groot vuurwerk Laatste nieuws Vier raadsleden in Oegstgeest namen op vergadering afscheid Spoedige oplossing voor de visserij in IJslandse wateren DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 Vele woorden van dank en waardering In de gisteren gehouden voltallige raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff heeft het afscheid plaats gevonden van vier leden, die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren. Aan het slot der ver gadering heeft de voorzitter zich tot elk der aftredende leden gericht met een persoonlijk woord van dank en waarde ring. By de ingekomen stukken was een ver zoek van de speeltuinvereniging Oegst geest om er bij de directie van de NZHVM op aan te dringen, dat de bus sen niet meer door de Prinses Marijke- laan rijden. In verband met dit verzoek en het feit dat het bejaardencentrum zijn voltooiing nadert mag wellicht wor den verwacht, dat een andere route vast gesteld zal worden. Besloten werd de strook grond by per ceel Wyttenbachweg 53 over te nemen ten einde aan de zuidzijde van de Schoutenburgstraat het trottoir te kun nen doortrekken. Tegen aankoop van de door de NZHVM aangeboden grond had niemand bezwaar. Een gedeelte van de Haarlemmerstraatweg nl. vanaf de Post- brug tot aan het MEB zal worden her straat. De kosten worden begroot op f. 6000. VERBETERD TERREIN De voetbalverenigingen SCO en UDO gaan volgend seizoen spelen op een ver beterd terrein. Voor de noodzakelijke herstellingen werd een krediet van f. 2000 beschikbaar gesteld. De huurprijs door de verenigingen te betalen wordt van f. 650 op f. 850 gebracht. De dading inzake het vaarrecht door de sloot die bij de uitvoering van het Floroplan zal moeten worden gedempt en waarover wij reeds mededeling deden is aanvaard. Elk der betrokken eigenaren zal f. 750 ontvangen. De wyziging van de bezoldi ging van het gemeentepersoneel werd aangenomen, evenals het voorstel tot aankoop van een nieuwe auto ten behoe ve van de Rijkspolitie, alhier. De commissie voor Maatschappelijke zorg kreeg voor 1958 toegewezen f. 70.000 doch komt daaraan te kort en vraagt er f. 17.700 bij. Op een gestelde vraag door de heer Van Nieuwkoop of verwacht mag worden dat dit meerdere toereikend zal zijn voor de rest van het jaar, meen de de wethouder, de heer J. den Ouden met enige voorzichtigheid overigens, wel bevestigend te kunnen antwoorden. De gemeenterekening en de rekening van het grondbedrijf 1957 zullen worden onderzocht door een commissie be staande uit mevr. P. H. Smits-Witvliet en de heren G. Blansjaar, K. Veen en N. van Weizen. Bij de berekening van de bedragen van de vergoeding voor onderhoud enz. van de kleuterscholen en de vergoeding per kleuter meende de heer N. van Weizen te moeten wijzen op een groot verschil per leerling speciaal t.a.v. de Gevers- Deutz-kleuterschool en de kleuterschool aan de Hoge Morsweg. Een verschil van circa f. 25 per leerling achtte hij te groot. De raad maakte gebruik van de bevoegd heid tot het verlenen van een tegemoet koming aan de leidsters van de open bare kleuterscholen in de door hen te maken noodzakelijke kosten, voortvloei end uit een verandering van standplaats. Na enige onderwijszaken te hebben be handeld werd het voorstel aanvaard be treffende de door ons gepubliceerde op lossing inzake het openbaar kleuteron derwijs. Wel had mevr. Smits-Witvliet ernstige bezwaren dat door deze oplos sing het lokaal voor handenarbeid werd prijsgegeven. Zij drong dan ook aan op het zoeken naar een oplossing, die dit onderwijs toch weer mogelijk zou maken, hetgeen haar door de voorzitter werd toegezegd. De heer P. v. Nieuwkoop sprak zijn waardering uit aan het adres van de hoofden van scholen, die aan het bereikte resultaat zo loyaal hebben mee gewerkt. Bij de rondvraag informeerde de heer J. S. v. Mameren naar de stand van za ken betreffende de verbetering van de Wyttenbachweg. Het antwoord op die vraag komt in de volgende vergadering. De heer K. Veen vroeg de aandacht van het parkeren van auto's in lanen en straten die te smal zijn om aan beide zijden te parkeren. Hierover zal overleg worden gepleegd met de politie. Hierna volgde het afscheid. AFSCHEID De burgemeester zeide in ztfn toe spraak tot de scheidende raadsleden om. dat de heer Oosterom in de raads vergaderingen steeds een byzondere plaats heeft ingenomen. Gedurende de bijna 13 jaren, die u in dit college zit ting had. was u steeds het oudste lid en was u het die het woord voerde als na mens de raad gesproken moest worden. Terecht stond u hier en ver buiten deze kring dan ook bekend als de „nes tor" van de raad. Een aanduiding die zeker in uw geval een stille hulde en dankbare waardering inhield, aldus spreker. Vervolgens richtte de burgemeester een woord tot mr. Valentgoed. Met grote belangstelling hebben wij allen uw woorden beluisterd. Als scherpzinnig wetenschapsmens, als zeer bekwaam MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 5609, augurken 1472 pronkbonen 4147, snijbonen 4065, stambonen 3146, tuinbonep 12, rode kool 810, spitskool 1011, postelein 7 22, rabarber 13, Bplnazle 1116, tomaten A 30—53. B 50—52, C 26—39, C 26—39, CC 20, waspeen 612, per 100 stuks me loenen 9499, perziken 729, pruimen 10 30, komkommers A 14, B 8, C 4, sla A 240350, per 100 bos: bospeen 1722, pe terselie 150240, selderie 270460. BARNEVELD, 7 augustus. Coöp. Ve- tuwse Eierveillng Barneveld-Ede. Week- aanvoer ongeveer 900.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 43/47 gram f7.10 f 7.65, eieren van 47/50 gram f 8.04 f 8,86, eieren van 50/55 gram f 9.33 f 11.98, eieren van 55/60 gram f 12.45 f 14.30, eieren 60/65 gram f 14.62 f 15.40, eieren van 65/70 gram f 15.52 tot f 16,22, alles per 100 stuks. Eierveillng SJ3.E.: aanvoer 687.388 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 45/50 gr. ^7.19 tot f8.70, eieren van 50/55 gram 9.31 tot f 12.01, eieren van 55/60 gram f 12.50 tot f 14.29, eieren van 60/65 gram f 14.28 tot f 15.42, eieren van 65/69 gram f 15.41 tot f 15.85, eendeëleren van 52/66 gram f6.50 tot f8.14, eendeëleren van 66/ 75 gram f8.52 tot f 11.41, alles per 100 st. Eiermarkt: aanvoer 1.800.000 stuks. Handel grote eieren redelijk, kleine kalm. Prijzen kippëieren f 15.tot f 15.50. alge mene prijs f15 25 per 100 stuks, kiloprijs f 2,46, basis 62 gram, henneëleren 42/56 gr f7.— tot f 13.25, kiloprijs f 1.68 tot f2.36 Plulmveemarkt: aanvoer pl.m 53 000 st r-ijzen slachtkippen f 1.80 tot f 1.90 per Kilo, slachtkuikens f 1.80 tot f 2.per kg. tondel redelijk. GOUDA, 7 augustus. Kaasmarkt. Aangevoerd 180 partyen. Notering per kg: f 1.94 tot f2.01, 2e kW. f 1.84 jurist maar ook als iemand die het praktische leven door en door kent, hebt u in de 12 jaren van uw raadslidmaat schap een zodanig stempel gezet op de arbeid van het gemeentebestuur, dat dit een blyvende fraaie en gave indruk zal achterlaten. Wat de heer Van Kerkhoff betreft deze is al raadslid vanaf september 1949 toen ik u hier in april 1950 leerde ken nen. Ik heb respect gekregen niet alleen voor uw gave „menselyke" eigenschap pen, maar bovenal voor de bewonderens waardige diepte en hoogte die u zélve in uw leven bereikt hebt, aldus spreker. Tenslotte volgde een woord van af scheid tot de heer Van Mameren. Dit is de tweede maal dat ik als raadsvoor zitter afscheid moet nemen van u. Eerst in augustus 1953 en thans opnieuw, na dat u van 23 oktober 1957 weer in deze kring was teruggekeerd. De woorden die ik in 1953 tot u ten afscheid sprak, ze gelden ook thans nog. Weer hebben we u leren kennen als man van de praktijk met eigenschappen die we in het bestuurs- en organisatieleven maar node missen kunnen, zo besloot de bur gemeester. Elk der toegesproken leden beant woordde het door de voorzitter gespro kene. DANKWOORD De heer E. Oosterom zei met gemeng de gevoelens afscheid te nemen van een arbeid, waartoe hij zich aangetrokken voelt. Hij dankte voor de wijze waarop de voorzitter hem steeds was tegemoet getreden en de raadsleden voor de pret tige samenwerking. Ook de heer mr. J. H. Valentgoed had waardering voor de leiding door de voorzitter en verklaarde steeds bijzonder geïnteresseerd te zijn geweest in het werk der commissies. Hij wenste de nieuwe raad t.a.v. de zeer moeilijke zaken die t.z.t. aan de orde komen meer moed dan wijsheid toe. Hij verlaat Oegstgeest met prettige herin neringen. De heer Van Kerkhoff merkte op zakelijk veel te hebben geleerd. Hy had wel tegenstanders doch geen vijanden gehad. Hij besloot zijn toespraak met de opmerking, dat hy als „gemeen soldaat" zijn plaats afstaat aan een generaal. (Zyn opvolger in de nieuwe raad is n.l. de brigade-generaal Steenmetzer) Ook de heer Van Mameren verklaarde de raadzaal met goede herinneringen te verlaten. HEDENAVOND 10 uur te Katwijk aan Zee V.V.V. Katwijk/Zee. OEGSTGEEST UITZENDING VAN DESKUNDIGE De heer Jp. van der Plas, alhier, is door de Geophysical Prospecting Com pany uitgezonden naar Brazilië, waar hij als geologisch-geofysisch assistent verbonden wordt aan de plaatselijke directie. De heer Van der Plas, die sinds 1956 in dienst van dezelfde maatschappij in Afrika werkzaam is geweest, is onge veer 1 augustus naar Brazilië vertrok ken. De duur van de uitzending is ge steld op twee jaar. VOORSCHOTEN Begrafenis kolonel Beets Onder grote belangstelling werd gis termiddag het stoffelijk overschot van wylen kolonel b.d. T. Beets ter aarde besteld. Het was een sobere plechtigheid. De met de driekleur bedekte baar werd voorafgegaan door een ridder M.W.O., die de onderscheidingstekenen van de overledene op een kussen droeg. Uitgezonderd een korte dankbetuiging door een zoon van kolonel Beets voor de ondervonden belangstelling, werd aan het graf niet gesproken. Aanwezig waren onder meer burge meester Van der Hoeven; namens de Kon. Vereniging Officieren M.W.O. generaal-majoor b.d. KNIL P. Schotten, kolonel P. J. Six, luit.-kol. W. C. v. d. Berg, KNIL. Namens het kapittel Mili taire Willemsorde lt.-generaal H. Scha per, kolonel b.d. KNIL M. Vooren, namens de Kon. Bond Ridder M.W.O. de heer J. Clasener, de Garnizoenscom mandant van Den Haag de kolonel G. J. Wulf horst en verder de majoor van de Generale-Staf Koch en lt.-generaal KNIL b.d. W. Schilling. Kol. Beets verdiende de Militaire Willems-Orde, 4e klasse, by een gevecht op 10 mei 1940 by Wateringen. Een groep zwaar bewapende Duitse parachu tisten werd door de sterk onderbezette groep van de overste Beets verslagen. Door zyn persooniyk ingrypen en held haftig voorbeeld wist hy zyn groep te inspireren. De onderscheiding viel hem in 1946 ten deel. Een jaar later volgde zyn benoeming tot de titulaire rang van kolonel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan H. B., zn van J. Koopman en J. J. Blok, Robert, zn van D. J. Huls pas en A. H. Mars, Annelore Y., dr van S. Boendermaker en A. B. Dykstra, Onno, A., zn van A. van der Zalm en B. Kuiper. Ondertrouwd: J. Visser en I. A. S. Zulj- derduln. Getrouwd: W. J. J. van Leeuwen, 27 Jr en P. E. Th. Knappers, 27 Jaar. Overleden: T. Beets, 77 Jaar, echtgenoot van M. E. Mullemelster. AANBESTEDING Gisteren heeft de aanbesteding plaats plaats gehad van de bouw van 3 lokalen aan de dhr. Ulo-school. Ingeschreven werd door: Firma D. P. IJperlaan, Voor schoten f. 117.300; J. Hilgerman Lin- sohoten f. 108.800; W. Jansen. Voorscho ten 98.300; M. v. d. Bent en Zn. Wasse naar 97.300; L. van Noort, Benthuizen f. 95.070; W. Hennipman, Leiderdorp f. 91.800; N. V. Ravesloot, Hoofddorp f. 91.200. De straatcollecte voor de St. Lauren- tius Harmonie heeft opgebracht f. 421,03. Jaarvergadering S.V.L.V. Onder voorzitterschap van de heer L. J. van Aken werd in het verenigingsge bouw aan de Leidse weg de jaarverga dering van SVLV gehouden. De heer Van Aken begon met een wel komstwoord en memoreerde een paar hoogtepunten uit het afgelopen jaar. Daar was eerst de ingebruikneming van het nieuwe kleedgebouw waarby spr. nog eens openlijk dank wild brengen aan het gemeentebestuur voor zyn grote aan deel by de totstandkoming van dit ge bouw Vervolgens was daar de instal latie 'van de nieuwe geestelijk adviseur pater van Aarnhem. Pater Van Aarn- hem zelf hield eveneens een korte toe spraak. De heer J. M. Janssen, secreta ris, gaf het jaarverslag. De degradatie van SVLV naar de LVB is een feit. Vooral voor de welkers in SVLV was dit een grote ontgoocheling, maar SVLV is wel geslagen maar niet verslagen. Fier en trots wordt verder gegaan. Het derde elftal werd kampioen en zo waren er nog wel enkele successen. Het aantal le den bedraagt momenteel 238 waarvan 117 senioren, 25 junioren 61 aspiranten en 35 pupillen. Het aantal donateurs be- daagt 163. Het eerste elftal zal een vaste leider krygen en besloten werd hiervoor aan te stellen de heer M. Jansen. De heer De Weger werd opgedragen enkele proeftrainingen te geven, terwijl de heer Brussen meer zyn aandacht zal gaan wyden aan de training van de jeugd. In een uitvoerig financieel verslag van de penningmeester, de heer H. Vogelen zang, bleek wel dat er in het afgelopen jaar heel wat 'geld door de vereniging ge- en verbruikt is maar dat na dit alles toch nog een batig saldo van f. 418,01 aanwezig is. De nieuwe begro ting, die is opgezet op een basis van ongeveer f. 5000,inkomsten en uit gaven, werd goedgekeurd. De heer Lar- denoye bracht verslag uit namens de jeugdcommissieTot leden van de kas- commissie werden benoemd de heren G Klaassen, N. Stierum en A. v. d. Pëet. By de bestuursverkiezingen werden gekozen de heer L. J. van Aken, die her kiesbaar was en als nieuw bestuurslid de heer M. Jansen. De heer P. van Bo- hemen. die niet werd herkozen, werd door de voorzitter hartelijk bedankt voor het vele werk dat hij al sinds 27 jaar voor SVLV gedaan heeft. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer L. J. van Aken herkozen als voorzitter. Bij de verkiezing van de leden van de elftalcommissie werden herkozen de heren L. W. Keijber, S. Mourits, Th. Sliuiijs en C. v. d. Valk De heer van de Valk zal niet meer ais voorzitter van de commissie optreden, maar volgens de nieuwe reglementen zal een bestuurslid als voorzitter worden toegevoegd. Bij de rondvraag bracht de heer P. Karremans de dank van alle jeugdleiders over aan de heer Lardenoye, de hoofd jeugdleider, die deze functie gaat neerleggen. De nieiuwe hoofdleider, de heer J. Lamlboo, wenste hy alle succes. Cees Laseur vermoedelijk vandaag naar Den Haag (Van onze Par ij se correspondent) Er ls alle kans op, dat Cees Laseur reeds vanavond in het ziekenhuis »an het Westeinde in Den Haag zal zyn op genomen. Het radiologisch onderzoek van gisteren is uiterst bevredigend uit gevallen. zodat dr. Paraf vanochtend toestemming tot ontslag uit het Par ij se ziekenhuis en tot vervoer door de lucht naar Nederland heeft willen geven. Waar de K.L.M. alle medewerking had toegezegd, zal Laseur waarschynlyk reeds vanavond kunnen worden ver voerd. Het ligt in de bedoeling dat zyn dochter met hem mee zal vliegen en dat mevrouw Laseur per auto naar Ne derland zal terugkeren. Inbraken in Den Haag (Van onze Haagse redactie) In een restaurant aan de Badhuis weg te Scheveningen is gisteravond laat een inbraak of insluiping gepleegd, waarbij f. 4.200.werd gestolen. De onbekende indringer vond in de lade van een schrijfbureau een bedrag van f.700.alsmede de sleutel van de brandkast, waarin zich f. 3.500.be vond. Aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag werd in de nacht van dins dag op woensdag ingebroken door via een bovenlicht aan de achterzyde een keukenraam te openen. Hier werd uit de kassa f.375.— ontvreemd. Indonesische Marine beschoot concentraties opstandelingen Blijkens een communiqué van het Marine-hoofdkwartier in Djakarta heb ben eenheden van de Indonesische Ma rine opstandelingenconcentraties in de omgeving van de plaatsjes Adinoro en Bukok, in het gebied van Gorontalo in Noord-Celebes, onder vuur genomen. Hieraan werd toegevoegd, dat de ope raties met succes verliepen. De betrokken eenheden waren de korvetten „Pati Umus" en Tenggiri". Het eerstgenoemde schip kwam kort geleden uit Italië in de Indonesische wateren aan. Het werd op de Ansaldo- werven, in Livorno voor Indonesië ge bouwd. WARMOND P.V. WARMOND De Warmondse Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf St.-Ghislain-Hornu, afstand 201 km. De vogels werden in vryhedd gesteld om 7.50 uur, met een zuid-zuidwestenwind. In concours wa ren 112 duiven. De eerste prijsduif be reikte haar hok om 10.36.49 uur; de laatste om 10.53.40 uur. De uitslagen luiden: P. Vogelenzang 1, 3, 8; J. de Weerd 2, 4; J. Diemei 5. 7; Joh. Oom- sen 6; A. de Vroomen 9; H. Kortekaas 10 WASSENAAR Jeugd genoot van feest Kinderen laten zich niet by herhaling noden als er een pretje valt te beleven en een prijs te behalen, zoals gistermor gen op het feestterrein aan de Berkhei- straat door de Wassenaarse jeugd dui- delyk werd gedemonstreerd. En de be stuursleden van de Oranjevereniging stonden gereed om ze te ontvangen, ook de politiemannen, die nu al enige ja ren het leerzame verkeersspel leiden. De uitslagen waren voor wat de hoofdprijzen aangaat als volgt: race voor steps jongens en meisjes: 1. Frank de Kousemaeker, 2. Lina v. Leeu wen, 3. Maria Remmerswaal; ringsteken op fietsen meisjes en jongens, 12 tot 15 jaar: 1. Kees l'Ami, 2. Adrie Groenewe- gen, 3. Jan Keemink; zaklopen jongens, 8 en 9 jaar: 1. Jan Verhart, 2. Harry Vo gels, 3. Adrie Beyersbergen; bekerrace meisjes 8 en 9 jaar: 1. Ineke Goor, 2. Maria van Rooijen, 3. Mieke Schroder; naald en draadrace meisjes 10 en 11 j.: 1. Hanny Lodewyks, 2. Sonja Lausberg, 3. Mimi Dompeling; stoelendans meis jes 12 en 13 jaar: 1. Joke Remmerswaal, 2. Els Looyestyn, 3. Anneke Looyestyn; verkeersspel jongens en meisjes, 10 tot en met 11 jaar: 1. Jan Winnubst, 2. Wim Tuit, 3. Jos Beyert; verkeersspel jongens en meisjes 12 en 13 jaar: 1. Albert Fi scher, 2. Aat Visser, 3. Siebrand Orie; goalschieten jongens 13 en 14 jaar: 1. Josef Wolters, 2. Martin v. Deursen, 3. Henk v. Kuyen. Spaak werkt aan compromis-voorstel le kwaliteit tot f 1.93, extra f2, goed. tot f 2.38. Handel (Van onze correspondent te Brussel) In kringen van het Departement van Buitenlandse Zaken te Brussel verklaar de men gisteren dat het thans waar schynlyk mag worden geacht dat er spoedig een oplossing zal worden ge vonden voor het vraagstuk van de vis serij in de IJslandse wateren. Men weet dat de regering van IJsland eigenmachtig de beslissing nam om haar territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden, een maatregel die door alle Noordzeesta ten en door Canada wordit bestreden. De kwestie kan echter moei- lyk door bilaterale overeenkomsten wor den geregeld, en zo kwam men op het idee om te Parys in het kader van het Atlantisch Pact een speciale commissie op te richten. Naar men gisteren te Brussel uit kringen van de Belgische delegatie te Parys kon vernemen, gaat de compromis-oplossing in de riohting van de fixering van een voor IJsland gereserveerde zone van visgronden. Men wil namely k rekening houden met het feit, dat 80% van de IJslandse export uit visprodukten bestaat en dat het natio naal inkomen van het eiland grotendeels van de visserij afhangt. De IJslandse vertegenwoordigers, sche nen de noordoostelijke visgronden rond IJsland als privé-jachtgebied te willen opeisen, maar deze opvatting stuitte op verzet vanwege de Duitse delegatie, ter- wyl de Nederlandse en Belgische dele gaties zich inspannen om voor hun vis- sery de grootst mogeiyke vrijheid te be houden De redactie van het compromis-voor stel zou aan de heer Spaak, secretaris generaal van de NAVO, worden opge dragen. Woensdagmiddag werd ter plaatse door de brandweer een keurige demonstratie gegeven. Aan het veelhoofdige publiek werd het materiaal getoond en uitleg gegeven waarvoor de verschillende spui ten dienen. Brandweerlieden lieten zich met redlynen zakken, zelfs van de Ma- girusladder van de gemeente Noordwyk, welke ook aanwezig was. Blusapparaten werden voor kleinere branden gede monstreerd en een vuur van duizend li ter olie en benzine werd op drie manie ren in enkele seconden geblust met hoge en lage druk en met schuim, alles ver enigd in een spuit. Er werd hierna waterbal gespeeld door jongens en ook tussen ploegen van de Voorschotense en Wassenaarse brand weer, waarom harteiyk is gelachen. 's Avonds kon men zich amuseren met het mastklimmen door jongens van 14 tot en met 16 jaar en door manneiyke personen van 17 jaar en ouder, voorts op het kermisterrein en ten derde kon men genieten van het concert van Ex celsior op het Plein. UITZENDING DESKUNDIGEN De heer H. E. C. van der Meer Mohr alhier zal worden uitgezonden naar Turkije, waar hy als geoloog zal worden verbonden aan het M.T.A.-Instituut te Ankara. De heer Van der Meer Mohr, die in 1955 reeds in Turkye werkzaam is geweest en daarna in dienst van Nedeco werd uitgezonden naar Irak, zal om streeks 15 augustus naar Turkye ver- tekken. De duur van de uitzending ls gesteld op een jaar. JONGELUI VIELEN DOOR RUIT By het stoeien vielen de 18-jarige R. P. R. van Ryn en de 19-jarige H. M. Lutkemeyer door de ruit van de tuin deur van een perceel aan de Ryks- straatweg, waarby eerstgenoemde jon geman een zeer diepe snywond aan zyn linkerbeen en de laatstgenoemde vrij ernstige snywonden aan zijn linkerbeen en rechterarm opliepen. Zy werden naar het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag ver voerd. In de gemeentelyke timmermans werkplaats aan de Pieter Twentlaan kwam de 50-jarige timmerman J. P. van Blaricum alhier bij het schaven van een plank met zyn linkerhand in aanraking met de beitel van de schaafbank, waar by hij zo ernstig aan de toppen van die hand werd gewond, dat hy naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. PAPEWEG AFGESLOTEN De Papeweg zal in de nacht van 17 op 18 en van 24 op 25 augustus as. van 9 uur nam. tot 9 uur voorm. voor door- verkeer zyn afgesloten in ver band met werkzaamheden aan de spoorwegovergang. Geslaagd Onze plaatsgenote mej. M. A. J. Willekens slaagde voor het examen M.O. en Frans. Vrolijk zwemfestijn Gisteravond werd in het Sportfond sen bad een zwemfestijn gehouden dat op Uiitnodiiging van de Oranje vereniging werd georganiseerd door de Sportver eniging WIK. Hieraan werd medewer king verleend door de Wassenaarse Red dingsbrigade, de Zilvermeeuwen en de e verenigingen Die Haghe. Zios, en ZCR. De belangstelling was buiten gewoon groot. De uitslagen waren als volgt. Bandjevaren voor kinderen tot 9 jaar; meisjes: 1. Margriet v. d Lugt; 2. Elly Koeyens; 3. Elly BrederodeJongens: 1. Jan Vogels; 2. Hans van Hoek; 3. Peter van Laar. Hmdernisbaan voor kinderen 10 tot en met 13 jaar; meisjes: 1. J. Blanke- spoor; 2. C. Rekkers; 3. A. Dompeling; jongens: 1. L Dompeling; 2. B. Rek kers; 3. B. Slotboom. Hierna volgde een demonstratie ven de Wassen. Reddingsbrigade, waarbij werden getoond de zeemans-, de pols- en de kopgrepen en het opduiken van een drenkeling, terwijl ook enkele vrolyike nummers door clowns ten beste werden gegeven. Er volgde nog een keu rig nummer schoonspringen door dames van WIK en De Zilvermeeuwen, waarna een vierkamp tussen Die Haghe, ZCR, Zios en WIK met indiv. en estafettenum mers, Jongens, meisjes dames en heren, waarvan de uitslag was WIK 1300,49,2, ZCR 1300,54,3. Die Haghe 1394,6 Zios 1405,5. Tenslotte waren er nog polo wedstrijden tussen WIK en Zios waarvan de uit slagen waren voor de dames 2—0 en voor de heren 17. Weinig verandering in de werkgelegenheid in Z.-Holland (Van onze Haagse redactie) Zuid-Holland heeft per eind Juli een geregistreerde arbeidsreserve van 12.096 mannen tegen 11.462 in de voorafgaande periode. Per eind Juli waren daarmee 16 op elke duizend mannelijke beroeps beoefenaren in Zuid-Holland werkloos. Een deel hiervan werd op sociale werk voorzieningsobjecten geplaatst. Tegen over deze geregistreerde arbeidsreserve staat in Zuid-Holland een vraag naar 7474 arbeidskrachten. Deze vraag is in de periode van 30 Juni tot 31 Juli met ruim 760 afgenomen. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve in de provincie Zuid-Hol land met 634 arbeidskrachten vindit voor het grootste deel zyn oorzaak in het aanbod van jeugdige krachten, die zo juist de scholen hebben verlaten. Het aanbod van jeugdigen was dan ook 650 hoger waarvan reeds een deel zy n weg vond in het arbeidsleger. Schakelt men de invloed van heit grotere aanbod jeugdigen uit. dan blijken zich verder slechts onbelangrijke wijzigingen in de werkloosheid per bedrijfstak te hebben voorgedaan. Nationalisatie van Ned. bedrijven? Volgens persberichten in Djakarta be staat de mogeiykheid, dat Indonesië zal overgaan tot nationalisatie van de Ne derlandse bedryven, welke tydens de re cente anti-Nederlandse campagne on der regeringstoezicht werden gesteld. Het dagblad „Pos Indonesia" (een voortzetting van het vroegere, en ge woonlijk welingelichte Chinese dagblad „Keng Po" in Djakarta) meldde, dat de regering een commissie ad hoe heeft ge ïnstalleerd, welke onder leiding staat van de minister van Staat voor Econo mische Stabilisatie, kolonel Suprajogi, en belast is met het bestuderen van de „nationalisatie van Nederlandse bedry ven in Indonesië. „Het blad voegt daar aan toe, dat de mogeiyke nationalisatie een „follow up"- maatregel zou zyn binnen het raam van de „overname" van Nederlandse bedry ven tydens de campagne van verleden jaar voor de bevrijding van Westeiyk Nieuw-Guinea. Japanse schepen in radio-actieve zone Een grote menigte nieuwsgierigen was vanochtend aanwezig bij de ontscheping van de 113 bemanningsleden der beide Japanse waarnemingsschepen, die de vorige maand westelijk van het Ameri kaanse atoomproefgebied Eniwetok in een sterk radio-actieve zone terecht kwamen. Volgens de opvarenden verto nen een tiental van hun kameraden ty pische leukemie-verschynselen. De sche pen zowel als de bemanning ondergin gen direct na aankomst een zorgvuldig onderzoek op radio-activiteit. De Japanse regering heeft bekendge maakt dat zy Amerika om schadevergoe ding zal vragen indien er werkeiyk van stralingsbesmetting sprake is. Het Ja panse zeeliedenverbond wyst er in een protesttelegram aan president Eisenho wer op dat de betrokken zone een eind buiten de Amerikaanse veiligheidsstrook valt. Het Japanse persbureau Kyodo maak te later op de morgen bekend dat het onderzoek had uitgewezen dat er aan boord een geringe graad van radio-ac tieve besmetting heerst. Men vermoedt dat echter al veel besmettingssporen door het dekschrobben zyn verwyderd. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. Militaire verloven ingetrokken op Formosa Alle verlof voor militairen en politie op Formosa is ingetrokken wegens de gespannen toestand in de Straat van Formosa. Een woordvoerder van het nationalis tische ministerie van Defensie zei. dat de troepen op Formosa en de door de nationalisten bezette eilanden voor het Chinese vasteland waakzaam zyn om het hoofd te bieden aan een eventuele aan val der communisten. Verdronken aangespoeld (Van onze Haagse redactie) Op het strand te Bloemendaal is gis teren het stoffelijk overschot aange spoeld van een 23-jarige Engelsman, die op 3 augustus JJ. te Scheveningen in zee verdronk. BEURSOVERZICHT Grote vraag voor aandelen Philips Amsterdam, 7 augustua. Nadat de handel in aandelen Philips by na een uur lang een zeer kalm verloop had gehad, op een koers van 299 239i kwam er plotseling zoveel leven ui de brouwerij, dat de hoek van Philipsaan- delen een ouderwets beeld te zien gal. De aandelen werden vanmiddag plotse ling uit de mankt genomen en er werd wederom, evenals gisteren getracht, door de barrière van 300 te breken. Na een minutenlange handel van vraag en aanbod werd de spanning op de spits gedreven en gingen er in één post twee honderd aandelen Philips in een klap om op 300%. Aangezien de hoekman steeds op deze prys bleef doorlaten en de koper van genoemde tweehonderd aandelen het welletjes vond, daalde de belangstelling tegen het sluiten van de beurs De slotkoers van gisteren bedroeg 229De aandelen worden de laatste tijd steeds uit de markt genomen voor Amerikaanse rekening. Verder bood de markt voor de overige internationale waarden goed weerstand. Door de ge beurtenissen op Formosa, waar de ver loven van de militairen zyn ingetrok ken. en het eiland in alarm toestand is gebracht, om direct paraat te zijn by eventuele ongewenste gebeurtenissen, was de internationale arbitrage terug houdend voor wat betreft aandelen Kon. Olie. Deze aandelen schommelden rond de vorige slotprijs f. 171 en bleven een paar dubbeltjes onder pariteit New- York. In Unilevers kwam een kleine technische reactie op 370. min 1% pet. op de koersstijging van de laatste da gen. Dit was ook het geval by Aku's. die slechts fractioneel lager waren. Met aandelen KLM blijft het bergaf waarts gaan. Ook vandaag werden de aandelen 2 gulden lager geadviseerd. De handel was hier zeer minimaal De drukte in de scheepvaarthoek is weer achter de rug. Er waren geen perspectieven, die de aandelen In deze sector konden stimuleren. De koersen lagen eerder fractioneel beneden die van gisteren. De berichten uit Indonesië over hernieuwde opleving van de gevech ten van de opstandelingen met de re geringstroepen aldaar, alsmede de slechte financiële gang van zaken van het land, deden lagere koersen voor de Cultures ontstaan. De Hausse in cer tificaten Deli kwam tot stilstand en op een koers van f. 115.50 werd een ver lies van circa twee gulden geleden Senembahs en HVA's min resp. 3 en 2 pet. Staatsfondsen pryshoudend tot iets beter. WISSELKOERSEN Amsterdam 7 augustus. Londen 10.5610.56%; New York 3.78%—3.78%; Montreal 3.93%—3.93%; Parys 89.90—90.00; Brussel 7.59%— 7.60%; Frankfort 90.38—90.43; Stock holm 73.23—73.28; Zürich 86.53%— .58%; Zürich (vr. fr.) 88.32%—88.37%; Milaan 60.76%—60.81%; Kopenhagen 54.61—54.66; Oslo 52.81—52.86; Wenen 14.61—14.62; Ankara 3.79%—3.79%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26% 13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 7 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 93L 921! B Grootboek obl. 3% 80 79% L Ned. '47 3% (3) 91A 91% Ned. *51 3% 94%B 94% Ned. '53 (3%) 93%B 93% 92A 92% 863/4 86 88% 88% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3% 90 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 95A 95% Ned. 62-64 3 94A 94 A Cert. NWS 2% 60% Indië .'37 A 3 91% 91}! Grootboek '46 3 883/4 Ned. W.B. 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 36% Nat. Handelsbank 89 88V2 Ned. Handelmy 169 169 Amst. Rubber 70% 70 Deli My.en (Ver.) 117.40 11450 H.V.A107% 104% Java Cult29 29 Senembah 88 84 Vorstenlanden14 i3ix A.K.U190% 190 Berkel's Patent (v.) 197 195 Calvé Delft eert. 304 304 Kon. Pap. v. Gelder 175 177% Hoogovens eert330 309 i.<, Müller en Co. NJB 300% 300 Ned. Kabelfabr268 265 Philips 299% 099 Philips pref154 155 Unilever 37% 36914 Wilton Feyenoord 182 133 Büiton 2de r166 166 Dordtse Olie gew. 695 694 Kon. Petr. (f.20.—170 170 idem (50 A f.20.—) 170.90 170 80 HoU. Amer. lyn 135 135% Java China Paket 126 125 N(riMstoomv.' My.1^4° 150%° Kon. Paket My1047? Stoomvaart My. Ned 1371/, 13c Nievelt Goudr. eert. 122 121* v. Ommeren eert. 031 xa 93m4 Kon. Rott. Lloyd ïo0J Ned. Scheepv Unie x22% 121% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 93 Den Haag 1954 3% 86 Lelden 1947 3% 95B R'dam *37 I-ni 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen 94 92% 93 93 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 n 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 85 B 85% Enschede '54 2% 84% 85% Den Haag '52 I 2% 92% 92 Idem II 2% 91% R'dam '52 I 2% 92% 92% 92% 92 L Utrecht '52 2% 95 Z.-HoU. 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Amst. Bank 226% H.B.U. eert197 =lott. Bank 194 Twentsche Bank 170 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248% Borneo Sum. H. My. 45% Ned. G. en Sp. fabr 193 Kon. Ned. Grofsm 100 Internatio 80 Rott. Droogdok My. 507 Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 82 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29A Intern. Nickel 83% Anaconda 52% Bethlehem Steel 47 Cities Service 60 General Motors 43H Kennecott 97% Republic Steel 53 Shell Oil 80% Union Pacific 30% Un. States Steel 70% 45 191 99% 81 505 L 81% 28% 81 50% 45% 61% 43% 95% 52% 81% 29% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VX. 6/8 Edelmet. Kon. AA 42 42 Pref. wa. idem 51 42 HoU. Constructie 4400 Electrolas B 437 440 Ing. bur. v Bouwnyv 129B Int. Kunststoff Ind 42% 43% Leidsche Wolspinn 150 151 Sikkens Lakfab '53 129 428 Ver. Touwfabrieken 169 170% Wernink's Betonm. 86% 86% 65 Van wyk Textiel 65 101B 104

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5