Kerk Rijnsaterwoude gerestaureerd Laatste Berichten Na diskwalificatie in liordenloop staakte Herman Timme tienkamp Ingebruikneming 23 september 97ste jaargang Donderdag 21 augustus 1958 Tweede Mad no. 295Z3 Nu Nederland beschuldigd! Steun aan de opstand Indonesië heeft vandaag de beschuldi ging geuit, dat „Nederland de opstande lingen heeft gesteund" in een poging om de Indonesische campagne voor de be vrijding van Westelijk Nieuw-Guinea „te belemmeren". In een speciale uitzending voor Radio- Indonesië van het ministerie van Voor lichting werd beweerd, dat „Nederlandse oorlogschepen zich illegaal in de Indo nesische territoriale wateren hebben be geven en Indonesische schepen hebben aangehouden, terwyl de strijdkrachten van Indonesië in militaire operaties ge wikkeld waren voor het neerslaan van de opstand. Voorts uitte het ministerie de beschul diging. dat Nederland soldaten van het v.m. KNIL, alsmede Nederlandse troe pen heeft gebruikt om tegen de Indone sische strijdkrachten te vechten. Ook werd Nederland beschuldigd van het rondstrooien van beweringen in kringen van de V.N., dat Indonesië infHtratie in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea zou voorbereiden en dat de Indonesische strijdkrachten door de communisten zou den worden geholpen. Het werd verwacht, aldus de uitzen ding, dat Nederland een tegenactie zou voeren, om de plannen van de Indone sische regering te dwarsbomen „door te trachten een chaos in het land te ver oorzaken". Het vertrek naar Singapore van een aantal schepen van de KPM, beweringen dat de campagne over Westelijk Nieuw- Guinea door de communisten werd ge leid, alsmede beweringen dat ook andere buitenlandse zakenbelangen door de In donesische regering in beslag zouden worden genomen, maakten een onder deel uit van deze Nederlandse actie. „Al deze pogingen om Indonesië's re putatie te benadelen, liepen op een jam merlijke mislukking uit. Inplaats daar van nam Indonesië's prestige toe als ge volg van publikaties in het buitenland, dat er in Indonesië geen verwarring heerste en dat de anti-Nederlandse cam pagne op vreedzame en ordelijke manier werd gevoerd". Tot besluit werd gezegd, dat de „Ne derlandse koloniale overheersing in Wes telijk Nieuw-Guinea nog steeds een po tentiële bedreiging voor Indonesië bete kent". (Commentaar overbodig! - Red. L.D.) Positie van de Hoog en „Willemijn" droog De Willemjjn" die op de Ierse rotsen is gelopen men zie elders heeft aan een zyde een gat van 5 meter en aan de andere züde een van ongeveer 1 meter. Ook de kiel is beschadigd. De „Wille men" zit zo hoog en droog, dat men om het schip heen kan lopen. Er is geen gevaar voor de bemanning. Alleen de tanken lekken: de machine kamer en het ruim zijn droog: het roer en de schroef 2ijn niet beschadigd. Een Engelse bergingsboot is nu naar de kust vaarder onderweg, maar er is nog geen contract gemaakt voor de berging. Ér is volgens de rederij 50% kans, dat men er in zal slagen het schip van de rotsen te Sieraden zijn terecht (Speciale berichtgeving) De sieraden die een Hilversummer by een dame aan de Utreehtseweg in Hil versum stal en waarvan men al ver moedde dat hij ze by zijn aanhouding in het water van de Bemuurde Weerd te Utrecht had laten vallen, zijn terecht. De Gemeentelijke havendienst te Utrecht stelde een baiggerschuat met twee personen ter besohikking, die sinds maandag het water van de Bemuurde Weerd uitbaggeren. Vanmorgen om elf uur had hun werk en diat van de Hilver- suonse en Utrechtse reohercheurs, die vier dagen lang in de zwarte modder speurden en grabbelden, eindelijk suc ces Men bracht de sieraden naar boven, allemaal bij elkaar keurig verpakt in een plastic zakje. Zy hebben een waarde van vier- tot vijfduizend gulden. WARMOND VRIENDSCHAPPELIJKE VOETBALWEDSTRIJD Gisteravond heeft het personeel van de houthandel Van der Wilk op het ge meentelijk sportpark 't Overbos een vriendschappelijke voetbalwedstrijd ge speeld tegen het personeel van de Clip per-Marine-Construction Comp. LTD. Deze wedstrijd werd gewonnen door het personeel van Van der Wilk met 5-1, nadat de rust was ingegaan met een 30 voorsprong. De heer M. F. van Trigt, alhier, elaagdie voor het staatsexamen Gym nasium A. WASSENAAR GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek Ryksstraatweg-Kerkdam had een botsing plaats tussen een scoo ter en een auto. waarbij de bestuurster van de scooter, de 21-jarige mej. M. M. H. Spijker uit Haarlem, diverse lichte verwondingen opliep, de beide voer tuigen werden beschadigd. Tegen de be stuurder van de auto werd wegens het niet verlenen van voorrang procesver baal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Reino Theodora Maria, dr. van H. T. Veldkamp en M. C. Montauus; Pietje, dr. van P. den Haas en C. C. Hol Ier man; Ja cobus, zn. van J. Verhoeven en E. van Heuzen; Angellka Andrea Helena, dr. van P. van D(jk en W. H. M. Uitendaal; Dirk Louis, zn. van J Glasbergen en H. W. Herber; Wieke Neeltje Engelien. dr. van M. Wielinga en H. Koopen; Poekjen, dT. van D. Verhoef en R. Biegel: Jeroen, zn. van J. van Goudoever en E. E. Vonck: Menno Han. zn. van P. C. van de Weijer en A. J. Bekkers. GETROUWD M. van der Burg en A. O. Vlaming. OVERLEDEN J. J. Pieket, 23 Jr.. man; G. Langezaal, 80 Jr.. weduwe van P. C. van Poelgeest; J. C. van der Steen, 73 Jr. man; C. A. M. Paap, 9 jr.. dochter; H. Wansink, 6 jr., •Km. Liever kapitaalsleningen dan kapitaalsinvesteringen De Indonesische minister-president, Djoeanda heeft verklaard, dat Indonesië de voorkeur geeft aan kapitaalsleningen boven kapitaalsinvesteringen. De pre mier zeide dit in een verklaring voor het Parlement, dat zich op het ogenblik bezig houdt met de behandeling van het wetsontwerp inzake buitenlandse kapi taalsinvesteringen. De linkse leden van het parlement verklaarden sterk gekant te zijn tegen elke poging om buitenland® kapitaal aan te trekken. Zij betoogden, dat president Soekarno in een kortgeleden door hem te Malang gehouden rede heeft verklaard gekant te zyn tegen het aantrekken van buitenlands kapitaal. De premier verklaarde met nadruk, dat het staatshoofd en het kabinet over deze zaak van een zelfde mening zijn. De invloed van buitenland® kapitaal in het land is schadelijk voor de nationale belangen „zelfs alis deze buitenlandse belangen op enigerlei manier bijdragen tot het behoud van ondernemingen op verschillende gebieden". Doch aan de andere kant beseft de regering dat In donesië nog steeds een tekort aan kapi taal heeft Nationalisatie Ned. ondernemingen Intussen doen zich steeds meer stem men horen, welke er by de regering op aandringen om de Nederlandse bedrijven te „nationaliseren" en de schadevergoeding daarvoor op te schorten totdat een oplossing zal zyn gevonden voor het geschil met Neder land over Nieuw-Guinea. Uit Ban doeng werd gemeld, dat een resolutie in deze geest zal worden ingediend in de eerstvolgende zitting van de pro vinciale raad van West-Java. In deze resolutie zou ook het ontslag van de Nederlandse adviseurs worden geëist. In een door de communistische party uitgegeven verklaring werd bij de I regering aandrang uitgeoefend om alle Nederlandse bedrijven tot „staats eigendom" te verklaren. Premier Djoeanda legde zyn verkla ring af in het regeringsantwoord op de algemene beschouwingen in eerste ter- myn over het wetsontwerp. Hij deelde daarin mede, dat een regeringscommis sie tot taak zal hebben om zich uit te spreken over de vraag of het buiten landse kapitaal, dat voor de afkondiging van de nieuwe wet reeds in Indonesië is geïnvesteerd, moet worden beschouwd als binnenlands kapitaal, dan wel als buitenlandse investering. De commissie zal moeten onderzoeken of het „oude buitenlandse kapitaal" al dan niet ge- 1 heel of gedeeltelijk reeds Toon Verhey overleden (Speciale berichtgeving) Te Heemstede Is in de leeftyd van 63 jaar overleden, de heer Toon Verhey, oud-dirigent van het Noordhollands Filharmonisch Orkest te Haarlem. Op 1 januari van het vorige jaar heeft hij zich op medisch advies teruggetrok ken uit het orkest. Toon Verhey werd 27 oktober 1894 in Rotterdam geboren, studeerde cello in Rotterdam en Amsterdam. Gedurende 't laatste jaar van zijn studie was hij in het U.S.O. onder leiding van Wouter Hutschenruyter als cellist werkzaam. In de jaren 1913 en 1914 speelde hij in Zuid-Rusland, Finland en Duitsland. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog keerde hij naar Nederland terug om in militaire dienst te treden. Na de oorlog werd de thans overledene benoemd tot solo-cellist van de Arnhemse Orkest Vereniging en een jaar later volgde zijn benoeming tot eerste cellist van de Zweedse Orkest Vereniging. Toen Toon Vetrhey in ons land teruggekeerd was, volgde in 1936 zijn benoeming tot diri gent van de Kon. Orkestvereniging Symphonia te Roterdam en van het Haags Kamerorkest. Op 1 april 1939 werd Toon Verhey benoemd tot eerste dirigent van de HOV. Hij werkte drie jaar met dit orkest en ging in 1942 naar Den Haag waar hij als gast-dirigent op trad van het Residentie Orkest en direc teur werd van de, in de bezetting zo ge heten, Rijksorkestschool van het Rijks- conservatorium. In 1949 keerde Toon Verhey naar Haarlem terug waar op nieuw zijn benoeming volgde tot dirigent van de HOV. Na de omvorming tot het Noordhol lands Filharmonisch Orkest bleef hij di rigent tot zijn gezondheidstoestand hem noodzaakte zijn werkzaamheden neer te leggen. Gevangenisstraf of psychiatrische behandeling? Maatschappij beveiligen het eerste belang (Van onze Haagse redactie) STADSNIEUWS Ds. van Soest neemt 5 oktober afscheid Ds. T. D. van Soest, hervormd predi kant de Rijnsaterwoude en jeugdpredi- kant te Leiden, die een beroep naar Rotterdam-Charlois heeft aangenomen, zal zondag 5 oktober afscheid nemen van Rijnsaterwoude om de zondag daarna in Rotterdam rijn intrede te doen Grijpgrage vreemdelingen Det Leidse politie heeft gisteren twee jeugdige Duitse vakantiegangers (resp. 18 en 19 jaar oud) aangehouden, toen zij in een kledingmagazijn hier ter stede op heterdaad betrapt waren bij het weg nemen van sporthemden. Er werd ter stond een nader onderzoek ingesteld in het pension in Noordwijk, waar beiden vertoefden. Daar werd beslag gelegd op een koffer vol met kennelijk eveneens gestolen goederen, zoals sportkleding, pullovers, overhemden, hemden .sokken, gymnastiekschoenen, zwembroeken e.d. Tevens vond de politie daar twee draag bare radiotoestellen, waarvan de eige naar intussen reeds kon worden opge spoord. De heer G. J van HarteveLt alhier is geslaagd voor hét staatsexamen Gym nasium diploma A. Kerkelijk L Europese atletiekkampioenschappen Eef Kamerbeek klom op tot rijfde plaats Hedenochtend is in het Olympisch Stadion van Stockholm de strijd om de Europese atletiektitels voortgezet. De hemel was zwaarbewolkt en zodra was het eerste nummer van de dag, de 110 meter horden van de tienkamp niet voorbij of een vieze motregen viel neer. Eef Kamerbeek bleef op de goede weg voortgaan. Hy startte in de tweede serie met als tegenstanders de Rus Palu, de Fin Kahma en de Duitser Möhring. Kamerbeek, die op dit nummer Neder lands recordhouder is met een tijd van 14.4 sec., won zijn race in 14.9 sec. Daar door was hij na de Rus Kuznetsof, die de eerste serie won in 14.8 sec., de snel ste op dit onderdeel. Ook het discuswerpen werd een zeee voor de sterke Rus Kuznetsof. Met een worp van 48.57 meter was hy veruit de Lambert zorgde met een sprong van 6.13 meter voor een nieuw nationaal record. BEURSOVERZICHT Over gehele linie vaste markt AMSTERDAM, 21 augustus De vaste stemming, die vanmiddag op het Damrak over vrywel de gehele linie aanwezig was, werd door de beurs beti teld met „inflatie aankopen". New York was met betere slotkoersen afgekomen en dit stimuleerde de handel in Am sterdam. Voor de aandelen Algemene Kunstzijde Unie bestond vanmiddag grote belangstelling. Behalve aankopen even NED. HEKY. KERK Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Godlinze G. van IJperen, emeritus predikant te Huis ter Heide. GEREF. KERKEN Beroepen te Echten (Fr.) D. Kloppen burg. kand. te Barendrecht. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Bodegraven-Alphen a. d. Rijn H. Scholte te Nieuwleusden. Henry Purcell (Trumpet Tune), Dietrich Buxtehude, Georg Friedrich Handel (In troductie en Allegro), César Franck, Alexandre Guilmant (Pastorale uit Or gelsonate I), Jean Langlais (Tiento et Acclamations), e.a. verste. Eef Kamerbeek bezette in dit w ^aS er^ een onderdeel van de tienkamp de zevende plaats met een worp van 39.41 meter. Door deze uitstekende resultaten is de Nederlander op de vijfde plaats in de algemene rangschikking terecht geko men met nog slechts 15 punten achter stand op nummer vier, de Zwitser Tschudi. Naast deze oranje-vreugde, ook oranje-leed. De andere Nederlandse vertegenwoordiger in de tienkamp Herman Timme heeft de stryd ge staakt. Na de 110 meter horden werd onze landgenoot gediskwalificeerd, I belangstelling". Direct omdat hy langs een van de horden j wer(j 320% voor de „By het huidige Nederlandse straf rechtstelsel gaat het bij de berechting van misdadigers in de eerste plaats om de beveiliging van de maatschappij. DS. J. A. F. MANUS VAN DER JAGT Als er tydens hun detentie ook nog 50 JAAR PREDIKANT iets gedaan kan worden ter verbete- ring van de veroordeelde, dan is dat goed en nuttig, doch dit aspect blijft van secundair belang", aldus was in het kort de stelling van de Procureur- Generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. J. Zaayer, tydens de behandeling van de zaak tegen twee Rotterdamse „zware jongens" een 40-jarige machinebankwerker en een 40-jarige koopman die wegens het plegen van een lange reeks van inbraken in geheel Nederland resp. waren veroor deeld tot 4 en 5 jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal eiste bevesti ging van deze straffen. De Rotterdamse advocaat mr. H. A. gerepa- uviitciuouiac auvueaat 11 nnnffaA 0 e £ro°k de Jaarlykse ;Bouman stelde daar tegenover dat het nsten zyn. individuele belang van de verdachte bij De waarde der buitenlandse investe- 'zi-in berechting niet minder mag wegen Ds. J. A. F. Manus v. d. Jagt, emeritus predikant van de Ned. Hervormde Kerk, wonende te Deil zal zaterdag 23 augus tus zijn gouden ambtsjubileum vieren. Ds. Manus van der Jagt werd 14 februari 1878 te Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht theologie, en werd in 1905 kan didaat te Utrecht. Na ruim 1% jaar als hulp-prediker te Delfshaven werkzaam te zijn geweest, werd hij 23 augustus 1908 te St.-Anthonypolder in het pre dikambt bevestigd. In 1922 verwisselde hy deze gemeente met Buurmalsen, waar hij werkzaam was tot aan zyn emeritaat op 1 september 1943. MARKTBERICHTEN WÊIJÊM LEIDEN. 21 augustus Leidse Coop. ringen zou op ongeveer een miljard !dan bet algemeen belang. In het onder- Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Ap- pond sterling bedragen, verdeeld alsihaviSe geval adviseerde een psychiater P®l€n 107711: andyvi®7—19,: augurken 3— volgt: Nederland (voor de anti- met klem, dat een der verdachten, die j N^land* campagne van december twee keer eerder veroordeeld wae, j S? «S? 'kS 6— j.l.) 600 miljoen, Engeland 200 miljoen, 1 een zeer korte vryheidsstraf zou krygen i3; groene kool 7—12; postelein 4—11; overzese Chinezen 80 miljoen en de iom 20 spoedig mogelijk daarna psy- prei 15—27; spinazie 416; tomaten A V.S. 60 miljoen pond sterling. Frank- chiatrisch te worden behandeld. „Ver- i 2029. idem B 2027. idem C 2021; rijk, België en enige andere landen idachtes misdadigheid komt voort uit i uien 7—H; waspeen 10—_19; zilveruien 30. vertegenwoordigen de rest. leen defect in zijn geestvermogens, doch Per 100 stuks: meloenen 53—117; perziken hy kan worden genezen", zo meende Intussen heeft het onafhankelijke dag blad „Noesantara" in Djakarta een somber beeld gegeven wat betreft de vooruitzichten op nieuwe investeringen door de betrokken West-Europese lan- 353; bloemkool A 1039. idem B 13 - j Y-Y I17: komkommers A 917, idem B 911. de psychiater, die ter zitting persoonlijk ldem c 8: s]a A 3—9.20. Per 100 bo®: werd gehoord. j bleekselderij 48; bospeen 722; peter- Het algemeen belang en het belang selie 1.903,60; selderij 3,60—4. van de verdachte gaan in dit geval j GOUDA. 21 augustus Kaasmarkt: den Het blad deed I trouwens ten nauwste samen, betoogde Aanvoer: 165 partyen. Notering: eerste «Stip J? hfnH nTg de SUg" i pleiter; „Het is toch beter, dat de ver- kwaliteit f 1,98—2,05; tweede kwaliteit - hand om in Japan en 'lachte buiten de gevangenis door een j f" 1,901,97; extra kwaliteit f 1,992.44. psychiatrische behandeling van zijn jHandel matig. misdadige neigingen wordt genezen, dan i BARNEVELD. 21 augustus Marktbe- dat hy na het uitzitten van 4 jaar als i richtenCoöp Veluwse ^erveiling Bax- een verbitterdp maar niet verbeterde 1 neveld—EdeWeekaanvoer circa 1.000.000 j j- maar met veroeterae j stulC£ Handel vlug, voor grotere eieren misdadiger weer op de maatschappij kalm. Notering: eieren van 4250 gram wordt losgelaten". -- Uitspraak 1 september. Oost-Europese landen naar mogelijke nieuwe investeringen uit te zien. Verduistering bij de W.S.M. NOG ZES VERDACHTEN AANGEHOUDEN (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft nog zes ver dachten aangehouden in de zaak van de verduisteringen van goederen bij de Westlandse Stoomtram Maatschappij, waarin vorige week reeds vyf employe's van dit voornamelijk in het Westland werkende vervoerbedrijf waren aange houden. Zy worden ervan verdacht goederen, die de W.S.M. in Delft van de N.S. over nam ter verdere bestelling in het West- land, te'hebben verduisterd. Over hiet algemeen verdwenen er textielgoederen, koffie een enkele keer ook een scheer- apparaat of en grammofoonplaat. De totale waarde van de verdwenen goe deren wordt op f 10.000 geschat. DODELIJK ONGEVAL IN HAARLEMMERMEER (Speciale berichtgeving) Op de Kruisweg in de gemeente Haarlemmermeer ter hoogte van de Spieringweg is gisteravond om 6 uur een motorongeluk cbeurd, waarbij de duo-passagier, de 40-jarige J. Meyer uit de Kwakel (gem. Uithoorn) zo ernstig werd gewond, dat hij in de nacht van dinsdag op woensdag in de Maria-stich- ting in Haarlem overleed. De 32-jarige bestuurder, eveneens uit de Kwakel, werd slechts licht gewond. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan doordat de achterband van de motor afliep, waar door beide mannen kwamen te vallen. If 7,61—9,91; eieren van 50—55 gr. f 10.40 13.21; eieren van 5560 gr. f 13,65 15.21; eieren van 6067 gr. f 15.55—16.65; eende-eieren van 6872 gr. f 10,2510.44, alles per 100 stuks. Eierveiling S.B.E.; Aanvoer 687.040 st. Handel kalm. Notering: eieren van 4250 gT. f7.529.91; eieren van 5055 gram f 10.4313,06; eieren van 5560 gram f 13.5014,35; eieren van 6065 gr. f 14.40 15,91; eendeeleren van 5565 gr. f7 9.48; eendeeieren van 6577 gr. f 9,71 10,60, alles per 100 stuks. Eiermarkt; Aanvoer 1.800.000 stuks. Handel redelijk met kalme afloop. Note ring: kippeeieren f 15.7516.50. algemene prijs f 16.20 per 100 stuks, kiloprijs f2 61, basis 62 gr.; henneeieren f 8.5014.50. ki loprijs f 1,982,55. gewicht 4357 gr. GeldersOverijsselse Vereniging van Eierhandelarengrote eieren van f 15,75 16,50, gewicht 6268 gr.; kleine eieren f 1415.50. gewicht 5761 gr.; hene eieren f 71, gewicht 3949 gr. Wanneer alles volgens de plannen, zoals het kerkbestuur der Hervormde Gemeente van Rijnsaterwoude zich deze heeft voorgesteld, blijft verlopen, zullen 23 en 24 september a.s. voor de kerk en toren historische data worden. Het kerk- bestuur heeft namelijk in overleg met ds. T. D. van Soest, de uitvoerder en aan nemer besloten het gerestaureerde kerkgebouw op 23 en24 september a.s. weer voor de eredienst in gebruik te stellen. Er zullen op deze beide dagen speciale 1 zoals de foto thans duidelijk weergeeft, diensten worden gehouden, waarbij De inwoners van het kleine, aan de oost- uiteraard tal van genodigden aanwezig j kant van het Braassemmermeer gelegen zullen zyn. Rijnsaterwoude, kunnen trots zijn op De restauratie van dit kerkgebouw met hun mooie kerk, waarvan de toren "thans de fraaie domtoren is wel zo grondig fier en trots boven alles uitsteekt, gebeurd, dat feitelijk wel van een gehele koper in de markt. Er werd even stryd geleverd tussen deze koper en de hoek man, die middenkoers aan de markt had, om de limiet van 200. Er werden in eén klap 50 aandelen op deze prijs verhandeld en hiermede was meteen de brug van 200 „genomen". Direct daarop werd 200% gedaan tegen een slotkoers van de vorige dag op 197%-. Het concern stelt op 30 september a.s. haar nieuw Terlenka fabriek te Emmen officieel in gebruik, doch dit nieuws was ter beurze slechts in beperkte kring bekend. Aan delen Philips trokken wederom goede op de opening stukken betaald gegaan was inplaats van er overheen. tegen 31# de vorige dag. De cijfers over Hij kreeg dus 0 punten en kwam hier- 1 ^et tweede kwartaal van dit concern door op de laatste plaats terecht in vvorden binnenkort verwacht en kunnen, de algemene rangschikking. Hij nam aiduS de beurs, niet anders dan zeer nog deel aan het discuswerpen, waar- goed zijn. Ook de converteerbare obliga- in hij met een goede worp van 39.07 fjes konden zich wederom een vol pro meter tiende werd, maar hy was zo 1 cent verbeteren op circa 138%. sterk gedesillusioneerd en bovendien Unilevers deden goed mee en liepen zag hij toch geen kans meer om de |0p van 377 tot 378 tegen de vorige dag laatste plaats te verlaten, dat hij er 137314. Er gingen geruchten ter beurze, dat certificaten Unilever te zijner tijd op de Westduitse beurzen zullen worden verder de brui aan heeft gegeven. Bij de kwalificaties voor het versprin gen dames plaatsten zich niet minder dan veertien van de zestien deelneem sters. De Franse atlete Marthe Djian- ZWEMMEN Annie Ineke-Timmermans bij auto-ongeluk omgekomen By een auto-ongeluk in een voorstad van Melbourne is mevr. Annie Ineke- Timmermans om het leven gekomen. Haar wagen kwam in botsing met een paal met het gevolg dat zy op slag ge dood werd, haar echtgenoot, de heer C. Ineke, werd gewond. Annie Timmermans behoorde in de jaren 1932-1936 tot onze prominente vrije slag zwemsters. Zij was lid van RZC en maakte met Jopie Selbach, Rie Mastenbroek en Wil ly den Ouden deel uit van de estafette ploeg, die in 1934 het wereldrecord 4 x 100 meter op 4 min. 33.3 sec. bracht. Zy was opgenomen in de Nederlandse ploe gen, die in 1934 aan de Europese kam pioenschappen te Maagdenburg en in 1936 aan de Olympische Spelen te Ber lijn deelnamen. Bij de Spelen was zij in geschreven voor de 400 meter vrye slag. Tydens de wereldoorlog vertoefde zij met haar man in het toenmalige Ned. Indie. Het echtpaar wist naar Australië te ontkomen en richtte een zwemschool op. In korte tijd maakte Annie zich naam in de Australische zwemkringen en zij wordt er beschouwd als degeen, die de eerste stoot heeft gegeven tot de snelle ontwikkeling van het dames- zwemmen in Australië. Bij de Australi sche reis van Cockie Gastelaars en Cor- rie Schimmel in het begin van dit jaar, heeft Annie, die 40 jaar oud geworden is, haar landgenootj es ontvangen en rond geleid. geïntroduceerd. KLM werd een halve gulden hoger geadviseerd. Voor de aan delen Kon. Olie bestond alleen belang stelling van arbitragezijde, die de stuk ken voor Londense rekening uit de markt nam. De handel was zeer klein en dientengevolge was de koerswinst t.o.v. de slotkoers van gisteren aan de ruime kant. Deze bedroeg circa f. 2.40 en de prijs voor de aandelen ad f. 168.40 lagen boven Newyorkse pariteit. In de Scheepvaartsector waren het wederom aandelen van de KPM, die de meeste aandacht trokken, en zich circa 2 punten konden verbeteren. De beurs verwacht niet, dat de maatschappij over 1957 een hoog dividend zal uitkeren, maar er doen wel geruchten de ronde, dat het uitkeren van een agio bonus door de KPM tot de mogelijkheden be hoort. Ook Scheepvaartunies konden zich ruim een punt verbeteren. De overige waarden in deze sector bleven goed prijshoudend. Certificaten Deli werden gekocht in een lege markt en boekten circa f. 3 winst. Senembah plus 1%- pet. Amsterdam Rubbers prijshoudend. Voor de Staats fondsen was de belangstelling zeer ge ring en de koersverschillen t.o.v. de vorige dag van geen betekenis. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 augustus Londen 10.567/8—10.57%, New York 3.78*3.78J4Montreal 3.92%—3.92% Parys 90.0290.12%; Brussel 7.59%— 7.60%; Frankfort 90.34—90.39; Stock holm 73.18 73.23%Zürich 86.51— 86.56; Zürich (vr. fr.) 88.29—88.34; Mi laan 60.73'/2—60.78%Kopenhagen 54.62%—54.67%; Oslo 52.82'%—52.87%: Wenen 14.60%—14.61%Ankara 3.79* 3.79H; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 21 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 94 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 9 lfg 92 94 94% 93% 93% 93 92% 87 87 Vg 89% 88% Ned '55 I 3% 89L 88% Ned '55 II 3% 90% 90% Ned *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 95* 95% Ned 62-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 62% B 92 92 Grootboek '46 3 88% 89% Ned WB 6% 109 109 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98<4 Premieleningen 97% 95% 92% 92% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 84 84% Den Haag '52 I 2% 91 91% 91 91% R'dam '52 I 2% 92% 92% 91% Utrecht '52 2% 98 97 Z.-Holl 1957 2% 100% 100% ver v ng gesproken kan worden. Ongetwijfeld is de kerk met de toren In iuli van 1956 trokken de restaura thans weer zodanig gerestaureerd, dat teurs het toen we! zeer bouwvallige het geheel tot in lengte van jaren voor kerkje met de wankele toren binnen, om Ihet nageslacht bewaard zal blijven, het ruim twee jaar later af te leveren, Het is de bedoeling, dat zondag 28 sep tember de eerste normale kerkdiensten in het gerestaureerde kerkgebouw wor den gehouden. ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat Handelsbank Ned Handelmy Amst Rubber Deli My .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co N.B Ned Kabelfabr Philips Philips pref ïcó Unilever 8 Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr <f 20.—) idem (50 a f 20.—) Holl Amer iyn Java China Paket K-L.A1 Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94 93 Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-II1 3% 93% 36% 36% 90 90% 169% 169% 66% 67% 116 119.50 104% 106% 29% 30 84% 86% 13% 13% 197% 199% 192 193 308% 312 180% 182 329 330 308% 311 317% 320% 158 158 373% 377% 181 163% 163% 166.— 169.20 165.90 168.70 137% 138% 128% 129% 100 100.50 140% 143 134 136 138% 140 121% 124 233% 235 123% 126% 126% 129% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 227 226 H.B.U eert 201% 205 lott Bank 193 194 Twentsche Bank 169% 168% Industrie Ondernemingen Albert Heyn246L 248 Borneo Sum. H My 44 43% Ned G en Sp fabr 198 198 Kon Ned Grofsm 102% 101% Internatlo 80% 81% Rott Droogdok My 514% 515 Tieleman en Dros 8V4 Ned My Walv.vrt 81 82 Spoorwegen Dell Spoorweg My 7 Amerik fondsen Canadian Pacific R 27% Intern Nickel 82 Anaconda 49A Bethlehem Steel 44 Cities Service 60% General Motors 43% Kennecott 91% Republic Steel 54% Shell Oil 82 Union Pacific 29% Un States Steel 71% 28% 82% 50* 44 60% 43% 92% 55% 81% 30 Vg 71% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref wa Idem Electrolas B Holl Constructie Ing dut v Bouwnyv Int Kunststoff Ind Leldsche Wolsplnn Slkkens Lakfab 53 Ver IouwfabrieKer Wernink's Betonm Van wyk Textiel Zaalberg VK 20/8 44 44% 43 440 428 139 140GB 43 42% i58y4 156 450G 456 173 171 89 89% 60% 60% 88 90B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3