Maison SPIER N.v. „HET MOTORHUIS" FUNK MEISJE (jlotattó SCHILDERS Joliot-Curie, groot geleerde, in Parijs' ziekenhuis overleden RYHBEHDE'S 4 HIEUW BOOD REGENKLEDING ™d' VlPRIJS Wat liet uiterlijk en de rijkwaliteiten betreft is de OPEL KAPITAN 1959 een sensatie "Petersen. UwDeaieH N.V. DE LEIDSCHE BROODFABRIEK DANSAVOND ZIEGELAAR Zn. ZEER BEKWAME REDRIJFSLEIDER VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 Slachtoffer van de wetenschap Beroemd man-van-wetenschap met grote verdiensten, werd aanhanger van Moskou (Van onze correspondent te Parijs) Frédéric Joliot-Curie, natuurkundige, Nobelprijswinnaar en oud-commissaris voor de atoomenergie in Frankrijk, is gistermiddag op 58-jarige leeftijd in een Parijs' ziekenhuis overleden. Hij is slachtoffer van de wetenschap geworden. Evenals bij zijn vrouw, Irene Joliot-Curie, met wie hij sedert zijn huwelijk in 1926 veel heeft samengewerkt, hebben de radium-stralen zijn gezondheid onder mijnd. Hij wist trouwens reeds enige jaren, dat hij ten dode was opgeschreven en hij heeft zijn noodlot met moedige gelatenheid gedragen. Hjj werd in 1900 als zoon van een Parjjse winkelier geboren en bleek reeds als schooljongen over een meer dan gewone begaafdheid te beschikken. Hij bezocht de Parijse school voor scheikunde en industriële chemie, een befaamd instituut, waar hij werd opgeleid door de beroemde Franse fysicus Paul Langevin (18731946). In 1925 werd hjj assistent van Marie Curie, weduwe van de grote Pierre Curie en een jaar later trouwde hij met haar dochter en voegde hij de naam Curie aan de zijne. Op doodsbed hoorde hij nog over de „Nautilus" Hij heeft zich reeds spoedig in het etoom-onderzoek gespecialiseerd. Met zijci vrouw samen heeft hij op dit gebied vele ontdekkingen gedaan. In 1937 werd hij professor aan het College de France (onafhankelijke hogeschool in Parijs) nadat hij in 1935 met zijn vrouw samen de Nobelprijs voor natuurkunde had gekregen voor de ontdekking van de kunstmatige radio-activiteit. Kort voor de oorlog vervolmaakte hij het proces van de kettingreactie, waarop de ge hele huidige a toom-wetenschap eigen lijk berust. Hij heeft ook het cyclotron van het Collége de France gebouwd. In 1940, direct bij de Duitse overval op Frankrijk, nam hij deel aan het in veiligheid brengen van het Noorse zware water en het Belgische uranium. Ook zorgde hij er voor dat vele wetenschap pelijke documenten, welke betrekking hadden op de atoom-theorie en op het radium, uit handen van de bezetters bleven. Paul Reynaud de toenmalige premier, bood hem in juni 1940 aan naar Londen''te gaan ten einde zijn werk te kunnen voortzetten. Hij weigerde echter en keerde terug naar Parijs. Met zijn vrouw heeft hij daar actief aan het ver zet tegen de Duitsers deelgenomen. Zo hielp hij onder andere in 1944 Langevin naar Engeland vluchten en hij vocht in augustus van hetzelfde jaar op de Pa rijse barricades om te helpen zijn stad te 'bevrijden. In 1946 werd hij door de Franse rege ring benoemd tot hoge commissaris voor de atoom-energie. Hij werd daarbij lid van de raadgevende assemblee, van de economische raad en van de commissie van het plan voor vernieuwing en uit rusting. Daarnaast vervulde hij nog vele ere-ambten. Een en ander belette hem in genen dele zijn wetenschappelijke ar beid voort te zetten. Van huis uit was' hij socialist- Onder invloed van Langevin, en waarschijnlijk ook van zijn vrouw, ging hü echter naar het communisme over. Tijdens de be zetting, in 1942, werd hij lid van de communistische partij. In politiek verstrikt Na de oorlog is hij steeds meer in de politiek verstrikt geraakt. Hij behoorde tot de oprichters van organisaties als ..FrankrijkSovjet-Unie", hij presi deerde vredes-oongiressen, die op touw waren gezet door de communisten (zoals dat van Stockholm in 1950). In april 1950 verklaarde hij ter gelegenheid van het congres van de communistische par tij in Gennevi Uiers, een voorstad van Parijs: „Nooit zul'len de progressieve wetenschapsmensen of de communis tische wetenschapsmensen ook maar een grein van hun kennis beschikbaar stellen voor een oorlog tegen de Sovjet- Unie". Enige dagen later werd hij ont slagen als hoge commissaris. Hij kon echter veel van zijn wetenschappelijke arbeid voortzetten, zij het dat hij min- Jeugdvierdaagse in Breda telt nu drie uitvallertjes (Van onze correspondent) Drie jongens uit Breda zijn gisteroch tend niet gestart voor de derde dag van de jeugdvierdaagse van de KNBVLO in Breda. Twee hadden er kennelijk ge noeg van, want zij zijn in het geheel niet komen opdagen; de derde kreeg een startverbod opgelegd, omdat hij zich tijdens de tweede dag misdragen had tegenover de leidster van zijn groep. Dat betekent dat vandaag 726 kinderen op Grote Markt te Breda zullen defileren voor 't gemeentebestuur en voor majoor Breunesse uit Nijmegen, die vast eens komt kijken, welke wandelaars hij over enkele jaren op „zijn" vierdaagse in Nijmegen zal kunnen verwachten. En hü zal ongetwijfeld te vreden zijn, want de stemming in Breda is uitstekend en blaren worden er zo goed als niet meer gesignaleerd. Frédéric Joliot-Curie. der publiceerde en diat het ondanks pogingen van communistische züde stiller werd rondom hem. De dood van zijn vrouw bracht hem een zware slag toe. Hy wist ook zichzelf ten dodie opgeschreven. Zyn politieke fouten mogen niet ver hinderen. dat men voorby ziet aan het feit dat 'hy een groot geleerde en op zü'n manier een groot Fransman is geweest, die zyn teven aan de weten schap 'heeft gegeven Vrienden hebben hem op zijn doods bed nog kunnen vertellen van de pres taties van de Nautilus, het succes van dit Amerikaanse schip is mede door Jo- liot Ouri's onderzoekingen en vindin gen mogelijk geworden! Gaasterland ramde sluisdeur te IJmuiden Het 4375 ton metende Nederlandse vrachtschip Gaasterland van de Ko ninklijke Hollandse Lloyd heeft gis teravond omstreeks kwart over zeven de buitendeur van de middensluis in IJmuiden geramd. De duwpers, waar mee de noordelijke deur wordt uitge zet en teruggetrokken cn de elektrische aandrijving van deze duwpers werden geheel ontzet. Het scheepvaartverkeer van en naar Amsterdam ondervond oponthoud daar alle schepen alleen via de Noordersluis konden worden geleid. De Gaasterland liep onbelangryke schade op. Rykswaterstaat IJmuiden is er gister avond om elf uur in geslaagd met be hulp van snij-apparaten de duwpers van de noordelyke ebdeur te verwijde ren waardoor het mogelyk werd de sluisdeuren te openen. De Gaasterland heeft daarna de middensluis kunnen verlaten om de reis naar Hamburg voort te zetten. De middensluis kan voorlopig uitslui tend worden gebruikt by vloed; daar de vloeddeuren niet beschadigd zyn. Men zal trachten de sluis zo spoedig mogelyk weer volledig in gebruik te nemen. Kunstschilders protesteren tegen Jacob Marisprijs Jonge Haagse kunstschilders heb ben gisteren met een protestdemon stratie hun misnoegen geuit over het toekennen van een der Jacob Maris- prijzen aan de kunstschilder Wim Hussem. Hussem heeft naar gemeld vo rige week een geldprijs toegekend ge kregen voor zün tekening in Oost- indische inkt, getiteld „T VIII 1958". Onder de bomen van het Lange Voorhout, in de nabyheid van de kun stenaarsbodega „De Posthoorn", zaten of stonden gistermiddag van een uur af groepjes jonge schilders voor een auto, waarop persiflages op Hussems tekening waren geplakt en handbeschilderde aan plakbiljetten, die o.a. de opschriften droegen: „Marisprijsjes", „Uitdeling ten gerieve van toeristen en kunstmin naars". De marisprijsjes waren vellen wit papier, die zij ter plaatse bekladden met een in Oostindische inkt gedom pelde verfkwast. Voorbijgangers moch ten die meenemen „niet voor een tientje, niet voor een kwartje, voor niets". De toeschouwers mochten vrije- lyk deelnemen aan het schilderen. „Dit is voor ons de enige manier om te protesteren tegen de werkwijze en het oordeel van de jury der pryzen", verklaarde een der demonstranten. „Een officieel protest wordt terzyde gelegd". Volgens de schilders zou een vertegen woordiger van het ministerie van O. K. en W. poolshoogte hebben genomen. Protestdemonstratie actie-comité vrije veren De protestdemonstratie van het actiecomité voor vrye veren op Schou wen Duiveland, die gisteravond in Zierikzee werd gehouden is een te leurstelling voor de organisatoren ge worden. Er was slechts weinig belang stelling en de aanwezige eilandbewo ners kwamen meer uit nieuwsgierig heid naar de 73-jarige H. Colsen van het actiecomité uit Zeeuws Vlaanderen dan uit sympatie voor de actie, die nu op Schouwen Duiveland tot leven is geroepen. De vergadering, die ook werd büge- woond door bestuursleden van het actiecomité voor betere en goedkopere veerverbindingen op Goeree-Overflakkee werd geopend door de voorzitter van het Schouwse comité de heer J. A. van der Schee, die zijn toespraak begon met de woorden „Eendracht maakt macht". Het zyn deze woorden geweest, die de gehele vergadering, die nog geen uur duurde, hebben geklonken. Zy werden gesproken door de heer Colsen, de voor zitter van het Zeeuwschvlaamse comité, herhaald door de heer T. K. Keur uit Melissant en nog eens genoemd door de heer M. Immerzeel uit Dreischor, lid van het comité op Schouwen Duiveland. De heer Colsen oefende voorts nog kritiek uit op verscheidene autoriteiten. Zo zeide hy onder meer, dat het Ka merlid Algera indertijd heeft geijverd voor vrije veerverbindingen, terwijl mi nister Algera juist het tegenoverge stelde doet. Succes voor de Guards te Kerkrade De Royal Horse Guards van Koningin Elisabeth hebben gisteravond voor 8000 bezoekers van het wereldmuziekcon cours te Kerkrade een concert gegeven, met onder meer een trompetconcert van Haydn en een klarinetconcert van Mozart. Als eerbetoon aan het wereld muziekconcours werd de door kapel meester Captein J. Thirtle gecompo neerde fanfare „Kerkrade" uitgevoerd. By de aanvang van het concert liet de dirigent van de in galauniformen ge klede Royal Horse Guards het Wilhel mus spelen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp met het KLM-vliegtuig „Hugo de Groot", waar na het publiek staande enige ogenblik ken stilte in acht nam. Wijziging organisatie Ministerie van Onderwijs Soc.-pedagogische afdeling De minister van O., K. en W. heeft besloten met ingang van 1 sep tember 1958 de onderafdeling sociaal pedagogisch onderwys van het mi nisterie, thans ressorterende onder de afdeling Jeugdvorming en Volks ontwikkeling, tot een zelfstandige werkeenheid te maken. De bemoei ingen met de scholen voor maat schappelijk werk, thans berustende by de afdeling Nüverheidaonderwys, zullen met ingang van dezelfde da tum aan de nieuwe onderafdeling Sociaal Pedagogisch Onderwys wor den overgedragen. Mr. H. M. L. H. Sark. inspecteur van het Nüverheidsonderwys. belast met het toezicht op de scholen voor maat schappelijk werk en chef van de onder afdeling Jeugdvorming en Volksont wikkeling ressorterende onderafdeling Sociaal Pedagogisch Ondervvys, wordt met ingang van 1 september 1958 van deze fucties eervol ontheven onder dankbetuiging voor de diensten in deze betrekkingen bewezen en benoemd tot inspecteur van het Sociaal Pedagogisch Onderwijs. Met de leiding van de zelfstandige onderafdeling wordt tot 1 januari 1960 belast de heer E A. Schuttenhelm. di recteur-afdelingschef. Tot waarnemend chef dier onderaf deling wordt benoemd mr. M. D. van Wolferen, referendaris, thans hoofd van het bureau 1 van de onderafdeling Ju ridische en Algemene zaken van de afdeling Nijverheidsonderwijs. NIEUWE OOGST Advertentie weer of geen weer- melk weer ui ywn Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed Keelhorzel houdt huis onder het reewild (Speciale berichtgeving) Op vele plaatsen op de Veluwe, ook in het noordelyk deel, zijn dode reeën aangetroffen. De dieren sterven als slachtoffer van de keelhorzel, een vlieg, die op een hommel gelykt. Dit Insect spuit zijn larven in de neusopening van de ree. De larven komen in de lucht wegen en veroorzaken ernstige ontste kingen. De ree begint te hoesten en het gelukt hem vaak zioh van die larven, die soms twee centimeter lang worden, te ont doen. De larven gaan zioh dan verpop pen en zo ontwikkelt zich in het voor jaar weer een nieuwe horzel uit de pop Het gebeukt echter ook, dat een ree een hoeveelheid larven niet weet kwijt te raken, en tenslotte sterft. Dit jaar schijnt het aantal slachtoffers van de keelhorzel wel bijzonder groot te zijn. Veel vogels zijn bestrijders van de keelhorzel, in het bijzonder de niet zo erg veel voorko mende zwart-girauwe vliegenvanger, die zich op de vangst van de keelhorzel spe cialiseert. Deze vogel maakt graag ge bruik van de bekende merel-kastjes. Hoe meer vogelhuisjes dus. hoe minder keelhorzels. Voor velé reeën is het echter al te laat. Het schijnt dat ook edelherten hevig te liijden hebben van dit gevreesde insect. Het enige dus, wat men kan doen, is de vogels dus zo krachtig moge lijk te beschermen. Hoe meer voigels, hoe minder schadelijke insecten. Actie voor Anne Frankhuis wordt nog voortgezet Dank zij die resultaten van de oproep van de burgemeester van Amsterdam, is in overleg met de burgemeester een voorlopig koopcontract getekend ter ver- verving van de naaste omgeving van het Anne Frankhuis. Het gehele benodigde bedrag is echter nog niet bijeen. Er is voor het tekenen van het definitieve koopcontract nog uitstel verleend, gedurende welke tijd de actie tot het bijeenbrengien van het nog ontbrekende fonds wordt voortgezet. Watergebrek in Beiroet Sedert twee dagen is Beiroet, de hoofdstad van Libanon, vrijwel geheel van drinkwater verstoken, doordat de leiding waardoor het water van de ber gen naar de stad loopt, op twee plaat sen lek is. Geruchten als zou dit een ge volg zijn van sabotage door de opstan delingen of veroorzaakt zijn door het dreunen van de zware Amerikaanse vrachtauto's, zijn herhaaldelyk door de Libanese autoriteiten tegengesproken. De opstandelingen in de wyk Basta hebben evenzeer van het watergebrek te lijden en de Amerikaanse militairen zorgen met behulp van tankauto's voor hun eigen watervoorziening. 1/1 literfles f 6.70 (exci. glas) zonneschijn met volle teugen! Nieuw-Guinea niet RECHTZAKEN voor tie Ver. Naties Beslissing Ind. Kabinet Gezaghebbende kringen in Djakarta hebben vandaag verklaard dat Indonesië het geschil met Nederland over Weste lijk (Ned.) Nieuw-Guinea niet zal voor leggen aan de dit jaar te houden alge mene vergadering van de V.N. Deze kwestie is door hel Kabinet in zijn laatste twee zittingen grondig bespro ken. De beslissing is in overeenstemming met de na <te laatste Assemblee door de Indonesische regering afgelegde verkla ring, dat Indonesië in die strijd om Nieuw-Guinea een „andere koers" zou gaan volgen. Tot dusver heeft Indonesië deze kwes tie vier maal aan de V.N. voorgelegd en viermaal heeft die algemene verga dering een Indonesische resolutie, waar in om hernieuwde onderhandelingen met Nederland werd verzocht, verworpen. De regeringswoordvoerder in Djakarta weigerde vandaag de verklaring van be doelde gezaghebbende kringen formeel te bevestigen, doch hy wees erop. dat volgens de bepalingen van de V.N*. het. geschil tenminste één maand voor de opening van de Assemblee had moeten zijn ingediend. Hy voegde er aan toe, dat de Indonesische delegatie bij de V.N. in dit opzicht nog geen enkele stap heeft ondernomen en dat bü de bijeen komst van de algemene vergadering bin nen een maand zal beginnen- Gevecht van kikvorsmannen Een speciale correspondent van de Londense „Daily Telegraph" meldt uit Formosa, dat nationalistisch- Chinese kikvorsmannen maandag hij Quemoy onder water slaags zijn ge raakt met communistische kikvors mannen. Een tiental nationalisten keerden maandag terug van een geheime missie naar Amoy aan de kust van communistisch-China, op circa drie km. van Quemoy, toen zij vlak hij huis een dertigtal communistische kikvorsmannen ontmoetten. De mannen gingen elkaar onder water met messen te lijf en vochten, tot de toestand zo verward werd, dat zij geen vriend van vijand meer konden onderscheiden. Toen moes ten zij de strijd wel staken. Het is niet hekend hoeveel slachtoffers er hij dit gevecht zijn gevallen. Advertentie CASINO - Noordwijk a. Zee ZATERDAG 16 AUGUSTUS van 91 uur: THE RYTM MAKERS Zondagmiddag: DANSMUZIEK 4-7 uur. „Stockholm" toch op de televisie Er is gisteravond overeenstemming be reikt tussen de Zweedse televisie en het organisatie-comite van de Europese at- tetiekikampioemschappen over de uitzen ding van deze wedstrijden, die van, dins dag 19 tot en met zondag 24 augustus in Stockholm worden gehouden De Zweedse televisie en de Eurovisie hebben toestemming gekregen voor een dagelijkse uitzending van 15 minuten van de wedstrijden van de vorige dag. Slechts van de openingsplechtigheid en van de sluitings-ceremonie mogen di recte reportages worden verzorgd. Kinderlijkje gevonden In een perceel dicht begroeid den nenbos by het fietspad Austerlitz- Hoogkanje onder de gemeente Drie- bergen-Rysenburg is een kinderlykje gevonden, dat in vergaande staat van ontbinding verkeerde. Het lag in een gat in de grond en was bedekt met een dun laagje aarde. De politiedeskundige dr. Hulst heeft geconcludeerd dat het lykje vermoede- lyk van een jongen is. die ten minste een jaar geleden is gestorven en niet ouder was dan 9 jaar. Door de staat waarin het lykje ver keert en doordat, behalve een knoop, geen kledingstukken meer zyn overge bleven, zal identificatie zeer moeilijk zyn. Werkster stal in Academisch Ziekenhuis 14 dagen voorwaardelüke gevangenis- of 10 dagen vorderde de officier van Justitie by de Haagse politierechter tegen een 40 jarige vrouw uit Leiden. Deze had in 1957 en begin 1958 by her haling lakens en voedsel weggenomen ten nadele van het Academisch Zieken huis, waar zü als werkster in dienst was. De verdachte moest het overgeschoten voedsel bü de patiënten weghalen en ook moest ze wel eens bedden van schone lakens voorzien. De rechter vroeg zich af of het alleen overgeschoten eten was wat verdachte had weggenomen. Van de lakens had de werkster de ken tekenen van het ziekenhuis afgescheurd. De verdachte vertelde, dat ze het voedsel „aan de beesten" had gegeven. De lakens waren naar het ziekenhuis teruggegaan. De rechter merkte op. dat het zieken huis in de afdeling heelkunde steeds voedsel tekort was gekomen. „Een fout kan je allemaal wel eens begaan", vond de verdachte, die moeder is van een groot gezin. Het vonnis luidde: een maand voorwaardelüke gevangenisstraf met 3 jaar proeftüd en f. 35.boete of 7 dagen. Rechtbank veilt grond weigerachtige landbouwer (Van onze correspondent) Ter gerechtelyke zitting van de arrondissementsrechtbank te Middel burg zal de ruim 45 ha grond van de Zeeuwse landbouwer F. Dekker uit Oostkapelle worden geveild, die wei gerde de heffing van het Landbouw schap, groot f. 26,15 (over 1955) te betalen, omdat hy deze niet erkent en ondemocratisch noemt, omdat zy niet de instemming heeft gehad van het merendeel der Nederlandse boeren. Men verwacht, dat weldra ook de andere landbouwers, die in gebreke zyn gebleven by de betaling van de heffing, en over het gehele land ver spreid zyn, een exploit tegemoet kun nen zien, waarin de verkoop van hun boerdery of grond wordt aangekon digd. Het betreft hier een perceel grond in Oostkapelle, dat vorig jaar reeds by hem in beslag werd genomen, omdat boer Dekker weigerde de heffing over 1955 te betalen. Later heeft hü ook niet gereageerd op de aanmaningen tot be taling van de verschuldigde gelden over 1956 en 1957. Het is de oppositionele boeren organisatie „De Vrüe Boer" uit Bennekom, die de landbouwers adviseert de heffingen niet te betalen. Velen hebben daaraan aanvankelük gehoor gegeven, maar allengs voldeden de meesten van hen toch maar aan de ge stelde verplichtingen, uit vrees voor te nemen maatregelen. Een aantal van hen, waaronder boer Dekker, bleef echter weigeren. Wanneer zyn 45 ha grond in andere handen mocht overgaan, dan zal boer Dekker zijn landbouwbedrijf voortzetten op de overige gronden, die hü in pacht heeft. Commentaar van Nehroe Premier Nehroe van India heeft vandaag in het parlemten in Nieuw Delhi verklaard, dat de normale toe stand in het Midden-Oosten niet kan terugkeren zolang daar buitenlandse troepen zyn. Nehroe sprak zich uit tegen het zen den van VN-troepen naar het gebied. Uitbreiding van de groep VN-waar- nemers zal India „in goedgunstige over weging" nemen, doch die uitbreiding heeft slechts zin als zy door de betrok ken Arabische landen worden aanvaard. Voorts verklaarde de Indiase premier, dat hü tegen alle militaire pacten is en tegen elk stelsel van „gedwongen neu traliteit" voor het Midden-Oosten.. De gehele toestand is vol gevaar en zal gevaarlijk en explosief blüven zolang buitenlandse troepen in het Midden- Oosten blijven, zo meende Nehroe. De kwestie-Israël kon volgens hem niet door een oorlog worden opgelost, doch slechts door samenwerking van de betrokken landen en nadat de vraag stukken van het Midden-Oosten gere geld zouden zün. De Westelüke beschuldigingen van in directe agressie in het Midden-Oosten noemde de premier „een onderdeel van de techniek der koude oorlog" en een „negeren van de voornaamste kwesties" in dat gebied. Nehroe prees Nassers' „wyze leider schap" van het Arabische nationalisme. WEGENS ENORM SUCCES „Wapent" U tegen de zomer met PRIMA REGENKLEDING. Ontvangen een grote partij DAMES-, HEREN- EN KINDER- van 39.50 voor 19 .75 Haarlemmerstr. 109 - t.o. Bata Leiden gevraagd voor nieuwbouw en burgerwerlc. UTRECHTSE VEER 12 LEIDEN OPEL past het principe van de functionele stijl toe en bouwt zijn wagens rond de passagiers, voor de KAPITAN rond 6 personen. Door zijn elegant model en comfortabel interieur is de KAPITAN een wagen met hoog rijcomfort en thans met nog meer rijveiligheid. Bezoekt onze showroom Stationsweg hoek Rijnsburgersingel, waar U met deze „Europese Amerikaan" kennis kunt maken. OFFICIAL DEALER CHEVROLET OPEL BUICK MORSSINGEL lb HOGE RIJNDIJK 5 LEIDEN telefoon 24741 (4 lijnen) De Beste Bromfiets Blijft tl Dan Vossensteec 12 tel. 21503 JESSE Electro Apparaten- en Transfor- matorenfabriek vraagt een Diploma Delft e.i. of H.T.S. gewenst. Leiden, Ververstraat 8 - Telefoon 2038024366. vraagt een voor kantoorwerkzaamheden. Leeftijd plm. 17 jaar. Aanmelden kantoor MARE I, Telefoon 20036.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4