Oud-dijkgraaf Hoogheemraadschap Rijnland, mr. J. Slagter, overleden Schonk 36 jaar zijn krachten aan het werkdat hem lief was Kerkelijk Leven Leidse St. Vincentius vereniging organiseerde schatgraverij Orgelconcert in de Groene Kerk Jeugdige Reinier Riethoven na valpartij te Cliaam overleden RECHTZAKEy 97ste Jaargang Donderdag 7 augustus 1958 Tweede blad no. 29511 Een leven in dienst van Rijnland In de ouderdom van 71 jaar is gisteren geheel onverwacht over leden mr. J. Slagter, oud-dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Mr. Slagter, die gedurende 36 jaar, eerst als secretaris en sinds 1948 tot aan zijn pensionering in mei 1957 als dijkgraaf, zijn veelzijdige gaven van hoofd en hart schonk aan het werk, dat hem lief was, heeft gedurende al deze jaren gearbeid aan een taak, welke hij zag als zijn levensvervulling. Mr. J. Slagter werd 5 maart 1887 te Woerden geboren. Aan de Rijksuniver siteit te Utrecht studeerde hij rechten, welke studie in 1914 werd bekroond met de meesterstitel. Van 1915 tot 1918 was hü werkzaam als redacteur buitenland aan de Nieuwe Courant. In 1918 trad mr. Slagter uit de journalistiek en aan vaardde hij een functie chef van de afdeling Waterstaat bij de Provin ciale Griffie van Overijssel. In 1921 kwam hij naar de Sleutelstad, waar hem het secretariaat van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd toevertrouwd, In deze kwaliteit opvallend door zijn helder verstand en zijn inzicht in de waterhuishouding van Rijnland, was hij in 1948 bij het aftreden van de heer W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye als dijkgraaf van Rijnland de aangewezen persoon om deze als dijk graaf op te volgen. In deze kwaliteit zijn onder zijn leiding belangrijke wer ken tot stand gekomen, waarvan de vernieuwing va* het gemaal te Katwijk aan Zee, het belangrijkste en omvang rijkste kapitaalwerk is geweest. Daarnaast moeten als belangrijke werken worden genoemd de installatie van d« stoommachines te Halfweg In Twee overhemden In één Na het no-iron overhemd komt de Engelse herenmode-industrie thans met een nieuw artikel op de markt: een overhemd, dat aan twee kanten draag baar is. Voor het geval boord en man chetten niet geheel schoon meer zijn, kan het hemd binnenste-buiten gedra gen worden: de binnenkant is nl. het zelfde afgewerkt als de buitenkant. Dat het hemd dan niet verkeerd sluit, is de clou van deze „twee-hemden-in-één" De sluiting bestaat bij dit wonderhemd alleen uit koopsgaatjes. De knopen zit ten op een losse band, welke men met het hemd, alleen maar om moet draaien om weer een schoon overhemd te heb ben. De Engelsen hebben op dit in no- iron popeline uitgevoerde ovenhemd we reldpatent aangevraagd. Voor de Bene- luxlanden wordt het overhemd in li centie in België vervaardigd. Dr. J. H. M. M. Loenen lector Leidse Universiteit Bij K.b. is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de wijsbegeerte: dr. J. H. M. M. Loenen, thans leraar aan het Stedelijk Gymna sium, tevens belast met het geven van onderwijs aan bovengenoemde univer siteit. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dalen (Dr.) (toez.) mr. L. H. van der Bilt, kand. te Amster dam. Bedankt voor Werkendam J. J Trouw te Alblasserdam voor Zoeter- meer G. J. van Kooten te Genemulden. GEREF. KERKEN Beroepen te Sybrandaburen c.a. G. de Jong, kand. te Nijega (Small.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rozenburg W. Steenbergen, kand, te Zwolle. EVANO. LUTH. KERK Aangenomen naar Woerden mej. J. A. P. Ris, prop. te Amsterdam. BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Yrlescheloo H. Ploeger te Borne. Russische kerkvorsten in ons land Met het KLM-vliegtuig uit Moskou ar riveerde gisteravond op Schiphol de me tropoliet van de Russische Orthodoxe Kerk in Moskou Nikolaj, waar de Rus sische kerkvorst, die vergezeld werd door bisschop Michael van Smolensk en de heren Buevsky en Alexeiev tde laatste treedt tevens als tolk op) o.a. werd ver welkomd door dr. Franklin Clark Fry (VS), de voorzitter van het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken. Van 7 tot en met 9 augustus zullen in hotel Pays Bas te Utrecht besprekingen worden gehouden tussen een delegatie van de Wereldraad van Kerken en de beide Russische kerkvorsten. De Wereldraad van Kerken zal daarbij o.m. worden vertegenwoordigd door dr. Franklin Clark Fry, door dr. W. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad en door patriarch Johannes van Melita. De besprekingen te Utrecht zullen een huishoudelijk karakter dragen. Metropoliet Nikolaj zal tot 13 augus tus in ons land vertoeven. Zaterdag ar riveert bisschop Nikolai van Parijs, die direct onder het Russisch patriarchaat van Moskou staat, in ons land, evenals de bisschop van de Russische Orthodoxe Kerk in Londen, Anthony Bloom. Naar verluidt zullen de beide Russische kerk vorsten en de twee vertegenwoordigers van de Russische Kerk uit Parijs en Lon den besprekingen over diverse vraag stukken voeren. Van de zijde van de Wereldraad van Kerken vernemen wij, dat de besprekin gen te Utrecht een eerste daadwerkelijk contact zullen vormen met de Russische Orthodoxe Kerk, welke naar bekend is, niet bij de Wereldraad is aangesloten. Onderwerpen van bespreking zijn: de Russische Orthodoxe Kerk en de oecu menische beweging; het vraagstuk van de eenheid van het christendom bij de verdediging van de vrede; de Russische Kerk en de sociale en politieke proble men van deze tijd; bespreking van het doel en de middelen van de Wereldraad om de eenheid der christenen te bevor deren; de kerken en de vrijheid van 9*tedienst. 1923, de totstandkoming van het gemaal „Pijnacker Hordijk" te Gouda in 1936, de vervanging van stoom- door diesel kracht in het gemaal te Spaarndam en voorts de vernieuwing en het herstel van vele bruggen na de jongste oorlogs periode, toen vele aan het beheer van Rijnland toevertrouwde werken werden vernield of beschadigd. Van zeer groot belang was in de tijd, dat mr. Slagter aan het hoofd van Rijnland stond, verder ook de herzie ning van het belastingstelsel in 1951. In dat jaar werden n.l. ook de gebouwde eigendommen binnen het gebied van Rijnland belastbaar. 1 Voorts moet over de bewindsperiode van mr. Slagter nog vermeld worden, dat in die tijd enige voorname boezem wateren aanzienlijk werden verbeterd, waardoor de grotere bemalingscapaciteit ten volle kon worden benut. Tenslotte heeft mr. Slagter er krachtig aan mede gewerkt, dat de besturen van de circa 200 Rijnlandpolders tegenwoordig des gewenst op subsidie van het Hoogheem raadschap kunnen rekenen bij verbete ringen aan de waterkeringen langs Rijnlands boezem. Voor al deze activiteiten is mr. Slagter, wiens grote verdiensten inder tijd werden erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau, bij zijn afscheid als dijkgraaf hartelijk gehuldigd, waarbij wel tot uitdrukking is gekomen in hoe ruime kring zijn werk en persoon werden ge waardeerd. Gedurende een aantal jaren was de heer Slagter voorzitter van de Leidse Kunstvereniging en gedurende 23 jaar medewerker voor beeldendekunsten aan Elseviers Geïllustreerd Maandschrift. Sinds de oprichting in 1952 was hij ook voorzitter van het Instituut ter bevor dering van een grondige en onafhanke lijke expertise van kunstwericen te Amsterdam. Met het overlijden van mr. Slagter is een welbesteed en vruchtbaar leven afgesloten. De crematie van het stoffelijk over schot vindt zaterdag a.s. na aankomst van trein 10.34 uur, te Westerveld plaats. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen hield gemeentewerken te Den Haag een aanbesteding inzake de profielswijziging van de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag tussen de Obrechtstraat en de Veenkade (1ste gedeelte). Er kwamen 9 inschrijvingen binnen. Laagste was de firma J. Ver sluis te Den Haag met f. 390.000.— en hoogste de firma gebr. Schouls uit Lei den met f 492.000.Eveneens vond een aanbesteding plaats voor het aanleggen van straten, rioleringen e.d. in het stratenplan Maasstraat 2. Er kwamen 10 inschrijvingen binnen. Hoogste was de firma Stuifzand uit Leiden met f 55.300.en laagste de firma T. P. de Geus uit Leidschendam met f43.700. VICTORIA REGIA IN BLOEI In de Leidse Hortus bloeit heden- en morgenavond de Victoria Regia. De kas sen zijn geopend van negen tot elf uur. De bloem is vanavond wit en morgen avond rose van kleur. Tevens bloeit de waterhyacint. Evenement op het Noordivijkse strand trok bijzonder grote belangstelling Groter dan ooit was de belangstel ling voor de jaarlijkse schatgraverij van de St.-Vincentiusvereniging te Leiden op het Noordwijkse strand. Zo stonden gistermiddag niet min der dan ca. 2500 graafsters en gravers aangetreden om bij het startschot van hoofdinspecteur Merkelbach neer te duiken op het stukje strand van onge veer 1800 m2, waarin de schatkist met het bankje van f 100.en talrijke busjes met documenten voor andere fraaie prijzen verborgen waren. Langzaam werden de laatste seconden afgeteld, een korte knal en op hetzelfde moment leek het graafstadion voor de politiepost een reusachtig mierennest met deinende ruggen van honderden schatgravers, die met verwoede ijver door het vochtige zand woelden. Dichte rijen toeschouwers sloegen het enerverend bedrijf gade. Vanzelfspre kend werd er druk gefilmd en gefoto grafeerd. PRIJS VAN f 100.— Al spoedig werden de eerste busjes bij de prijzentent ingeleverd. Marijke de Vries uit Geldrop groef ijverig verder. Stel je eens voor, dat die kist met dat krakend nieuwe briefje van honderd hier in die zuidelijke hoek van het met tou wen afgezette strand zat. Dan zou het zo vurig begeerde fototoestel er komen. Opeens voelt zij iets hardt onder haar woelende vingers. Nog even wat zand wegschuiven. Onder luid gejuich komt de schatkist te voorschijn. Zeeverkenners laten vro lijke klanken horen en Marijke gaat op de schouders naar de microfoon op het podium OVATIE VOOR MARIJKE Met een daverende ovatie wordt de 14-jarige winnares begroet. Dolgelukkig was zij met de prachtige prijs. De andere gravers verloren de moed niet. Aangespoord door de stem achter de microfoon dolven zij verder, want naast de fraaie prijzen werden zeer aan trekkelijke premies beschikbaar gesteld. Wat zou men denken van een trip naar Brussel of zoiets? Dit hield er de span ning in. Ook de onvindbare prijzen werden aan de man gebracht. Hoofdagent Van Venetiën trok nummers uit de bus en dit leverde voor verschillende moede gravers toch nog een cadeautje op. Tot besluit richtte het bestuur woor den van dank tot de autoriteiten die aan deze internationale schatgraverij hun welwillende steun hadden gegeven, tot de Stichting WV Noordwij k en tot alle medewerkers en deelnemers. Hartelijke woorden van erkentelijkheid werden voorts gericht tot hoofdinspec teur Merkelbach en tot hoofdagent Timmers en zijn collega's van de strand- politie, die alle mogelijke medewerking hadden verleend en gedurende de avond en nacht de politiepost ter beschikking hadden gesteld van de organiserende commissie. De St.-Vincentiusvereniging kan op een zeer geslaagde schatgraverij terug zien. BROMFIETSERS BOTSTEN Gistermiddag omstreeks half zes vond op de Voorschoterweg een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers uit Leiden, die beiden in de richting Lam- menschansweg reden. De botsing ont stond doordat een van de bromfietsers, nadat hij twee wielrijders had inge haald, links bleef aanhouden. De 55- jarige J. Veenstra uit de Kraaierstraat reed daardoor met zijn brommer tegen de ander op. Beiden kwamen te vallen. De heer Veenstra liep een schedelbasis- fractuur op en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd worden. De andere bromfietser kreeg schaaf wonden aan handen en benen. 6000 bezoekers op operaconcert te Kerkrade 6.000 toehoorders hebben gisteravond tijdens het wereldmuziekconcours in de grote concerthal te Kerkade ademloos geluisterd naar een operaconcert door het Noordwest-Duits Philharmonisch Orkest en de solisten Erna Berger, sopraan en Helge Rosvaegne. tenor. Onder leiding van Wilhelm Sohüchter brachten orkest en solisten aria's en duetten uit opera's van Mozart. Voti Weber Wagner, Verdi en Puccini. Het wereldmiuziekooncours boekte met dit concert een record aantal bezoekers. Een groot deel der bezoekers was afkomstig uit het Duitse grensgebied, (tot uit Aken. Keulen en Dusseldorp toe. Ook uit Mid den- en Noord-Limburg waren velen per aai to of bus naar Kerkrade gekomen. Het concert werd door de duizenden aanwezigen met een ovationeel applaus beloond. DOOR STROOM GEDOOD Tijdens werkzaamheden aan het 50.000 volt hoogspanningsnet van de provin ciale Noordbrabantse Electriciteitsmaat- schappij aan de Landweerstraat te Oss, is de 32-jarige monteur A. Mureau uit Raamdonksveer door de stroom getrof fen en onmiddellijk gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de monteur een staart van een vlieger uit de bovengrondse ka bels wilde verwijderen. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat de leiding, zoals de voorschriften bepalen, stroomloos ge maakt was, dit is echter niet het geval geweest. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Zij las haar krantje (Van onze Haagse redactie) Toen een inwoonster van Delft voor het raam van haar woning aan de Per- sijnlaan de krant zat te lezen, kwam er tot haar hevige schrik plotseling een modelvliegtuigje met motoraandrijving op haar af vliegen. Het toestelletje boorde zich door de ruit en de glas scherven verwondden haar arm. Het vliegtuig behoorde toe aan een 36-jarige man uit Schipluiden, die het had opgelaten tussen Den Hoorn en 't Wout. Het werd radiografisch be stuurd. Tengevolge van een regenbui tijdens de vlucht was het contact met de zender verbroken. De schade is on derling geregeld. Kleurgevoeligheid van Hans Boelee Tragisch incident De veelbelovende rennersloopbaan van Leidse nieuweling te vroeg beëindigd De 16-jarige veelbelovende Leidse wielrenner Reinier Riet hoven is gisteren tijdens de Ronde van Chaam betrokken geweest bij een valpartij» tengevolge waarvan hij met een schedelbasisfractuur naar het St.-Laurens Ziekenhuis te Breda moest worden vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Het ongeluk gebeurde door de on voorzichtigheid van een jongetje uit het publiek, dat zijn nieuwsgierigheid niet kon bedwingen en zich op de baan begaf, juist op het moment, dat Reinier Riethoven in gewonnen positie op de eindstreep afstoof. Een botsing volgde, waarhij vijf renners betrokken waren. Zii werden alle vijf naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, maar vier van hen konden na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. Alleen de jeugdige Leide- naar moest in zorgwekkende toe stand worden opgenomen. Zonder nog bij bewustzijn te zijn geweest is hij vannacht aan de gevolgen van deze trieste valpartij overleden. De jeugdige Leidenaar heeft op zijn racefiets in drie jaar tijd veel succes sen geboekt. Nadat hij twee jaar als junior had gereden waarbij hij o.m. kampioen van Leiden op de sprint was ging hij dit jaar over naar de nieuwelingen. Reeds in het eerste jaar in deze categorie legde hij beslag op het kampioenschap van Nederland. Voorts won hij de Ronde van Spijke- nisse en kortgeleden nog de Ronde van de Proffesorenwijk in Leiden. Daar naast leverde hij nog vele andere goede prestaties. Zo opvallend was zijn rij den. dat Arie van Vliet, van wiens sprintersschool de jeugdige Reinier deel uitmaakte, graag met hem naar de wereldkampioenschappen te Reims had gewild, doch de K.N.W.U. achtte hem te jong. Een veelbelovende wieier- carrière is dus reeds aan het begin tragisch beëindigd. Zijn stoffelijk overschot zal maan dag a.s. om 11 uur op „Rhijnhof" ter aarde worden besteld. Hans Boelee had een aardig program ma bü zijn orgelbespeling in de Oegst- geester Groene Kerk. bü uitstek geschikt programma om voor de orgelcultuur vrienden te maken en te behouden. Hü heeft het voorgedragen in een hem eigen sympathieke trant: Ditmaal wel met een besef van gegroeide kracht, te gelijk ingeperkt door een zekere behoed zaamheid, die hem beschermt voor iede re overdadigheid en voor valse schijn. Het prettige was ook dat hü programma, instrument en kerkruimte zo harmo niërend wist te verenigen. Drie Bach-werken stonden voorop. Het Es dur Adagio hield nog geen sterke be loften in, de vaste greep op de toetsen en de passende registers schenen te ont breken. Maar dat veranderde al bij het kleine Preludium met de Fuga in a. De organist had daar direct een goede aan pak en orgelstemmen die aanspraken. Bepaald aantrekkelijk werd de zeer zuivere klankkleur van het koraalvoor- spel „Ach bleib bei mir", waarvan de omspelingen herinneren aan die van het meer bekende „Wachet auf". Toen ging het meer dan een eeuw te rug in de tijd naar een Toccata van Sweelinck, die een slagvaardige en gave weergave verkreeg. Het programma ver meldde hier tussen haakjes „a aeolisch, de zgn. kleine Toccata". Men weet in het algemeen niet wat eolisch is, men denke zich gemakshalve deze kerktoonaard als toonladder van A met alleen de witte noten. De toevoeging „kleine Toccata" moet op een uitgeversvergissing berus ten, de „kleine" eolische is die, waarin de melodie van „Merck toch hoe sterek" herkenbaar wordt en die is niet gespeeld. Purcell's „Trumpet Voluntary" en Handel's 10de orgelconcert, vervolgens zijn boeiende speelstukken. Eigenlijk hoort er orkestmedewerking bij. Enige oneffenheden waren in het verklankte notenbeeld geslopen, maar het totaal beeld werd er niet door geschaad. Toen kwamen twee Italianen aan de beurt: Vivaldi met een Largo uit een concerto grosso in d. in een bewerking van Bach en Paradisi met de befaamde Toccata in A. Beide achten we minder geschikt voor het orgel. Die moeilijke Toccata, thuis horend op een klavecimbel, bood gele genheid te meer om vast te stellen dat Boelee's virtuositeit zich op bepaald gunstige wijze ontwikkelt. Twee Fransen besloten het concert: Guilmant en César Franck. De „Lamen tation" van de eerste, die er een pom- peuse climax op nahoudt en meer op van zinnestrelende kleuren dan op smartge- voelens is ingesteld, bleek een kolf naar Boelee's hand, hij wist er tenminste een verrukkend klankkleed voor uit de re gisterknoppen te halen. Bovendien was zijn vertolking technisch uitermate ge slaagd, hetgeen we eveneens kunnen zeggen van de juichende „Sortie" van Franck. De gang naar het concert heeft de toehoorders zeker niet berouwd. Er huist een zeer muzikaal mens in Boelee. Hij heeft wel niet de doortastendheid van de groten op zijn gebied, maar behoeft zich in zijn fijntastende kleurgevoeligheid niet als hun mindere te beschouwen. V. Stork ontslaat 100 man Orders lopen terug (Speciale berichtgeving) De directie van de Stork-fabrieken te Zwolle ziet zich genoodzaakt binnen korte tijd over te gaan tot ontslag van 100 werknemers. Deze otitslagen zullen zich uitstiekken over alle geleidingen van het personeel en zullen van sep tember a.s. af over een periode van en kele maanden geschieden. De ontslagen zijn noodzakelijk door het uitblijven van bestellingen op de door Stork Zwolle gefabriceerde Ricardo-motoren, door het uitvallen van de produktie van het motortype Hesselman en het aflopen van een belangrijke order voor de Ne- derlandsche Spoorwegen, Er werkt bij Stork-Zwolle op het ogenblik 550 man personeel. Over de oorzaak van het te ruglopen van de orders vernemen wij nader dat hier o.m. de toestand in het Midden-Oosten een rol speelt. Een groot aantal Ricardo-motoren wordt bestemd voor de export, ook naar Indonesië, waar men nu overschakelt naar andere typen opdat men niet meer van ons land afhankelijk is. Ricardo-motoren worden tevens veel gebruikt als hulp motoren voor schepen en ook voor de binnenvaart, die een minder goede tijd meemaakt. Daarbij komt dat de Nederlandse Spoorwegen, waaraan Storic-Zwolle ook levert, zijn bestellingen aan het beper ken is. Het motortype Hesselman is uit de produktie genomen. Besluiten der Ind. militaire conferentie Nog 5 bataljons opstandelingen Op de bijeenkomst van militaire commandanten van geheel Indonesië is vandaag besloten de illegale ruilhandel tussen verscheidene gebieden en Ma- lakka. de Philippijnen en Brits Borneo te verbieden. De militaire autoriteiten in de ge bieden werd opgedragen het uitgeven van certificaten aan handelaren te beëindigen. Vports werd overeengekomen dat alle militaire functionarissen die deel namen aan de opstand, van hun func tie ontheven zullen worden. De chef-staf van het leger, luite nant-generaal Nasoetion, gaf de re gionale commandanten met uit zondering van die in operationele gebieden (Midden - Sumatra en Noord-Celebes) de opdracht de organisatie van het „Nationale front voor de bevrpding van West-Irian" te vervolmaken. De bezoekende commandanten van vroegere opstandelingen-provincies onthulden intussen, dat de opstan delingentroepen in Noord - Celebes nog 5 bataljons omvatten en dat het aantal opstandelingen in Noord- Sumatra ongeveer even groot was. De gebieden van Yasaman, ten noorden van Padang, en van Korintji, ten zuiden van Padang (in Midden - Sumatra) zijn nog niet van opstande lingen gezuiverd. De opstandelingentroepen in Noord- Celebes onder leiding van de v.m. kolonel Joop Warouw werden gecon centreerd in het gebied ten zuiden van het Tondanomeer, zo deelde de commandant mede. Middelen tot beperking melkproduktie In een gistel-middag gehouden verga dering heeft het bestuur van het Land bouwschap de mening van het bedrijfs leven geformuleerd over de middelen tot beperking van de melkproduktie. Volgens het bedrijfsleven zijn deze middelen: 1. door middel van een hef fing prijsverhoging te bewerkstelligen van het krachtvoer voor melkvee; 2. verhoging van de produktie van slacht vee en 3. de prijzen van akkerbouwpro- dukten vcor de landbouwer aantrekke lijker te maken. Het Landbouwschap zal deze opvat ting ven het bedrijfsleven ter kennis brengen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Kattenleed Een mevrouw vond in de Heemskerk straat te Delft midden op de rijweg een dichtgebonden schoenendoos, waarin zij enige beweging meente te bespeu ren. Het bleek, dat zich in de doos twee jonge katjes bevonden. Kennelijk was het de bedoeling geweest, dat de doos door een auto werd overreden om op deze wijze van de katjes af te komen.... Een kleinzoon geboren (Van onze Haagse redactie) In de als altijd zeer plechtige zit ting van de Raad van State, waar de sfeer wordt bepaald door de wij ding van het Binnenhof, de gouden gloed van de gobelins aan de wan den en de ernst van de bestuurlijke geschillen, waarover de hoogedel gestrenge heren achter de groene tafel advies zullen hebben uit te brengen aan de Kroon, was gister ochtend even plaats voor een glim lach. Midden onder het pleidooi en het tegenpleidooi der redenaars, die hun visie op de aanhangige problemen voordroegen, begaf de zwartgerokte kamerbewaarder, het oranje ambts lint om de hals, zich op de tenen naar de vice-president dr. A. A. L. Rutgers. Eerbiedig overhandigde hij een klein wit briefje. Dr. Rutgers las het en een glimlach verbreidde zich over zijn gelaat Staatsraad dr. G. A. van Poelje kreeg het te lezen en een glimlach verbreidde zich ook over zijn gelaat. Sohier on der tafel drukte hij de vice-presi dent hartelijk de hand. Staatsraad prof. dr. L. J. M. Beel boog zich over het kattebelletje en evenzo need Staatsraad mr. A. L. de Block Beiden glimlachten én maakten een felicitaitiegebaar in de richting van dr. Rutgers. De vice-president van het hoge gezagscollege had bericht ontvan gen. dat hem in Indonesië een kleinzoon was geboren Brand in lederwarenfabriek SCHADE CIRCA EEN HALF MILJOEN Gisternacht is brand uitgebroken in de lederwarenfabriek „De Kroon te Waal wijk. Het vuur vond gretig voedsel in de grote hoeveelheid leder, die in de fa briek was opgeslagen. De brandweer bestreed de brand met groot materieel. Eerst 's morgens slaag de men er in de brand te lokaliseren, waardoor een gedeelte van de fabriek behouden kon worden. De schade beloopt naar schatting circa een half miljoen gulden. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. NEDERLANDSE MUSICI SPELEN WEER VOOR AMERIKAANSE FILMS De Nederlandse Toonkunstenaars- bond en de Nederlandse Katholieke Bond van musici en artiesten hebben het verbod voor hun lieden om mede werking te verlenen aan een aantal Amerikaanse filmmaatschappijen opge heven. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van het beëindigen van de staking van musici in de Amerikaanse filmindustrie. Enige weken geleden had den beide bonden uit solidariteit met de stakende Amerikaanse collega's er bij hun leden op aangedrongen geen mu ziekopnamen te maken voor die film maatschappijen. waarbij de musici in staking waren. Zoals bekend was hierbij ook de 20th Century Foxfilm maat schappij betrokken, die in Amsterdam heeft gewerkt aan de verfilming van „het Dagboek van Anne Frank". Slaan met een bijl mild gestraft (Van onze Haagse redactie) Een 27-jarige bontwerker, die in de nacht van 24 op 25 april j.l. in de por tiek van zijn woning aan de Hendrik Zwaardecroonstraat te Den Haag een. 23-jarige instrumentmaker met een bijl op het hoofd heeft geslagen, waardoor deze de portiektrap afviel en een sche delbasisfractuur opliep, is door de Haagse Rechtbank terzake van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Poging tot dood slag werd niet bewezen verklaard. NIEUWE UITGAVEN „ZO LEEFDEN DE INCA'S" Van de hand van Louis Baudin ver scheen in Nederlandse vertaling diens boek „Zc leefden de Inca's" (voor de ondergang van hun Rijk waarin de In ca's opnieuw tot leven komen. Baudin lijkt een uitnemend kenner van de oude Incawereld: hij geeft een indrukwek kend beeld van hun cultuur, van hun imposante bouwwerken, hun geniaal aangelegd wegennet, waterleidingen, terrassen enz., waarvan nu nog slechts de ruïnes zijn overgeb'even. Kortom: gans de wereld der Inca's rijst voor ons op, fascinerend en boeiend, talloze ge heimen uit de oudheid worden geopen baard Een interessant en bijzonder leer zaam overzicht, dat de Andesgebieden uit vroeger eeuwen voor de lezer tot in détail openstelt. Een uitgave van Hol- lendia N.V. Baarn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3