LEIDSE RAAD (OUDE SAMENSTELLING) MAANDAG VOOR LAATSTE MAAL BIJEEN Belangrijke agenda tot besluit „Witte Huis" verdwijnt na 150 jaar "DubbaCe BRYLCRE BRYLCREEM O.a. aanleg van nieuive veemarkt demping van de Uiterstegracht en de herbestrating Hooigracht DE NIEUWE VEEMARKT Demping Uiterstegracht r- CASINO De demping van het laatste stukje Levendaal Verbetering Hooigraelit 97sle jaargang Dinsdag 19 augustus 1958 Tweede blad no. 29521 Advertentie Wanneer de Leidse gemeenteraad maandag a.s. voor het laatst in zün oude samenstelling bijeenkomt, krijgt hij niet alleen een omvangrijke, maar ook belangrijke agenda te verwerken. Enkele van de allervoornaamste kondigden wij reeds aan: de aanleg van een nieuwe veemarkt, niet zoals aanvankelijk was geprojecteerd op het Schuttersveld, doch nabij het parkeerterrein Groenoord (kosten 2 miljoen), de demping en riolering van de Uiterstegracht (kosten f600.000.en de herbestrating van de Hooigracht (kosten f472.000. De agenda begint met diverse ONDERWIJSZAKEN Voorgesteld wordt op haar verzoek (eervol) ontslag te verlenen aan mevr. T. A. SchippersNawijn als lerares in de lichamelijke oefening aan het Rem- brandt-lyceum. Aandezelfde inrichting wordt voorgesteld te benoemen tot tijdelijk leraar in de Ned. taal en let terkunde, de heer J. v. d. Steen en tot tijdelijk lerares mej. J. J. M. M. van de Voort, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde de heer J. Meijs, in de Engelse taal en letterkunde mej. A. J. van der Broek, in het tekenen mej. R. C. Vogel en in de Franse taal en letterkunde de heer Th. van der Mast. Eervol ontslag wordt voorts voorge steld te verlenen aan de heer J. G. Fokkema als onderwijzer aan de open bare school voor V.G1.0., wiens plaats is voorbehouden om te worden ingeno men door J. G. Gorlee, thans onderwij zer aan de O.L.S. Telderskade. Overeenkomstig haar verzoek wordt eveneens eervol ontslag voorgesteld aan mej. D. J. E. Odé. als hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Atjeh- straat. DIVERSEN B. en W. stellen verder voor aan de Mytylstichting een aanvullend voorschot te verlenen van f. 2.409.77; f. 5.110. beschikbaar te stellen voor de aankoop van een dienstauto voor het Openbaar Slachthuis, f. 3.000.voor reparaties op het terrein „Endegeest", maximaal i. 340.— als bijdrage in de restauratie kosten van het pand Rapenburg 42, f. 30.000.voor de vernieuwing van een gedeelte walmuur langs de Oude Singel, f. 4.670 voor het treffen van brandvei ligheidsvoorzieningen in het perceel Pieterskerkgracht 11, f. 5.600 voor het treffen van voorzieningen in het ge meentelijk schoolgebouw Leliestraat hoek Herenstraat, f. 11.440 voor de aan schaffing van leermiddelen en meubilair voor de openbare u.l.o.-scholen Ples- manlaan en Pieterskerkstraat, f. 32.500 voor de aankoop van een perceel wei land nabij de Voorschoterweg en de Trekvliet, f. 43.623 voor de aankoop van bouwgrond ten oosten van de Boerhaa- velaan en f. 20.000 voor de eerste inrichting van de r.-k. kleuterscholen aan de Timorstraat en de Boshuizerlaan en voor de voorbereiding van de bouw van de kleuterschool aan de Timor straat. B. en W. stellen verder voor een wijziging te brengen in de tarieven voor het gebruik van gemeentelijke gym nastieklokalen, waardoor de inkomsten voor de gemeente zullen stijgen van f. 7.000 tot f. 8.300, terwijl betreffende een coördinatie van de werkzaamheden Gemeente Leiden „Eens jaagpad, altijd jaagpad" A.N.W.B. verzoekt aanpassing aan moderne verkeer De ANWB heeft zich gewend tot Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland met het verzoek te willen bevorderen dat het jaagpad langis die Haarlemmer- trekvaart, ten zuiden van Lisse, wordt aangepast aan d)e huiidigie eisen van het verkeer. Krachtens een octrooi van 1656 is dit pad in beheer en onderthoud van de ge meente Leiden. Dit octrooi werd verleend voor het graven van een trekvaart tus sen de twee belangrijke handelssteden Leiden en Haarlem. Door de motorise ring van het scheepvaartverkeer heeft het jaagpad echter zijn oorspronkelijke betekenis geheel verloren en het werd dan ook in de loop der jaren meer en meer gebruikt als een weg voor Land ver keer. In verband hiermede is het pad enigszins aan dlit gebruik aangepast dooi- een verharding van puin en sinitels. (een klein gedeelte, ten noorden van de Piet Gijaenbrug is zelfs met klinkers bestraat) Het pad trekt echter steeds meer auto verkeer; in hoofdzaak is dit lokaal ver keer, doch in de zomer en in het bollen- seizoen ook toeristisch verkeer. In dit verband is ook van belang de vestiging van steeds meer kleine bedrij ven ten noorden van de Piet Gjjzenbrug in de gemeente Noordwjjkerhout, die ook leidt tot een intensiever autoverkeer Er zou dus alle reden zijn het pad 'van een permanente verharding te voorzien, aangezien de huidige wegconstructie niet bestand is tegen dit toenemende autoverkeer. Het gemeentebestuur van Leiden stelt zich echter op bet standpunt dat het onderhoud van het pad slechts in over eenstemming dient te zijn met zijn oor spronkelijke bestemming, namelijk die van jaagpad. Dit is voor de ANWB aanleiding ge weest zich tot Gedeputeerde Staten te wenden met een verzoek tot bemiddeling. Victoria Regia bloeit weer Vanavond en morgenavond, telkens van 9 tot 11 uur, zullen de kassen van de Hortus weer toegankelijk zijn voor het publiek. Op deze avonden zal de Victoria Regia bloeien. Tevens heeft men hedenavond de Duitse Pijpbloem (Aristolochia) in bloei. Vanavond en morgenavond zal men tevens de bloem van de reuze Aronskelk in ontwikkeling zien. Enige jaren geleden bloeide een reuze exemplaar van deze bloem, dit jaar bloeit een iets kleinere bloem. Ten gerieve van de bezoekers heeft men deze plant in de kas van de Victoria Regia geplaatst. van de Dienst voor Sociale Zaken en de Sociale Raad wordt opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt om de minister van Maatschappelijk Werk te verzoeken voorlopig niet over te gaan tot voorzie ning in de vacature van secretaris van de Sociale Raad in deze gemeente. GRONDVERKOOP Voorgesteld wordt voorts om ten be hoeve van de bouw van een nieuwe r.-k. kerk met pastorie en verenigings gebouw nabij de Vijf Meilaan aan het kerkbestuur van de Parochie St.-Leonar- dus a Portu Mauritio te Leiden een perceel bouwterrein te verkopen groot plm. 4000 m2 tegen f. 35.per m2; aan de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage een perceel bouwterrein nabij de Willem Pijperstraat groot 4720 M2 tegen f. 28.50 per m2 voor de bouw van 31 ééngezinswoningen en aan de heer P. F. van der Kley alhier een per ceel bouwterrein aan de Kanaalweg, hoek Roomburgerlaan groot 660 m2 tegen f. 32,50 per m2 ten behoeve van de bouw van een woonhuis met kantoor ruimte. Met betrekking tot het reeds eerder door ons vrij uitvoerig besproken gewij zigde plan voor een nieuwe veemarkt schrijven B. en W. o.m., dat Ged. Staten hen op 24 januari 1956 in kennis stelden met de bezwaren van de directeur hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, tevens directeur van Pro vinciale Planologische Dienst tegen de aanleg van een nieuwe veemarkt op het Schuttersveld. De bezwaren hielden verband met de perspectieven voor het verkeer, n.l. de verbinding van het Rij nsburgerwegviaduct via het Schut tersveld en de Nieuwe Beestenmarkt met de binnenstad, alsmede de verbin ding naar het noorden met de door te trekken Willem de Zwfjzerlaan, welke het verlengde van de provinciale weg no. 5 zal gaan vormen. Het werd n.l. zeer ongewenst geacht, dat de verbinding tussen de veemarkt en het parkeerter rein zou worden gevormd door een ge deelte van de vorenbeschreven belang rijke verkeersader, waarbij dan boven dien nog twee kruispunten zouden moeten worden gepasseerd. Voorts wer den ernstige bezwaren van stedebouw- kundige aard naar voren gebracht, tegen het ontwerpen van de nieuwe veemarkt op het Schuttersveld, dat een uitstekende gelegenheid biedt voor de representatieve gebouwen, welke in of onmiddellijk nabij de city thuis behoren (genoemd werd een cultureel centrum); de veemarkthal werd, ook al zou deze tevens voor andere manifestaties ge bruikt worden, in de city en bij culturele gebouwen niet goed passend geacht. Een en ander is voor B. en W. aan leiding geweest het veemarktvraagstuk opnieuw in zijn geheel onder ogen te zien. Zij zijn daarbij uitgegaan van het standpunt, dat zo enigszins mogelijk een oplossing moet worden gevonden, welke de weg voor een spoedige verwe zenlijking zal openen. B. en W. zijn tot de conclusie geko men, dat van het voornemen om de veemarkthal op het noordelijke deel van het Schuttersveld te bouwen dient te worden afgestapt en dat het gehele complex behoort te worden ingericht op een terrein in de omgeving van Groen oord, ten oosten van de Haarlemmerweg. Teneinde tot een gewijzigd besluit in deze te kunnen komen, hebben zij de architect, de heer G. Hamerpagt. ver zocht een nieuw schetsontwerp voor de markthal op de nieuwe plaats in te dienen en daarbij met het oog op de praktische mogelijkheid van verwezen lijking, zoveel mogelijk te traohten de kosten binnen aanvaardbare grenzen te houden. Was voor het Schuttersveld een waaiervormige veemarkthal ontworpen, het thans ontworpen schetsplan betreft een rechthoekige hal. De kosten van de bouw van de vee markthal met nevenruimten worden globaal geraamd op f. 2.000.000. De toegang tot het veemarktterrein is ontworpen ter plaatse van de uitmon ding van de Koningstraat op de Willem de Zwijgerlaan. Dit is wenselijk, teneinde het aantal kruispunten op de Willem de Zwijgerlaan zoveel mogelijk te beper ken, aangezien deze weg de functie als invalsweg van de provinciale weg no. 5 naar het Stationsplein moet vervullen. Om het linksafslaande en overstekende verkeer naar de ingang van het vee marktterrein voldoende opstelruimte te verschaffen, is hier de middenberm van de Willende Zwijgerlaan tot 15 m. ver breed. Het lossen van de vee-auto's zal aan de west- en noordzijde van de hal geschieden, alwaar voldoende ruimte is om goed en snel te kunnen manoeuvre ren. Het parkeerterrein is gesplitst in een deel voor vee-auto's en een deel voor personenauto's. Het front van de hal met de ingangspartij is naar de Willem de Zwijgerlaan gekeerd. Deze bebouwing is in de toekomst in oostelijke richting te verlengen met enkele kleine gebou wen voor diverse doeleinden, zodat te zamen met het demonstratieterrein een in stedebouwkundig opzicht geslaagde oplossing kan ontstaan. Aan de oostzijde van de markthal is een verhard plein ontworpen, waar gelegenheid bestaat voor de handel, welke met de veemarkt annex is. De oppervlakte van het markt terrein en die van het ontworpen par keerterrein met parkeerstrook zijn ge baseerd op een prognose van het aantal vee-auto's en personenauto's in de toe komst. De totaal nodig geachte opper vlakte bedraagt 9.60 ha, te weten: parkeergelegenheid 3.95 ha, veemarkt hal met aangrenzend terrein, inclusief pleintje 3.00 ha, demonstratieterrein 0.40 ha, omringende sloot met bermen en beplanting enz. 2.25 ha. Ook 3 oktober-feesterrein Omtrent het nieuwe veemarktplan hebben B. en W. met verschillende bij deze aangelegenheid betrokken instan ties, w.o. de Nederlandse Bond van Veehandelaren, de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren en de Leidse Middenstandscentrale, overleg gepleegd. Genoemde organisaties hebben zich met de situering van het veemarktcomplex verenigd; met enkele daarbij geuite wensen zullen B. en W. zoveel mogelijk rekening houden. Verder hebben zij ook een bespreking gehad met het bestuur van de Drie Octobervereniging, omdat het in de bedoeling ligt het veemarkt terrein, na de voltooiing van het com plex, als feestterrein voor de 3 oktober viering aan te wijzen. Het bestuur, dat het terrein van voldoende grootte acht voor een feestterrein, heeft enkele wen sen kenbaar gemaakt, welke B. en W. bij de verdere uitwerking van het plan in besohouwing zullen nemen. B. en W. stellen de raad voor door de architect G. Hamerpagt, te Arnhem, een uitgewerkt en besteksklaar plan voor de veemarkthal c.a. op een terrein ten oosten van de Haarlemmerweg, nabij „Groenoord", te doen vervaardigen en daartoe een bedrag van f. 50.000 be schikbaar te stellen. In verband met het bovenstaande plan dient het uitbreidingsplan te worden herzien en het raadsbesluit inzake ont eigening van percelen 'ten behoeve van de verbreding en doortrekking van de Schutterstraat te worden ingetrokken. In de zitting van 3 maart j.l. hebben B. en W. de toezegging gedaan om bin nen drie maanden een voorstel inzake demping van de Uiterstegracht aanhan gig te maken. Het werk hadden B. en W. reeds, in afwachting van de mogelijkheid om tot verwezenlijking daarvan te komen, op gegeven aan de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid n Zuid-Hol land als object, dat voor uitvoering als aanvullend openbaar werk in aanmer king zou komen. Nu intussen niet te verwachten is, dat uitvoering op laatstbedoelde voet in de naaste toekomst mogelijk zal zijn en ook naar de mening van B. en W. de dem ping van de Uiterstegracht een der meest urgente werken, zo niet het meest ur gente werk is en verder uitstel daarvan moeilijk te verantwoorden is, hebben zij nader besloten zo mogelijk de uitvoering van dit werk thans te bevorderen. NOORDWIJK AAN ZEE Woensdagavond 20 aug., 9 uur „THE STORK TOWN DIXIE KIDS". Donderdag- en vrijdagavond 8 uur TAFELTENNISTOERNOOI (Seinpostbeker). Dinsdag t.m. zondag: TENNISKAMPIOENSCHAPPEN. Het plan omvat het dempen van de Uiterstegracht, het daarin leggen van een riolering en de aanleg van een be strating, alsmede het vernieuwen van een gedeelte van de walmuur langs de Nieuwe Rijn. Volgens het plan verkrijgt de Uiter stegracht een rijwegbreedte van 7 m., met ter weerszijden parkeerstroken met variërende breedtes van 1,50 tot 1,80 m., terwijl de trottoirs 'n voldoende breedte zullen hebben. Het wegdek zal van een klinkerbestrating worden voorzien. De persleiding van het zuidelijk riool gemaal mondt uit in een woelkamer, welke in de Nieuwe Rijn is gelegen. Deze woelkamer, welke thans slechts één af voer heeft, namelijk naar de Middelste gracht, zal door een andere worden ver vangen, waarop de rioleringen van de Hooigracht, de Middelstegracht en de Uiterstegracht zullen worden aangeslo ten. Aangezien het in het voornemen ligt het afvalwater van Zuidwest tijdelijk te leiden naar de zuiveringsinrichting Noord, waartoe een verbindingsriool zal moeten worden gelegd, en het voor de bemaling van de droogweerafvoer in zuidwest naar die zuiveringsinrichting noodzakelijk is, dat het drukverlies in de rioleringen zo gering mogelijk zal zijn, zal in de Uiterstegracht een riolering met een doorsnede van 0,60 x 0,90 m. worden gelegd. Aan de zijde van de I Oude Rijn zijn 'twee nooduitlaten zonder I schuif ontworpen. Aan de zijde van de Nieuwe Rijn komt een nooduitlaat met schuif, die het mogelijk zal maken de i riolering in de Uiterstegracht door te spoelen. Met het oog öp de vorenbe doelde tijdelijke bemaling van het zuid westelijk stadsdeel en de te leggen rio- voor gezond haar, voor mooi haar Het een kan niet zonder bet ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond 1 €1 Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meerl Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! "Hie perfect hairdressino Beccham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Bezwaren van „Oud-Leiden" Het bestuur van de Ver. „Oud-Leiden" heeft zich met een adres gewend tot de Gemeenteraad, waarin het o.m. zegt: „De Vereniging „Oud-Leiden" heeft indertijd met volkomen begrip voor het verkeersprobleem Hoge RijndijkBree- straat geen bezwaar gemaakt tegen dem ping van het grootste stuk Levendaal. Ons bestuur begroet, gelijk in ons aan U gericht schrijven van 7 november 1956 reeds werd uiteengezet, de plannen van het gemeentebestuur tot demping van de Langegracht met instemming en zal zich evenmin verzetten tegen demping van de Uiterstegracht. In ons bovenaangehaald schrijven wezen wij vooral op de noodzaak eerst de algemene plannen op te stellen en daarvan de grote en het meest profijt opleverende onderdelen uit te voeren en niet telkens te beginnen met incidentele, juist voor het stadsschoon funeste, klei ne voorzieningen. lering in de Hooigracht, zal een ge deelte van de in de Oude Rijn liggende riolering door een zwaarder riool wor den vervangen. Wegens de zeer slechte toestand van de walmuur langs de Nieuwe Rijn, tussen de Kraaierbrug en de plaats, waar de rioolzinker ligt, zal deze worden vernieuwd. Verder zal langs de Oude Rijn, ter plaatse van de bestaande uitmonding van de Uiterste gracht, over een korte lengte een nieuwe walmuur worden gemaakt. Enige bedrijven lozen agressieve stof fen in de Uiterstegracht. Indien deze stoffen zouden worden afgevoerd in het in de Uiterstegracht te leggen riool, zou dit door die stoffen worden aangetast. In verband hiermede is in het plan mede opgenomen het leggen van een nieuw verzamelriool. waarin die stoffen zullen worden geloosd, met de nod.ge putten. Het riool, dat uit gresbuizen zal bestaan, is tegen die stoffen bestand. Het verzamelriool zal rechtstreeks op de Nieuwe Rijn lozen. De putten en het af- voerriool zal rech'tsstreeks op de Nieuwe Rijn lozen. De putten en het afvoerriool zullen van tijd tot tijd moeten worden gereinigd en de in de Nieuwe Rijn be zonken afvalstoffen worden verwijderd. De kosten der uit te voeren werken worden in totaal geraamd op f 600.000, welk bedrag in veertig jaren zal kun nen worden afgeschreven. B. en W. vragen tenslotte machtiging tot het treffen van maatregelen in ver band met de onteigening. In dit verband dachten wij, wat de grote voorzieningen betreft, in de eerste plaats aan de doorbraak oostelijk van de Zeepfabriek Sanders naar het noor den, waardoor een aanmerkelijke ont lasting van de binnenstad zal worden verkregen. Voorts wordt door ons ge dacht aan de afleiding van het verkeer uit de Rijnstreek naar de Bollenstreek door een directe verbinding van de Hoge Rijndijk bij Leiderdorp naar de Ringweg over de Zijl en het toekomstige veemarkt- terrein. Wat het thans aanhangig gemaakte plan betreft, koestert ons bestuur ten aanzien van de riolering de hoop. dat de mogelijkheid bestaat een oplossing te vinden, waardoor de beoogde riolering via Garenmarkt of op andere wijze op de Korevaarstraat kan worden aange sloten. Ten aanzien van 't verkeer moge ons bestuur met de meeste nadruk ondër Uw aandacht brengen, dat het dempen van het laatste stuk Levendaal het ver keer onvermijdelijk naar het Rapenburg zal zuigen, een gracht welke door zijn eigen aard en door zijn bebouwing totaal ongeschikt is voor verkeer van enige omvang. Ons bestuur wijst nog eens met de meest mogelijke klem op de noodzaak om juist te midden van de voortdurend groeiende huizenmassa met het steeds drukkere verkeer, evenals dit in de meeste andere oude beschavingscentra van West-Europa mogelijk blijkt te zijn, een zeker „reservaat" staande te hou den, waar evenals in een park zowel de inwoner als de vreemdeling een ogenblik rustig kan toeven. Juist dit laatste stuk Levendaal, met het zo fraaie gezicht op de zojuist met zeer veel kosten gerestau reerde toren van de Lodewijks-kapel, betekent de onmisbare inleiding tot of aansluiting op Steenschuur en Rapen burg. Deze grachten, waar het water in zekere mate de functie van het groen langs straten en wegen van andere ste den vervult, vormen met de Breestraat het meest karakteristieke beeld onzer stad, waardoor Leiden zich van vele andere steden onderscheidt en een eigen cachet heeft weten te bewaren. Met alle begrip voor het veiiangen om de nodige voortvarendheid te betonen, veroorlooft ons bestuur zich U te ver zoeken het bovenstaande in ernstige overweging te nemen alvorens een be slissing te nemen, welke onherstelbare schade aan het Leidse stadsbeeld zal toebrengen, alsnog opdracht te geven de beoogde voorzieningen in andere rich ting té doen leiden". Zoals wij reeds gisteren vermeldden, zal ingaande 1 september a.s. de wel zeer bekende uitspanning „Het Witte Huis", gelegen aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, nabij het viaduct van Rijksweg 4A, worden opgeheven. De huidige eigenaar die heer A. L. van der Geer heeft het gehele complex ver kocht aam de pottery van die fa. Zaal berg. „Het Witte Huis" is een der oudste uitspanningen langs de Rijn tussen Lei den en Utrecht, Ruiim honderdvijftig jaar hebben de deuren voor de gasten altijd open gestaan. Als zodanig heeft het cafe, annex uitspanning, dan ook haar diensten in ruime mate vooral aan de langs trekkende weggebruikers be wezen. De heer Van der Geer heeft het be drijf ruim twintig jaar geleden over genomen van de fam. Kerkeling, terwijl daarvoor de familie's Compter en Ruijgrok ais eigenaressen bekend zijn. De heer Van der Geer had te voren het Koffiehuis „De eerste aanleg" aan de Haagse Schouw, waar hij echter door verbetering van dit kruispunt en een parkeerverbod voor zyn koffiehuis in 1938 genoodzaakt was te verdwijnen. Toen kon hij de hand leggen op „Het Witte Huls" Thans is het dus zover, dat „het Witte Huis" eind van deze maand als café- restaurant zal ophouden te bestaan. Wy zyn ervan overtuigd, dat dit vooral ook voor de verenigingen die er hun club huis jaren lang gehad hebben wel even vreemd zal zyn. te meer ook daar het echtpaar Van der Geer steeds en voor een ieder klaar heeft gestaan. Na de /opheffing van het bedrijf, blijft het echtpaar achter het door de fa. Zaalberg te verbouwen pand wonen en zuililen zij als huisbewaarders voor de fa. Zaalberg optreden TOCH EEN MOOI RESULTAAT De voor de Vereniging „Het Zonnehuis" afdeling Leiden gehouden collecte heeft, ondanks het feit dat deze collecte in de vakantiemaand augustus viel, f 984 opge bracht. In de zitting van 20 november 1956 heeft de Raad om preadvies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van de heren J. H. SchtiMer, L. Questroo, J. G. Ha/gems en P. C. A. ten Broek, inzake verbetering van' het wegdek van de Hooigracht. Als gevolg van de beperking van de bestedingen ten aanzien van de inves teringen hebben B. en W het indienen van een voorstel om voor de noodza kelijke verbetering van het wegdek van de Hooigracht een krediet beschikbaar te stellen, moeten opschorten. Waar de verbetering van de Hooigracht naar de mening van B. en W. tot dte meest ur gente werken behoort, waarvan verder uitstel moeilijk te verantwoorden is, hebben zij besloten de uitvoering van dit werk thans te bevordei-en. Volgens het door B. en W. ontworpen plan verkrijgt de Hooigracht een rijweg ter breedite van 9 meter, terwijl deze bij de Ir. Driessenstraait zodanig is gepro jecteerd, dat aldaar twee rijbanen ko men ter breedte van 6 meter met tus senliggende verkeersgeleiders. Ter weers zijden zijn trottoirs ontworpen, waarin parkeerstroken ter breedte van 2.25 m zijn opgenomen Bij het St.-Elisabeths ziekenhuis is de parkeerstrook, in ver band met de vele te verwachten par kerende auto's over een grotere lengte doorgetrokken dan de overige. Er zal in de Hooigracht een nieuwe riolering met buis- en kolklozingen worden gelegd. De riolering wordt een gedeelte stanniool en zal te zijnertijd. na te zijn doorgetrok ken, worden aangesloten op het noor delijk rioolgemaal. Voor de buis- en kolklozingen zyn in de parkeerstroken en trottoirs, voorzoveel mogelijk, kleine verzamelschachten ontworpen, welke met het grote idool in verbinding zullen worden gebracht. Hierdoor wordt zoveel mogelyk voorkomen, dat in de toekomst voor rioolwerkzaamheden de gefun deerde weg moet worden opgebroken Het weggedeelte, liggende tussen de Kaasmarkt en de Nieuwstraat verkrijgt namelijk een asfaltdek op fundering. De op de gepekte brug en de Nieuwe Rijn aansluitende gedeelten zullen niet wor den gefundeerd en voorshands van een klinkerverharding worden voorzien. De trottoirs zullen met be ton tegels worden aangelegd de inritten met betonstenen. Teneinde de trottoirs, waarin de di verse kabels en leidingen zullen worden gelegd, op de nodige breedte te kunnen verkrijgen, zullen langs de Hooigracht aanwezige stoepen en hekwerken moe ten worden verwijderd. Echter moet re kening worden gehouden met de om standigheid, dat enige der hekwerken staan vermeld op de Voorlopige lijst van Nederlandse Monumenten van Geschie denis en Kunst. Dienaangaande wordt het nodige overleg gepleegd De kosten der uit te voeren werken worden geraamd op f. 472.000,welk bedrag in veertig jaren zal kunnen wor den afgeschreven. Aankoop fabrieksgebouwencomplex Zoals eveneens reeds eerder gemeld, heeft Van Wijk en Heringa N.V. geves tigd alhier, aan de gemeente te koop aangeboden haar fabrieksgebouwencom plex. benevens 8 woningen en een open erf, staande en gelegen tussen de Veste- straat en de Uiterstegracht, voor de prijs van f. 350.000,— in totaal. In verband met de voorgenomen sane ring van dit stadsdeel is het bezit van dit fabriekscomplex ca. voor de ge meente van belang. De prijs van f. 350.000,achten B. en W. aanne melijk. B. en W. stellen derhalve voor diiit complex in het belang van de volks huisvesting aan te kopen. Tenslotte komt er nog een voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor het stichten van een gnossierscentrum voor groenten en fruit op een terrein aan de Rooseveltstraat Bijzonderheden dien aangaande zullen nader worden bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3