DE GAULLE DREIGT MET DE TERUGKEER NAAR ZIJN DORP HEIL BRON SPECIAALZ0UT Viermaal vroeg Bonn aan Cairo om uitlevering van dr. Eisele Wereldraad van Kerken herdenkt zondag a.s. tienjarig bestaan DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 Deel van de socialisten onder leiding van Jules Moch had belangrijk gesprek Grootse propaganda-tocht (Van onze Parijse correspondent) „Wanneer de grondwet niet wordt aangenomen, keer ik terug naar mijn dorp". Deze woorden heeft generaal De Gaulle dinsdag gesproken tegen de socialistische ex-minister Jules Moch, die met een delegatie van zijn partij bij de premier was gekomen om hem de socialistische bezwaren tegen de nieuwe grondwet uiteen te zetten. Socialistische bezwaren is niet geheel juist omschre ven: een deel van de Franse socialisten met Guy Mollet aan het hoofd is name lijk verstandiger dan Moch en de zijnen en volgens zijn oordeel is het wel aan nemen van de nieuwe grondwet de enige mogelijkheid voor behoud van de demo cratie. Het is echter een open vraag, hoe groot de aanhang van beide richtingen binnen de partij is. Moch heeft als regel steeds het oor gehad van de „oude socialisten" en mede daarom is zijn positie ten aanzien van De Gaulle van gewicht. Zijn bezwaren ridhten zich in hoofdzaak op de volgende punten: a. hij vindt, dat in het college, dat de president van de republiek moet kiezen, de grote steden naar verhouding niet genoeg vertegenwoordigd zijn: De Gaulle wil aan dit bezwaar vermoedelijk wel tegemoet komen; b. hij vreest, dat het staatshoofd te veel macht zal krijgen wanneer hij, zoals het ontwerp voorstelt, in buiten gewone gevallen zelf wetten kan uit vaardigen. De Gaulle heeft hem trach ten gerust te stellen door hem eraan te herinneren, dat het staatshoofd wel een premier kan ontslaan, maar dat diens opvolger toch altijd het vertrouwen van de Assemblee (Tweede Kamer) moet hebben. Hij wil, dat de leden van de Senaat of van de Assemblee die minis ter zijn geworden, hun lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging behou den. De Gaulle zal hem in dit opzicht in geen geval zijn zin geven. Integen deel, hij overweegt de bepaling volgens welke een minister alle andere functies zal moeten neerleggen, ook bijv. die in het particuliere bedrijfsleven. Voor de socialisten en de katholiek-republikei nen, handelaars in relaties bij uitstek, schijnt dat een onoverkomenlijke moei lijkheid. Zover komt het niet Naar het schünt heeft De Gaulle de socialisten van Moch niet de genoeg doening gegeven, die zij verlangden en vandaar, dat hij aan het slot van het onderhoud is gekomen met het dreige ment dat hij, wanneer de volksstemming haar „ja" niet aan de nieuwe grondwet zal geven, zal aftreden. Er is overigens thans nog weinig, dat er op zou kunnen wijzen, dat het ooit zo ver zou kunnen komen. De generaal zelf begint vanmiddag zijn achtdaagse propaganda-reis langs de Franse gebieden in Afrika. Bijna 20.000 kilometer zal hij in een Lockheed super-starliner van Air-France afleggen. De eerste etappe eindigt in Tanarive op Madagascar. Daarna wordt de reis via Bressaville, Abidjan, Konakry en Dakar, voortgezet naar Algerije. In het vlieg tuig, dat een dubbele bemanning krijgt, zijn speciale voorzieningen getroffen. Zo is er o.a. een bed. van meer dan twee meter lengte ingebouwd, teneinde hem, de een meter vier en negentig metende generaal, mogelijk te maken zijn moede Oude Kunst en Antiekbeurs in „Prinsenhof" geopend Onder zeer grote belangstelling is gis teravond te Delft de tiende Oude Kunst- en Antiekbeurs geopend, die tot en met 9 september in het stede lijk museum „Het Prinsenhof" wordt gehouden. Onder anderen waren aan wezig de secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W., leden van het Corps Diplomatique en het gemeentebestuur van Delft. De directeur van het Prinsenhof, de heer D. H. G. Bolten verwelkomde de genodigden en herdacht de heer Mor- purgo, die vorig jaar enige dagen na het 6luiten van de beurs, plotseling was overleden. De heer Jac. Aalderink, voorzitter van de Stichting Oude Kunst- en Antiek beurs constateerde, dat wat tien jaar geleden als overmoedig experiment was begonnen, nu niet meer is weg te den ken. Vervolgens hield mr. L. J. F. Wij senbeek, directeur van de Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag, een inleiding. Hij herinnerde eraan, dat er veel weerstand moest worden overwon nen alvorens, toen hij in 1949 directeur van het museum Prinsenhof was, de eerste beurs daar kon worden gehouden. Men meende, dat museum en antiek handel niet bij elkaar hoorden. Van dit standpunt is men pu wel teruggekomen. Spreker achtte wat in de afgelopen tien jaar is bereikt, van grote betekenis voor het Nederlandse kunstleven. De liefde van tienduizenden is gewonnen voor de schoonheid uit het verleden. Spreker zou het echter betreuren indien daartoe de indruk werd gewekt, dat het heden geen sohoonheid biedt. Men doet onher stelbare schade aan de eigen generatie als men afwijst wat in het heden wordt voortgebracht. De lyn moet worden doorgetrokken, aldus spreker, ook in de antiekbeurs. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor verklaarde tenslotte, de tien de beurs met een korte toespraak voor geopend, waarna de genodigden het ge- exposeerde in ogenschouw namen. Man door bliksem gedood Tijdens een kortstondig onweer is gis termiddag de 19-jarige H. Peters uit het gehucht Oyen, gemeente Maasbree die een schuilplaats had gezocht achter' een korenmij t, door de bliksem getroffen en gedood. De 35-Jarige Van Lier uit Baarlo. die eveneens hier een schuilplaats had ge zocht, 'kreeg een shook en moest bewus teloos naar zijn woning worden, overge bracht. PRIJS BACONVARKENS GEWIJZIGD Teneinde van de produktie ener mini male hoeveelheid bacon verzekerd te zijn, heeft het bestuur van het prod'ukt- sohap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens. waarvan bij de ^rekening van de toeslag op uitgevoerde ;>acon wordt uitgegaan aan het ho- gpere prijspeil op de varkemsmarkt aan tpassen en dieze met ingang van maan dag 25 augustus met 7 cent per kg. ie -erhogen Dientengevolge zal met ingang van datum de prijs voor baconvarkens van 63 t/m 70 kg. in de kwaliteitsklasse 1 t/m 4 respectievelijk f. 2.32, f. 2.28, i. 2.24 en f. 2.20 per kg. koud geslacht gowiaht bedragen. leden ten ruste te kunnen leggen. In zyn ruimen vervoert het vliegtuig onge veer een halve ton reserve-onderdelen en werktuigen voor eventuele reparaties. Langs het gehele traject zijn bijzondere veiligheidsmaatregelen genomen en bo vendien zal steeds telegrafisch en radio- telefonisoh de verbinding met Parijs mogelijk zijn. Het ministeriële vliegtuig wordt gedurende de gehele reis voor afgegaan door een Super-D.C. 6 van de U.A.T. waarin een vijftig journalisten, fotografen en radiomensen deze groots opgezette propagandatocht zullen mee maken. Restaurants te Rotterdam op torenhoogte Als nieuwe attractie wordt ook te Rotterdam de bouw overwogen van een of mogelijk twee torens met een draaibaar café-restaurant op ruim 100 meter hoogte. Het denkbeeld is gerezen bij de voor bereidingen voor de komende Interna tionale Tuinbouwtentoonstelling 1960, die zoals men weet op de vroegere E-55 terreinen zal worden ingericht. Reeds is contact gezocht met het Rotterdamse bedrijfsleven, dat in beginsel sympathiek tegenover het idee staat. Aanvankelijk was er sprake van een dergelijk torengebouw in de omgeving van het Centraal Station, maar in ver band met de expositie is ook aan de omgevint van het park gedacht. Het is n.l. nog niet duidelijk of hier sprake is van twee afzonderlijke plannen, dan wel of het eerste plan wijziging heeft onder gaan. Met het gemeentebestuur van Rotter dam zijn reeds oriënterende besprekin gen gevoerd. Advertentie frisse adem een heerlijke smaak fris lekker gezond (Advertentie) NEEM WEINIG ZOUT... MAAR DAN OOK HET BESTE! met mineralen en sporenelementen Minister Von Brentano ondernam zelf stap (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft zich gisteren voor de vierde maal tot de regering van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië, Jemen) te Cairo gewend wegens het zogenaamde verdwenen van dr. Hanns Eisele, voormalig arts in het concentratiekamp Buchenwald. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, ontving maandag j.l. namelijk de Egyptische ambassadeur te Bonn, Zein Eddin en opperde tegen hem ernstige bedenkingen. Vóór Brentano's officiële stap, die pas gisteren op een persconferentie te Bonn werd bekendgemaakt, omdat de Westduitse regering Cairo niet onder druk wilde zetten, hadden een Westduitse ambassaderaad en de Westduitse ambassadeur te Cairo bij het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken reeds tot driemaal toe stappen ondernomen over het geval-Eisele. Karei de Groteprijs toegekend Burgemeester en Wethouders van Nij megen hebben aan de beeldhouwer G. M. Brunirag. geboren in Nijmegen en thans wonende te Cuyk aan de Maas medegedeeld, dat de jury voor de beeld houw- en toegepaste kunst de cultuur prijs van de gemeente Nijmegen, de z.g. Karei de Groteprijs voor het Jaar 1958 aan hem heeft toegekend. Nijmegen keert jaarlijks een cultuur prijs uit telkens voor de verschillende kunstafdielingenmuziek, architectuur, letterkunde en schilderkunst. Dit Jaar is de cultuurprijs toegekend voor de beeldhouw kunst en toegepaste kunst. Nederlander in meer van Lugano verdronken De 24-Jarige E. S. Naers. geboren te Hoensbroek, is gisteren in het meer van Lugano verdronken. Hij was gaan varen in een opblaasbare rubberboot, die ech ter plotseling leeg liep. De jongeman kon niet zwemmen en verdronk. Zijn stoffelijk overschot werd een uur later gevonden. (Advertentie) Radicale vernietiging van Westduits verzoek met vijf dagen vertraagd Op deze persconferentie werd een uit voerig exposé gegeven van het hele ge val zoals dat zich in Cairo heeft afge speeld. Daaruit blijkt, dat Eisele, die als bekend beschuldigd wordt van vele moorden in het concentratiekamp Buchenwald. op 9 juli volgens de Egyp tische afdeling van Interpol zich in Cairo ophield. Een dag later had Bonn om de arrestatie van de ex-S.S.-arts ge vraagd. Op 12 juli kreeg men de mede deling, bevestigd door foto's van pers- 100.000ste na-oorlogse emigrant naar Australië (Speciale berichtgeving) Op 29 september a.s. zal de Johan van Oldenbarneveldt met 1500 Nederlandse emigranten naar Australië vertrekken. Volgens de gegevens van het Ministerie van Immigratie van Australië zal zich onder deze 1500 de 100.000ste na-oorlogs Nederlandse immigrant in Australië bevinden. De Australische en Nederlandse emi gratie-autoriteiten hebben mevrouw Adïiana Zevenbergen, 27 jaar en moe der van 2 zooms, Cornells ran 4% jaar en Addo van 12 maanden, verzocht en be reid gevonden als zodanig op te treden. Haar echtgenoot, do heer Cornelis Zevenbergen, 29 jaar iis een boerenzoon, dae. omdat het ouderlijk bedrijf voor hem geen mogelijkheden bood. bank werker is geworden Het gezin, dat een typisch voorbeeld is van die gemiddelde Nederlandse emi grant naar Australië, woont thans in Abbenibroek. In Australië zullen zij zich vestigen in New Castle. New South Wailes. Het aantal Nederlanders dat recht streeks naar Australië emigreerde sinds de laatste wereldoorlog, bedraagt ruim 90.000. Het overige deel wordt gevormd door Nederlanders, die uit andere delen van de wereld Australië binnenkwamen. LEEUWTJES IN CIRCUS GEBOREN^ Vannacht heeft de leeuwin Seida de menagerie van het Circo Espanol, dat thans in Amsterdam optreedt, uitgebreid met twee jonge leeuwtjes. Moeder Seida bracht drie jongen ter wereld, waarvan er een onmiddellijk overleed. Seida is van haar kroost gescheiden. Het circus zoekt nu een grote zogende hond, die de zorg Tijdens kerkdienst in Deense stad Odense Kerkelijke leidende figuren uit alle delen van de wereld zullen op zondag 24 augustus een dienst bijwonen in de kathedraal van de Deense stad Odense. De dienst wordt gehouden ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Wereld raad van Kerken, die formeel werd geconstitueerd tijdens een assemblee te Amster dam, op 23 augustus 1948. De leden van het centrale comité van de Wereldraad bevinden zich in de Deense kustplaats Nyborg waar zij de jaarlijkse zitting van het beleidsorgaan van de Wereldraad zullen bijwonen. De zitting wordt geopend op donderdag avond 21 augustus en zal duren tot de namiddag van vrijdag 29 augustus. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken te Genève zal in het rapport dat hij op de openingsvergadering van de zit ting zal uitbrengen, de verjaardag even eens memoreren. Het rapport zal hande len over de betekenis, die gehecht moet worden aan de contacten tussen de pro testants, anglicaanse en orthodoxe ker ken alsmede over het beleid van de Wereldraad met betrekking tot de een heid der kerken. TOTAAL 170 KERKEN Bij de Wereldraad zijn thans 170 ker ken in 52 landen aangesloten. By deze kerken bevinden zich met landelijke ker ken in West-Europa, 31 kerken die 60% uitmaken van het protestantisme en de orthodoxie in de Verenigde Staten; voorts de grote meerderheid van angli voor de kleintjes op zich kan nemen, caanse en protestantse kerken die hun oorsprong vonden in het Verenigd Ko ninkrijk en zich over de wereld hebben verspreid alsmede vele onlangs onafhan kelijk geworden kerken ln Azië, Afrika en Latijns Amerika. Het oude oecumenisch patriarchaat van Konstantinopel en de daarmee ge lijkstaande patriarchaten van Alexan- drië, Antiochie en Jeruzalem zijn in de Wereldraad vertegenwoordigd. Tezamen met de kerk van Griekenland en Cyprus brengen zij een aanzienlijk deel van de Oosterse orthodoxe wereld in geregeld contact met andere kerken, zulks voor het eerst sedert de elfde eeuw. Oude Oosterse kerken in Egypte, Ethiopië en Zuid-India zyn eveneens lid van de Wereldraad. De Rooms-Katholieke Kerk en de Hei lig Orthodoxe Kerk van Rusland zijn geen lid. VOLGENDE ASSEMBLEE TE CEYLON Gedurende de negen dagen van de zit ting zal het comité beraadslagen over het werk van de Wereldraad op velerlei gebied: internationale aangelegenheden, inter-kerkelijke hulpacties, bijstand aan ontheemden, onderwijs, oecumenisch werk enz. Tot de belangrijke agendapun ten behoren rapporten inzake het ver loop van veelomvattende en diepgaande studies betreffende godsdienstvrijheid, het voorkomen van oorlog en de christe lijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de gebieden waar een snelle sociale verandering plaatsgrijpt. Voorts zullen besproken worden de plannen voor de derde assemblee van de Wereldraad. Voorlopig heeft men deze vastgesteld op december 1961. De bedoeling is dat de assemblee te Cey lon zal bijeenkomen. De laatste assem blee was in Evanston (Illinois, V.S.) in 1954. Twee presidenten van de Wereldraad zullen voorgaan tijdens de lustrum- dienst in Odense, bisschop Dibelius van Berlyn-Brandenburg. De Deense radio- omroep zal de dienst per televisie uit zenden. bureaus, dat Eisele was gearresteerd: deze arrestatie werd de volgende dag be vestigd door Interpol in Cairo aan de Westduitse ambassade aldaar. In de laatste twee weken van juli heeft men zich te München, waar Eisele woonde, en in Bonn bezig gehouden met het op stellen en het vertalen van de nodige stukken, die zouden moeten dienen voor het verzoek tot uitlevering van Eisele aan de Bondsrepubliek. Op 9 augustus werd dit verzoek officieel te Cairo inge diend en kreeg men ten antwoord, dat over Eiseles verblijf in de Verenigde Arabische Republiek niets bekend was. Inzake de foto's betreffende zyn ar restatie die door de gehele wereldpers circuleren, vroeg men in Cairo aan de Duitsers: „Bent u er wel zeker van dat het op deze foto's om Eisele gaat?", ter wijl ieder kon zien dat het werkelijk de S.S.-arts was, die op deze foto zyn ge vangenis inging. Men maakt thans het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn enige ver wijten dat het zo laat het verzoek tot uitlevering naar Cairo heeft gestuurd; men spreekt van een vertraging van vijf dagen. Uit verklaringen in Bonn blykt, dat men hier niet zeker is van het tijdstip waarop Eisele moet zijn verdwenen. Men vermoedt dat hij een dag voor het over handigen van het verzoek tot uitleve ring uit de gevangenis is mogen gaan. Post voor Eisele wordt in Cairo thans af gehaald door een hoge Egyptische politie officier en niet naar een of andere ge vangenis gebracht. Politieke verkoeling? Uiteraard is men te Bonn nieuwsgierig of dit hele geval-Eisele zal leiden tot een politieke verkoeling van de betrekkingen tussen Cairo en de Bondsrepubliek. Deze betrekkingen z(jn van Westduitse zijde de laatste jaren steeds met zorg behan deld. Begin oktober zal bijvoorbeeld de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, een bezoek aan Cairo brengen in het kader van de versterkte Egyp- tische-Duitse economische betrekkingen. In Bonn zelf vertoefden gisteren op uit nodiging van de Westduitse regering acht Egyptische journalisten, die door Erhard, die thans wegens Adenauers vakantie als Bondskanselier fungeert, officieel werden ontvangen en die blijk gaven van bijzonder grote sympathie voor West-Duitsland 300 deelnemers aan ruimtevaartcongres Aan het op zondag 24 augustus a.s. te Amsterdam beginnende congres van de Internationale Federatie van Ruimte- Kolonel Oostindien onderscheiden met „Legion of Merit" „VOORTREFFELIJKE TAAKVER VOLLING" De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, de heer Philip Young, heeft ko- lonel-vlieger-waarnemer H. A. J. Oost- indien, die van augustus 1954 tot ja nuari 1958 luchtmacht-attaché van Ne derland te Washington is geweest, gis termiddag de versierselen behorende by het Officierschap in het Amerikaanse Legioen van Verdienste op de borst ge speld. De plechtigheid had plaats in Hotel des Indes in Den Haag. Zij ging vooraf aan een lunchbijeenkomst en werd van Nederlandse zijde o.a. bijgewoond door dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse am bassadeur in de V.S. en luitenant-gene raal H. Schaper, chef van de Nederland se luchtmachtstaf. De Amerikaanse ambassadeur memo- vaartverendgingen zullen, naar het zich reerde dat kol. Oostindien de eerste Ne- fchans laat aanzien, circa 300 congres sisten uóit velerlei landen deelnemen. Dit heeft de vice-voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimtevaar t, de gast vrouwe optredende organisatie, derlandse luchtmacht-attaché is. die met het Amerikaanse „Legion of Merit" wordt onderscheiden. De ambassadeur vervolgde: „Onze luchtmachten zyn, zo als onze volkeren ook in vele andere op- De 18-jarige Janna Bezuyen biedt een bloemenhulde aan aan chef-piloot Gerard de Tremerie, die de familie Bezuyen in de ramp dagen van 1953 uit haar, over stroomde woning heeft gered. Met deze ontmoeting op de Expo wer den alle helicopterpiloten, die zijn ingezet tijdens de ramp, geëerd. dr. J. J. Raimond jr. uit Voorburg zichten, nauw met elkaar verbonden. Wtf gastermiddag in het Instituut voor So- *--*J~ Jh*•- ciale Wetenschappen te Den Haag medegedeeld. Zondag a.s. zuilen de onderscheidene commissies eikaar ontmoeten in het in ternationale culturele centrum te Am sterdam. Het congres wordt maandag a.s officieel geopend in het gebouw van de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam door de voorzit ter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolft. De Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart is aangesloten by de KNVVL. Het ligt In de bedoeling dat na het openingswoord die voorzitter Van Agard. T. van Karman, uit Frankrijk, en Werner von Braun. uit de V.S., we tenschappelijke redevoeringen houden. Het is tot op dit moment evenwel bij die organiserende vereniging niet bekend of die heer Von Braun aanwezig zal zijn. Vervolgens zuilen de congressisten in comité's redevoeringen kunnen aanho ren. In totaal zuilen gedurende het con gres ciroa 80 meest zeer wetenschap pelijke uiteenzettingen worden gehou den. Voor de deelnemers aan het congres staan ook enige excursies en uitstapjes op hert programma behoeven niet verder dan Soesterberg te zien om deze samenwerking aan te to nen. Op Soesterberg vinden wij de unie ke situatie van een Amerikaans jager squadron onder operationeel toezicht van de Nederlandse Luchtmacht. In geen en kel ander land bestaat een regeling als deze. Onze luchtmachten oefenen teza men en vliegen tezamen. Ik ben er ze ker van, dat zij in geval van agressie ook tezamen de aanvaller zullen weerstaan". Ambassadeur Young verzocht luite nant-kolonel Walter L. Carss jr., de Amerikaanse luchtmacht-attaché in Den Haag, vervolgens, de door de Ameri kaanse minister van Defensie Nell Mcelroy ondertekende oorkonde voor te lezen. In deze oorkonde staat vermeld: „Kolonel Hilko A. J. Oostindien, Kon. Nederlandse Luchtmacht, heeft zich on derscheiden door buitengewoon verdien stelijk gedrag in de voortreffelijke ver vulling van zijn taak als luchtmacht attaché van augustus 1954 tot januari 1958. Zijn initiatief, diplomatie en vriendschappelijke houding hebben de bestaande vriendschappelyke betrekkin gen tussen Nederland en de V.S. ver sterkt. De grote bekwaamheden van ko lonel Oostindien strekken hemzelf en de Kon. Ned. Luchtmacht tot eer". AnU-semitlsche campagne in de Sovjet-Unie De „Bond tegen achteruitzetting van Joden" D'Nai B'Rith heeft een rapport gepubliceerd, waarin wordt gewezen op een zich tot de gehele Sovjet-Unie uit strekkende campagne, die is gericht op voortgezette verdrijving van de joden uit het onderwijs en het economische, politieke en maatschappelijke leven. „Het persoonsbewijs der joden", aldus het rapport, waarop als nationaliteit staat vermeld „Yevrei" (jood), verschaft de Joden geen enkel recht en maakt hein integendeel een gemakkelijk doelwit voor discriminerende maatregelen". De voor zitter van de bond, Henry Edward Schulz, verklaart dat het rapport is ge baseerd op Russische statistieken en op materiaal dat afkomstig is van particu liere bronnen in het Sovjet-blok; het bevat tal van citaten uit anti-semitische artikelen in de Russische pers. In het rapport wordt er melding van gemaakt, dat tien jaar geleden 450 Joodse schrijvers, kunstenaars en intellectuelen naar Russische arbeidskampen werden overgebracht. Enkelen van hen werden terechtgesteld, anderen verdwenen zon der een spoor achter te laten. In het bijzonder beschuldigt de Bond de Sov jet-Unie, dat zij systematisch de joden uitsluit van het politieke leven, het joodse geloof onder druk zet, een anti semitische campagne in de Russische pers heeft gelanceerd, de joden verhin dert eigen scholen, dagbladen of orga nisaties te bezitten en een numerus clausus heeft ingesteld voor toelating van joden tot de onderwijsinstellingen; voorts werden de joden uit de diploma tieke en militaire dienst verwijderd. „De vooruitzichten van de joden in de Sovjet-Unie zijn somber: op zijn best betekent het de vernietiging van een eens bloeiende en rijke culturele traditie en op zyn ergst de voleindiging van het door de Nazi's aangevangen afschuwe lijke werk: de liquidatie door gedwon gen assimilatie van deze bevolkingsgroep van drie miljoen mensen", aldus het rapport. Zo nodig weer federale troepen naar Little Rock Sprekend over de rassenkwestie im Little Rock liet president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie door schemeren, dat hij zo nodig opnieuw fe derale troepen naar deze plaats in het zuiden zou sturen evenals vorig jaar. „Iedere Amerikaan moet begrijpen dat het anarchie betekent als een enkeling, een gemeenschap of een staat uitspra ken van de rechterlijke macht voort durend met succes trotseert". Eisenhower zei er de voorkeur aan te geven, niet zijn persoonlijke gevoelens ten aanzien van de rassenkwestie op de Amerikaanse scholen tot uitdrukking te brengen daar elke verklaring van zijn kant zijn taak om als president de Grondwet te verdedigen moeilijker zou kunnen maken. Trotseren vain een gerechtelijke uit spraak zou volgens hem echter een zeer ernstige kwestie zijn Over de verant woordelijkheid van de federale regering in dait geval zou z.i. geen misverstand kunnen bestaan. Gouverneur Faubus van de staat Ar kansas heeft gisteren kritiek geoefend op deze verklaring van president Eisen hower. In een mededeling zegt Fairbus, dat de naam van de president .al maan den geleden zijn glans en aantrekkings kracht heeft verloren". ..Wat de heer Eisenhower en vele anderen die het zelfde standpunt huldigen zich niet realiseren is. dat zij een gerechtelijke uitspraak steunen die niet grondwettig is en er zijn miljoenen mensen in het Land die dat weten" aldus de> gouver neur. Oe Kopsche Hof: historische openluchtmonument De Kopsche Hof, gelegen in Oost- Nijmegen aan de Berg en Dalseweg, is de historische plaats van het Oppldum Batavorum en Castellum Romanum. wyien prof. dr. Holwerda heeft hier opzienbarende opgravingen gedaan. Het gemeentebestuur wil dit cultuur histori sche terrein, gelegen op de heuvelrug van de Hunnerberg voor bebouwing vry- waren. B. en W. stellen aan de raad voor van de Kopsche Hof een park met bosaanleg en sportspeelplaatsen te maken. De Kopsche Hof moet een ongeschonden historische hoekplaats blijven aan de grens der stad Nymegen aan de Waal.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5