Son filtre si pur PAgifé Export moet gestimuleerd worden Kerkelijk Leven Taptoe-parade wordt sluitstuk van Katwijkse VVV-evenementen Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 Centraal Orgaan verklaart: Kredieten en investeringen verhogen (Speciale berichtgeving) Wanneer de algemene conjunctuur zich weer enigermate zal herstellen, zal waarschijnlijk een grotere invoer van grondstoffen en halffabrlcaten aan een stijging van de uitvoer voorafgaan. Over de mogelijkheden van een snelle uitvoer- stijging mag men echter niet al te optimistisch zijn. Momenteel immers nu op de binnenlandse markt alle factoren aanwezig zijn om het bedrijfsleven het oog te doen richten op de afzet in het buitenland gelukt het in steeds mindere mate de totale Nederlandse uitvoer te vergroten. Het hoofdprobleem is thans dan ook, aldus het Centraal Orgaan voor de eco nomische betrekkingen met het buiten land in haar 2e kwartaalverslag 1958, of ons land in staat zal zijn de voor onze gehele economie zo noodzakelijke expan sie van de uitvoer te verwezenlijken. Deze kwestie wordt bovendien van veel verder strekkend belang geacht dan het handhaven van een zekere gunstige ver houding op de handelsbalans alleen. Onze export ondervindt in toenemen de mate weerstanden, hetgeen echter gezien de algemene recessie in de wereld niet onbegrijpelijk is. Tezelfdertijd is het Nederlandse bedrijfsleven er echter in brede kring van overtuigd, dat indien men in de internationale concurrentie slechts beter mee zou kunnen op het stuk van de credietverlening en de in vesteringen, er nog aanzienlijke export mogelijkheden braak liggen, welke thans onbenut moeten blijven. Het Centraal Orgaan vraagt zich dan ook af, wat thans meer voor de hand ligt dan dat men zich de vraag stelt of de door de gunstige handelsbalans thans veroorzaakte gunstige situatie van de betalingsbalans niet mede gebruikt dient te worden om een hernieuwde stimulans aan de Nederlandse exportpositie op de wereldmarkten te geven. Het zou dan ook ten zeerste aanbe veling verdienen om, in het vooruitzicht van een te ramen overschot op de lopen de rekening van de betalingsbalans van niet minder dan f.1 f. 1.5 miljard, van deze wel bijzonder gunstige situatie ge bruik te maken om de export van goe deren en diensten ook wanneer daar toe kredietverlening door particulieren of zelfs van overheidswege noodzakelijk blijkt krachtig te ondersteunen. Kindje te Lemmer gestikt (Speciale berichtgeving) Gistermorgen, toen de moeder even voor een boodschap van huis was, bleef het dochtertje van 1 jaar van de fami lie D. Ryenga, in de Tuinstraat te Lem mer aan een schroefje in het loophek haken. Het koord van haar jasje knelde daarbij zo langdurig om haar keel, dat het kind stikte Bataljons opstandelingen in Celebes liepen over De Indonesische regering heeft be kend gemaakt, dat in Noord-Celebes drie bataljons van de opstandelingen naar de regeringstroepen zijn overge lopen. Bij een actie nabij Tomohon gaven 21 andere opstandelingen zich over, ter wijl er 19 werden gedood. RECHTZAKEN Notaris veroordeeld tot een half jaar De Arrondissementsrechtbank te Mid delburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een Vlissingse notaris. Het vonnis luidde: een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden en ontzetting uit het notarisambt. De officier van Justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. had een gevangenisstraf van drie maanden geëist alsmede ont zetting uit het ambt. De notaris heeft zich schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte en verduistering. Hij kwam tot de valsheid in geschrifte om de Kamer van Toe zicht, waar hij reeds vele jaren onder toezicht staat, te misleiden om zijn hoge privé-uitgaven te camoufleren. In het jaar 1953 had hij een totaal privé- Het Centraal Orgaan wil hiermede geenszins een pleidooi houden voor het nemen van ongerechtvaardigde risi co's. Men meent echter, dat in de hui dige tijd, waarin de factor kredietver lening in de internationale concurren tiestrijd een menigmaal zo doorslag gevende rol speelt, het juist is om van de overheid terzake een zeer actief beleid te verwachten, nu enerzijds de betalingsbalans zulks toelaat en ander zijds een versterkte expansie van de export onze economie zeer ten goede zou komen. Binnenkort filtersigaren Een sigarenindustrie in Roosendaal zal binnenkort d/e eerste fiiltersigaar in troduceren. Na langdurige proefnemingen is men erin geslaagd in de normale bolkmak- sigaar een filter van bijzondere samen stelling aan te brengen. Het filter wordt In het bosje verwerkt en is alleen aan het mondeindie van de sigaar zichtbaar. Het heeft een lengte van anderhalve centimeter en een doorsnede van 9 mill- meter. Rond het filter is een harde om trek aangebracht waardoor het mond- einde ook al wordt erop gekauwd zijn juiste vorm houdt. Op het filter is oc trooi aangevraagd.' NED. HERV. KERK. Beroepen te Langerak (Z.-H.) W. Balke, kand. te Baarn. Aangenomen naar Sluis-St. Anna ter Muiden F. A. Pannekoek, kand. te GorIn ch em. Bedankt voor Oude-Tonge A. v. Eljk te Benthuizen. Beroepbaarstelling De heer J. de Bruin. kand. te Leeuwarden stelt zich be roepbaar. De heer K. Blei, kand. te 's-Graivenhage heeft de ben. tot vlc. te Utrecht voor het evang. werk aangenomen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Nieuwerbrug a. d. Rijn D. Breinmer te Numansdorp. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Ermelo N. de Jong te Kat wijk aan Zee en G. de Vries te Zeist. Beroepen te Ede R. Kok te Veenendaal. Te Driebergen R. Kok te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Toronto en Bradford (Ca nada) H. Rijksen te VIaardingen. DS. A. POS 70 JAAR Heden viert ds. A. Pos te Haarlem, emeritus missionair predikant van de Geref. Kerken, zijn 70e verjaardag. Nadat hij in 1917 kandidaat was ge worden, werd hij door de kerk van Am sterdam beroepen voor de missionaire dienst op Midden-Java met als stand plaats Djokjakarta. Ds. Pos arbeidde eerst te Solo en daarna te Djokja. De generale synode benoemde hem als op volger van ds. D. Bakker tot docent aan de opleidingsschool te Djokjakarta. In november 1950 verkreeg ds. Pos, die thans nog doceert aan het Geref. Zen dingsseminarium te Zeist, eervol emeri taat. In 1959 viering Calvijn-j ubilea Het uitvoerend comité van de Wereld bond van Hervormde Kerken heeft on langs te Edinburgh vergaderd. Er is, zo deelt het persbureau der Ned. Hervorm de Kerk ons mede, o.a. gesproken over de Anglicaanse-Presbyteriaanse bespre kingen in Engeland en Schotland, over de voorbereiding van de algemene ver gadering, die in 1959 te Campinas in Brazilië zal worden gehouden en over de deelneming aan de Calvijn-jubilea in 1959 in Genève en Parijs. De algemene vergadering van de Wereldbond in Bra zilië wordt gehouden mede in verband met de viering van het honderdjarige bestaan van de Presbyteriaanse (her vormde) kerk aldaar in augustus 1959. Tussen 15 mei en 15 juni 1959 valt de viering van de Calvijn-jubilea In Parijs en Genève: de 450ste geboortedag van Calvijn, de vierhonderdste viering van de stichting van de academie, thans uni versiteit van Genève, door Calvijn en de (Advertentie) Deelneming van zeven korpsen staat vast De reeks evenementen, georganiseerd door V.V.V.-Katwijk voor de badgasten nadert het einde. Nog even en het badseizoen behoort tot het verleden. Wanneer dan iedereen weer aan het werk gaat, kunnen de mensen van V.V.V. met vakantie gaan om uit te rusten van alle emoties en vermoeienissen. Doch de reeks is nog niet ten einde: er staat nog een grote taptoe-parade op het programma. Volgende week woensdag, 27 augustus, zal dit evenement als groots sluitstuk plaats vinden. uitgave van f. 27.000, doch boekte hier van slechts f. 9.000 en schreef f. 18.000 op een erfenis af als zijnde uitbetaald. De verduistering betreft het opnemen van het tegoed van een spaarbankboekje welk tegoed ruim f. 4.000 bedroeg, het geen hij in zyn privé kas stortte voor het doen van privé-uitgaven. Gedetineerde in hongerstaking (Speciale berichtgeving) Een 32-jarige Haagse loodgieter, die zich in de strafgevangenis te Haarlem bevindt, is al enige maanden lang in gedeeltelijke hongerstaking, omdat hij overgeplaatst wil worden naar de ge vangenis in Scheveningen, waar het voor zijn moeder mogelyk zou zyn hem te bezoeken. Deze vrouw, die in Den Haag woont, is namelijk invalide en kan de reis naar Haarlem niet maken. De Hagenaar, die tot een gevangenis straf van 7% jaar is veroordeeld, wegens het plegen van een inbraak in een Aer- denhoutse villa op 24 januari van dit jaar, heeft al verscheidene malen een verzoek tot overplaatsing aan het minis terie van Justitie gericht, dat echter blijkbaar geen redenen aanwezig ziet om aan zijn verzoek te voldoen. De man gebruikt al geruime tijd geen vast voed sel meer, maar drinkt wel dagelijks een kleine hoeveelheid melk. Zijn familie deelde ons mede, dat hij ongeveer 45 pond zal zijn afgevallen. Naar wij over deze kwestie van het Ministerie van Justitie vernemen, kun nen gedetineerden krachtens de begin selenwet gevangeniswezen beroep aan tekenen tegen de plaats van hun deten tie bij de Centrale Raad van Advies voor het Gevangeniswezen, een college, dat onafhankelijk ls van het Ministerie en welks uitspraken bindend zijn. De Centrale Raad heeft het beroep van de loodgieter afgewezen. Het Ministerie deelt deelt ons mede, dat bij het detineren van een veroordeelde rekening wordt gehou den met de persoonlijkheid van de be trokkene, de aard van het gepleegde mis drijf en met nog andere factoren, aan de hand waarvan wordt beslist wè&r de ver oordeelde zijn straf zal uitzitten. In het onderhavige geval bleek de Haarlemse gevangenis het geschiktst. B(j de beoor deling van klagers beroep bleken ge noemde belangen meer gewicht in de schaal te leggen dan klagers persoonlijk belang met betrekking tot het ontvangen van bezoek. Overigens zo deelde het Ministerie ons mede ls nog een nieuw beroep bij de minister van Justitie in behandeling. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de taptoe te houden op woensdag j.l., maar dat kon niet doorgaan. Men of zo men wil: boze tongen beweerde dat er moeilijkheden waren gerezen, doch wat dat precies inhield zei men niet hard-op. De geruchten deden ech ter de ronde De directeur van V.V.V., de heer Chr. Verplancke, vertelde ons. toen wij hem naar een en ander vroegen, dat de tap toe inderdaad uitgesteld moest worden, en wel om organisatorische redenen. Hij had de keus de taptoe door te laten gaan met enkele korpsen, die niet vol ledig op sterkte waren, of het geheel uit te stellen en dan met een goede show voor de dag te komen. De laatste leek hem verreweg het verkieslijkste, temeer daar dit een evenement is, dat door de Katwijkse Middenstand aangeboden wordt aan V.V.V. ter organisatie voor de badgasten. Reeds voor de zesde maal wordt deze taptoe aangeboden door de middenstand, en dan mag het toch zeker geen fiasco worden. ZEVEN KORPSEN De geruchten blijken dus niet op waarheid te berusten en dat zal Advertentie Stram en Rhenmatiscb Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Al tientallen Jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in dui zenden gevallen van Reumatische Pyn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Reumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. woensdag a.s. wel heel duidelijk wor den. Reeds thans staat de deelneming van zeven korpsen vast en dat zjjn niet de eerste de<beste! Eén deelnemer, t.w. de „Trommelaers van Roesendaele", heeft de hoogste prij zen behaald op het muziekconcours te Kerkrade en trad in dit verband deze week voor de televisie op. De andere deelnemende korpsen mogen ook met ere genoemd worden: de Kabelfabriek Delft, U.N.I., uit Katwijk aan Zee. de Harmonie Katwijk, het CJ.M.V. Tam boer- en Pijperkorps D.V.S. uit Katwijk aan Zee. Excelsior uit Boskoop en Ahoy uit Rotterdam. Mogelijk doen ook de Scheepjeswol fabrieken uit Veenendaal en de Hoogovens uit Velsen mee, doch daarvan zijn nog geen definitieve toe zeggingen binnen. De taptoe-parade begint om 8 uur 's avonds en duurt tot 11 uur. Zij zal uitsluitend plaats hebben op de Boule vard en de gebruikelijke mars door het dorp zal omwille van de tijd achterwege blijven. UITSTEKENDE SHOW Hoe alles precies zal verlopen, kon de i heer Verplancke ons nog niet vertellen, want op dit gebied is hij geen deskun dige. Zeker is echter dat er een uitste kende show zal worden gegeven, waar bij de toeschouwers ongetwijfeld van de ene verbazing in de andere zullen val len. De verschillènde korpsen zullen op alle mogelijke en voor de leek onmo gelijke manieren door elkaar lopen en tenslotte toch weer keurig in het gelid uit de „warwinkel" te voorschijn komen. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen ls er uit het verschuiven van de datum iets groters en mooiers te voor schijn gekomen. Een evenement dat een waardig slot van het seizoen zal betekenen! FILTRA vierhonderdste herdenking van de eerste generale synode van de Franse her vormde kerk. De Wereldbond van her vormde kerken verleent zijn medewer king aan het tot stand komen van een documentaire film over Calvijn en de reformatie in Europa. De restauratie van het Calvijn-audito- rium, de kapel waarin Calvijn voorging in kerkdiensten, bijbellezingen hield voor de gemeente in Genève en colleges gaf, is thans zover gevorderd dat men ver wacht haar op maandag 1 juni 1959 of ficieel in gebruik te kunnen stellen. In het gebouw zal een permanente tentoon stelling van de reformatie van Calvijn worden opgesteld. De vergadering te Edinburgh is van Nederlandse zijde bij gewoond door jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck en dr. E. Emmen, secre taris-generaal der N.H. Kerk. In januari 1959 conferentie kerkelijke vertegenwoordigers uit Oost- en West-Europa De Europese afgevaardigden op de conferentie van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, dat in Ny- borg (Denemarken) bijeen is, hebben een voorstel aangenomen om in januari 1959 in Zlirich een conferentie van ker kelijke vertegenwoordiger uit Oost- en Westeuropese landen te houden. Het voorstel is afkomstig van de pro testantse bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibelius. Vertegenwoordigers van alle orthodoxe, Anglicaanse en protestantse kerken in Europa, ook van die, welke nog geen lid van de raad zijn, zullen aan de conferentie kunnen deelnemen. Het voornaamste thema van de con ferentie zal de secularisatie zijn. Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken, waarin 130 afgevaar digden uit 23 landen zitting hebben, is gisteravond met zijn jaarlijkse verga dering begonnen. De Nederlandse secre taris-generaal dr. Visser 't Hooft bracht verslag uit over de besprekingen die on langs in Utrecht zijn gehouden tussen vertegenwoordigers van de Wereldraad en de Russische Orthodoxe kerk, die niet bij de raad is aangesloten. Dr. Visser 't Hooft noemde de besprekingen „slechts een allereerste begin" naar een nauwer contact tussen de raad en de Russische kerk. Verhoging van het A.O.W.-pensioen (;Speciale berichtgeving) Inzake een eventuele verhoging van het A.O.W.-pensioen verne men wij van de Voorlichtings dienst van het Ministerie van So ciale Zaken, dat een optrekking van dit pensioen in de lijn der ver wachtingen ligt. De Algemene Ouderdomswet voorziet namelijk in de mogelijkheid de Staats pensioenen aan te passen, indien over een periode van zes achtereenvolgende maanden de loonindex met meer dan 3 is gestegen. Een verhoging blijft dan echter afhankelijk van het ad ook vies van de Sociaal Economische Raad en de beslissing van de minister. Tandjong Priok vrijhaven? Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe, elf miljoen roepiah gekost hebben kantoorgebouw van het Staatshavenbedrijf in Tandjong Priok, heeft de directeur van deze groot ste haven van Indonesië gepleit voor de instelling van een vrijhaven in Indo nesië. De spreker, de heer Djoko Asmo, be toogde, dat Indonesië buitenlandse handel moet aantrekken en dat de In stelling van een vrije zone in de haven van Priok bevorderlijk zal zijn voor de handelsbetrekkingen met de Aziatische en Afrikaanse landen. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Argen tinië: ss „Highland Princess" (26/8): ss jjjg uei. 30/8); ■Ml I .26/8); ss „Argentina" (30/8); Canada: ss „Bea- vercove" (24/8); ss „Groote Beer" (30/8); ss „Zuiderkruis" (26/8); ms „Noordam" (28/8); via New York (28/8); Indonesië: ss „Aeneas" (25/8): Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" (26/8). De Koninklijke Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege". beheerder o.a. van Prot. Chr. Militaire Tehuizen, zal zijn algemene vergadering houden op woensdag 17 sep tember in het Gebouw voor Kunsten en Wetenscshappen te Utrecht. De Rotterdamse politie heeft een 15- Jarlg meisje uit Hilversum aangehouden, dat op 13 augustus het ouderlijk huis had verlaten. Zij was op vakantie gegaan, maar had niets van zich laten horen om- vader had gekregen, Bij K.b. ls aan dr. H. V. Hogerzell per 1 september 1958 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als Consul-Generaal der Nederlanden te Marseille onder dank betuiging voor de door hem als zodanig aan den lande bewezen diensten. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling heeft gistermiddag een Informeel bezoek aan Rotterdam gebracht. Een aantal voor aanstaande personen uit de handel in granen en aanverwante artikelen hebben enige actuele problemen op het gebied van deze handel met de minister be sproken. BUITENLAND De Zuidafrikaanse minister van Jus titie, Charles Swart. heeft bekendgemaakt dat hij. zolang de ziekte van Strijdom duurt, zal optreden als waarnemend pre mier. De 63-Jarige Swart ls sinds 1948 minister van Justitie en sinds 1954 plaats vervangend premier. Hij is een vooraan staand Jurist en staat sinds 1940 aan het hoofd van de nationale panty in de Oran- Jevrystaat. De 65-jarige Strydom. die van 1954 af premier is. ls ernstig ziek. Hij Uidt aan longembolie. Drie Britse schippers hebben er bij de Britse regering over geklaagd, dat hun netten vernield zyn door Russische trei- lers. Een van de Russische schepen had zelfs het anker uitgeworpen midden in een net. De schippers hebben gevraagd om bescherming. Prinses Deslree van Zweden heeft volgens een woordvoerder van de Zweedse konlnkiyke familie tydens een auto-on geluk op het Griekse eiland Korfoe. dat aanvankeiyk nog goed scheen te zijn af gelopen, haar arm gebroken. Een woord voerder van de Griekse konlnkiyke fami lie had eerder ontkend,, dat dit het geval was geweest, al was de arm van de Prinses wel gekneusd. De Prinsessen Deslree en Blrgltta kwamen gisteren ln Kopenhagen aan. op weg naar Stockholm. De Algerijnse verzetsbeweging FLN heeft meegedeeld dat twee Israëliërs, die ln februari door de FLN zijn ontvoerd, dood zyn. Zij waren door het Joodse bu reau voor Israël naar Algerije gezonden om de Algerynse Joden die naar Israël wensten te emigreren, behulpzaam te zyn. Het waren de 36-Jarige Jaacov Hassan en de 38-Jarige Rafael ben Jara. Het Rode Kruis deelde al op 11 Juli mee. dat de belde Israëliërs op 11 april waren omge bracht. De FLN sprak dat toen tegen en beloofde vrijlating. Gisteren ls de weg tussen Domodos' sola en Bagnanco vrijgemaakt. Volgens ooggetuigen zijn in Bagnanco zes kamers van een hotel door grondverschuivingen meegevoerd. In de straten stond het water een halve meeter hoog. De tuinen waTen onder modder bedolven. Pogingen om voedsel, kleren en medicamenten naar San Giovanni te brengen, waar woensdag 13 mensen om het leven kwamen en 15 huizen door een grondverschuiving wer den verwoest, werden gisteren door regen ernstig bemoeilijkt. Tot dusver zyn acht ïyken geborgen. De Jongste aardbevingen in Perzië hebben 191 doden en 984 gewonden ge elst. zo meldt APP. In Teheran zyn vyf Turkse vliegtuigen aangekomen met drie honderd tenten voor de daklozen. Canada en Pakistan hebben Perzië deen weten tot hulpverlening bereid te zyn. De Amerikaanse filmster Elizabeth Taylor heeft vyf miljoen dollar schade vergoeding geëist van de drie maatschap- Beste beentje voor (Van onze t.v.-medewerker). Het was werkelijk niet voor ons ge noegen. dat we de laatste kronieken nogal eens moesten mopperen tegen de Nederlandse t.v. in het algemeen, maar ook soms tegen de VARA. Gisteren zette deze echter zijn beste beentje voor en daarvan willen we met plezier gewagen. Het begon ditmaal al om half acht en wel met een reportage van het Delta plan in uitvoering, speciaal geconcen treerd in Bruinisse. Het weer zat mee en men moet zich maar niet voorstel len hoe het geweest zou zijn als dit ge val in het water gevallen zou zijn. Een paar filmflitsen uit februari 1953 gaven van de strijd met het water een grieze lige indruk. Het was een echt inheemse affaire, die reportage, want als U nu dacht, dat hierin een reclame-stuntje voor het buitenland zou zitten, heeft U het mis. Het had niets van een docu mentaire. Het was, wat het wilde zijn, een gezellig, maar leerzaam onderonsje, net genoeg om heel stil in de huiska mer te denken: jonge, jonge, wat zijn wij Nederlanders toch ondernemende mensen. Dat zijn w ij dan niet. maar die kerels in de Scheldestreek, die wer ken en waken voor ons aller heil en die dat doen zonder ophef, zonder zelfs in de gaten te hebben, dat ze iets groots verrichten, naar het leek. Een technisch meesterstukje zal velen niet opgevallen pijen, die zij verantwoordelijk acht voor nét ongeluk met het vliegtuig waarmee haar man. Michael Todd, op 22 maart ln Nieuw-Mexico is verongelukt. De weduwe van een der drie andere slachtoffers van dit ongeluk, Marta Oohn. eist een scha devergoeding van 1.500.000 dollar. Een Britse onderneming (de firma John Brown) heeft bekendgemaakt dat zy een nieuwe methode zal toepassen voor het maken van zwaar water. Deze me thode, waarbij gebruik wordt gemaakt van synthetische ammoniak zal ontvouwd worden op de tweede Internationale ten toonstelling over de toepassing van kern energie, die op 1 september in Genéve worden geopend. De firma heeft meege deeld. dat het zware water, dank zy deze nieuwe methode geleverd kan worden tegen een prijs die veel lager ls dan die welke op het ogenblik gevraagd wordt door de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, de voornaamste leveran cier van zwaar water van de vrije wereld. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte rauz. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Mondharmonica en Hammondorgel. VPRO: 19.30 Huismuz. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Toneelbeschouwing. 20.10 Van Eliza Doolittle tot My Fair Lady. caus. 20.35 Expo '58. 20.45 In Israël schijnt de zon, caus. VARA: 21.00 Gr,am. 21.55 Bui- tenl. weekoverz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.) KRO: 18.00 Sport. 16.15 Wereldmuzlek- concours Kerkrade 1958. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Regerlngsultz.Emigratleru- brlek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D.. pol. caus. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Promenade ork. en soliste 21.20 De Koning die te lui was om vroeg op te staan, hoorsp. 22.05 Omr.ork. en so list. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG 23 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kleuters 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdeiyk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Cabaret. 11.30 Bultenl. weekoverz. 11.45 Lult-recital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hawaiian muz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Politlekapel. 13.45 Sportpraatje. VARA: 14.00 Jazzmuz. 14.25 V. d. jeugd. 15.00 Gram. 15.15 Boekenwysheid 15.35 Concertgebouwork, en planotrio. 16.25 Water, werk en welvaart, klankb. over het Deltaplan. 16.40 Hammondorgelspel. 17.00 VARA's versierde vakantietips. 17.30 Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Euro pese atletlekkamploenschappen te Stock holm. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus, 19.40 Herman Telrlinck, gesproken portret. 19 55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Prome- nade-Ork. en solist. 21.15 Geen rouw voor de weduwe, hoorsp. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Sport. 22,35 Nws. 23.15 Taptoe Delft, rep. 23.3024.00 Dansmuziek Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d, kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d zieken. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 De Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13 30 Lichte muz. KRO: 14.00 V. d jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Accord.ork. 15.30 Koor zang. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 18.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.45 Vraeenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Radio Phllh. ork en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. muz. 21.25 Gram. 22.00 Amus. muz. 22.35 Wy lulden de zondag Jn Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Tot ziens ln Jeruzalem. 20.40 Film. 21.00 Taptoe Delft. 22.45 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gevar. progr. 12.25 Filmmuz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 14.10 HoorSp. 15.10 Ork.conc. I 16.30 Hoorsp. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer- bcr. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.45 I Lichte muz. 19 30 Henry Wood Promenade I Concert. 20.15 Gevar. muz. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 —23.06 NWs Engeland. BBC Light Programme. 1!»00 en 247 m. 12.00 Gevar. progr.. 12.30 Nws. 12.40 Sportparade. 13.00 Crlcketrep. I 13 35 Lichte muz. 13.45 Cricketuitsl. 13.50 Onbekend. 14 30 Sportrepcrrtages. 19.00 Journ. 19.24 Sportuitsl. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.30 en 21.30 Nws. 22.00 Dansmuz. 22.30 Nws. 22.40 Cricketuitsl. 22.45 Dansmuz. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.55—24 00 Nws. Nordweatdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz 15.30 Lichte muz. 16.30 Dansmuz. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 21 45 Nws. 22.10 Ork conc. 23 00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Gram. 1.00 Lichte muz. 2.155.30 Gevar. muziek. Frankr(|k 3. 2R0 en 235 ni. 12.00 Nws 12.05 Gram. 13 05 Ork.conc. 14 35 Figaros Hochzelt. opera. 17.25 Ork. conc. 18.30 Gram. 19.00 Kamermuz. 20.30 Gram. 20.35 Hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.38 Orgelconc. 23.5324.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleldoscoop. 14.30 Gram. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.40 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Liturg, kal. 17.20 Casdaioconc. 18 00 Gevar. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ope- rettemuz 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23 00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomh'T.i Cocktail. 14.15 Jeugdork. 15.15 Atomlumcocktail. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 18.42 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel en Discoparade. 22.00 Nws. 22.10 Fes tival te Brussel. 22.55 Nws. 23.00 Jazz; zijn. De draadverbinding met één der schepen toonde een zwak punt en er dreigde een storing. Per telefoon werd Eerdmans gewaarschuwd, dat hij eerder ingeschakeld zou worden dan het draai boek uitgekiend op de seconde aangaf. Hij rende naar zijn eerstvolgend interview en de camera ving hem nog net in draf. Even later, toen de lijn weer safe was. kwam het verslag van de mosselboot. Dat was vakwerk. Dr. De Jong. halsstarrig geannonceerd als hoogleraar, wat hij echt (nog) niet is. gaf zijn visie op het Midden-Oosten. Hij is niet zo briljant als mr. Hilter- man. heeft zijn aantekeningen steeds nodig, maar weet in zijn journalistieke degelijkheid toch steeds wel iets te ver tellen. waarop de kijker zegt: hé. dat wist ik niet. Ditmaal onthulde hij b.v. de bevolkingsverhoudingen. Wist U. dat Egypte 24 miljoen mensen bergt en de andere Arabische staten een gelijk aan tal tegen Israël 2 miljoen, waardoor de verhouding dus wordt 48 2? De Spiegel der Kunsten opende met, hoe kan het anders, de Maris-prijs. Hans Knap, die het gesprek met een jury-lid bekwaam leidde, geloofde ken nelijk ook niet geheel in de begrijpe lijkheid der maatstaven waarnaar de toekenning plaats vindt. Voor de literaire fijnproevers kwam daarop het glanspunt: Nol Gregoor. die onthulde hoe intensief (en inventief) hij bezig was Simon Vestdijk te ont hullen door met veel goede smaak, dank zij een uitgebalanceerd gevoel voor discretie de weg terug te gaan, die de schrijver met zijn jeugdvlam „Ina Damman" had bewandeld. Een subliem brokje culturele televisie, er viel best wat interessants te zien ook. Dat de VARA hiermee zo duidelijk blijk gaf best te willen grijpen naar een niveau, dat hoger ligt dan de gemiddelde smaak, siert de vereniging, die hiermee een nationaal gebaar maakte. Daarna moest vlug de vooruitstre vende jeugd een portie pleizier worden toegeworpen, waarvoor Michiel de Ruy- ter een kleine, maar selecte beman ning bijeen had gebracht op het jazz- schuitje. waarmee hij zo graag en des kundig uit spelevaren gaat. Tot slot kwam onze nationale circus kenner Van Doveren aan bod, waarbij eerst recht de beste beentjes werden' voorgezet en Jong en oud werd deugd gedaan. Dat hij bij dit oude, maar voortreffelijke materiaal nog een vleugje actualiteit kon inlassen, was te danken aan de goede zijde van de medaille, ge slagen ter herinnering aan de valpartij van de menselijke piramide, die een paar weken terug een dapper troepje in Scheveningen trof. Het was maar een heel gewone t.v.- avond, maar hij zat goed ln elkaar en was dus ook op tijd afgelopen. Stadszaal (vestibule): Inschrijving Ha ring en Wittebrood 3 Oktober. 610 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5£ uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Antwerpen. 6.52 uur voorm. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7J uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed te 7$ uur nam. Aoad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. DONDERDAG Station N.S.: Bezoek Ned. Chr. Reisver. aan Taptoe Delft. 7 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet der Rijksuniversiteit. Kioksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J. G. Wert- heim (t.e.m. 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur. Zon- en feestdagen geslo ten DE BIOSCOPEN Trianon „Arrivederci Roma" (Seven hills of Rome). (Alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De brug over de Kwal" (14 Jr.) Werkd.: 2 en 8 uur; zond.: 2, 5 en 8 u. Casino „Het venster (The window") (18 Jr.). Werkd.: 7 en 9.15 uur: zond.: 4.45, 7 en 9.15 uur; 2.30 uur ..De Lldo ..Salzburger Geschlchten". (Alle leeft.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.; 2.30, 4.4.5, 7 en 9.15 uur. Luxor „Scliön 1st die Welt" (Alle leeft.) Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Leiden door Apotheek Herdlngh Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wttlhelmlna- park 8. tel 26274. Bü geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a b(> ga "3 wind ui x'S 2 9 6 br >2 3 CN Helsinki zwaar bew. no 4 17 0 Stockholm regen O 3 16 0.3 Oslo geh. bew. no 2 21 0.2 Kopenhagen geh. bew. ono 8 18 0.3 Aberdeen mist windstil 14 0.5 Londen regen windstil 19 Amsterdam mist windstil 20 2 Brussel geh. bew. ozo 2 19 0.4 Luxemburg zwaar bew. zo 2 18 0.5 Parys regen windstil 20 2 Bordeaux regen w 5 20 19 Grenoble regen windstil 19 7 Nice onweer n 7 21 5 Berlijn mist ono 2 22 0 Frankfort mist zw 2 22 2 München zwaar bew. z 2 20 0 Garmisch P. zwaar bew. windstil 18 0 Zurich zwaar bew. zo 2 18 2 Genève zwaar bew. z 2 18 16 Locarno onweer ono 2 17 57 Wenen half bew. w 2 25 0 Innsbruck zwaar bew. w 3 21 0 Rome geh. bew. zzo 10 28 0 AJaccio half bew. nno 1 28 0 Madrid lloht bew. wnw 6 23 0 Mallorca half bew. w 2 31 0 Algiers zwaar bew. w 4 32 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2