TOPGESPREK VAN DE BAAN Amerika neemt de handschoen op Russische voorstel een opluchting voor allen, behalve Hammarskjöld WEERBERICHT RUSLAND WIL BIJEENKOMST VERENIGDE NATIES Propaganda-offensief der Russen Morgen begint vermoedelijk een eindeloze propagandastroom 97ste jaargang WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 No. 29510 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: t J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Twee dagen na Kroestjsjefs terugkeer uit Peking heeft de Sovjet- Unie de Westelijke Grote Drie een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties voorgesteld over de terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse uit Jordanië. De Sovjet-Unie heeft gisteravond om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. De raad zou het in bijzondere zitting bij eenroepen van de Algemene Vergadering moeten overwegen. De Ver. Staten hebben daarop onmiddellijk gereageerd met de aankondiging dat zij om een spoedzitting van de V.N.-assemblee zullen verzoeken ter bespreking van Libanons klacht over inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden door de Verenigde Arabische Republiek. Inmiddels is reeds vastgesteld dat de Veiligheidsraad morgen avond om 8 uur bijeenkomt om te beraadslagen over het in bijzondere zitting bijeenroepen van de Algemene Vergadering der V.N. van de V.S. om, een besluit te nemen, dat werkelijk kan bijdragen tot het' waarborgen van de vrede in de wereld, aldus de Russische premier. Mao Tse Toeng, man achter de schermen Kroesjtsjef zei in een ifota, dat de Veiligheidsraad geen besluit kan nemen, omdat de Amerikaanse belangen daarin overwegen. Een bijeenkomst van de V.N.-asemblee kan volgens de Russi sche premier leiden tot een verminde ring van de spanning. Ook zou zij de organisatie van een topconferentie kunnen bespoedigen. Kroesjtsjef zegt voorts dat het hem spijt dat Eisenhower en Macmillan zijin voorstel om een conferentie bijeen te roepen van de regeringsleiders van Rus land, de V.S. Groat-Brittannië, Frank rijk en India en de secretaris-generaal van de V.N., Dag HammarskjöM. niet hebben aangenomen. Bestudering en bespreking van de problemen rondom het Midden-Oosten in de V.N., waarin zowel grote als kleine mogendheden vertegenwoordigd zijn zal het mogelijk maken middelen te vin den om het oorlogsgevaar, in het Na bije en Midden-Oosten geschapen door de acties van de VS en Groot-Brittan- ndë, af te wenden. De Russische premier is ervan over tuigd dat een topconferentie zoals hij heeft voorgesteld, er toe zal bijdragen middelen te vinden om aan de koude oorlog een einde te maken en het uit breken van een werkelijke oorlog te voorkomen mits dan de deelnemers aan deze conferentie zich hiervoor volledig inzetten. Kroesjtsjef merkt dan volgens Tass op dat de Veiligheidsraad in zijn huidige samenstelling onder druk van de V.S. in feite een soort van commissie is ge worden, waarin voor het grootste deel landen zitting hebben, die lid zijn van de Navo, de Verdragsorganisatie van Bagdad en de ZOAVO (de Zuidoostazia- tische Verdragsorganisatie) En in deze commissie wordt de plaats van de wet tige vertegenwoordiger van China inge nomen door een vertegenwoordiger van ,jhet politieke lijk", Tsjiang Kai-Tsjek, Hierdoor is de Veiligheidsraad in feite verlamd en niet in staat buiten de vil Onbestendig De Oceaandepressie, die met grote snelheid naar het zeegebied ten noor den van Schotland trok, verplaatste zich de afgelopen 24 uur nog maar weinig en vult nu langzaam op. Boven Frank rijk ontwikkelde zich gisteren een rand- storing, die in Oost-België en Zuidoost- Nederland vannacht regen en onweer veroorzaakte, op het vliegveld Zuid- Limburg werd de afgelopen nacht 13 m.m. afgetapt. Ook boven Zuid-Engeland ontwikkel de zich gisteren een randstoring, die langs de Waddenkust naar Denemarken is getrokken. Bij het passeren viel van nacht in het Noorden van het land ongeveer 10 tot 12 m.m. regen. Achter de storing stroomde een nieu we hoeveelheid koele lucht naar ons land, waarin opklaringen, maar ook enkele buien voorkomen. Er waren aanwijzingen, dat zich ten westen van Ierland een nieuwe depres sie ontwikkelt, die zeer waarschijnlijk morgen in ons land opnieuw regen zal brengen. Advertentie Geen resultaat zonder communis tisch-China Hü zegt dan verder dat het dwaas is de Chinese Volksrepubliek China te negeren. Zonder haar kunnen de Vei ligheidsraad en de VN niet doeltreffend werken voor het behoud van de VTede en veiligheid. De Russische premier beschuldigde de V.S. ervan dat zij de Veiligheidsraad, via de vertegenwoordigers van de lan den, die lid zijn van militaire blokken waarin de V.S. de boventoon voeren, ge bruiken voor de bevrediging van hun eigen egoïstische wensen. Hij wijst erop dat het gevaar voor een verscherping van het conflict in het Midden-Oosten niet uitgesloten is en dat de veiligheid van de Iraakse Republiek en andere Arabische landen niet verzekerd is. Groot-Brifctannië en de V.S. hebben hun troepen niet teruggetrokken. In tegendeel, er worden nieuwe troepen naar dit gebied gebracht en in de lan den, die aangesloten zijn bij de Ver dragsorganisatie van Bagdad, worden nieuwe militaire maatregelen genomen, aldus Kroesjtsjef. Hij zegt dan dat de Russische rege ring van mening is dat de contacten en betrekkingen tussen de staatslieden van alle landen op alle mogelijke manie ren ontwikkeld moeten worden. Tenslotte uitte hij de hoop. dat de V.S. het voorstel tot bijeenroeping van een buitengewone zitting van de alge mene vergadering van de V.N. zullen steunen en beschouwen als een stap in de richting ran een ontspanning, die de basis kan leggen voor een topconfe rentie op korte termijn. Ta«s meldt dat Kroesjtsjef zijn voor stel voor een bijeenkomst van de Alge mene Vergadering ook heeft ontvouwd brieven aan Maomihan en De Gaulle Eisenhower aanvaardt uitdaging President Eisenhower heeft verklaard dat een bijzondere zitting van de V.N.- assemblee over het Midden-Oosten voor Amerika volkomen aanvaardbaar is. De president juicht het toe dat premier Kroesjtsjef ermee instemt dat de pro blemen, waarover de laatste tijd door Washington en Moskou is gecorres pondeerd opnieuw voor de Ver. Naties worden gebracht. President Eisenhower betreurt het evenwel, dat de Sovjet-Unie een topbijeenkomst van de Veiligheids raad niet geschikt acht. Druk van Mao Onze correspondent te Londen telefo neerde ons hedenmorgen: Er wordt te Londen niet aan getwij feld, dat Mao tse-Toeng de man was achter de veranderde houding van de Russische premier Kroesjtsjef. De Chi- nese leider voelt niets voor de Vei ligheidsraad. in verband met het feit, dab nationalistisch China daarvan een permanent lid is en de Russische pre mier zou moeten luisteren naar hem of hij wilde of niet. Slot op pag. 2 Ook Turken op Cyprus willen bestand Britten moeten vertrekken De Turkse ondergrondse beweging op Cyprus, de T.M.T., heeft dinsdag op strooibiljetten bekend gemaakt dat ook zij bevel heeft gegeven alle acties op Cyprus tot nader order te staken. Volgens Radio-Nicosia heeft de Turkse Cypriotische leider, dr. Kut- chuk, het bestandsaanbod van de Eoka „onoprecht" genoemd. Het besluit van de T.M.T. kwam 24 uur na het be standsaanbod van de Eoka. De T.M.T. was twaalf dagen geleden door gouverneur Foot verboden. Nieuwe strooibiljetten van de Eoka vestigden er de aandacht op dat de Grieken en Turken vele jaren op Cy prus in harmonie hadden gewoond, maar dat aan de vriendschappelijke verhouding een eind was gekomen door het „verdeel en heers"-dogma van de Britten. De Eoka acht Engeland onaanvaardbaar als bemiddelaar tus sen Turken en Grieken op 'Cyprus: ..De Britten moeten vertrekken". Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen of enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 AUGUSTUS Zon op 5.10 uur, onder 20.21 uur. Maan op 23.17 uur. onder 13.33 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee om 7.49 en 20.13 uur. Laagwater om 3.30 en 15.42 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Negen Australische zwemsters, samen in het bezit van een tiental wereldrecords zijn gisteren op Schiphol aangekomen, o.m. om het komende weekeinde deel te nemen aan de Nederlandse kampioen schappen te Schiedam. Het gezel schap werd begroet door Geertje Wielema (geheel rechts) en Jaap Buiskool (tweede van rechts). Ge heel links staat de leidster van de Australische zwemsters, mevrouw Williams. Van Schiphol vertrok men naar Boekelo. waar men gaat uitrusten van wedstrijden in Frank rijk en Engeland. Komkommers der gramschap''' (Telefonisch van onze correspondent te Washington) Wat Kroesjtsjef thans beoogt» kan men betitelen als Ruslands wraakzitting na de algemene vergadering van de Verenigde Naties over Hongarije. Misschien zal de geschiedenis uitwijzen, dat Mao Tse Toeng invloed heeft gehad op Kroesjtsjefs nieuwe koers, maar ook zonder zijn bezoek aan Peking moet de leider van de Sovjet-Unie beseft hebben, dat eigenlijk de komkommertijd is aangebroken, nu Irak voor de wereld wederom acceptabel is geworden en nu in Libanon de rust schijnt weer te keren en de aftocht van de Amerikaanse troepen daarvan op den duur het logisch gevolg moet zijn. Een Russische woordvoerder te New York heeft echter reeds verklaard, dat Kroesjtsjef met voor deze gelegenheid zal overkomen. Of de Sovjet-Unie een tweederde meerderheid zal vinden voor een re solutie, die Amerika en Engeland veroordeelt, valt nog te bezien, doch dat is voor Kroesjtsjef van minder zorg. Resolutie van de Algemene Vergadering zijn in feite toch niet meer dan krachteloze conclusies of aanbevelingen. Hoofdzaak voor de Sovjet-Unie is de propagandawaarde die een langdurige zitting van de Na tionale Vergadering oplevert. Eisenhower zelf in de Alg. Vergadering? Steinbeck schreef eens een beroemd boek: „Druiven der gramschap". Welnu, de hoofdschotel van de speciale zitting der Alg. Vergadering, die Kroesjtsjef thans wenst, zal bestaan uit „komkom mers der gramschap". Een indrukwek kend groot gedeelte der 81 VN-leden zal scherpe redevoeringen afsteken over de „agressie" van Amerika en Engeland. Dagen, wellicht wekenlang zullen de radio en pers van de communistische en neutrale landen vol zijn met speeches over wat voor kolonialistische en kapi talistische oliedorst zal worden uitge kreten. Teneinde een tegenwicht te geven aan het Russische propaganda- offensief, zal mogelijk Eisenhower zelf het Amerikaanse standpunt in de Alge mene Vergadering verdedigen. Bij het zoeken naar de oorzaak van een ernstig lek bij de poort- toren van het Muiderslot ontdekte men, dat de aansluiting van de open weergang met de poorttoren dringend restauratie behoefde. Men heeft direct een aanvang gemaakt met de herstelwerkzaam hedenwaarbij men o.m. gebruik maakt van oude. van sloop afkom stige stenen. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden. Beroep op opstandelingen: „Beëindig bloedvergieten" De Indonesische regering heeft van daag een beroep op de opstandelingen gedaan om de wapens neer te leggen en „een einde te maken aan het bloedver gieten onder onszelf". De minister van Justitie, Gustav Maengkom, zeide dat alhoewel de regering besloot geen be sprekingen met de opstandelingen te houden, pogingen waren gedaan om verder bloedvergieten te vermijden. Voorts betoogde hdj, dat de opbouw to het gehele land zal worden vertraagd, als geen gemeenschappelijke pogingen worden gedaan tot regeling van de hui dige binnenlandse problemen en ophef fing van de verwarring. „Ordeverstoringen in één gebied, zul len hun weerslag hebben op andere ge bieden", aldus waarschuwde Maengkom Ruim half miljoen passagiers op Schiphol in zeven maanden Tot en met juli van dit jaar telde de Amsterdamse luchthaven Schiphol aan in- en uitgaande passagiers van alle luchtvaartmaatschappijen tezamen meer dan een half miljoen personen, een re cord in de geschiedenis van Schiphol. Het eerste halfjaar vertoonde, zowel wat de aantallen passagiers betreft als de kilogrammen post. vracht en bagage, aanvankelijk een dalende lijn, maar in mei viel een opleving te bespeuren, wel ke zich in juni krachtig heeft voortge zet, zodat na de eerste zes maanden van dit jaar 438.713 in- en uitgaande passa giers in de hallen van de luchthaven werden geteld, meer dan 8000 meer dan in de overeenkomstige periode van 1957. De topdag was zaterdag 28 juni met een totaal van 4224 luchtreizigers. In totaal passeerden in juni 105.971 personen de loketten, hetgeen eveneens een record is voor de luchthaven. Het i record stond op 102.839 personen geboekt in juli 1957. Juli van dit jaar heeft ove- I rigens alle verwachtingen overtroffen met byna 114.000 passagiers. Ook niet belangrijk Evenmin is het geheel zeker of Ame rika een tweederde meerderheid bijeen zal krijgen voor een resolutie, die een versterking van de VN-groep in Liba non zou aanbevelen. Doch zulks is evenmin belangrijk, nu Hammarskjöld na de zittingen van de Veiligheidsraad toch al op zich genomen had de VN- groep te versterken. Wie voelt zich thans gelukkig, wie ongelukkig door deze nieuwste wen ding? Kroesjtsjef, die wellicht door Peking op de vingers is getikt, moet thans een speciale zitting der Alg. Vergadering verkiezen, want anders had hij haar niet voorgesteld. Dulles moet opgelucht zün, want hy is nooit enthousiast voor een topconferentie geweest en bovendien is hü beducht, dat Eisenhower in een propaganda- debat zün mannetje niet zou staan. Macmillan heeft, zonder dat dit iets kostte, zich in eigen land populair ge maakt door aan te dringen op een topconferentie, waarvoor hij zelf eigenlijk niet bijzonder enthousiast was. De Gaulle is nu verlost van de aandrang om tegen zijn wens in deel te nemen aan een propaganda-spek- takel, waarvan hij gruwt. De enige, die wellicht teleurgesteld zal zijn, is Hammarskjöld, die thans zijn Verenigde Naties geëxploiteerd ziet als een enorm reclamekiankbord, terwül hü in zün idealisme gehoopt had dat achter de schermen de mach tigen der aarde wellicht de grondslag zouden kunnen leggen voor een har monischer wereld. Reeks diefstallen T weelingzus j es gingen op roof uit Politie stond perplex (Speciale berichtgeving) De Harlinger politie is gisteren door het ontmaskeren van een sim pele diefstal op het spoor gekomen van een enorme reeks diefstallen, gepleegd in Leeuwarden, Harlingen en andere Friese plaatsen. Deze diefstallen roerden op touw gezet door de tweelingzusjes Joukje en Hiltje uit Kimswerd bij Harlingen. De hele zaak kwam aan het rollen toen een Harlinger winkelier aangifte deed van een vermiste parapluie uit zyn zaak. De beide meisjes die in deze zaak een tas hadden gekocht, werden op het politiebureau ontboden en hier bleek dat zij ook in het bezit waren van een para pluie. Dat was het sein voor een spits vondige hoofdagent om eens voorzichtig te informeren naar een reeks diefstallen die in de laatste tüd in de omgeving wa ren gepleegd en het duurde niet lang voor de zusjes door de mand vielen. Onmiddellijk volgde huiszoeking in de ouderlijke woning. Tüdens deze huiszoe king stond de politie perplex. Jn kasten en bergplaatsen op de zolder werden le peltjes, tafelbestekken, cassettes, thee lichtjes, wandborden, gouden ringen, gouden horloges en velerlei huishoude lijke artikelen tevoorschün getoverd. Al les was dat niet, want de meisjes ont hulden dat zij ook in Bolsward en Em- meloord partijen goed hadden verborgen. De diefstallen zün gepleegd in het tijdsbestek van een jaar en de sneeuw bal der diefstallen werd geopend in wa renhuizen te Leeuwarden. Het succes was zo groot - japonnen en mantelpak jes - dat het werkterrein van de zusjes zich verplaatste naar andere plaatsen in Friesland. De politie heeft tegen fami lieleden van de meisjes proces-verbaal opgemaakt wegens heling. Thans is het onderzoek nog in volle gang, maar zodra de zaak rond is, zullen de meisjes naar Leeuwarden worden overgebracht. De toestand in liet Midden-Oosten Murphy: „betrekkelijk optimistisch" De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy, die als speciale vertegenwoordiger van pre sident Eisenhower in het Midden-Oos ten vertoeft, is gistermiddag met een Amerikaans militair vliegtuig uit Beiroet naar Cairo vertrokken, waar hij, naar verwacht wordt, vandaag met president Nasser zal beraadslagen. Voor zün vertrek hield Murphy te Beiroet een persconferentie, waarop hü onder meer verklaarde „betrekkelük optimistisch" te zün wat betreft de toe stand in Libanon. Hü gaf te kennen dinsdagochtend met president generaal Sjehab o.m. te hebben gesproken over een vertrek der Amerikaanse troepen, doch hü voegde hieraan toe, dat het nog niet mogelijk was geweest een datum daarvoor vast te stellen. Murphy verklaarde opnieuw, dat de Amerikaanse militairen zullen ver trekken, wanneer hierom door de Libanese regering wordt verzocht. Hij zei verder voldaan te zyn over de besprekingen, die hü te Bagdad me' de nieuwe Iraaltse leiders had gevoerd. .,ZU hebben geen enkele vyandigheid ten aanzien van de Verenigde Staten aan de dag gelegd", verklaarde hü. Hü deelde mede na zün bezoek aan Cairo naar Athene te zullen vliegen, voor een „algemeen overleg" met de Griekse regering. Daarna reist hü. via Londen, naar Washington terug. Murphy vatte de resultaten van zün bezoek van twee weken aan het Mid den-Oosten als volgt samen: „Wü maken op de goede wüze vorderingen". Premier Sami el Solh van Libanon heeft dinsdag aan president SJamoen het ontslag van zün kabinet aangebo den. Jordanië heeft de Syrische regering er telegrafisch van verwittigd bereid te zijn de grens voor Syrisch verkeer te heropenen indien Syrië eenzelfde ge baar maakt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1