PAD*., De oorzaak van de ramp met de Hugo de Groot nog een mysterie Poging van Engeland met IJsland tot overeenstemming te komen Met een enkel woord ftlWÏOMMCL Agenda DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Vervolg van pag. 1 (Van onze Londen se correspondent) De lijkschouwing werd fisteren ge houden in de balzaal van een hotel in het Ierse vissersdorpje Galway. De zit ting duurde büna vijf volle uren. De me dische getuigenverklaringen werden af gelegd door dr. John Kennedy, profes sor aan de medische faculteit van Gal way. De door hem afgelegde verklarin gen doen weer ernstige twijfel rijzen aan de theorie van een explosie in de lucht. Integendeel, zo verklaarde dr. Kennedy, de verwondingen schijnen er niet op te wijzen, dat een explosie direct de dood van de slachtoffers heeft veroorzaakt. Maar er zijn evenmin aanwijzingen voor dood door verdrinking. Feitelijk zijn er alleen negatieve bewijzen.... Maar daaruit kaïn blijken dat de ver wondingen van die slachtoffers in twee fasen werden veroorzaakt. In eerste in stantie door schokken in de lucht, waarvan enkele vermoedelijk ernstig ge noeg waren om de dood te veroorzaken. Maar waarschijnlijk, aldus dr. Kennedy, is het merendeel der inzittenden om het leven gekomen door de enorme klap, waarmede de Super - Cons teil ation op het water is tereoht gekomen. Enkele lichte brandwonden bij twee geborgen slachtoffers werden vermoedelijk ver oorzaakt door gloeiende delen van het Parijs 9 Vervolg van pag. 1 Grote driehoek rijs-Boim-Rome Italiaanse brug Van de Italianen wordt thans verteld, dat de gehele actie in het Midden- Oosten bij hen het verlangen heeft ge wekt er weer eens een eigen buiten landse politieke conceptie op na te gaan houden. Een eigen Middellandse Zee- politiek moge thans met de overheer sende positie van de Amerikaanse zesde vloot onmogelijk voor de realist Fanfani zijn, zijns inziens is het wel mogelijk, dat er via Rome een brug wordt geslagen tussen het Arabische nationalisme en de Europese samenwerkende naties. Fanfani reisde daarvoor naar Bonn en Parijs, waar men toonde door zwij gen dan wel door hardop spreken dat men ieder voor zich zijn eigen gedachten had over wat er in het Midden-Oosten geschiedde. De energieke Fanfani be hoefde zyn inziens niet in Brussel of Den Haag aan te kloppen: zijn opvat ting, dat zijn land als brug tussen het Midden-Oosten en Europa zou kunnen dienen, behoefde zyns inziens namelijk kennelijk geen overleg met de Benelux. Niet omdat Nederland of België „be last" zouden zyn met een koloniaal he den of verleden, dat is Frankrijk ook, maar omdat in Parijs, Bonn en Rome in feite meningen werden verkondigd, die afweken van de Brits-Amerikaanse con cepties, waardoor het zin voor de Ita lianen had om hier eens te informeren. Ook al omdat de laatste weken in Parijs zeker, en ook misschien in Rome een idee van zelfstandig denken inzake de buitenlandse politiek was ontstaan. De Gaulle's ideeën aangaande Frankrijk als grote mogendheid zijn alom bekend. In strijd met idealen Op deze wijze kon een samenspel in de driehoek Rome-Parijs-Bonn ont staan. In elk van deze drie steden wordt met betrekking tot het Midden-Oosten min of meer anders gedacht dan in Washington en Londen en in Brussel en Den Haag! In Bonn, uiterst gevoelig voor Amerikaanse lange tenen, acht men het veel te ver gaand om te zeggen, dat deze gelijkheid in positie van het grote Europese drietal ten opzichte van Wash ington zal lelden tot een soort Europees samengaan (thans reeds op zeker mili tair terrein) tussen Rome, Parijs en Bonn, waarvoor de Italianen en zeker de Fransen voelen. Voor de drie Benelux-staten, zich eer der bewust van hun machteloosheid, zit in dit alles iets bitters. Wigny's gesprek in Bonn zal zeker gegaan zijn over de uitsluiting van de Benelux-staten uit het driehoeksoverleg Bonn-Rome-Parys. Een dergelijke uitsluiting kan nu een maal voor de Europese samenwerking waar het grote èn het kleine Europese drietal naast elkaar staan, pijnlijk wor den. Zy is ook in flagrante strijd met het streven om van Europa iets te ma ken, economisch en politiek. Zy prvst zeker niet in de Westduitse conceptie, waar men èn inzake de Europese samen werking èn inzake het leunen tegen de Verenigde Staten niet bereid is af te wyken van het totdusver ingenomen standpunt. Het was dan ook veelzeggend dat Von Brentano er woensdag tegen over zijn Belgische collega op wees, dat Duitsland en België verder moeten samenwerken in het Europese geheel en dat Wigny zelf zei, dat de inhoud van het Duits-Belgische verdrag niet zo be langrijk was als de geest, waarin het is gemaakt. Tenslotte is eer tussen Ne derland en Duitsland nog niet zo'n verdrag tot stand gekomen! Economische betekenis van noordoostelijke doorvaart vliegtuig als gevolg vam wrijvingen door de val. Vast staat, dat in alle gevallen de richtingen van de klap van voor naar achteren is geweest, zodat vrijwel zeker is dat het toestel met- de neus het eerst op het water is terecht gekomen en dat de verwondingen aan de lagere delen van de lichamen der slachtoffers waar schijnlijk zijn veroorzaakt door deze harde klap. Maar volgens dr. Kennedy werkte toen het hart van enkele van die slachtoffers vermoedelijk nog. Uit verklaringen van de schippers van de drie Franse treilers, die een kleine honderd kilometer van de plaats des onheils aan het vissen waren, bleek, dat zij niets gezien of gehoord hadden, dat op een ramp of een explosie kan dui den. De stoffelijke resten van de 25 niet geïdentificeerde slachtoffers zullen van daag in Galway worden begraven Zoals wij al zeiden, het resultaat van de zitting van gasteren is. dat de oor zaak van de ramp nog een even groot mysterie is als deze sinds donderdag steeds is geweest Opnieuw kunnen en zullen allerlei theorieën worden opgesteld en een hiervan is thans dat een van de 4 mo toren door „overspeeddng" (motor maakt dan te veel toeren en draalt zichzelf dan kapot) een propeller afwierp, die zich óf in een vleugel ploegde en déze deed af breken óf met fatale gevolgen door de romp van het toestel sloeg. Britse luchtvaartexperts verklaarden, dat dit by Amerikaanse motoren meer is voorgekomen. Wanneer men dit wil vaststellen, zal men echter moeten trachten de motoren van de zeebodem te lichten, maar tot dusver is men nog niet begonnen met een grootscheepse berging van de rest van de „Hugo de Groot". De Britse televisie-onderneming „Pye Ltd" heeft aangeboden hulp te bieden met haar onderwater t.v.-camera en ook de Britse Marine heeft reeds hulp toe gezegd. Berging van het toestel, zou, naar een woordvoerder van de KLM op Shannon zei. niet gemakkeiyk zyn, maar niettemin mogelijk. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal verder in Den Haag ge schieden. Ruim 47.000 B.L.O.- leerlingen Op 1 januari 1958 waren er in Neder land 467 scholen voor B.L.O. met 47.047 leerlingen en 3.303 hoofden en onder- wyzers. Aldus blijkt uit de dezer dagen verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Statistiek van het buitengewoon lager onderwijs, 1955—1958". De meest omvangrijke groep van het B.L.O., het zwakzinnigenonderwijs, telde 34.643 leerlingen. Verbroedering te Kerkrade Vijfduizend toehoorders hebben gister avond te Kerkrade in de grote concerthal van het wereldmuziekcon cours geluisterd naar Beethovens Negen de Symfonie, die als symbool van de verbroedering der volkeren, waaraan Kerkrade poogt bij te dragen, werd uitgevoerd. Beethovens werk werd onder leiding van Willy Fues vertolkt door de Instrumental Verein uit Wuppertal samen met twee koorverenigingen uit dezelfde stad. In totaal stonden er 350 uitvoerenden op het podium. Aan het slot van het concert brachten de dui zenden toehoorders staande een minu tenlange ovatie. Het concert groeide door zijn onver wacht gave uitvoering uit tot een nieuw hoogtepunt van het wereldmuziekcon cours. Aan het begin van het concert gaf de musicoloog Wouter Paap een boeien de inleiding op het concert. Zeer vele Duitsers uit het naburige grensgebied bevonden zich onder de toehoorders. Namaakstad te Eist (Speciale berichtgeving) Te Eist wordt een namaakstad „Eikel- dam" gebouwd, die slechts drie dagen zal bestaan. Dit namaakstadje zal ver rijzen op het terrein van jeugdherberg de „Eikelenkamp" aan de Veenendaalse- straatweg te Eist. Het stadje wordt ge bouwd ter gelegenheid van de 10de nationale trekkersronde van de Neder landse Jeugdherbergcentrale, die op 29, 30 en 31 augustus a.s. wordt gehouden. Voor het stadje zal men een Oud hollandse poort bouwen, waarop een hellebaardier de wacht zal betrekken. Gezeten in de oude brandweerwagen van Eist, die thans het eigendom is van vader Holierook, de beheerder van Eikelenkamp, zal de nog te benoemen burgemeester van Eikeldam met gevolg voor komen rijden, waarna hij met een enorme sleutel de poort zal openen. Meer dan 1.000 trekkers nemen aan deze jubileumronde deel. Britse vissers mogen zicli met waterslang tegen enterende IJslanders verdedigen (Van onze correspondent te Londen) Engeland zal nog een laatste poging doen om een openlijke breuk met IJsland over de uitbreiding van de territoriale wateren van dit eiland en dus van de visgronden te voorkomen. Het stelde gisteren «en internationale conferentie voor met andere visserslanden, waar onder Denemarken, Noorwegen en West-Duitsland. Tot veler ver rassing ging ook de IJslandse regering hiermee akkoord, hoewel zij verklaarde alleen te willen luisteren en niet te onderhandelen. De hoop, dat ter elfder ure een con flict kan worden vermeden, is hiermede iets gestegen, maar het Britse ministe rie gaat niettemin door met het opstel len van plannen voor een geconcentreer de visserij-aanval op 1 september met 100 Britse vissersschepen beschermd door vijf marine-vaartuigen. De Britse vissers hebben opdracht ge kregen in drie groepen de nieuwe twaalf mijlszone te overschrijden en eventueel tot de oude vier mylsgrens op te rukken. In geen geval mogen de vissers wapens meenemen en als zij worden geënterd door de IJslanders, zich hoogstens ver dedigen met de waterslang. Een van de beschermingsvaartuigen, de Eastbourn, is echter bewapend met twee elf-centi meter en twee luchtdoelkanonnen plus dieptebommen. Niettemin willen de Britten het liefst alle kans op strijd met de IJslanders welke onvermijdelijk ernstige gevolgen voor de NAVO zal hebben, voorkomen. Engeland en de andere Europese vis- serijlanden zijn niet alleen verontwaar- Bij het Westberlijns vliegveld Tempelhof kan men op de auto wegen dit merkwaardige verkeers bord vinden. Wanneer een vlieg tuig landt of opstijgt, moeten de auto's netjes wachten. BINNENLAND In de aula van de Landbouwhoge school te Wageningen heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor- 1 Gulllermo Patricio Kelly, zieming dr. Ir. A. Vondeling, een lnternatlo- j was van ex-president Perons nale bijeenkomst van een studiegroep landbouwdeskundigen geopend. Deze kaart laat duidelijk zien, welke economische betekenis de noordoostelijke doorsart voor de scheepvaart kan krijgen. De route JapanLonden, welke via het Panamakanaal ongeveer 22.200 kilometer bedraagt, wordt dan verkort tot ongeveer 12.100 kilometer! i Mallk Flxoz Chan Noen, de Pakls- i taanse minister-president, heeft gisteren gezegd, ln Iedere plaats die Nehroe maar wenst met de Indiase premier te willen spreken over de toestand, welke het ge- I volg ls van grensgeschillen. die leider pen", ls ln Buenos Aires gearresteerd. Hij werd sedert 1956 door de politie gezocht, nadat hij uit een gevangenis was ont snapt. HIJ wordt onder meer beschuldigd van het doodschieten van een communist. Kelly brak enige weken geleden met Peron, die thans in ballingschap leeft, en verklaarde, dat de enige hoop voor Ar gentinië ls terug te keren naar demo cratische methoden door het verlenen van steun aan president Arturo Frondizl. In de Sovjet-Unie ls een serie docu menten gepubliceerd betreffende de di plomatieke betrekkingen tussen heersers in Centraal-Azlë en Westeuropese vorsten ln de vijftiende eeuw, zoals corresponden tie tussen Tlmoer Lenk en de Koningen van Frankrfik en Engeland. Bij uitgebreide proefnemingen is ge bleken. dat een ln Australië ontwikkelde anti-tankraket van de naam MalkaTa een trefkans van bijna honderd procent heeft. Dit is officieel in Canberra meegedeeld. BVMBHWHHNet de aflevering van 150 cloor dige schending van het luchtruim der bestelde wapens van dit type is een begin gemaakt. In Schotland zullen er volgende maand nieuwe proeven mee worden ge nomen. Het ls een gemakkelijk mee te nemen wapen en er is weinig oefening nodig om het te bedienen. ln verband met de regeringswisseling in Suriname, zijn portefeuille ter beschik king van de Surinaamse regering gesteld. Naar men te Paramaribo verwacht, zal mr. Pos ln zijn ambt worden herbenoemd. De 42-Jarige landbouwer K. Kulzlnga uit Garmerwolde. die op 6 augustus J.l. het slachtoffer werd van een Jachtongeluk en vrij ernstig gewond naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen werd ge bracht, ls daar thans overleden. Hij was met een vriend aan het jagen, toen het Jachtgeweer van deze vriend pér ongeluk afging. De landbouwer werd door het schot in de buik getroffen. BUITENLAND Het Oostduitse ministerie van bui tenlandse Zaken heeft gisteravond ln Ber lijn een verklaring uitgegeven, waarin geprotesteerd wordt tegen ..nieuwe, veel ulaige schending van het 'WÊÊÊÊM Duitse democratische republiek door NA VO-straallagers" De verklaring noemt vleT gevallen (op 13 en 15 augustus) waarin Westelijke straaljagers boven Dost- duits gebied zouden hebben gevlogen. digd over de uitbreiding zelf, maar ook over het feit dat IJsland dit volledig op eigen houtje deed met de kennelijke be doeling meer vis voor zichzelf te hou den, die het tegen zeer aantrekkelijke prijzen aan de Sovjet Unie kwijt kan. Engeland zal vermoedelijk uiteindelijk wel akkoord willen gaan met een uit breiding van IJslands territoriale wate ren van vier tot zes mijl en de bedoeling van de conferentie ls de IJslanders er toe te brengen hun uitbreiding via een geldig internationaal verdrag met an dere belanghebbende staten te laten vastleggen. Tot zover onze correspon dent. EERBIEDIGING DOOR OOST-DUITSLAND Oost-Duitsland zal de uitbreiding van de IJslandse territoriale wateren tot 12 myi eerbiedigen. De uitbreiding is „niet in strijd met internationale overeen komsten", aldus een communiqué van het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken. Radio-Moskou verklaarde maandag avond, dat „een krachtige Britse vloot, o.a. bestaande uit een torpedobootjager en fregatten, op dit ogenblik gealar meerd wordt om op te stomen naar IJs land en de Britse treilervloot te steunen die van plan is in de IJslandse wateren te vissen". Alsof „de voorbeelden van Libanon en Jordanië nog niet genoeg zijn, geeft En geland nu een prachtig voorbeeld hoe het de rechten van kleine landen eer biedigt", aldus de commentaar uit Mos kou. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn de V.S. van mening, dat de pogin gen van IJsland om buitenlandse trei lers uit de rijke visgronden nabij zijn kust te weren, op een twijfelachtige ju ridische basis berusten. De V S. nemen echter een neutrale houding aan in het geschil tussen IJs- land en Engeland, die beiden deelgeno ten zijn in de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie. Genoemde functionarissen zeiden dat de V.S. de driemijlszone als territoriale wateren erkennen en niet kunnen inzien hoe het Britse besluit om in de verboden zone te vissen een inbreuk op IJslands territoriale onschendbaarheid kan vor men. Joego-Slavië vraagt Amerika kredieten Ter vervanging van deel van Russische lening Joego-Slavlë heeft de Verenigde Sta ten verzocht om economische kredieten met een lange looptijd tot een totaal bedrag van 300 tot 350 miljoen dollar voor de opbouw van de Joegoslavische industrie, aldus werd gisteren in wel ingelichte kringen te Belgrado gezegd. De kredieten zouden een deel van de lening vervangen, die in mei door de Sovjet-Unie werd opgeschort, maar zou den ook bestemd zijn voor andere industriële projecten, die buiten de oorspronkelijke overeenkomst met de Sovjet-Unie vallen. De Amerikaanse regering heeft het Joegoslavische verzoek in welwillende overweging genomen. Joego-Slavië heeft vorige week Enge land gepolst aangaande de leveranties van dringend nodige uitrusting. Ook in andere Westelijke landen, waaronder Italië, Frankrijk en West-Duitsland, zouden Joegoslavische diplomaten finan ciële hulp trachten los te krUgen. De enige hulp van betekenis die Joego- Slavië nu van het Westen ontvangt, is een jaariykse lening van landbouw- produkten van de Verenigde Staten, die vorig jaar in het geheel 62.500.000 dollar beliep. Weer veel slachtoffers van aardbeving in West-Perzië Volgens in Teheran ontvangen be richten, zijn 500 mensen om het leven gekomen by aardbevingen in het westen van Perzië. De aardbevingen begonnen in het weekeinde en diuurden gisteren nog voort Een ooggetuige heeft volgens Perzische kranten verklaard dat hij in het gebied van Hamaëan 20Ó ïyken had geteld, die uit de puinhopen waren ge borgen. Hossein Chatlbi, directeur van de Perzische Rode-Kruisorganisatie, was ,van mening, dat het aantal slachtoffers in de krantenberichten is overdreven. HU verwachtte, dat er niet meer dan zestig doden zyn gevallen. Ook de gou verneur van de getroffen gebieden heeft verklaard, dat het aantal slachtoffers, ondanks de verwoesting van een groot aantal huizen en andere gebouwen be- trekkelijk gering is, daar het grootste deel van de bevolking wegens het warme weer in de openlucht sliep. Het vorig jaar kwamen in West- Perzië door een aardbeving ongeveer 1,400 mensen om het leven. Film over televisie-vooruitgang Carillon Films te Ryswijk is thans bezig met de uitvoering van een zeer belangryk object: de vervaardiging van een documentaire met een uitgebreid speelfilmelement: „Venster op Europa". Deze film is gewijd aan de vooruit gang van de televisie in Europa en de betekenis tonen van de televisie voor de mensen in de verschillende landen: vrü- t J c i t S V VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Mon sieur Beaucalre. hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Pianorecital. 22.25 Zang en hardp. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21— 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 K.V.P.. pol.caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Le Nozze di Figaro, opera. (In de pauze: 20.5021.05 Act.). 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 2020 In het rijk der hamsters, film. 20.3521.50 Film. VOOR WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor h. platteland. 12.38 Gram. 12.50 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. 13.45 De verme tele ontdekkingsreizen naar het Noord- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de Jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 VARA's versierde vakantietips. 17.35 Europese atletiekkam pioenschappen te Stockholm. 17.50 Rege- ringsultz.: Rijksdelen Over zee: Wat eten wy op Curasao?, door Willy van Elten- Mooyman. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Radlo-actlvltelt in het menselijk lichaam door dr. C. J. H. v. d. Broek. Tweede lezing. 19.00 Voor de kind. 19.10 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 19.15 De Nederlandse Dag op de Expo. VPRO: 1930 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Metropole Ork. 20.45: NIEUWE UITGAVEN SPEURTOCHT DOOR DIERENLAND Als derde deel van de serie Wonder- wereldboeken verscheen in opdracht van de Erven Wed. J. van Nelle N.V. te Rot terdam „Speurtocht door Dierenland", geschreven door ir. F. J. Appelman, di recteur van de Diergaar de Blij dorp en de Journalist B. Bruins. Frlso Henstra maak te de ontwerpen voor de 62 grote en kleine illustraties in vijfkleurendruk. De pakkende tekst zal oud en jong er naar doen verlangen ook dit vervolg op „Geheimen van de zee" en „Avonturen met Atomen" in zijn bezit te hebben. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Expo. 8 uur nam. WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van bezinning. 12.501.20 uur nam. ..In den Vergulden Turk": Aandeelhou- dersverg. N V Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zn. 11 uur voorm. Pieterskerk: Avondgebed te 1\'2 u. nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7J uur nam. Levendaal 3042Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Par- fumerleënfabriek v/h. Sanders en Co. 7.30 uur nam. Rijnsburger weg 133: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Dahliakwe- kerlj Ballego. 7 1/4 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (vestibule)InschTijving Ha ring en Wittebrood 3 Oktober. 610 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5i uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Antwerpen. 6.52 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.e.m. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark i Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederlanu. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet der Rijksuniversiteit. Kloksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J G Wert- helm (t.e.m 30 augustus): werkdagen ge opend 25 uur Zon- en feestdagen geslo ten BIOSCOPEN. Trianon „The African lion" a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De brug over de Kwal", 14 Jaar. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Luxor Song- en Jazzfestival, a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „In Iedere straat een bruidje", 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. 's Mid dags „Dik Trom", a.l. Lldo „Opoe in het mannenbad", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Leiden door Apotheek Herdingh Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlna- park 8, tel 26274. Bt) geeD gehooi by Uw buisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. wel iedereen krygt thans geregeld met dit nog zo jonge medium te maken. Onder leiding van Ted de Wit, die belast is met produktie en regie, en met Jan Schefer aan de camera, worden opnamen gemaakt in Nederland, België, Frankrijk. Italië, Groot-Brittannië, De nemarken en West-Berlyn. In al die landen worden scènes gespeeld door ar tiesten uit die landen. Een dergelijke documentaire met uitgebreid speelfilm element maakte men by Carillon Films al eerder: Generator 4. De organisatie ervan is meer-omvattend dan die van een normale speelfilm, welke in één land wordt opgenomen. „Venster op Europa" zal in het eind van dit jaar in roulering komen. Er worden enige honderden kopieën van ge maakt, in vyf of zes talenversies. De ge speelde scènes blyven overigens alle in de taal van de artiesten, die ze spelen, maar ze zullen toch ook voor toeschou wers in andere landen begrypeiyk zyn. Dat gelukkige huwelijk, hoorspel. 22.09 Pianorecital. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Vocaal ens. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nws. 13.15 Met PTT op pad. 13.20 Ork.conc. 13.50 Gram. 14.40 Omr.- ork. en solist. 15.35 Clavecimbel en vlooi. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Volksliedjes. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartier. 18.15 Spectrum v. d. Christelijk organi satie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Dubbel mannenkwart. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. 20.45 Residentie-orkest en solist. 21.40 Tot ziens in Jeruzalem, rep. 22.00 Residentie-orkest (verv.). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.1524.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROORAMMA DRAADOMROEP over de 4e yjn van 1820 uur Olmützer Quargeln, The Moravian Brass Winds; Marlanka, komm zu mlr. Der Wen- zei auf der Alm, Die Felsenwandler; Jodel Landler, Das Dolomlten Trio; Ellmauer Polka, Die Hopfgartener Waldmuslkanten; Steig'n mlr aufs, Das Dolomiten Trio; 's Maiglöckerl, Die Hopfgartener Waldmusl kanten; Josefi Polka, Die Feisenwandler; Steig' den Berg hlnauf. Die Feierslnger; Grüss Euch Gott. Das Dolomlten Trio; Haidauer Schuplattler, Die Schlernhexen; Bauernlandler, Die Felsenwandler; The Tyrolese sparrow polka, Maurice Larcange; La moulinette. Au bord de la Tamise, Or kest Franck Pourcel; Luxemburg polka, C'est magnifique, Lucienne Delyle; Un an- ge comme ?a, Ton sourlre est dans mon coeur, George Jouvin; Mea culpa, Vlellle Rue d'Ajaccio, Domingo Ramon; Pam pou de Bell bottom blues. Orkest Hubert Ros- talng; Mets deux thunes dans le bastrin- gue, Lucienne Delyle; Fleur de mon coeur, Serenade Antlllalse, Rico's Creole Band; Marchand de fleurs, Creoles Festi vity, Maurice Larcange, The Mexican tam bourine, Noches de Mazathl&n. Orkest Ro berto del Gado; Clellto Undo, Le Malague- na, Rel do Congo, Lourdinha Brasil; Es- cravo do Engenho, Green eyes. Orkest Ro berto del Gado; Ruega por "nosotros, Ama- pola, Tatu, Lourdinha Brasil; Baiana Din- gosa. El Jarabe tapatlo, Orkest Roberto del Gado; El rascapetate. La bamba. TELEVISIE-PROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jounr. en weeroverzlcht. KRO: 20.20 Vademecum. 21.00 'tKomt door het weer, toneelspel. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.30 Voor de boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar, progr. 13.40 Lichte muz. 13.55 Cricketultsl. 14.00 Caus. 14.15 Ork.conc. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 1645 Voor oudere mensen. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 1815 Stad en land. 18.40 Sportber. 18.45 Volksdansen. 19.00 Gram. 19.30 Henrv Wood Promenade Conc. 21.00 Nws. 21.15 Verv. v. d. Prome nade-Concert. 22.05 Voordr. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gram. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor dracht. 14.15 Voordracht. 14.30 Nws. Daarna: Muzikale caus. 15.00 Lichte muz. 15.30 Nws. en sportber. 15.50 Ork.conc. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gram. 18.30 Sportrep. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuziek. 23.30 Nws. en ge var. muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Operamuz. 16.00 Pianokwart. 17.00 Nws. 17.35 Verz.progr. 19.00 Nws. 19.50 Kamermuz. 21.45 Nws. 22.10 Klass. muz. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.05 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.00 Symf.conc. 17.15 Parsifal, opera. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in.: 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Blaasens. 15.35 Altviool en piano. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Volksliederen. 17.50 Eoekbespr. 18.00 Sollstenconc. 18.20 Beiaardconc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 20.15. 20.45 en 21.00 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zee lieden. 484 in. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 en 14.15 Idem. 15.15 Kool zang. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 16.15 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 en 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 We- reldnws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Vrr. hedenmorgen 7 uur) •o a <0 10 bó ■s 3 2 3 s*, S 6 M Helsinki geh. bew. n 5 17 l Stockholm zwaar bew. n 3 18 0.1 Oslo onbewolkt windstil 24 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 4 18 0 Aberdeen regen ono 1 17 3 Londen mLst windstil 19 10 Amsterdam zwaar bew. zzo 2 24 5 Brussel zwaar bew. zw 4 24 3 Luxemburg zwaar bew. wzw 1 25 5 Parijs zwaar bew. zzo 2 26 19 Bordeaux regenbul w 5 27 4 Grenoble zwaar bew. windstil 34 0 Nice zwaar bew. n 4 26 0 Berlijn licht bew. ono 4 25 0 Frankfort licht bew. nno 3 27 35 München half bew. z 2 27 0 Zürlch zwaar bew. wnw 2 27 0 Genève zwaar bew. nno 1 28 0 Locarno half bew. no 2 24 14 Wenen half bew. wnw 2 30 0 Innsbruck lioht bew. w 4 29 0 Rome onbewolkt windstil 32 0 AJacclo half bew. nno 2 30 0 Madrid lioht bew. w 4 27 0 Mallorca zwaar bew. windstil Algiers licht bew. zo 1 39 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2