Crematie oud-dijkgraaf Mr. J. Slagter: „Markante figuur in Hoogheemraadschap Rijnland" Drie eeuwen geleden paardestal voor trekschuit naar Haarlem L. VAN DUINEN en H. KLEINENDORST MANNEN VAN DE MAAND Samen op de bres voor de vrede 97»fe Jaargang Maandag 11 augustus 1958 Tweede blad no. 29514 In grote eenvoud kenmerk van heel zijn leven en onder ruime belang stelling vond zaterdagochtend te Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van mr. 'J. Slagter, oud-dijkgraaf van het Hoogheemraadschap „Rijnland". neel en muziek aan de dag. Zijn oordeel over en begrip voor beeldende kunsten maakten hem in de kring van het In stituut tot een figuur bij wiens inzicht men zich gaarne neerlegde. En ook daarin trad hij nimmer op de voor grond. Een zoon van de overledene dankte tenslotte voor de grote belangstelling en het medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvangen en zette uiteen, dat zijn vader tijdens zijn leven immer de begrippen plicht en liefde met elkaar heeft gecombineerd, hetgeen hem mogelijk was door zijn grote recht schapenheid. Onder de velen, die hier van hun be langstelling en medeleven blijk gaven, waren o.m. de dijkgraaf, mr. F. M. A. Schokking, hoogheemraden, hoofdinge landen en het personeel van „Rijnland", wethouder A. J. Jongeleen, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur en van de „Leidse Hout", mr. W. de Clercs- en notaris J. C. van Eek namens com missarissen van de Leidsche Spaarbank, de heer E. Pelinck, voorzitter van de Commissie van het Leidsche Jaarboekje, de heer A. Bicker Caarten, secretaris van het „Leidsche Woonhuis, van de Ver. Oud-Leiden en voorts uit de kun stenaarswereld prof. dr. A. M. Ham- macher, directeur van het Rijksmuseum Kröller Muller, de dichters A. Roland Holst en Jac. Bloem, de beeldhouwer H. Wezelaar en verder vele vrienden en bekenden van de familie Slagter. Mr. Schokking, die als eerste spreker het woord voerde, wees er o.m. op hoe zeer het plotseling verscheiden van mr. Slagter in de Rijnlandkring, waarin hij ook na zijn pensionering nog vaak ge zien werd, diepe verslagenheid had teweeg gebracht. Mr. Slagter, die 36 jaar met bijzon dere ambitie aan de zaken van het Hoogheemraadschap heeft gewerkt, aldus de dijkgraaf, kenmerkte zich door een grote bescheidenheid. Hjj was geneigd zichzelf steeds weg te cijferen en spreidde een grote trouw in grote en kleine zaken aan de dag. Mr. Slagter, aldus spreker, was Rijnland een markante figuur, die stil en kalm zijn weg ging. Met de bouw van het gemaal te Katwjjk aan Zee heeft hij voor zichzelf een mo nument nagelaten, hoewel hij er geen prijs opstelde daaraan zijn naam te geven. Een wens, welke inderdtijd door het Hoogheemraadschap is geëerbie digd. Tenslotte weide mr. Schokking uit over de culturele aspecten, waaraan het leven van mr. Slagter rijk was en waar in hij zo zeer kon opgaan. De heer L. Klevering, die namens het personeel een woord van herinnering en afscheid sprak, zette uiteen hoe groot de belangstelling van mr. Slagter steeds was voor de Rijnlandse zaken en de ambtenaren van het Hoogheemraad schap. In grote eenvoud heeft hij een belangrijk deel van zijn leven in dienst van Rijnland willen stellen. Hij was, aldus spreker, een man met een groot verantwoordelijkheidsbesef en een voor beeld van plichtsbetrachting. Ook na zijn overlijden blijft zyn geest in het midden van ons ambtenaren en het Rijnlandhuis voortleven, aldus de. heer Klevering. Nadat mr. B. H. Rouffaer als vriend enkele herinneringen uit zijn langdurig samengaan met mr. Slagter had opge haald, belichtte de heer V. W. van Gogh, bestuurslid van het Expertise In stituut voor Beeldende Kunsten, van welk Instituut mr. Slagter voorzitter was. de kunstzinnige aanleg van de overleden oud-dijkgraaf. Met groot ver stand en een diep inzicht in culturele zaken, aldus spreker, heeft mr. Slagter vele jaren leiding aan dit Instituut ge geven. Mr. Slagter, die ook vele literaire bijdragen in Elseviers Geïllustreerd Maandschrift heeft gepubliceerd, legde intense belangstelling voor letteren, to- Zaalberg leed in 1957 verlies Maatregelen tot bezuiniging De N.V. Kon. Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en zoon alhier heeft, blijkens het ver slag, over 1957 een verlies geleden ad f. 352.497 (v.j. winst f. 289.872). Voorgesteld wordt het dividend te passeren (10 procent). Het voordelig saldo exploitatierekening beliep f. 118,134 (f. 681.945). Aan interest werd betaald f. 207.436 (f. 137.286), afschrijvingen vergden f. 245,915 (f. 244.784). De scherpe terugslag in de wolindus trie heeft zwaar gedrukt op 1957, zo zegt het verslag. De produktie en de order positie in wollen dekens waren tot eind juli 1957 bevredigend.. De voorraad wol len dekens was op dat tijdstip geheel verkocht. Ondanks de toen reeds ge krompen omzetten in wollen stoffen waren de bedrijfsresultaten op dat tijd stip gunstiger dan over dezelfde periode van 1956. In de herfst en winter ont stond er een scherpe daling in de vraag van het publiek en vooral van de detail handel. Liquiditeitszorgen bij de afne mers leidden tot stagnatie in de afname van gesloten orders. In begin december werd tot drastische beperking van de produktie overgegaan. De directie achtte het niet verantwoord de dekens beneden kostprijs op de markt te brengen. Na langdurige proefnemingen is de onderneming er in geslaagd een nieuwe kledingstof te vervaardigen uit wol en een door de Bayer-fabrieken te Lever- kusen gefabriceerde kunstvezel, draion genaamd. De directie verwacht, dat de bestede niet onaanzienlijke moeiten en kosten in de toekomst beloond zullen worden. De in 1957 ingetreden moeilijkheden In de wolindustrie bleven niet tot Nederland beperkt. Zij hebben reeds tot een bezinking en rationalisering van deze industrie geleid, die zich waar schijnlijk verder zal doorzetten. Het gebruik van kunstvezels vormt een prikkel temeer tot perfectionering en verhoogde efficiency. Bij de gedaalde wolprijzen is intussen onder normale economische verhoudingen nog een groeiende vraag naar zuiver wollen dekens en stoffen van de beste kwalitei ten te verwachten. De gang van zaken in 1957 deed de directie besluiten tot maatregelen van bezuiniging, die nog worden voortge zet. Ofschoon zich in de wolindustrie enig herstel begint af te tekenen ver wacht zy, dat ook 1958 nog een moei lijk jaar zal bltfven. Geen schat maar een brommer Ongeveer een halfjaar geleden kwam een villabewoner uit „De Zuid" te Noordwijk tot de ontdekking, dat zwijntjesjagers zijn bromfiets uit de garage hadden gestolen. Het signale ment van de brommer werd door het gehele land verspreid, maar hij was en bleef weg. Enige dagen geleden kwam er wat licht in deze duistere zaak. Een huismoeder uit Leiden was met haar kinderen op het zuiderstrand te Noordwijk, toen de jeugd bij het gra ven diep in het strand op een hard voorwerp stuitte. Geheel bloot gekomen bleek het geen zoekgeraakte schatkist vem een of andere schatgraverij. doch de vermdste brommer te zijn, waaraan echter de motor ontbrak. In triomf voerde men deze ongewone vondst naar de Sleutelstad, waarna aan de politie werd gemeld, dat de bromfiets tegen vergoeding van transportkosten en be- waarloon ter beschikking van de eige naar zou worden gesteld. Dit duidelijke vliegertje naar een „schatje" ging ech ter niet op, want aangezien het een ontvreemde brommer betrof, werd deze door de politie in beslag genomen. Thans modern garage-gebouw Een uit de zeventiende eeuw dateren de boerderij aan de Haarlemmerweg, welke eertijds diende als onderkomen voor de paarden, die voor de trekschuit naar en van Haarlem waren gespannen, heeft thans plaats moeten maken voor het moderne garagebedrüf van de Elam. Wethouder J. C. van Schaik, die dit bedrijf zaterdagmiddag in zijn kwaliteit van loco-burgemeester onder grote be langstelling opende, weidde een groot deel van zijn toespraak aan de ontwik keling van de techniek, waarbij hij ook enkele bijzonderheden over de oor spronkelijke bestemming van dit terrein in de herinnering terugriep. In 1656, al dus de loco-burgemeester, ging de ge meente Leiden met Haarlem een over eenkomst aan t.a.v. de waterverbinding tussen beide steden, hetgeen tot gevolg had, dat in november 1657 de eerste trekschuit vanaf de Haarlemmerweg naar Haarlem vertrok. Teneinde een on derdak voor de paarden te verkrijgen werd in het begin van 1658 - dus thans precies driehonderd jaar geleden - aan de Haarlemmerweg, op de plaats waar wij aldus spreker, thans tezamen zijn ge komen. een paardestal gebouwd en een woning voor een knecht, die het toezicht op de paarden had. In later jaren is deze stal tot boerderij verbouwd. De lo coburgemeester, die een parallel trok Waar gedurende drie eeuwen een paardestal en boerderij stonden, verrees thans een modern garage gebouw. (Foto L.D./Van Vliet) rioden een groot verband. Bouwde men drie eeuwen geleden, naar de begrippen voor die tijd, op deze plaats een „sta tion" voor paarden, thans komt hiervoor in de plaats een service-station voor auto's. In beide gevallen verleent en ver leende dit „station" hulp aan mensen, die zich willen verplaatsen. Een nuttige functie, welke toen en nu geheel is inge steld op dienst aan de gemeenschap. Spreker, die namens het gemeentebe stuur zijn gelukwensen aanbood, zeide tenslotte, dat het dit bestuur in hoge mate verheugt, dat weer een modern betdrijf, dat aan vele handen werk biedt, Letiden als plaats van vestiging heeft gekozen. De heer J. v. d. Marei, directeur van Van der Mareis Autobedrijven te Was senaar, die dit bedrijf in exploitatie neemt - de dagelijkse leiding is in han den van de heer L. Timmerman - en de loco-burgemeester met een kort woord inleidde, wees op de voorgeschiedenis van de bouw en de vlucht, welke het be drijf in de loop der jaren heeft geno men. Voorts boden deze middag o.m. nog hun felicitaties aan de heer A. J. Anne- veldt namens de directie van de Fordfa brieken te Amsterdam en de heer M. L. tussen 1658 en 1958, zag tussen beide pe- Voerman namens de Caltex. Jacob Marisprijzen 1958 uitgereikt De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft gister middag in Pulchri Studio te Den Haag de Jacob-Marisprijs voor de schilder kunst ten bedrage van f. 1000.uitge reikt aan W. Sin emus voor diens „Com positie". De beide materiaalprijzen van f. 300 ieder gingen naar Meike Sund voor haar schilderij in olieverf „De wonderlijke tuin" en naar Chiem van Houweninge voor zijn schilderij in olie verf „Bloemenstilleven 1", De Jacob-Marisprijs voor de beeld houwkunst werd dit jaar niet toegekend, omdat geen der mededingende werken naar het oordeel van de jury hiervoor in aanmerking kon komen. De mate riaalprijzen voor de beeldhouwkunst vielen ten deel aan mevr. Jos van Riemsdijk voor haar plastiek in was .Moeder en kind" en aan mevr. Lotti van der Gaag voor haar beeldhouw werk „Tortakel". De Jacob-Marisprijs voor de teken kunst ten bedrage van f. 1000 werd toe gewezen aan W. Hussem voor diens tekening in Oostindische inkt „VIII 1958". Gerard Colje wenste de jury als eerste in aanmerking te doen komen voor zijn tekening „Parasols". Algemeen was de jury van mening, dat de tweede materiaalprijs toekomt aan M. Over mans voor zijn tekening in Oostindische inkt „Fabriek". Voor de tekenkunst waren er 64 mededingers. Ambonezen en Hongaren in gevecht In het centrum van Apeldoorn is gis teravond een vechtpartij ontstaan tus sen een groepje Ambonezen en een groepje Hongaren. De politie stelt naar de juiste toedracht nog een onderzoek in, maar vermoedelijk was een vrouw aanleiding tot de twist. Beide partijen hanteerden messen bij de vechtpartij waardoor enige vechtersbazen flinke steekwonden opliepen. Vier van hen moesten in het ziekenhuis worden be handeld en een van de vier moest zelfs ter verpleging worden opgenomen. In afwachting van het onderzoek heeft de politie de overige deelnemers aan de twist in het bureau opgesloten. Advertentie - moedige redders tijdens storm op Waddenzee - Door <le Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren. Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Siearenindustrie, heeft de heren van Duinen en Kleinendorst, respectievelijk hooftïuitvoerder en chef monteur in dienst van de N.V. Delta-Bouw te Rotterdam en werkzaam bij de mechanische landaanwinning in Noord Friesland, uitgeroepen tot Mannen van de Maand. De 1000 sigaren, door de Nederlandse Sigarenindustrie aan deze ere titel verbonden, werden woensdag j.l. op het Wad uitgereikt. Tijdens de zware storm van zondag 13 juli dreef Japie Buwalda in een plastic roeiboot af naar open zee. Onmiddellijk begrepen de heren van Duinen en Klei nendorst izelf vaders van resp. 3 en 10 kinderen) het gevaar waarin Japie ver keerde. Zonder zich één moment te bedenken voeren zij in een open sloep uit. Na een uur werd hun voorbeeldig initiatief met succes bekroond: zij konden Japie in hun boot overnemen. De redding van Japie Buwalda is in hoofdzaak te dan ken aan het snelle optreden van de he ren van Duinen en Kleinendorst, die met talmden een groot risico te nemen om dat zij voelden dat een mensenleven op het spel stond. Open gesprek tussen Wereldraad van Kerken en Russisch Orthodoxe Kerk Gisteren is te Utrecht door de Wereldraad van Kerken en de Russische Orthodoxe Kerk in het Engels een verklaring uitgegeven. Daarin wordt o.m. gezegd: Wij zijn God dankbaar, dat na een lange periode van voorbereiding een ontmoeting van gedelegeerden van de heilige orthodoxe kerk van Rusland en van gedelegeerden van de Wereldraad van Kerken is gehouden. De basis die ons in staat stelde samen te komen was broederschap in Christus. Derhalve hebben wy vry uit met elkaar gesproken over de werkelijke aard en doelstellingen van de kerkelijke lichamen die wij vertegenwoordigen. naar zo'n vrede te blijven streven. Zy gevoelden de plechtige verantwoorde lijkheid van de kerken in ieder land er bij hun regeringen en bevolkingen op aan te dringen alles te doen wat in hun vermogen ligt om oorlog te voorkomen. Gedurende de afgelopen jaren hebben de Wereldraad van Kerken en het Mos- kouse patriarchaat elkaar op de hoogte gesteld van hun opvattingen over de grote internationale problemen als ont wapening, oorlogvoering met kernwa pens en proeven met zulke wapens. In de verklaring werd voorts gezegd, dat verder contact nodig zal zijn om overeenstemming te bereiken over de verschillende wegen naar vrede, welke beide partijen volgen. „Wij hebben een aantal specifieke problemen aan een beschouwing onder worpen, waarvoor de kerken komen te „8„a„lu,6Ul„ staan als zij aan hun geloof uiting wil- aan hun vastbeslotenheid len geven in leven en werken. Onze Basis: broederschap in Christus De afgevaardigden van de orthodoxe kerk van Rusland verklaarden, dat hun kerk bidt en werkt voor de hereniging van alle christenen. De afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken zetten uiteen hoe deze raad de eenheid van de kerk probeert te bevorderen zowel door het theologische werk van de commissie voor geloof en kerkorde als door vele andere methoden, waaraan christenen uit alle lagen van het kerkelijk leven deel hebben. DIEPE BEZORGDHEID De verklaring vervolgt dan verGer: wij delen een diepe bezorgdheid voor een wereldvrede met gerechtigheid en vrijheid. De twee afgevaardigden gaven uitdrukking De Amerikaanse atoom-onder zeeër Nautilus" maakte een ge- I slaagde tocht onder het ijs van \de Noordpool. Een uitzonderlijke I prestatie, waarvoor de commandant I hower werd onderscheiden met de van het schip door president Eisen- Orde van Verdienste. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hendrik, zn van L. van Drie en E. M. Berenman: René Jacob Antonle. zn van J. Imthorn en J. A. de Bes; Marijke Adle, dr van P. van den Broek en A. Noomen: Alberdina Maria, dr van J. B. Korenhof en W. de Wit. OVERLEDEN! G. Verloot) M je, man. Zondagsschool De vrijheid van het evangelie Ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van de Zondagsschool van de Stichting „Prediker" werd gister avond in het gebouw aan de Janvos- sensteeg een wijdingsbijeenkomst ge houden, waarin de oud-voorzitter van de Zondagsschool ds. J. Sierat jr., predikant te Hollandia op Nieuw- Guinea en met verlof in Nederland, sprak. Zijn overdenkingswoord ging uit van de tekst Deuteronomium 6 vers 7a: „Gij zult het uw kinderen inprenten en daarover spreken". Ds. Sierat wees erop, Gat herdenken alléén een dood ding is. By het 95-jarig bestaan van de Zondagsschool is er niet alleen reden tot gedenken, maar ook tot danken. Moeten wij vandaag wer kelijk gedenken, hoe in 1865 mej. Dozy, in haar vakantie, besloot de zorg voor de Zondagsschool aan een viertal leden van de J.V. op te dragen? Het gaat niet :n de eerste plaats om „Prediker" en de Zondagsschool, maar om de op dracht die in de tekst is gegeven. Dat is belangrijker dan het gedenken alleen. Waar het om gaat is: de vrijheid van het Evangelie op de Zondagsschool te vertellen. Prediker bestaat 95 jaar Toen ds. Sierat in Nieuw-Guinea was, heeft hij in het oerwoud op de funda menten gestaan van het kerkje, dat door een oud-lid van „Prediker", de zendeling-werkman Bink. was gesticht. Daar heeft hy op bijzondere wijze iets van het werk van „Prediker" terugge vonden. Op de zondagsschool moet niet alleen de vrijheid, maar ook de daad worden verkondigd: het Evangelie van Jezus Christus is niet alleen woord, maar ook daad. Zendeling Bink heeft zijn leven op het zendingsveld verloren zonder resultaat van zijn werk te heb ben gezien. Anderen hebben vruchten geplukt van die arbeid. God zorgt voor de oogst, al zien wij geen resultaten. Ds. Sierat dacht in dit verband terug aan de tijd, dat de zondagsschool 800 kinderen telde. Het doel van het werk is echter gebleven: de kinderen op te wekken de Heer lief te hebben met ge heel hun hart. Het oude Woord in deze nieuwe wereld heeft in Jezus Christus grond van bestaan. Wij moeten het de kinderen inprenten, dat daar het heil is te verwachten. Ds. Sierat wekte op tot het aanvaarden van een hernieuwde opdracht bij de viering van dit lustrum feest Wij zullen Christus' dood ver- U0A3I SUO UBA UOjq Op S[B UOSipuO^ Wy zullen naar nieuwe wegen zoeken na onze 95-jarige arbeid. Het funda ment echter blyft in eeuwigheid. God, Die sprak: „Er zy licht", heeft in onze harten geschenen in het aangezicht van Jezus Christus". Zomerfeest in .Puik en Duin' In het kamp „Puik en Duin" te Noordwyk. ook wel het Leidse kamp genaamd, werd een zomerfeest gehou den. Zowel voor jong als oud waren er verschillende attracties en de sfeer was, mede dank zy het zonnige weer. opper best. D? Puik en Duiners, die in hun kamp ongestoórd van zon en buiten lucht willen genieten, hebben zich kostelijk geamuseerd. De uitslag van de zomerspelen luidt als volgt: doelschoppen, ringsteken op de fiets: 1. W. van der Velden; 2. Theo Heuzen, 3. Henk Groenewegen; steppen met hindemissen, ballen gooien: 1. Tru- die Heuzen, 2. Anneke de Vink, 3. Ma rijke Voortman: ballen gooien en step pen met hindernissen jongens: 1. Aadje Beemster. 2. Hans Post. 3. Jan Groene wegen; ringsteken op de fiets, koek- slaan en prijsschieten: 1. Harry Eradus, 2. Jan van Wijk. 3. Annie Goedhart: doelgooien, ringrijden op de fiets voor meisjes: Reintje van Bokhorst, 2. Ria Vervark, 3. Corry v. d. Broek: prik- asrtfden, doelschoppen en ballengooien voor jongens: 1. Danie Bavelaar, 2. Ton Mosselman en 3. Kees van Haasteren. Om half vier vond de prijsuitreiking plaats, waarbij ieder kind er waren er zestig een waardevol prijsje ont ving. Bovendien werden alle kinderen getrakteerd. 's Avonds werd een filmvoorstelling gegeven in de schuur, welke vroeger tot koeienstal diende en nu op een zeer handige manier tot bioscoop was omge toverd. De heer en mevr. Voortman en hun medewerkers kunnen op een echt geslaagd Puik en Duinfeest terugzien. Lugubere vondst in Leidse woning Schilder vindt geraamte De Leidse huisschilder A. J. Leuering, die sedert een maand of negen met zijn vrouw in het benedenhuis Nieuwe Rijn 97 woont, deed zaterdagmiddag j.l. een lugubere ontdekking. Hij was om plm. 3 uur bezig met het opruimen en ver beteren van een vrij kleine kelderruimte onder de houten trap, die naar de eer ste verdieping leidt, toen op een gegeven ogenblik hem de gedachte te binnen schoot, dat zich onder de rode tegel vloer wel eens iets vreemd kon bevinden. De vloer lag n.l. voor een kelder nogal hoog. De schilder wrikte enkele tegels los en zag daaronder een dikke laag zand. Met een emmer schepte hy het zand, waarbij ook hoeveelheden kalk, weg. Reeds vry spoedig stuitte de man toen op enkele stukken been, welke, naar later bleek, deel uit maakten van een menselijk geraamte, O.m. werd een stuk van een dijbeen en een arm naar boven gehaald. De Leidse politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd. stelt een intensief onderzoek in. Momenteel heeft zij nog weinig aanknopingspunten. Wel is vast komen te staan, dat het stoffelijk overschot er reeds vele jaren heeft moeten liggen. Het is niet onmo gelijk, dat het hier een geraamte van een kind betreft. discussie heeft bijgedragen tot een beter begrip van deze problemen", aldus de verklaring. Inzake de toekomst verklaarden de gedelegeerden van de Russische Ortho doxe Kerk. dat zij rapport zullen uit brengen aan de patriarch en de synode van hun kerk en dat zy zulks zullen doen in een geest van volledige over eenstemming met de fundamentele prin cipes van de oecumenische beweging. Zy zullen een dergelijk rapport ook uit brengen op de vergadering van die orthodoxe zuster-kerken. die hebben deelgenomen aan de conferentie in Moskou van 1948. De afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken verklaarden, dat zij verslag zullen uitbrengen aan het centrale co mité van de raad en dat zij zullen voorstellen, indien de Russische Ortho doxe Kerk dit aanvaardt, dat waar nemers zullen worden uitgenodigd om de vergaderingen van het centrale co mité bij te wonen. TOETREDING TOT WERELDRAAD? Zowel de motropoliet als dr. Fry ver klaarden na afloop van de conferentie zeer enthousiast te zyn over het gesprek. Men is het op vele punten eens gewor den. Volgens de afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken wijst alles er nu op, dat de Russische Orthodoxe Kerk zal toetreden tot de Wereldraad, nadat deze kwestie nader in Moskou bezien zal zijn aan de hand van het rapport van de metropoliet. De afgevaardigden van de Wereldraad reisden 's middags nog af. De Russische delegatie heeft 's middags enige be stuurders van de Russische Orthodoxe Kerk in Parijs en Londen ontvangen voor bespreking van interne kerkelijke aangelegenheden. Internationaal kamp te Wasenaar geopend Op het landgoed Duynrell te Wasse naar heeft zaterdagmiddag de heer W. Zaalberg van Zeist, voorzitter van de Nederlandse Toeristen Kampeer Club, het internationale kamp „Rally de la mer" geopend. Dit kamp is door de NTKC georganiseerd in aansluiting op de internationale kampeerdersrally, die op het ogenblik in Brussel gehouden wordt. Enkele honderden kampeerders uit vele Europese landen en ook uit Amerika en Canada nemen met tent of caravan aan dit kamp deel. De heer Zaalberg van Zeist sprak over de problemen, die het massale kamperen de laatste jaren met zich meebrengt. Naast de echte liefhebbers, die het kamperen als sport beoefenen, zijn er de laatste jaren vele mensen ge komen, die er met tent of caravan op uittrekken om zich de kosten van hotels of pensions uit te sparen. Dat brengt allerlei problemen met zich mee. door dat de echte sport kampeerders in het gedrang dreigen te komen. De opening van het kamp werd op geluisterd met zang, muziek en dans door een groep jeugdige kampeerders uit het Duitse plaatsje Marburg. De „Rally de la mer" zal tot en met 18 augustus duren. Er zyn voor de deelne mers verschillende excursies en kamp- tochten door ons land uitgestippeld. Burgemeester van Zaandam Bij KB. is ingaande 16 september a.s. benoemd tot burgemeester van Zaandam de heer G. J. D. Franken, directour-afdelingschef btf het minis terie van Binnenlandse Zaken. De heer Franken is geboren 6 augustus 1920 en lid van de P. v. d. A. SCHILDERWEDSTRIJD „WILLINK VAN COLLENFONDS" Leidenaar viel in de pryzen In Amsterdam is zaterdag de uitslag van de wedstrijd van het „Willink van Collenfonds" bekendgemaakt. Het doel van deze wedstrijd is jeugdige Neder landse kunstenaars te ondersteunen in hun studie. In het totaal werden 76 schilderyen en gouaches ingezonden, die door een jury bestaande uit bestuurs leden van de maatschappij „Arti et Amicitiae" zijn beoordeeld. In de rubriek gouaches ging de eerste prijs, groot f 200 naar Kees Paauw uit Den Haag voor zijn werk „Otto", Rein Dool uit Leiden behaalde de tweede prijs (flOOr-) met „Scheepswerf".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3