Laatste Berichten Vele tegenstrijdige beweringen in het Leids stukadoorsconflict te jaargang Woensdag 13 augustus 1958 Derde blad no. 29518 Kroost in kinderwagen achtergelaten (Speciale berichtgeving) onacht deed een chauffeur aan de jtie te Arnhem de mededeling, dat ter hoogte van het gemaal bij de pbrug, te Arnhem, een onbeheerde Herwagen had aangetroffen, waarin i drie kinderen bevonden. De poli- trok op onderzoek uit en vond de jen op de aangegeven plaats. Drie Heren, waarvan de oudste 16 maan- I en de tweeling 4 maanden, lagen lig te slapen. Jat de politie enige tijd de wacht gehouden, vervoegden de ouders, hstig uit Rotterdam, zich ter plaat- Ie man verklaarde, dat hij in een te Delden. nabij Arnhem (hij was (akantie) een borreltje had gedron- ierwijl de vrouw beweerde, dat zij [enigheid met de man kwaad was [lopen. De politie heeft zich over fehele gezin, dat in alle opzichten pesolate indruk maakte, onfermd. it bureau werd het gezin nacht- Kf verleend. imorgen is de familie, nadat con- *as opgenomen met de kinder- e te Rotterdam, op de trein gezet de Maasstad. enswacht schoot niet D Oostduitse familie ls ln een ge- lerde auto de grens tussen Oost- en [Duitsland overgegaan. De wagen ken vrachtwagen, waarin bijzondere leningen wanen 'getroffen voor het Oostduitee grenswachten op het |ttig zouden schieten bij de poging |al de grens over te gaan. laadbak van de wagen was op het i oog geladen met grint. Dit was U een dun laagje waaronder de jrijkste eigendommen van de fa- verborgen waren. De zitplaats van hauffeur was met staalplaat ge- jjrd. De familie kwam zonder moei den de grens over want de grens- [schoot niet.... VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND, eren: Waltirlus H. Th., zn van Th. bboo en A. Th. Wesselman; Jan J., n J. J. Bolle en P. M. J. Oudshoorn; feth J M.. dr. van A. A. M. Geldens [J. M. Lau. ertrouwd: A. L. Raaphorst en K. J. jrecht. juwd: J. P. Castlen en P. C. W. Zon- tieden: A. S. M. Bootsma 67 Jr., laote van Th. Ph. A. de Graaf. POSTDUIVENNIEUWS Postduivenvereniging „De Zwaluw" een wedvlucht vanaf Chaumy, af- ongeveer 300 km. èoncours 172 duiven gelost 7.25 uur kalme z. wind. Aankomst eerste kif 12.09.35 uur, snelheid 1049. [per minuut, laatste prijswinnende 83.14.38 uur, snelheid 855.64 meter ■buut. [is een zware vlucht geworden voor ree garde met nog al wat verliezen; kiijk komen er nog wat duiven na. Irijzen werden als volgt behaald: [IHaens 17; A de Graaf 2; M. pjtooper 3; Fr. Hendriks 410; P. r Wissen 56; H. Schoo 8; A. G. WARMOND P.V. „WARMOND" Postduivenvereniging „Warmond' jeen wedvlucht voor jonge duiven I Ohauny. afstand 309 km. In con- aren 96 duiven. De vogels werden leid gesteld om 7.25 uur met een uid-westen wind. De eerste prijs- bereikte zijn hok om 12.05.51 uur ltste om 13.50.48 uur. De uitslagen 1—2—4; J. Diemei 3; t 5; J. de Weerd 6789; J. J 10. OVER BOORD GESLAGEN n de heer J. van Seggelen met zijn fje en zusje aan het spelevaren was I Kagerplassen, werd het 2-jarige [door de golfslag van een passeren- pt over boord geworpen. Het meisje ken onmiddellijk in de diepte, r zich te bedenken sprong de heer leggelen geheel gekleed over boord kt na en paar maal duiken en met potste kra öhtsinspanning zijn zusje aan boord te brengen. ■De burgemeester is op 14 en 21 kus verhinderd zijn spreekuur te MARKTBERICHTEN WIJK AAN DEN RIJN. 12 aug. «nveiling. Andijvie 77.60, bloem- 1831; bloemkool B 1014; bos- 3—25; augurken 3851; sla 3.604; "n 20—32; uien 2.00—2,10; tulnbo- vaspeen A export 22.40; waspeen irt 1,702; waspeen binnenland 2 lardappelen 2,603,10. 12 augustus. Bloembollenvelllng. anks de grote aanvoer gaat het met koop heel goed. Narcissen zijn nog i. wat goea en droog is brengt op ibllk ln alle maten hoge prijzen op. cissen: Beersheba dn. I 13,20, dn. II J. S. Bach 12,10, 9,80; Flower Carpet •-13,80; Golden Harvest 28,60, 16,20; Alfred 12,50, 10.30: Magnificence •-8,60; Mount Hood 12,60. 10.30; Mu ll 13,60, Pres. Lebrun Rembrandt 17,10, 12,50: Spring 15,15, 12,60; Unsurpassable 19,80, Victoria 15,35—12.20; Carlton 13,10 Cavaliero 15,10,Fortune 15.20, Helios 10,00. 8, 50; Mrs R. O. Back- 9,20. 8.30; La Riante 13,20, 10,40; 12,60, 9,30; Actaea 10,60, 6,80; ullness 9,60, 8,80; Cragford Geranium 9,20, 8,60; Inglescombe 8.80; Insullnde 10,60, 7,90; Scarlet 13.00. 11.60; Texas 9.40. 8,90; Von з.80. 9,80. jkttulpen: Black Parrot z. 12 5.80, ■20; Blue Parrot 4,75, 5,00; Dlsco- .11,80, 11,60; Doorman 10.20, 9,30; 7,50. 6,20; Firebird 8,50, 7,30; Favourite 6,10, 6,80; Orange Par- ,■60, 9.40; Plerson 5,00, Red Plon 9.80, 6,70; Red Parrot 9,60, Sunshine 6,80, 6,60; Texas Gold ISO; Thérêse 7,80, 7,40. [8BURG, 12 augustUB. Bloemenvel- 'ora. Segetum 1427; Riddersporen Gips 3860; Goudsbloemen 11-18; 13—25... Papierbl. 7—13; Kop Go- 13-—23; Afrikanen 1726 ct. p. bos. Wit 1318; Auratum 1520 p. kelk; pjers Brenner 26; Sim rose 48, 8—7, wit 48. Chrysanthen 9-15, «fale 24, alles per stuk. Asters: 95—180. Haller 65-145; Bouwman Rozen 160-215. Gladiolen: Sneeuw- 95235; gemengde 195355, «165—210. Spik en Span 175-235; Day 165*40: Hoeksommer 205 Nleuw-Europa 495735; Leeuwen- 235—375;Am. Express 200265; «125—210; Gold Dust 165—210; 200—255. Alles per 100. AAR, 12 augustus. Groenteveiling. Wn: 30—47. Idem B 25—30; witte U» 2125 ct. Augurken: fijn 0.60. "erd 0.35—0.41. basterd 0.28—0.30. A 0.20— 0.21, grof 1 0,17—0,18, CD •ÏA; Idem 2 0,06; E 0.03—0,04; alles K.P.M. neemt Oronjelijn over De Oranjelijn die door de K.P.M. is overgenomen men zie pag, 1 onderhoudt verbindingen tassen West- europese havens en het gebied van de grote meren in Noord-Amerika, waar zowel Canadese als Amerikaanse havens worden aangedaan. De directie van de K.PM. wenste zich niet uit te laten over de grootte van de overnemingssom van het aandelenkapi taal van de Oranjelyn. Hoewel het grootste deel der K.P.M.-vloot niet ge schikt is voor de vaart buiten de tropen zijn er enkele schepen bij die eventueel op de Oranjelijn ingezet kunnen wor den. In hoeverre de dienst met deze schepen zal worden uitgebreid, kon de K.P.M.-directie op het ogenblik niet mededelen. Man door trein overreden (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is op de met slagbomen beveiligde overweg te Akkrum een 60- jarige heer afkomstig uit de Bornia- kliniek te Leeuwarden overreden door een trein. De man werd op slag gedood. Het treinverkeer ondervond belangrijke ver- vertraging. Met een pendeldienst werd 't treinverkeer Heerenveen-Leeuwarden onderhouden. Moeilijkheden gerezen over wedstrijd NederlandIsraël Er zijn moeilijkheden gerezen met be trekking tot de voetbalwedstrijd Neder landIsraël, die vastgesteld is op 17 september a.s. te Amsterdam. Teneinde het doorgaan van deze ont moeting te verzekeren voert de KNVB momenteel besprekingen met de Israëli sche voetbalbond. In dit overleg is ook de Israëlische ambassadeur in Den Haag gemengd. Razzia's in Djakarta De legerwoordvoerder in Djakarta heeft medegedeeld, dat gisteravond door het leger in Djakarta veilig- heidsrazzia's zijn gehouden. In Keba- joran, de satellietstad van Djakarta, werden o.a. de woningen van het personeel van de Amerikaanse Olie maatschappij Standard Vacuum door zocht. De woordvoerder zeide, dat de laatste dagen reeds in verschillende delen van Djakarta soortgelijke razzia's waren gehouden. Hij weigerde te verklaren of arrestaties zyn verricht. Vier jaar geëist wegens poging tot moord Vier jaar met aftrek van het voor arrest heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam vanmiddag geëist tegen een Amsterdammer, die volgens zijn vrouw op zaterdagochtend 12 april j.l. een moordaanslag op haar zou hebben gepleegd door haar met een breekijzer op het hoofd te slaan. De verdachte ontkende met grote stellig heid. Uitspraak 26 augustus a.s. NEDERLANDSE EMIGRANT IN NIEUW-ZEELAND VERONGELUKT Een Nederlander die een half jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emigreerde is op het Banksschiereiland in het «ui- den van Nieuw-Zeeland verongelukt. De Nederlander, de 26-jarige John Moorhaus, vloog met zijn Auster-vlieg- tuig, waarmee hij kunstmest uitstrooide, tegen een heuvel. Hij was op slag dood. De heer Moorhaus was gehuwd en had een kind. STADSNIEUWS Prof. Oort voorzitter Int. Astr. Unie? Prof. dr. J. Oort, directeur van het observatorium te Leiden, is vandaag op de openingsvergadering van de Internationale Astronomische Unie te Moskou kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Unie. Men verwacht dat hU op de slotvergadering op 20 augustus, als zodanig zal wor den gekozen. Hij zal dan de Franse prof. A. Danjon opvolgen. De Britse dr. D. H. Sadler is kandi daat gesteld voor de functie van secre taris-generaal voor de komende drie jaar. De huidige secretaris-generaal is prof. P. Oosterhoff uit Leiden. Snelle vlucht van de Engelse Comet-4 (Van onze Londense correspondent) De Comet-4, Engelands hoop in de slag om de straalhegemonie van de At lantische Oceaan, bracht gisteren het nieuwe record op zijn naam door in 6.16 uur van New York naar het vliegveld van de Havillandvliegtuigfabrieken in Hatfield, in Hertfordshire, te vliegen. De Comet was door de chef-invlieger van de Havillandfabrieken, Jhon „kat- tenogen") Cunningham naar New York gebracht voor geluidstesten op het vlieg veld Idlewild. De vier straalmotoren van de Cornet zijn uitgerust met speciale ge luiddempers, die het toestel waarschijn lijk een behoorlijke voorsprong op zijn Amerikaanse mededingers geven. De vliegtocht werd gemaakt met meer pas sagiers en een zwaardere belasting dan het toestel doorgaans in de lijndienst te vervoeren zal krijgen. Migs zwermden boven de Quemoy-eilanden Achttien golven van communistisch- Chinese straaljagers zijn gisteren boven het gebied van de Quemoy-eilanden verschenen. Dit is een van de grootste lucht-ope- raties tegen de nationalistische Chine zen in de laatste tien jaren. De straalvliegtuigen bombardeerden of beschoten de eilanden niet. Zij maak ten foto-verkenningsvluchten boven de eilandengroep, die op ongeveer 160 km. ten zuidwesten van Formosa is gelegen. Het was de eerste keer in de geschie denis van de „kleine oorlog" in de Straat van Formosa, dat communistische vliegtuigen recht over Quemoy vlogen, het zuidelijkste van de nationalistisch- Chinese eilanden voor de kust van het vasteland. Premier Tsjen Tsjeng van nationa- listisch-China heeft verklaard, dat zijn land zijn kust-eilanden „tot elke prijs" tegen een communistische aanval zal verdedigen. De premier deelde mee, dat de communistische Chinezen wellicht profijt zouden trachten te trekken uit de huidige internationale crisis door For mosa aan te vallen, niettegenstaande het verdrag met de Verenigde Staten om het voornaamste nationalistische eiland mee te zullen helpen verdedigen. Tegelijkertijd heeft een Amerikaans woordvoerder gezegd, dat alle Ameri kaanse vliegtuigen, die boven de Straat van Formosa patrouilleren, bewapend zyn en order hebben gekregen om te vechten, mochten zij aangevallen wor den. Haags rechter: Een wespennest'" Patroon eist in kort geding normaal werk „Dit is een wespennest van tegenstrijdige beweringen", riep de president van de Haagse rechtbank vanmorgen bijna wanhopig uit by het aanhoren van de urenlange pleidooien en betogen in het korte geding, tussen de Leidse aannemer J. de Best en twaalf Leidse stucadoors. De aannemer eiste, dat de bouwvak arbeiders zouden ophouden met hun langzaam-aan-actie en dat zij het werk op de normale wijze weer zouden hervatten. De gedaagden ontkenden, dat zy een langzaam-aan-actie voeren, zij zeiden een „model-actie" te voeren, door het stucadoorswerk degelijk en vakkundig uit te voeren, inplaats van te „beulen", zoals in bouwvakkringen het snel-en-slecht werken wordt genoemd, dat by het het uitvoeren van aangenomen werk nogal eens schijnt te worden toegepast. Het conflict tussen werkgevers en werknemers in de bouwvakken is in Amsterdam en Leiden ontstaan naar aanleiding van de invoering van de nieuwe lonen, tengevolge van de loon- sanering, die het euvel van de „zwarte lonen" moet uitroeien. Vele bouwvakarbeiders gaan door de sanering in inkomsten achteruit, het geen in verschillende gevallen tot wrij ving heeft geleid en in sommige geval len tot staking of langzaam-aan-actie. De Leidse stukadoors voeren hun actie onder het motto, dat hun werkgever, de fa. Best, in gebreke blyft het hen toe komende loon uit te betalen. De lonen worden naar willekeur berekend en wij zijn niet in staat deze berekeningen te controleren omdat de patroon de gege vens niet ter beschikking stelt, terwijl hij toch verplicht is de voor ieder werk geldende tarief lijsten aan de werkne mers uit te delen, zo beweerden van daag de stukadoors. ARBEIDSOVEREENKOMST MOET WORDEN NAGEKOMEN Voor de eiser trad op de Amsterdamse advocaat en procureur mr. P. Zonder land. Hij stelde, dat de stukadoors door een langzaam-aan-actie te voeren zich schuldig maken aan wanprestatie, om- dat z\j hun deel van de met hen ge sloten arbeidsovereenkomst niet na komen. Mr. Zonderland meende, dat de onderhavige actie bedoeld is de zwarte lonen weer in het leven terug te roepen. Vandaar ook, dat de arbeidersorgani saties. in overleg met wie de loonsane- ring is tot stand gekomen, de acties niet steunen. Ontslag op staande voet is geen oplossing, want dan wordt het bouwprobleem nog maar moeilijker. De arbeiders moeten door de rechter verplicht worden hun overeenkomst het leveren van normaal en goed werk na te komen, aldus eiser „SLAVERNIJDAGV AARDING" De procureur van de gedaagden mr. M. D. Proper meende dat het Juist de werkgever is, die zich aan wanprestatie heeft schuldig gemaakt, door de lonen op willekeurige wijze te berekenen en uit te betalen, zonder de werknemers in staat te stellen enige controle uit te oefenen. De oorzaak hiervan ligt in een ondeskundige toepassing van het z.g. tarief stelsel, dat op 16 juni j.l. toen met de sanering een begin werd gemaakt in de plaats kwam van het daggeld- stelsel. Mr Proper illustreerde deze willekeur met een voorbeeld van twee stukadoors, die samen even lang bezig geweest waren aan hetzelfde werk. van wie de een twee keer zo veel loon kreeg uitbetaald ais de ander, zonder dat daarvoor een aan wijsbare reden bestond. Voor de toepas sing van het tariefstelsel zou door de bevoegde Instanties buitendien geen vergunning zijn verleend zo meende mr. Proper, die van mening was, dat de ar beiders terecht toepassing eisen van de daggeldregeling. Gedwongen nakoming van een ar beidsovereenkomst kan ook nooit de be doeling zijn geveest van de wetgever. De mens is geen robot en dwangarbeid is geen arbeid aldus pleiter die de dag vaarding daarom „een siavemij-dag vaarding" noemde en onbillijk en on rechtmatig. GEEN LANGZAAM-AAN-ACTIE Namens de gedaagden bestreed mr. Proper dat een langzaam-aan-actie werd gevoerd: de stukadoors wensen al leen maar niet langer te „beulen" en leveren daarom kwaliteitswerk in plaats van kwantiteitswerk. De president van de Rechtbank hoorde daarop alle ge daagden persoonlijk. Zy allen ontken den langzaam-aan te werken, doch moesten toegeven dat zij dikwijls heel laat op het werk kwamen, weer vroeg J weg gingen en soms dagenlang weg ble- ven. Enkelen waren een week niet komen j opdagen. „Snipperdagen en snipperwe- ken" noemden ze dat BIJNA NIET GEWERKT! Een opzichter van een werk te Was- senaar, waar de fa. De Best 135 i woningen bouv/t, verklaarde desge- I Dreigende melksfagnotie te Amsterdam (Van onze correspondent) De Amsterdamse melkfabrieken heb ben een brief aan het Produktschap voor Zuivel meegedeeld, dat er een staking van de melkleverantie in de lucht hangt. Oorzaak is de extra hef fing van een cent per liter melk die aan het Egalisatiefonds moet worden betaald door de westelyke ongesaneer- de melkhandel. De melkhandelaren hebben al zo veel kosten gehad, dat zij er niets voor voelen, nu ook weer de doorberekende egalisatie-cent te gaan betalen. In de vergadering van het Produkt schap vroeg men zich vanochtend af. of het inderdaad mogelijk is, dat de melk fabrieken hun afnemers zonder melk laten. Er bestaat een bepaling, die zegt, dat de melkfabrieken verplicht zijn, dagelijks aan hun melkhandelaren con- sumptiemelk te leveren. Voorgesteld werd om zo snel mogelijk overleg met de minister te plegen om deze dreigende melkdrooglegging van Amsterdam te keren. Konijnennest in zandbak (Speciale berichtgeving) In de grote zandbak in het oude ge deelte van het Kralingse Bos te Rotter dam schrok een jongen zó, dat het ge ruime tijd duurde voordat hy weer op zyn verhaal was gebracht. Hij was een van de vele kinderen die in deze vakan- tietyd in de zandbak spelen. Heel ijverig was hij een tunneltje aan het graven, waartoe hij met zijn hand in het zand woelde. Plotseling voelde hy iets aan zijn hand knagen. Hevig geschrokken sprong de jongen op. Direct kwamen er ouders van de in de zandbak aanwezige kinderen op af. Het bleek, dat zich mid den in de zandbak, waar toch dagelijks zoveel jongens en meisjes spelen, een nest met acht jonge wilde konijnen be vond! De dieren moeten er een poosje hebben gezeten, want zy hadden de oogjes al open. De boswachter heeft zich over de konijntjes, van wier moeder geen spoor was te bekennen, ontfermd. Harde gevechten in de Algerijnse bergen Franse troepen hebben gisteren, met steun van vliegtuigen. 32 opstandelin gen gedood en 408 gevangen genomen in gevechten bij Paul Cazelles in Zuid- Algerije, aldus is in militaire kringen in Algiers bekendgemaakt. Bij een tref fen in het Aurésgebergte in Oost-Alge- rije sneuvelden 12 opstandelingen. Volgens een in Algiers ontvangen be richt heeft een groep van 100 opstande lingen in het gebied van het Kabilische gebergte na een langdurige nachtelijke aanval op een detachement Franse mi litairen zich achter een rookgordijn teruggetrokken. Het zou de eerste keer zyn dat de opstandelingen gebruik ma ken van rookgordijnen. De activiteit van de opstandelingen ln de Algerijnse steden en berggebieden is de laatste dagen aanzienlijk toege nomen en heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. In het afgelopen weekeinde zijn bij overvallen 17 mensen gedood en 59 gewond. Bij gevechten met Fran se troepen zijn de vorige week 562 op standelingen gesneuveld. Sommige politieke waarnemers ge loven, dat het Algerijnse Nationale Be vrijdingsfront indruk op de bevolking- wil maken met het oog op het referen dum van 28 september over de nieuwe Franse grondwet. Casey over Ned. Nieuw-Guinea Ook hij rekent niet op geweld De Australische minister van Buiten landse Zaken Casey heeft vandaag in het parlement verklaard, dat de Indone sische regering de verzekering heeft ge geven geen plan te koesteren voor het gebruik van geweld om haar aanspraken op Ned. Nieuw-Gulnea te verwezenlijken. In z^Jn verklaring voor de volksverte genwoordiging, zeide de minister, dat „er bewijs was geweest van enige toegeno men kracht van de strijdkrachten van Indonesië, doch niet in een mate om re den tot enigerlei bezorgdheid te geven". De Australische regering houdt de toe stand zorgvuldig in net oog, zoals zy in elke situatie van een dergelijke aard doet, zo voegde minister Case> daaraan toe. BEURSOVERZICHT K.P.M. vast; Olie lager Amsterdam, 13 augustus Niettegenstaande de teleurstellende slotkoersen van Wallstreet, waar Kon. Olie aan de lage kant waren, viel de stemming voor de internationale waar den vanmiddag op het Damrak heel erg mee. Hierdoor werd weer gedemon streerd, dat het koersniveau waarop de internationale aandelen op het ogenblik zijn aangeland, op goede fundamenten is opgebouwd. Vanzelfsprekend noteer den aandelen Kon. Olie bij de opening f. 167.70, ofwel circa f. 4 lager ingevolge Wallstreet. In het verdere beursverloop echter ging van dit verlies ruim een hal ve gulden af. Aandelen Unilever bv. bleven de aan dacht trekken. Aangezien Amerika er niets meer voor voelt deze aandelen af Kinderlijke Amerikaanse student werd gearresteerd De Amerikaanse student John Bach- man-Hardcastle uit Nashville, is zater dag door Tsjechoslowaakse grensbewa kers by Kittsee «gearresteerd, maar gis teren weer aan de Oostenrijkse autori teiten te Haimburg overgeleverd. De student was over de prikkeldraadafzet ting op de Oostenryks-Tsjechoslowaakse grens geklommen om zich door een vriend, die op Oostenrijks gebied was gebleven, „achter het ijzeren gordijn" te laten fotograferen. De kinderlijke Ame rikaan was daarop door Tsjechen ge arresteerd. Naar aanleiding van dit incident heb ben de Oostenrijkse autoriteiten en sommige buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in Wenen, in het bij zonder de Amerikaanse, toeristen ge waarschuwd, zich niet in de onmiddel lijke nabijheid van de grenzen van de „volksdemocratieën" met Oostenrijk te wagen en geen blijken te geven van nieuwsgierigheid in de grensgebieden door het nemen van foto's en doen van waarnemingen met kijkers. deviezenreserve Gestegen goud- en Blijkens de weekstaat van de Ned. Bank wan 11 augustus verbeterde de goud- en deviezenreserve, van f 4771,5 miljoen tot f. 4797,9 miljoen. Het eoud bleef onveranderd op f. 3479,7 miljoen. Commander William R. Anderson (links) is in Londen aangekomen om zich in Engeland weer aan boord te begeven van de „Nauti lus", waarmede hij de beroemde tocht onder het poolijs maakt. Van Amerika vloog hij naar Engeland. Hij wordt hier begroet door vice- admiraal Clifford Duerfeldt van de Amerikaanse marine. te stoten, blijven de papieren een op waartse richting aangeven, ondanks de lagere verkopen van de margarine, doch plus de nog steeds overheersende ge dachte van een bonusuitkering in aan delen door de maatschappij. Op 374 wer den de aandelen verhandeld, ofwel een punt hoger dan dinsdag. Philips nog steeds gevraagd door Amerika, 303% na een opening van 302 en onveranderd by gisteren. Aku's eveneens onveranderd en KLM prijshoudend. Er bestond flinke belangstelling voor aandelen KPM in de scheepvaartsector. Er werd voor deze stukken op een prys van 130% een koerswinst van 3 punten geboekt. De KPM neemt het gehele ka pitaal van de in Rotterdam gevestigde Oranjelijn over - men zie elders. Scheepvaart Unie in sympathie met KPM een punt hoger; de overige aande len in deze rubriek goed prijshoudend. Van de cultures was Deli Mij min 50 cent; de overige waarden totaal ver waarloosd. Staatsfondsen prijshoudend. Aandelen Amsterdamsche Ballast Mij, die gisteren reeds 7 punten hoger waren op de bekendmaking van een f. 30 mil joen-order in India, waren vandaag op 270 wederom 10 punten hoger. De Unie van Ijsfabrieken op 201 (202). Aandelen Metaalbuizenfabriek Excel sior werden vernomen op 66 (61%) op de benoeming van een adviseur. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 augustus. Londen 10.56—10.56%; New York 3.78*—3.78H: Montreal 3.93A—3.93A; Parijs 89.95—90.05; Brussel 7.59%— 7.60Vil Frankfort 90.3690.41; Stock holm 73.22—73.27; Zllrlch 86.52%-86.57% Zürich )vr. fr.) 88.31%—88.36%; Mi laan 60.76%—60.81%; Kopenhagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.80%—52.85%; Wenen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79% —3.79?!; Praag 52.84—52.94; Lissabon 113.2614—13.28. Beurs van Amsterdam Woensdag 13 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden vraagd echter, dat de arbeiders byna niet werken, de hele dag zitten praten heel Iaat of helemaal niet komen en dat z\j over het algemeen d« laatste paar weken slechts 10 procent van de normale hoeveelheid werk verzetten. ..Zuiver een langzaam-aan-nctie". zo zei hij. Z|jn verklaringen werden be vestigd door een aannemer. De president van de Haagse Recht bank probeerde nog tevergeefs een schikking tussen partyen te bewerk stelligen en bepaalde tenslotte de uit spraak op woensdag 20 augustus a.s. Ned. '53 33/4 Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned. *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned W B 6 92% 79% 91H 94 %B 93% B 92* 86% 88 %B 88% 90% 89 y4 92% 95* 94H 6II/4 91% 88% 108% 93 9112 94% 93% 92% 86% 88% 88% 90% 89% 92% 95% 94H 91% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmi) Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJB Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (1.20.— idem (50 f 20.— Holl Amer iyn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nlevelt Goudr cert v. Ommeren cert. Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%> 3 93% Den Haag 1954 3% 86% 86 Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-III 3% 93% 91% 37 37 89% 9oy4 169% i69y4 69 69 114.80 114.00 106 106% 30 31 85 85% 14% 14% 192% 193% 193% 193 303% 304 181 177 328 298% 266 327% 298 303% 304% 157 157% 372% 373% 180 179 165 163 696% 677% 169 172 171.70 168.40 136% 130 130 129% 102.50 102.80 141% 141% 127% 131 136% 135 Vi 123% 122% 235 234 119 119 124 124% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 98 98% Premieleningen A'dam '53 3 95 A'dam '51 2% 93 92% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam'56 II 2% 95 94 Eindhoven '54 2% 85* 85 Enschede '54 2% 83% Den Haag '52 I 2% 91% 90% Idem II 2% 91% 90% R'dam '52 I 2% 92% 92% Idem II 2% 92 Utrecht '52 2% 96 Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amst. Bank 225% 226 H.B.U cert197% 197y4 *ott. Bank 191% 192 Twentsche Bank 169 109 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 247% 247% Borneo Sum. H My 44% 44 Ned G. en 6p fabr 193% 194 Kon Ned. Grofsm 100 B 100% Intematlo 85 86 Rott. Droogdok My. 502 509% Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My, Walv.vrt. 81 81 Spoorwegen Dell 8poorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% Intern. Nickel 83% Anaconda 51% Bethlehem Steel 45 Cities Service 62% General Motors 44% Kennecott96% Republic Steel 53% Shell Oil 83% Union Pacific 30% Un. States Steel 71* 7% 28* 82 50% 45% 61% Sg 53% 82% 30% 7oy4 Nog enkele fondsen nit Lelden en omgeving Aandelen V K 12/8 Edelmet Kon A a 43 43 Prei w.a idem 43 Holl Constructie 128 - Electrolas B 140 Ing bur v Bouwnij- '32B Int Kunststof! In- 43% 43% Leldsche Wolspinn 53 149GL Sikkens Lakfab ft 129 430G Ver Touwfabrlekci 740 173% Wernink's Betonm 89 89% Van wyk Textiel 64L 02 100L 95

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7