PA« JALOERSE AANVAL VAN „DER SPIEGEL" OP ONS LAND Kort geding tegen 62 heiers Franse treiler maakte moeizame tocht door de Friese wateren Met een enkel woord Agenda WOENSDAG IS AUGUSTUS 1958 Overleg met Bonn uitgesteld Nederland wordt zelfs beschuldigd van een soort koehandelmet de Eltenaren (Van onze correspondent te Bonn) Het bepaald niet fijnzinnige Hamburgse weekblad „Der Spiegel" krui sing van het Amerikaanse blad „Time" en een ordinair sensatie-orgaan onderitom in zijn nummer van gisteren een ware aanval op Nederland wat betreft het overleg tussen ons land en de Westduitse Bondsrepubliek. In deze komkommertijd van de Duitse binnenlandse politiek moge de behandeling van dit onderwerp niet actueel zijn, zij krijgt toch een dergelijk accent door haar gelijktijdige verschijning met Westduitse officiële publikaties over de vergoeding van de nazi-slachtoffers. Mag men Der Spiegel geloven, dan zal de oplossing van de Nederlands-Duitse kwestie en in het bijzonder die van de schadevergoedingsvraag volgens Duitse diplomaten tot St.-Juttemis moe ten worden uitgesteld Het Hamburgse blad beweert, dat het Nederland er om te doen is Delfzijl tot een grote zeehaven te maken en wel omdat de onderontwikkelde oostelijke provincies van ons land economisch op poten gebracht moeten worden Potsierlijke overdrijving van Delfzijls betekenis Of „Der Spiegel" hiermee het oog heeft op de welvarende landbouw- en landbouwindustrieprovincie Groningen, of de industriestad Emmen dan wel op de oude textielnijverheid van Overljsel, is niet geheel duidelijkIn elk geval ziin wij Nederlanders een gevaar voor West-Duitsland. want de „Mijnheers" zo noemt „Der Spiegel" de Nederlanders, hetgeen overigens een aanduiding is, die reeds een halve eeuw geleden opgeld deed en bepaald niet door „Der Spiegel" is uitgevonden beschouwen toch al sedert lange tijd het Roergebied een voudig weg als achterland van hun grote zeehavens Rotterdam en Antwer pen en nu zingen ze ook voor de voor lopig bescheiden haven Delfzijl Europese toekomsthymnen, omdat Delfzijl een gunstiger vestigingsplaats heeft dan de Westduitse concurrentiehaven Emden. Belachelijke nonsens De opstapeling van onjuistheden in deze weinige zinnen loopt ln het be lachelijke én zou te negeren zijn, ware het niet, dat „Der Spiegel" tenslotte doorgaat voor een invloedrijk blad. dat meer dan 300.000 abonnees heeft. Nog afgezien van Antwerpen, dat wij, „mijn- heers". blijkbaar hebben geannexeerd, valt uit dit deel van het betoog van het Hambui-gse blad een ware haat en diepe afgunst tegen de ontwikkeling van Rotterdam waar te nemen, dat nu een maal met zijn groei na de oorlog en met zijn Europoortplannen voor het, door allerlei moeilijkheden geplaagde Ham burg een doorn in het oog moet zijn. De doordraverij van „Der Spiegel" gaat zover, dat Delfzijl reeds een concurrent van Emden wordt genoemd, alsof men in Delfzijl niet zeer goed weet. dat de erts- en kolenhaven Emden een geheel andere functie heeft en zal behouden dan Delfzijl; dat de Groninger haven voorts niet over een verbinding met het Roergebied beschikt om ooit een concur rent van Emden te worden en dat er tussen de beide havensteden in het ge heel geen tweedracht, maar wel over eenstemming over de toekomstplannen van belde steden bestaat „Der Spiegel" zegt voorts, dat Delfzijl het gevaar loopt binnen enkele decennia helemaal geen zeehaven meer te zijn vanwege de verzanding van de bocht van Watum. Mag men het weekblad geloven dan bestaat Delfzijl heden ten dage alleen met de gratie van het feit, dat de Duitsers het Oostfriese gaatje op hun kosten openhouden. Het zou Neder- Vervolg van pag. 1 Gaan de Britse troepen Jordanië verlaten? Volgens de Britse bladen News Chro nicle en Daily Mail heeft de Britse regering gisteren haar soedkeuring ge hecht aan een plan voor terugtrekking der Britse troepen uit Jordanië. De News Chronicle meldt, dat uitvoering van het plan afhangt van de besluiten, die de V.N.-assemblee mogelijk over Jordanië neemt. De evacuatie der troe pen zou van Akaba uit geschieden. De Daily Mail bericht evenwel, dat de Britse troepen in Jordanië met Ameri kaanse strijdkrachten zouden kunnen worden versterkt, dit ingevolge een be lofte van Dulles tijdens zijn recente ver blijf in Londen. Als de Amerikanen Libanon verlieten zou men de Britse troepen niet geïsoleerd achterlaten. In geval van het zenden van een interna tionale politiemacht zou men zich op nieuw beraden. De leider van de Jordaanse delegatie bij de Ver. Naties, Baha Oed-din Toukan, is afgetreden als permanent vertegenwoordiger van Jordanië bij de Verenigde Naties. Het aftreden van Toukan is een protest tegen de politiek welke de regering te Amman voert. Luchtincidenten beven Syrisch grondgebied Een Syrische regeringswoordvoerder heeft in Damascus berichten tegenge sproken. volgens welke Syrische lucht afweer zondagavond een Libanees pas sagiersvliegtuig heeft beschoten. De woordvoerder zei, dat het toestel (van de „Middle East Airlines" en op weg van Jeruzalem naar Beiroet), niet di rect was geïdentificeerd toen het boven Syrië vloog. Het vliegtuig had daarom bevel gekregen om op het vliegveld van Damascus te landen. Bij het vliegveld werd het toestel echter als Libanees herkend, zodat het toestemming kreeg om naar Beiroet door te vliegen, zonder dat zich incidenten voordeden. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat dinsdagochtend vroeg een „vijan delijk straalvliegtuig" het Syrische luchtruim heeft geschonden. Het toestel werd door de Syrische luchtafweer be schoten, waarop het zijn koers wijzigde. In Damascus heeft een legerwoord- voerder voorts nog verklaard, dat zon dagavond het vuur is geopend op een Amerikaans straalvliegtuig, dat boven Syrië vloog. Jordanië heeft drie nota's aan de Verenigde Arabische Republiek gezon den, waarin ertegen geprotesteerd .rurdt, dat Jordaanse verkeersvliegtui gen niet over Egypte en Syrië mogen •y-^gen. Dit verbod is een inbreuk op r-temationale verdragen, aldus de directeur van de luchthaven van Amman. land er tenslotte alleen om te doen zUn het stroomverloop ln de Eems tengunste van Delfzijl te veranderen opdat de Nederlanders op deze wijze de vrije hand zouden hebben voor hun „eerzuch tige DelfzJJLse plannen", die beogen Emden te kortwieken. Modern soort slavenhandel Even fraai maakt „Der Spiegel" het als het blad het heeft over net Neder lands-Duits overleg inzake Elten en de Zelfkant. Minister Luns zou volgens het blad de terugkeer van de „10.000 buitgemaakte Duitsers" (Beute-Deutchen) ln deze ge bieden met een nieuwe hypotheek heb ben belast. Met andere woorden; Neder land wordt beschuldigd van mensen handel, van een modern soort slaven markt! De eerste hypotheek op deze 10.000 Duitsers was dan volgens het blad de Eems-Dollart kwestie, de tweede is de eis tot schadevergoeding voor de Nazi-slaohtoffers. Dit schadevergoe- dingsvraagstuk is volgens het blad een spiksplinternieuw en voorlopig niet op te lossen probleem. Nu er van de indij king van de Dollart niets zal kunnen komen, willen de Nederlanders „hun afstand doen van de bezittersblik van de hoogste verheffing van Nieuw-Ne- derland, de Eltener berg, niet alleen gecompenseerd zien door hoop op onbe paalde toekomstige bloei van de haven Delfzijl", maar nu is de schadevergoe ding voor de Nazi-slachtoffers er plot seling bijgekomen. Dit door nijd en haat bepaalde artikel van „Der Spiegel" wordt gekenmerkt Weer verzetsacties der opstandelingen De opstandelingen in Midden-Suma- tra hebben in de nacht van 29 juli met duizend man de stad Batoe Sangkar aangevallen, zo meldt het persbureau Antara. De aanval werd afgeslagen. Elders in Midden-Sumatra zouden de opstandelingen 44 gevangenen heb ben afgemaakt. Tenslotte meldt het persbureau, dat een groep van de extremistische Daroel Islam nabjj Makassar een dorp heeft platgebrand. Pil tegen radio-activiteit Amerikaanse geleerden hebben een pil samengesteld, waarmee men de uit werking van straling bij een kemont- ploffing kan halveren, zo blijkt uit een mededeling van de Amerikaan D. G. Doherty, van het Nationale Laborato rium te Oak Ridge in Tennessee tot een wetenschappelijke conferentie in Bur lington (Vermont). Een tablet van een gram ter grootte van een asperientje kan de schadelijke uitwerking van een stralingsdosis van 400 röntgen (bijna de dodelijke dosis) tot de helft terug brengen. Zij zijn het oneens met de loonsanering Voor de vice-president van de rechtbank te Amsterdam, mr. C. H. Plug, heeft een kort geding gediend, dat drie aannemersbedrijven uit de hoofdstad aanhangig hebben gemaakt tegen 62 heibazen en heiers, die een langzaam aan actie voeren. Deze helers werkzaam in tien ploegen zyn het niet eens met de door de werkgevers ingevoerde sanering der lonen en hun arbeidsprestatie is volgens de raadsman van eisers zodanig gedaald, dat het er praktisch niet toe doet of ze wel of niet op het werk zijn. Van de president werd gevraagd te be velen, dat de arbeiders weer een normale arbeidsprestatie zullen leveren en zich houden aan de met hun patroons geslo ten overeenkomst, met een dwangsom van f. 25 per dag bij het in gebreke blij ven daarvan. Voor dit kort geding, dat een uitvloeisel is van de moeilijkheden in het bouwbedrijf door de invoering van de nieuwe CAO, bestond buitengewoon grote belangstelling. Een werkgever, die als gevolg van de moeilijkheden rond de nieuwe CAO ge confronteerd wordt met weglopend of praktisch niet meer werkende arbeiders kan deze op staande voet wegens een dringende reden ontslaan. Maar dit be tekent, aldus de raadsman van eisers, mr. P. Zonderland, dat er nog minder gebouwd wordt en hij zijn personeel kwijt is. door een volkomen afwezig zijn van enig begrip voor het Nederlandse stand punt ten opzichte van de Dollartkwestie en van vooropgezette onwil ten aanzien van de Nazi-slachtoffers. Waar „Der Spiegel" al deze verdachtmakingen van daan haalt is een raadsel. Men kan zich moeilijk indenken, dat men te Emden en Hannover op een der gelijke wijze over Delfzijl spreekt, dat men te Hamburg zo met haat vervuld is over Rotterdams bloei als „Der Spie gel" en dat men te Bonn werkelijk diplomaten laat deelnemen aan het Duits-Nederlands overleg die tegen „Der Spiegel zouden hebben gezegd, dat de status quo tussen de beide landen voor onbepaalde tijd in stand wordt ge houden. Dus dat er geen enkele kans is op succes voor het binnenkort weer beginnende overleg zal zijn Na 11 uur pas enkele meters gevorderd (Van onze correspondent) Het grootste Franse vissersvaartuig dat ooit in Friesland van stapel liep, de treiler Saint Jean Baptiste de la Salie, heeft maandag voor een flinke sensatie op de Friese wateren gezorgd. Het schip moest van de werf van Kramer en Booy te Kootstertille naar Harlingen, waar de officiële proefvaart zou worden gehou den. Hoewel de officiële vertrektijd van de werf op maandagmorgen vier uur was gesteld, was het vaartuig 's middags om drie uur nog maar enkele meters van de helling verwijderd. Oorzaak van de moeilijkheden was in de eerste plaats het feit, dat het schip een diepgang heeft van 4% meter, ter wijl het water bij de helling slechts 3>/2 meter diep is. Voorts was de water stand door het kalme weer zeer laag. arriveerde aan de brug bij de Bergu- merdam. Daar raakte een drijvende bok klem bij de brug. Het duurde drie kwar tier voordat het schip de brug gepasseerd was, maar de bok wilde dit goede voorbeeld niet volgen. Het ver- De twee sleepboten, die voor het trans- keer stond intussen trouw te wachten port werden gebruikt, hadden een uur j voor de open brug en pas na een uur lang werk om de treiler door een laag kon het schip zijn tocht hervatten, zand van 75 centimeter in de vaart té Omstreeks 11 uur ging de Saint Jean brengen. Toen de boot zich met behulp met de belde bokken verder op weg van een drijvende bok, die het Franse naar Harlingen. schip van achteren ongeveer tachtig centimeter uit het water optilde, einde- Gistermorgen omstreeks twaalf uur lijk in het diepste deel van het water moest de treiler in de haven van Har- bevond (overigens pas nadat men een lingen aankomen, doch onderweg van tweede bok uit Groningen ter assisten- Leeuwarden, dat men om 8 uur pas- tie had laten aanrukken) geraakte de seerde, naar Harlingen, heeft hij ook treiler vast in de brug te Kootstertille. I nog voor enkele verrassingen gezorgd. Er was hier namelijk maar enkele een- Niet om twaalf uur gistermiddag, zoals timeters speling tussen de breedte van I verwacht werd, maar om tien uur gis- de brug en die van de boot. Na twintig I teravond arriveerde de Saint Jean Bap- minuten was men er eindelijk in ge slaagd het schip door de brug te lood sen, maar aan de andere kant van de brug raakte het schip weer vast en toen had men niet minder dan een uur nodig om het weer vlot te krijgen. De vaart verliep daarna vrij voorspoedig tot Bergum. Het was intussen omstreeks kwart voor tien in de avond toen men tiste voor de Tjerck Hiddesluis in Har lingen. De treiler nog steeds trouw ver gezeld door de twee drijvende bokken, heeft onderweg moeilijkheden gehad met bruggen en had vooral veel ver traging in Franeker, waar de vaargeul vrij ondiep is. Vandaag wordt de officiële proef vaart gehouden. In dit geding doen eisers een beroep op het recht om de wederparty te hou den aan de gesloten overeenkomst. De arbeidsovereenkomsten met de helers houden in, dat zü een normale arbeids prestatie moeten leveren. Hebben zij be zwaar tegen de op hen toegepaste loon regeling, dan kunnen zjj via hun orga nisaties ijveren voor een huns inziens juiste beloning. Indien een arbeider geen ontslagver gunning bezit en toch zijn arbeid in het geheel niet of niet op normale wijze ver richt, dan is er sprake van een eenvou dige wanprestatie. De lonen, die eisers aan de heiers be talen zijn rechtmatig, onverschillig of men daarbij uitgaat van de oude loonre geling dan wel van de nieuwe CAO. In zijn uitspraak in een proefproces in maart j.l. heeft de president van de rechtbank overwogen, zo memoreerde mr. Zonderland, dat toewijzing van de vordering tot hervatten van de arbeid geen miskenning van het stakingsrecht zou inhouden, omdat een zodanig recht de president onbekend is. Namens de gedaagden betoogde mr. L. Mok, dat er in de overeenkomst geen be paalde arbeidsprestatie is bedongen, slechts het heiwerk voor een bepaalde prijs per paal, maar niet hoeveel arbeid zal worden verricht. Voorheen hebben de heiers in hun eigen belang een hoge ar beidsprestatie geleverd, vaak met voor bijgaan van de nodige veiligheidsmaat regelen. Eisers kunnen volgens de advo caat onmogelijk aangeven wat het crite rium is voor; een normale arbeidspres tatie. De oude loonregeling kent geen tarief plafond en zwarte lonen waren er in fei te niet, want het netto weekloon van f. 125 werd opgegeven aan de belasting en ook in de boeken van de patroons vermeld. Eind Juli j.l. werden aan de heiers bedragen uitbetaald (variërend van f. 60-f. 80 netto per week), die ver lagen beneden die, welke voorheen wer den verdiend. Het beroep van eisers op de nieuwe CAO gaat volgens mr. Mok niet op, om dat de heiers bijna allen lid zijn van de Landelijke Federatie van Werknemers in het Heibedrijf, die niet gehoord is bij de totstandkoming van de nieuwe CAO. Deze geldt bovendien niet voor lopende werken. De oude loonregeling is z.i. niet van toepassing, want daarvoor verschil len de 10 objecten waar gedaagden werkzaam zjjn te veel van elkaar. Bü een lagere beloning kan men niet verwachten, dat de heiers dezelfde risi co's zullen nemen als voorheen. De gestelde eis komt er naar zijn me ning op neer, dat van de president ge vraagd wordt vast te stellen wat een normale arbeidsprestatie is. Mr. Mok zeide, dat in enkele gevallen de arbeids prestatie is gedaald. Wanprestaties wordt echter ontkend. Mr. Mok conclu deerde, dat eisers niet ontvankelijk moe ten worden verklaard in hun vordering. De president zal maandag 19 augustus uitspraak doen. Britten gaan bij IJsland vissen IN DRIE GROEPEN. ELK MET OORLOGSSCHIP De Britse admiraliteit en reders van Engelse vissersschepen hebben samen een plan de campagne opgesteld om IJslands besluit tot bepaling per 1 sep tember van zijn territoriale viswateren op 12 mijl te beantwoorden, zo meldt de News Chronicle van vandaag. De treilers in het gebied van IJsland zouden in drie groepen worden verdeeld die elk onder bescherming van een oorlogsschip de twaalfmijlszone zullen binnenvaren. De Engelse Marine heeft onderzeeboot jagers van de zeer moderne „Blackwood"-klasse en mijnenvegers van de „Algerine"-klasse ter beschikking ge steld. BINNENLAND. De 69-Jarlge landbouwer G. 8antes te Donderen (bij Norg) is gistermorgen in botsing gekomen met een vrachtauto uit Wolvega. De heer Santes reed per fiets achter een paard en wagen. Hij wilde Juist passeren toen de vrachtauto uit de tegen overgestelde richting kwam. De man werd naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Aanvankelijk leek zijn toestand redelijk, doch de verwondingen bleken van zo ernstige aard, dat net slachtoffer nog gistermorgen is overleden. Het 2%-Jarig Jongetje H. Po6t uit Groningen, dat by familie ln Doezum (Gr.) logeerde, raakte op een onbewaakt ogenblik ln een sloot. Men paste direct kunstmatige ademhaling toe en het Jongetje werd naar het Academisch Zle- :ennulB ln Groningen gebracht. Daar is hij overleden. Gistermiddag is het 9-Jarlg meisje Anneke de Haan tijdens het vissen bij de ouderlijke woning in de Amstel ge vallen en verdronken. Het ïykje is later opgehaald. Gistermiddag is het 0-Jarlge meisje Anneke de Haan tijdens het vissen bij de ouderlijke woning ln de Amstel gevallen en verdronken. Het lijkje is later opge haald. BUITENLAND. De ambassadeur van Italië te 's-Gra- venhage heeft gistermiddag te zijnen huize aan de Nederlanders Th. Niemeyer uit Laren, directeur van een tabaksfabriek, koffie- en theefabriek te Groningen, en J. H. de Jong uit De Bilt, directeur van een tabaksfabriek, koffiebranderij en thee handel te Joure en Utrecht, ae onder scheiding uitgereikt van Officier ln de Orde van „Al merlto della republlca". Prinses Margaret is gisteren ln Lon den teruggekeerd van een reis naar Ca nada, Zij werd op het vliegveld van Lon den verwelkomd door Koningin Elizabeth en leden van de Britse regering. De Britse Vereniging ter voorkoming van wreedheid Jegens dieren zal ln de Schotse stad Paisley een grootscheepse jacht op de duizenden straatkatten hou den, die daar een ware plaag zijn gewor den. De vereniging zal zoveel mogelijk katten vangen, ze drie dagen vasthouden om eventuele eigenaars de gelegenheid te geven hun huisdieren terug te halen en de niet-teruggehaalde doden. Oost-Duitsland heeft gisteren een weg van West-BerliJn naar Hamburg weer opengesteld voor Westelijke wielrijders. Deze mogen echter alleen tussen vier uur 's ochtends en half acht 's avonds van deze 237 kilometer lange weg gebruik ma ken. Dit betekent, dat de fietsers uit het Westen de weg moeten berijden met een gemiddelde snelheid van zestien kilometer Der uur. De weg was onlangs voor wiel rijders verboden, omdat, volgens de Oost- duitse politie „fietsers door onachtzaam heid brand langs de weg hadden ver oorzaakt"(Elke smoes is goed genoeg voor de communisten. Red. „L. D.") In de nacht van zondag op maan dag is ln een opvoedingsgesticht ln Mol (België) een opstand uitgebroken. De jeugdige gedetineerden vernielden de ge hele onderverdieping van het gebouw, voordat hun bewakers, versterkt met gendarmes, de rust konden herstellen. Een twintigtal Jongeren heeft kans gezien om te ontsnappen, doch op vijf na zijn zij weer aangehouden. Vijf Joodse culturele organisaties hebben een verklaring gericht tot de Rus sische ambassade bij de V. N. in New York. waarin gezegd wordt, dat in Rusland „culturele genocide" (massamoord) plaats heeft ten opzichte van het geestelijk leven van de Joelen in de Sovjet-Unie. De ver klaring verzoekt de Russische regering, de Joden hun vroegere rechten terug te ge ven, de verbodsbepalingen betreffende Joodse cultuur, Joodse literatuur en de Joodse pers op te heffen en de Russische Joden toe te staan, contact op te nemen met hun familieleden in andere landen en te emigreren. In het NAVO-hoofdkwartier te Kol- saas bij Oslo is gisteren de eerste schakel van een militair radlotelefonisch net ln bedrhf gesteld. Dit net zal tegen 1961 Turkije met de Poolcirkel verbinden. De pastoor van een parochie in de Poolse provincie Breslau, Jankowskl, heeft bij een rechtbank een aanklacht inge diend wegens laster tegen de communis tische Journalist Gontarz van het War- schause blad „Setandar Mlody". Pastoor Jankowski heeft bezwaar tegen een arti kel van Gontarz onder de kop „De erfge namen van de inquisitie". Dit is de eerste maal sedert de tweede wereldoorlog, dat een Poolse rooms-katholieke geestelijke een communistische Journalist wegens laster aanklaagt. De plaatselijke rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard. Het Albanese gezantschap te Bel grado heeft dinsdagavond de Joegoslavi sche regering beschuldigd van „misdadige moord" op een Albanees. Deze man werd vorige week door een Joegoslavische poli tieman doodgeschoten. De Albanese ge zant, Piro Koci, zei, dat de Joegoslavische autoriteiten „direct verantwooraelhk" zijn voor de dood van deze 41-Jarige Albanees, Hassan Spate De oudste Frangaise. mevr. Marie Langlols. is gisteren op de leeftyd van 107 Jaar en vUf maanden te Saint-Martin-de- Bienfaits (Calvados) overleden. Haar eerste echtgenoot sneuvelde in de Frans-Duitse oorlog van 1870-1871). In het Oostenrijks-Hongaarse grens gebied bij Pamhagen in Burgenland heeft zich maandag weer een incident voorge daan. Van Horgaars gebied af is geschoten op een pastoor en een douanier, die op Oostenrijks gebied wandelden. De twee mannen weraen niet geraakt. De pastoor had een fototoestel bif zich, doch nij had er aan de grens geen foto's mee ge maakt. Op de rivier de Hilly bij Barlarpoer ln India is een boot met pelgrims om geslagen: dertig pelgrims, voornamelijk vrouwen en.kinderen, zijn verdronken. De Amerikaanse regering heeft be kendgemaakt, dat zij overweegt een ont wikkelingsbank te stichten, die leningen ln dollars en andere valuta verstrekt aan landen van Latijns-Amerlka. Aan alle landen van het westeiyk halfrond zal wor den verzocht by te dragen. Bovendien zal de Instelling waarscnyniyk trachten de medewerking van het particuliere be- dryfsleven te verkrijgen. Zomeravontl- genoegen (Van onze t.v.-medewerker) Uit een oogpunt van billijkheid heb ben we ons wederom gezet om te kijken naar films op de t.v., ditmaal onder auspiciën van de NCRV op het scherm gebracht. Het programma opende met een do cumentaire „Kikkerconcert", een Duits produkt in de beste zin van het woord. Met veel geduld en grondigheid, gepaard aan goede smaak, werd ons het „huwe lijks- en gezinsleven" van koudbloedigen vertoond, een serie prachtige foto's op leverend, waarbij ongetwijfeld telelen zen goede diensten hadden bewezen. Het flicyia/tutui V 'tic i t S l4 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Radlo-activltelt in het men selijk lichaam door dr. C. J. H. van den Broek. (Ie lezing). 19.00 Voor de kind. 19.10 Sabbath-dienst met gezang. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Theaterork. en sol. 20.50 Pinksterweekend, hoorsp. 22.00 Gram. 22.10 Marimba, gelll. magazine. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.16 Gram. 23.5024.00 Soc. Nws. ln Es peranto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Vrouwenkoor en soliste. 18.55 Gram. 19.00 Nws. en weersber. 19.10 Gram. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Phllharm. ork. en sol. 21.30 Muz. luister weds tr. 22.00 Chrlstiaan Kleynhoff, een Culemborgs Regent uit de 18e eeuw, caus. 22.15 Vocaal kwart, en or gel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 Voor de Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.00 Intermezzo. 21.1522.15 Salzburger Fest- spiele 1968: Mozarteum ork. VOOR DONDERDAG 14 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 035 Waterst. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Sopr. en plano. 11.35 Gram. 11.46 Op een vliegend tapijt door het land van de Sjah. caus. 12.00 Ballroom-ork. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en plano. 14.30 De Jacht op de dader, hoorsp. 15.05 Gram. 15.40 Voordr. 15.55 Cabaret. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 19.50 Act. 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork.. en sol. 21.00 Een party schaak, hoorsp. 22.10 Dansmuz. (Intermezzo: Gram.). 22.50 8portact. 23!00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Wereldmuziekconcours. 23.4524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO; 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het plat teland. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Accord, ork. NCRV: 14.00 Ork.. Kamerkoor en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.45 Vocaal ens. en solist. 16.00 Bybellezing. 16.30 StriJkkwart. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole ork. NCRV: 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Gevar. muz. 19.50 A.R., pol. caus. 2C.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muz. 21.15 Het Midden-Oosten, kruitvat van de we reld, caus. 21.30 Gram. 21.40 Radio Philh. ork. en solist. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.'15- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.45 Salzbur ger Festsplele; La Somnambule, ballet. 21.20 Welkom gast. 21.40 Het eeuwige Ro me. film. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC, Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 13.55 Sport. 14.00 Klankb. 15.00 Lichte muz. 15.45 Krlt. 16.30 Gram. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Koor zang. 19.00 Gram. 19.30 Ork. conc. 20.20 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Onbekend. 22.40 Voordr. met muz. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 cn 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr v. d. arb. 13.00 Sport. 13.35 Gram. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gram. (Om 14.39 Nws.). 15.00 Sport. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar muz. 17.30 Nws. en ge var. muz. 18.00 Sport. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en ge var. progr. 21.00 Hersengymn. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Licht progr. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Idem. 16.00 Symf. ork. en sol. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Symf. ork. en solist. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 13.05 Gram. 14.05 Idem. 14.25 Hoorsp. 16.50 Orgelconc. 18.21 Die Walktiren, opera. 23.45 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.15 Idem. 15.00 Altviool en fluit. 15.20 Gram. 15.40 Twee violen en plano. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18.15 Omr. koor. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Gram 20.10 Mo derne tyden. 20.40 Literaire kron. 21.00 Vlaamse muz. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.15 Gram. 14.30 Orgelconc. 15.30 en 18.50 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram 1832 Idem. 18.30 Nws. 20.56 en 21.00 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. geheel heeft ons de overtuiging ge schonken, dat als we in polder en plas op kikkerconcerten worden gterakteerd de romantiek geen schijn, maar werke lijkheid is. Wij zijn echt wel dankbaar, dat wij met onze neus op de natuur werden gedrukt, die telkens weer veel grootser en tevens subtieler blykt dan we in onze stedelijke hoogmoed zouden kunnen vermoeden. De tweede film ging onder de Engelse titel „Kidnappers", zeker omdat „Ver boden vreugden" taboe worden geacht in de kringen, die men wilde bereiken. Het is voor velen oude kost gebleken, omdat het verhaal ln feuilletonvorm en op het witte doek reeds in ons land ge circuleerd heeft, maar niemand zal daartegen bezwaar hebben, want iets goeds ziet men graag nog eens, omdat dat het genot verdiept. Het starre gegeven over steile mensen kan men in Calvinistische kringen waar schijnlijk het beste aanvoelen, maar het doet een ieder begrijpen, waarom er zo veel in Zuidafrikaanse politiek is, waar aan we ons stoten. Deze film is n.l. ge bouwd op de onverdraagzaamheid van Engelsen en Boeren in het begin van deze eeuw, die ook heden ten dage zo veel denken en doen beheerst. Het is werkelijk niet meer dan 5 minuten voor twaalf, voordat de grootvader, het prototype van de karakters, waarop wij doelen, dank zij een duldende liefde volle vrouw, maar toch ook dank zij een scherp oor voor de bijbelse waarheid, tot inkeer, tot omkeer komt. Het was jammer, dat in deze avond vullende film, die van een rechtlijnige logica is, enige storende coupures moes ten worden aangebracht om de tijds limiet niet te overschrijden, maar ver der hebben wy veel lof, speciaal voor het spel der kinderen, waarin vooral de onbevangen kleuter uitmuntte. Het oudere jongetje had al iets van onbe vangenheid ingeboet. Dat is nu eenmaal de wrange vrucht van het leven. Men kan aan één kant zeggen, dat de NCRV met het vertonen van dit ver haal, gebaseerd op het toppunt van godsdienstige conventies, geen helden moed nodig had, maar men zich even dieper inleeft in de stromingen onder het kerkevolk, getuigt het toch wel van een verfrissende visie de tot absurditeit voerende consequenties aan de kaak te durven stellen. Het zomeravondgenoegen bracht ons in aanraking met de natuur en met de triomf van de liefde voor de medemens en daarvoor zullen velen de NCRV dankbaar zyn, dunkt ons. WOENSDAG Paul Krugerstraat. Openluchtsamea- komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed te 7.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. Prediker. Jaarvergadering Zondagsschool Prediker. 8 uur nam. DONDERDAG Prediker. Ouderavond 95-jarig bestaan Zondagsschool. Prediker 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovahs Getuigen. 7>/4 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk. Orgelconcert Felke Asma. 8 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovahs Getuigen. 5'/i uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Woubrugge. 9 uur voorm. DINSDAG. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Expo. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling Japanse penseeltekeningen (t.em. 11 oktober). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Prentenkabinet der Ryksunlversltelt. Kloksteeg 25. Foto's Magnum-groep; teke ningen Th. W. E. Lohmann en J. G. Wert- heim (t.e.m. 30 augustus): werkdagen ge opend 25 uur. Zon- en feestdagen geslo ten. BIOSCOPEN Rex: „De brug over de Kwal". 14 Jaar. Werkdagen: 2 en 8 uur; zondag: 2, 5 en 8 uur. Luxor: „De drie zingende musketiers". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 3.15 uur. Lido: „7 Mal ln der Woche'* 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9,15 uur. Trianon: „Vader heeft het moeliyk!". A.l, Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30, 7 en 0.15 uur. Casino: "Kind hearts and coronets". 18 Jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Iedere middag voor de Jeugd: „Dik Trom". 2.30 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Lelden wordt waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel. 21Ó60 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8„ tel. 26274. Bty «een geboot bty Uw bulsarts ot specialist bel oo dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Bruösel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zlirlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Algiers Madrid Mallorca a W) Is a 3 <i si iï a Sbb onbewolkt zo 2 22 0 zwaar bew. zo 5 22 0 regen zzo 6 21 4 zwaar bew. windstil 19 7 zwaar bew. windstil 21 1 half bew. wzw 4 19 7 zwaar bew. zw 2 20 2 geh. bew. w 4 20 3 regen wzw 4 26 21 lloht bew. wzw 3 21 1 onbewolkt zw 3 22 0 zwaar bew. nnw 4 24 0 zwaar bew. nw 4 27 0 licht bew. zw 4 22 1 zwaar bew. zw 5 22 2 zwaar bew. zw 2 18 13 zwaar bew. zzo 1 20 0.1 zwaar bew. w 2 22 0 half bew. ozo 4 24 2 onweer wnw 2 '3 13 regen windstil 17 8 zwaar bew. z 4 33 0 half bew. nno 2 29 0 zwaar bew. ono 5 30 0 onbewolkt windstil 30 0 zwaar bew. n 3

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2