Vermoedelij k morgen spoedzitting van Algemene Vergadering der V.N. WEERBERICHT Eisenhower wil zelf in V.N. komen Over algemeen rustige sfeer in de landen van liet Midden-Oosten Daarna gaat men weer uiteen tot het midden van de volgende week Maison ZURLOH 97ste Jaargang DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 No. 29511 Directeur, or. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041, Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD Veiligheidsraad vandaag bijeen gade ring, terwijl de Russen er zeker van kunnen zijn, dat hun voorstel in de elf leden tellende Veiligheidsraad zal worden verworpen. Frankrijk heeft zijn vaste afgevaar digde bij de V.N. doen weten, dat het geen bezwaar heeft tegen het beleggen van een buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering der VN, hoewel Frankrijk het niet de beste ma nier acht om de vraagstukken van het Midden-Oosten op te lossen. Topconferentie Radio-Moskou heeft gisteravond in een uitzending voor Groot-Britannië verklaard, dat een topconferentie nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Sommige Britse bladen trachten het publiek wijs te maken, dat de mogelijkheid van een topconferentie nu uitgeschakeld is. aldus Radio-Mos kou. De Sovjet-Unie is van mening, dat deze bewering absoluut onjuist is. Van december af heeft de Russische regering aangedrongen op een topcon ferentie. Zij is nog steeds bereid om op elk tijdstip aan een dergelijke con ferentie deel te nemen. Het woord is nu aan de Westelijke mogendheden, aldus Radio-Moskou. V.S. bereid tot gezamenlijke steun aan Midden-Oosten President Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie gezegd bereid te zijn zelf een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der V.N. bjj te wonen als dit nodig of wenselijk mocht zijn. Eisenhower zei niet te weten of de andere regeringsleiders in het algemeen ook bereid zijn naar de bijeenkomst te gaan. Maar elke delegatie bjj de V.N. zou door het regeringshoofd van het betrokken land kunnen worden geleid, aldus Eisenhower. Eisenhower was het er niet mee eens, dat elike kans op een topconferentie is verkeken door de jongste ontwikkelin gen. Kroesjtsjef had aan het eind van zijn laatste brief het onderwerp opnieuw aangesneden. Als de Verenigde Staten van gevoelen zouden zijn, dat iets posi tiefs uit een topconferentie zou kun nen voortkomen, zouden zij natuurlijk bereid zijn deze bij te wonen. Maar een dergelijke bijeenkomst zou grondig voor bereid moeten worden, zo zei Eisenhower nogmaals In antwoord op vragen zei Eisenhower, dat de Verenigde Staten zullen willen meedoen aan opbouwende economische ontwikkelingsprogramma's voor het Midden-Oosten onder auspiciën van de Verenigde Naties. Eisenhower zei te ho pen, dat de Sovjet-Unie niet alleen be reid zal zijn hetzelfde te doen, maar zich ook zal houden aan haar verplichtingen. De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon sproot voort uit het geloof van de Verenigde Staten in de geest van het nationalisme. ALs de Ara bieren gezamenlijk hun nationalisme in een federatie of vergrote staat zouden willen uitdrukken, zouden de Verenigde Staten er geen bezwaar tegen .hebben. De Amerikaanse troepen zouden zich terug trekken als er niet langer enig gevaar van niet-rechtstreekse agressie zou zijn. zo zei Eisenhower. Wanneer ook de wettige regering van Libanon zou verzoeken om ontruiming van het land door de Amerikaanse troepen, zouden de Verenigde Staten aan dit verzoek gevolg geven. De Verenigde Staten moeten volgens Eisenhower de pogingen van Arabische volken om hun rechtmatige econo mische verlangens sneller te verwezen lijken, steunen. Naar Eisenhower meent, zal het on mogelijk zijn een bijeenkomst van de Algemene Vergadering over het Midden- Oosten te beperken tot Libanon alleen. De oorzaken van de crises in Libanon en Jordanië omvatten veel meer. De president gaf te kennen het eens te zijn met de theorie dat de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng een rol gespeeld heefit bij de verandering in de Russische tactiek t.a.v. een top conferentie over het Midden-Oosten. Hoe groot die rol geweest was, zou Eisenhower laten onderzoeken. De Verenigde Staten zouden op de voorgestelde bijeenkomst van de Alge mene Vergadering over het Midden- Oosten hun uiterste best doen aan te tonen, dat zij gehandeld hebben in de go est van de Verenigde Naties en uit gaande van die geest, zouden zij de na druk leggen op opbouwende zaken om de volken van het Midden-Oosten te helpen. Eisenhower weigerder nader aan te geven welke opbouwende plannen voor het Midden-Oosten ingediend zullen worden. Hjj zei alleen dat de Verenigde Staten weten wat zij willen en dat zy bereid zijn met elk van de landen van het Midden-Oosten of met een groep samen te werken om hulp te bieden, waar zij maar kunnen Sprekende over de economische toe standen in de Arabische wereld zei Eisen hower, dat in sommige gevallen de twee dracht het kookpunt had bereikt. Het volk wendde zich naar mensen, die het niet vertouwde, om hulp. De Verenigde Staten zouden het mogelijk moeten ma ken dat het zich tot het Westen richt. De Amerikaanse president wees met klem de Russische verklaring af. dat alleen het aandringen op een topconfe rentie verdere „agressie van de V.S. en Engeland had gesituit". Hij zei, dat de Verenigde Staten niet streven naar soevereiniteit over welk land ook en geen enkel land in welk opzioht ook aan zich willen onderwerpen. Daarentegen had de geschiedenis bewezen, dat sinds de tweede wereldoorlog alle Oosteuropese landen door de Sovjet-Unie waren over weldigd. Eisenhower herinnerde ook aan de gebeurtenissen in Noord-Korea en Noord-Vietnam. De Russen dienden hun beschuldigingen aan het adres van d>e V.S en Engeland tegen ziohzelf te richten. Indonesië voor de verhongering Kolossaal wanbestuur In een hoofdartikel getiteld „Indo nesië in moeilijkheden"schrijft de New York Times: Het is duidelijk dat krachtige maatregelen geno men moeten worden om de economie van Indonesië te redden, wil de jon ge republiek het leven behouden. De toestand van die economie is, aldus wordt in de jongste berichten uit Djakarta gezegd, de ernstigste sedert het dagen van de onafhankelijk heid De tragedie in deze situatie is dat de Indonesiër, levend in wat potentieel een van de rijkste landen in de wereld is, geen gelegenheid heeft dat te benutten wat zijn natuurlijk geboorterecht zou moeten zijn. Temidden van wat onge looflijke overvloed zou moeten zijn, ziet hy zich gesteld voor niet minder dan verhongering. Het is niet mogelijk aan de conclusie te ontkomen dat de blaam voor deze rampzalige situatie geweten moet wor den aan kolossaal wanbestuur. Soekarno in de stemming van opruiend nationa lisme, gaf de Nederlanders de schuld van alle rampen van zyn land, met de implicatie dat wanneer de „kolonisten" eruit geworpen zouden zijn, alles goed zou zijn. Toen de dingen van kwaad tot erger kwamen, werd de valse kwestie Westelijk Nieuw-Guinea tot strijdkreet gemaakt en het vertrek van de Nederlanders ver sneld. Toen dissidente groepen een ge baar van verzet maakten tegen ontoe laatbaar wanbestuur vanuit het cen trum, gebruikte Soekarno militair ge weld om hen in een permanente gueril- la-onverzoenlijkheid te dryven, inplaats van te trachten tegemoet te komen aan hun rechtvaardige klachten". De Amerikaanse troepen in Li- banon worden regelmatig voorzien van materieel, dat in de haven van Beiroet wordt ontscheept. De foto geeft een suggestief beeld van het uitladen van een vrachtauto. Macmillan en Foot naar Athene Ter bespreking van Cyprus-probleem Premier Macmillan van Groot-Brlt- tannië en Sir Hugh Foot, gouverneur van Cyprus, worden vandaag in Athene verwacht voor „algemene besprekingen" met de Griekse premier Karamanlis, zo is in Athene vernomen. Aartsbisschop Makarios heeft gisteren een onderhoud met Karamanlis gehad. Hij verklaarde na afloop hiervan dat hy tot volledige overeenstemming is geko men met de Griekse regering over de politiek t.o.v. Cyprus. Uit betrouwbare bron is vernomen dat Macmillan de eis van de Griekse rege ring heeft ingewilligd, dat de besprekin gen een „algemeen karakter" zullen heb ben. De Grieken willen niet dat er ge sproken zal worden over de aanvaarding van het Britse plan voor Cyprus. In Griekse diplomatieke kringen heeft men er echter op gewezen, dat de Griekse regering toch wel bereid is over dit plan van gedachten te wisselen, mits de vol gende drie punten uit dit plan worden geschrapt: 1. de verdeling van Cyprus in een Grieks en Turks deel. 2. de instelling van twee gescheiden assemblees, een Griekse en een Turkse, 3. elke bepaling die verband houdt met de scheiding in een Turkse en een Griekse gemeenschap. Premier Menderes van Turkye heeft zich bereid verklaard - morgen - te An kara een onderhoud te hebben met zijn Britse ambtgenoot Macmillan. voet van het Nationaal Monument op de Dam. De commandant van het schip, de heer Roussin legde de krans* Tcenemend verzet der opstandelingen Luitenant-kolonel Roekmito, com mandant van de regeringsstrijdkrach ten in Centraal-Celebes, heeft op een persconferentie te Djakarta gezegd, dat het verzet van de opstandelingen toeneemt. Op Celebes, zei hij, vechten nog 10000 opstandelingen, die over .moderne Amerikaanse wapens" be schikken. Er waren aanwijzingen, dat de opstandelingen nog steeds door vliegtuigen van wapens worden voor- 1 zien. Het Libanese kabinet zal aftreden zodra er tussen president Sjamoen en generaal Sjehab, de onlangs gekozen, maar nog niet fungerende president, een akkoord is bereikt over de samen stelling van een overgangsregering. Er zijn dinsdagavond en woensdag ochtend in Beiroet schoten gewisseld tussen regeringsgezinde elementen en opstandelingen. Het leger kwam tussen beide en maakte een einde aan het schieten. De Syrisch-Libanese grens, die sedert het begin van de opstand in Libanon gesloten was, is gisterochtend voor auto verkeer geopend om de Libanezen in Syrië in staat te stellen naar hun land terug te keren. Israël heeft toestemming verleend voor het overvliegen van zyn gebied door Amerikaanse vliegtuigen, die voorraden naar Jordanië vervoeren, aldus is van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. De Israëlische regering heeft de Ame rikaanse autoriteiten medegedeeld, dat zij het verleden week op deze vluchten ingestelde verbod heeft opgeheven. Blijkens een bericht in „Prawda", het orgaan van de Sovjetrussische commu nistische partij, zijn de maarschalken Andrei Gretsjko en Kiril Meretskof, die de manoeuvres van het Rode Leger in de gebieden by de Turkse en de Perzi sche grens hebben geleid, te Moskou teruggekeerd. De oefeningen zijn inmid dels geëindigd. Zoals bekend kondigde Moskou deze manoeuvres aan, kort nadat de Ameri kanen in Libanon waren geland. Het Indonesisch Persbureau „Antara" heeft gemeld, dat „honderden opstan delingen. die uit Noord-Celebes zijn ge vlucht, in Tawao op Engels Borneo ge arriveerd zyn". Zij zouden Tawao wil len gebruiken als een verzamelbasis, vanwaar zij of naar het buitenland zul len vluchten, öf een aanval zullen doen op een doel in Indonesië. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, die als speciale afgezant van president Eisenhower het Midden-Oosten heeft bezocht, heeft gisteravond te Cairo een onderhoud gehad met president Nasser, dat mede werd bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur Raymond Sare en luitenant-kolonel Ali Sabri, minister voor presidentiële zaken. Maarschalk Abdel Hamin Amer, de vice-president van de Verenigde Arabi sche Republiek, is onverwachts per vliegtuig naar Taif in Saoedi-Arabië vertrokken, waar hy diezelfde avond nog een gesprek had met Koning Saoed. Politieke waarnemers te Cairo zien hierin een bewijs, dat president Nassers streven naar een vereniging van de Arabische wereld snel vordert. Nog maar vyf maanden geleden ontstond er een ogenschijnlijke kloof tussen Saoedi- Arabië en de Ver. Arabische Republiek doordat Cairo Koning Saoed ervan be schuldigde twee miljoen pond te hebben geboden om president Nasser te laten vermoorden en de Unie tussen Egypte en Syrië te doen mislukken. Koninklijke familie thans in Genua De Koninklijke familie is gisteravond aan boord van de jachten „Piet Hein" en „De Groene Draeck" in de haven van Genua aangekomen. In de ochtend was het gezelschap uit Alassio vertrokken. Nieuwe Britse troepen in Jordanië Voor de Jordaanse haven Akaba, op 5 km. afstand van de Israëlische haven Eilath aan de Golf van Akaba gelegen, is vandaag het Britse vlieg- dekschip „Bulwark" uit de Rode Zee aangekomen. Een bataljon Schotse Hooglanders werd ontscheept. De Veiligheidsraad komt vandaag (20 uur Ned. tijd) te New York bijeen om een datum vast te stellen voor de buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering, waarom zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie heeft ver zocht. Wanneer de raad door aanvaarding van de Russische of de Amerikaanse ontwerp-resolutie met een spoedbyeenkomst van de Algemene Vergadering akkoord gaat, komen de afgevaardigden binnen 24 uur bijeen. Zeer waarschijnlijk zal de Algemene Vergadering dan alleen nota nemen van het beroep, dat op haar wordt gedaan en vervolgens tot dinsdag of woensdag uiteengaan. Het merendeel van de delegaties en ook het secretariaat-generaal van de volkerenorganisatie zijn niet ingeno men met het denkbeeld van een bui tengewone bijeenkomst van de Alge mene Vergadering een maand voordat de vergadering in gewone zitting bij eenkomt. Men verwacht hoofdzakelijk beschuldigingen en tegen-beschuldi gingen te zullen horen, zonder dat er veel hoop op bestaat, dat men tot een regeling voor het Midden-Oosten komt. In een aantal afvaardigingen leeft dan ook de wens om het denkbeeld k Advertentie JVIST VOOR VAKANTIE I Bewezen betere regenkleding. Alléénverkoop voor Leiden: Onbestendig Het weer in het grootste deel van Europa staat onder invloed van een uitgebreid lage druk gebied met een centrum tussen Schotland en Noorwe gen en een ander centrum boven de Botnische Golf. De koele Oceaanlucht, die om dit lagedruksysteem naar het vasteland stroomt, drong de warmere lucht in het Alpengebied, Oostenrijk en Polen naar het zuiden terug. In Zwitserland en Zuid-Duitsland ging dit gepaard met onweersbuien. In onze streken wordt het weer be paald door randstoringen, die af en toe regen veroorzaken. Tussen de storingen komen gebieden met opklaringen voor, waarvan er een de afgelopen nacht ons land passeerde. De nachtelijke opkla ringen en de geringe wind waren oor zaak van lage minimumtemperaturen. In het binnenland daalde de tempera tuur plaatselijk tot 7 8 graden. Een nieuwe randstoring. die gisteren ten westen van Ierland ontstond, trok in de afgelopen nacht over Zuid-Enge- land in oostelijke richting. Het regen- gebiéd van deze storing bereikte van morgen het zuidwesten van Nederland. Verder westelijk op de Oceaan ligt een diepe depressie, die zich langzaam in de richting van Europa verplaatst. De depressie wordt voorafgegaan door een gebied met opklaringen. Advertentie van een „spoedprocedure" te laten va ren, waardoor men de speciale bijeen komst inzake het Midden-Oosten zou kunnen combineren met de normale zitting, welke midden-september be gint. Twee resoluties De Amerikanen en de Russen hou den echter nog aan de noodzaak van een spoedvergadering vast. De Ver enigde Staten zullen hun op 18 juli ingediende resolutie in zoverre wijzi gen, dat zij de Verenigde Arabische Republiek niet alleen van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon, maar ook van indirecte agressie tegen Jordanië beschuldigen, terwijl zij ongetwijfeld ook het begrip „indirecte agressie" nader zullen om schrijven. De russen, die in hun eveneens op 18 juli ingediende ontwerp-resolutie om een bijeenkomst van de Algemene Vergadering ter bespreking van „het vraagstuk van de aanwezigheid van Amerikaanses troepen in Libanon en van Britse eenheden in Jordanië ver zochten, eisen nu ook „de onverwijlde terugtrekking" van deze strijdkrachten. Daar, naar hun mening, deze kwes tie een „bedreiging van de vrede" be tekent, achten zij een spoedbijeen- komst noodzakelijk. Het is evenwel mogelijk dat andere delegaties voor of op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad amendementen op de Amerikaanse en de Russische cntwerp-resolutie zullen indienen, met de bedoeling de bijeenroeping van de Algemene Vergadering te vertragen. De kwestie van de vertegenwoordi ging van Irak in de volkerenorganisatie is intussen in die zin opgelost, dat se cretaris-generaal Hammarskjöld offi ciéél de geloofsbrieven van Hasjim Djawad als afgevaardigde van het nieuwe bewind in Irak heeft erkend. Dr. Abdoel Madjid. die Irak vertegen woordigde tijdens de staatsgreep in Bagdad, heeft laten weten, dat hij zijn functie van permanent vertegenwoor diger heeft neergelegd. Men verwacht dat Djawad vandaag zyn zetel in de Veiligheidsraad zal innemen. De Amerikaanse delegatie schijnt verzekerd te zijn van de zeven stem men, die nodig zijn voor een speciale bijeenkomst van de Algemene Ver- Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen, later opklaringen. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlyk, later uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 AUGUSTUS Zon op 5.11, onder 20.19. Maan op 23.51, onder 14.34. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.41 en 21.10 uur. Laagwater te 4.11 en 16.29 uur. (Advertentie) WELK WEER I KRIJGEN WE ZONDAG? WORDT BIER WEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f KXXL Zie tweede pagina eerste blad* Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Gistermorgen heeft een deputatie van het Griekse opleidingsschip Ierax"dat een onofficieel bezoek van drie dagen aan Amsterdam I brengt, een krans geplaatst aan de

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1