J?A©fS Eerst vijf uur nadat K.L.M.-toestel neerstortte, werd alarm gegeven De R.A.F. deed prachtig iverk K.L.M.-VLIEGTUIGRAMP Met een enkel woord pUwfanutia pNKaïf Agenda VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 (Van onze Londense correspondent) Om kwart voor drie, precies vijf uur nadat de eerste Shackle- ton van het Coastel Command van de RAF opdracht kreeg naar de „Hugo de Groot" te gaan zoe ken, vond eerste luitenant-vlieger Auth Macdonald van het 206e squadron op St. Mowgam in Corn wall de wrakstukken, die aan wezen waar het KLM-toestel in de golven van de Atlantische Oceaan verdween. Dit was een prestatie die jammer ge noeg geen mensenlevens kon redden en daarom dreigt over het hoofd gezien te worden bfj deze ontstellende vliegramp. Als er echter overlevenden geweest zouden zjjn, zouden zfj waarschijnlijk hun leven te danken hebben gehad aan de snelle en voorbeeldige hulp van de RAF. Dit was hoe de opsporing in zijn werk ging. Om kwart voor tien gisterochtend, toen men zich ongerust begon te ma ken over het lot van het KLM-toestel, werd de RAF verzocht hulp te verlenen. Een Shackleton van het Coastal Com mand, de afdeling van de RAF, die het zeegebied rond Engeland beschermt maar tevens volledig is uitgerust om in nood verkerende schepen en vliegtuigen assistentie te verlenen, was op dat mo ment in de lucht op een oefenvlucht. De piloot kreeg opdracht zijn oefening af te breken en te gaan zoeken naar de „Hugo de Groot", waarvan men sinds 4 uur 40 In de morgen niets meer had gehoord. Aangezien er geen enkel radiocontact meer was geweest, was het voor de piloot een naald in de hooiberg. Hfj kreeg de route op, welke het toestel zou hebben gevolgd en begon het gebied af te zoeken. Korte tijd later kreeg hij assistentie van een tweede Shackleton. Toen om half twaalf het bericht van Gander-New Foudland doorkwam dat de „Hugo de Groot" over tijd was, klonk op vijf Coastal Command Stations in Noord-Ierland, Cornwall en Schotland het code-woord „Play Mate" het alarmsignaal voor een vliegtuigramp. Korte tijd later waren in totaal zes Shackletons in de lucht, de grootste reddingsactie in enkele Jaren. „Zie wrakstukken Enige tijd later meldde gezagvoerder W. J. Craig van een Brits Trans-Atlan tisch toestel dat hij dacht iets op zijn radarscherm te hebben gezien. Het be richt werd doorgeseind naar de zoeken de Shackletons en om kwart voor drie klonk toen luitenant Macdonalds radio melding: „Zie wrakstukken van vlieg tuig. twee banden drijven in zeer, ver scheidene rubber reddingsvlotten in zee, schijnen leeg te zijn. Zie verder verscheidene lichamen in zee drijven, vermoedelijk allemaal dood". Macdonald bleef boven de plek rond cirkelen en kreeg korte tijd later assis tentie van een tweede Shackleton onder bevel van luitenant Manning van de vliegbasis Kinloss in Schotland. Man ning ging korte tijd daarop de omge ving afzoeken naar schepen en had het geluk op deze verlate uithoek van de oceaan de inmiddels door de KLM ge charterde Franse treilers aan te treffen. Hij leidde hen naar de plaats van de ramp, die Macdonald inmiddels met boeien had gemarkeerd. Gisteravond had het Coastal Com mand reeds een aantal vliegschema's voor de Shackletons, die zeventien uur lang in de lucht kunnen blijven, opge steld. De vliegtuigen zouden boven de plek blijven rondcirkelen tot het zeker is dat« er geen overlevenden zijn en de lijken zijn geborgen. Het aanmerkelijke tijdsverschil tussen het moment dat de „Hugo de Groot" verongelukte, vrijwel zeker onmiddellijk na het laatste radiocontact met Shannon om vier uur veertig, en de eerste reddings pogingen deed gisteravond Londen reeds de vraag opkomen of zich eenzelfde gebrek aan actie had voorgedaan als in september 1954 toen de „Triton" van Viruly bij Shannon verongelukte. Men achtte het hier uiterst vreemd dat eerst om half tien, bijna vijf uur na het verongeluk ken van het KLM-toestel, het eerste alarmsignaal werd gegeven. Engelse bladen veronderstellen dat hierover bij het onderzoek nog wel het een en ander zal worden gezegd. Weinig anders mogelijk Eerst toen Gander om half twaalf meedeelde dat de „Hugo de Groot" over tijd was werd er groot alarm geslagen. Functionarissen van het eerste vlieg veld en ook de KLM-vertegenwoordiger daar, Harry Milling, verklaarden gister avond dat er „gezien de omstandig heden weinig anders gedaan had kun nen worden". De uitleg was dat het „herhaaldelijk voorkomt, vooral bij at mosferische storingen, dat een toestel een tijd uit de lucht is, maar dan later toch weer doorkomt". „De normale procedure", aldus een van de leden van de vliegveldstaf, dat een vliegtuig waarvan de radio defect raakt normaal doorvliegt. Wan neer er alarm zou moeten worden ge slagen bfj ieder verlies van radiocon tact, kunnen we dat wel om het andere vliegtuig doen". Men had er op Shan non dus kennelijk geen idee van dat de „Hugo de Groot", die bfj de laatste radiomelding ongeveer net zijn klim had beëindigd en overging op kruissnel heid, vrijwel onmiddellijk daarna in de grauwe oceaangolven verdween. Wat is de oorzaak van de ramp? Britse luchtvaartexperts zyn van me ning dat dit doordat er geen overleven den zijn, vermoedelijk wel een mysterie zal blijven. Uit het feit dat er niet al te veel wrakstukken zyn waargenomen, maakt men op dat de Super-Constella- tion recht in zee is gekomen en dat gezagvoerder Roelofsz geen kans heeft gezien het toestel nog op zee te laten dalen, hetgeen bij motorstoring alleen vermoedelijk nog mogeiyk zou zfjn ge weest. Hoewel het Britse luchtvaartministe rie verklaarde dat de ramp volgens de weerrapporten vermoedelijk niet te wijten kon zyn aan slechte weersom standigheden, lijkt dit echter niet hele maal uitgesloten te zyn. De gezagvoer der van een Canadees passagiersvlieg tuig, dat in de buurt vloog van de plaats waar de „Hugo de Groot" veron gelukte, zei by zyn aankomst op London Airport dat daar een zware plaatselijke storm heerste. Als het lagervliegende KLM-toestel met motorstoring te kampen had is het waarschynlyk in ernstige moeilijkheden gekomen, want het was daar enorm zwaar weer, aldus captain Everett Wolf. 0 Vervolg van pag. 1 Ingetrokken Het gevolg was, dat Shannon, zoals is gemeld, alle verdere maatregelen die op de alarmtoestand betrekking hadden, in trok. Geen verder nieuws kwam van Gander binnen en na een uur en vijf tig minuten, werd te 9.20 uur gisteroch tend opnieuw de alarmtoestand door Shannon afgekondigd. Omtrent de inhoud van het telegram van Gander kon de heer Page, die er een kopie van onder ogen heeft gehad, niets mededelen. Men vermoedt dat er verwar ring met een ander vliegtuig is geweest waaruit Gander, naar later is gebleken, de verkeerde conclusie heeft getrokken. De boodschap van Gander is op Shan non niet op de band opgenomen, maar met de hand uitgeschreven. Volgens de leden van de Nederlandse commissie van onderzoek zal zonder twijfel aan Gander om nadere uitleg van de inhoud van het telegram worden gevraagd. Om 9.20 uur Nederlandse tijd werd dus opnieuw door Shannon de alarmtoe stand afgekondigd. Er is een verlies van bijna twee uur geweest, veroorzaakt door de boodschap van Gander. De na de eerste alarmboodschap reeds te hulp ge snelde schepen waren in die tussentijd weer van koers veranderd. Te 20.20 uur, elf uur later, was de eer ste treiler op de plek waar het ongeluk met de „Hugo de Groot" moet zijn ge beurd. De bemanning van het Franse vaartuig meldde, dat het enkele lijken uit de zee had opgevist,'die tekenen van verwondingen toonden. Omtrent de aard van deze verwondingen konden geen mededelingen worden gedaan, aangezien zich geen medische deskundigen aan boord van deze vaartuigen bevinden. Wel bleek uit het feit, dat een of twee wielen aan boord zijn gehesen, dat de „Hugo de Groot" in stukken moet zyn gebroken, hetzij in de lucht, hetzy by de val in het water. vreemde plaats Er is, aldus de heer Page, geen reden om aan te nemen dat gezagvoerder Roe lofsz op het moment van het ongeluk op de terugweg was naar Shannon. Wel heeft het bevreemding gewekt, dat het toestel terecht is gekomen op een plek, die niet onder de gebruikelijke lucht- route tussen Shannon en Gander ligt. Zeer waarschijnlijk zullen de schepen en in het bijzonder de beide Franse vis sersvaartuigen terugkeren naar het Gal- way ongeveer negentig kilometer ten noordwesten van Shannon. Omtrent de eventuele aankomststij d van de treilers te Galway is nog niets bekend, hetgeen geen verwondering behoeft te wekken omdat de weersomstandigheden inmid dels veel slechter zijn geworden. De zee is thans zeer woelig en de wolkenbasis is op de plek van de ramp niet meer dan 180 meter. Hedenochtend arriveerde op Shannon een Dakota van de KLM met zeven technici en medici, onder wie de KLM- arts dr. Vaandrager. Het ligt in de be doeling dat deze groep met de drie Ne derlandse luchtvaartdeskundigen die reeds op Shannon zyn, naar Galway gaat om daar het onderzoek voort te zetten als de vissersboten zijn terugge komen. Ook Prins Bernhard op Elba gearriveerd Prins Bernhard heeft zich weer by zyn gezin gevoegd op het eiland Elba, j Hy arriveerde gisteravond in het haventje van Porto Ferraio aan boord j van het jacht „De Groene Draeck", dat begeleid werd door een Franse mijnenveger. Koningin Juliana en de Prinsessen hebben gisteren tussen de talloze andere toeristen door de straten en steegjes van het kleine havenstadje gezworven inkopen gedaan. BINNENLAND. Bfj K. B. is met ingang van 15 sep tember 1958 dr. H. Baudet, gewoon hoog leraar in de faculteit der economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tevens als zodanig benoemd in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan deze universiteit, om onderwijs te geven in de sociale en economische ge schiedenis. Van 1823 augustus 1958 komt te Wageningen een Fao-studiegroep bijeen om te spreken over landbouwkolonisatle- vraagstukken, mede in verband met ruilverkaveling. Minister dr. A. Vondeling zal maandagmiddag te 15 uur de bijeen komst officieel openen in de aula van de Landbouwhoogeschool De staatssecretaris van O.. K. en W. heeft aan de componisten dr. Ant. van der Horst te Hilversum, C. L. van Baaren te aan de auteur H. Edinga te Bakkum op drachten verleend tot het componeren van een werk. afgestemd op conservatorium orkest. Van de zijde van het ministerie van O., K. en W. wordt, in aansluiting aan het bericht over het verstrekken van let terkundige opdrachten, .medegedeeld, dat aan de auteur H. Edinga te Bakkum op dracht is verleend tot het schrijven van een novelle of novellenbundel en aan C. J. E. Dinaux tot het schrijven van een biografie over Constant van Wessem. Met militaire eer en onder grote belangstelling is gistermiddag in le 25-JarIge tweede luitenant vlieger R. van Dijk, die maandag op de vliegbasis Eindhoven om het leven is ge komen, begraven. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk te post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes) achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Gaasterland" (21/8; Australië: m.s. „Sibajak" (21/8): Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (19/8): Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (18/8); s.s. „Maasdam" (19/8); „Beavercove" (23/8); s.s. „Nieuw Amsterdam" (23/8); Chili: vla New-York (21/8; Ned. Antillen: m.s. „Ma- ron" (18/8); m.s. „Sibajak" (21/8; Nieuw Zeeland: m.s. „Sibajak" (21/8: Suriname: m.s. „Doris" (20/8): Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Bloemfontein" (20/8); Brits Oost-Afrika: m.s. „La Bourdonnais" (17/8). De 686te algemene Jaarvergadering van de Nederlandse Heidemaatschappij zal op 12 september worden gehouden in restaurant „Esplanade" te Utrecht. De Nederlands-Westduitse Kamer van Koophandel organiseert van 1 tot en met 6 september een „Holland Week" te Hamburg. BUITENLAND. Pierre Mendés-France, de radicale oud-premier van Frankrijk, is van een bezoek aan Communistisch-China en Mos kou in Parijs teruggekeerd. Hij had direct een onderhoud met premier De Gaulle. De Westdultse stad Frankfort heeft de Goetheprijs voor dit Jaar toegekend aan de kernfysicus prof. Friedrich van Welszacker, die aan de universiteit van Hamburg is verbonden. De prijs, die tien duizend mark (ongeveer 9000 gulden) be draagt, wordt om de twee Jaar gegeven aan „scheppend werk, dat de eer waardig is van een prijs ter nagedachtenis van Goethe", ale in Frankfort werd geboren. BIJ de Australische stad Parkes, ten westen van Sydney, zal een reusachtige radio-telescoop worden gebouwd, die onge veer vijf miljoen gulden zal kosten en waarschijnlijk over drie Jaar in gebruik zal worden genomen. Men zal hiermee sterren op miljoenen lichtjaren afstand, die niet met een gewone telescoop waar genomen kunnen worden, kunnen obser veren en sterrengroepen achter ruimte- nevels in kaart brengen. De radio-spiegel van deze telescoop krijgt een middellijn van ongeveer zeventig meter en zal, draai baar op een betonnen voetstuk, automa tisch een bepaald oblect kunnen volgen. Van verschillende zijden is voor de bouw van deze telescoop bijgedragen. Na een lange controverse tussen di verse politici en gemeenteraadsleden van Johannesburg, waarvoor het grote publiek niet veel belangstelling toonde, wordt de Britse vlag niet meer gehesen op het ge meentehuis, waar zij naast de vlag van Zuid-Afrika placht te hangen. De „Union Jack" zal nu nog slechts bij bijzondere gelegenheden, die Engeland betreffen, worden gehesen. De Franse regering heeft besloten de Mohammedaanse vrouwen van Algerije, die deelnemen aan de volksstemming over de nieuwe Franse grondwet, te laten stem men in aparte nokjes. De identiteit van de gesluierde vrouwen zal in deze hokjes worden gecontroleerd door andere vrou wen. Op 28 september zal er in de steden ?;estemd worden. De stemming ten platte- ande zal verscheidene dagen duren. De Canadese liberale oppositieleider Lester Pearson dring er gisteren bij de de NAVO voor te leggen, voordat het tot een botsing komt. Volgens Pearson is de NAVO niet geraadpleegd over het besluit van Engeland om zijn treilers binnen de twaalf-mljlszone te beschermen. Door de overstromingen, welke de laatste dagen het noordelijk deel van Stiermarken hebben geteisterd, zijn onge veer 25.000 mensen getroffen. De schade wordt geraamd op honderd miljoen schil ling (circa vijftien miljoen gulden). Aan het reddingswerk wordt door talrijke mi litairen en vrijwilligers deelgenomen. By de Britse „Operatie-Zwanenmeer", die op Cyprus tegen de verzetsbeweging „Eoka'1 wordt gehouden, is volgens een officiële mededeling een groot aantal Cy prioten gearresteerd „in wie de politie veel belang stelt". Er zyn veel wapens in be slag genomen. De operatie duurt al 12 dagen. Er nemen meer dan 2000 soldaten aan deel. Toen Antonio Origa gisteren in de deuropening van zyn café in Luik stond, hoorde hy plotseling een hartverscheu rende gil. Verschrikt hief hy zyn armen op. en ving daardoor zyn 19-Jarlge nicht Calogera op, die boven zyn hoofd uit een raam op de tweede verdlepln- werden slechts licht gewon» De Franse kapitein Andernes Mosconi heeft een nieuw wereldrecord parachute springen gevestigd. Hij is op 8000 meter hoogte boven Montebello by Algiers uit een vliegtuig gesprongen, doch hij trok zijn parachute pas open op 325 meter boven de grond, na een vrije val van 165 seconden. De Argentijnse oud-president Peron heeft besloten president Frondizl en diens regering niet langer te steunen, zo heeft Perons rechterhand, Framinl, na een be zoek aan Cindad Trujello, waar de oud president als balling woon, meegedeeld. De Peronisten zullen de regering bij de ko mende provinciale verkiezingen niet steu nen. Er is voor deze stamming nog geen datum vastgesteld. (Zoals bekend was Frondizl's verkiezing tot president in februari J.l. grotendeels te danken aan de steun van de Peronisten). Engeland heeft er mee ingestemd een beperkte hoeveelheid wapens en munitie aan Tunesië te leveren, ter aanvulling van een leverantie in november J.l., zo heeft een woordvoerder van het ministerie van medegedeeld. De Franse regering had Buitenlandse Zaken te Londen gisteren hiertegen desgevraagd geen bezwaren ge maakt. De vooruitgeschoven reeks radarpos ten in het noorden van Canada zal wor den uitgebreid tot Groenland, aldus heeft het Deense ministerie voor Groenland be kend gemaakt. De toestand van premier Strijdom van Zuid-Afrika was gisteravond „minder bevredigend", zo is in een bulletin be kend gemaakt. De eerste-minister ïydt aan een longembolle. Bij een aanval van Cubaanse op standelingen op een trein op de iyn Ha vannaSantiago zyn zeven soldaten en drie opstandelingen gedood. De aanval werd uitgevoerd in de provincie Oriente. De aanvallers brachten de trein tot stil stand om een van hun mensen, die onder gewapend gelelde naar Santiago zou wor den overgebracht om daar te worden be recht, te bevrijden. Een reiziger en drie Passagierslijst „Hugo de Groot" Van de 91 passagiers in de „Hugo de Groot" bezaten er elf de Neder landse nationaliteit. Onder hen bevonden zich de heer en mevrouw Van Haaster, uit Vogelenzang. De heer N. J. van Haaster, de 23-jarige zoon van een bloembollenkweker, was voor het bedrijf van zjjn vader In Amerika werkzaam en was met verlof naar ons land gekomen. Hy trad hier op 2 augustus j.l. in het huwelijk met de 22-jarige mej. E. iVI. Sondervan uit Vogelenzang. Zy waren nu op huwelijksreis naar Amerika. Voorts bevonden zich onder de slachtoffers de heer W. A. de Kok van Leeuwen, mevr. E. H. M. de Kok van LeeuwenBres- ser en hun baby Bernadette, allen uit Voorburg. De heer S. H. M. Kuypers en mevr. A. J. Kuypers (Duitse nationaliteit) waren afkom stig uit Veghel, de heer J. Bering uit Amersfoort. De andere Neder landse slachtoffers; mevrouw I. L. M. Schilling en haar drie kinderen I. E., J. C. en A. W. Schilling kwa men uit Haarlem en waren op weg zich bij haar man en vader in Amerika te voegen. Voor het overige zag de passa gierslijst er als volgt uit: Richard Aarde (nat. V.S.), mevr. Richard Aarde (VB.), Osman Abdel Hafiz (V.A.R.), mevr. Ruth Ann Armstrong (V.S.), mej. Elsie Armstrong (V.S.), Nostafa Zakaria Zian (nat. onbekend), John Baoon (V.S., in Shannon ingestapt), Elfriede Bortchen (V.S.) J. D. Bowen (nat. onbekend), mej. Minerva Clements (V.S.), mevr. E. Cuvelier (V.S.), Akile Delvina (V.S.), Charles Diamond (nat. on bekend), Robert P. Dionne (nat. onbek.), Dubin (V.S.), Moha- med F. M. Y. el Ashkar (V.A.R.), Mohamed el Houssini (V.AR.), Eby Espenshade (V.S.), R. Fennelly (V.S.), Thomas Finn (V.S. in Shannon aan boord), mevr. (mej.) Ann Finn (V.S. in Shannon aan boord), mevr. (mej.) Sally Gersko- witch (Brits, in Shannon aan boord), mevr. Cuela Graff (V.S.), mej. Margaret Groh (V.S.), mej. Joy Groff (V.S.), mej. Rose Groff (V.S.)mevrGuy (VB.), kind Guy (V.S.)baby Guy (V.S.), mevr. Johanna Hammerl (nat. onbekend), mevr. Haw- ryszko (nat. onbek.), mej. Florence Herr (V.S.), John Hollinger (V.S.), Willem Hooft (V.S.), mej. Maria Hummer (V.S.), Reuben Hummer (V.S.), mevr. Jennie Hummer (V.S.), mevr. Maria Humphrey (nat. onbekend), kind Elisabeth Kratzer Humphrey (nat. onbek.), K. J. M. Jallo (nat. onbekend), mej. Audrey Kilhofnar (V.S.),mevr. Catherine Kreider (VB.), Joseph Krenn (nat. onbek.), Paul Kristofik (nat. onbekend), mevr. Idella Lietz (nat. onbekend), John Liete (nat. onbekend), mej. Phyllis Mccalmont (V.S.) (in Shannon aan boord), Keith H. Miller (V.S.), mevr. Keith A. Miller (V.S.), mevr. Patricia H. Muschamp (nat. onbekend), mevr. Catherine Peters (nat. onbekend), Salvador Garcia Plascencia (nat. onbekend), mevr. Garcia Guade- lupe—Plascencia (Frans), Piobr Popowycz (nat. onbekend), Win- centy Ptaszek (V.S.), Meirahem Rahamin (Israëlisch), mevr. Rachel Rahamin (Israëlisch), Hassan A. Rashad (V.A.R.), Mohamed Aly Mamdouh Riaz (V.A.R.), Thomas Roach (V.S., in Shannon aan boord), Robert Rubin V.S.Ahmed Ismail Sabry (V.A.R.), Michel Sampieri (V.S.), Schipper (nat. onbekend)Panayotis Skafidas (nat. onbek.), Max Snider (V.S.), mevr. Joyce Snider (V.S.), mevr. Nan Stoner (V.S.), mej. Mary Stoner (V.S.), Galen Stinebauch (V.S.), mevr. Ruth Stinebauch (V.S.), Eudre Tilly (Hongarije), Raimundo Uranga (nat. onbek.), mejDegrzyn (Poolse), Lee van Wijk (V.S.), mevr. Tjitske van Wijk (V.S.), Jezus Yanez (nat. on bekend), mej. Mendoza Eloisa Yanez (nat. onbek.), mevr. Eloisa Yanez (nat. onbekend), mevrouw Eloisa Mendoza de Yanez (nat. onbekend). Onde: bovengenoemde passagiers bevond zich een scherm-équipe van de Verenigde Arabisohe Republiek, die uit zou komen op de wereld kampioenschappen schermen te Philadelphia volgende week. De heer Osman Abdel Hafiz was de leider van de ploeg en de heer André Tilly de coach. d e fl f J VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.Apol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Het platteland nu. caus. 19.45 Op bezoek by anderen. 20.00 Nws. 20.05 Voordr. en muz. 20.20 Fluit en piano. 20.35 Expo 1958. 20 45 In Israël schijnt de zon, caus. VARA: 21.00 Vakan tieverhalen met muz. 21.55 Buitenl. week- overz. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Stemmen van Overzee. 18 35 Voor de jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Rege- ringsultz.: Gaat U nog of bent U al terug? Toeristische mogeiykheden in Nederland. 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Phllh ork. en solist. 21.00 Kunstrubriek 22.10 Gram. 22.20 Negen avonturen met de we reld, caus. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Langs de wegen van kunst en schoonheid. 23.3524.00 Gram. Van Nelle bestellen Advertentie TELEVISIEPROGRAMMA'S EUROVISIE; NTS: 9.50—11.20 Pontifi cale Hoogmis te Lourdes. Van Nelle bestellen Advertentie VOOR ZATERDAG 16 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8.50 Voor de kind. 9.05 Gym. voor dc vrouw. 9.15 Gram. (9.35 -9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdeiyk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwydlng. leden van het treinpersoneel werden ge- VARA: 10.20 Gram. 11.00 Orgelspel. 11.20 wond. Buitenl. weekoverz. 11.35 Viool en plano. Advertentie Het leven ging door (Van onze t.v.-medewerker) Hoewel die kijkdichtheid van het NTS- journaal aan de top staat, vervangt het niet steeds op een volkomen afdoende manier de nieuwsberichten. Nu is aan die achterstand niet alles verloren, want de dagbladen zijn er immers. Maar op zo'n avond als gisteren kan en mag T.V. niet achterblijven. Omdat de mensen van het journaal dit 'verstonden, hebben zij voor een enorme voorsprong gezorgd door één der nieuwslezers op het scherm te 'brengen met een zo actueel mogelijk overzicht en daarna met een kaartje, een serie foto's van de bemanning van de Hugo de Groot, filmbeelden van Schiphol en met interviews of beelden van gesprekken te komen. De KRO haalde direct daarop de geestelijke, die de epiloog spreken zou. naar voren en Hannie Lips kondigde extra-journaal aan voor het geval er in de loop van de avond nog nieuws zou komen. Het was alles rustig en ernstig en dus stijlvol, ge heel in Nederlandse geest, zoals die tot uiting komt. als ons volk een nationale ramp te verwerken krijgt. Louis Frequdn zette daarop zijn serie gesprekken met KVP-ministers voort en trof het ditmaal met mr. Luns. Na een wat schichtig bpgin (de cameraman ver raste de minister en dat was toch eigen lijk wel een leuk grapje) raakte onze rijzige diplomaat al snel thuis. Hij wilde vooral zyn reputatie van schepper van „bon mots" nieit verloochenen, maar moest daarvoor uit oude voorraad put ten, want de interviewer bood geen ge legenheid om nieuwe grapjes te smeden. Politiek onbegrijpelijk was ons, dat Frequin steeds maar doorbabbelde over het tweelingimlnisterschap van enige ja ren geleden, want dat was oude kost en niet van de smakelijkste. Maar Luns is een vriendelijk en wellevend man in het gewone doen en toonde zich ditmaal nog geduldig ook. Daarna voerde de KRO, zusterlijk geassisteerd door de NTS,, ons naar SalzJburg, waar de Slaapwan delaarster door de befaamde ballet groep van de rijke markies werd gege ven. Voor al het geld, dat deze zaak kost, had men wel voor wat betere mu ziek- en beeldoverbrenging kunnen zor- Van Nelle bestellen Advertentie 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Amus. muz. 13.45 Sportpraatje. VARA: 14.00 Lichte muz. 14.25 Streek- uitz. 14.50 Wereldmuziekconcours. 15.20 Boekbespr. 15.40 Omr. ork. en solist. 16.15 Van de wieg tot het graf,, caus. 16.30 Lichte muz. 17.00 Vakantletips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Werekimuziekconcours. 18.50 Ork., koor en solist. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Operettemuz. 21.20 Cabaret. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 Waar biyft de tijd. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmuziekconcours. KRO: 14.00 Voor de Jeugd. 14I20 Orgel- conc. 14.40 Kroniek v. letteren en kunsten 15.15 Gram. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 21.20 Gram. 22.05 Omr. ork. 22.35 WIJ luiden de Zondag in. Daar na; Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanto 23.2224.00 Gram. Van Nelle bestellen Advertentie TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Totebel. 20.50 Cabaret. 21.30 Weet wel wat Je waagt. Van Nelle bestellen Advertentie BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC, Home Service 330 m. 12.00 Sport. 12 25 Fllmmuz. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. met interv. 14.10 Hoorsp. 15.10 Sport. 15.40 Schots ork. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Ork. conc. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 22.45 Avondgebeden. 23.0023.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 ni. 12.00 Lichte muz. (Om 12.30 Nws.). 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 Sport en muz. 18.35 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en gevar. progr. (Om 20.30 en 21.30 Nws.). 22.00 Dansmuz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.00 Gram. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ham mondorgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Lich te muz. 15.30 Volksmuz. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Schlagers. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.20 Symf. ork. en solist. 23.05 Lich te muz. 24.00 Nws. 1.00 Jazzmuz. 2.15 5.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 14.40 Ork. conc. 16.10 Strijkkwart. 17.30 Gram. 18.01 Sieg fried, opera. 19.40 en 19.45 Gram. 20.05 Siegfried, opera (verv.) 21.35 Gram. 22.00 Siegfried, opera (verv.) 23.40 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleldoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accord, muz. 15.15 Lich te muz. 15.45 Accord, muz. 16.00 Gemengd koor. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dag klapper. 17.20 Gemengd koor. 17.50 Gram. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomlum-Cocktail. 14.15 Jeugdork 15.15 Atomlum-Cocktail 16.00 Nieuwe gram 17.00 Nws. 18.42 Gram. 19.30 Nws 20.00 Hoorsp. en discoparade. 22.00 Nws 22.10 Festival te Brussel. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. gen of althans daarmee wat beter kun- en experimenteren. Naarmaite heit bal let boeiender werd.' verbeterden de tech nische omstandigheden gelukkig, waar door de twee grote duo's tenslotte uit stekend tot hun reohit kwamen. Over <ie Televitrine niets dan goeds, omdait het goed werd gebracht. Ja, we weten wel: het was rijkelijk laat in het seizoen om met tips over hotel-etiquette te komen en men kan zich naituurlijk ook afvragen of dit nummer tussen bal let en pans op zijn plaals is. Maar aan gezien goed gedoseerde afwisseling nu eenmaal ook een eis is. hadden we, met dit geestelijk rustpunt toch echt wel vrede. Het verschijnen van die paus tenslotte zal velen verrukt en anderen getroffen hebben Hoewel het leven doorging, drukte de ramp eigenlijk de hele avond de stem ming, waarbij aalmoezenier Groenendijk zich terecht aansloot. Van Nelle bestellen Advertentie VRIJDAG Pieterskerk. Orgelconcert Felke Asma. 8 uur nam. ZATERDAG. Hortus Botanicus: Victoria Regia bloeit. 911 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je- hovahs Getuigen. 5y2 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Woubrugge. 9 uur voorm. MAANDAG. Titus Brandsmalaan 174: Spr. B. W. J. Robert. 7y2 uur nam. DINSDAG. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Expo. 8 uur nam. WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van bezinning. 12.501.20 uur nam. „In den Vergulden Turk": Aandeelhou- dersverg. N. V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zn. 11 uur voorm. „Gulden Vlies": Aandeelhoudersverg. N. V. Nationaal Veem. 10 uur voorm. Pieterskerk: Avondgebed te iy2 u. nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG. Levendaal 3042Aandeelhoudersverg. N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne, en Par- fumerieënfabrlek v/h. Sanders en Co. 7.30 uur nam. Rijneburger weg 133: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Dahliakwe kerij Ballego. 7 1/4 uur nam. Van Nelle bestellen Advertentie TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.em. 11 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet der Rijksuniversiteit. Kloksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J. G. Wert- heim (t.em. 30 augustus); werkdagen ge opend 25 uur. Zon- en feestdagen geslo ten. Van Nelle bestellen Advertentie BIOSCOPEN. Trianon „The African lion" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uiur. Rex „De brug over de Kwai", 14 Jaar. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Luxor Song- en jazzfestival, a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „In iedere straat een bruidje", 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. 's Mid dags „Dik Trom", a.l. Lido „Opoe in het mannenbad", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8.. tel. 26274. BQ geen gehoor bij Uw balsarts ot specialist bel op dobterstelefoon 32222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ci i* •a •sS 1 aj a x.2 5 S M CM Helsinki mist ono 1 21 0 Stockholm geh. bew. z 2 19 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 8 17 3 Aberdeen geh. bew. windstil 17 2 Londen geh. bew. zzw 5 20 0 Amsterdam geh. bew. zw 3 20 0 Brussel geh. bew. w 4 20 4 Luxemburg zwaar bew. wzw 2 18 11 Parys zwaar bew. wzw 4 22 0.1 Bordeaux mist nno 1 27 0 Grenoble onbewolkt windstil 26 0 Nice onbewolkt nno 3 26 0 Berlijn zwaar bew. w 4 20 3 Frankfort half bew. wzw 2 19 24 München zwaar bew. wzw 4 20 3 Zürich licht bew. windstil 24 0 Genève onbewolkt windstil 25 0 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Wenen regen w 4 24 1 Innsbruck licht bew. windstil 27 0 Rome onbewolkt ozo 2 31 0 Ajaccio onbewolkt no 2 26 0 Madrid onbewolkt windstil 35 0 Algiers onbewolkt windstil

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2