hulp die Nederland aan Suriname verleent. Onder betonblok gedood De 44-jarige E. F. de Moor, uit 's-Hee- renhoek (Zuid-Beveland), is in Vlissin- gen om het leven gekomen, doordat de vrachtauto, waarop hy zat. en die een betonblok van 5200 kg. vervoerde, is ge kanteld. Personeel van de N.V. Kon. Mij. De Schelde had dit betonblok, een ballas .blok, geladen op een vrachtauto en de heer De Moor bevond zich in de laadbak van deze auto. In een bocht ls het blok gaan schuiven, met het ge volg, dat de auto kantelde en omsloeg. De lieer De Moor kwam onder het blok i on w as op slag dood. rAutoanobiiliigt: „Een zeer kundig, spor tief rijder, die overal in eigen land en ook daarbuiten wordt gewaardeerd door zijn sympatieik optreden". „Maar dan heeft hij zich ditmaal toch danig vergaloppeerd", meende de kan tonrechter. „Een optreden als dót kan ük inderdaad niet bewonderenant woordde de KNAC-functionaris. De politieman verklaarde dat hij zich snel uit de voeten moest maiken, toen Gatso nides plotseling optrok. „Hij sprong als het ware vooruit", aldus een vrouwe lijke getuige, die voor het raam van haar woning alles had gezien. De woor denwisseling had zij niet verstaan. Er zou „schooier" geroepen zyn, hetgeen Gatsonides ten stelligste ontkende. De kantonrechter meende zich, na het kun dig pleidooi van de raadsman mr. Stomps, te moeten ddstancieren van verdachites houding na het constateren van de snel heidsovertreding. Het optreden van Gat sonides noemde mr. Van Meerwijk niet temin bijzonder ergerlijk. De officier van Justitie was van oordeel dat juist een man als verdachte met een faam als automobilist zich geheel anders had moeten gedragen. Tenslotte hoorde ver dachte het vonnis: 75 gulden of 25 Duitsers schenken 90.000 Mark .Voor herstel Grote Kerk Rotterdam (Van onze correspondent) De president van. de Westduitse Bondsrepubliek en de Deutsche Evan gelische Landeskirche hebben voor twee ramen in de gerestaureerde St.-Lau- renskerk te Rotterdam een bedrag van 90.000 mark geschonken. Gistermorgen heeft bisschop Jakobi, uit Oldenburg, een chèque tot dit be drag op het kerkekantoor van de Her vormde Gemeente aangeboden. De bis schop zei, dat deze schenking moet worden gezien als een bevordering van de gedachte tot vrede tussen Nederland en Duitsland. Herziening seinreglement Ned. Spoorwegen (Speciale berichtgeving) Binnenkort gaan de Ned. Spoorwegen wijzigingen aanbrengen in het trein- en rangeerdienstreglement en aanvullingen geven op het seinreglement. omdat by het onderzoek naar de oorzaak van de treinbotsing te Woensel gebleken is, dat enkele bepalingen niet geheel voldeden en andere aanvulling behoefden. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de voorstellen van de Spoorweg- ongevallenraad overgenomen. Thans zijn de Ned. Spoorwegen in overleg met de minister met de grootste spoed bezig de omstreden bepalingen te herzien. Casino-exploitant ziet zijn kans schoon (Van onze Haagse redactie) De voormalige exploitant van het Casino „Woodside-Club", een 52-jarige Hage naar, hoopt eind september een nieuw winstgevend project in bedryf te brengen op het betwiste gebied by Baarle Nassau. Na by herhaling zyn vingers gebrand te hebben aan de overigens lucratieve roulette zfjn talrijke gokondernemingen werden keer op keer opgerold door de Nederlandse of de Belgische justitie gaat hy het thans proberen met een luxueuze kleine nachtclub op het stuk grond dat door hem voor onbepaalde tyd gepacht is en dat de Nederlandse en de Belgi sche staat elkaar nog steeds betwisten. Geen strobreed In de gehele omgeving, in het bijzon der in het plaatsje Baarle-Nassau, waar de middenstanders en hotelhouders twee jaar geleden nog grote winsten maakten aan de van heinde en ver komende rou lettespelers, kijkt men de laatste tyd vol verwachting naar de plaats, waar vroe ger de „Woodside" gestaan heeft en waar thans een fraai houten gebouwtje op betonnen fundering is verrezen. Geen Casino, zo concludeert men, want het gebouw draagt een permanent karak ter en is ook overigens te groots opgezet voor een roulettehuis, dat na misschien een week activiteit toch weer door de Nederlands-Belgische Justitie zou wor- Waar kocht Indonesië lichte wapens? „Voor opleiding nieuwe dienstplichtigen" In Djakarta Is bekend gemaakt, dat Indonesië kleine wapens en uitrusting heeft gekocht, op commerciële basis, van Rusland, Tsjecho-Slowakye, Zuid- Slavië, de V.S., West-Duitsland, Egyp te en India. De woordvoerder van het Indonesi sche leger, luitenant-kolonel Pirnga- die. deelde mede, dat de enige Russi sche uitrusting, die werd gekocht, voer tuigen van het „jeep-type" waren. „Wij hebben geen zware wapens ge kocht van de landen die ik heb genoemd. Wij hebben voornamelijk kleine wapens en munitie gekregen, uitrusting voor de genie, optische goederen en voertuigen", aldus de woordvoerder. Tevens onthulde overste Pirngadie.dat de Indonesische militaire leiders van plan zijn het permanente staande leger terug te brengen van 200.000 tot 80.000 man. Het tijdstip voor deze besnoeiing zal waarschijnlijk zo worden gekozen, dat het samenvalt met de wet inzake de dienstplicht, die reeds door het Parle ment is aangenomen en meer Indone siërs onder de wapenen zal brengen dan ooit te voren, ongeveer 8 miljoen man. Pirngadie zeide, dat de besnoeiing zal worden verkregen door het elimineren van mannen die ouder zijn dan om streeks 35 jaar. De uit het buitenland ontvangen nieu we moderne wapens zijn bestemd voor de opleiding van nieuwe dienstplichtigen. De woordvoerder gaf te kennen, dat eerst 2 miljoen man zullen worden op geleid, die dan bij de reserves zullen worden geplaatst. „Het plan zal het leger meer mobiel maken. De voornaamste taak van het permanente staande leger zou zijn de bestrijding van de Daroel Islam-ben- den en andere binnenlandse ordever storingen", aldus Pirngadie. Onze bridgerubriek De Engelsman Reese gaat door voor de beste bridgespeler ter wereld. Dat wil héél wat zeggen, want er zijn talrijke bridgespelers die deze eer voor zichzelf opeisen. Reese is echter bescheiden en daar anderen hem deze eer toebedeel den, moeten we wel aannemen, dat het inderdaad zo is. Ook in het Europese kampioenschap te Oslo zal Reese, tezamen met zijn partner Shapiro, weer vele lauweren oogsten. Shapiro is het Engelse „en- fant-terrible" en vele verhalen doen over hem de ronde. Onlangs schold hy een toevallige Duitse partner, waarmee hy een toernooi speelde, de huid vol, zelfs zó, dat de toeschouwers zich eraan ergerden. Toen de partner zich even verwyderd had, zei Shapiro: „Straks bied ik hem wel verontschul digingen aan en vertel hem erby, dat h i j die vergat aan te bieden aan mevrouw X waarmede hy de vorige week speelde en die hij heeft uitge kafferd". Als U nog eens iets van Reese wilt zien, of misschien zelfs uw eigen brid- gekennis vergelijken wilt met die van deze laconieke Engelsman, geven wij U het volgende spel, ontleend aan zyn beroemde boek „Reese on play": Sch. A 5 3 Ha. A V 6 Ru. A 8 6 5 KI. A 7 2 Sch. V B 9 8 7 N Ha. 5 w O Ru. B 2 KI. H V 9 8 3 Z Sch. H 6 4 2 Ha. H B 4 3 Ru. V 7 KI. B 6 4 Sch. 10 Ha. 10 9 8 7 2 RU. H 10 9 4 8 Kk 10 ft Zuid speelt 4 harten, gedoubleerd door oost. De uitkomst is schoppen vrouw, ge wonnen in de dummy. Wij geloven niet beter te kunnen doen, dan U de vertaling te geven van Reese's puntige analyse: „Als zowel harten als ruiten slecht vallen, is het contract verloren. Zuid kan zich daarom concentreren op het overwinnen van een 4 1 troefverdeling. Het gevaar ligt in het voortdurend na spelen van schoppen, als een slag aan ow verloren gaat. Twee malen Introeven zou zuids troeven korter maken dan die van oost. Inspiratie, gevolgd door kun dig spel zyn nodig om de moeilijkheden op te lossen. De inspiratie ligt in het onderkennen, dat troefaas het afspelen van de schoppen kan tegenhouden, zo lang die kaart nog niet is gespeeld en totdat oost zijn beide troefslagen ge maakt heeft. Het spel gaat als volgt: in slag 2 volgt harten vrouw uit noord, oost wint en speelt schoppen, welke zuid troeft. Zuid speelt harten 10 na en laat oost de harten boer maken. Oost speelt weer schoppen na, doch nu troeft zuid niet af maar gooit een verliezende klaveren weg. Als nu een vierde schoppen volgt, kan noord met harten aas troeven, waarna zuid met ruiten heer aan slag komt en de troeven kan halen. Let erop, dat als zuid in slag 2 naar zyn hand gaat met ruiten heer om troef te snyden, hij bij goed tegenspel down gaat. daar hij later niet meer in zijn hand kan komen om troef te trekken. Het afspelen mag niet anders gaan, dan hierboven aangegeven, ongetwijfeld een moeilijk spel." Ja dat onderschrijven wij: onge twijfeld een moeilyk spel. En óók een prachtige analyse I den opgerold. Maar evenmin een gewone villa, want een woonhuis voorziet men niet van vier toiletten, een bar en een De eigenaar van het gebouw verklaar de ons desgevraagd zeker te weten dat noch de Nederlandse justitie, noch de Procureur des Konings te Turnhout hem een strobreed in de weg zullen leggen by de exploitatie van een bona fide nacht club op het betwiste gebied. Een bouwvergunning heeft hy ook niet nodig gehad. Evenmin zal hij en hier in schuilt juist het interessante aspect van deze merkwaardige zaak een cent omzetbelasting hoeven te betalen. De Nederlandse fiscus noch zijn Belgische collega kunnen in dit stukje „niemands land" aanspraken doen gelden. Hoelang deze ongewone toestand nog zal voort duren? Zeker totdat het Internationale Hof van Justitie zal hebben uitgemaakt welk land de soevereiniteit over de en clave toekomt. En dat kan nog wel even aanlopen Kosten bijna een ton Dat de exploitant zeker van zyn zaak is moge biyken uit het feit dat voor bereiding, bouw en vooral de inrich ting van de nachtclub byna een ton gaat kosten. Het gebouw is door een Brabantse architect ontworpen en zal o.m. omvatten een luxe-bar voor tien mensen, een parketdansvloer, een orkestpodium en een zeer moderne keuken, alsmede een kantoor en een opslagruimte voor wynen e.d. By een open haardvuur zal men er een exclu sief diner kunnen genieten. Voor de auto's van de gasten wordt een bete geld parkeerterrein ingericht. De opzet van deze onderneming is in geen enkel opzicht te vergelijken met de provisorische optrekjes, die twee jaar geleden zo druk door goklustige Neder landers en Belgen werden bezocht. Maar heeft een dergelijke onderneming op het betwiste gebied aan de Belgisch- Nederlandse grens enige kans van sla gen? Het zal immers de magische aan trekkingskracht van het kansspel mis sen. „Tóch wel", zo meent de exploitant, „want zowel in Breda, Tilburg als in Turnhout ontbreekt alles wat hierop lykt. In Brabant en Noord-België, te genwoordig welvarende industriegebie den. is men nog steeds als vanouds voor namelijk aangewezen op Rotterdam en Antwerpen. Daarin wil ik verandering brengen". Zoals gezegd, in Baarle-Nassau slaat men de ontwikkelingen met belangstel ling gade. De nachtclub op ..niemands land" zal eind september zijn poorten moeten openen. De remmen weigerden Een dode en gewonde Op de Harderwijker weg in Tansel, waar men bezig is de weg te teren, moest gistermorgen de bestuurder van een vrachtauto te Hattem in verband met het éénrichtingsverkeer remmen voor stilstaande auto's. Tot zijn grote schrik bemerkte hij, dat de remmen weigerden. Naar links uithalen kon hij niet in ver band met een tegenligger en recht door evenmin in verband met stilstaande auto's en arbeiders. Hij gooide het stuur naar rechts, claxonneerde uit alle macht en wilde toen over het fietspad heen in de bermsloot rijden. Twee' wielrijders, die zich juist op het fietspad bevonden konden niet tijdig meer weg komen. De ene, de 26-jarige H. Vermeer te Harder wijk werd in hoogst ernstige toestand naar het ziekenhuis Salen vervoerd, waar hij overleed. Hij was ongehuwd, maar in ondertrouw. De ander, de 25- jarige D. Karssen, eveneens uit Harder wijk werd ook ernstig gewond: deze is gehuwd en vader van twee kinderen. Kindje in Voorhout verdronken Gistermiddag is het ruim driejarig dochtertje van de familie H. A. v. d. Voort, wonende Teylingerlaan 48, te Voorhout, in een achter het woonhuis liggende sloot verdronken Om ongeveer 3.45 uur werd het meisje door de moe der vermist en enkele ogenblikken later vond men het drijvende in de sloot. Het kindje was toen reeds overleden. OPLEIDING INDONESISCHE OFFICIEREN OP PHILIPPIJNEN? Volgens Antara heeft de Indonesische regering een aanbod van de Philippij- nen in overweging om Indonesische legerofficieren op te lelden. Het aan bod zou enige tijd geleden zijn gedaan. De officieren zouden in kampen in de Philippijnen worden opgeleid. Bouwvakarbeiders in Amsterdam ontslagen Van de bouwvakarbeiders, die eergis- termiddag op de objecten in Amster dam West meegedaan hebben aan een protestactie van een halve dag staking tegen de nieuwe C.A.O., zijn er giste ren ruim 100 door de werkgevers ont slagen, omdat zij zonder toestemming van het werk zijn weggebkven. Ov .vv> i octewi iw i> eevt daklTaktvoVry kijtai! A - INSCHR^VHVC> .er/Wittebrood..doen L 1- I.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7