WAS EXPLOSIE OORZAAK VAN RAMP MET „HUGO DE GROOT"? New York zoekt naar resolutie, die voor tweederden aanvaardbaar is WEERBERICHT Alle opsporingsiverkzaamheclen zijn nu gestaakt Ex-premier Boelganin krijgt een nieuwe functie, ver van Moskou Fa. D. KRET Zn. Het schavenen stemmenwinnen is thans in volle gang 97ste jaargang ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 No. 29519 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VELE DRINGENDE VRAGEN ONBEANTWOORD Stoffelijke resten naar Galway gebracht Advertentie in gebruik genomen constellations tot het meest gebruikte en beproefde vlieg tuigtype op de Noordatlantische route behoort. Dit maakt het mysterie van de plotselinge ramp, seconden nadat de gezagvoerder aan Shannon had gemeld, dat hij op zijn route zat en „alles in orde" was, nog groter. Zoeken gestaakt Wat is de oorzaak van de ramp met de KLM Super-Constellation „Hugo de Groot"? Hoe kon het toestel van grote hoogte zo plotseling in zee storten, zonder dat er ook maar tijd was om een noodsignaal uit te zenden? Wijzen de zware brandwonden en verminkingen van de geborgen slachtoffers niet op een explosie in de lucht? Deze en andere dringende vragen kan de KLM nog niet beantwoorden. In dit stadium van het onderzoek, aldus een woordvoerder van de nationale luchtvaartmaatschappij, is het zeer gevaarlijk conclusies te trekken, die naderhand wel eens voorbarig kunnen blijken te zijn. De kapiteins der reddingsschepen hebben tegenover de leden van de commissie van onderzoek alleen gesproken over „vermoedens van een explosie". Slechts de chemische analyse van gevonden materiaal zal kunnen bijdragen tot de oplossing van het probleem of er van een explosie en/of brand sprake is geweest. Wat betreft de verwondingen van de slachtoffers, zal men moeten afwachten tot de rapporten der medici binnen zijn. Vier oorzaken zijn slechts mogelijk Over het algemeen kunnen er vier oorzaken voor een ramp worden aangegeven: slecht weer, een breuk in de drukcabine, welke een vlieg tuig uit elkaar doen spatten, zoals destijds bij de Cornet straalvliegtui gen, een motorstoring of breuk in de brandstof leiding welke een explosie veroorzaken en een vleugel kunnen doen afbreken, of sabotage. De laatste mogelijkheid wordt in KLM-kringen zo goeu, als uitgesloten geacht, hoewel men het uiteraard moet onderzoeken. Motorstoring lijkt volgens een deskundige van de Lockheed-vliegtuigfabriek, de bou wers van de Constellations, niet waarschijnlijk omdat de motoren op weg van Amsterdam naar Shannon geen enkele moeilijkheid hadden op geleverd. Het openbreken van het toestel door een structurele fout lijkt eveneens vrij onwaarschijnlijk. In de eerste plaats omdat de „Hugo do Groot" daarvoor op ruim vijfduizend meter niet hoog ge noeg zat en het in de tweede plaats een splinternieuw toestel met ongeveer 800 vlieguren was, waarbij van metaalver moeidheid waarschijnlijk nog geen sprake kan zijn. Slecht weer zou er volgens de weer- rapporten niet zijn geweest, maar uit verklaringen van andere piloten, die op het tijdstip van de ramp in dat gebied vlogen, zouden er plaatselijk zware elektrische storingen hebben gewoed. Aan de andere kant zijn de moderne toestellen uitgerust met een radar, die de piloot waarschuwen voor dergelijke storingen, zodat hij deze bijtijds kan ontwijken. Van alle mogelijkheden lijkt de motor storing, een lek in de brandstofleiding, gevolgd door een explosie van de vleu geltanks, of een fatale elektrische sto ring nog het meest waarschijnlijke, aldus de experts. Maar zo herhaalden zij, niets kan met zekerheid worden ge zegd voor de motoren zijn teruggevon den; en zelfs dan is het nog de vraag of de oorzaak kan worden opgespoord. Tenslotte wijzen zij erop, dat de in 1946 Inmiddels zijn de stoffelijke resten van 34 slachtoffers van de ramp in het Ierse havenstadje Galway aan land gebracht. Verder zijn wrakstuk ken door enige schepen meegenomen, onder meer het neuswiel van de ver ongelukte „Hugo de Groot". Het zoe ken naar andere slachtoffers en wrak stukken is gestaakt. In de wijde omtrek is de zee afgespeurd. Niets is meer te zien aan de oppervlakte. Verder zoeken zou doelloos zijn. De Franse treiler „Jules Verne" uit Lorient voer gisteravond met de Franse driekleur halfstok de kleine haven van het Ierse stadje Galway binnen, waar duizenden zich op de kade hadden ver zameld. Mannen namen eerbiedig het hoofddeksel af, vrouwen zegden gebeden en kinderen lieten de tranen de vrije loop. Aan boord van dit moderne vissers vaartuig, waarop de 36-jarige Arthur Pelletier het commando voert, waren naast elkaar de stoffelijke overschotten van elf slachtoffers van de „Hugo de Groot" gelegd, het stoffelijk overschot van zes vrouwen, vier kinderen en één man. Vlak achter de „Jules Verne" stoomde, eveneens met de Franse drie kleur halfstok, het groen gekleurde vis sersvaartuig „Bisson", eveneens uit Lorient, met vijf slachtoffers van de ramp de Ierse haven binnen, waar kapitein Lauren Legrelle (38 jaar) spoe dig het anker liet vallen. Eerste zestien Na veel moeite, omdat de zeelieden van de „Jules Verne" het Engels van de mannen aan de wal niet verstonden, lag het Franse vaartuig om tien over zeven gemeerd aan de kade van de kleine transportloods, waar ruimte was gemaakt om de baren met de eerste zestien slachtoffers neer te zetten, al vorens deze naar het regionale zieken huis, dat in Galway is gevestigd, per ziekenauto te vervoeren Op de kade waren maatregelen genomen om de ontscheping zo snel mogelijk te doen geschieden. Daarna werd de kapitein van de „Jules Verne" per auto naar de stad gebracht voor het afleggen van verklaringen. Slot op pag. 2 Vliegtuigongeluk in Amerika: 19 doden By het vliegveld van Nantucket (Mas sachusetts) is gisteravond laat een twee- motorig vliegtuig van de „North-East Airlines" tijdens het landen neergestort en in brand gevlogen. Volgens de politie zijn negentien inzittenden om het leven gekomen. Het toestel had 33 mensen aan boord. Het was een Con vair, afkomstig uit New York. Herinnering aan degradatie van anderen, die met Kroejtsjef in botsing kwamen Ex-premier Boelganin van de Sovjet-Unie is ontheven van zijn functie als president van de Staatsbank, meldt Tass. Hij is benoemd tot voorzitter van de economische raad van Stavropol. Tot opvolger van Boelganin als president van de Staatsbank is benoemd A. K. Korowoesjkin. Boelganin is premier van de Sovjet-Unie geweest van februari 1955 tot maart van dit jaar, toen hij werd opgevolgd door partijleider Kroesjtsjef. Hij werd toen belast met het presidentschap van de Staatsbank, een post die hij al eerder had bekleed en wel kort voor de tweede wereldoorlog. De nu 63-jarige Boelganin gaat de leiding op zich nemen van een van de economische raden, die in 105 gewesten van de Sovjet-Unie zijn ingesteld overeenkomstig het plan van Kroesjtsjef voor de reor ganisatie en decentralisatie van de industrie in de Sovjet-Unie. Stavropol ligt juist ten noorden van Georgië, ongeveer 1300 km. ten zuiden van Moskou. De Amerikaanse mariniers be ginnen zich terug te trekken uit Libanon. De foto geeft een beeld van de inscheping van het eerste contingent van 1700 man. Veel bedrijvigheid in Cape Canaveral Algemeen verwacht men nog dit week einde, mogelijk zondag, een poging van de Amerikanen om een raket in de rich ting van de maan af te schieten. Vrij dagnacht was er op Cape Canaveral veel bedrijvigheid bij de gewijzigde startto ren voor de Thorraket, waarmee de Amerikaanse luchtmacht de poging wil doen. Indien de raket binnen een af stand van een 80.000 km. van de maan komt zal men nieuwe gegevens verkrij gen en de proef reeds als een succes kunnen beschouwen. Reeds begin mei van dit jaar gingen er geruchten dat Sovjet-Rusland toen al een soortgelijke poging had gedaan, maar dat deze is mislukt. Een vlucht naar de maan heeft ver scheidene belangrijke aspecten: degene die de maan het eerst raakt kan er rech ten op doen gelden volgens de klassieke beginselen van het internationale recht en om met een Amerikaans industrieel te spreken: „Hij die de maan beheerst, beheerst de aarde"; de propagandisti sche waarde die van een dergelijk feit uitgaat; de mogelijkheid een deel van Einsteins relativiteitstheorie te testen; het verzamelen van meer gegevens over kosmische straling; metingen van zon- ne-energie en het verkrijgen van nieuwe gegevens over de uitwerking van ruimte- vluchten op levende wezens. Voorts zou de al dan niet aanwezigheid van een magnetisch veld om de maan licht kun nen werpen op het mysterie waarom de aarde een magnetisch veld heeft, en zou men in staat zijn veel betrouwbaardere weersvoorspellingen voor de aarde te ge ven. Makarios niag naar Cyprus terugkeren (Van onze Londensf correspondent) Wanneer de vrede op Cyprus ge- handhaaft blijft, zal aartsbisschop Ma karios naar het eiland mogen terug keren. Dit beloofde premier Macmillan gisteravond in zijn met spanning ver wachte verklaring over Cyprus, waaruit bleek dat de Britse regering haar plan voor „samen regeren" zal doorzetten en zo spoedig met de uitvoering ervan zal beginnen. Het plan werd na Macmillans gesprek in Athene en Ankara wel enigszins ge wijzigd. maar bleef in wezen onveran derd. De eerste fase bestaat nu uit verkiezingen voor gescheiden Griekse en Turkse parlementen. Het samen stellen van de verkiezingslijsten zal on middellijk beginnen en, naar de Britse regering berekent, twee k drie maanden in beslag nemen. Daarna zullen de voorbereidingen voor de verkiezingen beginnen, waarbij de Britse gouverneur en de leiders van de twee bevolkings- Koninklijk gezin te Porto San Stefano Het Koninklijk gezin is gisteren aan boord van de jachten „Piet Hein" en „De Greene Draeck" van het eiland 1 Elba naar Porto San Stefano. aan de kust van Toscane, gevaren. Daar sloeg het gezelschap de jaarlijkse roeiwed- strijd voor sloepen gade. Tevoren was er een folkloristische optocht gehouden. Er waren verscheidene tienduizenden mensen naar deze evenementen komen kijken. groepen op het eiland voortdurend overleg zullen plegen. In dit verband sprak Macmillan ook over de terugkeer van Makarios en andere verbannen Cyprioten. „Zij zul len kunnen terugkomen zodat zij een rol kunnen spelen bij de verkiezingen en het uitwerken van de details van het systeem voor de representatieve regering en plaatselijke autonomie, zo als in het Britse plan zyn uiteengezet", aldus de verklaring. Aanvankelijk zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: De komende 24 uur zal het overwe gend zonnig blijven met geringe neer slagkansen. Later zal bewolking in de hogere niveaus binnendrijven als voor bode van een op de Oceaan naderende depressie bij de Azoren. De temperatu ren blijven gematigd. (Opgemaakt te 10 uur). 17 AUGUSTUS Zon op: 5.26 uur: onder: 20.02 uur. Maan op: 8.32 uur; onder: 20.45 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 4.24 en 16.53 uur; laagwater 0.23 en 12.43 u. 18 AUGUSTUS Zon op: 5.27 uur; onder: 20 uur. Maan op: 09.52 uur; onder: 21.14 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 5.08 en 17.35 uur; laagwater 1.07 en 13.25 u. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 10 pagina'9. en een Bijvoegsel. Straf voor aarzeling Boelganins opvolger, Korowoesjkin, is geen lid van het centrale partijcomité. Er is weinig van hem bekend. De benoeming van Boelganin doet denken aan soortgelijke degraderingen van mannen als Molotof, Malenkof, Ka- ganowitsj, Sjepilof en maarschalk Zjoe- kof, die allen op de een of andere wijze in botsing met premier en partijsecre taris Kroesjtsjef zijn gekomen. Waar om Boelganin na zijn benoeming tot EX-PREMIER BOELGANIN tweemaal gedegradeerd president van de Staatsbank tot een nog lagere functie is gedegradeerd, is niet duidelijk. Er zijn berichten ge weest dat hij eer* „aarzelende houding" zou hebben aangenomen op de bijeen komst van het partijpresidium in juli van het vorig jaar, toen het tot een krachtmeting kwam tussen Kroesjtsjef en de groep Molotof, Malenkof, Kaga- nowitsj en Sjepilof. (Van onze correspondent in New York) Wat thans in New York plaats vindt, heet officieel de noodzitting van de assemblee, doch de sfeer in het gebouw der Verenigde Naties wekt allerminst de indruk dat de nood hoog is gestegen. De stemming verschilt hemelsbreed van de noodzittingen in 1956, toen Egypte werd aangevallen. Dit betekent niet, dat de toestand in het Midden-Oosten gestabiliseerd is; het beduidt alleen dat het gevaar niet zo accuut blijkt. In 1956 vergaderde men gedurende het weekeinde en er werden toen avond- en zelfs nachtzittingen gehouden. Gisteren had de voor zitter vrijdag om kwart over vier geen sprekers meer op zijn lijst staan en werd de vergadering verdaagd tot maandagochtend. De pers tribune die de eerste dag geheel bezet was, was vrijdag voor niet meer dan een vijfde gevuld! gende proces aan de gang: Amerika en Engeland trachten een grote meerder heid te vinden voor de resolutie, die hun zienswijze zo krachtig mogelijk weerspiegelt. Zij zouden bijvoorbeeld gaarne zien dat de Assemblee de recht matigheid erkende van buitenlandse hulp aan een staat, die daarom ver zocht. Vele Zuidamerikaanse staten staan echter huiverig ten aanzien van een dergelijke hulp. In een dusdanig ge val moeten Amerika en Engeland, ten einde een voldoende meerderheid te behouden, de betreffende alinea waar schijnlijk laten vervallen. Dergelijk schaven en stemmen winnen is thans in volle gang. Noorse activiteit Amerika en Engeland zouden ook gaarne zien dat India tot de onder tekenaars van him resolutie behoorde. Om dat te bereiken is wellicht weer een andere concessie nodig. Sommige sta ten wensen alleen voor een resolutie te stemmen, die de datum aangeeft, waar op de Amerikaans-Engelse troepen zul len terugtrekken. Tot zulk een conces sie zijn Amerika en Engeland niet be reid. Engen, de permanente vertegen- Zal India reso'utie van het Westen ondersteunen? Het wachten is thans op een resolu tie die aanvaardbaar is voor ruim twee derden. Deze resolutie zal, naar wordt verwacht, de secretaris-generaal ver zoeken een rapport in te dienen om trent de mogelijkheden om de toestand in Libanon en Jordanië dusdanig te versterken, dat met de terugtrekking van de Amerikaanse en Engelse troe pen begonnen kan worden. Reeds is be kend, dat Hammarskjöld VN-groepen het beste middel acht dit doel te be reiken. Na indiening van een resolutie zal vrijwel ieder land nog zijn mening daarover willen kenbaar maken. In het Amerikaanse kamp verzekert men, dat bovenbedoelde resolutie nage noeg gereed is. Men is alleen nog bezig een zo groot mogelijke meerderheid voor de resolutie te winnen. De werkelijke situatie echter is iets meer gecompliceerd. In feite is het vol- woordiger van Noorwegen by de ia zeer actief in zyn zoeken naar een recept, dat by een zo groot mogelylc aantal landen in de smaak zal vallen. Vrijdagmiddag had de Noor een confe rentie van anderhalf uur met Ham- merskjöld, Dulles en Lloyd. Vry alge meen is de opinie verbreid, dat de Noor Egen wel een compromis-resolutie zal klaarstomen. Van Amerikaanse zyde Engen wel een compromis-resolutie zal vruchtbaar gekenschetst. Nieuwe papagaaiensoort Intussen gaat het debat onverdroten voort, soms met sprekers die weinig te zeggen hebben al praten zy lang, of die zich, zoals de Tsjechische en de Bul gaarse vertegenwoordiger, menselijke papegaaien tonen. Het debat van vrydag toonde aan, dat er zich een nieuwe papegaaiensoort aan het ontwikkelen is. Deze papegaaien zijn niet getraind bin nen het Kremlin doch aan de oever van de Nijl. Sjoekairy, de leider van de delegatie van Saoedi-Arabië, hield na melijk een rede, die evengoed door Nas ser had kunnen zijn gehouden. Zijn stelling dat het Arabische vaderland in feite één geheel is. zich uitstrekkend van de Atlantische Oceaan tot de Ara bische Golf (nieuwe naam voor Per zische Golf!), meenden wy eerder ge hoord te hebben. Het is volgens Sjoekairy onmogeiyk van agressie te spreken binnen dit ge bied, waar op zijn hoogst van familie kwestie sprake kan zyn, die binnen de familie dienen te worden opgelost, zon der inmenging van buiten af. Egypte en Saoedi-Arabië hebben thans een meer gecoördineerde politiek dan tydens de Suezcrisis. Dulles en Lodge organi seerden vrijdagavond een cocktailparty waar speciaal de gedelegeerden waren uitgenodigd met wie zy hun resolutie wenst n te bespreken Kennelijk tracht Amerika enkele Arabische landen zoals Soedan. Lybië en Tunis voor hun reso lutie te winnen Indonesië en Joego slavië waren eveneens geïnviteerd. Ge durende het weekeinde gaat Dulles naar de Niagarawaterval. Zelfs in zijn vrije tyd schynt de rand van de afgrond hem te trekken....

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1