Athene wijst plan van Macmillan voor eiland Cyprus van de liand Amerika levert lichte wapens aan Indonesië Amerikanen willen geen wijziging meer in resolutie van Noor Engen WEERBERICHT Grieken verontwaardigd, dat Londen geen rekening liield met bezwaren van een week geleden Djakarta zou nu overtuigd zijn van het communistisch gevaar India streeft niettemin naar een tweetal veranderingen Wftte Jaargang WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 No. 29522 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltt0 stogel Lelden Glr0 n° 67055 f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) De Grieken hebben medegedeeld, dat zij niet zullen medewerken aan de uitvoering van het plan voor Cyprus van de Britse premier Macmillan., Blijk baar zijn zij verontwaardigd over het feit, dat Macmillan bij de wijzigingen van zijn plan geen rekening heeft gehouden met de bezwaren, die in Athene ter tafel kwamen, toen de premier daar een week geleden poolshoogte kwam nemen. „Wij zullen blijven trachten met alle wettige middelen de vrijheid van de bevolking van Cyprus te bereiken", zo schreef de Griekse premier Karamanlis gisteravond aan Macmillan. Karamanlis deelde eveneens mede, dat Athene niet van plan is tegen 1 oktober een Griekse vertegenwoordiger naar Cyprus te zenden, omdat Griekenland nimmer had verzocht een aandeel te hebben in het soevereine be wind op Cyprus. Tenslotte zei de Griekse premier, dat zijn land het aan de Cyprioten zelf wilde overlaten, of zij met de Britten willen samenwerken of niet. De Griekse afwijzing kwam niet onverwacht voor de Britten, zeker niet na de felle oppositie van aartsbisschop Makarios. Wat premier Macmillan, na zijn reis naar Athene en Ankara had gehoopt, was dat zowel de Grieken als de Turken het plan na de wijzigingen zoal niet met enthousiasme zouden aanvaar den, dan er toch in zouden berusten. Men vreest dat dit voor de Griekse EOKA-terroristen op Cyprus het teken is waar zij op wachten om hun bestand te breken. Premier Macmillan die van daag voor een paar dagen met vakantie ging, liet gisteren de Griekse en Turkse ambassadeurs in Londen bij zich komen. Hij maakte hen duidelijk, dat hij onder geen voorwaarde nog meer wijzigingen in het plan zou aanbrengen. Als de ambassadeurs nog enige ophelderingen wilden hebben, was hij gaarne bereid deze te verstrekken maar het plan voor „samen regeren" blijft, zoals het nu is. De Turken hebben met hun antwoord gewacht tot de Grieken hun standpunt hadden duidelijk gemaakt. Men ver wacht in Britse kringen, dat ook zij hun Turken wachtten op Griekse standpunt De Griekse afwijzing, die tevens alle verantwoordelijkheid afschuift op de Griekse Cyprioten zelf, betekent thans echter volgens diplomatieke kringen in Londen, dat de Grieken bij verkiezingen over drie maanden, zoals het plan is, vermoedelijk geen kandidaten zullen aanwijzen. De Britten beschouwen het verder als een veeg teken, dat de Griekse premier met geen woord over de zevenjarige „afkoelingsperiode" sprak, waarmee hij op de conferentie met premier Macmil lan aJkkoord was gegaan en bovendien duidelijk maakt, dat de strijd voor zelfbeschikking ófwel, voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland zal worden voortgezet. Vuilnisauto verpletterde kind (Speoiaile berichtgeving) Gistermiddag heeft in de Spieghel- straat te Utrecht een tragisch ongeval plaats gehad. Op tot nu toe onverklaar bare wjjze is een roltrommel-vuilnisauto plotseling van de rem geschoten, en na een geparkeerd staande auto te hebben geramd, op een groep van 20 kinderen, die op het trottoir speelden, ingereden. De kinderen stoven uit elkaar, maar de 3-jarige Yvonne de Bree kon'zich niet meer uit de voeten maken en werd tussen de aanstormende vuilnisauto en de muur van een huis in genoemde straat verpletterd. Wat beter weer Het weer in West-Europa stond onder invloed van een iagedtrulqgiebie dwaar van het centrum vanmotngien boven En geland lag. Buien, die soms zwaar waren, brachten plaatselijk overvloedige regen. Nabij de Azoren handhaafde zich een hogedruikgebied aan de noordiflanlk ervan bevonden zich vanmorgen een tweetal storingen van tropische oorsprong. Een ervan, op het westelijke deel van de Oceaan, gedroeg zich gisteren nog als een tropische cycloon. Door middel van vliegtuigen werden windsnelheden vast gesteld van bijna 160 km. per uur Een tweede bevond zich vanmorgen op onge veer 400 km. ten zuidwesten van Ierland, maar had zijn tropische karakter toen verloren. Deze depressie beweegt in de richting van de Golf van Biscaye en kan morgen vermoedelijk geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Aan gezien tevens het Engelse lagedrukge bied bezig is zich in noordelijke richting te verwijderen, kan het weer onder in vloed komen van een zwakke rug van hoge luchtdruk hetgeen een weersver- betering met zich mee zal brengen. Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht hier en daar mist en plaatselijk nog enkele buien. Morgen enkele opklaringen, op de mees te plaatsen droog weer en iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind krimpend van zuidwest naar zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 AUGUSTUS Zon op: 5.32 uur; onder: 19.53 uur. Maan op: 13.43 uur; onder: 23.00 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 7.26 en 19.54 uur; laagwater; 3.21 en 15.36 uur. cummer bestaat uit 10 pagina's. bezwaren zullen hebben, maar hopen, dat zij hun landgenoten op het eiland tenminste onofficieel zullen verzoeken mee te werken. In dat geval, zo rede neert men in Londen, is er een kleine kans, dat de Griekse Cyprioten zich in een hoek zullen voelen gedrongen en tenslotte eveneens zullen meewerken. Dit is echter een uiterst kleine kans. j Nederland op de hoogte Een woordvoerder van het minis- terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd ver- i klaard, dat de Nederlandse rege- ring terzake volledig was ingelicht. Zij heeft van de Amerikaanse rege- f ring de verzekering ontvangen, dat f uitsluitend wapens zullen worden geleverd voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid van In- i donesië en voor legitieme zelfver- f dediging in het kader van het i Handvest van de V.N., dus geen i wapens, die kunnen worden ge- bruikt voor agressieve doeleinden. Niet geschikt voor aanval In Djakarta is thans officieel bekendgemaakt, dat Indonesië op commer ciële basis moderne wapens van de Ver. Staten heeft gekocht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, deelde na een kabinetsvergadering in een korte schriftelijke verklaring aan de pers mede, dat Indonesië en de V.S. op 13 augustus in Djakarta een overeenkomst voor wapenleveranties hebben gete kend. De eerste zending wapens is op 15 augustus in Amerikaanse Globemasters in Indonesië aangekomen. Prof. v. Wijngaarden zwaar gewond Zijn echtgenote gedood Prof. dr. ir, A. van Wijngaarden uit Amstelveen die met zijn echtgenote op vakantie was in Schotland is nabij Blair Atholl met zijn auto in botsing gekomen I met een personenwagen met Engelse toeristen. Zijn echtgenote, mevrouw B. van Wijngaarden, werd bij de botsing I dusdanig aan het hoofd verwond, dat zij j in het Bridge of Earn ziekenhuis waar heen het echtpaar vervoerd is, is over leden. Prof, Van Wijngaarden verkeert door I de verwondingen die hü heeft opgelopen I in ernstige toestand Het was een frontale botsing tussen die twee auto's. De inzittenden van de Engelse auto, een echtpaar en twee kin deren. zijn ernstig gewond. Prof. Van Wijngaarden is bijzonder hoogleraar vanwege de Stichting voor Hoger Onderwijs in de toegepaste wis kunde aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam. De Globemasters, afkomstig van ba ses op de Philippijnen, in Japan en Korea brachten o.a. lichte machinege weren, verbindingsmateriaal en vracht auto's. De overeenkomst is door de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta. Ho ward P. Jones en dr. Soebandrio in de ambtswoning van de minister onder tekend. Minister Soebandrio verklaarde, dat de regering van deze gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om de bewapening van de strijdkrachten te completeren. Hij voegde hieraan toe, dat de wapen aankopen in verscheidene andere landen in de afgelopen maanden hetzelfde doel hadden. De overeenkomst bepaalt dat de wa pens alleen voor de „binnenlandse veiligheid' gebruikt mogen worden. In gewoonlijk goedingelichte krin gen verluidt, dat Indonesië de wapens op lange termijn in roepia s zal be talen. „Vertrouwen" In kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat de V.S. ervan over tuigd zijn, dat de Indonesische rege ring thans volledig doordrongen is van de gevaren, die haar door com munistische ondermijning bedreigen. Men ziet het besluit om licht militair materiaal aan Indonesië te verkopen als een weerspiegeling van het ver trouwen der Amerikaanse regering in de mogelijkheid der Indonesische re gering om weerstand te bieden aan communistische infiltratie. Voorts verklaren functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat het vertrouwen der V.S. in de mogelijkheid der Indo nesische regering om weerstand te bie den aan communistische druk. gedeel telijk gebaseerd is op de mening, dat In de Prinsenkelder van het museum Prinsenhof te Delft is van daag de tiende Oude Kunst- en An tiekbeurs officieel geopend. Bij dit hoekje aan de schouw waant men zich enige eeuwen terug. hose legerleiders een stabiele macht vormen. Men zei, dat luitenant-gene raal Nasoetion, de jeugdige stafchef van het Indonesische leger, door Wash ington als een krachtige anti-commu nist wordt beschouwd. De Amerikaans-Indonesische betrek kingen. die vorig jaar gespannen wa- rene zijn sedert mei van dit jaar aan merkelijk verbeterd. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitlandse Za ken en diplomaten verklaren, dat de wapenverkoop geen verandering van de Amerikaanse politiek tegenover Indo nesië betekent, maar meer een natuur lijke ontwikkeling is in de verbetering van de betrekkingen tussen beide lan den in de afgelopen paar maanden. Niet meer dan voor 5 miljoen? Van officiële zijde is niet gesproken over de waarde van het lichte militaire materiaal voor Indonesië, maar uit be trouwbare diplomatieke bron wordt ver nomen, dat men gelooft dat de waarde niet groter is dan vijf miljoen dollar. Het verzoek om licht materiaal voor de binnenlandse veiligheid en zelfver dediging werd enige weken geleden door Indonesië gedaan. Goedkeuring van Australië Richard Casey, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Amerikaanse lichte wapens voor Indonesië niet geschikt zijn voor acties als een aanval op Nd. Nieuw-Guinea. Australië had zijn goedkeuring aan het Amerikaanse besluit gegeven, om dat „wjj van mening zijn, dat Indo nesië moet worden gesteund om zijn regering te helpen de binnenlandse veiligheid te handhaven, in het bij zonder op Java" Generaal De Gaulle heeft, giste ren bij het Parijse hooi ïbur eau van politie een krans geplaatst aan de voet van het monument ter ere van de gevallen politiemannen uit de tweede wereldoorlog. De plech tigheid vond plaats ter gelegenheid van de herdenking van de 14de verjaardag van de bevrijding van Parijs. (Tele-foto). (Van onze Amerikaanse correspondent) De kansen, dat de vage Noorse resolutie zal worden aangenomen, zijn nog steeds redelijk goed. Het zal echter voor Hammarskjöld vrij moeilijk worden om zijn taak in het Midden-Oosten te vervullen indien de resolutie, die hem daartoe opdracht geeft, wordt aangenomen tegen de wens van de belangrijke Arabische staten. Onder leiding van India wordt daarom in de Afro-Aziatische groep achter de schermen gewerkt aan amendementen, die de Noorse resolutie meer aanvaard baar zouden maken voor Nasser en de zijnen. De Amerikanen, die veel zeggen schap hebben gehad bij de opstelling van de Noorse resolutie, beweren dat zij geen amendementen kunnen aanvaarden. Men moet echter niet vergeten, dat dit onderhandelingstactiek kan zijn en dat mede op aandrang van bijvoorbeeld Noor wegen en Canada de tekst van de resolutie nog wel wat kan worden gewijzigd, indien zulks uitzicht biedt op aanmerkelijk ruimere steun of althans op blanco- stemmen van de Verenigde Arabische Republiek. Vrees voor V.N.-politie uit eigen belang (Kasjmir) India beoogt voornamelijk twee wijzi gingen; allereest wil men ergens in de resolutie aangeven dat Hammarskjölds bemoeiingen tot doel hebben de terug trekking van de Amerikaanse en Engelse troepen mogelijik te maken. Engen had dóit in het oorspronkelijke plan voor zijn resolutie reeds opgenomen doch op uit drukkelijk verzoek van Amerika en En- Rickover: vice-admiraal President Eisenhower heeft bepaald dait hij bij het wel'kom, dat de beman ning van de „Nautilus" diie ee» tocht onder de ijskap van de Noordipool maak te maandag a.s., bij aankomst in New Yooik, zaïl worden bereid, dioor sohout-bij na cht Hyman Rickover' zal worden ver tegenwoordigd Er is in de Verenigde Staten enig ru moer geweest over het fedit dat Rickover niet was uitgenodigd voor de recente feestelijke plechtigheid, welke in de Ver enigde Staten in verband met het wel slagen van de reis van de Nautilus" is gehouden De Amerikaanse minister van Marine, Thomas Gates heeft rijn ministerie op gedragen de bevordering van Rickover tot vice-admiraal voor te bereiden. Een woordvoerder van het ministerie deelde mede. dat Rickovers t; - ordering aal in gaan. zodra deze tot ir bijzonderheden is geregeld. geland is toen het woord „terugtrek king" uit de tekst weggewerkt. Dit be tekende niet dat Amerika en Engeland onwillig zijn zo spoedig als toelaatbaar is hun troepen terug te trekken. Dulles en LLoyd hadden echter het gevoel dat het noemen van het woord „terug trekking" in de resolutie zou lijken op een afkeuring van de Amerikaans- Engelse actie in Libanon en Jordanië. De tweede verandering, die India wenst, is schrapping van een studie plan voor een permanente vredesmacht der Verenigde Naties Deze wijziging moet men zien als een actie in India's eigen belang. Dit land is namelijk be ducht, dat zo iets als een V.N.-politie weieens een rol zou kunnen krijgen in Kasjmir waarover India in dispuut is met Pakistan! Dinsdag is wederom een indrukwek kend aantal speeches afgestoken. Hier bij was ook een rede van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Smith, die een dringend beroep deed op de Sovjet-Unie om niet tegen de Noorse resolutie te stemmen. De sfeer in de vergadering is beslist kalm te noemen. De communisten veroordelen natuurlijk nog iedere dag de landingen in het Midden-Oosten doch hun redevoeringen doen aan als grammofoonplaten, die men reeds vaak gehoord heeft. Dit is waarlijk tot dusverre geen assemblee waarin de vonken er af vliegen. Couve de Murville. de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, is thans ook in New York aanwezig. De ministers der Grote Vier voeren nu en dan een gesprek ondier elkaar, doorgaans echter letterlijk onder vier ogen. Een confe rentie ander acht ogen schijnt intussen niet of nog niet in de bedoeling te lig gen Teneinde de lange lijst van spre kers sneller af te werken heeft de voor zitter besloten thans 's ochtends, 's mid dags en 's avonds zittingen te houden. Koningin Juliana bezocht Pisa Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan Pisa. Zij bezich tigde de kathedraal van de stad. de beroemde scheve toren, de Campa- nilla en het Campo Santo op het be roemde „Plazza dei Miracoli". Na haar bezoek, dat enkele uren duurde, keerde de vorstin weer naar het koninklijk jacht „Piet Hein", dat langs de Toscaanse kust ligt gemeerd, terug. Zeer zwaar onweer teisterde Duitsland Derde maal in drie weken (Van onze correspondent in Bonn) Voor de derde keer in drie weken is Duitsland en speciaal het zuidwesten ge teisterd door bijzonder slecht weer, dat gepaard ging met zwaar onweer en ha gelstenen ter grootte van een vuist. De neerslag in dit gebied was drie tot vier maal zo groot als normaal in augustus. Onweer richtte vooral veel schade aan in Wurtemberg, Baden en Franken in Zuidwest-Duitsland. Er kwamen hier or kaanachtige regenbuien voor, tegelijk met hagelbuien die grote schade aan richtten. In een dorpje werd de helft van de huizen van hun dak beroofd, in tallo ze andere leed men grote glasschade. Men schat alleen al in Franken de scha de op enige miljoenen marken, waarbij men vooral het oog heeft op steden langs de Main, zoals Schweinfurt. Hier zijn vele wijnbergen verwoest en zijn in het algemeen de fruitbomen zwaar bescha digd, hetgeen niet te verwonderen was daar rond de Main een storm heerste, die een snelheid had van meer clan hon derd kilometer per uur en gisteren zelfs telefoon- en lichtmasten omverwierp. Tragisch was een ongeluk dat in een ziekenhuis nabij Stuttgart gebeurde. Daar had een verpleegster als bescher ming tegen het onweer een gewijde kaars in een kamertje waarin zuigelingen wer den verpleegd, neergezet. De kaars zette evenwel de gordijnen en de bedden in vuur en vlam, waarbij twee babies om het leven kwamen. Ook noordelijker eis te de bliksem slachtoffers. Op de auto bahn bij Göttingen verlieten gisteren twee mensen hun auto. die vastgelopen was in de regen van een wolkbreuk. zy werden by het verlaten van hun auto door de bliksem getroffen en ge dood.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1