Laatste nieuws over Wassenaarse raadsleden spraken salarissen en pachtprijzen Tot nu toe was garantieloon in Frankrijk een ongekende weelde 97ste jaargang Donderdag 14 augustus 1958 Tweede blad no. 29517 Zondagsschooljeugd van Prediker op stap Feestelijke jaarvergadering Ter gelegenheid van het negentiende lustrum van de zondagsschool van de Stichting Prediker zijn de ruim honderd kinderen van deze zondagsschool giste ren een dagje uitgeweest. Via Noordwijk en De Zilk en door de imposante Velser- tunnel ging het naar Bergen waar de kinderen in de speeltuin „Duin Ver maak" zich enkele uren konden ont spannen. Mat enthousiasme hebben de kinderen zich hier vermaakt. Naar veler oordeel nog veel te vroeg, keerde men om circa vier uur in de middag weer Sleu telstad waarts. Zes uw kwam Leiden in 't zicht en konden de leiders en de Pre- diikerjeugd op een geslaagde tocht, welke in drie bussen werd gemaakt, terug zien. Vanzelfsprekend heeft het de kin deren deze dag. die in zulk een prettige sfeeT verliep, niet aan traktaties ont broken. DE JAARVERGADERING Aan de avond van de dag vond in het gebouw Prediker de jaarvergadering plaats, welke in verband met het 95- jarig bestaan van de zondagsschool een feestelijk karakter droeg en mede werd bijgewoond door bestuursleden van de Stichting Prediker en de Commissie van Toezicht. De voorzitter, de heer H. A. Kors- wagen, heette allen welkom en wees aan de hand van een gedeelte uit Marcus 16 nog eens op de kern van heel het zon dagsschoolwerk: het brengen van het evangelie aan de jeugd. Hiermede, aldus spreker, vervullen wij, de opdracht, welke eens aan de apostelen en daar mede ook aan de Kerk, is gegeven t.w. „predik het evangelie aan alle creatu ren". Staan wij, aldus spreker, in de juiste verhouding tot deze opdracht, dan is dit geen moeten, doch een mogen werkzaam zijn in de dienst van God. De voorzitter waarschuwde ervoor te wa ken dat het zondagsschoolwerk geen sleur wordt, doch dat bestuur en perso neel die werk in volledige overgave aan God verricht. Niet in de eerste plaats ons verstand, doch ons hart onze ziel zullen wij in dit werk moeten leggen. Doen wij dit, dan zal God ons ook tot dit werk bekwaam maken. Nadat Gezang 228 „Neem mijn leven, laat dit Heer, toegewijd zijn aan uw eer", gezongen was. bracht de secretaris, de heer W. de Vogel, een uitvoerig lustrum- verslag uit, waarin een toon van dank baarheid overheerste. Na aandacht ge schonken te hebben aan de mutaties in het bestuur en onder het personeel ook Prediker heefit met een tekort aan leidsters/leiders te kampen, ging spreker de oorzaken na van het teruglopen van het aantal zondagsschoolkinderenZi. zijn deze te wijten aan de vestiging van vele gezinnen aan de rand van de stad en het vrijwel achterwege blijven van huisbezoek, waarbij dei aandacht ge vestigd kan worden op de grote beteke nis van het zondagsschoolwerk en de diepere achtergrond van deze arbeid. Na afloop van dit officiële gedeelte, werd één minuut stilte in acht genomen voor hen die in de loop der jaren Prediker door de dood zijn ontvallen. Voor het tweede gedeelte van de avond was een gevarieerd programma samengesteld. Hedenavond zullen de ouders van de zondagsschoolktnderen in de feest vreugde van deze lustrumviering delen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marleen ,d. van L. D. de Vries en M. de Groot; Irene Joslna, d. van J. E. Nonhebei en Ohr. E. Helde; Frans, z. van F. van der Zwart en J. A. van Egmond; Carolien Emelie, d. van W. Algle en E. C. Campion! Ondertrouwd: B. Merbls, 27 J. en M. Koenen, 19 J. Getrouwd: J. H. M. Schrijver. 26 J. en M. Th. H. E. Hoegen. 23 J.; W J. M. Luk- senburg, 24 j. en M. J. Frowljn. 25 j. Overleden: W. Vink, 94 J. VOORSCHOTEN Bromfietser reed tegen geopend autoportier Het openen van een autoportier, zon der dat men zich overtuigd heeft, dat de weg vrij is. is bijzonder gevaarlijk. Gistermiddag is dit op de Leid se weg in Voorschoten weer gebleken. Om tien over half vijf gistermiddag heeft een automobilist de deur van zijn wagen op bovengenoemde weg geopend op het moment, dat de 51-jarige brom fietser B. G. Mullenders uit Den Haag voorbijkwam. De Hagenaar werd tegen de straat gesmakt en is enkele uren later aan de gevolgen van dit ongeval in een Leids ziekenhuis overleden. Zilveren jubileum Paters Montfortanen Heden is het 25 jaar geleden, dat de Paters'Montfortanen zich in Voorscho ten aan de Rijndijk nabij het Haagsche Schouw hebben gevestigd. Dit feit zal op 15 augustus as., het feest van Maria ten Hemelopneming gevierd worden. Pastoor G. de Greeve heeft thans de herderlijke zorg over de parochie. Er zijn 650 parochianen, die in 3 verschil lende gemeenten wonen, n.l. in Voor schoten, Wassenaar en Oegstgeest Het verenigingsleven in deze parochie' lijdt daar wel onder. Zomerexpositie in Prentenkabinet Foto's en tekeningen Een zomertentoonstelling in het Pren tenkabinet der Rijksuniversiteit brengt een serie foto's van de internationale Magnumgroep, waarbij persfotografen uit de gehele wereld zijn aangesloten. Een 18-tal van hun foto's zijn door de afd. fotografie van het Prentenkabinet aangekocht; zij betekenen een grote aanwinst. Er zijn artistieke foto's bij van beken de persoonlijkheden als Mariene Diet rich, Picasso en diens zoon, Jean Coc- teau, de op jeugdige leeftijd overleden acteur James Dean, terwijl diverse, boeiende opnamen van eertijds belang- j 1E^r. Rijkspolitie, rijke gebeurtenissen de herinnering I l ie z2 J£ar Ryks- daaraan levend houden. Er zijn bijv. bij- H n Voorschoten heeft gediend, is zonder suggestieve opnamen van de ver branding van Ghandi, de opstand in Hongarije, de invasie in Normandië, de mijnramp in Marcinelle (foto van de Nederlander Kryn Taconis) en van de hongersnood in India. Ieder in hun gen re een meesterstuk! Voor de liefhebber van de fotografi sche kunst is deze kleine verzameling zeker de bezichtiging waard! Verschil lende van deze foto's trokken reeds de aandacht op de expositie „Fotografie als uitdrukkingsmiddel". Van Th. W. E. Lohman zijn er ge kleurde krijttekeningen uit het Leiden van voor de oorlog, het Leidse stadhuis van voor en na de brand, alsmede in de bibliotheek een serie onder de titel „De bruggen van Leiden". Ook is er een tref fende illustratie van het Levendaal van vóór de demping. Werk van iemand die zuiver weet te observeren en de sfeer al even zuiver benadert. Lohman moet Leiden een liefdevol hart toedragen. J. G. Wertheim presenteert naakt- en andere studies, die de beeldhouwer van naam verraden. Ook hieraan kan men zijn vreugde beleven! Al te zamen vormt deze kleine verza meling een welkome attractie in deze vakantietij d. H. DS J. VAN GOUDOEVER VOOR VPRO Ds. J. van Goudoever, Remonstrants predikant alhier, zal morgen in het ochtendprogramma van de VPRO te 10 uur 05 de morgenwijding verzorgen. TENTOONSTELLING VAN FRUIT EN DAHLIA'S In het gebouw voor Chr. Sociale Be langen aan de Oude Singel vergaderde gisteravond de Leidse Dahliavereniging „Johan Mater" en de amateurfruitteelt- club „Prof. Ir. Sprenger". De voorzitter, de heer L. J. J. Dooyenburgh, heette de leden welkom en gaf een uiteenzetting van de plannen, voor de op 20 en 21 september a.s. in de zaal Maria Gijzen- steeg te houden dahlia- en fruittentoon- stelling. De voorzitter wekte de leden op, die produkten in te zenden, welke de naam van het volkstuinwezen ten goede ko men. Iedere volkstuinder wordt in de ge legenheid gesteld hieraan deel te nemen. In een gedeeltelijk met poetsdoe ken gevulde ijzeren bak, die op het erf achter een motorenfabriek aan de Hoge Rijndijk stond is gisteravond omstreeks halftien, waarschijnlijk door broei, brand ontstaan. De brandweer bluste het vuur met een nevelspuit. Gistermiddag omstreeks half één vond op de Utrechtse Veer een aanrij ding plaats tussen een wielrijder en een auto. De wielrijder, een Leidse koopman, liep een diepe vleeswond boven een van zijn ogen en een hersenschudding op.. Duits-Nederlandse studie dagen in Oud-Poelgeest Onder auspiciën van het Instituut voor Bestuurswetenschappen, de Ver eniging voor Administratief Recht en de Arbeitsgemexnschaft der Kommuna- len Spitzenverbande in Nordrhein- Westfaien worden van 17 tot en met 20 september studiedagen voor Duitse en Nederlandse ambtenaren gehouden in het conferentie-oord kasteel Oud-Poel geest te Oegstgeest. Sedert 1951 bestaat tussen het Instituut voor Bestuurs wetenschappen en de Arbeitsgemein- schaft der Kommunalen Spitzenver bande in Nordrhein-Westfalen een con tact dat geleid heeft tot het enkele malen organiseren van een „Beamten- tagung" voor een aantal Nederlandse en Duitse gemeentelijke bestuursfunc- tionarissen. Deze bijeenkomsten, die 3 tot 4 dagen duurden, werden afwisse lend in Duitsland en Nederland gehou den in de jaren 1951, 1953 en 1955. Doel van de „Beamtentagung" is niet alleen te komen tot een verdieping van de kennis van de rechtsinstellingen en van de sociale en economische omstan digheden in beide landen, doch vooral ook tot het op- verantwoorde wijze leg gen van een persoonlijk contact tussen Nederlandse en Duitse bestuursfunctio- narissen. Voorzitters zijn dit jaar prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State en dr. H. J. Nachtwey, Ministerial- rat by het ministerie van Binnenlandse Zaken van Nordrhein-Westfalen. Aanbesteding Provinciehuis Zuid-Holland (Van onze Haagse redactie) Het nieuwe provinciehuis voor Zuid- Holland, dat op het Dierentuinterrein te Den Haag zal verrijzen, is vandaag aan besteed. 36 grote bouwondernemingen schreven op het project in. De laagste inschrijver was het Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest, met een bedrag van f. 1.998.000. De hoogste twee inschrijvers waren P. Bokhoven uit Gouda en Kortewegs Bouwmaatschappij uit Breda, die ieder voor een bedrag van f. 2.449.000 hadden ingeschreven. Er was nog een hogere in schrijving, van f. 3.620.000 maar die was niet serieus bedoeld en diende alleen om te kennen te geven dat men geen inte resse voor het werk had. De op een na laagste inschrijver op het werk was de Haagse NV v.h. Boersma, met f. 2.077.000 Weer razzia's in Djakarta Militaire en civiele politie hebben vandaag invallen gedaan bij Chinese en Indische zaken in Djakarta's handels- en bankcentrum, de zgn. benedenstad. Een officier van de militaire politie zeide dat zijn mensen in de eerste plaats naar wapens, en vervolgens naar geham sterde levensmiddelen zochten. Er hadden geen arrestaties of inbe slagnemingen plaats, doch het zaken- rr8eP aa* nkar I ^cfond&n" s-Gravenzande. Met hem zal een zeer gezien en bekend politie-agent Voor- schoten verlaten. De heer Zwart is o.m. bestuurslid van de Voorschotense IJs club. WARMONul VRIENDS CHAPPELIJ K E VOETBALWEDSTRIJ D Gisteravond heeft het personeel van de houthandel van Van der Wilk op het gemeentelijk sportpark 't Overbos een vriendschappelijke voetbalwedstrijd ge- j speeld tegen de vereniging Gulmondia, van de kistenfabriek Guldemond uit Valkenburg. Deze wedstrijd, die zeer 1 sportief gespeeld werd. is een overwin ning geworden voor het personeel van Van dr Wilk met 62. WASSENAAR ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gisteravond stak de 37-jarige vee- houdJer J J. van Wissen uit Wassenaar ter hoogte van Eikenhorst de Rijks straatweg over zonder op het verkeer te letten. Hy werd door een personenauto gegrepen en liep een linker beenbreuk, enkele gebroken ribben en een ernstige hoofdwond op. In levensgvaarlijke toe stand werd hy naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. MET DE FIETS GEVALLEN De 9-jarige Jan Stewart, alhier, viel op de secundaire rijbaan van de Rijks straatweg, ter hoogte van Zuidwijk, met Treurig gesjouw met kinderwagen (Speciale berichtgeving) Twee Utrechtse spoorlieden hebben vannacht de politie gewaarschuwd dat zy een man met een kinderwagen zagen die een vreemde indruk op hen maakte. In de kinderwagen lagen drie babies, een van 18 maanden en een tweeling van vier maanden. Bij onderzoek bleek dit de man te zyn die een nacht tevoren zjjn kinderen in Arnhem op de Rijnbrug had achtergelaten. De Arnhemse politie had hem alsmede een vrouw met de drie kinderen uit het eerste huwelijk van de vrouw op de trein gezet naar Rotterdam. Maar vannacht om 1 uur zag een spoorman van Utrecht c.s. dat de man met de volle kinderwa gen bij het plaatskaarten-bureau van het buurtstation stond en waarschuwde de politie. Die kwam. zag en deed ver der niets, omdat het staan by een plaatskaarten-bureau nu eenmaal geen strafbaar feit oplevert. De 46 jarige man uit Rotterdam beweerde, de aansluiting naar Rotterdam te hebben gemist, en dat hij nu op zijn vrouw wachtte die on derdak zocht. Maar om kwart over vier kreeg de politie van een andere spoor man weer de tip, dat er een man met een kinderwagen gezien was, nu op de Leidseweg. Hierop werd de man met de kinderwagen opgehaald. Inmiddels had men de vrouw gevonden die ook naar het hoofdbureau werd overgebracht. Hier herhaalde de Rotterdammer zijn ver haal dat zo verward was, dat de politie - die van de kinderwagen op de Rijnbrug afwist- Arnhem belde voor nadere ge gevens. Het bleek dat het vijftal allang in Rot terdam had kunnen zyn als het maar niet in Utrecht was uitgestapt. De poli tie verleende toen onderdak en hield de man, vrouw en haar drie kinderen in bewaring ter beschikking van de kinder politie. Omstreeks elf uur vanmorgen werden ze weer naar de trein gebracht. De Utrechtse politie had een doorgaande expres-trein uitgezocht, om te voorko men dat het gezelschap onderweg van een stopplaats gebruik zou maken om weer te gaan zwerven. Als alles naar wens is verlopen, zijn de Rotterdammers nu weer thuis na een vreemde vakantie in Arnhem en Utrecht. Auto sloeg op hol (Speciale berichtgeving) Terwyl de bestuurder uit Bennebroek van een Studebaker rustig in het cen trum van Rotterdam met zyn vrouw zat te lunchen, is zyn op het Bulgersteyn geparkeerde auto op hol geslagen. Voor bijgangers zagen plotseling het niet al ledaagse tafereel van een rydende auto zonder chauffeur. De op de rechterhelft van de straat geparkeerde auto maakte een ritje van ongeveer tien meter naar de andere straatkant, reed daar het trottoir op en botste tegen een hekje van de tuin van het Erasmushuis. De schade bleef be perkt tot een enkele deuk en een enigs zins ontwricht hek. De chauffeur was uiteraard zeer verbaasd zijn auto daar te zien. Hy had, naar zijn zeggen, de auto weliswaar niet op de rem, maar wel op de eerste versnelling gezet Het eerste punt, dat in de gisteravond onder leiding van de burgemeester gehouden raadsvergadering aan de orde kwam was het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. Zij waren door de betref fende commissie in orde bevonden. GELDLENING Ingegaan werd op de aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor een vaste geldlening van f. 164.000 voor de financiering van nog onderhanden of reeds voltooide werken. Voor kleine verbeteringen aan de straat verlichting werd een krediet van f. 7500 ter beschikking gesteld. GRONDVERKOOP Besloten werd om aan de Stichting Sophieke Huis voor de bouw van een bejaardencentrum te verkopen een per ceel bouwrijpe grond aan de v. Zuylen van Nijeveltstraat ter grootte van plm. 5300 ca. tegen f. 12 per ca. Op het ver zoek van de stichting om medewerking - bij de financiering van de bouw van het zyn fiets en liep een ernstige verwon- centrum kan tot dusver niet worden ding aan zijn linkerbeen op. Hij werd j ingegaan, omdat de van regeringswege naar het Academisch Ziekenhuis te gegeven richtlynen met betrekking tot Leiden vervoerd. I het rentegamma dit onmogelyk maken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marjolein, dr. van N. Kotten en S. H. LagerwijCornells, an. van A. Klinken berg en J. Kraijenoord; Steven Michael, zn. van D. G. Byrnes en E. L. Dempsey; Margaretha Louise Maria, dr. van C. B. M. van den Ende en P. M. Roefstra; Josette Elisabeth, dr. van J. C. Llgtvoet en M. Jerphanlon; Pie ter Eimbertus, zn. van R. J. de Groot en M. van Dljk; Dick Marlnus, zn. van H. van Brakel en C. M. W. Roest; Helena Wllhelmina, dr. van D. A. Smink en E. Hart; Brigitte Maria, dr. van B. F. Wamltz en M. K. E. Fok; Wll helmina. dr. van N. Neuteboom en C. J. Moenen; Geertruida Maria, dr. van A. Brandt en G. van Polanen. OVERLEDEN. A. Slmonis, 66 J. weduwe van J. P. Ver- Btraten; E. van Det, 87 J., weduwe van N. van Walen. Grote stap naar sociale vooruitgang Minimaal circa 26.000 francs per maaiul Van onze Parijse correspondent) In zijn recente radio-toespraak, waarin hij de nieuwe belastingmaat regelen van de regering trachtte te- motiveren, heeft generaal De Gaulle ook een beroep gedaan op de orga nisaties van de werkgevers en van de werknemersteneinde te komen tot een garantiefonds, dat de laatst genoemden het ontvangen van een minimum-loon ook ten tijde van werkloosheid zal moeten verzekeren. Over dit plan blijken reeds enige tijd onderhandelingen aan de gang. Het zal aan iedere gesalarieerde tot welke categorie of loonklasse hy of zy ook behoort, een minimumloon garan deren, dat maandelijks 174 maal het zogenaamde gegarandeerde uurloon (s.m.i.g. genaamd en dat automatisch het indexcijfer van de eerste levensbe hoeften volgt) zal bedragen. Het gevolg zou zijn dat de Franse arbeider altijd zou kunnen rekenen op een loon van tenminste ongeveer 26.000 frank per maand. De werkloosheidsuitkering van thans komt overeen met een maandloon van nog minder dan de helft van dat be drag. Het nieuwe garantieloon zal dus het verschil moeten uitkeren en bij ge deeltelijke werkloosheid het salaris van de arbeider moeten aanvullen tot het gegarandeerde minimumloon. Het grote probleem zal natuurlijk de financiering van het fonds zyn. De Staat zal voor een belangrijk deel moeten bij dragen, vooral in tijden van recessie, waarin de moeilijkheden van de onder nemingen niet zouden kunnen worden vergroot door extra stontigen. Enige ja ren geleden om nauwkeurig te zyn in 1956, heeft er al eens een ontwerp van wet bestaan, dat voorzag in een derge lijk garantiefonds. Het is echter nooit tot wet geworden in dat ontwerp was voorzien, dat de werkgevers een kwart en de staat drie kwart van het fonds zouden storten. Het fonds, zo ligt het in de bedoeling van De Gaulle, zou trouwens niet alleen voor een werkloosheidsuitkering moeten zorgen en de arbeider dus een mini mum-bestaansmogelijkheid garanderen, maar het zou ook de herscholing van arbeiders moeten financieren en het hun mogelijk maken in andere bedrijfstak ken emplooi te zoeken. Voor Frankrijk, waar de werkloze ar beiders totnutoe voor een groot deel aan zichzelf werden overgelaten is het plan voor een dergelijk garantiefonds welis waar niet geheel nieuw, maar in ieder geval betekent het en grote stap in de richting van de sociale vooruitgang. De Franse socialisten, ruim vertegenwoor digd in het kabinet De Gaulle, zullen er zich natuurlijk de eer van toeëigene. In werkelijkheid schijnt het echter De Gaulle zelf te zijn, die op deze wijze zyn sociale politiek van de eerste jaren na de bevrijding voortzet. SALARISSEN De algemene salarisverordening werd op de diverse punten gewijzigd en be sloten werd tot invoering vóór of op 1 januari 1961 van werkclassificatie en prestatiebeloning en het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel met ingang van 1 april 1958 een over gangstoeslag toe te kennen van 3 pro cent. De kosten van deze salarismaat regelen bedragen over het tijdvak van 1 april tot en met 31 december 1958 globaal berekend f. 21.700. Ten aanzien van de verbetering van de salarissen van het lagere en middel bare brandweerpersoneel en van de be zoldiging van de vakleraren werden besluiten genomen, waarvan de globale kosten over 1958 resp. zullen zijn f. 2,300 en f. 4.000. Aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel zal overeen komstig de door de minister gegeven richtlynen worden uitgekeerd, de huur- compensatie en de duurtetoeslag tweede halfjaar 1958, alsmede de tegemoetko ming ziektekosten. ONDERWIJS In het belang van het onderwijs bleef de dubbele 6e-klasse in het afgelopen cursusjaar verbonden aan de o.l. school no. 1 met zeven verplichte onderwijzers. Aangezien aan de scholen 1 en 3 in het nieuwe cursusjaar normaal aan zesleer jaren cursus zal worden gegeven werd besloten tot overplaatsing naar school no. 3 mej. M. Russcher, alsmede haar vervangster wegens ziekte mevr. C. C. WaasdorpRomijn. PACHTPRIJS De firma A. Binnendijk gaat niet akkoord met de door de gemeente be dongen pachtprijs voor de boerdery Eykenstein met landerijen, wat de tus senkomst van de pachtrechter noodza kelijk maakt. Besloten werd tot het voeren van een rechtsgeding door het instellen van een eis in rechten by de Pachtkamer van het kantongerecht te Den Haag inzake: 1. het vaststellen van de verschuldigde pachtprijs, 2. het schriftelijke vastleggen van de bestaan de pachtovereenkomst, 3. de ontbinding daarvan indien de firma in gebreke is de door de Pachtkamer vast te stellen pachtprijs te voldoen. Wegens enkele veranderingen in de tekst, welke min of meer van formele aard zijn en waartegen B. en W. geen bezwaar hebben, werd opnieuw vastge steld de overeenkomst waarmee Wasse naar met andere gemeenten uit de omgeving zich tegenover Leiden ver bindt tot betaling van een evenredig gedeelte van hetgeen die gemeente ver schuldigd mocht zijn uit hoofde van een door haar ten behoeve van de stichting van een nieuw diaconessenhuis te ver lenen garantie voor de betaling van rente en aflossing van een of meer geld leningen tot plm. f. 12.000.000. AFGEWEZEN VERZOEKEN Door de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront werd verzocht, haar wederom een subsidie te verlenen, waarop wegens de zorgelijke begrotingspositie afwijzend werd be schikt. Om de zelfde reden werd afge wezen het verzoek van de Centrale Jeugdoommissie der Herv. Gemeente om haar voor het vakantie jeugdwerk een subsidie van f. 150 te verlenen. Amerikaanse opdracht voor Carillon Film Publiciteit per film heeft in de Ver. Staten een enorme vlucht genomen en zeer veel ondernemingen hebben zich daar in dit werk gespecialiseerd. Niette min heeft een belangrijk Amerikaans olieconcern voor een film, die bedoeld is om zijn markt uit te breiden in de ge bieden buiten Amerika en om zijn eigen personeel en zijn relaties op de hoogte te stellen van zijn activiteiten, de hulp ingeroepen van Carillon Film te Rijs wijk. Deze Nederlandse filmonderneming verzorgt de opnamen in Europa, die cir ca tachtig procent van de gehele film uitmaken. Gerard J. Raucamp is belast met de produktie en de regie, camera man is Jan Schefer. Voor deze film moesten opnamen wor den gemaakt in België, Zweden, Noor wegen en Nederland. De Nederlandse opnamen, die bij Valkenburg geschied den, zijn zojuist beëindigd. In de scènes die in de verschillende landen spelen, treden acteurs op uit die landen. Deze kleurenfilm, die een verto- n'ngsduur van twintig minuten zal krij gen, combineert dus elementen van de documentaire met die van de speelfilm. Eisenhower was woedend Een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Verdediging naar de ge volgen van een eventuele overgave in een kernoorlog schijnt gisteren president Eisenhowers woede te hebben gewekt. Een senator, die ongenoemd wenste te blyven, vertelde dat hij de president nog nooit zo woedend had gezien: „Hy keerde alles ondersteboven om het geval uit te pluizen". En inderdaad verklaar de een ambtenaar van het ministerie, dat de president een diepgaand onder zoek heeft gelast. Een Amerikaans blad meldde dat de studie van een mogelijke overgave in opdracht van het ministe rie door een particulier wetenschappelijk bureau werd uitgevoerd. Minister Luns zal op 20 augustus naar Brussel vertrekken voor de bijwo ning van die Nederlandse dag op de we- reldtentoonsbelliing. Hij wordt in de loop van dezelfde dag te Den Haag terug ver wacht. UITSPRAAK AANVARING H.M. „ZWAARDVIS" In de kleine vergaderzaal van het ge bouw van het directoraat-generaal van de Scheepvaart te Den Haag, zal de Marineraad onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne, op dinsdag 19 augustus een openbare uit spraak doen inzake de aanvaring van Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvis" en het Turkse schip „Tanar". Bedde sche pen kwamen op 4 december 1957 tijdens zware mist met elkaar in aanvaring op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Vlaardingen. waardoor aan beide schepen geringe schade ontstond. Per soonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. CONCERTGEBOUWORKEST TERUG Met een speciale trein is vanmorgen het Concertgebouworkest, dat in de af gelopen 14 dagen 5 concerten in Salz burg heeft gegeven, in Amsterdam aan gekomen. De concerten stonden onder leiding van de dirigenten Georg Szell, Dimitri Mitropoulos en Eugen Jochum. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 augustus. Leidse coöp. groente- en fruitveiling. Per 100 kg.: aard appelen 1011, andijvie 5.607, augur ken 1089, pronkbonen 2331, snijbonen 2951, spekbonen 1540, stambonen 48 60, kroten 69, rode kool 513, spits kool 12, postelein 1012, prei 2233. spi nazie 20, tomaten A 2632. B 2628, C 2023, waspeen 610, zilveruien 21. Per 100 stuks: meloenen 60140, perziken 1851, bloemkool A 828 komkommers A 12—17. B 8. sla 3.30—6.10. Per 100 bos: bospeen 1222. BARNEVELD, 14 augustus. Coöp. Veluw- se Eierveiling Barneveld-Ede. Weekaan- voer circa 950.000 stuks. Handel zeer vlug, voor grotere eieren kalm. Notering: eieren van 4245 gram f 7.91 tot f 7.89. eieren van 4550 gr. f8.11 tot f9.51, eieren van 50—55 gr. f 10.01 tot f 12.66. eieren van 5560 gr. f 13.04 tot f 14.76, eieren van 6065 gr. f 15.03 tot f 15.71, eieren van 65—68 gr. f 15.79 tot f 15.95, alles per 100 stuks. Eierveiling S.B.E. Aanvoer: 682.680 stuks Handel kalm. Notering: eieren van 4550 gr. f7.80 tot f9.21, eieren van 5056 gr. f 9.92 tot f 12.94. eieren van 5660 gr. f 13.46 tot f 14.47. eieren van 60—65 gr. f 14.51 tot f 15.41. eieren van 65—69 gr. f 15.33 tot f 15.54. eende-eieren van 62 68 gr. f 8.50 tot f 9.98 .eende-eleren van 69—79 gr. f 10.09 tot f 10.83, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.800.000 stuks. Handel redelijk met kalme afloop. Note ring: klppe-eieren f 15.40 tot f 16. alge mene prijs f 15.75 per 100 stuks, kiloprijs f 2.54, basis 62 gr. .hermeieeren 4256 gr. f8 tot f 14, kiloprijs fl.90 tot f2.50. I j GOUDA. 14 augustus. Kaasmarkt. I Aanvoer: 175 partijen. Notering: eerste j kwaliteit f 1.95 tot f2.04. tweede kwali- I telt f 1.80 tot f 1.94. extra kwaliteit f2.05 j tot f 2.40. Handel goed. WOERDEN, 13 augustus. Aanvoer 131 partijen. 1ste kwal. 1,942,02, 2de kwal. 1.85—1,93, extra kwal. 2,03—2,28. Handel matig. BEURSOVERZICHT Philips zeer vast Amsterdam, 14 augustus Aandelen Philips waren vanmiddag de favorieten. Zowel het publiek als de ar bitrage trachtten de stukken voor elkan ders voeten uit de markt te nemen. Tegenover deze vraag stonden alleen verkooplimites op een prijs van 310%. De brug van 300 heeft byna alle ver kooplimites van de vorige dagen doen wegvallen. Nu de brug genomen is, wordt met kracht aan een verdere koers ontwikkeling van deze aandelen voort gebouwd. Het is steeds weer Amerika voor welke rekening de aandelen hoofdzakelijk in de Amsterdamse markt worden opge kocht. Hierdoor verhuizen zeer grote posten naar de overzijde van de Oceaan. Een speciale verklaring hiervoor is niet te verkrijgen. Wel worden aan het eind van deze maand de halfjaarcijfers van het concern verwacht en hiervoor is de beurs optimistisch. Gisteren werden voor f. 228.000 aan aandelen Philips omgezet. Ook in de 5% convertibele obligaties ging gisteren voor f. 402.000 om. Van middag waren de omzetten van een veel geringere betekenis doch de koerswinst van circa 5% is tekenend voor de be langstelling. De prijs voor de convertibele obligaties werd vernomen op 133 ofwel 3 punten hoger vergeleken bij de vorige dag. De vaste tendens voor Philips was de gangmaker voor de overige interna tionale waarden, waar de koersen een verbetering te zien gaven. Kon. Olie her stelde zich van het gisteren geleden ver lies en was op f. 169.50 circa f. 1,20 ho ger en zelfs iets boven pariteit New York De handel in dit fonds was zeer mini maal. Voor de aandelen Unilever be stond eveneens goede belangstelling op 376 tegen de vorige dag 373%. Men blijft geloven aan een bonusuitkering. Ook Aku's monteerden circa 2 Aandelen KLM werden op f. 102 vernomen doch het was nog niet zeker of transacties tot stand zouden worden gebracht in ver band met de berichten over de „Hugo de Groot". Van de Scheepvaarten waren aandelen KPM wederom gevraagd en ruim 2 pun ten hoger. Scheepvaartunies plus één. Cultures vrijwel onveranderd. Van de Staatsobligaties was de korte sector aan de vaste kant. Aandelen Amsterdamsche Ballast wer den vernomen op 278 (270) tegen een laatste gedane transactie op 253. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 augustus. Londen, 10.5610.56%; New York 3.78 A—3.78A: Montreal 3.93A—3.93A: Parijs 90.00—90.10; Brussel 7.59%-7.60% Frankfort 90.34%—90.39%Stockholm 73.20%—73.25%; Zürich 86.52%—86.57%; Zürich (vr. fr.) 88.30%—88.35%Mi laan 60.75%—60.80%; Kopenhagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.79%—52.84%; Wenen 14.60%—14.61%Ankara 3.79% —3.79%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 14 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93 93% Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 91 lg 91H Ned. '51 3% 94% 94 %L Ned. '53 <3%) 93% 93% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 88% 88A Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned '55 n 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 95% 95fg Ned. 62-64 3 94H 94H Cert. NWS 2% 61% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 388% Ned. W.B. 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd. B. 37 Nat. Handelsbank 90y4 91 Ned. Handelmij 169y4 169 Amst. Rubber 69 69% Deli My.en (Ver.) 114.60 115 H.V.A106% 106% Java Cult3i 31% Senembah 85% 85 Vorstenlanden143^ 14% AK.U193W, 194% Berkei's Patent (v.) 193 193 Calvé Delft cert. ..304 307 Kon. Pap. v. Gelder 177 179 Hoogovens cert327% 328 Müller en Co. NJ3 298 303% Ned. Kabelfabr266 268 Philips 304W, 309W, Philips pref15714 157 Unilever 37354 373% Wilton Feyenoord 179 i80 BUlton 2de ri63 16214 Dordtse Olie gew. 57714 650^ Kon Petr <f. 20.i69 169.50 idem (50 A t. 20.—16540 169 Hon. Amer. Wn 136' 135 Java China Paket 129% 102.8O Ned. Stoomv. MB. 1411/, 141% Kon. Paket My{31 131^ Stoomvaart My Ned iocy. 135% Nievelt Goudr cert 122% 121% v. Ommeren cert. 004' 904 y Kon Rott Lloyd „q tj™ Ned Scheepv Unie }24% 124% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 98% Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 95B R'dam *37 I-Hl 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98 Premieleningen A'dam '53 3 95 96 A'dam 'öl 2% 92% 93% A'dam "56 I 2% 84% 84% A'dam'56 II 2% 94 94 Eindhoven '54 2% 85 Enschede '54 2% 83% 84% Den Haag '52 I 2% 90% 91% Idem II 2% 90% 91% R'dam '52 I 2% 92% Idem n 2% 92 90% Utrecht '52 2% 96 98 Z.-Holl. 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 226 226 H.B.U. cert197% 197% ^ott. Bank 192 193 Twentsche Bank 169 168% Industrie Ondernemingen Albert Heyn247% 24 8L Borneo Sum. H.My. 44 44 Ned. G. en Sp. fabr. 194 195 Kon. Ned. Grofsm. 100% 100B Intematio 86 85 Rott. Droogdok My. 509 510 Tieleman en Dros 8% 8y4 Ned. My. Walv.vrt. 81 81 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28A 28% Intern. Nickel 82% 82 Anaconda 50% 50% Bethlehem Steel 45% 45% Cities Service 61% 61 General Motors 43H 44 Kennecott95% 95% Republic Steel 53% 53% Shell Oil 82% 82 Union Pacific 30% 30% Un. States Steel 70% 70% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref wa idem Holl Constructie Electrolas B Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststoff. Ind Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab. '53 Ver. Touwfabrleken Wernlnk's Betonm Van Wyk Textiel Zaalberg VK 13/8 43 44 43 428 440 132B 43% 43% 149GL 149B 430G 435 173% 173% 89% 89 62 62L 95 93L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3