„Grote Prijs van Amsterdam" werd gewonnen door Fransman Gaignard Karamoy had nederlaag aan zichzelf te wijten Voor jongeren zonder geleide geen kampeerverguniiing meer in Katwijk Belg Depaepe snelste stayer HET KLAVERBLAD Van Gasselt won in saai duel Het kampeerterrein is overvol VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 Verrassing bij de sprinters De kleine pittige Franse kampioen Roger Gaignard won donderdag avond bij verrassing de grote sprintersprijs van Amsterdam. Een prettige verrassing overigens, want Gaignard behoort tot de jongere garde, die al zo lang op zich heeft laten wachten. Nu moet men onmiddellijk daarbij in aanmerking nemen dat de Italiaan Maspes, die door zijn val op de Vigorellibaan een tijd uitgeschakeld is, onvol doende vervangen werd door zijn landgenoot Ghella en bovendien dat Jan Derksen de gevolgen van zijn val in Bielefeld ook nog niet hele maal te boven schijnt te zijn. Dat Derksen in de finale, toen Gaignard uit derde positie voor de Marathontribune onderlangs schoot, het wiel van de Belgische kampioen Debakker bleef houden, zal hem, ware hü in vorm geweest, beslist niet zijn overkomen. Of hjj dan Gaignard verslagen zou hebben, is echter ook nog een grote vraag. Want de Frans man reed in deze finalerit de laatste 200 meter in 11.6 sec., een tijd die we sinds lang niet in het Olympisch Sta dion hebben zien noteren. Niet minder verrassend was ook dat Jan Derksen er zelfs niet in slaagde Debakker van de tweede plaats te ver dringen. Gaignard kreeg dus uit han den van de Amsterdamse wethouder mr. G. van 't Huil de bloemen en de sjerp in hoofdstedelijke kleuren, die bij de geldprijs behoren. In de series had Derksen met gemak gewonnen van de Deen Lykke, had Gaignard onze landgenoot Schotman terugverwezen en wonnen Potzernheim en Debakker resp. van Ghella en Platt- ner. Dat de Zwitser er niet in slaagde zich via de herkansingsrit in de halve finales te rijden, was sensationeel. Die herkansingsrit bracht hoop in de Ne derlandse harten, want Schotman gooide zijn wiel 10 centimeter eerder dan Ghella over de eindstreep. In de halve finales versloeg Derksen, uit tweede positie komend, Ghella en Potzernheim en gaf Gaignard met een tijd van 12 sec. over de laatste 200 me ter al een voorproefje van wat hij in de finale zou gaan vertonen. De derde finalist werd Debakker, dankzij een huzarenstukje in de tweede herkan singsrit. Terwijl Schotman, Ghella en Potzernheim elkaar nauwlettend zaten te begluren spurtte de Belg in de eerste bocht plotseling weg en nam een der tigtal meters voorsprong, die hij tot op de streep wist te handhaven. Bekeken rit De wereldkampioen Pol Depaepe heeft evenals in 1957 beslag gelegd op de grote prijs van Amsterdam voor stayers. De Belg reeds een uiterst be keken rit en bemoeide zich pas in de laatste tien minuten met de strijd om de eerste plaats, die tot dan toe vast in handen van Martin Wierstra was ge weest. Wierstra had in de eerste vijftig minuten geen enkele aanval moeten doorstaan en was zelf, van kop vertrok ken, als een razende Roeland rondge-1 sneld. Maar de Amsterdammer beging de domheid om te trachten Wout Wagt mans, die in de 43ste minuut zijn lap had terug genomen, opnieuw op een ronde te zetten. Wagtmans verweerde zich heftig en sloeg de aanval van Wierstra af. Dit was het sein voor gangmaker Van den Bosch om Depaepe in de voorste gelederen te brengen. De gehele wedstrijd had Van den Bosch zijn strijdmakker rustig mee laten draaien, er wel voor zorgend dat hij niet door de onstuimige Wierstra onder de voet werd gelopen. Dat Depaepe door deze tactiek krachten had kunnen spa ren bleek wel in de laatste tien mi nuten. pen kreeg en ook van fiets moest ver wisselen, groeide zijn achterstand ge stadig. Naast* Wout Wagtmans als natio naal kampioen werden nu door de sportcommissie uitverkoren om ons land bü de wereldkampioenschappen in Parijs te vertegenwoordigen na tuurlijk Martin Wierstra en de Utrechter Norbert Koch, die evenals Depaepe in het begin, vrjj onopval lend ronddraaide en met een achter stand van slechts 300 meter de derde plaats in de wedstrijd opeiste. Bijprogramma In het bijprogramma kwamen even eens de Nederlandse afgevaardigden voor de wereldkampioenschappen in de baan. Advertentie Voor de beste race zorgden de ama teurachtervolgers Harry Moolenijzer en Jan Buis. Kampioen Moolenijzer liep al in de eerste ronde een achterstand van ongeveer tien meter op, maar knokte om gelyk te komen. Dat gelukte hem bijna halverwege de race. Opnieuw liep Buis toen uit en met een voorsprong van vjjf meter ging hij de laatste ronde in. Moolenijzer spurtte fel, maar slaag de er niet meer in Buis te kloppen. Bij de amateursprinters won de Ne derlandse kampioen Joop Captein, twee van de drie ritten, terwijl hij in de derde rit op de tweede plaats achter zijn grootste concurrent Mees Gerritsen eindigde. Captein mocht dus de ere- ronde rijden. De Nederlandse achtervolgingskam pioen Peter Post behoefde zich in het geheel niet in te spannen (6 min. 32.2 sec.) om met ruim 100 meter verschil Daan de Groot (6 min. 44.4) sec.) te verslaan. Nationale tenniskampioenschappen Twee geplaatste speelsters hebben de halve finale dames enkelspel van de wedstrijden om de nationale tennistitels bereikt. Fenny de Soet-Ten Bosch won door zeer sterk spel van Jetty Wienese in twee sets (6—3, 8—6) en titelhoudster mevr. Rouwenhorst had weinig moeite met Francien Ferir (7—5 61). Voor Henriette Ruinen is ook deze vierde wedstrijddag zeer goed verlopen. Voor de tweede maal zette zij een geplaatste speelster aan de kant. Ditmaal werd Cecile Grosveld haar slachtoffer (6—2 0—6 6—4). In de halve eindstrijden zal Henriette Ruinen uitkomen tegen mej. T. Sauter, die met 6—3 10—8 Joyce Marinkelle uitschakelde. „Neen, het lag niet aan mijn voetblessure, ik stond wat je noemt te prikken", gaf Joyce sportief toe. Snelle capitulatie Want toen hij zijn aanval op Wier stra inzette boog de Amsterdammer al heel spoedig het hoofd en daarna moest zelfs Wout Wagtmans nog met lede ogen toezien, dat de Belg hem passeer de. Dit waren de weinig hoogtepunten uit deze vrij saaie stayersrit, waarin noch de Franse kampioen Bouvard noch de Duitse titelhouder Jakobi iets had kunnen presteren. Beiden liepen in de eerste helft van de wedstrijd al drie ronden achterstand op en speelden ver der geen rol meer. Hetzelfde gebeurde met Jan Pronk, die voor de laatste maal zijn kandidatuur voor een afvaardiging naar de wereldkampioenschappen stel de, maar Pronk was al na 5 minuten door Wierstra gelapt en toen hij daarna enige malen met motordefecten te kam- Het bekerprogramma voor zondag a.s. In de eerste voorronde voor de Neder landse Voetbalbeker worden zondag a.s. onder andere de volgende wedstrijden gespeeld: Alphen—Wassenaar, Blauw Zwart— Hillegom, Concordia H.LFC; ASC Rijswijk; DOSRr—Roodenburg; Wilhel musTeijlingen, DSORKAVV, Lugdu- num—Alphia, VVSB—Foreholte, Quick Steps—Waddinxveen, VEP—Lekkerkerk, Ammerstolse SV—Oudewater, 't Noor den—Nieuwerkerk. ZWEMMEN Australische zwemsters domineerden in Berlijn Ondanks de slechte weersomstandighe den waren gisteravond ruim 4500 toe schouwers naar het Olympisch Stadion in Berlijn gekomen om de Australische zwemsters aan het werk te zien. De meisjes uit het vijfde werelddeel toonden zich veel te sterk voor de Duitse vertegenwoordigsters. Op de 100 meter vrije slag waren de eerste drie plaatsen voor de Australi sche zwemsters. Dawn Fraser finishte, na een tussentijd van 28.7 sec. in 1 min. 1.3 sec. een tijd die slechts 0.1 seconde boven haar in Schiedam gezwommen wereldrecord ligt. Alva Colquhoan en Sandra Morgan werden tweede en derde in 1.03.5 en 1.05.2. Voor de tweede Aus tralische zege zorgde de vlinderslag zwemster Beverley Bainbridge. Zij won in 1 min. 17.2 sec. De vele toeschouwers konden ook jui chen voor een uitstekende Duitse pres tatie. De uitgeweken Oostduitser Hans Zierold verbeterde het Duitse record op de 800 meter vrije slag met een tijd van 9 min. 52.1 sec. Hij bleef daarmee 0.3 sec. onder de recordtijd van 9.52.4, die hy in Maagdenburg maakte. Van Gasselt heeft zich evenals vorig jaar in de halve finales van het heren enkelspel geplaatst. En dit gebeurde na een saai baseline-duel met Kara moy. Laatstgenoemde heeft zijn ne derlaag volkomen aan zichzelf te wijten. Hij bepaalde zich tot de ver dediging, waarmede hij precies in de kaart van de zeer constante Van Gasselt speelde. En zo heeft hij gedu rende de gehele partij aan zijn eigen val gewerkt. Wim Maris heeft slechts drie sets nodig gehad om Bitter van zich af te houden (6—2, 62, 60) en ook Goris stuurde Marre na drie straight sets (63, 60, 63) van de baan. Meer tijd heeft de ontmoeting tussen Van Eysden en Van Meegeren gevergd. Van Meege- ren won de eerste set met 62 en zon- der één tegenpunt te scoren verloor hij Ide tweede (6—0). Daarna ging de strijd I gelijk op, doch Van Eysden, die iets BELANGRIJK WEDSTRIJDPROGRAMMA Maandag 18 augustus zal op het ter rein van HBS te Den Haag een cricket- wedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van de Free Foresters en een elftal van de KNCB. Het KNCB is als volgt samengesteld: Van Arkel <HCC) aanvoerder, Van Eek (Quick H.) wicketkeeper, Raaijen (VRA), Burki (Quick N.), Hageman (HBS), Kiarenbeek (Union), Meyers (Sparta), Rijkens (HCC), De Ruig en Onstein (Rood en Wit), Stroink (PW). Voor de wedstrijd, welke het Neder lands elftal op 23 en 24 augustus tegen de Free Foresters zal spelen op het ter rein van HCC te Den Haag is het Nederlands elftal als volgt samenge steld: De Villeneuve (HCC) aanvoerder, Colthoff (HCC) wicketkeeper, Van Arkel (HCC), Bakker (HCC), v. d. Bosch (HCC). Gallois (HCC), Heimei (HCC), Maas (Haarlem), Muldder (VRA), Stolk (Hermes DVS), Vriens (HCC), 12e man Rijkens (HCC). Het elftal van de KNCB, dat op 21 augustus a.s. op het terrein van Rood en Wit te Haarlem tegen de Free Foresters speelt is als volgt: Dries (Excelsior) aanvoerder, Meyer (ACC) wicketkeeper, Aim (HCC), Bailey meer controle op zijn slagen had, won (75). Vreemd is de vierde en tevens laatste set verlopen. Met 52 kwam Van Eysden voor te staan.. Daarna dank zij uitstekend netspel van Fenny lukte hem niets meer en volkomen ge- demoraliseerd maakte hij fout na fout. Tot 54 liep Van Meegeren in. Van Eysden won tenslotte door blunders van zijn tegenstander met 64. DUBBEL-FINALISTEN De finalisten voor het heren- en dames-dubbelspel zijn reeds bekend. Het kampioenspaar mevr. M. Petersmevr. B. Thung zegevierde in de halve finales over Henriette Ruinen en Henny van Rijn en Fenny de Soet, die samen met Fredy Marinkelle een paar vormt, won van Francien Ferir en mej. M. Fiken- de Soet. Vermoeidheid was de oorzaak van een lang durende tweede set. Bovendien raakte Francien Ferir op dreef. Zij vond voortdurend openingen en strafte elke fout onmiddellijk af. Het werd 11—9 voor Francien en haar partner. In de derde set ging de strijd aanvankelijk gelijk op tot dat Fenny de Soet zich herstelde. Met prachtig spel en goed ge steund door Fredy Marinkelle werd de beslissende set met 64 gewonnen. Voor Goris en Karamoy is het pad naar de finale over rozen gegaan. Dit maal speelde Karamoy tegen Bitter en Van Gasselt met behulp van Goris zijn eigen spel. Succes bleef niet uit. 6—0, Gisteren was het de laatste dag van 't skutsjesilen" bij Sneek. Een fraaie opname van de grote vracht schepen tijdens de strijd. scher. De overwinning van Fenny de 6—0, 64 waren de cijfers waarmede de Soet en Fredy Marinkelle is echter niet tegenstanders werden geklopt.^ zonder moeilijkheden tot stand geko men. Zij namen de eerste set met 62 De goeden moeten met de kwaden lijden Tenslotte wonnen Willem Maris en Hans van de Weg niet zonder inspan ning met 6—3, 64, 8—6 van het paar Van EysdenVan Meegeren. DE UITSLAGEN Dames enkelspel, kwart finales: mej. T. Sauter versl. mej. Y. Marinkelle 63, 108; mej H. Ruinen versl. mej. C. Grosveld 6—2, 0—6, 6—4; mevr. F. de Soet versl. mej. J. Wienese 63, 86; mevr. F. Rouwenhorst versl. mej. F. Ferir 7—5, 6—1. Heren enkelspel, kwart finales: Van I Gasselt versl. Karamoy 62, 60, 64; Willem Maris versl. Bitter 62, 62, 160; Van Eysden versl. Van Meegeren 2—6 60, 7—5, 64; Goris versl. Marre 6—3, 6—0, 6—3. I Dames dubbelspel, halve finales: mevr. M Peters en mevr. B. Thung versl. mej. H.' Ruinen en mej. H. van Rijn 6—3, 64; mevr. F. de Soet en mej. F. Marinkelle versl. mej. F. Ferir en mej. M. Fikenscher 62, 911, 64. Heren dubbelspel, halve finales: Goris en Karamoy versl. Bitter en Van Gas selt 6—0 6—0, 6—4; Willem Maris en Hans van de Weg versl. Van Eysden en Van Meegeren 6—3, 64, 86. (Hermes DVS). Bregman (ACC), Bor- gers (HCC), Marseille (Quick H.), De Ruig (Rood en Wit), Van Staay (HCC), Van der Sloot Hermes DVS), Van Weelde (ACC), 12e man aan te wijzen door Rood en Wit. Het bondselftal, dat op 30 augustus a.s. tegen het Nederlands jeugd XI zal spelen op het terrein van Quick te Den Haag is: Van Katwijk (HBS) aanvoerder, Van Eek (Quick H.) wicketkeeper, Van Arkel (HCC), Kiarenbeek (Union), Van der Vegt (HBS), Dries (Excelsior), De Beus (HCC), Schuur (HCC), De Baare (ACC), De Villeneuve (HCC), Marseille (Quick H.). ATLETIEK Moens anderhalf jaar geschorst De Belg Roger Moens, wereldrecord houder op de 800 meter, is door zijn club „Racing" uit Brussel voor ander half jaar geschorst. De vereniging gaf voor deze straf de verklaring dat Moens zich zonder geldige reden had terugge- trokken uit individuele- en clubwedstrij- den en dat hij onjuiste verklaringen tegenover de pers had afgelegd. I Moens heeft vijf dagen de tijd om be- i roep tegen de uitspraak aan te tekenen. In het komende anderhalf jaar zal de Belgische atleet wel in interlandwed strijden mogen uitkomen, indien hij door de Belgische atletiekbond wordt gese lecteerd. Onlangs werd Moens reeds voor een maand door de bond geschorst voor het niet deelnemen aan die atletiekwedstrijd Frankrijk-België. TENNIS Rose officieel geschorst Gisteren heeft de Australische tennis speler Mervyn Rose officieel bericht ontvangen van de Australische Lawn- tennisbond, dat hij geschorst is en dat hij daarom niet kan deelnemen aan de Beierse tenniskampioenschappen. Rose verklaarde dat hij een telegram van het secretariaat van de Interna tionale Lawntennis Federatie in Londen had ontvangen waarin hij het bevel kreeg zich terug te trekken uit de kam pioenschappen. Militaire chauffeur verongelukt Gistermiddag is de 20-jarige dpi.-sol daat E. L. Kolkman, behorend. tot een genie-onderdeel uit Maarti. bij een auto- ongeval om het leven gekomen. Hij reed als chauffeur in een vrachtauto die deel uitmaakte van een militaire colonne. Bij het af slaan van de weg van Sint Oeden- rode naar Eindhoven is zijn wagen op een bruggetje over de Dommel geslipt, waarna de auto in het water viel. Kolk man raakte bekneld en is vermoedelijk verdronken. (Van een onzer redacteuren) Er heerste gisteren wel enige ontstemming op het gemeentelijk kampeerterrein te Katwijk aan Zee toen algemeen bekend werd, dat jongeren beneden de 21 jaar voortaan niet meer zonder geleide zouden mogen kamperen op het kampeerterrein. Die ontstemming heerste vooral bij hen, die nog niet meerderjarig zijn, en dus door deze maat regel werden getroffen. Gelukkig werd echter de soep niet zo heet gegeten als zij werd opgediend, hoewel de maatregel zelf van kracht bleef. Zij die thans een kampeervergunning hebben kunnen blijven, doch de vergunning zal niet worden verlengd. Enige jongeren zijn van het terrein verwijderd, hoewel hun vergunning nog niet afgelopen was; maar dat waren dan ook zij, aan wie deze maatregel te danken is. Ieder moet zich aan kampregels houden Het kampeerterrein is overvol in deze weken. Er staan ruim 500 tenten, die onderdak bieden aan een kleine 3000 personen. In een zo grote gemeenschap moet men zich natuurlijk aan de regels houden en een groep jongeren kon dat Een overzicht van het overvolle kampeerterrein. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) dat iedereen er last van had. Kleine kin deren werden wakker en konden moeilijk meer in slaap komen en bovendien was het zeer onprettig voor volwassenen, die ook uit hun slaap werden gehaald. Voor al voor de mannen, die 's morgens vroeg van het kampeerterrein vertrokken naar hun werk - er kamperen vele Leidenaars en inwoners van de omliggende dorpen - was de beroving van hun nachtrust fnuikend. Bovendien gebeurden er des nachts dingen, die het daglicht beslist niet konden verdragen. Strenge maatregel Al met al was er voor de politie reden genoeg om maatregelen te nemen en he laas worden daardoor de goeden even zeer getroffen als de kwaden. Vanaf gis teren is het jongeren beneden de 21 jaar verboden op het kampeerterrein te ver blijven, wanneer zij niet in gezelschap van hun ouders zijn. Goedwillende jon- geren kunnen blyven zolang hun - door Wanneer de politie Iaat in de avond i de politie of kampwachter verstrekte - controle uitoefende bleken er nog ver- vergunning nog geldig is. Van verlen- schillende tenten leeg te zijn. De bewo- ging van de vergunning is geen sprake ners daarvan verbleven dan in andere meer. Bovendien zullen in de toekomst tenten of moesten dan nog thuis komen, j geen jongeren beneden de 21 jaar zon en dat werd dan dikwyls midden in de j der geleide meer worden toegelaten. En- nacht. Vaak waren zü dan niet geheel I kele lastige jongelui zijn inmiddels van nuchter meer en maakten zoveel lawaai, het terrein verwij werd. Bovendien heeft blijkbaar niet. Het waren vooral Duitse jongens en Nederlandse meisjes, die de zaak „op stelten zetten". de politie een verscherpte controle inge steld. Er is nog wel aan gedacht aparte ge deelten af te scheiden voor jongens en meisjes, doch op het terrein in de zuid duinen van Katwijk is dat niet zo een voudig. Andere terreinen lenen zich daar vaak beter voor. Overigens zou het ook onprettig zijn gezinnen die al meer dan 20 jaar gedurende de gehele zomer op hetzelfde plaatsje staan ineens te ver drijven naar een andere standplaats. Sinds begin augustus De moeilijkheden zijn dit jaar in het begin van deze maand begonnen, toen een stroom van Duitse jongeren naar Katwijk kwam. In een overvol kamp kan men geen onordelijkheden toestaan en de politie was dan ook genoodzaakt een politiële maatregel te nemen in verband met openbare orde en zedelijkheid. Vooral de ouderen juichten de geno men maatregel toe. Ook de vele Duitsers die er een plaatsje hebben veroverd wa ren van oordeel dat hun jeugdige land genoten maar van het terrein verwijderd moesten worden, als zij zich niet wisten te houden aan de kampregels. De genomen maatregel is natuurlijk niet ineens overal bekend en zodoende zal het dan ook nog wel mogelijk zijn dat er 's nachts jongeren komen vragen om een plaatsje. Voor één nacht worden ze dan nog toegelaten, maar de volgende dag zullen zij elders onderdak moeten zoeken. Geheel bezet Het kampeerterrein is in deze weken geheel bezet. Er kan geen tentje meer by en velen moesten afgewezen worden, eenvoudig omdat er geen plaats is. De toeloop op het kampeerterrein is zo groot, omdat er aan de kust weinig kam peerplaatsen zijn. Bovendien is Katwijk een van de goedkoopste plaatsen met een bedrag van f. 6 per week voor ma ximaal 12 m2. Voor grotere tenten wordt een iets hoger bedrag geheven. Het ter rein is ongetwijfeld ideaal gelegen, in de duinen, vlak bij zee en niet te ver van het dorp. De outillage is heel goed wat sanitair betreft en dit wordt ook enkele malen per dag schoongemaakt. Verder zijn er nog wel enkele wensen, zoals bijv. een grotere parkeerruimte. Officieel kunnen er slechts 25 auto's worden geparkeerd, maar er staan er dagelijks wel een 100, die men dan maar in de omgeving in de duinrand zet. Voor caravans is een klein hoekje ingeruimd, doch dat is eigenlijk veel te klein. Een oplossing voor dit pro bleem is nog niet gevonden. Een rijwiel stalling ontbreekt geheel. Dagelijks toezicht Het dagelijks toezicht op het gemeen telijk kampeerterrein is opgedragen aan de heer A. Kleinman, die er zijn han den vol aan heeft. Zijn vrouw heeft hem zoveel mogelijk geholpen, maar ligt nu ziek te bed, omdat het werk haar over het hoofd is gelopen. En ook voor de heer Kleinman zelf wordt het zo langza merhand tijd dat het wat rustiger wordt. Er is veel te regelen in het kamp, zowel praktisch als op administratief gebied. En dan komen er tientallen kampbewo ners of bezoekers iets aan hem vragen en het is een uitzondering als hij geen antwoord weet. Het onbegrijpelijke is wel dat de heer Kleinman de volledige plattegrond van het terrein in zyn hoofd heeft. „Waar zit de familie X uit Z?" vraagt een be zoeker; zonder aarzelen wijst de heer Kleinman de juiste plaats aan. En zo is er meer, veel meer, je hoofd loopt er van om! „De kampwachter heeft echter wel een aardige baan", vindt de heer Klein man. Hij doet het nu voor het zevende jaar en ieder jaar weer beleeft hij er veel genoegen aan. Hoe zijn werk door de kampeerders wordt gewaardeerd blijkt wel uit het feit. dat er in de winter bijna iedere zondag een of meer families de heer en mevrouw Kleinman op ko men zoeken. Zon- en schaduwzijde Iedere functie heeft haar zon- en haar schaduwzijde. Voor de schaduw zorgden de rumoerige jongelui. Da.ir is nu een j einde aan gemaakt ten gerieve van de Wensen I heer Kleinman, van de kampeerders en ter bescherming van de jongelui zelf. Jammer alleen dat de goeden met de kwaden moeten lijden. Was daar maar een oplossing voor te vinden!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5