Laatste nieuws liksem kan niet de oorzaak zijn ti het vergaan Hugo de Groot" Zij, die voor ramp gespaard bleef! jaargang Vrijdag 15 augustus 1958 Derde blad no. 29518 jdsignalen gemakkelijk uit te zenden Van onze Haagse redactie) een vliegtuig verongelukken ten- i van blikseminslag? Deze vraag Isteren toen een Amerikaanse Iggezagvoerder naar aanleiding n vergaan van de „Hugo de verklaarde dat hy tydens zijn bt van de Verenigde Staten naar ad boven de Atlantische Oceaan echt weer had ontmoet. Hoewel berichten wel de slechte weers- den bevestigen, maar de moge- van een onweer schijnen uit te hebben wij deze vraag vanoch- »ch voorgelegd aan de heer J. J. I, hoofd van het vliegbedrijf der antwoord luidde: „heftige bliik- jen kunnen een vliegtuig in de wel Mohte schade t-oebrengen, neer ook niet. Volgens de Wet van iy kan iin een door een samen- ide geleider geheel omsloten (wat een vliegtuig in de lucht in I) geen uitwendig elektrisch veld ngen. De zogenaamde „Faraday- tan men op hoge spanning bren- nder dat men hier in het in wen- bs van merkt. De mogelijkheid dat liksem-sbraal de benzinevoorraad xplodeien is om dezelfde reden >ten". NOODSIGNALEN i volgende vraag betrof de moge- 1 die de vlieger heeft om nood- n uit te zenden nu de meeste burgerluchtvaaaitmaatscha pp ij e n jder ook de KLM in verband met g-ontwikkelde radiotechniek héb- Blo ten in de moderne grote ver tes tellen geen radiotelegirafist in tanning op te nemen. „Maakt deze gel het voor de vlieger moeilijker toodsignaal uit te zenden?", zo onze vraag. Het antwoord was: het uitzenden van een noodsig- ehoeft de gezagvoerder of tweede slechts op een knopje op zijn oon te drukken en „Mayday" te Dit is de internationaal bekende ieet voor de burgerluchtvaart. Een jk noodsein wordt bij de huidige van de radiotechniek aan boord jegtuigen en sohepen en ook in de OEGSTGEEST Ie heer J. R. Wijbrans. alhier, is kgang van 1 september a.s. be- tot leraar in vaste dienst aan de B. en de daaraan verbonden V.M. te Lochem WASSENAAR BURGERLIJKE STAND iren: Gerardus M. P., z. v. H. J. en H. A. M. Horsten; Albertus f. P. H. Turk en J. Vermeulen; jnina S. J., d. v. J. L. Zoutewelle W. Moermond; Lucia C. M., d. v. ïoogeveen en C. M. Meijer; Mir- L d. v. C. P. Theil en W. van den ttband; Leonie T. M., d. v. C. J. prswaal en C. T. Hoogeveen; lus L. G., z. v. B. H. Noordover Ij. Slootjes; Maria J. A., d. v. J. faenburg en J. Y. G. H. van der irtrouwd: J. W. van Steen en tmjnenburg; F. E. G. Im Hof en Kahmann; C. Verheij en E. de L. Pillai en M. A. E. Thiry; H. leek en M. M. Pontier; P. Schütz 6. B. Barlein. Duwd: C. G. A. van der Peet en Dorp; L. H. de Rooij en G. van i; J. F. Janse en G. P. van der C. A. Knuist en E. M. Roodak- I. Ruis en J. A. P. Knijnenburg; jnenburg en B. M. G. Buze. leden: A. de Wit, 65 j., wed. van pan der Zalm.; M. Westgeest, 80 j., 'an C. Zuiderduin. lotheek In verband met de toe- j van de R.-K. Vereniging Open- Leeszaal en Bibliotheek tot de hg Wassenaarse Openbare Lees- q Bibliotheek Federatie heeft het r van deze stichting zich tot het Dtebestunr gewend met een ver in verhoging van de subsidie. MARKTBERICHTEN DEN, 15 augustus. Aangevoerd fcren, 40 melkkoeien, 240 vette I, 87 varekoeien, 20 pinken, 15 llveren, 35 vette kalveren, 19 ere kalveren, 280 vette schapen, ikschapen, 948 vette lammeren, 19 tts zeugen, 134 schrammen, 376 L 1 paard, 5 veulens, 7 geiten. I 2474. ren, schoon gewicht f3.00f3.20, beien f 850f 1100, vette koeien, a gewicht f 2.70f 3.25, varekoeien 'f875, pinken f350—f525, vette !en levend gewicht f2.00f2.90, schapen f 70f 85, fokschapen 195, vette lammeren f65f82.50, tige zeugen f 275f 350, schram- f70—f 110, biggen f45—f55. [del: voor stieren redelijk, melk- lui duur, varekoeien kalm, vette !l vlug, pinken kalm, vette kalveren nuchtere kalveren geen notering, «chapen stug, vette lammeren zeer fokschapen redely k, zeugen, tomen en biggen slepend. DEN.15 augustus. Kaasmarkt. ivoerd 4 partyen Goudse kaas. notering. rWIJK AAN DEN RIJN. 14 aug. Revelling: Bloemkool A 3050; Idem -27; bospeen 1929; waspeen A ex- 1,002.40; idam B binnenland 1,80 klem binnenland 2,002,80; spinazie f; sla 4,404.80; uien 2,00—2.20; ppelen 1.601,80; andijvie 8,10 kroten 1,40—1,50. INSBURG, 14 augustus. Bloemen- g Flora. Gladiolen: Allard Pier- flO—1.40, Strauss 1.401.90, Sneeuw- és 1.202.10, Van Megeren 1.40 Habuhassan 2.002.70, Card. Spel- 1.60—2.00, Memorial Day 1.802.70, Dust 1.201.60, Leeuwenhorst 1.40 Acca 1.60—2.00, Mach. M. 1.80— Hochsommer 1.802.10, Beatrix •320, gemengde 2.00—3.60, Am. tss 2.002.40, Dahlia's Glorie van istede 1.80—2.60, Kochelsee 80— Passepartout 90—1.80, Gerry Hoek •220, Elsjes 2.002.20, Ornithogale •4.60, alles per 100, Am. Anjers sun 3—5, roze 46, wit 57, Brenner IP. stuk, Tijgerlelie 914 prr kelk, erbl. 69, Goudsbloemen 10—12, Wm 12—23, Leeuwebek 1116, Afri- P 20—36, Flox 13—21 per bos. h AAR, 14 augustus. Groenteveiling. Kmen 0.250,40; stokprlnsessebonen p.37; stamprlnsessebonen 0,25; spek- 0,20; witte pronkers 0,15. Augur- I(Jn 0,55; filnnasterd 0.35; basterd Êof R 0.17; grof 1 0.13—0,14; CD em 2 0.07, alles per kg. radioposten te land altijd opgevangen. Aan de handi ervan kan vrij gemakkelijk de positie van een in nood' verkerend toestel worden vastgesteld. RADAR De „Huigo de Groot" was uitgerust met een van de modernste vindingen ter bescherming tegen onweer: radar. Deze installatie maakt het de gezagvoerder mogelijk sieoht weer te ontwijken. „De KLM-vliegers zullen heel zwaar weer al tijd en sieoht weer in het algemeen po gen te omzeilen", aldus de heer Ab- spoel. „Er kunnen zich echter omstan digheden voordoen, dat de atmosfe rische storing niet te ontlopen is, bij voorbeeld doordat zij zeer snel naderbij komt en de vlieger er dus, ondanks alle technisohe voorzieningen, fcooh nog on verwacht middenin zit. Met behulp van radar kan hij dan de minst gevaarlijke weg zoeken door het storingsfront heen". Sedert radar in verkeersvliegtuigen werd gemonteerd, is nog geen enkel daarmee uitgerust toestel door nood weer verongelukt. Voor die tyd is een groot lynvliegtuig door de storm tüdens een onweer boven de Golf van Mexico vernield, terwijl men ten aanzien van enkele andere ongevallen (in de wereld luchtvaart, dus niet by de KLM) ver moedt, dat de machine in zeer ruw weer onbestuurbaar geraakt of beschadigd werd. Tlians 35 stoffelijke resten geborgen „Microscopisch" onderzoek In totaal zijn nu de stoffelijke resten van 35 slachtoffers van de ramp met de „Hugo de Groot" geborgen. Dit werd bekendgemaakt door de havenmeester van de Ierse haven Galway. Het ge noemde aantal stoffelijke overschotten is opgepikt door veertien schepen, die momenteel het rampgebied afzoeken. Een van deze schepen is de Canadese torpedobootjager „Crusader", die bekend heeft gemaakt, dat de neuswielen, baga ge en een gedeelte van de bekleding van de cabine van de Super-Constellation zijn gevonden. Alle schepen in het ge bied is verzocht de wrakstukken, die zy mochten vinden op te vissen en voor het onderzoek ter beschikking te stellen. Over de oorzaak van de ramp heeft men nog steeds geen zekerheid. KLM- functionarissen te Shannon hebben het vermoeden geuit, dat de „Hugo de Groot" met hoge snelheid van grote hoogte in zee is gedoken. Zij menen, dat dit kan worden opgemaakt uit het feit, dat de gevonden wrakstukken over een uitgestrekt gebied waren verspreid. Bovendien had slechts één slachtoffer, een klein jongetje, een reddinggordel om. De functionarissen deelden voorts mede, dat „een microscopisch onder zoek" zal worden voortgezet, ook al zal dat jaren duren. Zij willen de oorzaak van het drama vaststellen. Er zou ge bruik gemaakt kunnen worden van onderwater-televisie. Ook zou gedregd worden teneinde de vliegtuigmotoren te vinden. Vreugde om behoud van Marijke Pennock De internationale luchthaven van New York was getuige van diep verdriet, maar ook van vreugde onder familieleden, die gisteren passagiers van de KLM kwamen afhalen. Vreugde heerste bij de ouders van Marijke Pennock, een 18-jarig meisje uit Leidschendam, dat twee dagen geleden werd opgebeld door de KLM en werd meegedeeld, dat haar boeking voor de verongelukte „Hugo de Groot" was overgebracht op vlucht 635, met welk toestel zij gisterochtend veilig by haar wachtende ouders op het vliegveld aankwam. Dit was een gelukkige hereniging, daar Marijke 17 maanden van het gezin werd gescheiden toen dit op het punt stond uit Nederland naar de Verenigde Staten te emigreren Zij bleek by het medisch onderzoek t.b.c. te hebben en mocht niet vertrekken. Besloten werd. dat Marijke in Nederland zou blijven voor behandeling en dait haar ouders vooruit zouden gaan. Later werden bij zondere maatregelen getroffen om haar in staat te stellen als herstellend pa tiënte naar de V.S. te reizen. Zij zal thans naar een sanatorium in New Jer sey gaan. De heer en mevrouw Peter Miller uit Plymouth, Michigan, wacht ten vergeeft op hun zoon Keith met zijn vrouw, Phyllis, die op het veronge lukte vliegtuig waren geboekt. De heer Milles vertelde, terwijl hij zijn tranen niet kon bedwingen, dat zijn zoon zijn vrouw de plaatsen in Europa had willen laten zien waar hij tijdens zijn militaire dienst in Duitsland was geweest De heer David Sami uit New York wachtte op het vliegveld op zijn ouders Manachin en Rachel Rahamin. Hij vertelde, dat het echtpaar vier jaar lang in Israël op een visum voor de V.S. had gewacht. Zy waren uit Bulgarije naar Israël geëmigreerd en daar waren uiteindelijk regelingen getroffen voor hun vertrek naar New York. Zij zouden voor de eerste keer hun kleinkinderen hebben gezien. Op het vliegveld Shannon waren on der de passagiers, die hier instapten, twee Amerikanen, dde op het laatste moment een plaats in de „Hugo de Groot" konden krijgen nadat zij niet op eerder vertrekkende vliegtuigen hadden Haar laatste vlucht (Van onze correspondent) De 32-jarige mejuffrouw H. W. Hamel, stewardess van de „Hugo de Groot", afkomstig uit Haarlem, zou in september a.s. gaan trouwen met de KLM-steward Koks. Dit was haar laatste vlucht. Zij zou enkele dagen in New York blijven voor huwelijks inkopen. K.L.M.- RAMPEN SINDS 1945 14 NOVEMBER 1946 Dakota ver ongelukt na de start op Schiphol: 26 doden. 26 JANUARI 1947 Dakota veron gelukt op het vliegveld Kastrup by Kopenhagen: 22 doden. 20 OKTOBER 1948 Constellation Nymegen" stort neer bfj het vlieg veld Prestwick in Schotland: 40 doden. 23 JUNI 1949 Bij Bari in Italië stort de Constellation „Roermond" in zee: 33 doden. 12 JULI 1949 De DC 6 „Franeker" vliegt bij Bombay tegen een heuvel: 45 doden. 2 FEBRUARI 1950 Dakotavracht- vliegtuig stort in Noordzee: 7 doden. 22 MAART 1952 DC 6 „Koningin Juliana" stort neer bij Frankfort: 44 doden. 23 AUGUSTUS 1952 Bij Bergen stort de DC 6 „Willem Bontekoe" in de Noordzee: 21 doden. 5 SEPTEMBER 1954 De Supercon- stellation „Triton" stort na de start van het vliegveld Shannon in een rivier: 28 doden. 15 JULI 1957 De Superconstellation „Neutron" stort by Biak in de Grote Oceaan: 57 doden. 14 AUGUSTUS 1958 De Supercon stellation „Hugo de Groot" stort by Ierland in de Atlantische Oceaan: 99 doden. Kinderverwaarlozing? (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse kinderpolitie onder zoekt thans in hoeverre de man en de vrouw, die gisternacht met drie kinderen door Utrecht zwierven nadat zy de baby's op de Rijnburg te Arn hem in de vorige nacht in de steek hadden gelaten, zich hebben schuldig gemaakt aan kinderverwaarlozing. De man had het doen voorkomen dat hij bij zijn door de Arnhemse politie afgedwongen terugreis naar Rotterdam, in Utrecht een aansluiting had gemist. kunnen boeken. Mej. Phyllis Mccala- mont. 35 jaar, kwam met een toestel van de PAA uit Londen in Shannon aan en reisde met de KLM verder, omdat zij geen boeking had voor een doorreis naar New York met hetzelfde vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij. Nog een Amerikaanse passagier, de 35-jarige John Bacon, had besloten verder te reizen met het KLM-vliegtuig toen het toestel van de Ierse maat schappij, waarvoor hij had geboekt, met motorstoring had te kampen. Dr. Adenauer, de Westduitse bondskanselier, brengt zijn vakan tie door in het dorpje Griante- Cadenabbia aan het Como-meer. Hij is vergezeld door zijn dochter, mevrouw Lisbeth Werhahn. Mr. H. Willemse onverwacht overleden Vannacht is in zyn slaap onverwacht overleden, 56 jaar oud, mr. H. Willemse, directeur van Cornelder's Scheepvaart maatschappij N.V., lid van de Eerste Kamer en fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de Rotterdamse gemeente raad. Gisteren nog had mr. Willemse in de Rotterdamse gemeenteraad zeer levendig deelgenomen aan de debatten.. Handel verruimd met het Oostelijk blok De Westerse landen hebben het sein ontvangen om hun handel met het Russisch-Chinese blok uit te breiden. Bijna 40 van de produkten die tot nu toe niet naar de communistische lan den konden worden geëxporteerd, zijn met ingang van vandaag van de em- bargolyst afgevoerd. Volgens de nieuwe „gestroomlijnde" embargolijst zijn voor een grote verscheidenheid van produk ten, variërend van diamanten tot aard olie en van dryvende dokken tot auto banden, de beperkingen op de uitvoer naar het oostelijk blok opgeheven. De nieuwe lyst die bijna 8000 woorden telt is opgesteld na maandenlange moeizame onderhandelingen tussen de 15 landen, die lid zijn van de coördina tie-commissie voor het toezicht op de handel tussen Oost en West. Waarnemers zyn van mening dat de nieuwe embargolijst zeer nauwkeurig zal worden bestudeerd in kringen van de olie-industrie, de scheepswerven, de vliegtuigproducenten, de motorvoertuig industrie. de rubber-, de metaalverwer kende en de machinewerktuigindustrie en de producenten van elektrotech nisch materieel. Dit zyn namelyk de belangrijkste industriële sectoren, waar produkten worden gefabriceerd, die vroeger onder het embargo vielen doch nu geheel of gedeeltelijk daarvan zijn vrijgesteld. Soekarno over strijd om Ned. Nieuw-Guinea „Niet vriendschappelijke overreding" President Soekarno heeft vandaag ver klaard, dat het Indonesische volk „kracht moet opbouwen" en dan „die kracht moet toepassen", teneinde de na tionale aanspraken op West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea) te kunnen verwezenlij ken. Dit is de enige manier om „West- Irian naar de Indonesische Republiek te doen terugkeren", aldus de president. Soekarno betoogde, dat Indonesië ge durende 7 jaar een „politiek van lieflijke beredenering en overreding" heeft ge volgd, doch dat „Nederland die politiek volkomen heeft genegeerd". „Verleden jaar", zo vervolgde de presi dent, „besloten wij standvastic een an dere koers te gaan volgen, o.a. in de vorm van de campagne voor de bevrij ding van West-Irian, die resulteerde in de overname van de Nederlandse bedrij ven, de repatriëring van Nederlandse onderdanen en de instelling van het na tionale front voor de bevryding van het betwiste gebied". De president legde er de nadruk op, dat Indonesië's idealen met betrekking tot Westelyk Nieuw-Guinea niet kunnen worden vervuld, als wy „tot de dag des oordeels" een politiek van vriendschap- pelyke overreding zouden blijven volgen. Om ons doel te bereiken, moeten wy het potentieel van ons gehele volk bijeen brengen, aldus de president. STADSNIEUWS Lustrumviering „Prediker" met ouderavond besloten Zoals wij reeds eerder schreven be staat de zondagsschool van de Stichting Prediker deze zomer 95 jaar. Ter gele genheid van dit negentiende lustrum werd gisteren in het gebouw Prediker een gezellige ouderavond beleed. De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer S. v. d. Broek, sprak aan het begin van de avond een hartelijk woord van welkom. Hij herinnerde daarby aan de zondag j.l. gehouden wijdingsdienst en aan het uitstapje, dat de ruim honderd kinderen eergisteren hebben gemaakt. Voorts verzocht de heer v. d. Broek aan de ouders er op toe te zien, dat de jon gens en meisjes de zondagsschool zo trouw mogelijk bezoeken. Een aantal kinderen voerde daarna een alleraar digst kabouterspel op. De jongens en meisjes genoten er zelf misschien nog wel het meeste van. Trots lieten zij zich in hun kleurige kostuumpjes door de aanwezigen bewonderen. Na de pauze kregen enkele afgevaardigden van an dere Leidse Zondagsscholen gelegenheid woorden van gelukwens uit te spreken en geschenken aan te bieden. De avond werd besloten met de vertoning van „De boom des levens", een kleurenfilm van de Nederlandse Zondagsschoolvereni ging. Deze bijeenkomst was de laatste, welke gehouden werd in het kader van de lustrumviering van Prediker's zon dagsschool. Intrede ds. H. Bouter vermoedelijk 21 september Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling, dat ds. H. Bouter zich op zondag 21 september a.s. aan de Leidse hervormde gemeente verbindt. Ds. H. Bouter, thans predikant te Stavernisse, is beroepen in de vacature ds. N. Kleer maker en zal werkzaam zyn in de onlangs gestichte wykgemeente „Bos- huizerwijk". Ds. Bouter zal des morgens in de Pieterskerk worden bevestigd als Leids predikant en 's middags zyn intrede doen. NAAMSVERANDERING In verband met de uitbreiding van zaken en de gewijzigde aard van de ac tiviteiten van de onderneming, is de naam Wernink's Kalkfabrieken, welke zij sedert 1910 voert, per 15 augustus 1958 gewijzigd in: Wernink's Industrie en Handelsonderneming N.V. Deze vennootschap zal zich voorname lijk bezighouden met de exploitatie van de schelpkalkfabrieken te Leiden en te Alphen aan den Rijn, alsmede met de import- en exporthandel. Als onderafdelingen zullen optreden: Wernink's Bouwmaterialenhandel en Wernink's Tennisvloeren en sportvelden. Jordaanse kampen op wapens doorzocht Drie kampen voor Palestijnse vluchte lingen bii Amman, de Jordaanse hoofd stad, zijn hedenochtend afgezet om «militairen in de gelegenheid te stellen In de kampen naar wapens te zoeken. Er verblijven ongeveer 30.000 Palestijnse vluchtelingen in kampen in en om Amman. Aan de veiligheidsmaatregelen in Amman wordt onverminderd de hand gehouden. Op iedere weg die naar de stad leidt, zijn versperringen aange bracht, waarbij de papieren van dege nen. die de stad willen binnengaan, worden gecontroleerd, In de stad staan op kruispunten en by regeringsgebou wen en banken militairen met automa tische wapens en met de bajonet op het geweer opgesteld. Ook op daken van «belangrijke gebouwen en op heuveltop pen staan soldaten. Na de speurtocht naar wapens zeiden officieren, dat er weinig is gevonden. Alleen wat politieke pamfletten en een kleine hoeveelheid wapens. Een aantal personen, die geen identiteitskaart had den, werden in verzekerde bewaring gesteld. Rijstziekte in Suriname In Suriname, in het district Nickerie, is een rijstziekte ontdekt, die ernstige gevolgen kan hebben voor de rijstcul tuur. Deze ziekte, Hoja Blanca, heef een aantal rijstvelden in dit district aange tast en deskundigen zijn reeds begon nen een nieuwe rijstvariëteit te zoeken, daar de huidige soorten zeer gevoelig voor de ziekte is. Indien uitbreiding van de ziekte niet kan worden voorkomen is het niet uitge sloten, dat over drie jaar de gehele rijst cultuur zal zyn aangetast met alle rampzalige gevolgen daarvan voor de voedselvoorziening en uitvoer. De ziekte kan ook ernstige gevolgen hebben voor het Wageningen-project. NIEUWE UITGAVEN. Leven en welzijn van U en Uw auto, door He nik J. Peppimk. Uitg.: Zuld-Holl. Uitgevers Mij.. Den Haag. Josje en Jaapje de snoekenvangers, door N. Verschoorvan der Vlis. Geïll. met tekeningen van Hein Kray. Uitg.: Kok N.V. Kampen. De verloren zoon. Mozes. Deze twee deeltjes verschenen in de serie Kleine bijbelboekjes voor de kleuters. Verteld door Anne de Vries, met tekeningen van Tjeerd Bottema. Uitg.: Kok N.V.. Kam pen. Vrede of atoom-oorlog, door Albert Schweitzer. Oorspr. titel: Friede oder Atomkrieg. vert, door A. Wempe. Drie radio-redevoeringen. uitgezonden door Radio-Oslo op 28. 29 en 30 april 1958. Uitg.: TJeenk Willink en Zn.. Haarlem. Bert het Ilert, Hans de Gans. Jaap het Schaap. Leesboekjes voor het tweede leer jaar, door W. ter Horst, met tekeningen van Frits Kleyn. Uitg.: Kok N.V., Kam pen. De Navigator, door Jules Roy (Le Na- vigateur) vert. J. A. Sandfort. Pnin, door Vladimir Nabokov. Vert. A. E. Bayer. Uitgaven van Hollandia, Baarn. Worosjilof bezocht Nederlands paviljoen De president van öe Sovjet-Unie, Worosjilof, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel. Hij werd welkom geheten door de Nederlandse commis saris-generaal, de heer Van Walsum, en de Nederlandse zaakgelastigde te Brussel, baron Van Lynden. De president bracht een langdurig bezoek aan de landbouwafdeling van het paviljoen en hy toonde veel belang stelling voor de zeugen en biggen. Wo rosjilof vroeg de directeur van de afde ling uit hoeveel biggen een dracht be stond. Van twaalf tot zestien, zo luide het antwoord. „Dat is niet voldoende", zei Worosjilof. „By ons bedraagt dit aantal ongeveer 24". By zyn bezoek aan de textielafdeling zei Worosjilof, dat dat niets voor hem was. By het verlaten van het paviljoen drukte hy langdurig de hand van me vrouw Van Walsum en zei: „Ik druk gaarne handen van vrouwen, omdat zU zoveel voor de vrede doen". BEURSOVERZICHT Philips vast in lagere markt AMSTERDAM. 15 augustus De gezichten van de beursbezoekers stonden vanmiddag vanzelfsprekend zeer ernstig in verband met de nationale vliegtuigramp van gisteren. Mede door deze stemming had de handel op het Damrak niet veel te betekenen. De discontoverhoging van een van de 12 Federal Reserve Banks in Amerika. nJ. die van San Francisco van 1 3/4 pet tot 2 pet, welke verhoging nabeurs in New York bekend werd. had op de beurzen in Europa een psychologisch effect. Deze anti-inflatiemaatregel in Amerika werd enige dagen geleden voorafgegaan door een verhoging van het stortingspercen tage voor de aan- en verkopen van effecten aldaar. In Amsterdam verwacht enen. dat Wallstreet vandaag lagere koersen te zien zal geven en hierdoor was de stemming op het Damrak voor de internationale waarden, behalve Philips, zeer gereserveerd en aan de lage kant, mede in verband met het (naderende weekeinde. Aandelen Unilever, die mede in ver band met de discontoverlaging in En geland de vorige dag vast in de markt lagen, moesten vandaag op 370 een ver lies van 3 punten incasseren. Aku's prijshoudend, terwyl aandelen KLM f. 1.30 lager werden vernomen. Voor aandelen Philips moest een geheel an dere maatstaf aangenomen worden. Deze papieren, die de laatste tyd in Amster dam steeds voor Amerikaanse rekening op grote schaal uit de markt werden genomen door de arbitrage, noteerden vanmiddag wederom 5 punten hoger op 314%. Ook de converteerbare obligaties Philips werden op 135 vernomen, plus 1% pet. Deze aandelen worden in Amerika goedkoop geacht en vergeleken met de aandelen van een overeenko mende maatschappy n.l. de General Electric. Grote investmentstrusts aldaar nemen de aandelen Philips dan ook in haar portefeuille. De activiteit in de Phiiipshoek was lang niet in overeen stemming met de behaalde koerswinst. De scheepvaarten blyven de aandacht vragen en vooral aandelen KPM lagen wederom vast in de markt met een koerswinst van 3 punten. Ook Scheep vaartunies konden zich 1 punt verbete ren. In de Cultures vond een licht her stel plaats met circa f. 0.50 voor certifi caten Deli. De Staatsfondsen waren goed prijshoudend en de overige obliga- tiemarkt aan de vaste kant. WISSELKOERSEN Amsterdam 15 augustus Londen 10.56%—10.56%: New York 3.78 5/16—3.78 9/16; Montreal 3.93 3/16— 3.93 7/16; Parys 90.00—90.10; Brussel 7.59%7.60%Frankfort 90.35—90.40; Stockholm 73.18—73.23; Zürioh 86.50— 86.55; Zürich (vr. fr.) 88.3088.35%; Milaan 60.76%60.81%; Kopenhagen 54.61—54.66: Oslo 52.79-^52.84; Wenen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79%—3.78%: Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Vrydag 15 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79% 80 Ned. '47 3% (3).... 91f? 91J-J Ned. '51 3% 94%L 94%L Ned. '53 (3%) 93% 94 Ned. '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 86% 87 Ned '54 3% 88^ 89 Ned '55 I 3% 88% Ned '55 II 3% 90% Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 95H 95% Ned. 62-64 3 94H 94% Cert. NWS 2% 61% 62 Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3.... 88% Ned W.B 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 36% Nat. Handelsbank 91 91% Ned. Handelmy 169 169 Amst. Rubber 69% 69% Deli My .en (Ver.) 115 115.80 H.VA.106% 106 Java Cult. 31% 31 Senembah 85 85% Vorstenlanden14% 14% AK.U194% 195% Berkel's Patent (v.) 193 194% Calvé Delft cert. 307 308 Kon. Pap. v. Gelder 179 178 Hoogovens cert328 329 Mliller en Co. N.B 303% 305 Ned. Kabelfabr268 269 Phnips 309 31454 Philips pref157 15754 2j?sever„ 37354 36954 Wilton Feyenoord iso 180 Bmton 2de ri62% 162 Dordtse Olle gew. 680% 677 Kon. Petr. (f. 20.169.50 a50 20—169 167-2° Holl Amer iyn 136 136% Java China Paket 129% 128 -■•••• 102.80 101.50 Ned Stoomv My. 14114 14114 Kon Paket My 131 Stoomvaart My Ned ioc£ Nievelt Goudr cert giJ "1 v. Ommeren cert. 0041/ 904 Kon Rott. Lloyd 19? Ned Schoepv Unie ^4% 124% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam M7 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 95B R'dam "31 I-Hl 3% 91% 93% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 98 98% Premieleningen A'dam '53 3 96 A'dam '51 2% 93% 93% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam'56 II 2% 94 94 T Eindhoven '54 2% 85 85% Enschede'54 2% 84% 83% Den Haag '52 I 2% 91% 91% Idem H 2% 91% 91% R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem n 2% 90% 91% Utrecht '52 2% 98 Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 226 "1 HB.U. eert197% 198 f ^ott. Bank 193 194 Twentsche Bank 168% 169 1 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248L Borneo Sum H MU 44 45 Ned G. en Sp fabr 195 199% Kon. Ned. Grofsm. 100B 100% Internatio 85 Rott. Droogdok My. 510 510 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 81 81% Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 7% 28% 82 50% 45% 61 44 95% 53% 82 30% 70% 7% 28A 82% 50% 44% 61% 43% 95 53% 81% 70% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VJL 14/8 Edelmet Kon AA 44 Pref wa Idem 43 Electrolas B 440 HoU Constructie 428 lng bur v Bouwnyv 132B 134B Int Kunststoff Ind 43% 43% Leldsche Wolspinn 149B 152% Slkkens Lakfab '53 435 440B Ver. Touwfabrleken 173% 174 Wernink's Betonm 89 89% 62 L 60%B 93L 90 Van wyk Textiel Zaalberg

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7