Internationale FORD-show in ons hypermodern FORD-servicebedrijf Moei tf déze proeve#...! de gezonde gezinsdrank De smokkelorganisaties zijn steeds op voortreffelijke leest geschoeid RIVELLA Honclerdendiiizenden kilo's boter worden jaarlijks gesmokkeld In enkele uren winsten tot f. 15.000,— Vierkante kaas nog geen succes in West-Duitsland vrl. kantoorbediende ifi iti is m „WEN CHOW" aan de Haarlemmerweg 2—4 (hoek Maresingel) Dagelijks t/m zaterdag 16 augustus geopend van 10-22 uur HORLOGES - KLOKKEN VAN KAMPENHOUT 1. leraar automobieltechniek 2. leraar werktuigbouwkunde 3. leraar bouwkunde EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT Drink het koel DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 Thans onheilspellende stilte... (Van onze Limburgse correspondent) In de Belgisch-Nederlandse grensstreek van Brabant en Limburg heerst grote spanning over een te verwachten opleving van het smokkelfront in deze contreien. De smokkelbenden hebben hun hoofdkwartier zo goed als zeker in België. Een tijdlang waren zü de Nederlandse en Belgische douanediensten op enkele punten de baas o.a. door de snelheid van de smokkelwagens de „heren" smokkelaars kunnen zich de weelde van een autopark met supersnelle Chryslers veroorloven maar enige tijd geleden kwam er een kentering ten nadele van de smokkelaars. In België kreeg de douanedienst n.l. evenzeer de beschikking over zware snelle Chryslers. De activiteit en de re sultaten van de toen gevormde Bel gische vliegende grensbrigades verdrie voudigden op slag. De centrale veld dienst-posten van de Nederlandse dou ane moeten het nog altijd met kleine, betrekkelijk langzame auto's doen, maar niettemin slaagden de „Ollan- ders" erin om ten opzichte van de smokkelaars in de running te blijven, zij het dan met wisselend succes. Ver schillende smokkelaarsbenden zijn reeds- als resultaat der taaie en vol hardende achtervolgingen van gesigna leerde smokkelauto's door de Neder landse douane-beambten, in samenwer king met de zich nu snel verplaatsbare vliegende brigades van de Belgische douane, opgerold. Enkele maanden geleden kon een bende aangehouden worden, waarvan de voornaamste figuren nu vastzitten in afwachting van htm berechting. Over drie weken dient te Maastricht voor de economische rechter de smok kel activiteit van deze groep, welke opereerde in Zuid-Limburg en die ge leid werd vanuit een garage in de Lim burgse hoofdstad. Deze garage is eigen dom van een Maastrichtse vrouw, die in smokkelaarskringen bekend staat als „de schone madeleine". Grote verdiensten Bij de smokkelaarsgroepen betreft het hoeveelheden van enkele tien duizenden kilo's boter. Maar wat wordt aangehouden en in beslag ge nomen, vormt slechts een klein deel van wat er per jaar naar België wordt gesmokkeld. De laatste jaren zijn vele honderd duizenden kilo's Nederlandse boter clandestien naar België uitgevoerd. De verdiensten liggen wegens de vele risico's bij deze smokkelarijen, hoog. De smokkelaars weten wat ze wagen! Drie vier of vijf bliksemsnelle tochten die in enkele uren heen en weer tussen de geheime boteropslag- plaats en het Belgische adres worden gemaakt, leveren al ganw een bruto winst van 12 a 15.000 gulden op. De smokkelaars treden vaak driest op. Een enkele maal treft men een ge deeltelijk bepantserde wagen aan, maar meestal vertrouwt men op de zwaarte en snelheid van de smokkelauto. Voor afgegaan door verkennings- en afdek- kings-wagens stormen de smokkelaars in de avond of nacht met hun zware Amerikaanse auto's langs de wegen naar de grens. Stoten zij ergens op een douane-contróle, dan rijden ze met opgevoerde snelheid op de contróle in, werpen „kraaiepoten" achter zich op de rijweg en trachten te ontkomen. Maar als de smokkelwagen over een spijkerplank is gereden, dan zijn ze in de meeste gevallen verloren. Dank zij speciale voorzieningen aan de stuurin richting kunnen ze zelfs op aan flar den gereden banden nog wel op de weg blijven maar de topsnelheid hebben ze dan verloren. Als de Nederlandse douane - beambten met hun tragere auto's het spoor kunnen blijven volgen en daarin zijn deze grenskommiezen heel sterk! dan lopen de smokke laars in de val. Wagen en smokkelbuit vallen dan meestal in handen der dou ane, zij het dat de smokkelaars zelf nog al eens weten te ontkomen. Het percentage ontsnappingen is echter zodanig, dat na verloop van tijd bijna elke smokkelaar ten slotte in handen van de grensbewaking valt. De recente aanhoudingen van drie smokkelwagens op de Belgisch-Bra bantse grens wijst erop, dat de smok kelaars het terrein van hun werkzaam heden thans verlegd hebben. Tijdelijk? Onheilspellende stilte Intussen is er op het smokkelfront langs de Zuidlimburgse grens een op vallende stilte gedurende de laatste weken. Is het een stilte, welke de storm van een hernieuwde smokkel-activi teit voorafgaat? Niemand weet het, maar de douane is paraat! Langs de meest zuidelijke Neder lands - Belgische grens heeft men zelfs geen „pungelaars", botersmok- kelaars In het klein, gesignaleerd, al zijn er dan wel aanwijzingen dat deze groepjes in de nachtdonkerte naar de grens sluipen. Het zijn ge zelschappen van 5, ,8 tot 10 man, die ieder een „pungeltje" van 25 a 30 kilo boter vervoeren. Het is een con junctuur verschijnsel. Een jaar ge leden was niemand voor dit risico te vinden, maar nu de verdiensten schaarser worden, leeft ook deze vorm van smokkelen weer op. Aan de kant van Roermond zijn al enkele groepjes aangehouden. Maar langs de Zuidlimburgse grens ls het, na de aanhouding van de Ma deleine-groep, opmerkelijk stil. Zal het zo blijven? Niemand gelooft het. Deze rust aan het Zuidllmburgse smokkelfront ls onheilspellend! Detaillisten blijven tegen (Van onze correspondent te Bonn) Een maand lang hebben de Westduitse winkelier en kaaseter thans kennis ge maakt met de vierkante Nederlandse kaas en men kan zeggen dat het succes hiervan totdusverre verdeeld genoemd mag worden. Op 9 juli jongstleden begon de eerste vierkante kaas West-Duitsland binnen te rollen. Een Bodegraafse kaasfabriek bracht in Duitsland deze primeur. Ra dio en televisie, dag- en weekbladen toonden er belangstelling voor, waarbij heter af en toe verdacht veel op leek dat ook de grote Westduitse zelfbedienings- en filiaalbedrijven er blijk van gaven, dat zij de Nederlandse kaasproducenten op de knieën hadden gekregenNa een maand, een wat korte periode om het resultaat van de nieuwe vorm op de Westduitse markt definitief te registre ren, is wel gebleken dat de importeur zeer tevreden is. Maar de .normale de taillisten wijzen de vierkante kaas meer dan ooit af en wel voornamelijk, omdat hun zou zyn gebleken, dat de kwaliteit van de vierkante kaas niet over de gehe le linie gelijkwaardig is aan die van de ronde kaas. Hardnekkig blijven zij bewe- Fransman in zee verdronken Een Franse vakantieganger is gister ochtend in zee voor Kijkduin verdron ken. De 28-jarige elektricien M. L. R. Poussot uit Dole, in de Franse jura, die op Ockenburg logeerde, werd door een hoge golf omgegooid en door de stroom de zee mee in gevoerd. Zijn stoffelijk overschot spoelde later aan, ongeveer op de plaats waar hij te water was gegaan. ren, dat er een verschil in zoutgehalte la tussen de midden- en hoekstukken van de vierkante kaas. Daarenboven menen zij dat bij goed snijden van ronde kaas geen enkel verlies hoeft op te treden, zo als door voorstanders van de vierkante kaas in West-Duitsland wordt beweerd. KLEIN AANBOD In Nederland is de belangstelling voor de produktie van vierkante kaas nog ge ring, zo is gebleken. Behalve de Bode graafse firma zou alleen een Leeuwar der bedrijf en dan nog in heel kleine hoeveelheden om het eens te proberen, op het ogenblik vierkante kaas fabrice ren. De omzetting van de produktie op vierkante kazen kost de Nederlandse kaasfabrikanten uiteraard extra: er zijn nieuwe vormen nodig, men moet het produktieproces variëren (zowel ronde als vierkante) en men moet maar af wachten wat de Westduitse afnemers tenslotte toch preferen. Hoe in grote lij nen de Westduitse gebruiker - de huis vrouw in de eerste plaats - definitief zal beslissen, is uiteraard nog niet vast te stellen. De reclame der grote zelfbedie ning- en filiaalbedrijven, vooral m het Roergebied, zal in de eerste tijd wel ef fect sorteren, hoewel de vakanties thans geen periode vormen om een juiste be oordeling van de markt van een be paald produkt vast te stellen. Voorlopig gaat men door met de fabricage in Ne derland en de afzet in West-Duitsland. Tenslotte koopt West-Duitsland per jaar bijna de helft van de Nederlandse kaas export (op een totaal van 86.000 ton ging 37.000 ton naar Duitsland ten bate van 85 miljoen gulden) en een dergelijke goede klant geeft men graag de kans te experimenteren met zijn verkoops- en gebruikseigenaardigheden. Accountantskantoor vraagt Ned. Herv. In bezit van ulo diploma en typen. Diploma boekhouden gewenst. Brieven bureau van dit blad onder no. 4193. CHINEES RESTAURANT open tot 24 uur L. Pieterskerkkoorsteeg 9 Leiden - Tel. 20998 Te huur of te koop gevraagd HUIS met tuin of LANDHUIS, ongeveer 5 kamers, te Oegst- eeest, Wassenaar of ander dorp omg. Leiden of Haar lem, voor zelfbew., geen pas geb. huis. Brieven bureau van dit blad onder no. 4131. HAARLEMMERSTRAAT 125—127 Burgemeester en wethouders van de gemeente Hillegom roepen sollicitanten op naar de betrekking van: (6 lesuren) (6 lesuren) (6 lesuren) aan de gemeentelijke avondnijverheidsschool te Hillegom. Alleen bevoegden komen in aanmerking. Aanvang der cursus 1958—1959 donderdag 2 oktober 1958. Schriftelijke sollicitaties in te zenden binnen 10 dagen aan de burgemeester van Hillegom. Goed zo Jan. laat Vader maar eens mee genieten van die nieuwe, fruit zuivere snoepjes! Geloof maar dat je gul gebaar beloond zal wordenwant natuurlijk heeft Vader van nu af aan altijd Fruit-tella's in zijn zak! Heerlijk, die Fruit-tella's, je hebt echt fruit op je tong - en zo lekker langl U proeft het fruit er bovenuit! Door zijn rijkdom aan kostbare melkmineralen (waardevolle opbouwstoffen!) en koolhydraten is RIVELLA een voortdurende bron van energie. Alcoholvrij en bijzonder verfrissend. anders dan anders! RIVELLA OOK SUIKERVRIJ VERKRIJGBAAR. GOEDGEKEURD DOOR DE N.V.S. Nu overal verkrijgbaar! RIVELLA Is een zuiver natuurproduct uit melk, omgetoverd tot een sprankelende, goudgele verkwikking. 1 Het bevat koolhydraten, B-vitaminen en 13 kostbare mineralen géén conserveermiddelen, kleurstoffen en synthetische smaakstoffen Winkelprijzen: normale fles (0.24 Itr) 30 cent grote gezinsfles (0.75 Itr) 57 cent

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4