pU^ianütui Nog enkele slachtoffers van de „Hugo de Groot"1' geïdentificeerd Agenda WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 Enorme belangstelling bij de begrafenis Bij de K.L.M. is bericht binnenge komen, dat wederom een der slacht offers van de ramp met de Super - Constellation „Hugo de Groot" is geïdentificeerd. Het betreft hier het stoffelijk overschot van de vermoede lijk uit Oostenrijk afkomstig 65-jarige mevr. Johanna Hammerl. Volgens het persbureau Reuter zouden nog twee andere slachtoffers zijn ge ïdentificeerd, waardoor het aantal herkende slachtoffers op twaalf zou zijn gekomen. In ieder geval zijn gisteren in Galway niet 25, doch 22 slachtoffers ter aarde besteld. Er bestond een enorme belangstelling. De mensenmenigte in de straten was op 6ommige punten tien rijen dik, toen de begrafenisstoet passeerde. Van de KLM was er bij de bloemenkrasen, die de kisten dekten, één met het opschrift „Mag eeuwige rust de uwe zijn". De slachtoffers, die gisteren begraven werden, waren onbekende passagiers of leden van de bemanning, wier stoffelijke resten niet konden inïdentificeerd en van wie niemand de nationaliteit en het vaderland weet. Op het met bloemen bedekte grasveld voor het districtszie kenhuis te Galway was een rouwdienst gehouden, gecelebreerd door zes geeste lijken die werd bijgewoond door onge veer 500 personen. Tijdens deze plech tigheid zeide de heer J. A. Bach, een der directeuren van de KLM, nadat hij enige woorden van rouwbeklag had ge sproken: „Wij vliegen, we doen onze zaken vliegend en wij zullen blijven vliegen. Een ongeluk als dit sterkt ech ter ons geloof, dat wij, menselijke wezens, onze bestemming niet in eigen hand hebben en dat wij ons hebben te. onderwerpen aan het lot, dat op ons rust Bijna tweeduizend mensen stonden langs drie zijden van het graf en zoch ten een plaats op banken en in bomen om de soldaten van de Ierse Republiek te zien, die de kisten langs een houten planken naar beneden droegen, waar ze op de bodem van het graf op granieten blokken werden geplaatst. Ierse families brachten een laatste bloemengroet. Ierse kinderen legden naast de uit 300 lelies bestaande KLM-krans en de tuinen vol bloemen terzijde van het gemeenschap pelijke graf. handen vol bloemen en kleine zelfvervaardigde bloemkransen, waarvoor achtertuintjes het bloemen- materiaal hadden geleverd. Het geheel vormde een regenboog van kleuren. Er waren gladiolen, dahlia's, chrysanten en anjers. De begrafenis werd onder meer bijgewoond door familieleden van omgekomen passagiers, weduwen van bemanningsleden en een volledige be manning van een K.L.M.-vliegtuig namens alle personeelsleden. Advert-- „Piet Hein" aan dek van „Japara" terug Het Koninklijk jacht „Piet Hein' waarop het Koninklijk gezin gedurende enige weken een vakantietocht over de Middellandse Zee maakt, zal aan dek van het m.s. „Japara" naar Rotterdam terugkeren. De „Japara", dde op het ogenblik irn de Rode Zee vertoeft, op weg van Indo nesië naar Nederland, zal het jacht op 26 augustus in de haven van Marseille aan boord nemen. In de eerste week van september wordit het Lloydsohip dan te Rotterdam verwacht. De „Piet Hein" werd in de tweede helft van juli met het m.s. „Weltevre den", eveneens van de Kon Rotterdaan- sche Lioyd, naar Marseille verscheept. In deze haven werden toen het speciale juk waarmee de 110 ton wegende „Piet Heiii" door een drijvende bok aan en van boord gezet alsmede de wieg, waar in het jacht aah dek moest rusten, ach tergelaten voor het terugvervoer. De kapitein, de stuurman en de ma chinist van ü'e „Piet Hein", die de uitreis met de „Weltevreden" meemaakten, ke ren eveneens met de „Japara" naar Ne derland terug. Meisje dodelijk getroffen Het 4-jarig dochtertje van de familie J. van Land uit Den Andel (Gr.) dat met haar moeder logeerde bij de groot ouders, speelde in een schuur op een l menwagen. Een der hekken raakte los en trof het kind zo ongelukkig op het hoofd, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Weer 13 verstekelingen mogen blijven Onder hen is de bandleider de Fretes (Van onze Haagse redactie) Wederom heeft de minister van Jus titie een aantal beslissingen geno men, waarby uit Indonesië afkomstige verstekelingen niet naar dat land zul len worden teruggezonden. Het betreft thans 13 mannen, die gisteren uit het interneringsverblijf De Kruisberg zün ontslagen en onder de hoede zjjn ge steld van het CCKP. De mannen, wier leeftijd varieert van 17 tot 36 jaar, zijn voorlopig ondergebracht in het jeugdcentrum „De Haven" in Wasse naar. Aan allen is een werkvergunning ver strekt. waardoor zij in Nederland in hun eigen onderhoud zullen kunnen voorzien. Verwacht kan worden dat thans ook hun verblijfsvergunning binnenkort af komt. Onder de betrokkenen zijn onge veer vijf Ambonezen. De oudste van de groep is de in Indonesië grote bekend heid genietende musicus George de Fretes. De overigen zijn spijtoptanten. Het CCKP zal ook voor de groep zo spoedig mogelijk een passende werk kring zien te vinden. Heel weinig moeite heeft het comité intussen behoeven te doen voor George de Fretes. De bandleider vond bij zijn aankomst in.,De Haven" reeds een verte genwoordiger van een grote grammo- foonplatenproducent op zich wachten, Routinebezoek met een tijdelijk karakter Sinds enkele dagen brengen ongeveer zeventienhonderd Amerikaanse mari niers hun ontspanningsverlof door in Singapore. Het betreft hier aldus een officiële mededeling van een woordvoer der van het Amerikaanse departement van Marine, een routinebezoek met een tijdelijk karakter. De mariniers zijn in Singapore aan land gebracht in vier am fibievaartuigen van de Amerikaanse Ze vende Vloot en hun totale sterkte be draagt minder dan een bataljon op oor logssterkte. Uiteraard 'heeft dftt 'bezoek geen enkele j met wie De Fretes onmiddellijk besloot militaire betekenis, maar de Indone- jn zee te gaan Daarnaast zal hij. naar sische minister van Buitenlandse Zaken, verluidt, ook verbintenissen aangaan om Soebandrio, vond het desondanks nodig I voor de radio op te treden d'e Amerikaanse ambassadeur Howard Van de 20 oud-verstekelingen, wie P. Jones naar de bedoeling hiervan te vragen. De heer Soebandrio was wel zo vriendelijk de Amerikaanse verzekering te aanvaarden, dat de troepen voor een omtspanningisverlot in Singapore verblij ven en spoedig weer zullen vertrekken. Radio-Peking maakte het bepaald bont: volgens diit commun istiscfh - Chinese sta tion is de aanwezigheid van Ameri kaanse oorlogsschepen en mariniers in Singapore „een openlijke militaire be dreiging van de Aziatische landen". Vol gens radio-Peking spant Engeland sa men met de „Amerikaanse imperialisten, die overal moeilijkheden veroorzaken". het CCKP er reeds in geslaagd een pas sende werkkring te vinden. Voor anderen oordeelt het comité het voorhands nog verstandiger, de betrokkenen wat meer tijd te gunnen tot acclimatiseren. Het betreft hier vooral jongeren die in ge zinnen zijn ondergebracht. Over het algemeen slaagt het CCKP erin, de illegaal naar Nederland geko- menen binnen enkele weken aan werk te helpen Er bevinden zich thans nog 79 verste kelingen in het interneringsverblyf De Kruisberg bij Doetinchem. Gouverneur Faubus wenst „periode van ontspanning" Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas verklaarde gisteren tegenover journalisten, dat het bestuur van de middelbare school in Little Rock het recht heeft zich met ge bruikmaking van elk wettig ^middel te verzetten tegen het bevel tot integratie. Hij leverde hiermee commentaar op de uitspraak van het hof van beroep in St. Louis, waarin het vonnis van een dis- trictsrechter wordt vernietigd. De dis- trictsrechter had bepaald dat de integra tie voor de duur van 2% jaar moest wor den opgeschort. In wat hij een „oproep tot matiging" noemde stelde Faubus bepaalde-gedrags lijnen voor, die het bestuur van de school volgens hem kan volgen. In de eerste plaats zouden de ouders van de negerleerlingen en de functionarissen van het Amerikaanse genootschap voor de vooruitgang van kleurlingen bijeen kunnen komen om de toestand te be spreken. Voorts zouden de ouders van de negerleerlingen het besluit kunnen nemen een „periode van ontspanning" te scheppen door hun kinderen naar een school voor negers te sturen. Faubus zei dat dit veel zou bijdragen tot verminde ring van de spanning. Als dit niet mocht doorgaan, zou het schoolbestuur kunnen aftreden om het mogelijk te maken, dat er een nieuw be stuur wordt gekozen „dat de moed heeft te handelen volgens zijn verlangen", al dus Faubus. Hij weigerde te antwoorden op de vraag of hij de nationale garde weer zou oproepen als hij het nodig zou vinden. Staatsbegrafenis voor Frederic Joliot-Curie Op de binnenplaats van de Sorbonne, óe Parijse universiteit is gisterochtend een plechtigheid gehouden ter nagedach tenis van Frederic Joliot-Curie, de Fran se atoomgeleerde, dde eind vorige week overleed. Francis Perrin, de hoge commissaris voor atoomenergie een functie welke Joliot-Curie ook heeft bekleed ver klaarde dat het overlijden van de ge leerde niet alleen een verlies voor de universitaire gemeenschap en de weten schap in Frankrijk betekent, maar ook een verlies voor de gehele wereld. Perrin herinnerde aan de grote bijdrage, welke Joliot-Curie voor en na de tweede we reldoorlog heeft geleverd tot het Franse kernonderzoek. De minister van onderwijs, Jean Ber- thoin, sprak in dit verband ook over het werk Irene JoMot-Curie, die in 1956 is overleden, en haar ouders Pierre en Marie Curie. Het stoffelijk overschot van Joliot- Curie werd later ter aarde besteld op de begraafplaats van de Parijse voorstad Sceaux. De plechtigheden werden eerder toestemming is verleend een werkkring in Nederland te aanvaarden, zijn er inmiddels nog twee in „De Ha ven" over De overigen zijn bij familie leden ondergebracht. Voor enkelen is Jubileumbeur; Oude Kunst en Antiek ZIJ OVERTREFT DE VOORGAANDE De Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft, die tot en met 9 september wordt gehouden, wordt vanavond geopend door de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Tevoren zal de directeur van de dienst voor Schone Kunsten te 's-Gravenhage mr L. J. F. Wijsenbeek. een inleiding houden. Een rondgang over de beurs, waaraan door 27 handelaren in oude kunst wordt deelgenomen, laat onmiddellijk zien. dat deze jubileumbeurs de tiende haar voorgangers overtreft. De deelnemers hebben weer de beste stukken, waarover zij beschikken, naar voren gebracht. Het aantal bezoekers is gedurende de laatste jaren gestegen tot ongeveer 30.000. De beurs omvat schilderijen van oude meesters, o.a. van Rembrandt, Jan Steen, Van Ostade, Van Goyen, Van Beyeren, Ruysdael e.a., belangrijke Franse meubelen, Renaissance kasten, Thans officiéél: N. Guinea niet naar V. N. De Indonesische regering heeft giste ren officieel bekendgemaakt dat zij het geschil met Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea dit jaar niet zal voorleg gen aan de algemene vergadering van de V.N. In een communiqué wordt ge zegd dat de houding van Nederland en de huidige samenstelling van de alge mene vergadering het onmogelijk ma ken dat de wereldorganisatie koloniale kwesties op principiële wijze tot oplos sing brengt. Indonesië heeft de kwestie Weet-Irian vier maal voor de algemene vergadering gebracht doch kon niet de vereiste meerderheid van tweederden krijgen voor die resolutie, waarin gevraagd werd by Nederland aan te dringen de onder- handte-lirugen over heit geschil te hervat ten", aldus het communiqué Blijft Protestantse Paviljoen te Brussel behouden In de drie maanden, dat het Prote stantse Paviljoen op de Wereldtentoon stelling te Brussel er n-u staat werd het reedis door tienduizenden bezocht. De vier diensten, die er elke zondag in vier verschi'llendle talen worden gehouden, trekken steeds volle kerken. Doch dit brengt mede. dat de onkosten hoger zijn dan aanvankelijk werd geraamd. Bovendien wil men trachten het Pro testantse Paviljoen voor België te be houden om bet na de tentoonstelling als oecumenisch centrum in te richten. Daar aa'l opnieuw geld voor noctig zijn. Daarom zet het comité zijn actie voort. Thans onder het motto „Helpt ons zó. dat de ton overloopt" Nonnen op Temohcn in veiligheid Volgens uót Makassar ontvangen be richten verkeren de ongeveer 100 ncnnen en broeders, die in Tomohou op Noord- Celebes verblijven, in goede welstand. tekeningen, beeldhouwwerken, zilver- Zoals eerder gemeld, werd Tomohon zaterdag j.l. door de regeringstroepen op de opstandelingen heroverd, na „sym bolische tegenstand". Het meiend eel der nonnen is uit Nederland afkomstig. Esn van die broeders deelde mede. „dat de katholieke kloostergemeenschap zeer dankbaar is, dat er niet meer cm Tomohcm gevochten wordt en dat zij allen veilig zijn. werk, juwelen, glas, aardewerk en por- celein en andere curiositeiten. Als top stukken van de beurs mogen worden genoemd een zelfportret van Rem brandt, een vijftiende-eeuwse Madonna en een in het begin van de 19-eeuw in Japan vervaardigde tapisserie, bestemd voor de Nederlandse vertegenwoordiging aldaar. yr ii -ï De landelijke biertapwedstrijden Mpt ppn p-nL^p woord WOTden dit Jaar gehouden op 2 oktober IV1C7I C7CT1J C71 VVUW1U las ln het staargebouw te Maastricht. BINNENLAND BUITENLAND Op het in Melbourne gehouden film festival, waaraan door 21 landen werd Volgens Radio-Moskou zijn enige deelgenomen is de film Een leger van functionarissen wegens c/nregelmatig- gehouwen steen van Theo van H®jen I heden bij het werk van een aantal regio oman aangewezen als de beste korte naie economische organisaties In Kazakh- va 1 Btan en elders streng gestraft. Zfj zouden film van het Festival. Van 6 tot en met 8 november a.s. wordt in het Amsterdamse Krasnapolsky de „eerste Europese studieconferentie over toerisme" gehouden. Behandeld worden besteed. wijze openbare gelden Een jong Frans echtpaar is de Dax. „de sociale en psychologische problemen in Zuid-Frankrijk, verdronken, toen het verbonden aan hét verlaten van eigen poogde een bal van zijn vierjarig doch- landsgirenzen door steeds groeiende be- j tertje uit een rivier te halen. vol kings groepen 1 Prinses Elisabeth, de oudste dochter Het actuele probleem van de vluch- van groothertogin Charlotte en Prins telingen de moeilijkheden van en de pejjx van Luxemburg, heeft in het kasteel mogelijkheden voor hun mtegraUe. Colmarberg het leven geschonken aaneen vormt het onderwerp van een ontmoeting dochter £nne Prinses Elisabeth is in tussen Oost en West op maandag 15 sep- 1956 g€huwd met prlns Ferdinand tember in Amsterdam. Op dit congres, j Hohenbere georganiseerd door de Nederlandse Fede- ratie voor Vluchtelingenhulp, zal een vijf- Japan heeft geprotesteerd tegen het tal inleidingen worden gehouden. voornemen van de Brdtse regering om in Bij K.b. is benoemd met Ingang van het gebied van Christmas-elland een de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaar- nieuwe reeks kernproeven te nemen. In een nota, welke aan de Britse ambassa deur te Tokio ter hand werd gesteld zegt de Japanse regering dat humanitaire overwegingen belangrijker moet worden geacht dan behoeften van militaire en politieke aard. De hoofdstad van India, Nieuw- Delhi, zit reeds twee dagen zonder water, doordat de rivier de Joemna die de stad van water voorziet, plotseling een andere loop heeft genomen en door een bedding vloeit die drie jaar geleden was opge droogd. Militairen zfln bezig een kanaal te graven, dat het water uit deze bed ding weer langs de stad moet voeren. o.a. op de boerdTlj van de weduwe L/ensinx biieewoon-d dóór d» Russische schrijver t* Loo-Bathmen. nabij de grens der ge- Een 45-jarige chauffeur te Hanau in t froZhZ Hip lift Mrtcilroii wafi meente Holten, ts de 78-Jarige timmer- West-Dultsland wordt ervan beschuldigd Ilja Ehretiburg, die uit Moskou was j man D j Nyjand u;t Espelo (gemeente aLs politieman in de tweede oorlog te overgekomen, en door Maurice Thorez, i Holten) gistermiddag van de zolder ge- Czestochowa in Polen dertig Joden te de secretaris-generaal van die Franse vallen. Hij ls vrijwel onmiddellijk over- hebben gedood. De openbare behandeling communistische partij. I leden. van zijn zaak is gisteren begonnen. den in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onder wijs te geven in de huid- en geslachts ziekten, dr. L. H. Jansen, thans weten schappelijk hoofdambtenaar a aan deze universiteit. BH K.b. is met Ingang van 1 sep tember 1058 benoemd ln de afdeling der algemene wetenschappen der Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven ln de perceptie- en informatie- leer: dr. J. F. Schouten, ddrecteur van het instituut voor perceptie onderzoek te Eindhoven. Bij het verrichten van reparatiewerk op de boerdTlj van de weduwe G. Lensink te Loo-Bathmen. nabij de grens der ge meente Holten, is de 78-Jarige timmer Enorme butskop in wrak gevangen Door duiker gedood (Van onze correspondent te Goes) Tfydens werkzaamheden op de bo dem van de Westerschelde heeft dui ker Moeye van het Bergingsbedrijf Van den Akker gistermiddag in de ruimen van de vlak voor de Vlissingse Boulevard gezonken Nederlandse kustvaarder „Corale" een enorm soort walvis van 8 meter lengte en met een gewicht van drie ton gevangen. Het is een butskop. een walvisachtig zoogdier, dat vrijwel zeldzaam is in onze streken. De duiker kwam oog in oog met de enorme kolos te staan toen hij zich in de ruimen van het wrak begaf, waar de butskop bekneld was geraakt en reeds enigszins was versuft. Door het pompen van lucht in de rui men richtte het dier zich op en kwam voor de opening gezwommen. Met slechts enkele messteken wist de duiker het half bedwelmde dier te doden. Het is nog een raadsel wat de butskop in de ruimen van het wrak heeft doen be landen. Uit de vele verwondingen aan de huid heeft men kunnen afleiden, dat het dier klem was geraakt tussen de opengescheurde scheepswand. Waarschijnlijk zal de butskop worden opgehaald door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden. Het enorme dier hangt in de stroppen van een bok. Accountant gedood Gisteravond is de 50-jarige accoun tant N. W. Halter uit Aerdenhout bij een auto-ongeval op de Route Nationale nr. 10 bij Rambouillet om het leven ge komen. Zijn echtgenote en 15-jarige zoon die by hem in de auto zaten wer den ernstig gewond naar het zieken huis van Rambouillet gebracht. De auto van die heer Halter kwaan, mot grote sroeilhieéd lijdend, in die richting Parijs in botrimg met een Franse auto, die om nog onbekende redenen plotseling maar de linkerkant van de weg uitweek. De drie inzittenden van deze wagen kwa men allen om hiet levenBeide auito's werden geheel vernield en die slacht offers konden niet dan met grote moeite uit de wrakstukken worden bevrijd. De politie aoht het niet onmogelijk dat de bestuurder van die Franse autio, die met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur reed, onwel is ge worden en daardoor de macht over het stuur verloor. 21 miljoen meer deviexen De deviezenvoorraad heeft zich de laatste weken steeds in stijgende lijn begeven. Ook deze week is de goud- en deviezenvoorraad blijkens de weekstaat van de Ned. Bank per 18 dezer, met f. 21 miljoen gestegen. Goud en devie zen tezamen kwamen van f. 4797.9 mil joen op f. 4818.7 miljoen. Er vond een omzetting plaats van deviezen in goud, waardoor de goudvoorraad met f. 90 miljoen is toegenomen van f. 3479.9 miljoen tot f. 357Ó.2 miljoen. Wordt carrière van jonge majoor gebroken Reed onder drankinvloed (Van onze Haagse redactie) Zal de carrière van een 36-jarige ma joor uit Leeuwarden worden afgebroken, omdat hij een gevangenisstraf moet on dergaan wegens het rijden onder in vloed? Dat zou één der leden van het Hoog Militair Gerechtshof, een bekend luchtmacht-generaal oprecht spijten. „Ik heb het jullie nog wel zó op het hart gedrukt", zei hy tot de jonge officier, die eens zijn leerling was: nooit risico nemen Het ongeluk gebeurde in mei van dit jaar. De majoor had na de lunch niets meer gegeten en had desondanks des avonds enkele glazen bier gedronken, waarna hij naar Delft wilde rijden. Hij nam de nieuwe weg door Rijswijk, de Prinses Beatrixlaan. Plotseling zag hij in het licht van zijn koplampen een sol daat die op de autoweg liep. Hij gooide het stuur om, ontweek de soldaat op het mppertje en stuurde toen weer scherp naar rechts. By de laatste manoeuvre botste de auto tegen een paaltje en sloeg vervolgens enkele malen over de kop. Uit de gtukken bleek, dat twee agen ten. die proces-verbaal opmaakten, de toestand van de majoor kenschetsten als „in staat van dronkenschap", terwijl een arts, die de majoor onderzocht, hem „matig onder de invloed" noemde. De leden van het Hof meenden ook, dat de majoor wel vreemd reageerde op het „plotseling evenement". Het naar links uitwijken was nodig, maar het vlak daarop weer scherp naar rechts gaan, niet, meenden zij. De Advocaat-Fiscaal zei dat een on voorwaardelijke gevangenisstraf hier ze ker op zyn plaats was, maar meende toch, wegens de hoge rang van de jonge officier, die in record-tyd zyn studie voor ingenieur deed, een flinke geld boete inplaats van gevangenisstraf rechtvaardigde. Hy eiste een boete van f. 400 subs. 1 maand gevangenisstraf en 6 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch had de majoor vrijgesproken. De uit spraak van het Hof is over 14 dagen. Belastingvrije auto's op Schiphol leverbaar Over 10 dagen zal een begin worden gemaakt met de onmiddellijke afleve ring op de luchthaven Schiphol van be lastingvrije auto's voor in Europa aan komende KLM-passagiers, aangezien thans voor alle problemen op admini stratief en fiscaal gebied door het mi nisterie van Financiën een oplossing is gevonden. De bedoeling is, dat zo spoedig moge lijk in een der garages op Schiphol een toonzaal wordt ingericht, terwijl de mo gelijkheid wordt overwogen om in het atoomgebouw, nog voor dat dit ver bouwd zal worden, een afgesloten ge deelte beschikbaar te stellen om daar een keur van Europese wagens neer te zetten, waaruit de a.s. koper dus een keus zal kunnen doen. Onbekende vliegtuigen boven Sumatra en Borneo Het hoofd van de inlichtingendienst van de Indonesische luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat onbekende vliegtui gen zijn waargenomen die over Zuid-Su- matra en het Indonesische gedeelte van Borneo vlogen. Hy richtte tot de bevol king een waarschuwing „om waakzaam te blyven. ook al is de ruggegraat van de revolutie gebroken". Hamsters (Van onze t.v.-medewerker) We hadden ons, eerlijk gezegd, een beetje verheugd op de hamsterfilm en we zyn niet teleurgesteld. Het beestje, dat door een soort modegril in vele huizen tegenwoordig als huisdier wordt gehouden en daardoor velen vermaakt door de intelligente maniertjes, het dansen tegen de a/vond en het handig maken van telkens weer een nieuw nestje, blijkt ook in de natuur een boeiend verschynsel, waarby het leven echter tal van zorgen biedt. De NTS heeft stellig veel kykers aan zich ver- plichtj, want de film bood een serie fraaie beelden, kunstig gecomponeerd tot een prachtig levensverhaal. Toch rijzen er een paar vragen. Wordt er nu uit zo'n verhaal gehaald wat er inzit? Stellig niet. Was hier nu niet een koste lijke gelegenheid om iets meer te vertel len over het leven van de diertjes en het tot stand komen van het kunstwerkje? We weten het wel: in iedere encyclo paedic kan men erover lezen, maar niet ieder heeft de beschikking over zo'n kostbaar boekwerk en weet de weg naar tf c 1 fi t S 1' VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Radio-activiteit ln het menselijk lichaam door dr. C. J. H. v. d. Broek. Tweede lezing. 19.00 Voor de kind. 19.10 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 19.15 De Nederlandse Dag op de Expo. VPRO: 1930 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Metropole Ork. 20.45: Dat gelukkige huwelijk, hoorspel. 22.09 Planorecital. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartler. 18.15 Spectrum v. d. Christelijk organi satie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Dubbel mannenkwart. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. 20.45 Residentie-orkest en solist. 21.40 Tot ziens ln Jeruzalem, rep. 22.00 Residentie-orkest (verv.). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jounr. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Vademecum. 21.00 't Komt door het weer toneelspel. VOOR DONDERDAG 21 AUGUSTUS Hilversum I (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gr,am. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Wereld- muziekconcours Kerkrade. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro pole Ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en plano. 14.30 De Jacht op de dader, hoor spel. 15.10 Cabaret. 16.00 Varianten. 17.00 V. d. Jeugd. 17.4'5 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Europese at- letiekkampri oenschappen te Stockholm. 18.25 Theaterork. 18.55 Europese atletiek kampioenschappen te Stockholm. 19 00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Vanessa, opera. I. d. pauze: De Leviathan, het mysterieuze leven der walvissen, caus. 22.50 Act. 23.00 WOENSDAG. Pieterskerk: Avondgebed te 7V2 u. nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. H uur nam. Levendaal 3042Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Par- fumerleënfabrlek v/h. Sanders en Co. 7.30 uur nam. RIJneburgerweg 133: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Dahliakwe- kerll Ballego. 7 1/4 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (vestibule): Inschrijving Ha ring en Wittebrood 3 Oktober. 610 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5$ uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Antwerpen. 6.52 uur voorm MAANDAG Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 71 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark l Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet der Rijksuniversiteit. Klok6teeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J G Wert- helm (t.e.m. 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur Zon- en feestdagen geslo ten BIOSCOPEN. Trianon „The African Hon" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De brug over de Kwal", 14 Jaar. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. Luxor Song- en Jazzfestival, a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Casino „In Iedere straat een bruidje". 14 Jaar. Dagelijks n en 9.15 uur. 's Mid dags „Dik Trom". a.l. Lido „Opoe in het mannenbad", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek Herdingh Blanken. Hoge woerd 171. tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest Wl.helmina- park 8. tel 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. leeszaal of bibliotheek om er eens iets naders over te weten te komen. We lazen bijvoorbeeld, dat de hamsters zeer agressief zijn, ook tegenover de mens. Dan is het goed speciaal tegenover mensen met kleine kinderen te vertellen in hoeverre er risico's verbonden zijn aan het houden van de goudhamster als huisdier. Maar de film zelf wierp ook vragen op. Hoe is het mogelijk dieren, die tegen de avond pas echt gaan leven, in het licht der sohijnwerpers te obser veren. Hoe was men er in geslaagd de nesten open te leggen, zodat er onge stoord te filmen viel? We zouden zo zeggen, dat alles bij elkaar toch wel wat gemiste kansen zijn te boeken. Het kost werk en overleg, maar dat mag dan toch ook wel als men zo'n voorstelling kant en klaar uit Duitsland geleverd krygt. Het slot van de avond was voor Enge land. Daar heeft men in de ongewone oorlogssituatie, die nu langzamerhand al vijftien jaar geleden heerste, een evacuatiegeschiedenis van een kost school op de film vastgelegd om de mensen met de koddige aspecten van de wrede ernst te amuseren. Dat is wel flink natuurlijk, maar het is geweest en zal geen zinnig mens op de gedachte brengen om die oude kost nog eens tevoorschijn te halen. De lie den in Bussum denken er echter anders over. Die zyn van mening, dat als Nederland zich vermaakt heeft in bos en hei of op het strand, het heerlijk is deze onverteerbare nonsens voorgezet te krijgen. Het is genoegzaam duidelyk, dat wij er anders over denken. De mens kan een voorbeeld nemen aan de hamster, die in de zomer nuttig voedsel bewaart voor kwade dagen. Als je by de NTS werkt, verzamel je daarentegen voor het zomerseizoen de meest onbruikbare rommel. Het is toch maar voor de kijkers, die niets terugdoen en het leven wel zullen rekken, totdat tegen het najaar de omroepverenigingen weer hun beste beentje voorzetten. Dat is maar goed ook, want anders zou de Neder landse spreekwoordenschat herziening behoeven. Het zou dan voor ieder be- grypelijk zyn wat bedoeld zou worden met de uitdrukking: je moet er je niet met een Jantje van Bussum afmaken. Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Sportact. 23.2624.00 Gïam. Hilversum II (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.15 Grain. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuintomeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmu ziekconcours Kerkrade 1958. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Cello en piano. 15.45 Koorzang. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Sopr. en plano. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Klankb. uit opnamen v. h. Congres Cen traal Beraad Amateuristische muziekbe oefening te Utrecht op 9 november 1957. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Strijkkwart. 19.30 Gevar. muz. 19.50 C.H.U. pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muz. 21.15 Om de olijftak van Olympia. caus. 21.30 Mil. Kapel. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 19.30 De Dam ln de Grevelin- gen, een van de werken van het Delta plan rep.. NTS: 20.00 Jounn. en weer- overz. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu 20 30 Spiegel der kunsten. 21.00 Lichte muz. 21.15 Beroemde variéténum mers, film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork.conc. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 Hoorsp. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken. 16.30 Gram. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 18.45 Hobo en plano. 19.00 Ork. conc, 20 00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Klankb. 22 45 Gram. 23 00 Nws 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en v. d. arb. 13.00 Cricketrep. 13.35 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Gram. 14.30 Nws. 15.00 Lichte muz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 15.55 Sportrep. 16.10 Gevar. muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Cricketrep. 18.20 Sport rep. 18 45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar progr. 21.00 Hersengym. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.00 Licht progr. 22.30 Nws. 22.40 Crlcketultsl. 22.45 Jazzmuz. 23.00 Nws. en cabaretliedjes. 23.55—24 00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Operettemuz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Solisten- conc. 19.00 Nws. 19.50 Jazzmuz. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Operettemuz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10—1.00 Dansmuziek. Frankrijk. Programma 3 (280 en 235 ni.) 12.00 Nws. 13.05 Gram. 14.05 en 15.52 Idem. 16.45 Orgelconc. 18.00 Tristan und Isolde, opera. 23.5224.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Dialogues des Carmelites, opera. 15.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Zang en plano 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 GTam. 17.45. 18.00 en 18.15 Idem. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nwb. 19.30 Wereld/tentoonstelling. 20.00 Ork.conc. 20.55 Gram. 21.05 Oork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12 00 Gram 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15 Idem. 14.30 Orgelconc. 15.30 Gram. 16 05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.32 Idem. 19.30 Nws. 20.56 Gram. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Ka- mermuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a- 83 CU cS Helsinki lioht bew. no 4 2.1 0 Stockholm zwaar bew. nno 1 20 0 Oslo half bew. ono 2 23 0 Kopenhagen regen o 10 21 0.1 Aberdeen geh. bew. windstil 14 Londen mist windstil 23 0 Amsterdam regen z 3 24 8 Brussel regen zzw 3 22 0.5 Luxemburg motregen lioht bew. zzw 6 20 16 Parijs zzw 4 23 1 Bordeaux zwaar bew. zw 3 21 16 Grenoble regen windstil 23 21 Nice onbewolkt n 2 27 0 Berlijn Frankfort onweer zo 4 27 22 regen zzw 3 24 16 München zwaar bew. z 1 30 0.1 Garmisch P. zwaar bew. windstil 29 0.6 Ztirlch zwaar bew. z 2 25 55 Genève zwaar bew. wzw 4 20 47 Locarno onweer O 4 26 30 Wenen zwaar bew. windstil 29 0 Innsbruck geh. bew. wnw 2 31 2 Rome regen zzo 8 33 0.1 AJaccio licht bew. windstil 39 0 Madrid zwaar bew. windstil 24 0 Algiers llóht bew. zzw 2 33 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2