Laatste nieuws Sluis te Nieuwveen in restauratie r casino Er zijn nu nog 194.000 paarden in de landbouw werkzaam THE THREE JACKSONS tenniskampioenschappen „JOPIE SLIM gaat met vakantie" Eind november weer gereed voor vaarweg Amsterdam Rotterdam 97«te Jaargang Vrijdag 22 augustus 1958 Tweede blad no. 29524 Paard of trekker Zijn voor velen economisch veranlivoord (Speciale berichtgeving) Op haar jaarlijkse nationale tentoon stelling in Den Bosch zal de Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" op 9 en 10 september a.s. vooral de aan dacht leggen op de betekenis van het paard voor de Nederlandse landbouw. Blijkens de landbouwtelling van mei dit jaar, bedraagt de paardenstapel in ons land nog ongeveer 194.000 stuks. Een aantal, waaruit duidelijk blijkt hoe be langrijk de paardenfokkerij en het paar- dengebruik in de Nederlandse Landbouw is. dooh tevens een aantal, dat gerekend tegenover de voor-oorlogse jaren een duidelijke vermindering demonstreert. Betekent dit dat het paard op het landbouwbedrijf dus toch minder be langrijk wordt en langzaam aan zijn plaats aal verliezen? Dit zou geen op wekkend toekomstbeeld zijn. Het land- bouwleven zou verarmen als het paard en de paardenfokkerij, dat zoveel kleur en charme aan het bedrijf geeft er uit zou verdwijnen. Nu mag een gevoelsargument nooit de doorslag geven bij het riemen van een beslissing over de inrichting van het landbouwbedrijf. Maar als het econo misch verantwoord is. mag het men selijk gevoel bij de vraag „paard of trekker?" een woord meespreken. En de ervaring wijst uit, dat het paard op tal van landbouwbedrijven economisch ver antwoord is. Br zijn in ons land ongeveer 150.000 landbouwbedrijven, waar akkerbouw en of veerhouderij het hoofdberoep is. Van deze 150.000 bedrijven 2)ijn er ongeveer 10.000. waar uitsluitend trekkers ge bruikt worden. Hieronder is een groot aantal van de grootste bedrijven. Dan zijn er ongeveer 20.000 bedrijven, waar onder ook vele van de grootste opper vlakte. waar zowel paard als trekker werken en tenslotte niet minder dan 120.000 bedrijven, waar de paarden al 'het werk doen Op 80% van de land bouwbedrijven 'in Nederland wordt dus nog uitsluitend met paarden gewerkt. Hieruit blijkt wel de belangrijke rol van het paard in de landbouw, temeer nog omdat het paard ook veel gebruikt wordt op de grote en moderne bedrijven in streken als bijvoorbeeld de Noordoost- polder, waar de boeren bepaald wel kun nen rekenen. STADSNIEUWS LEIDSE JEUGD-TOUR Behendingheidswedstryden voor bromfietsers Op dinsdag-, woensdag- en donder dagavond a.s. zal er voor een beperkt aantal bromfietsers gelegenheid zijn om deel te nemen aan een behendigheids wedstrijd. Er worden hoogstens een-en- twintig deelnemers toegelaten. Deze LEIDERDORP Onze plaatsgenoot H. Creyghton slaagde aan de R.-K. Nijverheidsschool te Oudenbosch voor bakkersgezel. Te vens slaagde hij voor het middenstands diploma. OEGSTGEESl Zomerfeest Endegeest Het voorplein van het kasteel „Ende geest" was gisteravond feestelijk geïl lumineerd ter gelegenheid van het zo merfeest, dat voor en door de patiënten en het personeel der inrichting werd ge vierd. Als één grote familie was men bijeen om te luisteren naar muziek en zich te vermaken met diverse spelen. Op onderhoudende wijze vertelde de heer L. Spiering wat het hoofddoel van deze avond was, n.l. prijsuitreiking in verband met het gehouden voetbal-toer nooi. Daaraan hadden deelgenomen drie elftallen van „Endegeest" c.s., n.l. een patiëntenelftal, een personeelselftal en een elftal van de Jelgersmakliniek. Buitendien hebben meegekampt de ploe gen van Leidse en Oegstgeester vereni gingen, n.l. Apparatenfabriek Smit, Zaal- bergs Wollenstoffenfabriek, Nederlands Drukkerijbedrijf, Coöperatie „Vooruit", Slachthuis, Gemeentepersoneel Oegst- geest, Christelijke Jongensvereniging Leiden, P.T.T. Leiden en Drukkerij IJdo. Dank zij de medewerking van de di recteur-geneesheer dr. C. P. J. Stotijn en het hoofd van de economische en admi nistratieve dienst, de heer J. Beekman, kon een commissie van drie het gehele toernooi organiseren en het was één hunner, nl. de heer Gijzenij, die een dankwoord sprak voor de ondervonden medewerking. Dat er allerwege is mee gewerkt om een prettige sfeer te schep pen, bleek overduidelijk uit de woorden van de heer Spiering, die in het bij zonder de dames Gijzenij, v. d. Linden en Rietkerk dankte voor de honderden kopjes thee. die zij voor spelers en be langstellenden hadden geschonken. Hij dankte ook de scheidsrechters, o.w. de heer v. Leeuwen uit Enschedé, die in de ere-divisie fluit. De personeelsvereniging had ook een werkzaam aandeel gehad. De Rhythm Boys verleenden gister avond hun belangeloze medewerking om de korte pauzes tussen de verschillende spelen muzikaal op te vullen. Het resultaat van het toernooi was als volgt: 1. Slachthuis; 2. Ned. Druk kerijbedrijf; 3. Wollenstoffenfabriek Zaalberg. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uitgereikt. De heer Wijermans bood aan de „thee-dames" een geschenk aan namens het elftal van het N.D.B. Het elftal van „Endegeest" werd als eerste geklasseerd in de verliezersronde. De apparatenfabriek Smit ontving als laatste een beker voor d£ vijfde prijs. Er werd thee en limonade geschon ken, waarna de heer Spiering twee vlag- uitreikte: één (witrood) voor het pa tiëntenelftal. en één (roodwit) voor het personeelselftal. De afd. arbeidstherapie had bij de vervaardiging haar mede werking verleend. De hoek- en grens- rechtersvlaggen werdden in uitzicht ge steld. De feestavond werd besloten met zang en dans. Al met al een genoeglijk zomer- avondfeest op daarvoor zo bij uitstek geschikte plaats. BROMFIETSER BIJ VAL GEWOND Vanmorgen te omstreeks half acht kwam een inwoner uit Oegstgeest met z\jn bromfiets te vallen. Hij reed op de oude rijksweg achter de Groene kerk en vervoerde achterop zijn fiets een mand met bloemen. Hij werd bij zijn val ern stig gewond aan het hoofd. Na behan deld te zijn door dokter Meissner werd de man per ziekenauto naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Patricia Yvonne, dr. van G. Klopma en E. Cameron; Joseph H. C„ zn. van H. C. Meijer en G. Heeremans; Eelkje M.. dr. van C. de MooiJ en E. M. Bakels; Jacoba Joh., dr. van C. Joh, Dernee en M. van Leeuwen. Ondertrouwd: R. F. J. Noordhoek Heg>t, 24 jr. en M. G. Duyvendak, 24 jr. Getrouwd: Joh. J. Smet, 27 Jr. en M. M. Hoogeruboom. 21 Jr.; B. Merbls, 27 Jr. en M. Koenen, 19 jr.. Overleden: M. Steijger; A. L. Oversluijs. WARMOND Afscheid kapelaan Loos Gisteren namen vele parochianen afscheid van kapelaan Loos. Pastoor Gussenhoven prees de scheidende kape laan om zijn grote activiteit, zyn een voud en zijn nobel karakter. Spreker meende in zijn benoeming tot kapelaan in Heilo een fraaie promotie te mogen zien. De heer S. van Rijn sprak namens de K.A.B. en de heer W. Welsink namens de Bijbelclub. De heer L. P. Heemskerk namens de L.T.B. Alle sprekers prezen de kapelaan om zijn steun aan de orga nisaties verleend. Zij lieten hun woor den vergezeld gaan van een stoffelijks blijk van waardering. In de zaal van hotel De Zon viel de êd.eidende aalmoezenier een warm af- rcheid van de Warmondse jeugd ten itiek. Een zanggroepje van de L.T.M. Oneervol ontslag aan „overgelopen" diplomaten De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio heeft in het Parlement medegedeeld, dat 17 Indonesische diplomaten, die waren overgelopen naar het opstandelingen regiem in Midden-Sumatra en Noord- Celebes, oneervol zijn ontslagen. Dr. Soebandrio voegde hieraan toe, dat de vroegere ambassadeur in Italië, Mohammed Rasjid „fondsen van de ambassade tot een bedrag van 596.314 Amerikaanse dollars heeft gestolen" en dat de ontslagen consul-generaal in Advertentie Noordwijk aan Zee Zaterdag 23 aug. dansavond 91 u. Zaterdag en zondag Maandag 25 augustus, 2.30 uur KINDERMATINEE bracht met accordeonbegeleiding enkele liedjes ten gehore. In de loop van de avond voerden o.m. het woord de heren J. v. d. Drift namens de afdelingscommissie, C. Vergeer na mens de L.T.J., J. Does namens de K.A.J, en mej. N. Ruigrok namens de L.T.M. Allen spraken hun spijt uit over het vertrek van de aalmoezenier en dankten hem voor alles wat hij in de afgelopen twee jaren tot stand heeft gebracht. Voorts werd een groot kampvuur ge houden. Er werd bij gezongen en voor gedragen. Tot slot werd het woord gevoerd door I hopman S. van Stijn, die tevens de cadeaus door de jeugd bijeen gebracht aanbood. WASSENAAR RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente komt donder dag 28 augustus voor de laatste maal in de oude samenstelling in vergadering bijeen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Everdlna, dr. van A. Fokker en E. van Ipenburg; Miriam Th. L.. dr. van H. G B. Geurts en C. M. Thijssen; Angela M.. dr. van P. A. van der Schij en G. A. Klumper; Agnes J. M., dr. van J. J. A. van der Kroft en J. H. Zoetemelk: Anne E.. dr,. van C. van der Valk en M. W. van Heel; Alexandra B. M„ dr. van R. A. T. Zumpolle en M. E. Hoogeweegen; Herma, clr. van H. Meel en G. C. van Veen; Bernadette C. M., dr. van G. Zoe temelk en M. P. van der Hoorn. Ondertrouwd: J. Prüger en J. Ochoa Moreno; H. Toet en N. M. van der Cl-ngel; K. J. Huisman en A A. M. Groen; H. C. Braggaar en G. E. Goor. Getrouwd: E. K. J. Wehrt en W. A. F. MaTchaut: J. J. Y. Lantinga en J. C. Mol; G. W. Duijvesteijn en J. M. M. van Pari don: M. E. Bleekendaal en J. P. Biesot; W H. A. Godsmann en G. J. ten Veld- worden verdeeld in zeven ploegen van drie man, daar er ook tegelijkertijd een puntentelling voor ploegen is. Drie van de zeven ploegen zijn reeds compleet. De wedstrijd is zodanig samengesteld, dat de beste combinatie van rijder en machine winnaar wordt. Adspirant-deelnemers kunnen zich opgeven Floresstraat 31 en Prinsen straat 20. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland over 1957 is in druk verschenen. Officiële publikaties Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter apenbare kennis, dat zij heb ben besloten voor de Rembrandtstraat aan de zijde der oneven huisnummers een wachtverbod vast te stellen. Een afschrift van dit besluit ia gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbelaaigen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten voor de Vrouwenkerkkoor- str,aat aan de zijde der oneven hulsnum mers een tijdelijk wachtverbod vast te stellen. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen behar tiging van verkeersbelangen ten doel heb bende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. MARKTBERICHTEN Saigon W. J. D. Pesik 8.921 dollars heeft weggenomen. Tot de diplomaten, die openlijk de zijde der opstandelingen hadden geko zen of hadden verklaard het niet eens te zijn met de politiek der Centrale regering ten opzichte van de opstand en hun ontslag hadden ingediend, behoor den ambassaderaden, militaire-, han dels- en pers-attache's in de V.S., Enge land, Frankrijk, België, Nederland, Sin gapore, Vietnam, de Chinese Volksrepu bliek en Italië. DIRECTEUR „HET HOOGELAND" Met ingang van 1 oktober is de heer J. Schouten benoemd tot algemeen di recteur van de vereniging „Het Hooge- land", Christelijke Vereniging tot Stich ting en instandhouding van Arbeidskolo- niën. De heer Schouten is thans secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap en van de Reclasseringsraad te Amster dam. Verheul (Waddinxveen) iet auto-industrie van Kromhout voort Besprekingen tussen de directies van de N.V. Carrosseriefabriek Verheul te Waddinxveen en de Kromhout Moto ren Fabriek D. Goedkoop jr N.V. te Amsterdam hebben geleid tot een overeenkomst, op grond waarvan de fabricage en de verkoop van chassis voor vrachtwagens, trekkers en auto- bussen zal geschieden door de N. V. Verheul. Een deel van gespecialiseerde kantoor- en fabriekspersoneel van Kromhout zal daartoe in dienst over gaan naar de N.V. Verheul. De Kromhout Motoren Fabriek zal de verkoop in de afdeling auto-industrie met ingang van 1 oktober 1958 staken. Kromhout blijft zich verder specialiseren op het gebied van dieselmotoren. Verheul beschikt reeds over een ruime ervaring op het gebied van het maken van complete autobussen. De toevoeging van de nieuwe afdeling aan haar bedrijf zal Verheul in staat stellen om zich te gaan bewegen op hét gebied van com pleet gecarrosseerde gespecialiseerde bedrijfswagens. De Euromarkt maakt het noodzakelijk om de verdere ontwikkeling van een complete autobus ter hand te nemen. In de auto producerende landen als Duits land. Frankrijk en Italië is waar te nemen, dat behalve de autobuscarrosse rieën ook de chassis meer en meer door de weg naar een verdere groei van de carrosseriefabrieken worden vervaardigd. De overneming van de afdeling auto industrie van Kromhout door Verheul mag gezien worden als een schrede op Nederlandse autobusindustrie. Welke motoren en componenten daarbij zullen worden toegepast, zal uiteraard in be langrijke mate afhangen van de eisen, die aan de te vervaardigen produkten worden gesteld. OverledenL. I 81 jr.; C. Kemme. i Grevers. LEIDEN. 22 augustus Veemarkt: Aanvoer: 16 stieren. 45 melkkoeien. 375 vette koelen, 68 varekoeien, 10 pinken. 99 vette schapen, 22 nuchtere kalveren, 310 vette schapen. 270 fokschapen, 910 Bentschap Knook. vette lammeren. 36 varkens (zeugen), 400 jr.. wed. van J. L. schrammen. 908 biggen. 13 geiten, totaal i 3.482 stuks. Notering: Stieren per kg. schoon gewicht 2,95—3,20; melkkoeien 8251.100: vette koelen per kilogram schoon gewicht 2.703.20; vaxekoeien 600 875; pinken 375—600; vette kalveren per kilogram levend gewicht 2.102.80; nuchtere kalveren per kilogram levend gewicht 1.351,65; nuchtere kalveren per stuk 4565; vette schapen 7090; fokschapen 7095; vette lammeren 67 80: drachtige zeugen 275-350; schrammen 70110: biggen 4555. Handel: voor stie ren goed; melkkoeien lui, duur; vette koeien vlot- varekoeien rustig: pinken kalm; vette kalveren traag, nuchtere kal veren lui; vett eschapen redelijk; vette lammeren matig; fokschapen goed; zeu gen. schrammen en biggen lui. LEIDEN. 22 augustus Kaasmarkt: Aanvoer 51 partijen Goudse en 9 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit tot 2.45; Goudse eerste kwaliteit 1.972.05: Goudse tweede kwaliteit 1,90 1.96; Leidse eerste kwaliteit tot 2,20. Han del goed. UTRECHT. 22 augustus Kaasmarkt: Op de kaasmarkt te Utrecht waren he den aangevoerd 8 partijen kaas. Totaal aantal kazen 250 aantal kg. 2338. De prijs per kg. was f 1,87—1.96. De handel was vlug. Man verdrenk bij Oude-Wetering voor ogen van vrouw en vijf kinderen Gistel-middag omstreeks 12 uur is de heer Van der Haak uit Amsterdam na bij de Oude Weteringse brug over de Ringvaart van zijn plezierjachtje over boord geslagen en daarbij voor de ogen van zijn echtgenote en vijf kinderen jammerlijk verdronken. De heer Van der Haak die op de terugweg was van vakantie, lag met zijn jachtje nabij de brug te Oude We tering in de Ringvaart te wachten op een sleep, waardoor hij wat vlugger in Amsterdam zou zijn. Toen omstreeks 12 uur vanuit de richting de Kaag een motorboot naderde, bleek de schipper daarvan bereid het jachtje op sleep te nemen. Van der Haak begaf zich snel naar de voorplecht van zijn bootje van waar hij een touw opwierp, naar de mo torboot. Hierbij raakte de man met zijn voeten verward in het touw, waardoor hij struikelde en over boord sloeg. De man heeft zich blijkbaar niet meer kun nen bevrijden en kwam ook niet meer boven. Zijn echtgenote probeerde nog wel het touw te grijpen, welke pogingen evenwel mislukten, evenals de pogingen van omwonenden, die zich te water begaven en geruime tijd geprobeerd hebben het slachtoffer te bereiken. Pas na een uur dreggen wist men het stoffelijk over schot boven water te halen. De assistent van dokter v. d. Bijl kon toen nog slechts de dood constateren. De man, die ruim 50 jaar was, laat een vrouw en vyf kinderen achter. Drie Nederlandse meisjes in halve finale 200 meter Voor Nederhand zyn de Europese atle- tiekkampioenschappen afgelopen. In de tweede serie van de 110 meter horden heeft de Alo-er een fel duel geleverd met de Fransman Jacq Dohen. Wel slaagde Nederhand erin dezelfde tyd te maken als Dohen, maar de Fransman bleek met geringe voorsprong over de finish te zijn gegaan en plaatste zich als derde, wat genoeg was voor een plaats in de halve finales. De vierde plaats was voor Ne derhand en de Rotterdammer werd der halve uitgeschakeld. Eef Kamerbeek deed het beter, hij werd in 14.8 derde in de derde serie in dezelfde tijd als de Griek Marselos, die op de tweede plaats beslag legde. De PSV-er zal morgen in de halve finales van de 110 meter horden uitkomen. De beste tijd maakte de Duitser Lauer: 14.2 De Nederlandse sprintsters deden het goed vanmorgen terwijl een druilerige motregen uit de sombere hemel viel. Ria van Kuik. Nannie Haase en Han- nie Bloemhof slaagden erin een plaats in de halve finales van de 200 meter te veroveren. De Nederlandse kampioene Hannie Bloemhof won zonder veel moei te de zesde en laatste serie in 24.5 sec. Nannie Haase had het moeilijker. Zij werd tweede in de eerste serie achter de Europese recordhoudster Maria Itkina. Ook Ria van Kuik had lang geen ge makkelijke serie. Zij startte o.m. met het Oostduitse sprint fenomeen Christa Stubnik. De Oostduitse won in 24.2, Ria werd derde in 24.8 sec., wat juist vol doende was voor een plaats in de halve finales. De beste tijd in deze, series werd gemaakt door de Duitse Hannelore Sa- dan, die 24.1 sec. voor zich liet afdruk ken. Ook het Britse meisje June Paul finishte na 24.2 sec. Achttien atleten, onder wie de Neder lander Hofstede, hebben zich geplaatst in de finale hink-stap-sprong. De kwa lificatie-eis was 14.60 meter. De Neder lander kwam er juist iets over, hij over brugde een afstand van 14.64 meter. In de rangschikking der prestaties, die wordt aangevoerd door de Pool Schmidt, die 15.74 meter bereikte, neemt Hofste de de zeventiende plaats in. De grote verrassing was, dat de Rus Vitold Kreer, die in wedstrijden reeds tot 16 meter was gekomen, nu er niet in slaagde zich te kwalificeren voor de eindstrijd. Hij kwam niet verder dan 14.50 meter. Voedselvergiftiging bij gezin in Winterswijk VIJF PERSONEN NAAR ZIEKENHUIS (Speciale berichtgeving).' In Winterswyk heeft zich een ern stig geval van voedselvergiftiging voor gedaan. In het R.-K. ziekenhuis al daar werden enkele dagen geleden vyf leden van een gezin, wonende aan de Parallelweg, met vergiftigingsver schijnselen opgenomen. Hun toestand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Het vermoeden bestaat dat de vergif tiging is veroorzaakt door het nuttigen van een blikje zalm, dat een familielid uit het Westen des lands zou hebben meegebracht. Zekerheid daaromtrent be staat met. De toestand van het gezin is thans redelijk goed te noemen. Nieuw zwemrecord Een Australische zwemploeg bestaande uit John Monckton, Terry Gathercole, Brian Wilkinson en John Devitt, heeft vandaag te Osaka het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag estafette verbeterd en gebracht op 4 min. 10.4 sec. Het record stond reeds op naam van. dezelfde Australische ploeg, die op 25 juli jJ. te Cardiff tot 4 min. 14.2 sec. kwam. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam. 22 augustus De beurs sloot de week af met een vaste stemming. Hiertoe hebben onge twijfeld de hogere slotkoersen van Wall Street bijgedragen. Door het eenstem mig aanvaarden van de Arabische reso lutie over het Midden-Oosten in de Al gemene Vergadering der V.N., was men op het Damrak van oordeel, dat hierdoor een ontspanning in de wereldpolitieke situatie is ingetreden. Op het scheppen van rust in de olierijke gebieden aldaar en de vaste tendentie voor de oliewaar den in New York. waren aandelen Kon. Olie in Amsterdam vandaag aan de vaste kant. Het herstel van de vorige dag voor deze aandelen zette zich vanmiddag ver der voort. De prijs schommelde rond de f. 170.70, hetgeen een winst t.o.v. de slot- koers van de vorige dag van circa f. 2 betekende. De handel bleef i.v.m. het na derende lange weekeinde klein. Aandelen Philips lagen op 323% als een muur in de markt De winst voor vandaag bedroeg circa 2 punten. Die voor de converteerbare obli gaties Philips één punt. Unilevers ontmoetten middenkoers vraag en waren bij de opening op 383% 6 punten beter. Introductiegeruchten van certificaten Unilever op de West- duitse beurzen blijven aanhouden. De hoge openingskoers kon echter niet behouden blyven en viel terug tot 381. Aku's handhaafden zich op circa 200; de handel in deze hoek was belang rijk kleiner dan gisteren. KLM werd, in gevolge Wall Street, f. 2.- hoger ge taxeerd. Op de gepubliceerde bonusgeruchten van de KPM was blijkbaar vraag losge komen. Deze scheepvaartaandelen verbe terden vandaag opnieuw circa 3 punten, terwijl ook de overige waarden in deze sector 1 tot 3 punten boven gisteren uitkwamen. Van de cultures ontmoetten certificaten Deli wederom vraag en wa ren op onverklaarbare wijze circa f. 4 hoger. HVA's verbeterden één punt. Staatsfondsen verlaten. Aandelen Hei- neken werden op 382 (378) vernomen, deze aandelen hebben de laatste 14 da gen een flinke koersstijging ondergaan op herkapitalisatiegeruchten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 augustus. Londen 10.57%—10.57New York 3.78V4—3.78%; Montreal 3.91,3«—3.91^; Parijs 90.1090.20; Brussel 7.60'/2 7.60 Frankfort 90.32—90.37; Stock holm 73.20—73.25; Zürich 86.55%— 86.60Zürich (vr. fr.) 88.28%—88.33% Milaan 60.73%—60.78%; Kopenhagen 54.65%—54.70%; Oslo 52.85—52.90; We nen 14.59%—14.60%; Ankara 3.79%— 3.793i; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%13.28. Beurs van Amsterdam Vrydag 22 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 94% 94 A Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 92 91% Ned '51 3% 94% 94 Ned '53 (3%) 93% 93% 92% 92 ff 87% 87 %B 88% 88% 88% 88 y4 Ned '55 II 3% 90% 90% 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 95% 95% Ned 62-64 3 94% 94 H Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 92 92 Grootboek '46 3... 88% 109 Ned WB 6% 109% ACTIEVE AANDELEN De Tolhuissluis te Nieuwveen, waardoor de verbinding AarkanaalAmstei verkregen wordt en voorkomende in de belangrijke scheepvaartroute Rotterdam- Amsterdam, ondergaat thans een grondige restauratie. Zowel de kleine als de grote sluis zijn hiervoor geheel droog gemaakt, zodat men een wel wat ongewoon gezicht heeft in het inwendige van de ruim vier meter diepe sluizen. Arbeiders hebben er steigers in ge bouwd en bewerken de muren met hun grote, lange drilboren, waarna weer een nieuwe zijmuur zal worden opgezet. Aanvankelijk was het ook het plan de sluis meteen voor schepen met een grotere diepgang dan 2.10 meter geschikt te maken, maar omdat de houten bo dem. die er reeds ligt sinds de sluis in 1829 werd gebouwd, nog zo goed was en het zeker nog wel een halve eeuw zal uithouden, heeft men van deze nogal kostbare verandering voorlopig afge zien. Slechts de z.g. slag- of puntdrem- pels, waar de deuren tegen stuiten, wor den vernieuwd. Het werk zal overigens toe hnog wel 4 ton van de Rijkswater staat vragen. De sluizen worden bovendien van meer moderne bewegingswerken voor zien, terwijl tevens de gehele verlich ting zal worden herzien en gemoderni seerd Er wordt dooi het personeel van de fa. J. Riemersma en Zoon, uit Am sterdam. naar gestreefd de werkzaam heden, die onder de waterspiegel lig gen, zo snel mogelijk klaar te "maken, opdat het water weer in de sluizea kan mm Een blik in de hoofdsluis, waarin steigers zijn geplaatst, met een noodbrug in het midden. en de scheepvaart weer kan doorgaan. De scheepvaart maakt thans in hoofdzaak gebruik van de route door de Heimanswetering over de Brasem, ter wijl de binnenschippers tot veler ver- rasing de route over Woerden. Woerds Verlaat en Mijdrecht verkiezen, waar zelfs nog schepen tot 80 ton kunnen passeren. Het ziet er naar uit, dat eind no vember de werkzaamheden zover ge vorderd zijn, dat het water weer in de sluizen gelaten en de stagnatie voor de scheepvaart weer opgehven kan worden. Het werk wordt uitgevoerd onder di rectie van de Rijkswaterstaat te Haar lem. met dagelijkse toezichthouder de technisch ambtenaar de heer G. K. ae i Jong. Clt. Handl. en Ind. B Nat Handelsbank Ned Handelmy 4mst Rubber Deli Mi).en (Ver.).. 1 H V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co NB Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f.20.—) idem (50 a f 20 Holl Amer tyn Java China Paket KLM Ned Stoomv MD Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3% I 3 93'. Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-m 3% 93% 36% 37% 90% 89% 169% 170 67% 69% 119.50 123.45 106% 108% 30 30 86% 87% 13% 13% 199's 200% 193 192 312 312 182 183% 330 331 311 313% 269 272 320% 323% 158 159 377% 380% 181 184 163% 164% 689 697% 169.20 171. 168.70 170.85 138% 141 129% 130 100.50 103.80 143 143 136 139% 140 141 124 126 235 234% 126% 128 129% 130% OBLIGATIES 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen 95% 95% 92% 92% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 93% 94 Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 12% 91% 92 Idem II 2% 91% 91% R'dam '52 I 2% 92% 93 Idem II 2% 91% 91% Utrecht '52 2% 97 Z.-Holl 1957 2% 100% 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 225 H.B.U eert 205 209 ïott Bank 194 194 Twentsche Bank 168% 168% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 248% Borneo Sum H My 43% 42% Ned G en Sp fabr 198 198% Kon Ned Grofsm 101% 102% Internatio 81% 84% Rott Droogdok MD 515 520B Tieleman en Dros 8% Ned My Walv.vrt 82 82 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7 Amerik fondsen Canadian Pacific R 28% Intern Nickel 82 Anaconda 50^ Bethlehem Steel 44% Cities Service 60% General Motors 43% Kennecott 92 Republic Steel 55% Shell Oil 81% Union Pacific 30 V8 Un States Steel 71% 28% 82% 50A 45 59% 43% 93 55% 82% 29% 71% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 21/8 Edelmet Kon AA 44% 44 Prei wa idem 43 Electrolas B 440 430 Holl Constructie 428 Ing our v Bouwnyv 140GB 140GB Int Kunststof! Inn 42% 43G Leldsche Wolsjunn 156 156 Slkkens Laklab 5. 456 Ver IouwtabrieKPi 171 172 Wernink's Betonm 89% 88 Van wyk Textiel 60% 65% 90B 100B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3