Hoogtepunten van Nederlandse dag Aardverschuiving vernielt dorpje in Italië en blokkeert spoorweg WEERBERICHT Groots feest op de Expo Folkloristisch festijnConcert Residentie-Orkest en Taptoe Muur van water stortte neer op San Giovanni: twaalf doden I WELK WEER KRIJGEN WE J ZONDAG? Van 1 tot 8 procent Prestatie-beloning voor Rijks- en gemeente-ambtenaren Een advies van minister Struycken 97ste jaargang DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 No. 29523 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 17„ÏI,Ï-I- Gevarieerd program in perfecte uitvoering (Van onze Brusselse correspondent) Nederland heeft het gisteren, ondanks de wereldpremière van de nieuwe opera van Carlo Menotti „Maria Golovin", in het Amerikaanse theater, gepresteerd om een nationaledag te organiseren, die door de variatie van zijn programma en de perfecte uitvoering ervan zeer ge slaagd mag heten. Er zijn niet veel landen, die van hun nationale dag op de Expo, die thans haar 26 miljoenste bezoeker zag, zo'n succes hebben weten te maken. Niet alleen de folkloristische groepen uit Friesland, Zeeuws- Vlaanderen en andere gewesten van Nederland, maar wellicht nog veel meer de menselijke warme vriendschap van bepaalde manifesta ties waren opvallend goed. Zo het samenbrengen na vijf jaar van de Belgische Sabena-helikopter-piloot, thans exploitatiechef, Gerard de Tremerie, met de kinderen Bezuyen van het eiland Schouwen-Duive- land, die door de piloot samen met hun familie door middel van de stalen ladder van de helikopter werden gered tijdens de waterramp van februari 1953. Het was een van de meest ontroerende momenten van de gehele dag! Uitverkocht Huis Gisteravond volgde dan het slot met een groot symfonisch concert van het Residentieorkest in het groot audito- ruim van de Expo, een 3000 plaatste tel lende zaal, die totaal was uitverkocht. Het concert werd dus helemaal niet ge schaad door de wereldpremière in het Amerikaanse paviljoen. Men hoorde als eerste stuk de Symfonische variaties van de in België reeds zeer om zün experi menten met concrete muziek bekende Henk Badings. Deze variaties voor or kest werden gecomponeerd in 1936 en worden nog steeds beschouwd als zijn meest karakteristieke werk Hier vindt men zün melodische kracht en zün bui tengewone gave om de thema's met el kaar te verbinden, terwijl er een prach tige harmonie is hoe paradoxaal het ook moge klinken van de dissonan ten. De uitvoering was voortreffelijk. Het publiek scheen echter meer van de traditionele klassieke muziek te hou den. Het concert voor viool en orkest van Felix Mendelssohn-Bartholdy was voor het Haag-se orkesit en zijn solist Her man Krebbers een buitengewone kans om de solo-kwaliteiten van het orkest naar voren te brengen. Het luisterrijke Rondo van het Concerto waarin Kreb bers de volle maat gaf van zijn kunnen, werd lang toegejuicht. Het concert be sloot met de Symfonie no. 4 van Johan nes Brahms. Het werd om zijn sterke dramatiek zeer op prijs gesteld, voorna- Toenemende regenkans Nadat gistermiddag en -avond een randstoring van een lagedrukgebied bo ven de Noordzee plaatselijk nog enkel* regen- en onweersbuien veroorzaakte, kwam het weer in Nederland tijdelijk onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Op de Oceaan veran derde in de luchtdrukverdeling maar weinig. Nabij de Azoren bleef de lucht druk hoog. terwijl aan de Noordzijde een tweetal depressies naar het oosten trokken. Een ervan is voor het weer in onze omgeving van belang. Ze bevond zich vanmorgen ongeveer 100 km. ten westen van Bretagne en wordt mor gen boven het noorden van Frankrijk verwacht. In verband daarmee wordt de kans op enkele buien weer groter. Advertentie melijk het vierde deel, waarin Brahms vier nieuwe ideeën introduceerde, in een canon met 32 variaties. Deze symfonie wordt beheerst door de idee van de droefheid en voornamelijk het laatste deel Allegro Energico, is merkwaardig. Wereldpremière „Maria Golovin" Wü zün ook nog gaan kijken naar de wereldpremière van „Maria Golovin" de nieuwe opera van Carlo Menotti, een Amerikaan van Italiaanse origine Het is een meesterwerk! Eigenaardig ge noeg had de componist tot op het laat ste moment het thema van zijn opera geheim gehouden. Geen enkel persbe richt resumeerde de inhoud van dit mo derne werk, dat echter zeer precies aan sluit bü de grote romantische en drama tische traditie van de Italiaanse opera. De NBC Opera Coanipainy van New York heeft overigens reeds drie creaties van Menotti ten tonele gevoerd. Het thema van deze bijzonder goed, met dubbele bezetting gespeelde opera is de liefde van een jonge eigenzinnige blinde man voor een jonge vrouw, wier man in de gevangenis vertoeft. Het wordt een passie waartegen de gehele familie van de jonge blinde zich verzet. Een gevan gene vertelt hem dat de vrijheid het enige werkelijke menselijke waardevolle element is. Hü geeft de blinde een re volver. Tenslotte keert de jonge vrouw terug tot haar uit de gevangenis vrij gelaten echtgenoot en tot haar kind en de filosofische achtergrond van het draima wordt prachtig geresumeerd in de slotscène. In deze buitengewoon goed gespeelde scène wil de blinde zijn on trouw geworden geliefde neerschieten. Zijn moeder richt echter het wapen op een andere wand van de kamer. De blinde verkeert in de waan dat de on trouwe geliefde gedood is en legt diep onder de indruk van zijn bewogen lief desavontuur een bloem neer op het zo genaamde lijk van de jonge vrouw Hij zal in de waan van de liefdesmoord voortleven. „Maria Golovin" is ook mw- Menotti heeft ondanks de zeer tradi tionele stijl van het stuk, prachtige eigen muzikale vondsten. Richard Cross als de blinde Donato en Dorothy Coulthed als de geliefde Maria Golovin speelden de hoofdrollen. Slot op pag. 2 Koninklijk gezin a.s. week naar Expo (Van onze Haagse redactie) Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de vier Prinsessen zullen in de loop van de volgende week voor enkele dagen naar Brussel vertrekken voor een tweede be zoek aan de Expo. Dit bezoek zal de Koninklijke familie geheel incognito afleggen. De reis naar de Belgische hoofd stad zal worden gemaakt, zodra Koningin en Prins met hun gezin van de vakantie aan de Middel landse Zee zijn teruggekeerd. Tijdens het officiële bezoek dat het Koninklijk paar op uitnodiging van Koning Boudewijn van België aan de Wereldtentoonstlling bracht, heeft Ko ningin Juliana zich reeds laten ontval len, nog eens met haar gezin te zullen terugkeren om de verschillende pavil joens rustig te bekijken. Naar verluidt zou het Koninklijk ge zin tijdens het bezoek in de Neder landse ambassade in Brussel logeren. Ned. schip op Ierse rotsen geslagen De kustvaarder „Willemijn" van N.V. Gruno Scheepvaartbedrijf is van morgen vroeg bij Burial Island aan de Noordwestkust van Ierland op volle kracht op de rotsen gelopen. Het schip was op weg van Dublin naar Sligo met een lading kunstmest. De „Willemijn" zit hoog op de rotsen en is lek geslagen. De bemanning van 10 koppen verblijft nog aan boord maar heeft inmiddels een sloep ge streken voor noodgevallen. Drie personen, vermoedelijk Franse toeristen, zijn verdronken en negen anderen worden vermist (vermoedelijk zijn ook zij om het leven gekomen) in het gehucht San Giovanni, achht km van Domodossola (Italië) gelegen, toen dit plaatsje werd overspoeld door een vloedgolf, welke het gevolg was van een storm, die tien centi meter regen op de noordwestelijke Alpen heeft laten vallen in minder dan een etmaal. Tegelijkertijd werden belangrijke spoor- en wegverbindingen verbroken door een enorme aardverschuiving. Het vitale spoor- en wegverkeer naar Zwitser land en Frankrijk door de Simplonpas werd verbroken: 40.000 ton stenen zijn op de Simplon-spoorweg gevallen. Het zal vermoedelijk twintig tot vijfentwintig dagen duren voordat deze lijn, die dagelijks door ongeveer veertig internationale treinen wordt gebruikt, is hersteld. Het verkeer voor Frankrijk is omgelegd via de Modane- pas en dat naar Zwitserland via Chiasso. Deze wijzigingen brachten een gehele ommekeer teweeg in de dienstregeling der spoorwegen in verschillende landen. (sommige meer dan 100 ton zwaar), rol de de berghelling af en schoof een ruim 300 meter lang gedeelte van de spoorlijn in de Diveria, die reeds aan het wassen was en wier loop geblokkeerd werd. In enkele minuten tijds trad de rivier bui ten haar oevers en spoelde een deel van de Simplon-verkeersweg weg, terwijl een muur van water op San Giovanni neer stortte. De dorpelingen, die naar de heuvels waren gevlucht op het eerste teken van gevaar zagen hoe hun huizen door het water werden weggespoeld en hun hoofd straat in een nieuwe rivierbedding ver- veranderde. Dorpelingen zagen de ramp aankomen De hevige stortregens, die ook de pro vinciale hoofdstad Aosta in de Alpen (bü de Franse grens) gedurende twaalf uur van de buitenwereld afsloten, deden de temperaturen over geheel het noor den des lands tot aan het zuiden in Rome dalen, waar tevoren temperaturen van boven de 30 graden Celsius heersten. De overstroming van San Giovanni was veroorzaakt door dezelfde landver schuiving die de Simplon-spoorweg ver nielde. De reusachtige massa aarde en stenen Ook elders noodweer Ook andere delen van Europa werden in de nacht van dinsdag op woensdag door zware stortbuien getroffen. In Ber lijn begaven mensen zich op blote voe ten over de overstroomde Kurfürsten- damm, naar hun werk. Te Portes-les-Valence in het oosten van Frankrijk werden door hagel ongeveer 20.000 ruiten verbrijzeld. Schaapherders deelden mede, dat tal van dieren van hun kudden zün gedood. In het westen van Zwitserland hebben hagelbuien grote schade aange richt aan wijngaarden en aardverschui vingen veroorzaakt. In het gebied van München in West- Duitsland zijn twee personen gedood en drie gewond door blikseminslag. Een wervelstorm in het gebied van Ostrava in Tsjecho-Slowakye heeft twee mensenlevens geëist. Vier personen werden gewond. Verder wer den elf bruggen vernield, stonden 300 huizen in het water, verdronk veel vee en werd zware schade aangericht aan te velde staande gewassen, aldus de Tsjechische politie. In Engeland werden Lincolnshire en Yorkshire door stormen en wolkbreu ken getroffen, waardoor wegen onder water kwamen te staan. Drie personen werden door de bliksem gedood. Het westen van het land was dinsdag reeds door slecht weer geteisterd. Hier door ontstonden overstromingen en stormschade. Onder het motto „Nederland hul digt de Expo-werkers" is gisteren op de wereldtentoonstelling in Brussel de Nederlandse Nationale Dag gehouden. - De foto toont een groep Scheveningse vissersvrouwen wandelend over het Expo-terrein. Onvast De Bilt verwacht tot morgenavond. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 AUGUSTUS. Zon op 4.34. onder 19.51 uur. Maan op 14.50, onder 23.46 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 8.25 en 21.01 uur, laagwater 4.07 en 16.25 u. (Advertentie) WORDT B1ERWEER. VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000, Ie tweede pa ei na :erste blad J**************+* Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. (Van onze Haagse redactie) In de komende drie jaren kan het voor alle Rijks- en gemeente ambtenaren mogelijk zijn een premie te verdienen op het bruto salaris voor de door hen geleverde prestaties. De prestatiebeloning zal maxi maal 8 en minimaal 1 bedragen. De toeslag wordt toegekend voor: 1. de kwaliteit van de arbeidsprestatie; 2. de kwantiteit van de arbeidsprestatie; 3. de zorg voor het materieel; 4. de omgang en houding tegenover chefs, collega's en minderen. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, heeft per circu laire de hoofden van Rijks- en Ge meentediensten geadviseerd, over te gaan tot de instelling van de prestatiebelo ning. Hoewel hierbij in eerste instantie wordt gedacht aan lagere ambtenaren, geldt de regeling ook voor de middel bare en hogere ambtenaren. Zij kan worden toegepast op week- en maand- loners. Sedert 1 januari j.l. bestaat de pres tatiebeloning reeds op het Departement van Oorlog. Kort daarna is zij ook in gevoerd op het Departement van Marine. Voor elk van de vier criteria, die mee tellen bij de uiteindelijk toe te kennen prestatiebeloning, zullen de diensthoof den hun ambtenaren cijfers moeten ge ven. Hierbij zal voor „uitmuntend" de 10 worden gegeven, de 8 voor „zeer goed", de 6 voor „goed"; de 4 voor „voldoende" en de 2 voor „onvoldoende". Maximaal kan de ambtenaar 40 punten behalen, waarvoor hem de maximale toeslag van 8% van het brutosalaris wordt toege kend. Minimaal moet hij echter 16 pun ten kunnen behalen om nog voor de toe slag in aanmerking te kunnen komen op het minimum van 1%. De circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken geeft verder de vol gende richtlijnen aan, volgens welke de prestatiebeloningen kunnen worden toe gekend: 8% bij 7% bij 6% bij 5% bü 4% bü 3% bü 2% bij 1% bü het behalen het behalen het behalen het behalen het behalen het behalen het behalen het behalen van 40, van 37, van 34, van 31, van 25, van 25, van 22, van 19, 39 of 38 pnt. 36 of 35 pnt. 33 of 32 pnt. 30 of 29 pnt. 27 of 26 pnt. 24 of 23 pnt. 21 of 20 pnt. 18 of 17 pnt. Generaal De Gaulle naar Madagascar Generaal De Gaulle is gisteravond per vliegtuig van Parüs naar Madagascar vertrokken, de eerste halteplaats op zün tocht langs Franse overzeese gebieden om steun te zoeken voor de nieuwe grondwet. Na Madagascar zal de Franse premier naar Frans Afrika vliegen. Op 27 augustus vertrekt hü uit Dakar naar Algerije, waar hij twee dagen zal blüven. Voor het referendum op 28 september zal hü voorts nog de belangrijkste Franse steden bezoeken. De eerste woordvoerder van het Alge rijnse bestuur te Algiers, kolonel Char les Lacheroy, heeft op een persconfe rentie gezegd, dat de opstandelingen hun campagne tegen de volksstemming voor de nieuwe Franse grondwet met dreigementen hebben geopend. Voordat zij vorige week 22 mohammedanen te Honaine hadden vermoord, hadden de opstandelingen de dorpelingen aange maand geen deel te nemen aan de volksstemming. Wie stemde zou gedood worden. Volgens inlichtingen die kolonel Lacheroy ontvangen had, zouden dege nen die aan de volksstemming deelne men het gevaar lopen een boete van tien miljoen frank te moeten betalen of gedood te worden. In Algiers is gisteren bekendgemaakt, dat in de afgelopen 24 uur Franse troe pen 77 opstandelingen hebben gedood en 11 gevangengenomen. Washington zou de kernproeven staken De correspondent in Washington van de „News Chronicle" meldt vernomen te hebben, dat de Amerikaanse regering heeft besloten de proefnemingen met kernwapens tijdelük te staken. Zij zou hiertoe overgaan in de hoop op tot standkoming ener internationale over eenkomst betreffende een blüvende staking dezer proeven. Volgens de correspondent zou dit be sluit binnenkort, wellicht reeds morgen door het Witte Huis bekend worden gemaakt. Straaljager neergestort en uitgebrand Piloot ongedeerd (Speciale berichtgeving) Een straaljager van de vliegbasis Vol- kel (N.B.) is vanmorgen omstreeks kwart over tien op Terschelling neergestort, nadat de piloot, de sergeant Nieberg met een schietstoel het vliegtuig verlaten had. De straaljager behoorde tot een for matie van vier die terugkwam van een vlucht naar Scandinavië. Boven de Noordvaarder op Terschelling kreeg nummer drie moeilükheden met de mo tor, zodat de piloot zich genoodzaakt zag het vliegtuig te verlaten. Hü kwam ogenschünlük ongedeerd terecht op de Landumer heide, maar heeft vermoede lijk wel een shock. Het vliegtuig stortte neer in de bossen ten noorden van For- merum. Na een explosie op de grond brandde het geheel uit. De beloningsregeling kan ook worden toegepast op ambtenaren, die hun werk in groepsverband verrichten. Hierbü zal elke ambtenaar echter niet meer dan 5% van zün brutoloon salaris ontvangen. DE minister van Binnenlandse Zaken mr. Struycken heeft iets nieuws be dacht om de rijks- en gemeente ambtenaren aan een salarisverhoging te helpen. Deze toeslag berust op het op zichzelf-gezonde principe van „loon naar werken", waarbij als beoordelings normen gelden de kwaliteit en de kwan titeit van de geleverde arbeidsprestatie, de zorg voor het materieel en de om gang en houding ten opzichte van chefs, collega's en minderen. Voor elk dezer onderdelen worden cyfers toegekend volgens de waardering 10 uitmuntend. 8 zeer goed, 6 goed. 4 voldoende en 2 onvol doende. Het maximumpuntental geeft recht op de maximale toeslag ad 8%; wie 16 punten haalt of minder, krügt niets. In tegenstelling met de algemeen ge bruikelijke norm geldt een 4 dus als voldoende, doch vier viertjes voor alle ..vakken", zün weer niet voldoende om voor een toeslag in aanmerking te ko men. WIE een grote mond heeft opge zet tegen zün chef en deswegen een „2" heeft geïncasseerd voor „gedrag", moet voor zün „vlüt" mits gaders zün zorg voor zün ballpoint en potloden 15 punten vergaren, wil hü althans nog één procent toeslag in de wacht slepen. En al behaalt hü voor de laatstgenoemde drie vakken evenzovele „tienen", dén nog brengt hü het niet verder dan 6%. Het lykt ons voor de afdelingschefs, die deze cyferlijsten voor hun onderge schikten moeten opstellen, een bron van problemen! Of ligt het misschien In 's ministers bedoeling om hiervoor speciale ambte naren aan te trekken en hen met deze taak te belasten? Er is bovendien nog een grote moel- lükheid: wie beoordeelt de arbeidspres taties van de ministers?? Het geheel doet ons denken aan de slagzin van een bekend levensmiddelen- bedrijf: „8%, mits betere waar"! Aquarium-oorlog in Valkenburg (L.) Oneerlijke concurrentie? In Valkenburg is een zenuwenoorlog aan de gang: een der bezienswaardig heden van dit Zuid-Limburgse vakan tiecentrum een ondergronds grotten- aquarium, is in het gareel getreden tegen wat het beschouwt als oneerlijke concurrentie. Het heeft, midden in het seizoen, heel demonstratief, de poor ten van dit interessante kükspel in de mergelgrotten gesloten. Dit bestaat nu 5 jaar en trok jaarlüks vele tienduizenden belangstellenden, die vol bewondering zün voor de geheimzin nige levenswereld van tropische, zout en zoetwatervissen, van schildpadden en reptielen, in 40 grote bassins.. De direc teur-eigenaar van het grot-aquarium, de heer A. Maenen. heeft naar aanleiding van deze sluiting verklaard dit te heb ben gedaan als protest tegen z.i. „on eerlijke concurrentie" van een onderne ming op geheel ander gebied: I. C. Klants Dierentuin op de Couberg. die ook een aquarium heeft (als onderdeel van de krokodillenvüver). Er was een pamfletten-aktiviteit ont staan van beide ondernemingen op en nabij de Couberg, welke soms zulke scherpe vormen, met dreiging van bot singen, aannam, dat het gemeentebe stuur de bepaling ener plaatselüke ver ordening toepaste en het uitreiken van reclamepamfletten aan de openbare weg, speciaal door de beide ondernemingen,' verbood. De heer Maenen is ernstig verstoord over het gemeentebestuur, dat z.i. in deze „niets voor hem heeft gedaan". Door sluiting van zijn onderneming tracht hij nu zowel de V V V.-activiteit als de pu- bücke belangstelling te forceren. POOLSE BEMANNINGEN VOOR INDONESISCHE SCHEPEN De Indonesische scheepvaartonderne ming Pelajaran Masional" heeft on- te p°°lse autoriteiten voorgesteld, dat 80 Poolse zeelieden diensf zullen doen op Indonesische schepen De be sprekingen hierover hebben thans tot een bevredigend resultaat geleid. 21 Poolse koopvaardij-officieren zullen .n- nenkort naar Indonesië vertrekken en een functie krügen op Indonesische schepen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1