Westduitse oliemaatschappijen gaan kolenmijnen helpende hand hieden KMaik in Werkloosheid liep in juli rayon Leiden iets terug Minder stookolie op de markt... Engelsen zetten schol uit bij zwerfflessen en Doggersbank uit Duitse Bocht .BH 97»te jaargang Vrijdag 8 augustus 1958 Tweede blad no. 29812 Russisch Orthodoxe Kerk overweegt aansluiting bij Wereldraad van Kerken Vertrouwen in gemeenschappelijk gesprek In hotel Des Pays Bas te Utrecht is gistermorgen het gesprek begonnen tus sen de vertegenwoordigers van het Mos- kouse patriarchaat van de Russisch Or thodoxe Kerk en een afvaardiging van de Wereldraad van Kerken. De orthodoxe kerk in Rusland heeft tot dusverre nog geen rechtstreekse bij drage geleverd aan het werk van de We reldraad van Kerken. Dit wordt ener zijds verklaard door de politieke situatie, anderzijds door het feit, dat de Russi sche kerk niet voldoende was gedocu menteerd en kennis uit de eerste hand ontbeerde omtrent de doeleinden en de leiders van de Wereldraad van Kerken in 1948, toen de raad in het leven werd geroepen. De ontmoeting die thans in Utrecht wordt gehouden, is het resultaat van de correspondentie tussen de Russische kerk en de Wereldraad van Kerken. Aanvankelijk zou een bespreking tussen de Wereldraad en het patriarchaat reeds begin vorig jaar tot stand zijn gekomen, doch de gebeurtenissen in Hongarije en Suez deden het patriarchaat om uitstel vragen. Bisschop Michael van Smolensk, die samen met de metropoliet Nikolaj, de Russische Orthodoxe Kerk op deze con ferentie vertegenwoordigt, heeft ver klaard, vertrouwen te hebben in dit ge meenschappelijk gesprek. Bisschop Michael deelde over een mo gelijke aansluiting van de Russische Or thodoxe Kerk bij de Wereldraad van Kerken mede, dat dit afhankelijk ge steld dient te worden van het gesprek, dat thans in Nederland wordt gehouden. „Het is de Wereldraad van Kerken ge weest", aldus de bisschop, „die de wens tot een gesprek heeft geuit. Wij hebben de uitnodiging aanvaard, omdat wij niets liever willen dan overal in de wereld van gedachten te wisselen met de broeders in Christus. In 1948 toen men van de zijde van de Wereldraad van Kerken ons uit nodigde lid te worden van deze raad, hebbben wij dit geweigerd op grond van theologische verschillen". Bisschop Michael noemde het nog te vroeg om een prognose te geven van de afloop van de conferentie met de We reldraad van Kerken. De mogelijkheid dat de Russisch Orthodoxe Kerk tot de raad toetreedt, acht hij evenwel niet uit gesloten. Sprekende over de vrede en de verhou ding tussen Oost en W~st. zei de bis schop, dat ook de RusnscTie Orthodoxe Kerk niets liever wil dt-n vrede op aar de, zoals Christus het bcj... id heeft. Gevraagd naar de mpeelukheden van godsdienstbeleving in Rusland, zei de bisschop, dat de gelovigen zonder enige invloed van de zijde der communistische partij en regering hun godsdienst kun nen uitoefenen. KERK ONAFHANKELIJK VAN REGERING Natuurlijk, aldus de bisschop kent men in Rusland het verschijnsel, dat de be langstelling voor de kerkdiensten groter is wanneer de wereldvrede bedreigd wordt. Hij betreurde het, dat in Westerse publikaties vaak de indruk wordt ge wekt, dat men in Rusland zijn gods dienstplichten niet in volle vrijheid kan uitoefenen. Niets is minder waar, aldus de bis schop, die er in dit verband op wees, dat een ieder die Rusland bezoekt, en dat zijn er volgens hem de laatste tijd velen, Zondagsschool Prediker BESTAAT 95 JAAR Ter gelegenheid van het feit, dat de Zondagsschool van de Stichting „Predi ker" thans 95 jaar bestaat, wordt as. zondagmiddag om 5 uur in het gebouw Prediker aan de Janvossensteeg een wijdingsdienst gehouden. De oud-voor zitter, ds. Joh. Sierat jr., zal in deze dienst voorgaan. In verband met dit lustrum gaan de kinderen van de zon dagsschool volgende week woensdag een dag uit. Aan de avond van die dag vindt de jaarvergadering plaats. De feestelijkheden worden donderdag be sloten met een ouderavond in het verenigingsgebouw. GLAZENWASSER LICHTTE TOONBANKLADE Een 42-jarige Leidse glazenwasser werd door de Haagse politierechter ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en vijfentwintig gulden boete of vyf dagen. Op 20 maart had verdachte te Rijnsburg in een café een greep in de toonbanklade gedaan toen de eigenaar even weg was. Deze man was er echter op verdacht geweest en had zijn vrouw gezegd goed op te letten. De verdachte betoogde nu, dat de man hem voor een paar gulden zou hebben afgezet en dat hy daarom zyn geld had willen terug nemen. De politierechter meende, dat verdachte in het café aan gokautoma ten te veel naar zyn zin had verloren. „Ik sta goed bekend", zei verdachte.. In de oorlog en kort daarna was hy echter al negenmaal veroordeeld. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Hendrlka Elisabeth Jacoba, dr. van H. J. A. Hilders en A. I. H. Leune, Sanneke Elisabeth Sara, dr van F. van der Zeeuw en M. C. J. Meerburg, Simon, zn van C. Francken en G. Hamersma, Jan Jerphaas, zn van J. J. Bolle en P. M. J. Oudshoorn. Angela Francina Maria, dr v. M P. Kortekaas en J. A. van Noort, Adria- nus, zn van A. C Carels en C. A. van Ha meren, Hendrik Franclscus Paulus, zn van H. Schouten en W. de Tombe, Franclscus Hyacinthus Maria, zn van A. J. Luiten en M. H. van der Zwaan, Maria Johanna Geertruud, dr van C. J. Sluijs en A. M. J. van der Bruggen, Cornelia Hendrlka Allda, dr. van H. Meeuwenoord en L. C. van der Slot. Gerry, dr van A. C. Klein Hesselink en J. C. van Leeuwen, Thelma, dr van A. J. de Langen en M. Kerkhof, Erik, zn van J A F. Kranenveld en N. van Roolj, Adriaan zn van A. Vredeveld en M. S. Houtman, Besta Maria Catharina Theodora, dr van P. j. Kortekaas en A. Need. GETROUV^D N. de Vriend en C. J. Hoogenboom, W. C. de Vreugd en C. Hartevelt, J. T. G. Velthuijzen en C P. E. Ouwerkerk. J. A. Arkeveld en T. Lancel, C. van Leeuwen en M van der Meij. J. J. de Wit en E. Straat hof. A. C. J. Lagas en C. van der Kaay, A. de Boer en M. Post, P. L. Schoonheim en M. A. Waterland. W. I. Wasslnk en F van den Berg. F L. Vernet en J. C. Meskers, W. T. Neuteboom en C. van Houten, F. de Wit en M. M. Holverda. OVERLEDEN C. van der Linden, 62 jaar. man, J de Ruijter, 59 jaar, man. J. van Tilburg, 63 jaar, man, J. Slagter. 71 Jaar, man. met eigen ogen kan zien, hoe de gelovi gen ter kerke gaan, hoe de kerk werkt en bloeit en hoe groot de aandacht is die men aan het theologische werk besteedt. De kerk, aldus de bisschop, is onafhan kelijk van de regering. Het gesprek dat gistermorgen in Utrecht gevoerd is tussen de vertegen woordigers van het patriarchaat van de Russisch Orthodoxe Kerk en een af vaardiging van de Wereldraad van Ker ken, heeft zich gekenmerkt door een grote openheid. Naar de metropoliet Nikolaj ons na af loop van de zitting mededeelde, is het gesprek bepaald niet formeel geweest. Over en weer heeft men thans zyn standpunt bepaald en is er reden goede hoop te hebben over de afloop van deze driedaagse conferentie. CHAUFFEUR WERD VRIJGESPROKEN Een 21-jarige Leidse chauffeur zou op 28 maart op een fiets in de Haarlem merstraat hebben gereden, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, samen met een vriend die ook te veel op had en die niet meer kon fietsen. Die vriend werd aangehouden en moest mee. Ver dachte trok hierop party voor zijn vriend en wilde hem meenemen. Er ontstond een volksoploopje, maar uit eindelijk nam de politie beide verdach ten mee. De verdachte stond nu echter alleen terecht voor het fietsen onder drank invloed. Een agent vertelde als getuige, dat hij niet kon vinden, dat verdachte erg onder de invloed was. Hij had hem niet zien rijden. „U zult er wel verbaasd over zyn, omdat U het zelf hebt toegegeven, maar er is geen enkele getuige, die uw ver klaring over het onder drankinvloed ryden bevestigt", zei de rechter en hij sprak de chauffeur vrij. Wijst eventueel van nog niet op verbetering conjunctuur In het rayon Leiden, waaronder de ge meenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude ressorteren, is de werkloos heid in de maand juli iets teruggelopen. Stonden eind juni bij het Gew. Arbeids bureau in totaal 712 personen als werk loos ingeschreven, eind juli waren dit er 646. Met dit cijfer neemt het rayon Lei den, in vergelijking met de provincie Zuid-Holland, waar het aantal werklo zen over deze periode steeg van 11462 tot 12096, een gunstige positie in. Ook t.o.v. het landelijk beeld: eind juni 73579 werklozen en eind juli 77302, stemt dit cyfer tot voldoening. Slechts in het rayon Leiden is de werkloosheid iets te ruggedrongen. Het overzicht van de werkloosheid in dit rayon geeft per beroep het volgende beeld: bouwvakarbeiders 131 (juni 1958), 104 (juli 1958); metaalarbeiders 72 (juni 1958), 65 (juli 1958); textielarbeiders 15 (juni 1958), 17 (juli 1958); land- en tuinbouwarbeiders 46 (juni 1958), 34 (juli 1958); transportarbeiders 30 (juni 1958), 24 (juli 1958); kantoorpersoneel 34 (juni 1958), 29 (juli 1958) en losse ar beiders 180 (juni 1958), 156 (juli 1958). Van het totale aantal ingeschreven mannelijke werklozen zijn er 130 werk zaam op objecten van aanvullende werk gelegenheid. Deze werken worden onder gelijke arbeidsvoorwaarden uitgevoerd, ook wat de lonen betreft, als voor het vrije bedrijf gelden. Het enige verschil is, dat zij beschikbaar blijven als arbeids reserve, d.w.z. dat zij ontslagen kunnen worden, zodra er werkgelegenheid voor hen is in het vrije bedrijf. De lichte daling van het werkloos heidscijfer is een normaal verschijnsel en een gevolg van de lichte schommelin gen, welke zich normaal in de zomer maanden plegen voor te doen. Zij duidt niet op een verbetering van de conjunc tuur. De daling heeft vnl. betrekking op de bouwvakarbeiders en de land- en tuin bouwarbeiders. De toestand in de metaalsector is vrij wel ongewijzigd en blijft min of meer la biel. Een gunstige uitzondering maken de zgn. Amerikaanse bedrijven, waarvan men mag aannemen dat zij nog tot ver dere uitbreiding van personeel zullen overgaan. De situatie in de textielindustrie is in zoverre iets gunstiger, dat vrijwel zonder uitzondering weer in volle weken wordt gewerkt. Het aanbod van als werkloos inge schreven vrouwen steeg van 102 tot 144. Het aantal openstaande aanvragen (336) overtreft verre het aanbod. De stijging van het aanbod is vnl. ontstaan doordat zich tijdens de vakanties veel meisjes hebben laten inschrijven, die de school tijd achter de rug hebben en nu een werkkring zoeken. Het is volgens de directeur van het GAB. de heer H. Hazelhoff, niet uitge sloten, dat het aantal werklozen in de Advertentie CASINO NOORDWIJK AAN ZEE Zaterdag 9 aug. dansavond van 91 uur. Muziek het groot Dixieland Orkest „THE STORK TOWN DIXIE KIDS". Zondagmiddag 10 augustus, 3 uur Modeshow (bij mooi weer tevens op het terras). Entree fl.25 pl. bel. CORRESPONDENTIE B. Z., te L. Leiden, Oud-Ade, Lei- muiden, Nieuwveen, Zevenhoven, Wil- nis, Loenersloot, 's-Graveland, Hil versum. AANBESTEDING VERFWERKEN In het stadhuis vond hedochtend de openbare aanbesteding plaats van voor de gemeente te verrichten verfwerken aan bruggen en het carbolineren van remmingswerken. In totaal waren vijf inschrijvingsformulieren binnengeko men, t.w. firma Mater, te Amsterdam, voor f. 13.250; J. A. Verwer, Leiden, f. 12.050; Ladan, Leiden, f. 12.000; J. G. Verlaat, Kamerik, f. 11.795 en Van der Kooy Lanser, Rotterdam, f. 9.995. WIELRIJDSTER WERD AANGEREDEN Toen gistermiddag omstreeks kwart voor één de 17-jarige wielrijdster I. S„ uit Zoeterwoude. de Hoge Rijndijk ter hoogte van perceel 106 wilde oversteken, nog juist voorlangs een naderende bestelauto, trachtte de bestuurder van laatstgenoemd voertuig door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Het gevolg was evenwel, dat de wagen begon te slippen, een kleine slag om maakte en de wielrijdster van achteren aanreed. Met een vleeswond aan het linker onderbeen en een lichte hersen schudding werd het meisje naar net Academisch Ziekenhuis overgebracht. Mr. dr. W. Hugenholtz ERELID KON. BELGISCHE VERENIGING DIERENBESCHERMING De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Dierenbescherming, onze stadgenoot mr. dr. W Hugenholtz, is benoemd tot erelid van de Kon. Bel gische Vereniging voor Dierenbescher ming te Antwerpen. Deze onderscheiding is hem verleend in verband met het op bouwende werk, dat hy verricht heeft op het gebied van de internationale die renbescherming. metaalsector in de komende weken iets zal toenemen. Een metaalbedrijf in de omgeving van Leiden zal n.l. binnenkort naar Amersfoort worden overgeplaatst. In dit bedrijf werken in totaal circa 80 man, waarvan plm. de helft in het rayon Leiden woonachtig is. T.a.v. het stukadoorsconflict deelde de heer Hazelhoff ons mede, dat aan werk nemers, die niet wensen te werken onder de voorwaarden van de nieuwe CAO geen ontslagvergunning zal worden ver strekt. Biervliet viert feest: Onthulling gedenkteken Willem Beukelszoon Op vrydag 5 september zal te Biervliet het gedenkteken onthuld worden voor Willem Beukelszoon, die in de 14e eeuw het haringkaken uitvond. Volgens zijn methode gaat men nog steeds by de ha ringvangst en de conservering daarvan tewerk. Het gedenktewen, waarvoor gelden by- een werden gebracht uit visserijkringen, terwijl ook ryk, provincie en diverse ge meentebesturen van visserijsteden bij droegen, zal in brons worden uitgevoerd. Het is vervaardigd door de beeldhouwer Philip ten Klooster uit Veere en zal 1.70 meter hoog worden. Het komt op een stenen voetstuk van een meter op het Marktplein te Biervliet te staan, de stad, waarin Willem Beu kelszoon geleefd heeft. Het beeld stelt voor een hedendaagse haringvisser, die het bekende kaakmesje in de rechter hand heeft en een haring in de linker hand. Het beeld zal onthuld worden door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waarna een historische optocht door Biervliet zal trekken, waaraan ruim 200 personen zul len deelnemen. Het slot van de haringfeesten rond de onthulling van dit monument zal een wedstrijd in het haringkaken zyn, waar aan naar alle waarschijnlijkheid vissers uit Vlaardingen, Katwijk, Scheveningen, IJmuiden en Breskens zullen deelnemen. Van het comité tot inzameling der be nodigde gelden is Prins Bernhard voor zitter. Vertegenwoordigers van de Rus- sisch Orthodoxe Kerk vertoeven op het ogenblik in ons land voor be sprekingen met een delegatie van de Wereldraad van Kerken. Op de foto de beide delegaties met de tol ken. Aan de tafel links van voor naar achter: metropoliet James van Melita. de tolk dr. John Lawrence, dr. Franklin Fry. voorzitter van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken en dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de raad. Aan de andere zijde van de tafel van achter naar voor: dr. Buevsky van de Moskouse delega tie. metropoliet Nikolay van Kroe- titsky en Colomna. de tolk Alexeief en de aartsbisschop van Smolensk. Nederlaag voor minister Erhard (Van onze correspondent te Bonn) Overleg te Bonn tussen de grote in West-Duitsland werkende olie maatschappijen, de werkgevers en de werknemers der kolenmijnen en het ministerie van Economische Zaken leidde er gisteren toe, dat de oliemaatschappijen de mijnen de helpende hand toestaken. Zij zullen de invoer van buitenlandse en de produktie van binnenlandse stook olie voor particulieren en industrie verminderen en bij de bouw van nieuwe raffinaderijen rekening houden met de mijnen. Men hoopt dat daardoor de afzet van de 8.5 miljoen ton grote onverkochte kolenvoor- raad bij de mijnen gewaarborgd zal worden. V er bazingwekkentl Het verbazingwekkende van deze toe zegging van de oliemaatschappijen schuilt in twee zaken: 1. van de zyde van de oliemaatschap pijen was vlak voor de onderhandelin gen van gisteren nog verklaard, dat het juist de mijnindustrie in het Roergebied was, die de gehele energiemarkt van West-Duitsland in de war had geschopt. Grote kolenhandelmaatschappijen had den de laatste jaren namelijk enorme hoeveelheden stookolie geïmporteerd en daardoor de prijs hiervan naar beneden gejaagd, waardoor er een grote vraag naar dit produkt ontstond. Het zijn deze kolenhandelmaatschappijen, die thans voor wat zware stookolie betreft de Westduitse markt voor tien procent en voor wat de lichtere soorten aangaat de Advertentie Schol overgebracht Deense kotters, door Engelsen gecharterd, brengen jonge schol uit de Duitse bocht, dus ook uit het gebied benoorden de Wadden-eilanden, naar de Doggers- bank. De schol wordt daar weer in zee uitgezet en vindt er veel betere levens omstandigheden dan in de Duitse bocht. Het gevolg is, dat de schol er veel sneller groeit en dus economisch sneller aan waarde wint. De waardevermeerde ring kan na een aantal maanden al f150.— tot f200.— per duizend exemplaren belopen. Het vorig jaar is hiermee een weten schappelijke proef genomen. Onderzoe kingsvaartuigen vingen schol in de Duitse Bocht, merkten deze en zetten ze weer uit by de Doggersbank. In een periode van 10 maanden werd ongeveer 30 procent van de gemerkte vis terug gemeld. Dit is een zeer groot percen tage. Dit jaar hebben de Engelsen het onderzoek voortgezet, nu op economische basis, zy het nog op kleine schaal. Zy hebben daarvoor de medewerking inge roepen van een aantal Deense kotters, uitgerust met een bun. Daarin wordt de schol, per bun ongeveer 20.000 exempla ren, gemakkelijk levend gehouden. De schol wordt met de snurrevaad gevan gen en loopt daarbij zo goed als geen enkele beschadiging op. De school trekt niet zelf naar Doggersbank omdat deze dan ondiep water moet passeren. SNELLE GROEI De schol groeit in de omgeving van de Doggersbank aanzienlijk sneller dan in de Duitse Bocht. De vissen van on geveer 4 jaar groeien in de Duitse Bocht ongeveer 2Vi centimeter per jaar. Rond de Doggersbank is de groei echter 5 tot 7% centimeter in een jaar. Inte ressant is hierbij te vermelden, dat de gedwongen „emigratie" van de schol door Engeland wordt gefinancierd, maar ook de Denen profiteren hiervan mee. By de Doggersbank vissen namelijk zo wel Engelse als Deense kotters op schol. De Nederlandse visserij op schol is er (nog) van geen betekenis. Het transplanteren van schol is niet nieuw. De Denen doen het al van vóór 1930. Zij brengen daarbij jonge schol van de Noordzeekust met auto's over land naar de Oostzee, waar de schol weer uitgezet wordt. Vooral in de eerste tyd heeft dit zeer goede resul taten opgeleverd. Thans zijn de suc cessen niet meer zo groot. Het nieuwe van de door de Engelsen uitgevoerde transplantatie is, dat deze plaats vindt in dezelfde zee. FLESSEN UITGEZET Van belang is in dit verband te weten of de scholtrek een bepaalde oorzaak heeft. Wordt deze veroorzaakt door gety en stroom of zoekt de schol de beste voedselplaatsen op. Om te kunnen na gaan of de schol zich door getij en stro ming laat meevoeren hebben de Engel sen bij de Doggersbank een aantal fles sen in zee uitgezet. Deze flessen zyn zodanig verzwaard, dat ze juist boven de zeebodem blijven zweven. TERUGGEVONDEN Verschillende van de zweef-flessen, die dus met de stroom meetrekken, zijn al door de vissers in hun netten teruggevonden. Ook Nederlandse vis sers hebben dergelijke vondsten ge daan. Meer dan 30 flessen zyn reeds bij het Centraal Visserijlaboratorium te IJmuiden ingeleverd. De flessen waren gevist in het zuide lijk deel van de Noordzee, enige vlak voor de kust bij IJmuiden. Vooral voor deze laatsten toonden de Engelse biolo gen grote belangstelling. Uit het terug vinden van de gelijktijdig gemerkte schol zal moeten blijken in hoeverre er verband bestaat tussen de trek van de flessen en die van de schol. markt voor veertig procent beheersen. Het waren tenslotte ook al weer kolen handelmaatschappijen, die contracten hadden afgesloten voor de invoer van goedkope Amerikaanse steenkool, die in West-Duitsland enorm sterk concur reert bij de eigen steenkool wegens de relatief lage prijs. 2. Door het olie-steenkoolakkoord van gisteren te Bonn wordt een druk op de verbruikers uitgeoefend. Immers, ten einde te voorkomen dat er in het Roer gebied mijnen zullen worden gesloten en arbeiders zullen moeten worden ontsla gen, wordt de consument thans voor het feit gezet, dat het aanbod van stookolie kleiner zal worden, dat hierdoor de prijs zal stijgen en dat hij, zo hoopt men, terug zal moeten vallen op de West duitse Roerkolen, die op hetzelfde oude pryspeil zullen worden gehandhaafd. Deze gang van zaken lijkt bepaald niet in overeenstemming met de vrije markt economie van de minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard. Politieke overwegingen? Achter dit akkoord staat o.m. het politieke feit, dat de CDU-zege in de deelstaat Noordrijn-Westfalen het niet gedoogt, dat er, juist nu het socialisti sche bewind door een pro-Adenauer- regime is afgelast, mijnwerkers op straat zullen worden gezet, omdat er mijnen zouden moeten worden gesloten wegens de grote voorraden kolen. Reeds het woensdag jongstleden gevoerde overleg te Bonn tussen myndirecties en vakbon den en bondskanselier Adenauer wees erop, dat het kolenfront, dat dreigde met een onverkoopbare voorraad van 10 miljoen ton in de komende maanden, dus met sluiting van mijnen en sociale onrust, niet afgescheept zou worden. Blijkbaar heeft men minister Erhard, die het vorig jaar de kolenmijndirecties de oorlog verklaarde toen deze tot prijs verhogingen tegen zijn advies overgin gen, thans weten over te halen ditmaal van zijn principes af te stappen. Men kan de gisteren genomen besluiten dan ook rustig beschouwen als een soort Advertentie AMERIK. WETENSCHAPPELIJKE BALLON ONTPLOFT Een ballon van de Amerikaanse lucht macht met een aap, knikkers, goudvis sen en vliegen in de gondel, is donder dag op een hoogte van 18.000 meter uit elkaar gesprongen. Geleerden hoopten, dat de ballon tot 40.000 meter zou stij gen en dat zij bij terugkeer van de gon del op aarde de gevolgen van kosmi sche straling op de dieren zouden kun nen vaststellen. De ballon was opgela ten in een ijzermijn nabij Crosbv in Minnesota. De aap was bekleed met voor stra ling gevoelige platen, waarmee de kracht van de straling gemeten kon worden en die bovendien het lichaam bescherming boden. De Amerikaanse luchtmacht is van plan volgende week een man met een ballon naar grote hoogte te laten stij gen om gegevens te verzamelen voor een bemande kunstmaan. De aap is later gezond en wel terug gevonden op een drassig stuk grond bij een boerderij. nederlaag voor de by dit overleg niet aanwezige Erhard, die juist de onwillig heid der myndirecties op het stuk der prijzen het vorige jaar bestreed met een verlichte invoer van Amerikaanse kolen en met de eis om meer stookolie te pro duceren en te importeren. Thans wordt dit tweede punt dus weer gekortwiekt dank zij bemiddeling van bondskanselier Adenauer, diens politieke vriend de nieuwe Noordrijn-Westfaalse minister president Meyers en Erhards eigen ministerie. Rationalisering Nu voorlopig de kolenmijnen enig respijt wordt gegeven kan in het Roer gebied ernstig worden nagedacht over maatregelen om een herhaling van de vorming van de reusachtige ongewenste voorraden kolen te voorkomen. Daarbij wordt allereerst gedacht aan het door elkaar heen spelen van de handel in Duitse en Amerikaanse kolen en in stookolie door kolenhandelmaatschap pijen, die zelf de chaotische toestand van thans hebben geschapen. Voorts aan een modernisering van de kolenverkoop- politiek, aan een rationalisering van de mijnen en dus een sluiting van niet- renderende bedrijven onder uitsluiting van nationale en onder overweging van Europese motieven, en tenslotte aan een afstemming van de prijs op de vraag. In feite betekent het Bonner akkoord van gisteren, dat West-Duitsland uit politieke, sociale, binnenlandse overwe gingen een stap terug doet. Men gaat op het punt der algemene energiever zorging van de industrie over tot een bevoordeling van de duurdere energie bron, in dit geval Roersteenkool. Dit houdt een druk in op de industrie, waarvan men te Bonn kennelijk aan neemt, dat zy op het ogenblik wel een stootje kan verdragen, in elk geval meer dan de kolenmijnen waarmee de rege ring te Bonn en die van de pas weer onder CDU-leiding staande deelstaat Noordryn-Westfalen thans het meeste op hebben. Wanneer men de derde Russische kunstmaan ziet Volgens mededelingen van de Ster renwacht te Utrecht zal de vuurpijl van avond te zien zijn om 21.47 uur MET in het noordoosten op een hoogte van 36 graden, gaande van noord naar oost en om 23.31 uur in het zuidwesten op een hoogte van 70 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan is te zien om 22.50 uur in het noordoosten, op een hoogte van 50 graden, gaande van noord naar oost. Morgen is de vuurpijl te zien om 21.39 uur in het noordoosten op 40 graden hoogte, gaande van noord naar oost en om 23.24 uur in het zuidwesten op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan is dan te zien om 21.31 uur in het noordoosten op een hoogte van 30 graden, gaande van noord naar oost, om 23.18 uur gaat hij door het zenith in de richting noord west naar zuidoost. Zondag is de vuurpijl te zien om 23.16 uur in het zuidwesten gaande van west naar zuid, op een hoogte van 50 graden en de kunstmaan om 22.00 uur precies in het noordoosten op 40 graden hoocte, gaande van noord naar oost en om 23.48 uur in het zuidwesten op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand juli zyn de volgende voorwerpen gevondendictaatschrift, bril, tennisbroekje, voeringstof, wol vest. sjaal, bankbiljetten, muntbiljetten, re genpijpen, portemonnaie. plunjezak, scheermes, kinderschoentjes, heren schoenen, vlag, boek. herenarmbandhor loge, girobiljetten, speelgoedauto, trans formator. broche, duimstok, paraplu, tekenhaak, zwembroek, handdoek, akte tas, autostep, driewielig kinderfietsje, rozenkrans, herenregenjas, vulpen, rij wieltas. notitieboekje (inh. gelsbedrag), damestas, damesportefeuille, jongens winterjas, kinderjack. vlaggenstok, ken tekenplaat. dameshoed, zonnebril, kistje inh. gewichtjes, regencape, kinderregen jas, pakje dameskleding, gouden ring, couponstof, kunstgebit, vloerkleedjes, regenkapje, motorpet, laarzen, legertas, etui inh. foto's. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen Nieuwsteeg 8, ingang poort» op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3