L J Arabische resolutie in Assemblee met algemene voldoening aanvaard IEMCO 1 Oostduitse huisvrouwenbrigades moeten in fabrieken werken FRIGID AIRE Wezenlijke verbetering in de Nederlandse handelsbalans Slotzitting boter tot de boom - „Liga'' voor het eerst sterke organisatie geworden WEERBERICHT Ook Engelse wapenleveranties f 97ste jaargang /RIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 No. 29524 Rocle terreur treft vrouwen en kinderen Kinder-exploitatie op bevel van partij Opvoeding tot socialistisch bewustzijn"' (Van onze correspondent in Bonn) Het Oostduitse communistische regime is overgegaan tot krasse maatregelen teneinde het vluchten van allerlei bevolkingsgroepen naar het Westen stop te zetten. Zo is thans een reisverbod voor Oostduitse artsen afgekondigd. Voorts zijn beloningen van 50 mark uitgeloofd voor hen, die de politie inlichten over mensen, die naar het Westen willen vluchten!! De miljoenen mensen, die de laatste jaren uit Oost-Duitsland zyn gevlucht, hebben in dit land een groot tekort aan arbeidskrachten veroorzaakt. Vandaar dat men thans strenger dan ooit optreedt om dergelijke vluchten te voorkomen. Beloning van vijftig mark voor verraderswerk Het lid van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij, Axen, deelde gisteren in Oost-Berlijn mede, dat artsen in het vervolg niet meer mo gen deelnemen aan wetenschappelijke congressen in West-Duitsland. Pas als er een wijziging in de politieke situatie in de Bondsrepubliek tot stand is geko men en als er een statenbond tussen Oost- en West-Duitsland zal zijn ge schapen. zal dit verbod worden opgehe ven, aldus Axen. Het tekort aan arbeidskrachten heeft er toe geleid, dat thans op grote schaal scholieren en huisvrouwen verplicht worden om deel te nemen aan werk zaamheden voor de oogst in de industrie en in winkels! Ook wil men de 45-urige werkweek voor bouwvakarbeiders weer opheffen, daar er een groeiend tekort aan dergelijke mensen bestaat. Op 1 september wordt voor alle scho lieren de zogenaamde „polytechnische opvoeding" ingevoerd, waarbij duizenden kinderen in de toekomst verplicht zul len worden één dag per week tenminste vier uur te werken in de landbouw of in de fabriek. Van de zijde van de ouders zijn hiertegen reeds protesten geuit. Men maakte de communistische heersers het verwijt, dat zij de kinderarbeid weer willen invoeren, maar de agitators van de partij zeggen dat het hier gaat om opvoeding tot het „socialistische be wustzijn". (bedoeld wordt: communis tisch bewustzijn). Wat de huisvrouwen aangaat: men vormt thans in verscheidene steden zo genaamde huisvrouwen-brigades, die in conservenfabrieken moeten werken, zo genaamd „voor de eer en geheel vrijwil lig" en om de oogst te redden Deze grote druk op de bevolking, waar over men iedere dag iets kan horen, ver klaart de enorme toeneming van het aantal vluchtenden uit Oost-Duitsland. In juli vluchtte bijna 36% meer mensen dan in juni en deze maand zullen het er zeker weer veel meer zijn dan in juli! Het Nederlandsche Roode Kruis is door het Oostenrijkse Roode Kruis onderscheiden met de gouden me daille, wegens de hulp, welke het Nederlandsche Roode Kruis heeft gegeven aan de Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk. De zaakge lastigde van de Oostenrijkse am bassadeur in ons land, dr. E. M. Smidt (links), overhandigt de gou den medaille aan de vice-voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, generaal b. d. A. G. J. Af. F. v. d. Kroon. Rechts generaal P. Alons en tweede van rechts de heer Van Embden, directeur van het Roode Kruis. Advertentie AL EEN ECHTE voor f 725. bij de electro-speciaalzaak Advertentie Het betrouwbaarste adres voor RADIO en 1 TELEVISIE NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Koningin en Prinsessen weer te Soestdijk De Duitse televisiester en quiz master" Hans foachim Kulen- kampff en nog enige andere Duitse artiesten traden dezer dagen op in het Scheveningse Kurhaus. - Foto: v. r. n. Gerard Wendland, Maria Mucke en Hans foachim Kulen- kampff op de boulevard in Scheve- ningen. Oliebedrijven in Indonesië Waarom zetel in Den Haag? De afdeling Economische Zaken van het Indonesische Parlement heeft het vandaag „ongepast" genoemd, dat het aan in Indonesië werkende buiten landse olie-ondernemingen nog steeds is toegestaan haar zetel in Nederland te hebben, „in het bijzonder gezien de opzegging van de RTC-overeenkom- stcn tussen Indonesië en Nederland". Er werken vier grote oliebedrijven in de Indonesische Archipel: de Konink lijke Shell-groep B P.M., de Amerikaan se Caltex, de Amerikaanse Standard Vacuum en de N.I A M. Deze laatste is een gemengd Nederlands-Indonesisch bedrijf. Al deze maatschappijen hebben hun zetel in Den Haag op grond van de oude mijnwetgeving, welke dateert uit de dagen van het vroegere Nederlands- Indische bestuur. Tijdens een bijeenkomst met premier Djoeanda en de ministers van Handel en van Financiën, uitten de leden van de economische afdeling van het Par lement de hoop, dat de „koloniale" mijnwet spoedig zal worden vervangen door een nationale mijnwet. De regering is reeds sedert 1950 doen de met het opstellen van een nieuwe wet op het mijnwezen, doch is er nog steeds niet in geslaagd een ontwerp aan het Parlement voor te leggen. H.M. de Koningin en de vier Prinses sen zijn gistermiddag tegen zes uur per vliegtuig van de vakantietocht op de Middellandse Zee te Soestdijk terugge- Fa. J. P. V. Berge Henegouwen .keerd. Prins Bernhard zal de terugtocht «„„«ttutt TUT Per auto maken daar ha eerst nog een AALMARKT 4 - TEL. 32176 I bezoek zal brengen aan de Ferrari- Zeer prettige betalingscondities. fabrieken in Modena. (Speciale berichtgeving) Thans valt een zeer wezenlijke verbetering in de Nederlandse handelsbalans ten opzichte van verleden jaar te constateren. Rekening houdende met de index cijfers van de in- en uitvoerprijzen, steeg het volume van de uitvoer in het tweede kwartaal 1958, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1957, met ruim 7 terwijl dat van de invoer met ongeveer 12 verminderde. Hierbij dient echter niet uit het oog verloren, dat de lage invoer veroorzaakt werd door een samenspel van diverse factoren, zoals de bestedingsbeperking, de afbouw van in het najaar 1957 onder invloed van de valutacrisis opgebouwde voorraden, de verminderde liquiditeit van het bedrijfsleven en de minder goede vooruitzichten in het conjunctuurver loop Het bedrag van het invoer-over- sohot verminderde van f. 1.246 miljoen in het tweede kwartaal van 1957 tot f. 513 miljoen in 1958. Over het eerste halfjaar was het negatieve saldo van de handelsbalans f. 1.559 miljoen geringer dan een jaar tevoren. Het dekkingstekort, dat over het tweede kwartaal van 1957 29% beliep, verminderde in het afgelopen kwartaal tot 15% (over het gehele eerste half jaar van 1958: 13.5% tegenover onge veer 30% in het eerste halfjaar van 1957. 22% in 1956. 18 procent in 1955 en 13.8% in het gunstige jaar 1954. Bij de uitvoer valt overigens een zekere stag nerende tendens waar te nemen, aldus het Centraal Orgaan voor de economi sche betrekkingen met het buitenland. Had de expansie-lijn by de uitvoer zich ook in 1958 voortgezet, dan zou de uit voer over het eerste halfjaar 1958 een f 200 a f. 400 miljoen groter geweest Enige maanden geleden heeft de Shell aangekondigd, dat de belangen van de Koninklyke-Shell-groep in Indonesië, die op het ogenblik geconcentreerd zyn in de B.P.M., zullen worden overgeno men door een nieuwe Indonesische ven nootschap, „Shell Indonesia", die in Djakarta zal zetelen. moeten zyn. De vraag is thans of de divergerende tendens een stijgende invoer en een verminderd stijgende ex port zioh zal blijven voorzetten. Een stellig antwoord hier op te geven acht het Centraal Orgaan echter een hachelijke onderneming. Adenauer toch naar generaal De Gaulle (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer is blijkbaar over zekere protoco- laire bezwaren heengestapt. Hy zal op 14 september naar Colombey-les-deux- Eglises gaan, waar de Franse minister president De Gaulle pleegt te verblijven als hy niet in Parijs werkt. Over de ont moeting De GaulleAdenauer is de af gelopen maanden veel te doen geweest. Wederzijds achtte men een dergelijk gesprek zowel in Bonn als te Parys noodzakelijk, omdat er enige lichte ver schillen van mening tussen Frankrijk en West-Duitsland aan het licht zyn ge treden na het aan de macht komen van De Gaulle Anderzijds vond De Gaulle geen tyd om een bezoek aan Duitsland te orengen, waaraan hij protocolair, in dien hij Adenauer wilde spreken, ver plicht was De Gaulle is namelijk korter tijd in zijn ambt dan Adenauer en het protocol schrijft in zo'n geval voor dat de langer in dienst zijnde minister-pre sident als gastheer moet optreden en dat is in dit geval dus Adenauer. Het zal de eerste maal zijn, dat De Gaulle en Adenauer elkaar spreken. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 leen bij zal winnen dat de Arabische Liga plotseling zoveel krachtiger is geworden. Het viel bijv. reeds op in de rede van de vertegenwoordiger van Soedan, dat deze spreker erop aandrong dat Ham- marskjöld vooral moest onderhandelen met de Arabische Liga als geheel. Wan neer thans de Arabische Liga in kwesties gekend zal worden, kan men er zeker van zijn, dat Nasser plus zijn bondgeno ten de boventoon zullen voeren. (Van onze correspondent in New York) Met (tachtig) algemene stemmen alleen de Dominicaanse Republiek was afwezig en daarna een luid applaus heeft de nood-Assemblee der Verenigde Hef belang der kleine staten Sensationele ommezwaai De consolidatie van het Arabische blok spreekt echter het sterkst uit het feit, dat Jordanië en Libanon de landen Onstandvastig Boven West-Europa bevindt zich een samengesteld lagedrukgebied, dat over vloedige regens brengt. De afgelopen nacht was dit vooral in West-Duitsland het geval, waardoor by 'n aantal stations ten zuidoosten van Hannover, regenhoe- veelheden variërend van 15 tot 55 mm. werden afgetapt. Ook naby het Zwarte Woud. langs de westkust van Frankrijk en nabij de Ita liaanse Rivièra viel veel regen. De hoofdkern van het lagedrukgebied bevond zich vanmorgen boven het noor den van Frankrijk. Deze zal zich de komende 24 uur lang zaam in noordoostelijke richting ver plaatsen en morgen ten noorden van de Waddeneilanden kunnen aankomen. Het weer behoudt dan ook een onstandvastig karakter. De wind zal naar het westen draaien en in kracht toenemen. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temparatuur. Tot matige of vrij krachtige toenemende wind, draaiend naar west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 AUGUSTUS Zon op: 5.35 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 9.41 en 22.18 uur: laagwater te 5.04 en 17.33 uur. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. Baron Van Boetzelaer vraagt opheldering (Van onze Lon dense correspondent) Baron van Boetzelaer van Asperen, de Nederlandse zaakgelastigde in Londen, heeft gisteren b(j het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken opheldering gevraagd over eventuele wapenleveranties van Engeland aan Indonesië. Nadat Amerika eerder deze week had aangekondigd de Indonesiërs lichte wapens voor politiedoeleinden te zullen leveren, meldde een Brits persbureau dat England zou overwegen hetzelfde te doen Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver-1 klaarde gisteren „dat Engeland in het verleden verscheidene verzoeken om wapenleveranties van Indonesië had ontvangen en dat deze thans door de betrokken ministeries worden overwo gen". Baron van Boetzelaer zou, naar verluidt, De Britse permanente Staats secretaris van Buitenlandse Zaken Sir Frederick Hoyer Miller, hebben gevraagd wat het Britse standpunt was en hem daarbij tevens hebben meegedeeld dat de Nederlandse regering „er bezwaar tegen heeft dat bondgnoten wapens le veren die later eventueel in agressieve acties tegen ons land zouden .kunnen worden gebruikt" De Nederlandse zaak gelastigde zou verder van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt met de Britse Staatssecretaris van gedachten te wisse- i len over de toestand in het Verre Oosten I in het bijzonder met betrekking tot In donesië I Een woordvoerder van het Westduitse minsiterie van Economische Zaken, c vergunning moet geven voor het zenden van Westduitse wapens naar het buiten land, heeft gisteren verklaard, dat hem niets bekend is over wapenzendingen naar Indonesië Een woordvoerder van de Belgische „Fabrique Nationale" voor lichte wape nen heeft gisteren te Luik medegedeeld, dat „voor het ogenblik" de uitvoer van in België vervaardigde wapenen naar Indonesië is opgeschort. Aan een verte genwoordiger van Reuter gaf hij te ken nen, dat het „hoogst onwaarschijnlijk" is dat m België vei-vaardigde wapenen, waarvan een deel werd aangewend voor de uitrusting van de Indonesische strijd krachten toen Indonesië in 1949 onaf hankelijk werd. in de naaste toekomst wederom aan Indonesië zullen worden geleverd. De vertegenwoordiger van Israël kon alleen voor de resolutie van de Arabi sche Liga stemmen, omdat daarin wordt gesproken van verplichtingen om de on schendbaarheid van het grondgebied van alle leden der Verenigde Naties te res pecteren. Kennelijk dachten ook Dulles, Selwyn Lloyd en de Nederlandse ver tegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann aan Israël, toen zij met nadruk op de zelfde clausule in de resolutie wezen. Schürmann verdedigde de actie, die Amerika en Engeland in het Midden- Oosten hebben ondernomen. Hadden deze staten geen gevolg gegeven aan het verzoek om bijstand van Libanon en Jordanië, dan zou hij dat een slecht voorteken hebben geacht voor alle kleine landen, die zich op een gegeven moment in een zelfde positie als Libanon en Jor danië zouden kunnen bevinden. Ook Dulles onderstreepte nog eens het be lang der kleine landen. De wereld, zo zei hij, moet veilig worden gemaakt voor de kleine naties. De toekomst zal leren of, mede als gevolg van de gebeurtenissen dezer Al gemene Vergadering, de kleine Arabische naties op den duur een veel grotere Ara bische staat zullen gaan vormen. Indien zy dit doen naar eigen vrije wil. mag niemand daar verzet tegen aantekenen. Wellicht is het mogelijk, dat de Verenig de Naties en de secretaris-generaal dezer organisatie in de komende periode er toezicht op kunnen houden, dat de Ara bische leden der wereldorganisatie in derdaad zelfstandig over hun eigen lot zullen beschikken. Althans gedurende enige maanden verwacht men in het Midden-Oosten geen al te wilde tafere len. De Algemene Vergadering heeft stellig een zekere ontspanning teweeg gebracht. Voor de staatslieden van de grote mogendheden behoort dit de periode te zijn om van die ontspanning gebruik te maken om te komen tot de opbouw van een waarlijk hechte en be trouwbare structuur in het Midden- Oosten. Naties de resolutie aangenomen, die was ingediend door alle Arabische leden. In feite betreft het hier een enigszins gewijzigde resolutie, geknipt naar het patroon dat de Noor Engen de laatste dagen de Algemene Vergadering had aan bevolen. De hoofdzaak in dit document is dat de Assemblee thans Hammarskjöld heeft verzocht arrangementen te treffen teneinde de beginselen der Verenigde Naties hoog te houden in Libanon en Jordanië en daardoor de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit die landen te vergemakkelijken. Gisteren hadden de Arabieren de voorlopige tekst van hun resolutie laten circuleren. Hierin stond in plaats van het woord „vergemakkelijken" de term „mogelijk maken". Deze term was by Amerika en Engeland in goede aarde geval len, daar men daaruit kon opmaken dat op dit moment terugtrekking der troepen nog niet mogelijk zou zijn. Men kon daar zelfs de erkenning in lezen van de juist heid van de Amerikaans-Engelse actie. De Arabieren hebben echter het onderste uit de kan willen krijgen en zij hebben juist geschat door te veronderstellen, dat niemand tengevolge daarvan het lid op hun fiere neus zou laten vallen. De gehele Algemene Vergadering werd deze laatste dag als het ware gedragen op een golf van algemene voldaanheid. Psychologisch is het in deze situatie niet meer mogelijk verzet te bieden tegen een kleine wijziging, die voor de buitenstaander nauwelijks belangrijk kan lijken. Zuigkracht van het Arabisch nationalisme De communistische landen hebben tot het laatst toe de valse indruk proberen te wekken als zou deze Algemene Ver gadering bijeengeroepen zijn teneinde terugtrekking der Amerikaanse en Britse troepen te eisen. In waarheid was deze Assemblee bedoeld om de klachten te onderzoeken van Libanon en Jordanië omdat deze landen hun onafhankelijk heid bedreigd zagen. Maar voor de rest leek alles „boter tot de boom" geduren de deze slotzitting. Zelfs Eban, de am bassadeur van Israël, verklaarde, dat zijn land voor de resolutie zou stemmen, al had Israël ook bezwaren ten aanzien van het internationale gedrag van de Ara bische Liga. Wellicht zal later een historicus de afgelopen dagen vooral van belang ach ten, omdat deze periode voor het eerst de Arabische Liga tot een krachtige organisatie zag worden. Genoemde Liga heeft bestaan sedert de laatste wereld oorlog doch tot dusverre is zij steeds een vrjj zwak verbond gebleken. Thans ech ter, nu Nassers Egypte zich heeft ver enigd met Syrië en nauwe relaties is aangegaan met Jemen en Saoedi-Arabië en laatstelijk met Irak, bljjkt de zuig kracht van het nieuwe Arabische natio nalisme bijzonder sterk. Ook Soedan heeft bijvoorbeeld actief deelgenomen aan het Arabische overleg gedurende de laatste dagen en het' was de vertegen woordiger van dit land, die tenslotte de resolutie heeft ingediend. die zich bedreigd noemden door hun Arabische buren in een sensationele ommezwaai zich in een resolutie ver enigd hebben met hun bedreigers! Deze bedreigers hebben thans ten overstaan van de internationale gemeenschap ver klaard, dat zy Libanon en Jordanië niet met bruut geweld zullen verzwelgen. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat men het eigen leven verliest wanneer men broederlijk omhelsd wordt door een nijlpaard Over zulk een luguber tafereel werd op deze laatste zittingsdag echter door nie mand gerept. Men moet trouwens ook de waarde van een zelfstandig nationaal bestaan van een land als Jordanië niet overdreven hoog aanslaan. Voor Liba non liggen de zaken waarschijnlijk wat anders doch velen in het wel zeer kunst matig gevormde Jordanië moeten zich meer Arabische nationalisten dan Jor daanse staatsburgers voelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1