Het weer van a.s. zondag JMÜÊ ►...dus bierweer! ftUwiü/riMa Vetihaêe, ARABISCHE RESOLUTIE NU IN PLAATS VAN NOORSE Militaire taptoe Expo-succes f1000.- Agenda WIN Met een enkel woord fc1(- - DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 Sensationele wending in New York Amerika zal een kleine concessie doen Arabieren en roden niet in één kamp (Van onze Amerikaanse correspondent) Het ziet er naar uit, dat alle Arabische staten broederlijk een reso- lutiezullen indienen, die in feite e engeamendeerde Noorse resolutie zal zijn, doch waarvoor zij eer en voorrang zullen verwerven. De Engelsen schijnen zich reeds met een schets van de Arabische resolutie akkoord verklaard te hebben, terwijl Dulles gistermiddag een onver wacht bezoek aan Washington heeft gebracht teneinde de nieuwe situatie met Eisenhower te bespreken. De verwachting is, dat ook Amerika bereid zal zijn de Arabische resolutie te steunen. Dit is waarlijk een sensationele wending in deze assemblee! Gaat alles zoals thans verwacht wordt, dan zal Amerika een lichte concessie doen teneinde een ordelijke ontwikkeling van het Midden-Oosten te helpen bevorderen en het werk van Hammarskjöld aldaar te verlichten. De tientallen speeches, die gisteren werden afgestoken, waren stellig niet wereldschokkend. In de kamer van Hammarskjöld en in het zaaltje, waar de Arabische Liga een besloten vergade ring hield, werden evenwel spijkers met koppen geslagen. Aan het begin van de dag was het reeds duidelijk geworden, dat Engeland en Amerika wellicht akkoord zouden gaan met wijzigingen in de Noorse reso lutie, indien de leden van de Arabische Liga daar eensgezind mee naar voren zouden komen. Hoe groot Hammar- skjölds aandeel is geweest bij het tot stand brengen van deze eventuele over brugging van de kloof tussen het Wes ten en het Midden-Oosten, wordt nog ietwat gesluierd geheim gehouden, maar in ieder geval is zijn activiteit in deze dagen zeer groot geweest. De secretaris-generaal werkte nauw samen met Engen, die de Noorse resolu tie indiende, maar hU moet daarbij te vens beseft hebben, dat zijn taak heel moeilijk zou worden Indien hij naar het Midden-Oosten zou moeten vertrekken op grond van een resolutie, die aange nomen zou zijn met een minimale meer derheid en tegen de wens van de Arabi sche Staten. Het lag daarom voor de hand dat Hammarskjöld een bredere steun zou zoeken voor het document, dat de Noor had opgesteld. Merkwaardige verbroedering! Twee uur lang hebben de hoogste ver tegenwoordigers van de tien Arabische staten in het geheim vergaderd. Toen ik aan het einde van deze bijeenkomst het zaaltje mocht binnen gaan, stond daar Malik, de minister van Buitenlandse Za ken van Libanon, met een arm om de schouders van de Egyptenaar Hassoena, secretaris-generaal van de Arabische Liga! Persfotografen, die dit moment vereeuwigd hebben, zullen geld verdie nen aan deze fotoHet was een waarlijk sensationeel moment van deze assemblee. Veel wilden Hassoena en Malik aan vankelijk niet zeggen over het resultaat van de bijeenkomst der tien Arabische staten, van wie sommige tot voor zeer kort per radio de meest onvriendelijke dingen over elkaar gezegd hebben en een ondermijnende actie tegen elkaar hebben gevoerd! Na enig aandringen kwam het „hoge woord" er echter uit: zij hadden een ontwerp-resolutie opgesteld en zou den telegrafisch om het fiat hunner re geringen vragen. Men hoopte de resolu tie vandaag, donderdag, te kunnen in dienen. Ik vroeg Malik of dit een geheel nieuwe resolutie zou zijn. Zijn antwoord was „neen", doch het stuk zou verschillende nieuwe elementen bevatten. Later bleek dat in grote lij nen de Noorse resolutie was gevolgd. Wederzijds respect De Arabische staten verklaren eikaars onschendbaarheid te zullen respecteren. Voorts drukken zij in de ontwerp-re solutie de wens uit, dat Hammarskjöld arrangementen zou treffen teneinde vroegtijdige terugtrekking van de vreem de troepen mogelijk te maken. Het valt waarlijk te hopen, dat deze bewoordingen precies zo zullen blijven gehandhaafd. Dit is 'n gelukkige formu lering omdat men er in kan lezen, dat terugtrekking van de troepen op dit mo ment niet mogelijk is en dat de Ver. Na ties eerst de toestand moeten stabilise ren. Bovendien kunnen de Amerikanen er uit afleiden, dat de Juistheid van hun ingrijpen op die manier indirect erkend wordt. Dit maakt het hun gemakkelijker een zekere concessie te doen. Ik kreeg in New York de Indruk, dat Amerika er thans mee akkoord zou gaan, dat de te rugtrekking van de troepen in de reso lutie zélf zou worden vermeld. Dit moet dan worden beschouwd als „de concessie" van Amerikaanse zijde. Dulles heeft zich er lang tegen verzet, dat de terugtrekking in de tekst zou worden vermeld. Voor Amerika was dit detail bijna een zaak van nationaal pres tige geworden Deze assemblee was immers bijeenge roepen om de indirecte agressie aan de kaak te stellen waaraan Jordanië en Li banon bloot zouden staan. Communis ten en vele Afro-Aziaten hielden even wel vol, dat het hoofdgevaar kwam van de aanwezigheid van Amerikaanse en Engelse troepen in het Midden-Oosten. Zou de resolutie de terugtrekking van deze troepen als wenselijk voorstellen dan - zo gevoelde Dulles het - zou dit de indruk wekken van een veroordeling van de Amerikaans-Engelse actie. Belangrijk is voorts, dat thans by de stemming de belangrijke Arabische lan den niet tezamen met het communisti sche blok een nederlaag zullen ïyden, die hen tot grotere vyanden van het Westen en tot grotere vrienden (of slaven) van de communisten zou hebben gemaakt. Thans is het mogeiyk, dat iedere staat voor de resolutie zal stemmen of dat al leen de communisten zich van stemming zullen onthouden. Dreiging voor Israël Het Hjkt, dat de wereld staat aan de vooravond van de dag, waarop de illusie kan heersen dat pais en vree op aarde weerkeren. Zulks temeer, daar de confe rentie te Genève over de mogelijkheden tot controle van atoomexplosies een be vredigend einde nadert en Washington wellicht een tijdelijke stopzetting van de kernproeven zal aankondigen. Men moet evenwel niet vergeten, dat in Libanon het politieke getij zich reeds ten gunste van Nasser heeft gekeerd en dat ook Jordanië - zij het dan naar wy hopen zonder revolutie - zich geleidelijk kan aansluiten bjj de eenheidsbeweging in de Arabische wereld. De Arabische landen zyn uiteraard vrU dit regionale verband na te streven. Een grotere eenheid onder de Arabieren maakt de positie van Israël echter in toenemende mate bedreigd. Vandaar dat het in de aanbrekende periode een dwingende noodzakelijkheid zal zyn dat de grote mogendheden, inclusief de Sov jet-Unie zich bereid zullen verklaren de grenzen tussen Israël en de Arabische landen te garanderen. Amerika is op dit moment echter nog steeds niet geneigd Rusland zoveel zeggenschap in het Mid den-Oosten toe te kennen. Aan critici van het Amerikaanse be leid schijnt dit een kortzichtige politiek toe. Logboek van „Hugo de Groot" gevonden? De kapitein van de Spaanse treller „Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft medegedeeld, dat een onbekend vissersvaartuig, thuishorende in Vogo, per radio heeft aangekondigd het log boek van het K.L.M.-vllegtuig „Hugo de Groot" uit de Oceaan te hebben opgevist. Een nader onderzoek welk vissersvaartuig dit ls geweest wordt thans ingesteld. De leden van de commissie van on derzoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, bleken van deze mededeling op de hoogte te zyn. doch konden het bericht niet bevestigen. De commissie heeft in de loop van gisteren verhoren afgenomen van dege nen. die by de afhandeling van de ..Hugo de Groot" in de nacht van woensdag op donderdag van de vorige week op het vliegveld Shannon betrok ken zyn geweest. De Nederlandse auto riteiten zyn voorts nog steeds bezig ge gevens te verzamelen met de bedoeling deze mede te nemen naar Nederland, waar met het definitieve onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk een begin zal worden gemaakt. Elke conclusie omtrent de oorzaak van de ramp mag in dit stadium van het onderzoek als voorbarig worden beschouwd. De heer A. W. Fournier. adjunct-ln- speoteur van de RUksluchtvaartdienst, die de vooronderzoeken voor luchtvaart ongevallen in Ierland vertegenwoor digt en de heer G. van Messel, hoofd bureau veiligheid K.L.M. keren zater dag van Shannon naar Schiphol te rug. Jhr. de Beaufort van de Rijkspolitie- Schiphol biyft voorlopig nog in Ier land. Vervolg van pag. 1 De militaire taptoe, die tot besluit van de Nederlandse dag werd georgani seerd, groeide uit tot het hoogtepunt van het programma. Op de luchtige tonen van „Piet Hein" marcheerde de Marinierskapel, onder leiding van eerste luite nant Van Lynschoten het voorplein op. De mariniers droegen gala-uniform, blauwe tuniek en roodgestreepte broek.De pijpers en tamboers waren bijzonder goed. De mars had een typisch Britse stramme allure. Daarna traden de Kon. Mil. Kapel met de tamboers van het garderegiment Prinses Irene en een formatie jacht hoornblazers van de jagers onder leiding van majoor Van Yperen op. De rode en blauwe tunieken, de me talen helmen, pluimen en berenmutsen werden door de machtige schynwerpers goed tot hun recht gebracht. De exer citie was ook hier onberispeiyk, de mu ziek voortreffeiyk. De kapel van de Kon. Luchtmacht met tamboerkorps onder leiding van kapitein Van Diepenbeek viel op door haar flink marcheren en de onberispelijke parades. De trompetten en het koper speelden in een Jazz-sym- fonische styl, sterk onderstreept door de tamboers, het zeer geliefde en bekende werk „St. Louis Blues", een van de meest beroemde jazz-composities van Louis Armstrong, al marcherend en parade- Pi fantasie en liefde gebracht, dat door de talryke Expo-bezoekers harteiyk werd toegejuicht. Een typisch luchtig en soe pel marcherende troep die het groot succes van de avond was: de luchtmacht kapel. Het instructiepeleton van de Kon. Luchtmacht onder leiding van eerste luitenant Bos gaf een zeer knap staaltje van zuiver militaire parade en exercitie met het geweer en de bajonet, het laden van het geweer, het traditionele schot in de lucht. De gezamenlijke kapellen speelden tot slot de ruitersmars van het Belgische gidsenregiment, een mars met enige mooie jachthoorneffecten, zware trommelslag en een symfonische melo die. Met de uitvoering van de beide volks liederen kwam de taptoe tot haar einde. Stir* J9 A voor hedenavond AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Europese at- letiekkompaoensohappen te Stockholm. 18.25 Theaterork. 18.55 Europese atletlek- kamploensohappen te Stockholm. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Vanessa, opera. I. d. pauze: De Leviathan, het mysterieuze leven der walvissen, caus. 22.50 Act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Sportact. 23.2624.00 Gram. Hilversum II (298 m.) NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weer ber,. 19.10 Strijk kwart. 19.30 Gevar. mm. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muz. 21.15 Om de olijftak van Olympla. caus. 21.30 Mil. Kapel. 22.00 Tydschrlftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 19.30 De Dam in de Grevelin- gen, een van de werken van het Delta plan. rep.. NTS: 20.00 Jcrunn. en wear- overz. VARA: 2020 Mensen, dingen, nu 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Llohte muz. 21.15 Beroemde variéténum mers, film. VOOR VRIJDAG 22 AUGUSTUS Hilversum I (402 m.) VARA7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.50 V. d^_klnd. 9.05 Weardlanst IMCOS London seint Komende dagen veranderiyk met aanvankeiyk weinig, maar later meer zonneschyn. De onweersbuien zullen geleidelijk afnemen. Een service van ds gezamenlijks brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen fi dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan "Het bier ie weer best'. Poetbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting Do Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voortpeilingen wordt deze prij3 gedeeld. Beslissing van het C.B.K. Is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjet bierglazen). Vorige zondag: 6.6 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 8 goede voorspellers. WAT 13 IMCOS T International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden. SKISH KEBAB EN NEBIB Istanboel Vond hier Nederlands bier geliefd bij Shish Kebab, gebraden lamsvlees. Waard kende gelukkig ook het begrip Nebib: Nederlands Bier Is Best I BIER It BEST VOOR BEIDEN Hij 'Heb je 't warm? Wil je een koude douche?' Zij'Als 't kan. liever een koel glas bier Gym. v d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Thuis. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Fluit en plano. 11.40 Orgel spel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regerlngs- ultz.: Landb.rubrlek; Melkgerei ln het land. 12.30 Land- entulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gTam. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Jeugensemble 14.20 Literaire rubriek. 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progT. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.40 V. d. jeugd. 17.05 Gram. 17.25 Va- Ra's versierde vakantie tips. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntles op de 1, oaus. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Mondharmonica en Hammondorgel. VPRO: 19.30 Hulsmuz. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Toneelbeschouwing. 20.10 Van Eliza Doolittle tot Mv Fair Lady. caus. 20.35 EScpo '58. 20.45 In Israël schijnt de zon. caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Bul- tenl. weekoverz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Gram. of progr. v. d. Jeugd. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Gram. 12.50 Sport. 13 00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.40 Idem. 14.00 Kamerork. en solist. 15.00 Gram. of progr. v .d. Jeugd. 15.30 Metro- pole Ork. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Harmonie-ark. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. KRO: 18.00 Sport. 18.15 Wereldmuzlek- concours Kerkrade 1958. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Regeirlngsultz.: Emlgratieru- briek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luvk. 19.25 V.V.D., pol. caus. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Promenade ork. en soliste 21.20 De Koning die te lui was om vroeg op te staan, hoorsp. 22.05 Omr.ork. en so list. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gr aim. grammofoonplatenprogramma DRAADOMROEP over de 4e iyn van 1820 uur I. Peter Tsjalkowsky. 1. Zwanenmeer. BalletBulte op. 20. Scene, Wals, Dans van de zwanen. Scene en 2e dans van de Ko ningin der zwanen. Hongaarse dans (czar das): Philharmonia Orkest olv. Herbert von Karajan. 2. uit „Eugen Onegln": a. Sleschrieben mlr (Aria ven Eugen Onegtn) Josef Metternich. bariton; Symphonle Or kest van de Beierse Omroep olv Frltz Leh- mann; b. Wals, Beierse Staatsorkest olv. Fritz Lehmann; c. Wohln seld ihr ent- schwunden (Aria van Lenskl); Walther Ludwlg, tenor: Symphonle Orkest van de Beierse Omroep olv. Frltz Lehmann; d. Eln Jeder kennt die Lleb' auf Erden (Aria van vorst Gremin), Josef Greindl. bas. Symphonle Orkest van de Beierse Omroep olv. Frltz Lehmann: e. Polonaise; Phllhar- monlsch Orkest van München olv. Hein- rlch Hollreiser. 3. De Notenkraker. Suite op 71a, Miniatuur ouverture. Karakterdansen. Mars. Dans van de suikerfee. Russische dans ,'Trepak"). Arabische dan6, Chinese dans. Dans van de mirlitons. Bloemenwals. Philharmonisch Orkest van München olv. Frltz Lehmann. II. Michael Glinka uit „Een leven voor de Tsaar": ZIJ raden de waarheid (Aria van Sussanln) Raphaël Arié. ba6; l'Orches- tre de la Société des Concerts du Conser vatoire de Paris olv. Alberto Erede. III. Anton Rubinstein uit „De Demon": Ik ben degene die Je riep (Aria van de demon), ld. IV. Alexander Borodin uit „Prins Igor": Ik haat een somber leven (Aria van Ga- Utzky) ld. V. Nicolal Rlmsky Korsakov. 1. uit ..Sadko": Het lied van de Viking, ld. 2. Suite uit „Kerstavond" l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Ernest Ansermet buitenlandse radioprogramma's Engeland, BBC Home Service. 330 ni. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 The Brains Trust. 13.55 Crlcketultsl. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Ooggetulgeversla- gen. 15.30 Hoorsp. 15.30 Hoorsp. 16.00 i Gram. 16.15 Fllmpirogr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade Concert. BINNENLAND De Kon. Ned. Motorryders Vereni ging heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht toestemming te verlenen aan motorryders om op de Nederlandse wegen met aanhangwagens achter de motorrywielen te ryden. Dit is in Nederland, als enig land, verboden. By de hoofdstadoperette, onder lei ding van Meyer Hamel, Otto Zurich en Fritz Steiner, is in studie de operette „Zwel herzen lm drelvierteltakt" van de Weense oomponist RObert Stolz. De eerste voorstellingen zullen worden gegeven op zaterdag 6 en zondag 7 september ln Theater Gooiland te Hilversum. De 26ste nationale trekpaardenten toonstelling van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandse Trekpaard" zal ook dit jaar weer in de Bossche Veemarkthal len worden gehouden en wel op dinsdag 8 en woensdag 9 september. De belang stelling uit binnen- en buitenland is weer groot. Bij K.b. is benoemd tot gewoon hoog leraar met ingang van 16 september 1958 in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wils te geven ln de vergelijkende fy siologie': dT. L. de Ruiter, thans lector aan deze universiteit. De luchtpostsluitlngen voor de op varenden van H.M.'s „Tygerhaal" zyn als volgt vastgesteld: Iedere dinsdag en vry- dag van 26 augustus tot en met 12 sep tember tot 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zyn per/adres Amsterdam- OS-Marine. Gisteravond is de 72-jarige land bouwer G. Bartels op de Ommerweg ln Den Ham door een hem achterop komende personenauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De man kwam uit het dorp fietsen en zwenkte op een gegeven moment plot seling naar links om de zandweg naar zijn woning ln te ryden. Een automobilist uit Zwolle, kon een aanryding met hem niet meer voorkomen Gistermiddag is de uit 1650 date rende boerdrdj „Groot Kelns" aan de Grote Sloot te Schagerbrug geheel afge brand. Woonhuis noch schuur konden gered worden. De brand is waarschynlljk ontslaan door hooi broei. Gistermiddag ls de „Java" met sleep boothulp vlotgekomen. De Antilliaanse minister van Onder wijs en Volksontwikkeling, de heer A. E. Booi. ls afgetreden als gevolg van een partij-politieke kwestie. buitenland In Genève werd Bisteren verwacht, dat de geleerden van Oost en We6t, dde aldaar over ontdekkingsmethoden kernproeven vergaderen, vandaag voor het 't voltallige Bitting zouden byeen- Vermoedeiyk zullen zy dan hun laatst ln voltallig komen. goedkeuring verlenen aan het eindverslag van de zitting, die op 1 Juli begon. Het verslag ls bestemd voor de regeringen van de acnt betrokken regeringen: Amerika, Frankryk, Engeland. Rusland. Canada, Tfcjecho-Slowakye, Polen en Roemenië. De Britse Spoorwegen hebben beslo ten om lange gelaste rails ln te voeren op de voornaamste ïynen ln het gehele land. waardoor het comfort voor de trein reizigers zal worden verhoogd. Lange ge laste rails, die worden gemaakt door rails tezamen te lassen tot stukken met een lengte van een kwart myi of meer. redu ceren lawaai en schokken. Het ritme van de wielen dat kernmerkend was voor de rails met de standaardlengte van twintig meter, zal verdwijnen op ae gelaste stuk ken van de spoorbaan. By het strand van Santa Maria dl Ricardl. ln de omgeving van Catanzaro ln de Italiaanse provincie Calabrië heeft men de begraafplaats van een Griekse nederzetting gevonden. Er werden vazen. Griekse maskers en grafopschriften aan getroffen. In de Perzische steden Ker man sjah en Nahavand. die ln het weekeinde door krachtige aardschokken werden getrof fen. 16 gisteren door nieuwe aardschokken weer schade aangericht. Er zouden geen slachtoffers gevallen zyn. aangezien de bevolking ln het open veld kampeert. Het aantal doden bedraagt totnutoe 137. Roemenië heeft de doodstraf Inge steld op diefstal, verduistering of bescha diging van openbare eigendommen. De economische ml6dryven vormen nu een van de ernstigste binnenlandse vraagstuk ken ln Roemenië, zo wordt ln Joegosla vische krantenberichten gemeld. De rege ring had in het begin van de maand toe passing van zeer strenge maatregelen ge last. De berichten gewagen tenslotte van vele arrestaties. Maak er een feest van met TOFFEES 32 ct.j>er 100 gr. Kornets 85 ct..en f 1.50 Weer (Van onze t.v.-medewerker) Voor het eerste gedeelte van deze bespreking willen we graag het opschrift niet in klimatologische zin opgevat zien, maar als de verkorting van het woord wederom. Het slaat op het week- Journaal, Stelt U zich voor: U krijgt behalve dagelijks uw krant in de bus, bovendien nog eenmaal per week een gedrukt stukje, waarin de oude kost van de afgelopen dagen nogmaals wordt opgelepeld. Tien tegen één zal de ge- interesseerde krantenlezer dit geval ongezien in de prullemand werpen. Als hij niet zo erg bij het nieuws is betrok ken. zal hetzelfde gebeuren. Nu ligt de zaak bij het t.v.-journaal een tikkeltje anders. Door het eenmalige en vluchtige karakter zijn er zeker mensen gediend met een herhaling van het belangrijkste wekelijkse nieuws, dat dan eigenlijk geen aanspraak op die naam kan maken. Met het weekoverzicht van gis teren was het anders gesteld. Een her haling en samenvatting van het verhaal van het „Hugo de Groot"-drama, voor zover vastgelegd op film, leek een eigen functie te hebben veroverd. Als we dit verschijnsel zouden moeten verklaren, neigen we naar de mening, dat het ons geboden werd nu we de droeve afloop wisten en niet bezeten waren door de spanning van het ongewisse en het daarom met andere, met wetende ogen schouwden. Deze indrukken ondergaand moesten we met diep respect denken aan de mensen, die alles in het werk hebben gesteld om te pogen te redden wat er te redden was, maar ook aan al die lieden, die rust en gerief hebben opgeofferd om met veel doorzetting en geduld de wereld en dus U en ons erbij te betrekken met onze ogen en daardoor met onze harten. „Vademecum" was er ook weer, met een slordige aankondiging. Er zat een drukfout (fotograferen met een v) in de lettertekst en bovendien werd de tiende aflevering geannonceerd, terwijl het ook volgens Jan Willem Hofstra de achtste was. Ze waren niet alleen de tel kwijt, daar bij de KRO, maar ook de Prof. Laszlo Egyed van de univensd- teit van Boedapest heeft in een Hongaars tydaohrift verklaard, dat de aarde groeit. Volgens zyn berekeningen neemt de straal van de aarde per jaar met een halve mi- llmeter toe. Het bewijs voor deze theorie ls het feit, dat de oceanen ln verhouding tot de landmassa steeds kleiner worden, aldus prof. Egyed. Door de uitzetting van de aardkorst, die circa 30 miljoen Jaar geleden begon, ontstaan scheuren, die aardbevingen veroorzaken. Over 20 mil joen Jaar kan men lngrypende geografi sche veranderingen met het ontstaan van nieuwe continenten en oceanen verwach ten. Gisteren zyn vyf Russische duikbo ten het Kanaal gepasseerd, zo heeft de Britse admiraliteit bekendgemaakt. Men gelooft dat vier van deze 6chepen tot de nieuwste aanwinsten van de Russlsohe vloot behoren. Zy werden begeleid door een groter ,.moeaer"-dulkboot. De Rus sische duikboten zyn door koopvaardy- schepen waargenomen toen zy boven wa ter ln westelijke richting voeren. De Argentijnse Peronisten zyn van Slam ln de politieke stryd terug te keren. y willen proberen „met democratische mldidelen" weer aan de maoht te komen. Daartoe za/l de Peronlstlsche party ln de komende drie maanden volledig gereor ganiseerd worden, zo heeft een medewer ker van oudj-presldenrt Peron, Framlni, gisteren na terugkeer uit Cludad Trujlllo, waar Peron ln balllngsohap leeft, ln Bue nos Aires verklaard. Volgens offlolële schattingen zijn dezer dagen ln het gebied van Dyarbakl Gisteren ls met de hulp van Neder landse deskundigen begonnen met de droogmaking van de Hatsjlrogato-lagune ln Noord-Japan die een oppervlakte van meer dan 20.000 h.a. heeft. Het werk zal zeven Jaar duren. Volgens de correspondent van Caïro van de „American Broadcasting Company" heeft Kroonprins Felêal van Saoedf-Ara- blë by zyn recente besprekingen met pre sident Nasser beloofd, dat Saoedl-Arablë het vertrek van de Amerikanen van de luchtbasis Dahran zal eisen, als de hui dige overeenkomst over die basis ln 1962 afloopt. De correspondent verklaarde dat hy dit in Egyptische regeringskringen had vernomen. 21.00 Nws. 21.15 Buitenl. overz. 21.45 VTagenibeantw. 22.15 Cello en plano. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Orlcketrep. 13.35 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Gevar. muz. 1500 Mil.ork. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Orgelspel. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en dansmuz. 18.00 Crlcketrep. 18.30 Sportrep. 18.45 Hoorspel. 19.00 Jourun. 19.24 Sport ber. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Crlcket ultsl. 22.45 Dansmiuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Llohte muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Koorzang. 17.00 Nws. 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.50 Lichte muz. 20.15 Operaconc. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk. Programma 3 (280 en 235 m.) 12.05 Ork.conc. 14.00 Idem. 18.30 Gram. 20.15 Don Carlos, opera 23.10 Gram. 23.52 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 321 m.: 12.00 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel en gram. 14.00, 14.30 en 15.00 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Pianorecital. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 10.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Ballet- ork. 20 30 Gram. 20.45 Symf .ork. 21.15 Or- 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws 17.35 Gram. 18.38 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Zang en plano. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.35 Chansons 22.55 Nws. Bus verongelukt in Columbia: 42 (loden Een autobus met 59 inzittenden is woensdag nabij Cajamarca in het Co lombiaanse departement Tolima in een afgrond van 400 meter diepte gestort: 42 mensen vonden de dood en 15 werden zwaar gewond. De bus was op weg van Call naar Bogota. Nieuw defensiesysteem in de Ver. Staten beproefd Elektronische rekenmachines in King- stone (New York) hebben een Boeing Romarc (geleide raket) op Cape Cana veral afgevuurd en kilometers ver over de Atlantische Oceaan naar zijn doel geleid. De gegevens over dit doel een onbemand vliegtuig waren geheel automatisch van het Amerikaanse radarnet naar de rekenmachines geleid. Het afvuren van de Bomarc vormde de eerste proef met het nieuwe verdedi gingssysteem „SAGE". „SAGE" betekent „semi-automatic ground environment". Het is de naam voor het elektronische netwerk van de Amerikaanse lucht macht, waarin de radar via elektroni sche rekenmachines gekoppeld is aan geleide raketten. De radar spoort de aanvaller en geeft zyn bewegingen door aan het regionale hoofdkwartier. Reken machines en bijbehorende apparatuur berekenen de baan voor de verdedigings wapens, vuren deze automatisch af en leiden de raketten naar het doel. In de buurt van de aanvaller vliegt de raket met behulp van eigen radar en elek tronisch brein op het doel af. De Bomarc ls, zoals gezegd, een geleide raket ter onderschepping van vliegtuigen en raketten. Bij de proef was de afstand tussen het controlestation en de lanceerbasis 2500 km. Overgebracht op Europese af standen kwam de proef overeen met het afvuren op Kreta van een raket bij Amsterdam naar een vijandelijk vlieg tuig boven Bremen. draad zo nu en dan. Hofstra vroeg teveel en niet zeer intelligent en dat was jammer voor prof. Smits van Waes- berghe, die zijn zaken zeker beter uit de doeken gedaan zou hebben als hij zomaar wat over zyn vak had mogen praten. De geleerde was aanzienlijk min der pretentieus dan zyn interviewer. Toen kwam het weer aan de orde in de zin van weer of geen weer. De Engel se titel „Autumn in the air", herfst in de lucht, zou gezien de inhoud van het toneelstuk beter vertaald zijn met ,,'t Zat in de lucht" en niet met ,,'t Komt door het weer", maar dat is tenslotte niet zo belangrijk. Waar het wel op aan kwam, was het stuk en de manier, waar op het vertolkt werd. En dan kunnen we niet anders zeggen dan dat na een wat trage aanloop er veel te waarderen viel. Het werd in de aankondiging een weemoedige zaak genoemd, maar het had een gelukkig slot. Mary Wagenaar bruiste van vitaliteit, Jacco van Renesse was een uitstekende puber met al zijn aarzelingen. Kitty Jansen en Johan Fiolet speelden voortreffelijk. Ja en dan was daar tot onze verwondering Ram ses Shaffy. Als we iemand ongeschikt hadden gevonden voor de rol van de verlegen Eric, dan was hij het wel, de Egyptische Amsterdammer met Leidse banden. Het pleit voor de regisseur, dat hij met Shaffy zee durfde te kiezen, maar vooral voor het uitzonderlijk talent van deze niet compleet gediplo meerde toneelspeler dat hij het deed. En hoe! Het was een kleine rol maar hy „stuntelde" hem uitstekend. DONDERDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7± uur nam. Levendaal 3042Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Par- fumerieënlabrlek v/h. Sanders en Co. 7.30 uur nam. Rynsburgerweg 133: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Dahliakwe- kery Ballego. 7 1/4 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (vestibule)Inschrijving Ha ring en Wittebrood 3 Okitober. 610 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5i uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Antwerpen. 6.52 uur voorm. MAANDAG Tltus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed te 7J uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen vain 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Prentenkabinet der Ryksunlversltelt. Kioksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J. G. Wert- helm (t.e.m. 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur. Zon- en feestdagen geslo ten. bioscopen. Trianon „The African lion" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uiur. Rex „De brug over de Kwal", 14 Jaar. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Luxor Song- en jazzfestival, a.l. Werk- iur. Casino „In Iedere straat een bruidje", 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. 's Mid dags „Dik Trom", a.l. Lido „Opoe in het mannenbad", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek Herdlngh Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, WilhelmLna- park 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S S'S Helsinki geh. bew. o 3 19 0 Stockholm onbewolkt o 2 20 0 Oslo half bew. ono 4 21 0 Kopenhagen regen o 8 18 29 Aberdeen regen windstil 16 5 Londen motregen ozo 3 19 7 Amsterdam zwaar bew. zzo 3 22 2 Brussel zwaar bew. windstil 21 2 Luxemburg regen zzo 2 19 15 Parijs motregen zzo 3 20 0.1 Bordeaux regen geh. bew. zo 4 19 3 Grenoble ono 5 22 0 Nice zwaar bew. n 3 29 0 Beriyn zwaar bew. wzw 1 22 11 Frankfort zwaar bew. wzw 1 22 0.2 München zwaar bew. windstil 21 0 Garmisch P. zwaar bew. no 1 18 3 Zürich regen o 1 21 17 Genéve geh. bew. n 3 21 1 Locarno geh. bew. o 2 28 0 Wenen onbewolkt ver and. 24 10 Innsbruck regen windstil 20 3 Rome zwaar bew. z 2 29 11 Ajaccio zwaar bew. n 1 27 0 Mallorca zwaar bew. zw 7 22 0 Algiers half bew. zw 2 30 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2