GtótcJkh HET KLAVERBLAD GOLF VAN MISDADEN GAAT OVER WEST-DUITSLAND Bemande ruimtevaart is mogeli jk Zware straffen bende van geëist Rooie tegen Koos" de In Little Rock en Arkansas is „temperatuur" aan het oplopen VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 Zeven moorden in tijd van twee weken.... (Van onze correspondent in Bonn) Een golf van misdaden is de laatste weken over geheel West-Duitsland gegaan. Alleen al in de deelstaat Noordryn-Westfalen zün die twee weken niet minder dan zeven moorden gepleegd, die weliswaar direct konden worden opgelost, maar die dan toch maar zeven mensen het leven kostten. De criminaliteit in West-Duitsland is onder meer het gevolg van het feit, dat grote aantallen vluchtelingen onder weinig aanlokkelijke omstandigheden zich in de Bondsrepubliek komen vestigen. Vooral de eerste maanden moet het leven voor deze in de grond van de zaak arme drummels weinig fraai zün. Misdadige elementen onder hen komen er daardoor allicht toe zich uit te leven. Daarnaast speelt natuurlek een rol de betrekkelijk grote welvaart in het gehele land. Ook in andere delen van het land veel misdaden Het dichtbevolkte Noordrijn-Westfalen leed de laatste tijd het meest onder de misdaden. Er zijn verscheidene kinde ren vermoord, er werden roofovervallen gepleegd, er is geschoten alsof het hier Wild-West is kortom, de politie staat voor een reeks criminele daden zonder weerga. Zij is daartegen wel opgewas sen, maar een opgeloste moord heeft nu eenmaal een mensenleven geëist In Bonn vermoordde dezer dagen een voormalig lid van het Vreemdelingen legioen een klein meisje. In Duisburg sloegen een 19-jarige jongen en zijn 23-jarige vriendin een 50-jarige auto mobilist met een steen dood Te Dort mund wurgde een 50-jarige mijnwerker, vader van vijf kinderen, een 22-jarig meisje. In Klafeld wurgde een 23-jarige mijnwerker een 20-jarige verkoopster. In Bottrop stak een Italiaanse mijn werker een arts met een zakmes dood, omdat deze de Italiaan geen bewijs van ziekte wilde geven, waardoor de mijn werker dreigde te worden ontslagen. Bij Hamm werd een 32-jarige kelnerin doodgestoken; de dader kon nog niet worden gepakt. En zo gaat het maar door, waarbij een gelukkig feit is dat de politie voorzien is van de modern ste middelen om de misdadigers snel op te sporen. Niet slechts in Noordrijn-Westfalen, ook in andere delen van het land komen de laatste tijd veel misdaden voor. In Hamburg bijvoorbeeld.' maar ook in Neurenberg. Hier verdwenen binnen een maand drie mensen, die allen in contact waren geweest met een „man met een hoed met slappe rand". Een van de verdwenen mensen, een land bouwkundige, heeft men vermoord ge- Uitzendingen ten bate van Koningin Wilhelmina Fonds Evenals vorig jaar hebben de omroep verenigingen ook diit jaar zendtijd ter besohiiklkitiig gesteld van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding, dit om de aandacht van het Nederlandse volk te vestigen op de jaar lijkse collecte ten bate van dit zeer noodzakelijke doel. De uitzendingen ge schieden op de volgende dagen en uren; dinsdag 26 augustus AVRO 16.3016.45 uur vraaggesprek; zelfde datum KRO in aansluiting op nieuws van 19 uur; 28 augustus AVRO na nieuws van 13 uur; 29 agustus NCRV 19.1019.15 uur mr. J. d'Ailly; zelfde datum VPRO na nieuws van 20 uur; 30 augustus VARA na nieuws van 13 uur; 1 september NCRV na nieuws van 19 uur; 2 september KRO na nieuws van 13 uur; 4 september AVRO na nieuws van 18 uur; 5 septem ber VPRO na nieuws van 20 uur; 6 sep tember VARA na nieuws van 18 uur Straaljagerpiloot bleef ongedeerd Een Nederlandse piloot van een „Sabre" straaljager is gisteravond veilig aan zijn valscherm op de aarde aange komen nadat zijn toestel te Sangatte, ongeveer 9 km ten westen van Calais, op het strand was neergestort. Het Nederlandse consulaat te Calais deelde mee, dat de piloot de 22-jarige W. H. M. Bolland is. Deze vertelde, dat hij 's avonds de vliegbasis Twenthe had verlaten en benzinegebrek had gekregen. Opstelvlakken met PÜ1 Wanneer nabü een kruispunt aan wijzingen op het wegdek zijn aange bracht, moeten deze worden opgevolgd, ook als het verkeer op het kruispunt niet door een agent of door stoplichten wordt geregeld. Veel voorkomende aanwijzin gen zijn de zogenaamde opstelvlakken met richtingspijlen Het is altijd verboden gebruik te maken van een opstelvlak waarin de aangebrachte pijl een andere richting aangeeft dan die welke men wenst te volgen. Een veel voorkomend misverstand is voor de ANWB aanleiding er nog eens .^p te wijzen, dat ook het langzame ver keer, zoals fietsers en bromfietsers, ich aan deze aanwijzingen moeten houden. Zo moet dus b.v. het links-afslaan lang zaam verkeer zich opstellen in het ehnks-af" vak. vonden. Van de tweede, een weduwe, vond men een arm in een vijver. De derde is nog zoekDe moordenaar was het kennnelijk om geld te doen. Hij is namelijk met het spaarbank boekje van de landbouwkundige op een spaarbank verschenen, waar hij even wel geen geld kreeg, omdat hij zich niet kon legitimeren. Men kan West-Duitsland. ondanks deze golf van misdaden, natuurlijk nog niet verklaren tot een onveilig land. Maar te ontkennen valt evenmin, dat er, wanneer niet op korte termijn maat regelen worden genomen om deze el lende uit de wereld te helpen, toch een algemeen gevoel van onbehagen zal gaan leven. Reeds heeft de politie op geroepen om kinderen toch vooral niet te lang zonder toezicht te laten. Onderscheidingen voor Nederlanders op Expo Een aantal Nederlanders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Expo '58 is hoge Belgische onderschei dingen ten deel gevallen. Tijdens de pauze van het concert, dat het Residen tieorkest gisteravond in het auditorium van de Expo gaf, zijn de versierselen, be horende bij de onderscheiding van Groo'tofficier in de Kroonorde van Bel gië overhandigd aan mr. H. F. v. Wal- sem, voorzitter van het algemeen be stuur van de Nederlandse afdeling van de Stichting Wereldtentoonstelling Brus sel 1958. Jhr. ir. F. E. C. Everts, adjunct-com missaris-generaal, ontving de versierse len van Commandeur in de Kroonorde; mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, adviserend lid van het be stuur, ontving eveneens de versierselen van Grootofficier, terwijl mr. H. van Hoorn, hoofd van de Nederlandse inzen ding, de versierselen van Officier in de Kroonorde ontving. Mededeling is verder gedaan van de volgende onderscheidingen Tot Commandeur in de Orde van Leo pold II zijn benoemd mr. G. W. baron van de Feltz, dr. J. Hulsker en mr. H. van Riel, thesaurier van het bestuur. Tot Commandeur in de Kroonorde van België is benoemd mr. B. J. Geveke, mr. J. J. Oyevaar, de heer D. J. F. de Man en dr. G. J. Lammers. Mr. L. J. F. Wij senbeek werd benoemd tot Officier in de Kroonorde, evenals de heer J. K. Kroon. De architecten zijn de volgende onder scheidingen verleend: dr. J. P. Oud werd benoemd tot Com mandeur in de Orde van Leopold II. Tot Officier in de Kroonorde van België werden benoemd ir. J. W. C. Boks, prof. ir. J. H. van den Broek, J. B. Bakema, G. Th. Rietveld. De heer A. Middelhoek werd benoemd tot Ridder in de Kroon orde. Annie en Jopie schreven brieven aan geestelijken EN HET GELD WERD GEZONDEN.... (Van onze Haagse redactie). „U kent mü nog wel, eerwaarde, ik was vroeger bij u in de parochie. Nu ben ik als meisje in de grote stad door toedoen van een oudere man in moeilükheden geraakt. Tk wil naar huis terug, maar heb geen reisgeld en wil er mün ouders begrijpelijkerwijs niet om vragen. Kunt u mij enig geld zenden?". Zo ongeveer luidden de brieven, die tal van r.-k. geestelijken in het gehele land in de afgelopen jaren ontvingen, soms ondertekend door „Annie Z.", dan weer door „Jopie K.". Het was echter noch een Annie, noch een Jopie, die deze brieven schreef, maar een 50-jarige in een volkslogement wonende Hage naar. die al enkele malen met de poli tie in aanraking is geweest. Meestal stuurden de geestelijken enig geld, be dragen variërende van f 10 tot f 25. De brieven waren zo geraffineerd geschre ven. dat men inderdaad volledig de in druk kreeg met een meisje te doen te hebben. Het antwoord moest altijd worden gezonden naar een kiosk, zodat men ook niet kon controleren wie de afzender was. Enkele geestelijken deden later nog wel eens navraag bij de poli tie, doch die kon dan ook niet veel meer uitrichten. Totdat een kapelaan de po litie alarmeerde voor hij de brief be antwoordde. Toen kon men bij de op gegeven kiosk, in dit geval een te Rot terdam, gaan posten totdat daar iemand om een brief kwam vragen. De man nelijke ..Annie" viel toen snel door de mand. Hij heeft bekend in Den Haag acht van dergelijke oplichtingen te heb ben gepleegd, maar hoeveel het er in het gehele land in totaal zijn geweest, valt nog niet bij benadering te zeg gen één de smaak vanjte^pakker^ /j met OP trek-tape In Je toasted Princeton komen de aromavollc Burley-tabakken geheel tot hun recht. Verwezenlijking duurt nog 5 d 10 jaar De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart (gast- vrouwe van 't negendecongres van de Internationale Astronautische Fede ratie te Amsterdam) dr. ir. J. M. K. Kooy, lector aan de Kon. Mil. Aca demie, heeft aan de vooravond van de samenkomst van meer dan 400 geleer den op het gebied van de ruimtevaart, het volgende antwoord op een vraag of bemande ruimtevaart mogelijk is en zo ja, op welk tüdstip men dit kan ver wachten. Ruimtevaart met mensen aan boord van satellieten of ruimteschepen zal mogelijk blijken te zijn. De gevolgen van zeer grote versnellingen ontstaan na de start van de raket of het ruimteschip kan door de mens worden doorstaan. Het menselijk organisme is eveneens in staat gedurende meer dagen in een toe stand van gewichtloosheid te blijven (ontbreken van de zwaartekracht). Dat een mens te zwaar zou zijn om in een raket of ruimteschip omhoog te worden geschoten is onjuist, want een mens van gemiddeld 80 kg gewicht moet een plaats kunnen vinden in een dergelijke satel liet. vooral indien men bedenkt dat de Spoetnik III alleen al 1000 kg woog, toen zij werd gelanceerd. Het grote probleem is hoe de raket op de aarde terug kan komen. De raketkracht dient te worden afgeremd, het temperatuursvraagstuk (wryving met de atmosfeer) moet wor den opgelost en voorts een middel ge vonden om een veilige landing op de aarde (parachuten) te waarborgen. Het verwerkelyken van de idee van een bemand ruimteschip zal zeker 5 tot 10 jaar vorderen, al gaat de ont wikkeling, internationaal gezien, zeer snel. De geleerden zün thans bezig de problemen op te lossen, die aan een veilige terugkeer van onbemande ra ketten vastzitten. De praktische erva ringen met dergelüke proeven opge daan, zullen het vraagstuk van de bemande ruimteschepen zonder twü- fel vereenvoudigen. Op de vraag hoever men is met de voortstuwingsmiddelen voor een raket of ruimteschip en of op het Amsterdamse congres daaromtrent nieuwe „mogelijk heden" door de geleerden zullen worden aangegeven, luidde het antwoord van dr. ir. Kooy: het congres staat voor een be langrijk deel in het teken van de voort stuwingssystemen en de daarvoor be nodigde brandstof. Uit de keuze der tal- ryke voordrachten blükt duidelyk dat de inleiders zich intensief met de mogelyk- heden op dit gebied bezig houc'en. Het spreekt vanzelf, dat de brandstof hier mede nauw verband houdt. Voor de komende jaren zijn er de vol gende nieuwe mogelijkheden; 1. Het toepassen van radicalen als nieuwe chemische hulpbronnen. Dit brandstofcvagstuk word$ intensiei bestudeerd, maar is op het ogenblik praktisch nog niet uitvoerbaar. 2. Met gebruikmaking van atoom splitsing wordt de samenstelling van een raketmotor onderzocht. De re search is op dit punt van de kern energie reeds vrij ver gevorderd. Het gebruikmaken van atoomfusie voor de aandrijving van de raketmotor is in het allereerste stadium van ont wikkeling. Het moeilükste probleem is de warmteontwikkeling bij atoomfusie. 3. Studie wordt gemaakt van elektri sche of z.g. ionenvoortstuwing bij de ruimtevaart. 4. Voortstuwing met behulp van zon nestraling. Deze krachtbron kan de raket niet in de ruimte stoten. De methode kan alleen worden toegepast indien de raket reeds in de ruimte is. 5. Voortstuwing door middel van uit straling van lichtdeeltjes (photonen) of anders gezegd, gebruik maken van de energie der lichtgolven. Ook deze methode kan alleen worden toegepast, als de raket zich reeds in de ruimte bevindt. Zowel Amerikaanse als Rus sische geleerden houden zich intensief met dit vraagstuk bezig. Overblijfselen van „heilig graf" in Rolde? (Speciale berichtgeving) Een arbeider van gemeentewerken te Rolde (Dr.) is bij grondwerkzaamheden voor de ingang van die Ned. Herv. Kerk op stukken zandsteen gestoten, welke waarschijnlijk deel uitgemaakt hebben van een gotisch „heilig graf". Tot de gevonden stukken behoort een fragment van twee doorboorde voeten op een matras. Dit schijnt er op te wij zen dat hier sprake is van een Christus beeld. dat wellicht een onderdeel is ge weest van een heilig graf, zoals dat vroeger veelal in de kerken voor kwam, vooral in het torenportaal. Het gaat hier om bijzonder fraai beeldhouwwerk, dat uit het einde van de 15e eeuw dateert. Dit is dan tevens het eerste middel eeuwse beeldhouwwerk van enige im portantie, dat tot dusverre in Drente is gevonden 376 OPGELEGDE TANKSCHEPEN Op 19 augustus j.l. waren over de ge hele wereld 376 tankschepen opgelegd of buiten gebruik, met een totale tonnage van 5.880.318 draagvermogen. Hiervan behoorden ,99 schepen met een tonnage van 1. 456.660 aan grote oliemaatschappüen, 227 met een tonnage van 3.591.356 waren er in particulier be zit De overige 51 schepen met een ton nage van 832.302 behoren tot de militai rs sector. Een derde Houtrusthal? TUSSEN ROTONDE EN HOUTRUSTBRUG (Van onze Haagse redactie) Er zijn bij de N.V. Tentoonstellings gebouw Hou trust te Den Haag plannen tot de bouw van een derde hal en wel op het terrein tussen de Houtrustbrug en de Houtrustrotonde, waarop een groot aantal jaren geleden de korfbal sport werd beoefend. Deze gedachte is gerezen, nu gebleken is dat het met het oog op de in 1960 te houden grote Ho- recaf-tentoonstelling noodzakelijk zal zijn deze oppervlakte grond, welke de N.V. in erfpacht heeft, met paviljoens vol te bouwen, waaraan vanzelfsprekend veel kosten zijn verbonden. Dit zou, naar het oordeel van de N.V., de eerste stap kimnen zijn voor de bouw van een permanente hal aan de Houtrustweg. Indonesië wil „overal" wapens kopen Niets te molten met Nederland Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat Indonesië „overal" wapens tracht te kopen. In een commentaar op berichten uit Londen, dat Engeland overweegt wapens en militaire uitrusting aan Indonesië te verkopen, zeide de Indonesische minister Soebandrio via zyn woordvoerder; „Wü zouden elk Brits aanbod toejuichen". Hy voegde hier aan toe: „Het is niet ver- wonderlyk, dat de Nederlandse regering zich tegen de verkoop van wapens door enig land aan Indonesië zou verzetten, doch wy zün overtuigd, dat wy bü het kopen van wapens in het buitenland, niet afhankelijk zyn van het standpunt van Nederland". Minister Soebandrio maakte deze op merking naar aanleiding van berich ten uit Londen, dat Nederland zich krachtig heeft verzet tegen de levering van wapens aan Indonesië door Enge land. Voorts zyn nog berichten ontvangen over de levering van uitrusting door West-Duitsland, doch deze berichten konden niet worden bevestigd. Zü lui den, dat Indonesië in West-Duitsland een aantal voor de Indonesische Marine geschikte vaartuigen zou kopen. (Advertentie) „Zo lang mogelijk uit de maatschappij' Inbraken in Leiden, Rijnsburg, Alpben (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank heeft vele uren besteed aan de behandeling van de strafzaken tegen acht Haagse inbrekers, allen zeer goede bekenden van de justitie, die zich in het afgelopen halfjaar in bende-verband hebben schuldig gemaakt *an het plegen van talrijke^zeer zware inbraken in Den Haag en omgeving, waarbü men het speciaal had gemunt op brandkasten. Zü roofden o.m. in de nacht van 25 op 26 januari j.l. een brandkast met juwelen ter waarde van f. 12.000.uit een kantoorpand aan de Koninginnegracht te Den Haag en in de nacht van 3 op 4 Februari een brandkast met f. 11.000.— aan contanten uit het gebouw van Coca- Cola aan de Waldorpstraat. Beide brandkasten werden per auto weggevoerd, om later in alle rust te worden opengescheurd. Hetzelfde gebeurde met de brandkast van een architectenbureau aan de Stationsweg te Leiden en met een brandkast te Velsen. De Officier van Justitie by de Haagse Rechtbank, mr. Kemper, eiste tegen byna alle verdachten zeer zware gevan genisstraffen, onder het motto dat het hier beroepsmisdadigers betreft, aan wie niets meer valt te verbeteren: „Zij moeten zo lang mogelijk uit de maat- schappy verwijderd worden, opdat ten minste de justitie in de toekomst des te gemakkelijker de daders van volgende inbraken zal kunnen opsporen, doordat dan de „sortering" veel kleiner is ge worden", aldus mr. Kemper. Tegen de leider van de bende, de 56-jarige beroepsinbreker „Rooie Koos" (16 veroordelingen, in totaal 20 jaar gevangenisstraf), eiste de Officier van Justitie 5 jaar met aftrek. „Eigenlijk moet hü nog «meer hebben, maar dan is er helemaal geen uitzicht meer voor hem", zei de Officier. Deze zelfde straf vorderde mr. Kern- per tegen een 42-jarige koopman, even eens een beruchte Haagse inbreker. Te vens stond terecht een 34-jarige koop man en een 42-jarige stoker, die samen met Rooie Koos" in de nacht van 26 op 27 maart de brandkast te Leiden had den gestolen. Zy hadden het gevaarte Eer auto naar Den Haag vervoerd. Er leek alleen maar waardeloos papier in te zitten. De lege kast werd toen in een sloot te Schipluiden gekiept. Dit tweetal had zich ook schuldig gemaakt aan een poging tot diefstal in het Hollywood- bioscooptheater aan de Boekhorststraat te Den Haag. Tegen een hunner, „die inmiddels een beroepsinbreker is gewor den", eiste de Officier van Justitie 2% jaar gevangenisstraf. Een ander, een „meelopertje", die nog een blanco-straf register had. hoorde 10 maanden, waar van 7 maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftyd tegen zich eisen. Een 36-jarige vertegenwoordiger, die zowel aan de inbraak aan de Koningin negracht als by Coca-Cola had meege daan, en die beide keren zyn auto be schikbaar had gesteld, moest toegeven dat hij ook meegedaan had aan inbra ken te Rynsburg, Alphen aan den Rün. Wateringen en in de Houtrusthallen te Den Haag. Hü was de eerste van de club, die een bekentenis aflegde, omdat de politie zün vader ervan verdacht mede- Toestand zal bij de aanvang van leerjaar in september „uiterst gespannenzijn Gouverneur Faubus van Arkansas heeft gisteren het parlement van deze Ame rikaanse staat opgewekt, zich gereed te houden voor een mogelüke spoedbijeen- komst op maandag, die gewüd zou zün aan de kwestie van de toelating van negers tot de eerste middelbare school te Little Rock. Reeds eerder was gemeld, dat Faubus een spoedbüeenkomst overwoog om speciale wetsontwerpen te doen goed keuren, die het gemengd onderwüs aan blanken en negers op de betrokken school onmogelük zouden maken. De school begint over een dag of tien. De advocaten van zeven negerleerlingen hebben gisteren het hof van beroep te St.-Louis verzocht zün maandag gewezen arrest, waarbü uitstel van de invoering van onderwüs zowel aan blanken als aan negers aan de onderhavige school niet is toegestaan, onmiddellük van kracht te laten worden. De uitspraak is thans pas na twintig dagen van kracht. Daar de school in Little Rock 2 september aanvangt, zouden negers wettelük niet toegela ten mogen worden. Verzet in Virginia Nu de autoriteiten van de staat Kan sas en functionarissen van de school in Little Rock elk middel te baat schynen te nemen om de integratie een halt toe te roepen, voorspellen waarnemers, C it de toestand bij de aanvang van het leer jaar begin september uiterst gespannen zal zijn President Eisenhower gaf woensdag op zijn persconferentie te kennen, dat hy opnieuw federale troepen naar Little Rock zal zenden als dit nodig mocht zyn om een vreedzame integratie te verzeke ren. De Ncnyorkse pere heeft gemeenschap pelijk stelling genomen tegen Faubus en de Republikeinse Senator Javits heeft er by de president op aangedrongen het Congres in bijzondere vergadering bij een te roepen als het geschil zich mocht toespitsen. De gouverneur van Virginia, Lindsay Almond, heeft intussen de bevolking van zyn staat opgewekt hem en het parle ment te steunen in hun streven de scheiding van het onderwijs aan blan ken en negers te handhaven. „Dit is een staatszaak", zo heeft Almond op een persconferentie gezegd. (Hü bedoelde hiermede: Dit is een zaak voor de afzonderlijke Amerikaanse Staten, niet voor de Centrale regering in Washington, Red. LX>J plichtig te zijn geweest. Hy had name lijk de opslagplaats van zyn vader ge bruikt om samen met de andere bende leden een brandkast open te scheuren. De sleutel van het pakhuis had hy ech ter van zyn vader gestolen. Tegen deze verdachte, voor wie er nog wel reclas- seringskansen zyn weggelegd, eiste de Officier een gevangenisstraf van éen jaar met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftyd en reclasseringstoezicht. Een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek eiste de Officier vervolgens tegen een 32-jarige los werkman, die vorig jaar nog is vrijgesproken van een in braak in een Haagse cafetaria, waarbij zyn vriend op heterdaad werd betrapt. Deze verdachte had orni. meegedaan aan de inbraken in Houtrust en in de Wal dorps traat. Tegen een 27-jarige varensgezel en een 25-jarige koopman eiste de Officier van Justitie 2Vn jaar gevangenisstraf. Deze twee waren de aanstichters van de dief stal aan de Koninginnegracht. Zij za gen namelijk de deur openstaan van het huis, waarop zy naar binnen liepen. Er was echter niets te stelen in het pand. Wel zagen zy de brandkast, waarop zü vanuit het huis hun kameraden (van zwaarder kaliber) waarschuwden. De bende was toen per auto spoedig ter plaatse, vier man sterk. Nog stond een jeugdige monteur te recht. die voor f.500.zo vriendelü'k was geweest met een snybrander de coca-cola brandkast open te maken. De bende kon deze kast namelyk niet kra ken, terwyl de dag na de inbraak men al in de kranten had gelezen dat er veel geld inzat. Tegen hem eiste de Officier een gevangenisstraf van een jaar, waar van 7 maanden voorwaardelijk. De rechtbank zal in alle zaken op 4 september a.s. uitspraak doen. Advertentie weer of geen weer- Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed melk Huis in stalen kogel op Femina te Rotterdam (Speciale berichtgeving) Een van de grote bezienswaardigheden op de elfde Femina. die van 12 tot en met 24 september te Rotterdam wordt gehouden, zal ongetwüfeld Das Kugel- haus zün. De Duitser dr. ir. Johann Ludovici, heeft dit kogelronde huis in opdracht van de Belgische regering ont worpen voor de Kongo. Het voordeel van zo'n stalen bol, die een doorsnede van 4,50 m. heeft, is, dat hü gemakkelijk over het land of op het water kan worden gesleept. Voor streken met slechte ver bindingen kunnen dus met zo'n huis de problemen van het transport van bouw materialen radicaal worden opgelost. Ook over een fundering behoeft men geen hoofdbrekens te hebben. Men graaft maar een gat en plaatst daar de bol in. Das Kugelhaus, dat ook zeer veel be langstelling op een huishoudbeurs te Londen heeft getrokken, zal van Karls ruhe per Rünaak naar Rotterdam wor den vervoerd, waar het waarschijnlük in de nacht van 7 op 8 september zün tocht over de straat naar het Ahoy- complex zal maken. Van de 16.000 m2„ waarover de Femina, de grootste beurs op huishoudelyk gebied in ons land. beschikt, zal 2000 vierk. m. worden bestemd voor de zgn. promenade van het interieur, waarop dan het uiter aard moderne interieur van het kogel huis aansluit. Behalve de moderne in terieurs komen er ook historische, waar voor men alle medewerking heeft gekre gen van de directie van het Openlucht museum te Arnhem. Er komen bomen, heesters en straatlantaarns op de pro menade. waardoor men het idee heeft zich werkelük op een riante wandelweg te bevinden. Een zeer grote plaats is ook ingeruimd aan de doe-het-zelf- demonstraties.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5