K.L.M.-VLIEGTUIG VERONGELUKT OP DE NOORDATLANTISCHE ROUTE CONSTRUCTIEVE REDEVOERING VAN PRESIDENT EISENHOWER „Hugo de Groot" met 91 passagiers en 8 bemanningsleden aan boord WEERBERICHT Collectie Van Beuningen blijft in Nederland (Museum Boymans) Arabieren moeten zelf leiding hebben van een economisch ontwikkelingsplan voor hun gebied Hulp van oliemaatschappijen I WELK WEER I KRIJGEN WE ZONDAG? 97ste jaargang DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 No. 29517 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Sinds hedenochtend tien over half vijf had men tengevolge van het wegvallen van de radio verbinding geen contact meer gehad met het van Shannon (Ierland) naar Gander (New-Found- land) onderweg zijnde KLM-toestel „Hugo de Groot". Dit toestel met het vluchtnummer K.L. 607 is een Lockheed Super Constellation. Het had 91 passagiers aan boord en een bemanning van acht personen. De „Hugo de Groot" had omstreeks kwart over twaalf hedenmiddag op het vliegveld van Gander moeten aankomen. Drie viermotorige „Shackleton"-vliegtuigen van de opsporings- en reddingsdienst van de Britse Koninklijke Luchtmacht zijn op het ogenblik bezig bij de westkust van Ierland de Atlantische Oceaan af te zoeken. Ook zijn vliegtuigen van het vliegveld van de hoofdstad van New Found- land St.-Johns opgestegen om te zoeken. Van het vliegveld Shannon is een verzoek gericht naar alle vliegtuigen op deze Atlantische route om naar het KLM-toestel uit te kijken. Nader vernamen wij, dat de „Hugo de Groot" een extra-uitvoering van vluchtnummer K.L. 607 is. Het toestel is gisteravond om vijf voor twaalf van Schiphol vertrokken. Het landde op het vliegveld van Shannon in Ierland en vertrok van daar om vijf minuten over vier Nederlandse tijd in de afgelopen nacht. Ruim een half uur later viel de radioverbinding uit en sindsdien is niets meer van het toestel vernomen. De KLM heeft vanmiddag om half twee het volgende medegedeeld: „Bü de KLM bestaat ongerustheid over het reeds enkele uren uitblijven van bericht van een harer vliegtuigen op weg naar de Verenigde Staten. Het betreft hier de „Super Constellation" L 1049 H de PH-LKM („Hugo de Groot") met aan boord 91 passagiers van uiteenlopende nationaliteit en een bemanning van acht personen. Het vliegtuig vertrok gisteravond om 23.55 uur van Schiphol en vanmorgen om 4.05 uur van Shannon. Het had volgens dienstregeling om 12.15 uur in Gander op New-Foundland moeten landen. De mogelijkheid is niet geheel uitgesloten, dat het vliegtuig een acute radiostoring heeft, waardoor het van de normale route is af geweken naar een vliegveld waar in verband met weersomstandigheden zonder radio geland kan worden. Het vliegtuig heeft nog (om 13.30 uur Ned. tijd) voor een aantal uren benzine aan boord". Aldus de mededeling 7an de KLM. Op ongeveer vijftig mijl van de westkust van Ierland zijn wrak stukken waargenomen, w.o. op blaasbare reddingsvlotten. De wrakstukken zijn waarge- genomen door een „Shackleton"- vliegtuig van de Engelse Konink lijke Luchtmacht. Het vliegtuig heeft de wrakstukken om kwart voor drie Nederlandse tijd gezien. Het stuurt thans schepen naar de plaats. Dit waren bij het ter perse gaan van dit Blad de laatste bijzonder heden. Twee doden te Putten Gisteravond om zeven uur is op de Rijksstraatweg te Putten een 47-jarige man uit Putten gegrepen door een per sonenauto; hü werd op slag gedood. Te ongeveer half tien kwam op de zelfde Rijksstraatweg onder Oldenaller te Putten een vrachtauto uit Elburg in botsing met een militaire vrachtwagen. Een man werd daarbij gedood. De ravage was zo groot, dat de Rijksstraat weg ter plaatse enige tijd geheel ver sperd was. Koninklijk gezin op Elba Het Koninklijke jacht de „Piet Hein" is in de haven van Porto Ferraio op Elba aangekomen. De Prinsessen zijn aan land gegaan en hebben een wandel tocht gemaakt door het pittoreske plaatsje. Rotterdam koopt haar voor 18 miljoen (Speciale berichtgeving) De befaamde schilderijencollectie van de 29 mei 1955 in Zwitserland overleden kunstverzamelaar D. G. van Beuningen blijft voor Neder land behouden. Op grond van een tussen de erven Van Beuningen en de gemeente Rotterdam bereikte overeenkomst zal, zo vernemen wij, de collectie door de gemeente Rotterdam worden aangekocht voor f 18 miljoen ter plaatsing in het Museum Boymans. De financiering van de aankoop, die veel hoofdbrekens heeft gekost, is thans verzekerd. De regering, welke reeds op 16 april van het vorige jaar, bij monde van minister Cals, de toezeggine deed bij de verwerving de helpende hand te bieden, zal Rotterdam een lening ver strekken van ongeveer tweederde van Tsjechische Mig-jagers overgedragen Indone-ië's nieuwste eskader van in Tsjecho-SIowakije gebouwde Mig-15 jet gevechtsvliegtuigen is vandaag formeel in dienst gesteld tijdens een plechtig heid, welke werd bijgewoond door pre mier Djoeanda. De vliegtuigen werden op het vlieg veld Kemajoran in Djakarta overge dragen aan het elfde eskader en even later gierden acht Mig-toes teil en laag boven de hoofdstad. Er zijn geen officiële inlichtingen be schikbaar, wanneer Indonesië's meer moderne Mig-17 Jet-gevechtsvliegtui gen in dienst zullen worden gesteld. De Koninklijke Canadese Luchtmacht treft op haar basis Torbay op Nova Scotia ook voorbereidingen voor een speurtocht naar de „Hugo de Groot". Het ministerie van Vervoer te Londen heeft medegedeeld, dat een opsporings actie op grote schaal wordt ondernomen. De scheepvaart op de Atlantische Oceaan is verzocht scherp uit te kijken. TOENEMENDE ONGERUSTHEID De verkeerstoren op Gander heeft geen positief radio-contact gehad met Enkele opklaringen Het frontensysteem van een depressie die over Schotland naar de Noordzee trok, bracht de afgelopen nacht regen. De hoeveelheden, die vanochtend om 7 uur werden afgetapt, liepen nogal uit een. Zo had Eelde slechts één mm., ter wijl in het zuiden plaatselijk 8 mm. werd gemeten. Na de passage van de storing begon boven Engeland en onze omgeving de luchtdruk te stijgen; dit zal een kleine weersverbetering met zich mee brengen. Op ongeveer 1000 km. ten westen van Ierland bevond zich van ochtend een volgende Oceaanstoring, die echter in een langzamer tempo naar West-Europa trekt dan zijn voorgan gers. Toch kan deze storing later het weer in Nederland gaan beïnvloeden. Advertentie Onstandvastig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, la ter van het zuidwesten uit plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: 5.53 uur; onder: 19.49 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.03 en 15.31 uur. Laagwater 11.16 uur en 23.40 uur. de „Hugo de Groot", nadat het vliegtuig Shannon had verlaten. Op het vliegveld van Gander neemt de ongerustheid over het uitblijven van bericht over de ..Hugo de Groot" toe.. Bijna twee uur nadat het toestel op Gander had moeten aan komen had men nog niets gehoord. Het vermiste toestel van de K.L.M., „Hugo de Groot is in april van dit jaar in dienst gesteld. Het toestel is een van de drie nieuwste Lockheed „Super Constellations van het type L 1049 H, die de K.L.M. dit voorjaar in gebruik heeft genomen. De andere toestellen van dit type zijn de „Desiderius Eras mus" en de „Hermannus Boerhaave". In totaal heeft de K.L.M. twintig „Super Constellations". DE V.N. EN HET MIDDEN-OOSTEN President Eisenhower heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de V.N. te New York een vergaand voorstel tot hulpverlening aan het Midden-Oosten gedaan. De Arabische staten zullen volgens dit plan zelf de leiding mogen heb ben van een op te richten „instituut voor de economische ontwikkeling". Zij zullen moeten worden gesteund door een vredesmacht van de Ver. Naties. Uiteraard moeten de Arabische lan den zelf met het voorstel akkoord gaan. (Amerika zou bereid zijn honderd miljoen dollar als zijn aandeel in het plan bij te dragen). Op de gehele Noordatlantische route vredesmacht is noodzakelijk, aldus Eisen- wordt momenteel intensief gezocht naar hower, aangezien de onafhankelijkheid van twee jvan onze leden - Libanon en Jordanië - gevaar evenals het scheepvaartverkeer. Reeds loopt. Eisenhower herhaalde de belofte, dat de Ame- zijn zes Shackleton-toestellen van de I Britse luchtmacht in de lucht, in het I kader van de „grootscheepse zoekactie", welke het Britse ministerie van Ver voer heeft bevolen. Ook van New Foundland zijn toestellen opgestegen. Een toestel van de Ierse luchtmacht is i vertrokken met de speciale opdracht een gebied van 240 kilometer ten westen van Shannon af te zoeken. Volgens Reuter heeft „Operations" op Londen Airport medegedeeld, dat radio verbindingen met vliegtuigen, die boven de Atlantische Oceaan vliegen, vandaag zeer gced zijn. 10 nationaliteiten van de KLM te Londen wordt ver nomen, dat de passagiers in de „Hugo de Groot" zeker tien nationaliteiten vertegenwoordigen. Een minderheid bestaat uit Nederlanders. kaanse troepen Libanon zullen verlaten, zodra daarom door de Libanese regering wordt ver zocht of wanneer door een optreden van de V.N. of op andere wijze Libanon niet meer in gevaar verkeert. Eisenhower vatte zijn voorstellen als volgt samen: 1. de Ver. Naties moeten zich om Libanon be kommeren; 2. de V.N. moeten maatregelen nemen tot behoud van de vrede in Jordanië; 3. aan de pogingen om van buiten af burgeroorlogen te ver wekken, o.m. door radio-uitzendingen, moet een einde komen; 4. er moet een vredesmacht van de V.N. gevormd worden; 5. een regionaal plan tot economische ontwikkeling; 6. maatregelen om een nieuwe bewapeningswedloop te voorkomen. de benodigde som. Het resterende be drag zal vermoedelijk kunnen worden gedekt door middel van een lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur. het voorstel tot aan vaarding van het aanbod van de erven Van Beuningen, indien mogelijk, nog in de oude gemeenteraad te brengen. Het zou dan op 27 augustus a.s. in behan deling kunnen komen. Luchtduel bij Matsoe Bij een luchtgevecht op circa 35 km. ten zuiden van Matsoe zijn heden ochtend twee communistische Mig straaljagers neergeschoten en is een derde waarschijnlijk verwoest, zo heeft de nationalistisch-Chinese luchtmacht op Formosa bekendgemaakt. Het officiële communiqué geeft geen verdere bijzonderheden, doch uit goed- ingelichte bron wordt vernomen, dat bü het luchtgevecht acht communistische en zeven nationalistische jagers betrok ken waren. Gisteren waren reeds twee „Sabre"- straal jagers van de nationalistisch- Chinese luchtmacht ten zuidwesten van Quemoy in gevecht geweest met com- munistisch-Chinese Migs. Geen de toestellen werd beschadigd. Laatste evacuatie schip uit Djakarta Vandaag vertrekt het laatste evacua tieschip uit Tandjong Priok, de haven van Djakarta, met ongeveer 750 repatrianten aan boord. De „Waterman" is de laatste van de lange serie evacuatieschepen, waarmede sedert het inzetten van de anti-Neder landse campagne in Indonesië 35.000 Nederlandse onderdanen repatrieerden. De Nederlandse evacuatiecommissie, welke in december vorig jaar werd in gesteld, werd de vorige maand ontbon den. De 10.000 nu nog in Indonesië achter blijvende Nederlanders zijn thans aan gewezen op de normale transportgele genheden, als zij naar Nederland willen terugkeren.. Met de „Waterman", die met twee dagen achterstand op het vaarplan ver trekt, reist een gToot aantal zieken. Groninger dame tijdens vakantie overleden In een ziekenhuis te Marseille is over leden mevrouw Wilmink, uit Gronin gen. De vorige week moest zij met haar echtgenoot in het ziekenhuis worden opgenomen toen tijdens een vakantie reis een kooktoestelletje ontplofte. De heer en mevrouw Wilmink liepen bei den ernstige brandwonden op. Hun jongste zoon en diens vriend, die de reis meemaakten, bleven ongedeerd. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko noemde het economische voorstel van Eisenhower „zeker iets goeds". Hü beschuldigde Amerika en Engeland echter opnieuw van agressie in Libanon en Jordanië en eiste onmid dellijke terugtrekking van de troepen. In diplomatieke kring te Washington is vooral de „opbouwende toon" van Eisenhowers rede toegejuicht. Het is veelbetekenend, zegt men, dat de president geen kritiek op de Ver. Arabische Republiek en op president Nasser heeft geuit. Hij wenst kennelijk een zo breed mogelijke steun voor zijn plan. In sommige kringen te Washington gelooft men, dat de oliemaatschappijen in het Midden- Oosten gaarne aan het plan mee zullen doen, aangezien de beoogde economische ontwikkeling zou garanderen dat zij niet buiten de deur worden gezet. Noodsignaal (Advertentie) WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WHM VAKANTIEREIS VAN f lOOO- 4.1e tweede pagina eerste blad De gezagvoerder van een vrachtvlieg tuig van „Pan American" heeft mede gedeeld, dat hij, toen hij op een afstand van 450 mijl ten oosten van Gander vloog een noodsignaal heeft gehoord. Een woordvoerder van de maatschappij te New York heeft verklaard, dat dit noodsignaal om acht minuten over twee Nederlandse tijd is opgevangen. Nader wordt vernomen, dat het vrachtvliegtuig onderweg is van Shan non naar Gander. Gezagvoerder van dit vrachtvliegtuig is J. L. Kirtley. Het vrachtvliegtuig moet vanmiddag om vijf over half zes Nederlandse tijd in Gander aankomen. Een woordvoerder deelde nog mee, dat gezagvoerder Kirtley niet de gelegen heid heeft gehad de richting waar het noodsignaal vandaan kwam vast te stellen. Het was in New York niet bekend of het noodsignaal gesproken werd of door middel van morse-tekens werd uitgezon den. Het vrachtvliegtuig van de „Pan American" heeft de reis naar Gander voortgezet. Op Schiphol Naarmate de uren voortkropen en definitieve berichten omtrent het lot van de „Hugo de Groot" ook op Schip hol uitbleven, steeg ook de ongerustheid op de Amsterdamse luchthaven. Volgens welingelichte zijde zou de „Hugo de Groot" tot ongeveer 4 uur Ned. tijd benzine in de tanks hebben. Gezagvoer- Ike toonde bijzonder veel tact in rede Onze correspondent in Washington, die thans in New York vertoeft ter bij woning van de Algemene Vergadering der V.N., telefoneerde het volgende com mentaar Dank zij de recte van president Eisen hower, welke verscheidene opbouwende elementen bevatte, heeft Amerika bij het begin va«n de nood-assemblee een voor sprong genomen op de Sovjet-Unie. Gro- myko's speech van een uur welke werd uitgesproken in een tempo alsof de Rus de trein moest halen, was grotendeels een weinig indrukwekkende herhaling van oude beschuldigingen De slotpas sage van de Russische rede vertoonde echter een zekere soepelheid ten aanzien van de formule waaronder de Ameri kaanse en Engelse troepen teruggetrok ken zouden moeten worden. De Egypte naar Fawzi sprak nog geen definitieve mening over Ike's rede uit doch hü liet zeker waardering doorschemeren voor de woorden ran de Amerikaanse presi dent. Reeds om vijf uur 's ochtends begon het publiek zich op te stellen bij de in gang van het V.N.-gebouw, teneinde te zien hoe Eisenhower daar zes uren later zou arriveren. Toen de president om kwart voor elf wegreed van het hotel Waldorf-Astoria waren ook daar heel wat mensen verzameld. In Amerika is het niet de gewoonte om het staats hoofd luide toe te juichen. Vriendelijk handgeklap was ook thans het enige teken van sympatic. Eisenhowers auto werd begeleid door 85 motoragenten. Dulles en Lodge vergezelden de presi dent op zün tocht per open auto door de stad. De enige demonstratie onderweg kwam van een kleine groep Hongaren, der van de „Hugo de Groot" is de heer 1 die een bord droegen met het opschrift: tammer bestaat uit 12 pagina's. F. A. E. Roelofsz. „Ike, denk a.u.b. aan Hongarije". Russen storen uitzending! De uitzendingen over Ameri kaanse zenders van de Russische vertaling van de toespraken van president Eisenhower en minister Gromyko in de Algemene Verga dering zün door het optreden van stoorzenders niet te beluisteren ge weest. zo hebben Amerikaanse functionarissen in New York ver klaard. De uitzendingen waren be stemd voor de Sovjet-Unie en Oost-Europa De vorige week had de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad een beroep op de Sovjet-Unie gedaan om haar be volking in staat te stellen het ge beurde in de Algemene Vergade ring te volgen. De Rus Sobolef ver klaarde toen brutaalweg, dat het Sovjetrussische volk niet minder goed geïnformeerd was dan de be- J volking van andere landen Zeer gunstige reactie president sprak met heldere stem. Zijn rede duurde precies een half uur. Na afloop was er wederom een hartelük applaus. Terstond na zün rede keerde Eisenhower per vliegtuig naar Washing ton terug. De Amerikaanse reactie op Eisenhowers optreden is zeer gunstig. De beide Amerikaanse partüen kunnen zich zonder voorbehoud achter het pro gramma scharen, dat de president thans geschetst heeft. Bovendien hebben die genen in binnen- en buitenland die ge kant waren tegen Dulles' oorspronkelijke plannen met opluchting geconstateerd, dat Amerika's aanpak thans veel op- bouwender is geworden dan aanvan kelijk werd verwacht. Slechts valt te be treuren, dat Eisenhower naliet er op te wüzen dat het einddoel moet zijn een politieke regeling, waarover de locale en de wereldmachten het eens moeten wor den. Amerika is echter nog steeds on willig om Rusland een rol toe te ken nen in het Midden-Oosten. Het eerste deel van Eisenhowers rede kwam ongeveer overeen met wat Dulles twaalf dagen geleden nog voldoende had geacht: een verdediging van Amerika's actie, benevens bestrijding van indi- reote agressie. Dulles' beperkte plannen ondervonden echter veel kritiek van de pers en de Democratische oppositie. Bo vendien verlangden velen van Amerika's bondgenoten en de neutralen in de Ver enigde Naties een initiatief, dat uit zicht zou bieden op een constructieve regionale oplossing. Lodge, Amerika's permanente V.N.-vertegenwoordiger, heeft in Washington dan ook met klem aangedrongen dat Eisenhowers rede een sterk positief accent zou krügen. Deze raad is ter harte genomen en velen in de Assemblee met uitzondering natuur- lük van de communisten zün zeer voldaan over Amerika's initiatief Israël niet genoemd Eisenhowers rede getuigde in vele op zichten van tact. Herhaaldelük liet de president met klem uitkomen dat de Arabieren z e 1 f de leiding moesten ne men in het economisch ontwikkelings plan voor htm gebied. Amerika bood echter aan bü te dragen tot een hiervoor bestemd fonds doch wüselük heeft Eisenhower vermeden het bedrag te noe men van Amerika's contributie. In Washington had men eerst overwogen dit wel te doen, doch men vreesde dat zulks te zeer zou hebben geklonken als een som waarmede men de sympathie van de Arabieren wilde kopen. Boven dien is het goed, dat de president in deze algemene rede Israël niet met name heeft genoemd. Een goed ver staander had in dit opzicht trouwens aan halve woorden genoeg en aldus werd vermeden de Arabieren nodeloos te prikkelen. Het was evenwel duidehjk dat de president Israël mede in gedachten had. toen hü sprak over de handhaving van de vrede m Jordanië, alsmede over de stappen teneinde de bewapenings wedloop in dit gebied tegen te gaan. Ordinaire intimidatie Amerika's houding betekent een steun voor de doelstellingen die Haimmarskjöld vorige week reeds heeft aangegeven. Ook Amerika wenst de groep VJ4.-waarne mers voor deze doeleinden te gebruiken Het lü'kt zelfs alsof Eisenhower met zrijn „vredesmacht" aan een politielegex denkt. Verreweg het grootste deel van Gro- myko's rede was vol felle beschuldigin gen aan het adres van de op olie beluste kolonialistische aanvallers in het Mid den-Oosten. Hü deed alsof een nieuwe wereldoorlog nog steeds kon uitbreken als gevolg van deze zogenaamde agres sie en hü noemde Amerika's gedeeltelijke terugtrekking van zün troepen uit Liba non slechts „show". Gromyko's intimi datie techniek is even ordinair als vorig Jaar, toen hü de wereld wilde doen ge loven dat Turküe op het punt stond Syrië aan te vallen. Zelfs vertegenwoor digers van de satellietlanden noemden destüds in een vertrouwelijk gesprek Gromyko's actie „een klucht"! De grote vraag, die na de eerste dag van de Assemblee nog niet beantwoord is luidt overigens: zün Nasser en de zijnen nog geinteresseerd in een regio naal economisch plan, of heeft de expansionistische koorts hen zó bevan gen dat zü een luidruchtig en gevaarlük nationalisme verkiezen boven de ern stige arbeid voor de maatschappeiyke verheffing van het gehele gebied.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1