Verbeten oorlog tegen alarmerende invasie van de sprinkhaiienzYvermeii Concertgebouworkest en Hans Henkemans oogstten succes in Salzburg Een kwart der mensheid bedreigd ASSISTENÏ(E) voor de boekhouding RADIO TECHNISCH BUREAU „WIRA" Gasfornuizen en -komforen JAN DE NIE ZONEN Wie wil economisch rijden! Pakken oude Couranten 0.75 per 5 K.G. N. ZWETSLOOT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 Mozart laat meerdere interpretaties toe (Van onze Weense correspondent) De tweede week van het Festival in Salzburg staat in het teken van Neder land, zowel door het optreden van Hans Henkemans als vooral door het vijftal concerten, die het Concertgebouworkest voor zijn rekening heeft genomen. Dit grote aantal is voor een buitenlands ensemble iets uitzonderlijks, want zelfs het Filharmonisch Orkest van Wenen treedt in Salzburg gewoonlijk slechts twee- of driemaal op. Het orkest van Amsterdam heeft op dit bewijs van waardering en vertrouwen zeer elegant gereageerd door de eerste twee avonden geheel te wijden aan Mozart. Reeds dagen van te wren was de grote zaal van het Mozarteum uitverkocht en vooral buitenlandse toeristen boden nog op het laatste ogenblik fantasie- prijzen voor een entreekaartje. Maar ook buiten deze kringen was men vol ge spannen verwachting. Afgezien van een twintigtal internationale omroepver enigingen, waaronder ook de Oostduitse en de Roemeense, die het eerste optre den van het Amsterdamse orkest even eens in hun programma hadden opge nomen. gaven ook vooral de Oostenrij kers biijken van v buitengewone belang stelling, omdat zij telkens weer willen horen hoe een befaamd buitenlands en semble „hun" Mozart interpreteert. Zij kwamen niet bedrogen uit. 'voor eerst omdat het Concertgebouw groten deels werken had uitgekozen, die ge woonlijk niet op het Oostenrijkse standaardprogramma voorkomen, maar vooral omdat in deze interpretatie het zuiver muzikale in het werk van Mozart tot zijn recht kwam. In het pianoconcert in es-majeur (k. 449) en na de pauze in de wel heel be kende symfonie iin g-mineur (k. 550) hoorde men Mozart die ontdaan was van alle romantiek en die zich open baarde in een ietwat scherp geacoen- teerd maar fyn geschakeerde en zui vere klank. Het leek wel alsof men deze muziek in haar prille natuurstaat op nieuw ontdekte, vooral omdat zij gedra gen werd door een snel en levendig tempo. Ook de dirigent en de pianist zijtn geen romantici. Wolfgang Sawal- lisoh uit Duitsland dirigeerde zeer nauw keurig en exact, maar volgens het vak kundige oordeel van de Weense criticus in „Neuer Kurier" verviel hij in het an dere uiterste en bood hij een Mozart die toch wel wat te zwaar en pathetisch was. Daartegenover hadden de klanken die de Oostenrijkse pianist F. Gulda uit zijn instrument toverde wel een geha- mer-karakter, maar zijn spel was wer kelijk los en zweefde vol gratie de zaal in Het Amsterdamse orkest wordt gepre zen als een ensemble met een fyn be snaarde klank en een rijpe muzikale opvatting. Vooral het timbre van de violen wordt geprezen het is „een warme donkere klank waarmee het hout en het koper zuiver corresponderen". De toehoorders applaudiseerden lang durig en onstuimig omdat zij dankbaar waren voor deze ongewone en toch prachtige Mozart-vertolking, die nog maals demonstreerde dat dit werk meer dere opvattingen toelaat. Om het fees telijk karakter van dit concert als het ware nog te onderstrepen sprak de schil der Kokoschka in de radio-pauze diep zinnige woorden over het eigenlijke we zen van het Festival, dat werkelijk een „feest" moet zijn. De pianist Hans Henkemans. die in Salzburg geen onbekende is. speelde te zamen met het orkest van het Mo- zarteum het mooie pianoconcert in d- majeur (k. 456). Natuurlijk was dit geen andere Mozart, die hier ten gehore werd gebracht, maar toch viel er een lichte wel de dirigent, de bekende Mozart- accentversohuivdng te bespeuren. Zo- kenner Paumgartner als ook Henke mans behandelden dit werk minder ro buust en met meer legato zodat het ge heel een zekere fluwelen klank kreeg, waaraan de Oostenrijkers eenmaal de voorkeur geven. In overeenstemming hiermee was dan ook het applaus méér dan hartelijk het getuigde van grote waardering en van veel sympathie! Stapelloop In Papenburg in Noordwest-Duitsland zou een cameraman van een filmmaat schappij eens even de stapelloop van een schip op een flinke scheepswerf filmen. Hij waagde het om op de met veel zeep en olie ingesmeerde helling te gaan staan om toch maar vooral het naar beneden glijdende schip „er op" te krygen. Voor talrijke gasten en de vele werfarbeiders ging de geestdriftige film man evenwel het eerst naar beneden: met steeds groter wordende snelheid vloog hij de helling af. naar beneden en plons, met camera en al, het water in. Duikers van de werf visten de man plus zijn kostbare apparaten gauw weer op. De filmman was evenwel voor geen kleintje vervaard, hij spoedde zich met zijn natte kleren aan naar een donkere kamer en onderzocht eerst snel hoe het met zijn toestel en de film er in gesteld was. Stralend vertelde hij daarna, dat alles nog in orde was. De toeschouwers hopen nu maar, dat hij zo veel tegen woordigheid van geest heeft gehad, dat hij zijn eigen stapelloop heeft kunnen filmen Levende wolken des doods Een insekt is een vrij onschuldig beestje, maar deze onschuld verdwijnt snel als het er een paar miljoen worden en van miljoenen tot zwermen van mil jarden, dan dreigt dat insekt, dat in zijn eentje onschuldig is, een alles vernieti gend monster te worden. Een monster met miljarden bekken, dat de mens dreigt te vernietigen. Sprinkhaan is de naam voor dit gevaar dat in W.-Europa moeilijk denkbaar is maar waarvan een kwart van de mensheid het voedsel van morgen en overmorgen van afhangt. Honger en armoede is de dreiging, die tientallen sprinkhanenzwermen boven de akkers van Afrika en het Midden- Oosten schrijven in de vorm van een levende wolk, die zelfs de zon kan ver duisteren, hetgeen vaak dan ook letter lijk gebeurt. Het zijn deze „levende wol ken van de dood" waarvan een enkele zwerm soms meer sprinkhanen omvat dan de gehele mensheid telt die op gezette tijden over afstanden van dui zenden kilometers uitzwermen. Wee het gebied, waar zij neerstrijken. Met één slag heerst hier honger en ziekte. Maan den van werk en het bestaan van vele tienduizenden mensen worden dan in luttele minuten volkomen verwoest. Reeds eeuwen Een constante dreiging. Een plaag zó gevaarlijk, dat haast alle grote religies er melding van maken. Reeds sinds Bijbelse tijden is de plaag van de sprink hanen een van de ergste dingen, die de mensheid kan overkomen. Reeds een paar duizend jaar zucht de mens onder deze boze dreiging van het groene in sekt en heden ten dage is dit nog pre cies zo. Het feit doet zich zelfs voor, dat in de laatste jaren de sprinkhanenplagen steeds veelvuldiger optreden. Zo had India in 1954 te kampen met de ergste plaag sinds zeventig jaar, terwijl in de loop van 1954'55 meer dan 100 zwer men over Afrika en het Midden-Oosten neerstreken. Alleen aan uitgebreide acties is het te danken dat de ergste gevolgen van de plaag konden worden bestreden. Ook 1956'57 gaf talrjjke zwermen te zien die op het oorlogspad waren. Ook dit jaar Sinds het begin van dit jaar zijn er weer talrijke sprinkhanenzwermen ge signaleerd in het gebied van het Mid den-Oosten. De Voedsel- en Landbouw organisatie van de Ver. Naties spreekt thans van een „alarmerende invasie". De zwermen van dit jaar komen vooral uit Oost-Afrika, van waaruit zij zich in alle mogelijke richtingen kunnen versprei den, want het rijk, waarin zij alleen heerser zijn, is groter dan Europa (zie kaart). In de laatste zes maanden heb ben deze zwermen 30004000 km. afge legd waarbij er zwermen zyn waargeno men die een lengte bezaten van 5080 km.! De wolk van de dood hangt dan ook thans boven grote gebieden van het Midden-Oosten Met alle mogelijke mid delen voert de mens oorlog tegen de sprinkhaan, maar de mens kan dit niet alleen. Eendracht - macht Ligt de kracht van de sprinkhaan in het aantal, ook bij de mens maakt een dracht macht. In het kader van de Voed- selorganisatie der Ver. Naties bestrijden 60 internationale ploegen de legers van de sprinkhaan Voor deze oorlog heeft de organisatie ook de hulp van diverse regeringen ingeroepen om een gezamen lijk offensief tegen het gevaarlijke in sekt te openen. Vliegtuigen, vlammen werpers, verdelgingsmiddelen en miljoe nen guldens zyn de wapens die men inzet. De sprinkhaan vecht alleen met zijn aantal. Maar dat is reeds duizenden jaren zijn afschuwelijke kracht geble ken, een kracht, die in Europa niet zo wordt gevoeld als in Afrika en Azië waar de dictatuur van de sprinkhaan heerst. Alleen een doorlopende oorlog op inter nationale schaal, gevoerd, kan de plaag der sprinkhanen binnen de perken hou den. Verdelgen, waar men dit kan, want elke broedplaats die niet wordt gevon den zet zich het volgend jaar om in een dreigende hongersnood en iedere mil joen sprinkhanen is de ondergang voor duizend boeren, die dan ook een oorlog zonder genade eisen. GROOT KANTOOR vraagt Kantoorervaring en het associatie-dipl. boekhouden vereist. Leeftijd tot 25 jaar. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. 4159 bureau van dit blad. ^jjgK OPBOUW SERVIEZEN BREESTR. 122-124 LEIDEN.Tel. 20859 Door aanschaffing van de MODERNSTE MEETAPPA- f RATEN en jarenlange ervaring zijn wij in staat de service f aan televisie, radio en bandrecorders vakkundig uit te voeren. Tevens levering van televisie, radio, enz. Merken zoals: PHILIPS, ERRES, GRAETZ HAARLEMMERSTRAAT 91 - Tel. 22456 Ook na 6 uur. Ziet onze grote sortering 4-vlams GASFORNUIZEN met afdekplaat, reeds vanaf f 199. KORT RAPENBURG 10 TELEF. 20025 Te koop aangeboden: 1 Propaangas-installatie (gebr.) voor vrachtwagen, met tank van 200 liter. Tegen speciale prijs. BLOM'S AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNSBURG TELEFOON 01718—3341 Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 en ZATERDAG VLEES VLEES Met ZWETSLOOT ALS SLAGER UW UITGAVEN LAGER HEDEN. VRIJDAG Onze heerljjke malse bief stuk v. 2.20—2.00 Haas v. 2.40—2.20 Mager doorregen lappen 1.00 Rib- en klapstuk lappen 1.201.301.40 Borst- en lendelappen 1.50—1.60 Spier- en staartstuk 1.70—1.80 Gehakt h.o.h. extra 0.90 Dik rundvet bjj vlees 0.40 Onze heerlijke paling rookworst 0.80 p. 500 gram Tartaar, enkel bief 3 voor 1.00 Prima gesn. rundvet 3 pakjes 0.90 Rookvlees0.45 Pekelvlees 0.35 Gebr. rollade 0.35 Gebr. gehakt 0.25 Gebr. rosbief 0.45 Boterhamworst 0.25 Brede rookworst 0.20 p. 100 gram WIJ VERKOPEN UITSLUITEND le KWALITEIT Volop rauwe lever 25 cent per 100 gram. DIT ALLEEN BIJ: MORS STRAAT 26 TELEFOON 26592 SLEUTELTJES AANGEBODEN Prima brandkast, zware eiken balpoot-, getorste en leeuwekoptafels, fraaie soorten dressoirs, divan met berg ruimte. spiralen, eiken 2-pers. ledikant met spiraal, 2-pers. kapokmatras, orgel. In- en verkoop. W. F. Kooreman, 9 Nieuwe Rijn 9, t/o. V. en D. Tel. 23261. Te koop prima zwart heren- kostuum met vest en beige sportjasje, maat 48. Spotprijs. Burggravenlaan 71 huls. Fa. Gebr. v. d. Meer, telef. 26782, Hoge Rijndijk 4 a. Dage lijkse autodlenst naar Delft en Den Haag. B By kunstschilder T. Ooms in- en verkoop van antieke meubels, dekenkisten, kope ren lampen, ketels, doofpot ten, kristal, porselein. Sak sische groepen Perzen enz. Keuze uit 400 schilderstuk ken. Haarlemmerstraat 93. Leiden. Tel. 26368. B 10 rijlessen a 60 minuten voor f 47.50 in een prachtige Vauxhall Victor Super. Gedipl. Instruct. Theorie, halen en brengen gratis. Eik. B.E.A. bondsautorijsohool Rijnland. Gooweg 38, Noordwijk Binnen. Tel. 01719 2563. B Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50, was machines f. 125.-. Belde met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrieks- kantoor Spui 214. Den Haag telef. K 1700 - 11.34.91! B. g. g 11.53.96. SR Teleurgesteld? Door uitbrei ding van ons bedrijf, kunnen wij U weer snel en netjes be dienen zonder lange wacht lijst. Witten, behangen en schoonmaakwerken. Fa. Stou ten. tel. 21751, Raamsteeg 3.' Schelpenkade 23. n Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.50, Solex de Luxe f 399.50, p. m. f 20.25, Inclusief all risk verzekering. Service Station Gebr. Hulsman. Ho ge woerd 6668, telef. 31292. Nieuw is Uw bed. als wy het overtrekken. In een dag gereed! 2-persoons f 26.50. 1- persoons f 19.50. De Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51 FP Fa. Gebr. v. d. Meer. telef. 26782, Hoge Rijndijk 4a. Stads vervoer en expeditie. B 1 Solex f 185. 1 Solex f 150. 1 Solex f 140. Leliestraat 116 A B Te koop, wegens sterfgeval, huisraad, hulsh. en gebruiks voorwerpen. Vrijdag van 115 uur. Nieuwsteeg 16. B Typen v. scholieren. Speciaal tarief. Pltmanschool, Plantsoen no. 65. B. z. a. hulp in de hulsh., goed kunn. werken en koken. Leeftijd 46 Jaar. In kl. gezin. Br. bur. v. d. blad no. 6588 k. Te koop een kinderwagen ln g. st. voor f 30. Witte Ro zenstraat 48. Lelden. B Kamer met pension aange boden met bad en telefoon. Centrum stad. Brieven bur. v. d. blad no. 6600 k. B Te koop wegens overcom pleet 2 solide keukenstoelen, plus tafel, pr. f 12.50. Telef. 30519. Kleine B.M. aangeboden, wegens beëindigen zellsport, geheel compleet met Inventaris en nieuwe bulskap f 400. In pr. st. Utr. Jaagpad 74. B 1ste hypotheek aangeboden tegen gunstige voorwaarden en lage rente. Eventueel zonder tussentijdse aflossing. Brieven bur. van dit blad no. 6611 k. B Fa. Gebr. v. d. Meer, teler. 26782. Hoge Rijndijk 4 a. Dage lijkse autodlenst naar Utrecht. Overijssel en Gelderland. M Te koop .wegens overcom pleet 2-persoons ledikant met spiraal. 3-delig bedstel. spi- raaldek en sprei, alles in zeer goede staat. Te bevragen: Franchimontlaan. 28, Leiden. B Te koop Citroen, ruime wa gen, in uitstekende staat, pri ma banden, accu en motor. Na 6 u. Terweeweg 3 c, Oegst- geest. Kiest eieren voor Uw geld. Gegarandeerd perfecte oplei ding voor Uw rijbewijs. Prima referenties ter Inzage. Ged. erk. lnstr. Ryschool v. DijkSwln- kcls, Hoogl. Kerkgracht 42. Lel den. Tel. 30256. B Fa. Gebr. v. d. Meer, telef. 26782, Hoge Rijndijk 4 a. Dage lijkse autodlenst naar Utrecht. B Shag (lichte Vlrg. zware en half-zware). Langdradig per 50 gram slechts 50 cent. Zeldza me aanbieding. Zuivere im port. Sigarenmagazijn „De Toekomst". G. K. v. d. Plas Verstraaten, Haarlemmerstraat 144, Lelden. (Noordwyk). Mag onbeperkt verhuurd worden. Brieven bur. van dit blad onder no. 6682 k Sigaretten (American en Virginia) gefabriceerd van de allerbeste tabakken voor slechts f 1.50 per 50 stuks. Alleen-ver koop voor Lelden en Omstre ken. Sigarenmagazijn „De Toe komst". G. K. v. d. PlasVer straaten, Haarlemmerstraat 144 Lelden. Goedkoop roken. Dan onze „Troef'-serie tabakken. Rook tabak no. 1 f 1.75. Rooktabak no. 2 f 1.25. Alles per 250 gram. Alleen verkrijgbaar bij: Siga renmagazijn „De Toekomst". G. K. v. d. PlasVerstraaten. Haarlemmerstraat 144. Leiden Spoed. Te koop een heren- flets tussen 6 en 8 uur. V. 't Hoffstraat 45. Attentie. Verbruikers van F ure Virginia lichte shag. Van 1.75 per 250 gram. Wy hebben thans weer een grote party ln voorraad. Sigarenmagazijn „De Toekomst". G. K. v. d. Plas Verstraaten, Haarlemmerstraat 144, Lelden. B Goedkoop roken. Ook uit onze „Troef'-serie. Lange zwa re shag f 1.75. Lichte edelshag fl.75. Alles per 250 gram. Al leen verkrygbaar bij: Sigaren magazijn ..De Toekomst". G. K. v. d. PlasVerstraaten, Haarlemmerstraat 144. Lelden. m Opel Rekord te huur, per dag of voor langere tyd. f 25 ner dag. Inlichtingen telef. 24991 of Boerhaavelaan 28. ■I Te koop Ilorex, 350 cc., k.k. 31000 km. gelopen. Mgr. Broe restraat 22. Voorhout. Na 6 u. B Aangeboden trapnaaimarhl- ne ln salonkaet met motor, licht en zlg-zag, Ln staat van nieuw. Bverteeiwtraat 48 A. i"/eld«n Heeft U een feeatlc? wy verhuren serviesgoed, glaswerk, tafelgerei enz. Natuurlij». Het Emalllehuls. Haarlemmerstraat 160—165 B. Gem. kl. zit- en sl.k., voor zien van vaste wastafel en gas op le rustige stand aangeb. voor dame alleen, f 60 p. mnd Inclusief gas en waterleiding. Br. bur. v. d. blad no. 6616 k Op onze beddenafdeling de grootste keuze ln divan bedden, ledikanten, tulmel- bedden enz., ln alle prijzen. 1 -pers vanaf f25.50, 2-pers. vanaf f43.—. De Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51. Het vertrouwde adres. Klok ken, wekkers. banden. Grote sortering polshorloges vanaf f27.50. J .veldhuyzen. Janvos- sensteeg 73. Reparaties binnen enkele dagen gereed. Te koop nioole wasmachine, merk Edy f 65.—v. Ro6sum- straat 7, RUmsburg. Huljtkiuueraineublement te koop. bev. 4 stoelen, tafel, 2 armstoelen, theekastje en di van Moet weg. f 25. Te bevr.: 3 Octoberetraat 32 A Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bonafide op de inhoud reage ren (o.a drukwerken» wor den niet aan de stellers door gegeven. doch zonder meer vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9