Laatste nieuws EXPANSIE IN WESTDUITSE ECONOMIE NU TEN EINDE? 97ste jaargang Vrijdag 8 augustus 1958 no. 29512 Bundesbank meent van wel, Bonn zegt neen (Van onze correspondent te Bonn) Van een werkelijke expansie van de Westduitse economie die zich overigens nog altijd op een zeer hoog peil bevindt, is geen sprake meer, zo deelde dezer dagen de centrale bank van de Bondsrepubliek, de Bundes bank te frankfort mee. Wat het aantal opdrachten aangaat spreekt de bank zelfs van een terughoudend heid van de vraag in de maand juli. Desondanks is men te Frankfort niet bijzonder pessimistisch over de economische gang van zaken in West- Duitsland. De werkgelegenheid bereik te in de vorige maand namelijk een hoogtepunt. Nog nooit sedert 1948, het jaar van de Duitse geldhervorming, was de werkloosheid in de Bondsrepubliek zo gering als in de vorige maand, te weten 356.000 man. Op eén totaal van 19,2 miljoen werkende mensen (het Saarland en Berlijn worden hierbij buiten beschouwing gelaten). Het be treft hier 182.000 mannen en 174.000 vrouwen. De teruggang van het aantal werklozen is vooral een gevolg van de enorme bloei van de bouwnijverheid in de zomermaanden, die allerwege arbeidskrachten aantrekt. Het aantal onbezette posten in bedrijven in West- Duitsland is inmiddels gestegen tot boven de 250.000. Desondanks beoordeelt de Bundes bank. ook nu men verwacht dat de werkloosheid in de komende maanden laag zal blijven, de gehele conjunc turele ontwikkeling in het land met terughouding. In de industrie zijn de uitzichten voor een verdere groei nu eenmaal volgens de bank geringer dan bijvoorbeeld in de bouwnijverheid. Het aantal opdrachten is in verhouding tot de laatste maanden tamelijk gering en de voorraadopdrachten. waaraan men werkt, loopt terug. Volgens de Bun desbank is dit alles een gevolg van de verminderde vraag uit het buitenland en van de algemene conjuncturele te ruggang, die zich thans voor wat de buitenlandse opdrachten aangaat ook in Duitsland voelbaar zal maken. Al leen in branches als machine-, auto- en scheepsindustrie zijn ook de buiten landse opdrachten op hoog peil ge bleven. Dit alles brengt de Bundes bank tot de conclusie dat thans ge sproken kan worden van het einde van de industriële expansie in Duitsland. Ter andere zyde staat dat de bank meent dat de industriële produktie in genen dele meer alleen de graad meter van de conjuncturele ontwik keling vormt, omdat met de groeien de welstand in West-Duitsland steeds sterker die economische takken naar voren komen, waarin diensten wor den geleverd. Het reisverkeer in deze weken nam bijvoorbeeld in een der gelijke mate toe dat deze groei ver die in de industrie overtreft. Tegenspraak uit Bonn Hiertegenover staat de mededeling van het Westduitse ministerie van economische zaken te Bonn, volgens welke in juni j.l. het aantal buiten landse opdrachten voor de industrie verrassend is gestegen ondanks de va- kantietijd. Terwijl in juni de binnen landse bestellingen met een procent terugliepen, gingen die uit het buiten land met 20 procent omhoog vergele ken met mei j.l. In het algemeen wa ren de opdrachten in juni zeven pro cent hoger dan in juli 1957. Het betreft hier in het bijzonder buitenlandse op drachten voor de Westduitse auto-, elektrotechnische en ijzer-, blik- en metaalwarenindustrie. Dit bericht en dat over de lage werkloosheid acht men. ondanks de waarschuwing van de Bundesbank, het teken dat van een conjuncturele teruggang in Duitsland zelf nog geen sprake is. Ook al wil men de nodige voorzichtigheid in acht blij ven nemen. Beroving in scène gezet Dordts echtpaar in arrest Uit het onderzoek, dat de recherche heeft ingesteld is gebleken, dat de echtgenote van de concierge van een verkooplokaal in Dordrecht, deze be roving samen met haar man in scène heeft gezet. de vrouw had op de bewuste dag de politie opgebeld met het verzoek haar te komen bevrijden uit haar keuken, waar zij door een onbekende man was ingesloten. Deze onbekende zou volgens haar verhaal haar een portefeuille met een inhoud van f. 1200.hebben af handig gemaakt, nadat hij haar ver zocht had een biljet van f. 25.te wis selen. Uit de verklaringen van het echtpaar is thans komen vast te staan, dat het echtpaar in financiële moeilijkheden bleek te zijn geraakt en dat het daar om de beroving in scène heeft gezet. Het echtpaar is aangehouden en opge sloten in het hoofdbureau van politie. Het heeft bekend. Beroepskaarten voor kelners en koks (Van onze Haags redactie) De Stichting Vakonderwijs Horeca bedrijf heeft de eerste beroepskaart voor café-restaurant-kelners uitgereikt aan de heer H. J. v. d. Berg te Den Haag. Deze kaart is een teken van vak bekwaamheid, die is gebleken uit het arbeidsverleden van een kelner. Door deze kaart kan de eigenaar van een zaak onmiddellijk zien, of een sollici tant voldoet aan de eisen, die voor zijn bedrijf gesteld worden. Behalve voor café-kelners en café-restaurant-kelners, geeft de Stichting nu ook beroepskaar ten uit voor chef de rang (een speciale restaurant-kelner), sommelier en voor diverse gespecialiseerde koksfuncties. Door deze kaarten kan een sollicitant zich niet voor een betere kok of kelner uitgeven dan hij is. Haags journalist doet beroep op V.N. (Van onze Haagse redactie) Voor het eerst sinds de oprichting van de V.N. heeft een Nederlander een per soonlijk beroep gedaan op deze organi satie. Het is de Haagse journalist J. Kerkhoff, die bij de V.N. een klacht heeft ingediend over de houding der Tsjechoslowaakse regering, die aan zijn Tsjechische verloofde, mej.' O. jKopetzka, geen toestemming geeft het land te ver laten om met hem in het huwelijk te treden, en hem geen inreisvisum ver leent. In zijn schrijven aan de V.N. beroept de heer Kerkhoff zich op de universele verklaring van de rechten van de mens, die op 10 december 1948 ook door de Tsjechoslowaakse regering op deze ver klaring ondertekend is. Hij verzoekt de V.N. de Tsjechoslowaakse regering op deze verklaring te willen wijzen, Hierin wordt o.a. verklaard, dat mannen en vrouwen van huwbare leeftijd ongeacht ras, nationaliteit of godsdienst, het recht hebben te huwen en een gezin te stichten en dat iedereen het recht heeft welk land dan ook, met inbegrip van het zijne of hare te verlaten of daarnaar te rug te keren. Wanneer de zaak door de V.N. zal worden behandeld, staat nog niet vast. Advertentie OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna Th., dr van C. J. van Rijn en M. Reijn, Paul R., zn van J R van Wingerden en M. E. Deurloo, Hendrik- Je A., dr van A. T. Kraan en H. A. Wester brink. Getrouwd: H. C. Heijker. 25 Jaar en J. M van der Poel, 21 Jaar C. J. van der Kamp.' 25 Jaar en P. C. Weijers. 26 Jaar, V. Ph. Vermeer. 43 Jaar en M. Jansen. 32 Jaar. L C. van Andel. 30 Jaar en D. Kalsbeek, 23 Jaar. Th. C. M., van der Zalm, 25 Jaar en M. G. Kathmann, 26 Jaar. Overleden: M. van Egmond, 81 Jaar, Cl. J. Zeestraten, 28 Jaar. CONCERT CONCORDIA De Chr. Muziekvereniging Concordia zal met medewerking van de band op woensdag 13 augustus een concert ge ven op het Kasteelplein van Endegeest. Aanvang 8 uur. Programma: 1. Met frisse moed, mars, M. J. Gerfontaine; 2. Simfonic Concertante Ger, Boedijn; 3. Show Boat, Selecte, K. Mellema; 4. Alla Tusca, L. J. Bandonck; 5. Cassazione no. 1. G. Boudijn; 6. Kleine Blasorchester- Buite, Eugen Tülling; 7. De Postkoets, Jos Cleber; 8. Trafalgar, mars, W. Zehle; 9. Royal Standard, mars, H. Mor timer; 10. Van Heutz-mars, A. v. Velu- wen. WASSENAAR Optocht in stromende regen ZOMERFEEST DUURT VOORT In tegenstelling met de stralende eer ste dag van het zomerfeest was het weer gistermorgen verre van aangenaam, wat evenwel niet verhinderde, dat voor het ringsteken op bromfietsen een twaalftal en voor dat spel te paard zelfs twee en dertig mannelijke en vrouwelijke gega digden op het Burchtplein verschenen. Voor de mechanische afdeling was de uitslag: 1. G. A. P. de Kort, 2. Jac. Rem merswaal, 3. J. van der Ploeg, bij het ringsteken te paard waren de winnaars 1. H. J. van der Kraats, 2. A. Binnen dijk, 3. K. Oliehoek. Heel jammer was het, dat Pluvius zich ook gedurende de middag tijdens de op tocht liet gelden. Begrijpelijk waren de deelnemers groot en klein liefst zo vlug mogelijk weer binnen, waardoor van het rustig bekijken van de zeer aardige groe pen en fraaie versieringen geen sprake MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 augustus. Kaasmarkt. Aanvoer: 51 partijen Goudse en .6 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit tot f 2.08, Goudse eerste kwaliteit f 1.92 tot f 2,tweede kwaliteit f 1.85 tot f 1.91, Leidse kaas tot f2.20. LEIDEN, 8 augustus. Veemarkt. Aanvoer: 11 stieren, 76 melkkoeien, 340 vettee koeien, 71 varekoeien, 25 pinken 1 graskalf, 77 vette kalveren, 37 nuchtere kalveren. 60 vette schapen, 1761 vette lam meren. 27 varkens (zeugen), 347 schram men, 751 biggen, 1 paard, 9 veulens, 15 geiten. Totaal 3606 stuks. Notering: stieren f 2.90 f3.05 per kg. geslacht gewicht, melkkoeien f 800,tot f 1100,vette koelen f2.80 tot f3.20 per kg., slachtgewicht, varekoeien f 600,tot f 875,pinken f 350,tot f 550,vette kalveren f 2,tot f 3.10 per kg. levend gew., nuchtere kalveren per kg. f 1.35 tot f 1.65, nuchtere kalveren per stuk f45, tot f 80,vette schapen f 75,tot f 90. vette lammeren f 60,tot f 90,weide- lammeren f 60,tot f 90,zeugen f 275,- tot f325, schrammen f70,tot fUO, biggen f 45,tot f 55, Handel: voor stieren flauw, melkkoeien kalm, vette koelen en varekoelen matig, pinken kalm, vette kalveren matig, nuch tere klaveren vlug, schapen matig, zeugen schrammen en biggen redelijk. Aanvoer over de gehele Unie groot. HOOFDDORP, 7 augustus. Graan- beursnoterlngen: zomergerst (nat) f23.00 tot f24.00, wlntergerst f24.00 tot f25.00, karwijzaad f60.00 tot f68.00. koolzaad f30.00 tot f35,00, groene erwten (oud) f28.00 tot f40,00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 7 augustus. Groenteveiling: bloemkool A (per 100 stuks) 31.0039.00, idem B (per 100 st.) 17.0026.00, bospeen (per 100 bos) 19.00 26.00, waspeen A export (per kist) 2.00- 2.50, idem B export (per kist) 1.602.10, idem binnenland (per kist) 2.002 70, pe terselie (per 100 bos) 2.102.80, aardap pelen (per kist) 2.703.75, sla (per 100 st.) 3.00—4.60., uien 2.80—3.00. andijvie 7.007.30, kroten (per kist) 1.60. RIJNSBURG, 7 augustus. Bloemen veiling. Gladiolen; Strauss 220360, Leeu wenhorst 210340, Gold Dust 180280, Allard Pierson 150230, Sneeuwprlnses 180300, Asters: 140210, Dahlia's: Ger ry Hoek 210290, Passepartout 190260, Kochelsee 160210, Glorie van Heems stede 150240, alles per 100, Anjers 59, Agapanthus 712 cent per stuk. TER AAR. 7 augustus. Groentevei ling: snijbonen 2535. stokprinsessenbo- nen 40. witte pronkers 15, augurken: fijn 75, fijnbasterd 46, basterd 39, grof A 24 26, grof 1 22, CD 16—17, idem 2 8, E 4, Blies per kg. was. De prijzen werden als volgt be haald: Kindervoertuigen: 1. kinderen Knynenburg, 2. kinderen Ruijgrok, 3. Jan Willem Michels. Kinderen lopend: 1. kinderen Knij nenburg, 2. kinderen Verhezen en Van der Wal. Kinderfietsen: 1. Manny van Wissen, 1 kinderen Van der Plas, 2. kinderen Van Hoek en Van Laar, 3. Ada van der Hulst. Bokken-, pony- en ezelwagen: 1 kinderen Kortekaas, 1 kinderen Knij nenburg. Rijwielen, bromfietsen: 1. P. v. Ginkel. Motorrijwielen: 1. C. Koot. Verenigingen: 1. Kinderkoor Eupho- nia. Reclamewagens: 1. Assurantiekantoor Beck, 1 Aannemersbedrijf Van Keppel, 2. J. Bouma, 2. schildershuis Winnubst, 3. Wijnhandel Vos, 3. schildershuis Voor ham. Gekostumeerden1. cowboygroep. Om het kuipjesteken voor jongere en oudere mannelijke en vrouwelijke perso nen, waarbij ook een aantal gekostu meerden, is weer hartelijk gelachen. Het weer was 's avonds beter. Het concert yan de Accordeonvereniging op het Plein trok veel belangstelling, even als het kermisterrein met de vele verma kelijkheden. Politic-schietwedstrijden De Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging hield op Raaphorst de jaarlijkse schietwedstrijd op pistool waarna tevens de uitreiking plaats had van de wisselbeker voor de in het ver loop van het seizoen 1957—1958 gele verde beste prestaties. De uitslag was als volgt. Klasse A: 1. R. van Leeuwen 47 pun ten tevens winnaar van de Weisse-beker 2. J. J. Flamman 46 punten; 3. P. J. van der Krogt 45 punten; 4. A. de Vreugd 45 punten; 5. P. van Gaaien 45 punten Klasse B: 1. P. Groen 44 punten; 2. H. Geurts 44 punten; 3. A. van der Aart 43 punten; 4. W. de Korte 43 punten. Drie van de wisselbekers, te weten de Wassenaer Vooruit-beker voor de hoog ste wedstrijdseries, de Slier-beker voor de beste prestaties op buks en k.s.o.- geweer en de Del Court van Krimpen- beker voor het hoogst aantal rozen kwa men in het tijdelijk bezit van de heer A. de Vreugd. De Stuivenwold-beker voor de beste prestaties scherp geweer ging naar de heer W. Smeeman en de Van Hoboken-beker voor de beste prestaties op pistool tijdens de oefeningen werd' deze keer gewonnen door de heer J. J. Flamman Commissaris Maandag, die de wed strijd had geopend, reikte ook de prijzen uit. Ongevallen op de weg Op de Katwijkseweg reed ten gevolge van slippen een personenauto tegen een boom, waarbij alle vier inzittenden werden gewond. De bestuurder, A. F. J. van Rooij, uit Breda, brak zyn linker knie, diens schoonvader, G. Melis en schoonzuster, mevr. E. van SteenMelis liepen hersenschuddingen en snywon- den op en zijn zwager, T. G. J. van Steen snijwonden aan het gelaat, alle drie uit Tilburg. Zij werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. De 37-jarige A. J. Deurlo uit Zoeter- meer, bestuurder van een personenauto, verleende op het kruispunt Kerkdam RijksstraatwegPapeweg geen voorrang aan een uit de richting Den Haag komende personenauto bestuurd door de 50-jarige J. C. Onderwater uit Haar lem. De auto van de Haarlemmer kan telde en schoot enkele meters op de rechterzijde door. De 52-jarige echtge note van de heer Onderwater en de 33- jarige echtgenote van de heer Deurloo liepen shocks op. Zij moesten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. FLORALIA-TENTOONSTELLING De Floralia-tentoonstelling zal worden gehouden op donderdag 11 september a.s. in de foyer van het Verenigings gebouw. RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente komt woens dag 13 augustus a.s. in openbare verga dering bijeen. De 9-jarige prins Charles van Engeland gaat graag met zijn vaderprins Philip, zeilen* ook al zijn de weersomstandigheden ideaal niet Bomaanslagen in Libanon Twee personen zijn vandaag omge komen en vijf gewond door de ontplof fing van een tijdbom in het centrum van Beiroet. De aanslag geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van een café, dat toebehoort aan een van de belang rijkste aanhangers van president Sja- moen. Een tweede bom ontplofte te Bab Idreis bij een café, dat veel door bui tenlanders wordt bezocht. Verscheidene mensen liepen verwondingen op. In bepaalde kringen te Beiroet be schouwt men deze terugkeer tot de tac tiek van aanslagen als een poging van de opstandelingen de val van de rege ring van Sami Solh te verhaasten. Fanfani beraadslaagde met Norstad De Italiaanse eerste minister Fanfani heeft heden te Parijs een onderhoud gehad met de opperbevelhebber der NAVO-strydkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Norstad. Na de besprekingen verklaarde Nor stad tegenover journalisten, dat ge sproken was over de militaire toestand in het Europese NAVO-gebied in het algemeen en over de „belangrijke Ita liaanse bijdrage aan de Europese NAVO-strijdkrachten" in het bijzonder. Norstad voegde hieraan toe dat Fan- fani's bezoek aan hem mede een „be wijs is van de steun, die regering en volk van Italië aan de gemeenschappe lijke inspanning der NAVO-landen ver lenen". Nederland erkent het nieuwe Irak (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse zaakgelastigde te Bagdad heeft de Iraakse regering offi cieel medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten het nieuwe be wind in Irak te erkennen. GEMEENSCHAPPELIJK W.-DUITS- DEENS VLOOTCOMMANDO Naar te Kopenhagen wordt verwacht, zal er in de komende maanden een Westduits-Deens vlootcommando in het leven worden geroepen. Een desbetref fende plancommissie zal voorstellen het hoofdkwartier van de Westduits-Deense vloot te Holtenau nabij Kiel te vestigen. Deze plannen moeten nog formeel worden goedgekeurd door de Navo en de Westduitse en de Deense regering. Daar de plannen in overleg met deze autoriteiten zijn opgesteld, is te ver wachten, dat zij in de herfst van dit jaar kunnen worden uitgevoerd. Het gemeenschappelijke commando krijgt tot taak de verdediging van de toegang tot de Oostzee, in het bijzonder de Deense zeestraten. GRIEKS-BRITSE BESPREKINGEN OVER CYPRUS De Britse eerste minister Macmillan en zijn Griekse ambtgenoot Karamanlis hebben hedenochtend 2% uur „inleiden de besprekingen" over het vraagstuk Cyprus gevoerd. De besprekingen wor den vanavond voortgezet, waarbij er, naar wordt aangenomen, krachtig naar zal worden gestreefd een oplossing voor dit probleem te vinden. De beraadslagingen werden mede bij gewoond door de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Averoff en de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot. Macmillan gaat morgenavond naar Ankara, waar hij besprekingen zal voeren met zijn ambtgenoot Menderes. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat aartsbisschop Makarios een uitnodiging, om hedenmiddag een onderhoud te hebben met gouverneur Foot, heeft aanvaard. AMERIKAANSE MATERIEEL UIT LIBANON NAAR ADANA Sedert donderdag worden in de haven van Beiroet Amerikaanse manschappen en materieel ingescheept met uiteinde lijke bestemming voor Adana, de Turkse luchtbasis, die als rechtstreeks steun punt voor de Amerikaanse troepen in Libanon dient. Het betreft een com pagnie. Een officiële Amerikaanse woordvoer der verklaarde, dat de betrokken een heden naar Adana gaan voor onder houdswerkzaamheden in verband met de operatie in Libanon en dat hun overbrenging niet betekent, dat zij van deze operatie worden teruggetrokken. Mysterieus geval (Speciale berichtgeving) Een mysterieus geval houdt thans de internationale politie bezig. Een echt paar uit Enschede, dat in het voorjaar van 1958 is vertrokken voor een vakan tiereis en blijkens nadere aanduidingen in Noord-Afrika is verzeild geraakt, zou ervan verdacht worden een moord te hebben gepleegd op een Fransman. Dit bericht heeft Interpol-Nederland ont vangen uit Cairo, maar noch in En schede noch in Den Haag weet men verder iets mee te delen. Nadere be richten worden afgewacht. Noodlottige schietpartij te Ermelo Tijdens een standwerkersparade, die gisteravond op een feesterrein te Ermelo is gehouden, zijn de Amster damse journalist Bussink en de 14-jarige H. Rutgers, uit Apeldoorn, gewond geraakt toen plotseling ko gels over het terrein floten. De jon gen kon na behandeling in het zie kenhuis naar huis gaan, doch de Am- sterdamer moest er langer blijven, aangezien hij een kogel in het been heeft gekregen, die operatief moet worden verwijderd. De kogels bleken afkomstig te zijn uit het gebouw van de Schietvereniging „Piet Cronjé", dichtbij het feestterrein, waar geoefend werd en, moesten wor den opgevangen door een ijzeren plaat van anderhalve centimeter dikte. Deze bescherming, die al sedert 1923 in ge bruik is. bleek op een bepaalde plek zo dun te zijn geworden, dat de projectie len er doorheen gingen Spanning rond Formosa De natiociaListisch-Chinese sohout-bij- nacht Lioe Hoh-Toe heeft te Taipeh op Formosa gezegd, dat de Chinese com munisten 1.200 vliegtuigen, waaronder Mig-17 jagers, in het kustgebied tegen over Formosa hebben gestationeerd. De Migs, die op ongeveer 300 kilometer van het hoofdkwartier van generalissi mus Tsjang Kai-Sjek klaar staan, heb ben maar twintig minuten nodig om een aanival op dat hoofdkwartier te doen, aldus Lioe. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade noemde de toestand ernstig, „maar wy zijn niet in paniek". Er zyn nog geen bijzondere maatregelen ge troffen voor de 9.000 Amerikanen op het eiland. In diplomatieke kringen te Taipeh zei men te betwijfelen of de huidige span ning de voorbode is van een communis tische aanval op Formosa en de Pesca dores Deze gebieden worden beschermd door Amerikaanse strijdkrachten op grond van een Amerikaans-Chinees ver dedigingsverdrag. STADSNIEUWS Vanmiddag om 1 uur nam de be stuurder van een trekker met oplegger, komende uit de Haarlemmerstraat de bocht naar de Prinsessekade te kort. Hierdoor raakte de auto de fiets van een Leidse scholier, die met zijn rijwiel op de hoek van de Prinsessekade en de Haarlemmerstraat stond te wachten. De voorvork, het voorwiel en het linkerpe daal van de fiets werden verbogen. De auto liep geen schade op. WIELRIJDER GEDOOD De 54-jarige J. H. E. Schilling, uit IJmuiden. is gisteravond op de Rijks weg tussen Velsen en Haarlem om het leven gekomen, toen hij ter hoogte van Santpoort plotseling op de fiets de weg overstak en daarbij werd aangereden door een personenwagen uit Rotterdam. De heer Schilling werd ernstig gewond en overleed tijdens het verveer naar het Antoniusziekenhuis in Umuiden- Oost. HOESSEIN WIL VOLHOUDEN „Ik zal voor mijn land strijden en eventueel en-oor stenen", aldus heeft Koning Hoessein van Jordanië in een persgesprek voor de „Frankfurter All- gemeine Zeitung" verklaard. ..Vroeger had Jordanië slechts één vijand, name lijk Israël, thans zyn wij door vijanden omringd. Maar ik zal mij niet over geven', aldus de 22-jarige vorst, die verder meedeelde van plan te zijn nog een brigade te vormen. De Britse troe pen moeten volgens hem in Jordanië blijven totdat hij weer in staat zal zijn de strijd tegen zijn vijanden op te nemen. Het begon als een grapje... De lieftallige Virginia McKenna is één van de topsterren van de Rank- filmorganisatie. Toch zal zij misschien nog wel eens zangeres worden. In het populaire genre dan wel te verstaan. Toch heeft ze daar niets bijzonders voor gedaan. Het begon zeven jaar geleden. Toen liet ze voor de aardigheid een grammofoonplaat maken. „Ik probeerde dikwijls de nieuwe liedjes van mijn moeder, Anne de Nys", vertelt zij. „Iemand uit de platenwereld hoorde dat en stelde voor een plaatje te maken. Ik vond het wel leuk, deed het en ver gat het toen". „Voorgoed, dacht lk. Maar laat nu enkele weken geleden de B.B.C. dat plaatje draalen. En sindsdien heb ben ze daar zoveel verzoeken gehad om het nog eens te laten horen en waar men het kan kopen, dat iedereen er stomverbaasd over staat. Ikzelf niet het minst, maar ik zou het heerlijk vinden om nog eens een grammofoon plaat te maken. Ik ben bereid op een bod in te gaan. Maar dan natuurlijk alleen als het liedjes betreft, die mij liggen. Voor mij geen rock 'n roll". „Maar voor alles ben ik actrice", zegt Virginia, al zal het nu niemand meer verbazen. wanneer er binnenkort nieuwe platen van haar gemaakt zul len worden.... BEURSOVERZICHT Internationale vast AMSTERDAM, 8 augustus De internationale waarden lagen vandaag weer vast in de markt. De grote weerstand, die dagenlang in de Philips- hoek door belanghebbenden werd ge boden t.a.v. de pogingen van arbitrage zijde om door de barrière van 300 voor deze aandelen te breken, werd van daag ten val gebracht. De strydbyl was begraven en direct op de opening volgde een koers van 300%% in een zeer rusti ge handel. In deze koers kwam in het verdere beursverloop niet veel verande ring meer; de koerswinst vergeleken by gisteren beliep 1%. De aanhoudende vaste koers voor aandelen Kon. Olie op de New Yorkse beurs gaf het Damrak vandaag een duw in de opwaartse rich ting. Hiervan profiteerde de arbitrage. De aandelen werden verhandeld rond de f. 173, tegen f. 170.80 als slotprys van gisteren. Pariteit Amerika bedroeg f. 172.60. Aku ontmoette goede vraag tengevolge van het dividendvoorstel van 10% (v.j. nihil) door de internationale Viscose Compagnie. Het Aku-concern, dat een meerderheidsbelang in de Vis cose heeft, begroette deze prettige ver rassing en honoreerde het met een koerswinst van 4 punten. KLM werd onveranderd geadviseerd. Unilevers wer den op 371, plus 2 pet., verhandeld. In de scheepvaartsector kwam tegen het slot lichte vraag voor KPM en Scheepvaartunie, waardoor deze aande len circa 3 punten hoger noteerden. In de cultures waren geen noemenswaardige veranderingen. Een nieuwe verlaging van het callmoney (daggeld) door de banken van 21/4 tot 2%. had tot gevolg dat de Staatsobligaties over de gehele linie hoger waren by grote omzetten. Volgens emittenten kan de inschrij ving op de f. 100 miljoen 4 3/4 obli gatielening 1958 (2e lening) ten laste van de Bank voor Ned. Gemeenten, welke vandaag plaatsvond, als geslaagd worden beschouwd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 augustus Londen 10.56—10.56%; New York 3.78%—3.78%; Montreal 3.93^—3.94A; Parys 89.87%—89.97%; Brussel 7.59%— 7.60%; Frankfort 90.35—90.40; Stock holm 73.24—73.29; Zurich 86.51 86.56%; Zürich (vr. fr.) 88.32%—88.37%; Milaan 60.74%—60.79%; Kopenhagen 54.6i_54.66; Oslo 52.80%—52.85%We nen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79%— 3.79%: Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Vrijdag 8 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 311 Ned. '55 II 3% Ned. *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. WD. 6% 9211 B 79% L 91% 94% 93% 92% 86% 88% 88% 90% 89% 92% 95% 94, 60% 91!;} 93 79% 91H 94% 93% 92% 87B 88% 88% 90% 89 y4 92% 95A 94H 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen 92% 94 93 92% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 85% 85 %B Enschede '54 2% 85% 84 Den Haag '52 I 2% 92 90% 91% 90% R'dam '52 I 2% 92% Idem n 2% 92 L 91 Utrecht '52 2% 95 95 Z.-Holl. 1957 2% 99% 99% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 36% Nat. Handelsbank 88% 88% Ned. Handelmy 169 170 Amst. Rubber 70 70 Deli My.en (Ver.) 114.50 114.00 H.V.A104% 104 Java Cult29 29 Senembah 84 86 Vorstenlanden13% 14% A.K.U190 193% Berkel's Patent (v.) 196 Calvé Delft cert. 304 304 Kon. Pap. v Gelder 177% 179 Hoogovens cert329% 329 Müller en Co. ND. 300 296 Ned. Kabelfabr265 267 Philips 299% 299% Philips pref155 155% Unilever 369% 370 Wilton Feyenoord 183 182% Biliton 2de r166 166 Dordtse Olie gew. 694 700 Kon. Petr. (i. 20.170 171.50 idem (50 f.20.—170.80 172.35 Holl. Amer. iyn 135% 135% Java China Paket 125 128% K.L.M 102.50 102.50 Ned. Stoomv. My. 140% 139% Kon. Paket My124% 126% Stoomvaart My. Ned 136 135 Nievelt Goudr. cert. 121% i2iys v. Ommeren cert. 230% 232 Kon. Rott. Lloyd 119% 119 Ned. Scheepv Unie 121% 123y4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 93 Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-IH 3% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 226% 226% H.B.U. cert198 197% =tott. Bank 195 193% Twentsche Bank 169 169 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248% Borneo Sum. H. My 45 44 Ned. G. en Sp. fabr 191 191% Kon. Ned. Grofsm 99% 100 Internatio 81 82% Rott. Droogdok My. 505 L 500% Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 81% 81 y4 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 28% 29ft Intern. Nickel 81 82 Anaconda 50% 517's Bethlehem Steel 45% 45% Cities Service 61 Is 62% General Motors 43% 43% Kennecott 95% 95% Republic Steel 52% 52% Shell Oil 81% 82% Union Pacific 29% 30y4 Un. States Steel 69% 69% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJL 7/8 Edelmet. Kon. AA 42 42 Pref. w.a. idem 42 Holl. Constructie 440G 428 Electrolas B 440 440 Ing. bur v Bouwnyv 129B 43% Int. Kunststof f Ind 43% Leidsche Wolspinn 151 154 Sikkens Lakfab '53 428 427 Ver. Touwfabrleken 170% 173 Wernlnk's Betonm 86% 86% Van Wyk Textiel 65 104 107GB

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7