„Er was buitenlandse inmenging" Echter generlei bewijzen voor Nederlandse hulp aan de opstand De Leidse Sportstichting tracht honk!ml in Leiden in te voeren KAUWEN ONFORTUINLIJKE 2DE DAG VOOR JOYCE MARINKELLE WOENSDAG 13 AUGU8TUS 1968 Indonesische vertegenivoordiger (Van onze Haagse redactie) ,,Er zijn inderdaad positieve aanwijzingen, dat er actieve buitenlandse inmenging is geweest in het gebied van de Minahassa, dat tegen de centrale Indonesische regering in opstand is gekomen. Er zijn in het gebied echter geen bewijzen aangetroffen van actieve Nederlandse hulp aan de opstandelingen. De regering in Djakarta zal de kwestie van de buitenlandse bemoeienissen met deze strikt binnenlandse aangelegenheid van Indonesië op diplomatiek niveau bespreken met de buitenlandse regeringen, van welker inmenging men bewijzen heeft aangetroffen". Aldus verklaarde de heer Soedjoko Hoedyonoto, eerste secretaris van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag. Deze keerde kortelings op zijn post terug van een oriëntatiereis, die hem gedurende 40 dagen voerde naar Makassar, Morotai, Djailolo. Menado, Bintoeng, Gorontalo. Donggala, Kendari, SoeraJbaja, Malang, Djokjakarta, Ban doeng en Djakarta. In de Indonesische hoofdstad voerde hij over zyn bevin dingen besprekingen met president Soe- karno, leden van de centrale regering en vooraanstaande politici. Hij maakte zijn reis in gezelschap van de chef staf van het Indonesische leger, generaal majoor Nasoetion, hoofdofficieren van de generale staf en de gewezen minister van voorlichting, Arnold Mononoetoe. Het accent van de reis werd vooral ge legd op de bezochte gebieden, omdat Djakarta deze beschouwt als de centra van het laatste stadium in het verzet tegen de centrale regering. Als positieve aanwijzingen van de rechtstreekse buitenlandse inmenging in de Minahiassa noemde de heer Soedjoko Hoedyonoto: 1) Gloednieuwe wapens, die de troe pen van de centrale regering op de ver zetslieden buit maakte. Pakhuizen vol wapens van allerlei kaliber zijn in Me nado aangetroffen. De centrale troepen vonden er byv. luchtafweergeschut van zeer modern type, bommen van 500 kg en bazooka's, waarover zelfs de troepen van Djakarta nooit hebben beschikt. 2) In de haven van Menado liggen vier schepen, varend onder buitenlandse vlag, die vol zjjn geladen met wapens cn munitie. De heer Soedjoko Hoedyonoto wenste zich over de nationaliteit van de schepen niet precieser uit te laten. 3) Er is veel vreemd geld in de Mina- hassa in omloop: Taipeh-biljetten yens, straits dollars en door de verzetslieden in het buitenland gedrukt bankpapier. 4) In de door de verzetsleiders ver laten gebouwen in het opstandige gebied zijn documenten aangetroffen, die op de buitenlandse inmenging wijzen. 5) Een lid van een buitenlandse con sulaire staf heeft zich bij de verzetslie den aangesloten. Om diplomatieke rede nen kon de heer Soedjoko zich ook hier over niet nader uitlaten. 6) Op het vliegveld van Menado zijn twee gloednieuwe B-26 bommenwerpers aangetroffen en twee hypermoderne Mustang-jaehttoestellen. De vliegtuigen zijn door bombardementen van de lucht macht van de centrale regering buiten gevecht gesteld Gebleken is, dat de toe stellen door buitenlanders werden gevlo gen, Chinezen uit Formosa en piloten van het genre van de Amerikaan Pope. Verzetstroepen waren de meerdere Volgens westerse maatstaven waren de verzetstroepen, zeker wat de uitrus ting betreft, de meerdere van die van de centrale regering. Dat de kracht van. de opstand tenslotte tooh is gebroken en teruggebracht tot guerilla-act iviteiten „waar de cenrale regering de geëi gende maatregelen tegen zal nemen" meent de heer Soedjoko Hoedyonoto vooral te moeten toeschrijven aan het feit. dat de verzetslieden de steun misten van de bevolking. Bovendien gingen de verzetstroepen „tot roof over", wat veel kwaad bloed zette. Nader verklaarde de eerste secretaris hierover, dat de leiding van het verzet heeft nagelaten de eigen bevolking voor te lichten over de prin cipiële drijfveer tot het openlijk verzet. De voorlichtingsaotiviteiten waren te zeer gericht op het buitenland. Hierdoor wist de bevolking in het geheel niet waar het om ging. De tweede fout, die de heer Soedjoko Hoedyonoto als .roof" betitelt, betreft de door de bevolking geproduceerde copra. Deze werd door de commandanten van verzetstroepen centraal ingenomen, te gen afgifte van „bonnen", die evenwel nimmer zün gehonoreerd. De copra is door de verzetsleiders verhandeld, zon der dat de bevolking er de vruchten van kon plukken. Sportsplinters Ter gelegenheid van het 40-jarig i bestaan van de Nederlandse Tafelten- nlsbond zal op zaterdag 27 september te Amsterdam een land en toernooi tafel tennis worden gehouden. België. Duits land, Frankrijk. Luxemburg en Neder land zullen waarschijnlijk elk met twee spelers aan dit toernooi deelnemen. In de derde ronde van het SI azen- ger Tennistoernooi voor profs hebben Joop de Mos en Parlevliet voor Neder landse successen gezorgd. De Mos won van de Joegoslaviër Radovanovic met 6—2, 61 en Parlevliet versloeg de Duitser Walther met 60. 62. De derde Nederlander, die tot de derde ronde was doorgedrongen, Van Beem, veiloor van de Zwitser Ferrez met 6—0, 6—3. Het internationaal tennistoernooi, dat te Hamburg is gehouden, is bij de dames door de Australische Lorraine Coghlan gewonnen. In de finale ver sloeg zij het Engelse speelstertje Shir- lev Bloomer met 64, 75. Bij de heren ging de overwinning naar de Zweed Davidson. In de eindstrijd won hij van de Belg Brichant met 57, 6—4, 0—6, 9—7, 6—3. Tijdens de gewichthefkampioen schappen van het Russische leger te Kief zijn twee wereldrecords verbeterd. De middengewicht Fedor Bodganovski bracht het wereldrecord tweehandig drukken op 139 kg. Het oude record stond met 138 5 kg. op naam van zijn i landgenoot Chikisef. Verbeterde de Rus I Lobjanidze het wereldrecord tweehan- I dig drukken in het lichtgewicht giste ren te Minsk en bracht hij het op 130 «g.. zijn landgenoot Fedor Kikitine be reikte te Kief een totaal van 130.9 kg. Het oude record van Lobjanidze (128.5 1 ks.) werd dinsdag dus tweemaal ver- feterd. In Menado en omstreken troffen de centrale regeringstroepen b.v. tot een waarde van 150 miljoen „deviezenroe- piahs" aan door de verzetslieden afge geven „bonnen" aan. Er worden thans In Djakarta nog be sprekingen gevoerd over de vraag, of de centrale regering deze „schuld aa.n de bevolking van het betreffende gebied" al dan niet zal overnemen. Het is daarom geen wonder, dat de be volking van de in opstand gekomen ge bieden is opgelucht, dat de gevechten op grote schaal in haar gebied, waarvan zij de strekking niet begreep, weer zijn ge ëindigd. Ter illustratie kan nog worden ge meld, dat ten tijde van de schermutse lingen een kilo rijst in de Minahassa Rp. 80.kostte. De centrale regerings troepen, die bij hun operaties ook rijst meevoerden, hebben hiervan een deel op de markt gebracht. De prijs zakte daar door onmiddellijk tot Rp 7— per kilo. En hoewel zfj thans ten gevolge van aanvoermoeilü|kheden weer iets is geste gen, ligt de rijstprijs nog ver beneden het niveau van Rp. 80, Onverminderde „aanspraken" Over het omstreden gebied van Wes telijk Nieuw-Guinea verklaarde de heer Soedjoko Hoedyonoto tenslotte, dat de centrale regering In Djakarta er niet over denkt tot geweld over te gaan en landingen te lanceren. Elke vrees ten aanzien hiervan is ongegrond. Zelfs pre sident Soekarno is allerminst van plan eventueel Westelijk Nieuw-Guinea met geweld aan Indonesië te trekken. „Wij handhaven uiteraard onverminderd onze aanspraken op het gebied", aldus de heer Soedjoko Hoedyonoto, „maar het zal worden uitgevochten langs de wegen van de onderhandelingen, waarbij ge bruik zal worden gemaakt van alle ka nalen en instrumenten, die zich daartoe lenen". De m verschillende perspublicaties gedane uitspraak van chef-staf Nasoe tion, dat indien de diplomatieke mid delen zouden falen, Indonesië met de kracht van wapenen zijn aanspraak zal doen gelden, moet volgens de eerste secretaris uit het verband van de be treffende redevoering van de generaal- majoor zijn gelicht. Hy besloot zijn uiteenzetting met de mededeling, dat Djakarta uiteraard wel rekening houdt met de maatregelen, die Nederland op militair gebied t.a.v. Nieuw-Guinea treft en waarvan hij de wijziging van de Nederlandse dienst plichtwet als een exponent ziet. Demonstratie op L.F.C.-terrein Haarlemversloeg Schotenmet 6—4 (Van een onzer verslaggevers) Pers, radio en zelfs televisie heb ben flinke aandacht besteed aan de Europese honkbalkampioenschappen die kortgeleden in Amsterdam wer den gehouden. Deze nog vrij onbe kende tak van sport kreeg daardoor een ongekende publiciteit, temeer daar onze vertegenwoordigers voor de derde maal in successie beslag legden op de Europese titel. Wel een bewijs van de intensiviteit, waar mede honkbal in verscheidene plaat sen van ons land wordt beoefend. Niet echter in Leiden. Daar kan men spreken van een volslagen onbe kendheid. Onbekend maakt onbemind. Maar de voortreffelijke propaganda, die van de wedstryden om de Europese titel is uit gegaan, heeft niet alleen bij de leden van de Leidse Sportstichting de wens doen opkomen om eens nader met honk bal kennis te maken. Ook vele anderen voelden het als gemis, dat in de Sleu telstad aan deze zomersport achteloos voorbij wordt gegaan, terwijl talrijke verenigingen in onze stad er behoefte aan hebben de leden gedurende de zo mermaanden in beweging te houden, zo wel letterlijk als figuurlijk. Het was daarom eigenlijk te betreuren, dat de opkomst gisteravond op het LFC- terrein niet groter was. De Leidse Sport stichting had de leden van de honkbal verenigingen „Haarlem" en „Schoten" bereid gevonden om een demonstratie te verzorgen, waarnaar een ieder die daar belangstelling voor had, gratis kon ko men kijken. Door de microfoon werd commentaar en een explicatie gegeven door de heer H. de Ruiter, scheidsrechter van de Kon. Ned. Honkbalbond. Het was jammer, dat hy vooral later - toen de wedstrijd reeds in volle gang was en de spelers op luid ruchtige wijze van hun enthousiasme blijk gaven - niet overal meer even dui- detlijk te volgen was, zodat velen bulten de lynen niet alle details van het spel hebben kunnen begrijpen. Hetgeen ove rigens niet alleen aan de zachte geluids installatie lag, want de heer De Ruiter merkte op, dat de spelregels van honk bal bijzonder ingewikkeld zyn - veel in gewikkelder bijv. dan by voetbal - en dat hij er dus voor die ene keer niet te diep op zou ingaan. Iedere vereniging, die belangstelling had kon by de Sportstichting terecht. En volgens de voorzitter, de heer J. C. F. Coers, zou deze Stichting het byzonder op prys stellen, wanneer in Leiden met honkbal een aanvang gemaakt zou wor den. Het zou ons niet verbazen, wanneer een of meerdere van de verenigingen, die aan de ontvangen uitnodiging gehoor hadden gegeven en gisteravond een „waarnemer" naar het LFC-terrein had den gestuurd, plannen in die richting zouden koesteren. Want al duurde het een tijdje, eer er enige vaart in de de monstratie kwam en men - ook buiten de lijnen - in de spanning en de sfeer werd opgenomen, zeker in de allerlaatste innings bleek, hoe boeiend zo'n party kan zyn. Hoewel normaal negen innings gespeeld worden, moest men de partij beëindigen na zeven innings. Schoten had in de eerste innings de leiding geno men en hoewel Haarlem in de tweede gelyk maakte, daarna voerde Schoten de voorsprong regelmatig op tot 4-1. Het was eerst fn de gelijkmakende slagbeurt van de zevende en laatste inning, dat Haarlem op dreef kwam. Een, twee, drie, vier en nog een vijfde man kwam na de DUIVENSPORT „DE RIJNKLIEVERS" De Postduivenver. „De Rijnklievers" hield haar vyfde concours met Jonge duiven nu van Chauny, afstand 298.89 km.304.65 km. In concours 299 duiven. Gelost om 7.25 uur met kalme z.-wind. De le duif kwam binnen om 12.24 23 u. en maakte een snelheid van 1012.27 me ter per minuut. De laatste prijswinnaar om 13 53 03 met 780 70 meter oer min Uitslag: Lolkes de Beer 1, 10: Wassen- burg Bram 2; J Truijers 3; Gebr. Ligt- voet 4; M. Jongeleen 5; A. v. d. Dop 6; C. v Dam 7; F. Hoogervorst 8; Chr. v. d. Pluijm 9. De v. d. Pluijmbeker werd gewonnen over de 4 laatste stations door F. Hoo gervorst met 260.21e punt. Opvolger was A. v. d. Dop met 259.99e punt. drie honken genomen te hebben, weer behouden op de thuisplaat aan en zo wonnen de Haarlemmers dus tenslotte nog met 6-4. Maar de uitslag deed weinig terzake, hoofdzaak was de propagandistische kracht, welke van deze partij uitging en die wellicht ertoe zal hebben medege werkt, dat sportièf Leiden in de toe komst honkbal niet meer als een stief kindje zal behandelen. ana9)ja&pY geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Australisch succes te Dusseldorp Na de Nederlandse kampioenschap pen zyn de Australische zwemstertjes doorgereisd naar Duisland, waar zy gisteravond tydens een hevige regen bui in het open „Rijnstadion" te Dus seldorp zyn gestart. Ook enkele Nederlandse meisjes verschenen aan de start, n.l. de HDZ (Amsterdam)zwemsters RinI Dobber, Kitty Wagenaar en Ria de Vries. Op de vrije slag waren de Australische vertegenwoordigsters weer ongenaak baar. Him tyden waren echter door de on gunstige weersomstandigheden aan de matige kant. Dawn Fraser won de 100 meter vrye slag in 1 min. 4.3 sec. voor Lorraine Crap in 1 min. 6.6 sec. Brigitte Klomp (DldA werd derde in 1 min. 8.4 sec. Ilsa Konrads en Sandra Morgan hadden vrijwel geen concurrentie op de 400 meter vrije slag. Esa werd eerste in 5.08.3 en Saridra noteerde 5.11.1. De derde Australische zege kwam tot stand op de 100 meter vlinderslag. Beverley Bainbridge versloeg met ruim verschil Kitty Wagenaar (tijden 1.17.6 en 1.20.7). Rini Dobber zorgde er voor dat Ann Nelson op de 100 meter rugslag geen revanche nam voor de in Schiedam ge leden nederlaag. Nu werd het Amster damse meisje eerste in 1.15.7. Voor Ann Nelson werd 1.16.8 afgedrukt. De Am sterdamse meisjes, aangevuld met de Duitse schoolslagzwemster Eilenbrock, werden tweede op de 4 x 100 meter wis selslag in 5.33.6. De Australische ploeg in de samenstelling Becket-Evans.Bain- bridge-Colquhoun zegevierde in 5.17.5. WIELRENNEN Huldiging van Neluxploeg gisteravond in Luxemburg Gisteravond is te Luxemburg de Nederlands-Luxemburgse ploeg uit de Ronde van Frankryk officieel gehul digd. Ondanks de regen was er een grote belangstelling toen de Nelux ploeg, aangevoerd door Charly Gaul en de ploegleiders Goldschmidt en Buchly een ere-ronde maakte. Later werden nog enkele wedstryden gehouden. Onze landgenoot Wim van Est werd eerste in een afvalrace voor Charly Gaul en de Italiaan Favero. Piet van Est werd zesde achter Ernzer en Padovan. Een rit over 20 ronden werd gewonnen door Gaul voor Piet van Est, Ernzer, Graczyk en Voorting. Voorting won een puntenwedstryd over tien ronden van 400 meter. De uit slag daarvan luidde: 1. Voorting 14 pnt., 2. Bolzan 17 pnt., 3. Wim van Est 23 pnt. By een achtervolging over 4 ronden van 400 meter werd de beste tyd ge maakt door Piet van Est met 2 min. 36 sec. Hy versloeg de Italiaan Padovan, die 2 min. 40 sec. noteerde. Ook Damen won zyn rit, tegen de Fransman Darri- gade in 2 min. 54 sec. Te Poziian roeiers uit 21 landen Aan de Europese roeikampioen- schappen heren, die van 29 tot en met 31 augustus te Poznan worden gehou< den, zullen in totaal 21 landen deel nemen. Polen, als organiserend land, Duits land en Rusland zyn op alle 7 num mers vertegenwoordigd. Nederland komt uit op het skiffnummer, de twee zonder stuurman en by de achten. Het meeste aantal deelnemers schreef in voor het skiffnummer n.l. 14 landen. Behalve Australië, Zuid-Afrika, de Ver. Staten en de reeds genoemde landen starten: België, Frankrijk, Italië, Tsje- cho-Slowakye, Joego-Slavië, Roemenië, Denemarken en Oostenrijk. Ook voor de vier met stuurman is de belangstelling groot. Dertien landen zyn vertegenwoordigd, o.a. Italië, Zwitser land, Roemenië en Denemarken. Het nummer vier zonder stuurman wordt door 12 landen betwist. Hierby zyn o.a. Finland, Zwitserland, Engeland, Roe menië en Joego-Slavië. By de twee met stuurman, de dubbel twee en de achten komen elk tien lan den uit. By de achten zullen de Neder landers concurrentie ondervinden van Italië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakye, Hongarye, Polen, Ver. Staten, Grieken land, Duitsland en Rusland. De Nederlandse twee zonder stuurman zal het moeten opnemen tegen België, Italië, Tsjecho-Slowakye, Joego-Slavië, Polen, Roemenië, Denemarken, Finland, Engeland, Duitsland en Rusland. Leidse hengelcompetitie Zondag Jl. werd in het Ryn- en Schiekanaal en in de Vliet de hengel competitie na een stilstand van 6 we ken voortgezet. Ondanks het gunstige weer viel de vangst tegen. De vissers hadden veel hinder van het drijfvuil. Toch werd er. ondanks deze tegenslag, met veel animo gevist. Na afloop van de wedstryden zag de stand er als volgt uit: gev. gew. gel. verl. pt. tot. Hengelsport 11 9 1 1 19 73 DVV 11 8 2 1 18 77 Sportvisser, Nw. 11 7 1 3 15 73 S. en G. 11 7 1 3 15 71 De Bliek 12 7 1 4 15 65 DVS 11 6 - 5 12 78 Vlos 11 6 - 5 12 69 De Ruisvoorn 12 5 1 6 11 61 Onder Ons 11 5 1 5 11 59 De Sportvriend. 11 5 1 5 11 53 Zaalberg 11 4 1 6 9 8 59 De Voorn 12 4 - 8 39 De Brasem 11 4 - 7 8 36 De Forel 11 1 1 9 3 35 Leede, Warm. 11 1 10 1 10 Nationale tenniskampioenschappen Biesheuvel had veel moeite met Schneider Joyce Marlnkelle heeft op de tweede dag van de wedstryden om de nationale tennistitels een teleurstelling moeten verwerken. In de eerste ronde van het gemengd dubbelspel zU was samen met Willem Maris geplaatst werd zy door mej. H. Ruinen en Huizinga met 16, 6—2 63 uitgeschakeld en in de tweede ronde van het dames dubbelspel leed zü samen met mevr. T. Lubers tegen mej. H. van Ryn en (wederom) mej. H. Rui nen een nederlaag (62,57, G3). Dit alles was aan pech te wijten. In de och tenduren liep Joyce in het duel met mej. J. van Seven (tweede ronde dames en kelspel) een blaar aan haar voet op en daarvan heeft zy gedurende de hele verdere dag veel hinder ondervonden. Zy kon zich moeilijk op de baan ver plaatsen en zo verloor zU beide partyen in het dubbelspel. Herok, die maandag in het heren en kelspel voor een verrassing had gezorgd met zyn overwinning op Hans van de Weg kon het in de tweede ronde tegen Toenjes niet bolwerken. Met 36, 60, 6—2, 6—1 werd hy verslagen. De panty Biesheuvel—Schneider heeft de grootste belangstelling getrokken. Vooral in de eerste twee sets heeft de 16-Jarige Evert Schneider uitstekend te genstand geboden. By na voortdurend wist hy de lobs achter in het veld Blesheuvel vertraagde het tempo steeds te retourneren en zyn fraai geplaat ste backhand crossdrives stelde zijn te genstander menigmaal voor problemen. Dat het Schneider aan wedstrijdroutine ontbreekt bleek In de tweede set toen hy met 52 op setpoint kwam te staan. Hy wilde de overwinning van deze set forceren, doch Biesheuvel^ die over meer oantrole beeohikt, stond dit niet toe. Het werd 55 en tot 88 ging de strijd ge lyk op. Tenslotte nam Biesheuvel de set met 108 en de derde en tevens be slissende set met 61. Voorts dient de zege van Rob Kuypers op Ab Kloezen gememoreerd te worden, vyf sets heeft Kuypers voor een plaats in de derde ronde nodig gehad (46, 6—4. 6—0, 5—7, 6—3). DE UITSLAGEN Dames enkelspel (2e ronde)mej. J. Housek versl. mevr. Th. Burgers 86, 6—3; mej. B. van Buuren versl. mevr. A. Roolker 1—6. 8—6, 6—1mej. J. Wie- nese versl. mej. A. Weekhout 61. 62; mevr. F. Rouweoiihorst versl. mej. C. Siemers w.o.; mej. M. Weurman versl. meiT. E. van Loon 57 63, 75; mevr. F. de Soet versl. mevr. E. Roos 61,86, mej. E. Hendriksz versl. mevri J. Roos w.o.'; mevr. T. Sauter versl. mej. C. Wil mink 64, 63; Joyce Marinkelle versl. mej. J. Seven 63 7—9, 64; Mej. J. van Duin versl. mej. H. van Ryn 64, 86; mej. M. Rollin Couquerque versl. mevr U de Jager 60, 61; mej. R. Tervóort versl. mej. J. Commandeur 6—1, 6—2. Heren enkelspel (2e ronde)Guro- witsch versl. Cune 62, 75, 97; Wil lem Maris versl. Lansdorp 46, 63, 86 60; Eysden versl. Baard 63. 62. 60; Bitter versl v. d. Lely 61, 75, 97: J Koerts versl. Scholtz 63, 62, 62; B. Kuypers versl. Kloezen 46, 64. 6—0 5—7, 6—3; Breukink versl'. Heyblom 63, 62, 6—1; Marre versl. Timmers. w.o.; Toenjes versl. He- rok 3—6, 6—0, 6—2, 6—1; Biesheuvel versl. Schneider 119. 108. 61; Ka- ramoy versl, Lidt de Jende 46, 6—1, 61, 63; Byker versl. Taminiau 61, 6—1, 6—1; Van Gasselt versl. De Kort 6—2, 60. 6—2; Van de Ree versi. Stratmeyer 06. 76, 61, 16, 63; Van Megeren vërsl. Beukers 63, 62, 46 64; Goris versl. A. Maris 63, 3—6 6—1, 6—3. Herendubbelspel (2e ronde)Biezen en Kloezen versl Elffers en van der Lely 62, 63Goris en Karamoy versl. Groeneveld en Horsman 6-2, 6-2; Guro- witsch en Kramer versl. J. Kuypers en Wittekamp 46 62, 63; Bitter en Van Gasselt versl. Nieland en Van de Ree 62, 46. 62; W. Maris en H. van de Weg versl. Oune en Herok 36, 62, 61; Beukers en Vekemans versl. Breu kink en R. Kuyper 3—6. 63, 6—1: Van Eysden en Van Megeren versl. Michlel- sen en Toenjes 86. 61; Van Lidt de Jeude en W Saarberg versl. Byker en Frederikse 26 75 7—5. Dames dubbelspel (2de ronde)mej, C. Grosveld en mej. M. Rollin Cou querque versl. mej. H. Schepens en mej. M. Weurman 57, 61. 63; mej H. Ruinen en mej. H. van Rijn versl. mevr. T. Lubbers en mej. J. Marinkelle 62, 5—7, 63. mej J. Wienese en mej. C. Wilmink versl. mevr. A. de Jager en mej J. Commandeur 57, 63, 62; mej. Y. Schouten en mej. J. Seven versl. 11—9. 4—6 6—1. Gemengd dubbelspel: mej. F. Marin kelle en Van Eysden versl mej. K. Ok- ker en Nieland 62, 75; mej. W. van Welzenis en H. van de Weg versl. mevr. A. Roolker en van Toor 60. 64; mej. C. Grosveld en Taminiau versl mevr. F. Rouwenhorst en A. Maris 64. 64; mej. E. Wilmink en Bitter versl. mej. A. A Kwakkel en J. Kuypers 61, 64; miej. H. Ruinen en Huizimra versl. mej J. Marinkelle en W. Marls 16, 62. 63; mevr. E. Scholten en Volkmoars versl mej. Y. Schouten en Groeneveld 16 60. 86; mevr M. Peters en Kloezen vërsl. mej. H. Schepens en R. Kuypers 63, 64; mej. I Commandeur en Breukink versl mej. J. Ferir en Scholtz 62. 75; mevr. F. de Soet en Biesheuvel versl. mevr C. Koopman en Heyblom 60 61; mej. H. van Rijn en Kramer versl. mej I. Seven en Elffers 4—6, 7—5, 6—3; mej. F. Ferir en Kara- Zweden bereidt zich voor op de Europese atletiekkampioenschap- pen, welke van 19 tot 24 augustus in Stockholm worden gehouden. Men wil de toeschouwers zoveel mogelijk van dienst zijn. Er zal een modern automatisch scorebord ge bruikt worden, waarop allerlei ge gevens te zien zullen zijn foto linksen verder een nieuw meet apparaat, dat o.m. bij het vèrsprin- gen zal worden gebruikt foto rechts). Hagelstenen van een halfpond in Straatsburg Straatsburg bood gisterochtend de aanblik van een gebombardeerde stad De avond tevoren was het getroffen door een onweer, dat gepaard ging met hagel en windstoten van meer dan hon derd kilometer per uur. Vooral de ha gelstenen, die nu en dan 200 tot 350 gram per stuk wogen, richtten veel schade aan. Daken werden gedeeltelijk vernield, zodat hagel en regen vry naar binnen stroomden. Duizenden auto's zyn gedeukt. De schade wordt op ver scheidene miljoenen guldens geschat. WANDELSPORT Eerste jeugdvierdaagse (Van onze oorrespondent) De eerste jeugdvierdaagse van de Nederlandse Bond van Lichameiyke Opvoeding is gisteren met veel zonne schijn in Breda van start gegaan. Zevenhonderdvyftig deelnemertjes, uit alle windstreken van ons land, heb ben op deze eerste dag de parkoersen van tien en vijftien kilometer allen volbracht. Deze miniatuur-uitgave van de „grote" Nymeegse Vierdaagse heeft op deze eerste dag een byzonder grot-e belangstelling ondervonden, zowel by het vertrek als by de aankomst van de deelnemertjes. Ook de organisatie verliep uitstekend. Alle kinderen, die geheel kosteloos by Bredase families zyn ondergebracht, hebben gisteravond een optreden van een balletgroep van de Vereniging Ne derland—Polen meegemaakt. Zo aal hun elke avond enkele uren ontspanning ge boden worden. De tochten, tien kilometer voor de deelnemers van acht tot en met tien en vyftien kilometer voor de wandelaartjes van elf tot en met zestien jaar, zyn uit gezet in de bosryke omgeving van de stad. Vrydag wordt eenzelfde parkoers van twaalf kilometer gelopen langs de Bredase parken. De kapel van het Regiment Grena diers zal de kinderen dan opwachten en met hen voor het gemeentebestuur van Breda en het bestuur van de NB VLO defileren. TENNIS Australische Bond schorste M. Rose De Australische tenniscrack Mervyn Rose is gisteren door de Australische bond voor onbepaalde tyd geschorst wegens overtreding van de amateur- bepalingen. Hij was er van beschul digd ontoelaatbaar hoge onkosten- declaraties te hebben ingediend. Tegen Mel Anderson was dezelfde beschul diging ingebracht, maar het bestuur besloot na onderzoek hem geen straf op te leggen. Rose maakt op het ogenblik een toernee door Europa. Zondag jJ. speelde hy te Hamburg. Rose won dit Jaar de tennistitels van Italië en Frankryk. Tydens het Wimbledon-toernooi be reikte hij de halve finales, waarin hy werd uitgeschakeld door Ashley Cooper, winnaar van het toernooi. De 28-jarige Australiër, een linkshan dige speler, wordt beschouwd als een der beste dubbelspelers ter wereld. Hy maakt sedert 1951 deel uit van het Australische Davis-Cupteam. In zyn hotel in Hamburg verklaarde Rose gistermiddag tegenover verslag gevers. dat hy nog geen officieel bericht over zyn schorsing uit Australië had ontvangen. „Het kan die kwestie van Edgbaston zyn", vertelde hy, „daar was ik vorig jaar met Don Candy en toen zyn er inlichtingen gevraagd over de vergoedingen. Candy gaf toe te hoge bedragen te hebben ontvangen en kreeg een berisping. Ik ontkende het, vandaar waarschynlyk myn schoning". moy versl. mej. M. Rollin Couquerque en Frederikse 86, 62; mej. W. van Harskamp en Vekemans versl mej. H. Faassen en Wittekamp 108. 62; mej. T. Lubbers en Van Lidt de Jeude versl. mej. M. Weurman en F. Koerta 61, 911, 75; mevr. E. Reus en Van der Lely versl mej. J. van Duin en Baard 61, 62; mej. R. Tervoort en Beukers versl. mevr. J. Hennink en Cune 61. 46, 6—1; mej. F. Marinkelle en Van Eysden versl. mej. W. van Welaenis en H, van de Weg 6-4, 6—8, 6—2.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5