GEEN SLIJTAGE British Columbia werd beroemd door liet goud Esso Coördinatie werkzaamheden Dienst Sociale Zaken en Soc. Raad Verplaatsing grossierscentrum fruit groenten en NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL 97ste jaargang Woensdag 20 augustus 1958 Tweede blad no. 29522 Pre-advies op voorstel Stolp Zoals wy gisteren nog met een enkel woord vermeldden, heeft het college van B. en \V. aan de gemeeenteraad medegedeeld voornemens te zijn aan de minister van Maatschappelijk Werk te verzoeken voorlopig niet over te gaan tot de voorziening in de vaca ture van secretaris van de Sociale Raad in onze gemeente vacature mr. P. A. van Toorenburg). Dit verzoek is het uiteindelijk resul taat van een door het raadslid de heer S M. Stolp tijdens de behandelng van de gemeentebegroting 1957 ngediend voor stel, luidende: „Ondergetekende stelt de Raad voor, het College van Burgemeester en Wethouders te verzoeken een onder zoek te willen doen instellen naar even tuele doublures in de werkzaamheden van de Dienst voor Sociale Zaken en de Sociale Raad en zo nodig maatregelen te willen treffen, welke tot coördinatie van deze werkzaamheden kunnen lei den." Blijkens het door de heer Stolp ter gelegenheid van de indiening van het voorstel gesprokene was de belangrijke toenemng van de ten laste der gemeente komende kosten van de Sociale Raad, gepaard aan de indruk, dat werkzaam heden van dezelfde aard zowel door de Dienst voor Sociale Zaken als door de Sociale Raad worden verricht, de aan leiding tot dit voorstel. Het voorstel werd in handen van B. en W. gesteld om preadvies. Mede in verband met dit voorstel heb ben B. en W. een onderzoek doen instel len naar de mogelijkheid om door een meer efficiënte wijze van samenwerking van de Sociale Raad met de Dienst voor Sociale Zaken verlaging van kosten van de Sociale Raad te verkrijgen. „Mede in verband met de indiening van dit voor- voorstel", omdat het College zich al ge ruime tyd bezig hield met de vraag, of inderdaad de kosten van de Sociale Raad wel in een redelijke verhouding staan 'tot de door die Raad verrichte werkzaam heden, zulks in het bijzonder met het oog op de taak, welke aan de Dienst voor Sociale Zaken is opgedragen en die een apparaat vereist, waarvan wellicht de Sociale Raad gebruik zou kunnen maken ten behoeve van een belangrijk deel van zijn werkzaamheden. Tot goed begrip van zaken diene, dat de gemeente met betrekking tot de op richting en het voortbestaan van de So ciale Raad generlei zeggenschap heeft. Ingevolge de Armenwet toch wordt een Sociale Raad voor één of voor enige gemeenten of gedeelten van gemeenten ingesteld door de Kroon, de Algemene Armencommissie gehoord. Hij wordt door de Kroon, de bovengenoemde commissie gehoord, opgeheven, indien bij voortdu ring blijkt, dat hij niet aan zijn doel be antwoordt of dat niet in voldoende mate door de besturen van kerkelijke, bijzon dere of gemengde instellingen van wel dadigheid tot de samenstelling wordt medegewerkt. Aangezien zeker, niet kan worden gezegd, dat deze omstandigheden of één daarvan zich met betrekking tot de Sociale Raad in deze gemeente voor doen, zou van opheffing van de Raad geen sprake kunnen zijn. Aangezien opheffing van de Sociale Raad geen punt van overweging kon uitmaken, bleef er maar één mogelijk heid over, n.l. deze, om met handhaving van die Raad, een zo groot mogelijke coördinatie van werkzaamheden en per soneel na te streven. Deze coördinatie zou op tweeërlei wijze kunnen worden bereikt, te weten: lo. een incorporatie van het bureau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale Zaken met combinatie van de functie van secretaris van de Sociale Raad met die van directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, of 2o. alleen een incorporatie van het bureau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale Zaken. De grootst mogelijke coördinatie zou uiteraard tot stand worden gebracht door de sub 1 genoemde oplossing. Aan de sub 2 genoemde oplossing, die geringere resultaten dan die sub 1 aangegeven, oplevert, is bovendien de moeilijkheid verbonden, dat het personeel van het bureau van de Sociale Raad onderge schikt zou worden aan meer dan één chef, hetgeen ongewijfeld een bron van conflicten zou opleveren. Toen B. en W. zover waren gekomen met hun overwegingen en er, naar hun bleek, een emotioneel aspect aan deze aangelegenheid niet valt te ontzeggen, meenden zij aan een onder voorzitter schap van de wethouder van Sociale Za ken te benoemen commissie van perso nen, die nauw bij het maatschappelijk werk in deze gemeente zijn betrokken, te moeten verzoeken haar visie op de zaak te geven. Tot hun genoegen waren de heren S. J. Anes, mr. H. F. A. Dondei-s, J. C. Elsgeest, J. Roorda en J. van der Waals bereid van deze commissie deel uit te maken. De Commissie bracht, bij schrijven van 18 oktober 1957, rapport van haar be schouwingen en conclusies uit. Blijkens dat rapport komt ook zij tot de conclusie, dat de Sociale Raad in stand dient 'te worden gehouden. Verder is ook zij van oordeel, dat een aanzienlijke vereenvou diging in de werkzaamheden tot stand kan worden gebracht, door het bureau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale Zaken te incorporeren. Vereni ging van de functies van secretaris van de Sociale Raad en directeur van de Dienst voor Sociale Zaken komt haar niet gewenst voor, omdat daardoor de in druk zou kunnen worden gevestigd, dat de Sociale Raad weliswaar in naam blijft bestaan, doch in feite wordt op geheven. De commissie verklaart zich derhalve voor de oplossing, welke hier boven sub 2 is aangegeven en die wel een efficiënte wijze van samenwerken en een efficiënt gebruik van het personeels- apparaat tot stand kan brengen, doch waaraan, zoals gezegd, bezwaren zijn verbonden. Het rapport van de Commissie stelden B. en W. in handen van het bestuur van de Sociale Raad, met verzoek zijn be schouwingen daaromtrent te mogen ver nemen. Dit bestuur is van oordeel, dat voor een juiste uitvoering van de aan de So ciale Raad opgedragen taken de Sociale BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna, dr. van A. A. de Monyé en f). Leeuwenburg: Wenceslaus Gerardus TOarla. zn. van P. D. C. Kriek en A. H. M. van Lint; Yvonne Lucde, dr. van G. A. de Haak en A. C. H. van der Linden; Catha- rina, dr. van W. van den Oord en C. Kras- seniburg; Susanna Elisabeth, dr. van P. G. Reitsma en A. J. de Leeuw. GETROUWD W. Kooreman en J. de Bes; A. Briër en G. J. B. Crama (herplaatsing wegens misstelling). OVERLEDEN N. J, F. Jes6«, 22 Jr., man; W. H. de Wit, 78 Jr., man. Raad niet alleen als afzonderlijke instel ling moet blijven bestaan met een eigen secretaris, doch dat die secretaris ook een eigen apparatuur ter beschikking moet staan. Weliswaar is het bestuur daarnaast van oordeel dat de aan de Sociale Raad bij de wet opgedragen taken zo efficiënt en doeltreffend mogelijk verricht moeten worden en eventueel bestaande doublures zoveel mogelijk moeten worden verme den, doch het acht het beter een on derzoek naar de hier liggende mogelijk heden uit te stellen, totdat een nieuwe secretaris benoemd is. B. en W. wonnen daarop het advies over deze aangelegenheid in van de Commissie voor de Sociale Zaken. De gedachten van deze commissie bleken te gaan in de richting van een oplossing door een volledige incorporatie van het bureau van de Sociale Raad in de Dienst voor Sociale Zaken met benoe ming van de directeur van die Dienst tot secretaris van de Sociale Raad. De om standigheden, dat de adviezen van de commissie van advies, het bestuur van de Sociale Raad en de Commissie voor de Sociale Zaken een van elkander af wijkend oordeel inhouden, gaf B. en W. aanleiding zich op de hoogte te stellen van de situatie te Vlaardingen en Delft, in welke gemeenten het secretariaat van de Sociale Raad word vervuld door de directeur van de Dienst voor Sociale Zaken. Dit onderzoek gaf het College evenmin veel houvast om tot een be paald standpunt te komen, vermits in beide gemeenten de omstandigheden, die aanleiding tot de combinatie hadden ge geven, geheel anders lagen dan in deze gemeenten. Ook een onderhoud ten de- partemente van Maatschappelijk Werk kon het College, dat met de gedachte van de Commissie voor de Sociale Zaken wel kon instemmen, maar voor de ver wezenlijking daarvan de medewerking van dit Ministerie nodig heeft, niet ver der naar een definitieve keuze tussen de verschillende mogelijkheden voeren. Lezers schrijven DE WARMTE EN HET VERVOER (II) Met 'belajngsteLlinig namen die betrok ken chauffeur en ik kennis van het sym pathiek gestelde ingezonden stuk De warmte en het Vervoer van mevrouw H te Voorschoiten ondier „Lezers schrij ven ons Om 9.00 uur was met name in Wasse naar een groot aanbod van reizigers. De chauffeur heeft onverwijld de halte chef in Leiden opgebeld om een tweede bus. Deze is ook toegezegd en naar de Wassenaar se Slaglijn gestuurd. Teneinde die reizigers wiet de duperen, heeft hij allen medegenomen. De chauf feur heeft mij verklaard, dat het meest B. en W. dachten tenslotte een uit weg uit de impasse te hebben gevonden door het bestuur van de Sociale Raad te kunnen winnen voor een althans tij delijke vereniging van de functie van secretaris van de Sociale Raad met die van directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, zulks in afwachting van de tot standkoming van een voorgenomen her ziening van de Armenwet, waarbij ook het instituut van de Sociale Raden zal worden betrokken. Het bestuur berichtte evenwel ook te gen deze tijdelijke combinatie ernstige bezwaren te hebben. De enige concessie 'tot welke het bestuur bereid bleek, is deze, dat zij zich zou kunnen neerleggen bij een tijdelijke niet-vervulling van het secretariaat van de Sociale Raad, het geen insluit voortzetting van de waar neming van de functie, teneinde de ge legenheid te scheppen 'tot een onderzoek naar de mogelijkheid tot vereenvoudiging van de werkzaamheden van het bureau van de Sociale Raad en in verband daar mede naar de positie van de t.z.t. te be noemen secretaris. Onder de gegeven omstandigheden me nen B. en W. hiermede voorshands ge noegen te moeten nemen en zij zijn dan ook gelijk gezegd, voornemens de mi nister van Maatschappelijk Werk, met uiteenzetting van de redenen, te verzoe ken voorlopig niet over te gaan tot voorziening in de vacature van secretaris van de Sociale Raad in deze gemeente. Pref. dr. L U. de Sitter Bij Koninklijk Besluit is met Ingang van 16 september 1958 tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde benoemd om onderwijs te geven in de structurele en toegepaste geologie dr. L. U. de Sitter. Dr. De Sit ter werd in 1948 benoemd tot bijzonder hoogleraar en bij K B. van 6 december 1955 tot buitengewoon hoogleraar met dezelfde opdracht. kinderen waren en slechts enkele vol- Gaarne zal ik zien, da/t U het voren staande opneemt, waarvoor bij voorbaat mijtn dank. Hoogachtend. J. J. Jurrissen. directeur der' N. Z. H. CHR. JEUGDHULP (TEHUIS VOOR MOEDER EN KIND) Men schrijft ons: In het Tehuis Ohr. Jeugdhulp, Zoe- terwoudse Singel 9899. worden al sinds jaren baby's en kleuters van 16 jaar verzorgd. Veel ongehuwde moeders heb ben hier haar baby afgewacht en de eerste drie maanden verzorgd Nu eoh- ter aal er een aparte 'huiskamer komen voor de moeders, die langere tijd haar kind in Jeugdhulp willen bleven verzor gen, terwijl zij overdag in betrekking gaan. Deze afdeling voor „werkende moeders" vraagt, naast de gewone jaar lijks weerkerende kosten voor onderhoud van het huis. dit jaar bijzondere in spanning van de Vereniging. De volgen de week zal in Leiden de jaarlijkse huis-aan-huils-collecte woncien gehou den. Helaas is er bij het werven van collectanten veel teleurstelling doordat zo velen met vakantie zijn. Nog wel een vijftigtal wijken is er, die onbewerkt moeten blijven, tenzij zich nog nieuwe help(st>ens aanbieden! Er wordt derhalve eèn dringend beroep gedaan op medewerk i sters. Aanmelden Zoeter- woudse Singel 99, tel. 24839. Een afbeelding van de roos Moens de Fernig", welke tijdens Nederlandse dag op de Expo aan de echtgenote van de commissaris- generaal van de Expo, mevr. Moens de Fernig, zal worden aangeboden. De roos heeft een lichtrode kleur en bestaat uit ongeveer 25 bloem bladen. Men is ongeveer vier jaar met het het kweken van de roos bezig geweest. "'an Bloemmarkt naar Roeseveltstraat In aansluiting op de summiere mede deling van gisteren met betrekking tot de voorgenomen verplaatsing van het grossierscentrum voor groenten er\ fruit van de Bloemmarkt naar de Roosevelt- straat, schrijven B. en W. aan de leden van de gemeenteraad: Sedert jaren wordt op de Bloemmarkt een groente- en fruitmarkt gehouden. De grossiers brengen op die markt hun groenten en fruit ten behoeve van de kleinhandel. De voor de markt beschik bare oppervlakte is voor het verhande len van deze waren te klein; de klein handelaren hebben zelfs geen ruimte om de ingekochte waren op de wagens te la den. Bovendien is de markt niet over dekt, tengevolge waarvan de aangevoer de groente en in het bijzonder het fruit by ongunstig weer nadelig worden be- invloed. Aangezien bovendien uitbrei dingsmogelijkheden ter plaatse niet aan wezig zijn. is dan ook reeds geruime tijd de noodzakelijkheid gevoeld de markt te verplaatsen. Ook uit verkeersoogpunt is dit noodzakelijk. Het verkeer over de Bloem- en Boommarkt is in belangrijke mate toegenomen, terwijl een gedeelte van de ruimte, welke voor de markt be stemd is, ten behoeve van de PTT moet worden vrijgehouden. Als gevolg van een en ander is het uiterst moeilijk een geor dende markt te houden. De huidige situatie heeft de grossiers in groenten en fruit en het College aan leiding gegeven deze aangelegenheid ge zamenlijk te bespreken. Daarbij is geble ken, dat allen het er over eens zijn, dat een grossierscentrum dient tot stand te komen in het zuidwestelijk stadsdeel, waarvoor zeer gunstig wordt een terrein aan de Rooseveltstraat, ten noorden grenzend aan dat van de rijkswerkplaats. Voor de uitvoering van het plan is de helft van bovenbedoeld terrein nodig. Het overige gedeelte van het terrein zal voor eventuele uitbreiding van het gros sierscentrum worden gereserveerd. Het plan omvat de bouw van één ver koophal, waarin ter weerszijden de mi nimum nodig geachte grossiersruimten (vijf) zijn geprojecteerd, ter grootte van 8 x 8 m.. verbonden door een overdekte straat, waarlangs trottoirs zijz geprojec teerd, welke voor uitstalruimten kunnen dienen. In de buitenwanden van de gros siersruimten komen dubbele toegangs deuren voor de aanvoer van groenten en fruit, welke zullen worden opgeslagen. In elke ruimte zal een schoorsteenkanaal worden aangebracht, zodat het de gros siers mogelijk zal zijn de opslagruimten vorstvrij te houden. De grossiers kunnen in de bedoelde ruimte een kantoortje plaatsen. In de hal is een toiletruimte en een kantoortje voor de Markt- en Havendienst opgenomen. De kosten van uitvoering van het plan, met inbegrip van de kosten van de grond, worden in totaal geraamd op f. 360.958, welk bedrag in veertig jaren kan wprden afgeschreven. Wat de exploitatie van het grossiers centrum betreft, ook dienaangaande is met de grossiers in beginsel overeenstem ming bereikt. Zij zijn individueel bereid een overeenkomst met de gemeente aan te gaan, ingevolge welke zij voor een grossiersruimte, groot 8 x 8 m., vooruit een huur zullen betaletn van f. 50 per week of f. 2470 per jaar, zulks voor de tijd van vijf jaren, terwijl de overeen komst daarna zal worden geacht tegen dezelfde huurprijs en onder dezelfde voorwaarden (waarmede zij zich akkoord hebben verklaard) te zijn verlengd tel kens voor de tijd van één jaar, indien zy niet tenminste zes maanden tevoren door een der partijen schriftelijk is op gezegd. Dr. I. Hijmans-Tromp tot lector benoemd By Koninklijk Besluit van 7 augus tus 1958 is niet ingang van de dag waarop zij haar ambt aanvaarden zal, benoemd tot lector in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: Mevrouw dr. I. Hij mansTromp, om onderwijs te geven in de Italiaanse taal en let terkunde aan de Leidse Universiteit. Mevrouw ds. HijmansTromp, die in het jaar 1920 te Vincente Lopez (Argen tinië) geboren is. studeerde Frans en Italiaans, met als bijvakken Duits en Geschiedenis aan de Universiteit te Edinburgh onder leiding van prof. dr. John Orr. Later werd zij assistente voor het Frans, maar specialiseerde zich in het Italiaans. In 1947 werd zij aan de Leidse Universiteit benoemd, aanvan kelijk als assistente, later als hoofdas sistente voor de Italiaanse taal en let terkunde. Op 10 juli 1957 is zij cum laude gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld: „Vita e opere d'Agnolo Torini". Promotor was prof. dr. L. Kukenheim Ezn. VRIJSPRAAK GEËIST IN VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP In februari jJ. op de Maresingel De advocaat-fiscaal van hert Hoog Militair Gereohtshof te 's-Gravenhage heeft vrijspraak gerequireerd in de zaak tegen een 20-jarige dienstplichtige ser geant uit Haarlem en drie dienstplich tige soltoten, allen uit Haarlem. Deze militairen werd ten laste gedegd op 13 februari van dit jaar, toen zij in colonne reden, in Leiden op de Maresingel een aanrijding veroorzaakt te hebben, waar bij een moeder en haar achtjarig zoontje om het leven zijn gekomen De sergeant was door de Krijgsraad tót 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar veroordeeld, en de anderen tot geldboeten, dooh zij waren tegen dit vonnis in appel gegaan. De i veroorzaker van het ongeval, d/ie tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, was hiertegen niet in begtroep gekomen. De advocaat- fisoaal was van oordeel dlat uit niets gebleken i's, diat de colonne met een te grote snelheid zou hebben I gereden en in het bijzonder diuis de ser- geant niet strafbaar gesteld kan worden. Hij eiste vernietiging van het vonnis van de Krijgsraad en vrijspraak. Uit spraak over 14 dagen. VRAGEN VAN EN ANTWOORD AAN RAADSLID PIENA. Enige tijd geleden maakten wij mel ding van de navolgende vragen van de heer C. J. Piena. betreffende een rap port inzake de voorzieningen voor het collectieve openbare personenvervoer te Leiden. 1. Is het juist, dat het rapport inzake de vervoersproblemen in Leiden door het Nederlands Verkeersinstituut in Den Haag is uitgebracht? 2. Zo ja. wanneer kan de Raad dit rapport tegemoet zien? Burgemeester en Wethouders ant woorden daarop thans: 1. Deze vraag beantwoorden wij be vestigend. 2. Zodra de nodige exemplaren van dit rapport zijn vervaardigd, zal aan elk der raadsleden een exemplaar wor den toegezonden. In afwachting hier van zijn enkele exemplaren voor de raadsleden in de leeskamer vertrouwe lijk ter inzage gelegd. Bouwplannen Zaalberg gaan voorlopig niet door Vanmorgen is in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" de jaarlijkse aandeelhoudersver gadering gehouden van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon. Aan het begin van de vergadering wer den enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van wijlen de heer A. B. Henny, die op 12 juni j.l. plotseling is overleden. De heer Henny is gedurende vele jaren voorzitter van de Raad van Commissarissen en sinds 1946 commissaris van de N.V. geweest. Na voorlezing der notulen volgde de herbenoeming van de heer H. A. M. Swellengrebel uit Breda als commissaris. Tijdens de bespreking van het jaarver slag werd van directiezijde medegedeeld, dat er op het ogenblik tegen behoorlijke pry zen wordt gewerkt en dat er winsten worden gemaakt. In de eerste periode van dit jaar werden er nog verliezen geleden. Wat de export betreft, deze ontwikkelt zich trans gunstig. Voorts werd tijdens deze bijeenkomst medegedeeld, dat de bouw van een nieuw fabriekscomplex voorlopig uitge steld zal moeten worden. De onderhan delingen met de gemeente Leiden over deze kwestie zijn door allerlei omstan digheden op de lange baan geschoven. Het contract met de gemeente Leiden »al voorlopig niet doorgaan. Advertentie Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering 25 JAAR BIJ KON. NED. GROFSMEDERIJ. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum bij de Kon. Ned. Grofsmederij werd de heer J. Wolters hedenmorgen met zijn echtgenote ontvangen in de vergaderzaal van de fabriek aan de Zuidsingel en daar allereerst toegespro ken door de directeur, ir. M. C. de Jong. Deze wenste hem geluk met zijn jubi leum en met het succes, dat hij bij zijn arbeid heeft geoogst. Na aanvankelijk aan diverse schaafbanken werkzaam te zijn geweest, werd hij belast met het magnetisch onderzoek van de krukassen en hij heeft deze verantwoordelijke post met grote ambitie en nauwkeurig heid bekleed. Spr. hoopte dan ook dat de jubilaris zijn werk nog tal van jaren op dezelfde voortreffelijke wijze zal mogen vervullen. Als blijk van erken telijkheid werden een enveloppe met inhoud, een blauw herinneringsbord. het vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel en de bijbehorende draagpenning overhan digd. Het lid van de Ondernemingsraad, de heer D. de Haan bood namens de col lega's een geschenk aan. terwijl de be drijfsleider, de heer A. Katz nader in ging op de accuratesse, waarmede de heer Wolters de controle op het smeed werk uitoefent, waardoor zijn arbeid het volledige vertrouwen geniet zowel Opvarenden motorboot raakten bewusteloos Het zat de familie Kokkelink, uit Voorburg gisteren niet erg mee. De heer Kokkelink maakte samen met zijn echt genote en 13-jarige zoon een boottochtje in de omgeving van de Sleutelstad. ,Son dernier", zo luidde de naam van de motorboot, voer omstreeks half één in het Rijn- en Schiekanaal, toen plotse ling onder de gemeente Voorschoten de jongen bewusteloos viel. Zijn moeder dacht aan een hartverlamming en paste onmiddellijk hartmassage toe, terwijl de heer Kokkelink zo snel moge- lykrechtsomkeert maakte en in de richting Leiden voer om medische hulp in te kunnen roepen. Ter hoogte van het perceel Roomburgerweg no. 2 te Zoeterwoude, viel ook hij flauw. De boot boorde zich in het riet. waarna ter plaatse wonenden vader en zoon van boord haalden en de G.G.D. waar schuwden. Tijdens het ingestelde on derzoek bleek, dat sterke benzinedam pen in de kajuit hingen. Vermoedelijk is er een lek in de benzineleiding van de boot ontstaan. van de keurmeesters als van de afne mers. Na een woord van dank door de jubi laris bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Een Britse kroonkolonie in Canada Postkoets vervoerde staaf van 750pond... Van onze correspondent in Canada) British Columbia viert feest en op een bruiloft stelt men geen indiscre te vragen. Maar er is toch iets vreemds aan die fuiverij daar in het westen van het land. Canada zelf bestaat nog maar net 91 jaar en, zo kan men zich afvragen, hoe is het mogelijk dat een provincie een fes tijn op touw kan zetten omdat ze honderd jaar is geworden. Het komt niet elke dag voor dat de dochter ouder is dan de moeder. Maar in British Columbia kan dat blijkbaar en U kunt het aan iedere Brits-Co- lumbiaan vragen, die zal zeggen: Maar natuurlijk, wij zijn immers een bijzonder geval". En afgezien nu van die vreemde moe der-dochter relatie: British Columbia is in menig opzicht inderdaad een zonder ling geval. Het ligt nu een dag vliegen van Schiphol en het is een trekpleister voor Nederlanders, die emigreren, maar geen Canadese sneeuw willen zien. Een mensenleeftijd geleden echter nog maar lag het weggesloten achter het rotsge bergte als een stuk wildernis. Toen men over aansluiting bij de rest van Canada ging praten, werd er een belangrijke voorwaarde gesteld: bouw een spoorweg naar het oosten en verlos ons uit het isolement. Dat was in 1871 gemakkelijker beloofd dan gedaan: het duurde nog tien jaar voordat men het geld en de durf bij elkaar had om er mee te beginnen. Het traject door de Rocky-Mountains was in het bijzonder een verschrikking voor de wegenbou wers. Een Newyorker met de goed- vaderlandse naam van Andrew Onder donk, legde de route eerst eens af met een paard en zei toen, dat hij het wel wilde proberen. Maar het was niet zo eenvoudig om werkvolk te vinden, dat voor anderhalve dollar per dag zijn leven in de waagschaal wilde stellen. „Ik moet Chinezen hebben," zei Onder donk tegen de regering, „of anders komt er geen spoorweg". Welnu, er kwamen Chinezen 15.000 in totaal en de spoorweg kwam er eveneens. Maar het kostte offers: men zegt dat voor elke mijl een Chinees het leven heeft gelaten. Op het lijf geschreven Het was een rauw bedrijf, maar het was een rol, die British Columbia op het lijf geschreven was. Waarschijnlijk is de nabuur nergens zo onverbiddelijk als in het rotsgebergte met zijn sneeuwbedekte toppen en zelden verlatener dan in de fjorden langs haar kust. De provincie dankte haar ontstaan aan het goud, dat in de zandbanken langs de Fraserrivier werd ontdekt. Dat trok immigranten aan in stromen en by wijze van uitzon dering werden er ook wel fortuinen ge maakt. Want er zat goud: in 1906 werd er in Bullion een staaf goud op de postkoets gelegd, die naar Vancouver moest, liet stuk metaal woog 750 pond en had een waarde van 350.000 dollar. Wonderlijk genoeg kwam het veilig en wel in Van couver aan en de enige reden, dat de koets niet overvallen werd, was waar schijnlijk het nuchtere verstand van begerige lieden die beseften, dat je met een stuk goud van 750 pond niets kon beginnen. de kust. Een land waar nooit iets half wordt gedaan, waar bijna steeds het woordje „te" voor kan worden gezet, een land van Engelse Engelsen in een Amerikaanse omgeving. Die trek naar het uitzonderlijke kwam ook tot uiting toen een ondernemend man het vraag stuk van het vervoer met één slag wilde oplossen en kamelen invoerde. Verkeer is er een lastig ding, omdat de berg ketens van noord naar zuid lopen en even zoveel hinderpalen zijn. Maar kamelen schenen het antwoord te zyn: ze waren gewend aan verzengende hitte, konden lang zonder water en waren in staat zwaardere lasten te dragen dan paarden en muilezels maar met een ding had men niet gerekend: met de body-odeur van de bultenaars, die de andere lastdragers op de vlucht deed slaan. En zo eindigde dit experiment op transportgebied. Er is veel veranderd: waar in 1880 onaangetaste bossen stonden, ligt nu Vancouver. Waar goudzoekers een eeuw geleden goud zagen in het rivierzand, hebben Nederlanders een polder inge dijkt, die de aandacht trekt van Noord- Amerika. Eén van de grootste alumi- niumsmelterijen ligt in berggebied, dat een paar jaar geleden ontoegankelijk was. De Oka naga n-vallei is een van de beste fruitgebieden van Canada en in de souvenirwinkels moet men oppassen anders koopt men geen totempaal, die gemaakt is door inheemse Indianen, maar door een Japanse fabriek. En wat voor een Canadees want hy is een Canadees de Brits-Columbiaan nu eigenlijk is? Wy lazen het dezer dagen ergens in een van zijn kranten: in zijn hart is hy nog pionier, maar zeg het nooit tegen hem, hoewel de platte landsbevolking in B. C. nergens elders in Canada zo groeit. De Brits-Colum- biaan is getrouwd, maar het geboorte cijfer is lager dan in de rest van Canada. Hij behoort tot een kerk, maar gaat er zelden heen. Hy is „verameri- kaanst" en vindt het helemaal niet erg. Hij is lid van een vakbond en staakt meer dan zyn mede-Canadezen. Hij verdient de hoogste lonen, heeft de kort- i ste werktijden en de beste sociale voor zieningen. En wat dat feest betreft: in 1858 werd British Columbia een neen, geen Canadese provincie maar een Britse kroonkolonie. Voorburg rouwde om vliegramp-slachtoffers (Van onze Haagse redactie) Op indrukwekkende wyze hebben gis teravond talryke inwoners van Voorburg blijk gegeven vah hun deelneming en I innig medeleven met de vliegramp van j de K L M. Super Constellation „Hugo de Groot". In de parochiekerk van de Goede Herder, aan de Mgr. Van Stee- I laan te Voorburg werd .onder enorme j belangstelling, een plechtig requiem ge- houden voor de zielerust van de Voor- i burgse slachtoffers, de heer W. A. de Koek van Leeuwen, zyn echtgenote, mevr. E. H. M. de Koek van Leeuwen Bresser en de negen maanden oude baby Bernadette. Het omgekomen echtpaar i behoorde tot de parochie van deze R.K.- i Kerk. Land van uitersten Burgemeester Noteboom van Voorburg I bevond zich onder de belangstellenden. alsmede twee vertegenwoordigers van I de K.L.M. Na afloop van de dienst werd het condoleance-register vrijwel door lallen getekend. British Columbia is altijd al een land geweest van uitersten: van hoge berg toppen en lieflijke dalen, van verdroogd binnenland en de Stille Oceaan langs

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3