Renê Clément, architect, schrijver, schilder en fotograaf, koos filmvak [®ST" Aardappelenberichf "Tpfl flinke jongeman Nederlandse militairen kunnen naar buitenland gestuurd worden Gasfornuizen en -komforen JAN DE ME ZONEN LEDEREN KLEDING GEBR. HUISMAN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1938 Wetsvoorstel ingediend Streven naar een garantieloon, ook voor de Belgische arbeiders van zijde Bezwaren der werkgevers (Van onze Brusselse correspondent) De voorzitter van het socialistisch vakverbond, de heer Louis Major, die teven.'. Tweede Kaïnerlid is, heeft bij het Belgische parlement een wets voorstel aanhangig gemaakt, waarbij het gegarandeerd weekloon voor de arbeiders zou worden ingesteld. Het betekent, dat de arbeider, die onvrij willig werkloos wordt of door ziekte wordt getroffen en een bepaalde werkweek niet kan voltooien, in ieder geval het loon trekt voor zeven dagen werk. Deze nieuwe sociale maatregel, die in België de arbeids kosten, ten laste van de werkgevers, gaat doen toenemen, wordt ernstig overwogen. De minister van Arbeid, de heer Ser- vais. senator voor Luik, heeft namelijk aan de Nationale Arbeidsraad de vraag gesteld of het wenselijk is het prin cipe van het gewaarborgd weekloon in de Belgische arbeidswetgeving te in troduceren en hoe dit principe even tueel in de praktijk kan worden ge bracht. In kringen van de drie arbei dersvakbonden is men ervan overtuigd dat het gewaarborgd weekloon een rechtvaardige maatregel is. De kan- tooremploye's immers hebben mini mum een gewaarborgd maandloon, ook wanneer zij veertien dagen ziek zijn geweest. Intussen gaat men tegen het eind van het jaar in België verkiezin gen organiseren voor de benoeming van ondernemingsraden in alle be drijven. die tussen 150 en 200 arbei ders tewerk stellen. Totnutoe diende de ondernemingsraad alleen ingesteld te worden in bedrijven met meer dan 200 arbeiders. Op het sociale plan wordt door de organisaties van de mid denstand en van de zelfstandige am bachtslieden een actie gevoerd om het pensioen van de zelfstandigen, dat slechts 18.000 francs per jaar bedraagt, de helft van het bedrag van het ar beiderspensioen te verhogen tot 20.000 francs of 1500 gulden. In de sociale sectoren is er dus wel enige beweging in België en de werkgevers vragen zich af hoe de industrie in deze periode van gema tigde crisis al die nieuwe sociale uit gaven zal kunnen betalen. RECHTZAKEN Huwelijkszwendelaar krijgt 2V2 jaar (Speciale berichtgeving) Oe Rotterdamse rechtbank heeft een 30-jarige bankwerker uit Rotterdam wegens oplichting veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek conform de eis van het OM. De man was in aanraking gekomen met een in Duitsland gevestigde fami lie. Hij maakte een der dochters het hof en wist van de familie gedaan te krijgen dat zij hem als a.s. schoonzoon enige duizenden Rijksmarken voor schoot. Van een huwelijk is evenwel niets gekomen en hij maakte goede sier van de duiten Voorstel in voorbereiding Ook zo nodig in verband der Ver. Naties (Van onze Haagse redactie) Verwacht kan worden, dat binnenkort dienstplichtige militairen van land- en luchtmacht zonder hun toestemming of die hunner ouders en zonder dat daartoe een speciale machtigingswet wordt afgekondigd, worden uitgezonden naar gebieden buiten Nederland. Minister Staf zal de volgende maand bij de Staten-Generaal het voorstel indienen tot de dienovereenkomstige wijziging van de dienstplichtwet. De jongste ontwikkelingen binnen en buiten het Nederlandse territoir hebben de wijziging van de dienstplichtwet op korte termijn noodzakelijk gemaakt. Minister Nazir naar Praag De Indonesische minister van Scheepvaart, Commodore Moh. Nazir en zijn gezelschap, die op uitnodiging van de Russische minister van de koopvaardij vier dagen in Moskou heb ben doorgebracht en daar met tal van regeringsautoriteiten besprekingen heb ben gevoerd, zijn gisterenmiddag per vliegtuig naar Praag afgereisd. Belangrijke verbetering mijnwerkers pensioenen I januari a.s. van kracht (Van onze Limburgse correspondent) In het paritair samengestelde bestuur van het Algemeen Mijnwerkers Fonds te Heerlen is tussen de afgevaardigden van de werkgevers en de arbeiders-organisa ties in de mijnindustrie overeenstem ming bereikt over een belangrijke verbe tering der pensioenen voor de beneden 65-jarigen en van de weduwen- en we zenpensioenen. De minister van Economische Zaken is per brief van een en ander op de hoogte gesteld, waarna met deze minister be sprekingen zullen volgen. Het AMF-be- stuur zal de uitgangspunten, waarover men het nu eens is geworden, tijdens de resterende zomermaanden in details uit werken, waarna de algemene vergade ring van de AMP zijn oordeel erover zal uitspreken. Tenslotte is dan nog de goedkeuring van prof. Zfjlstra nodig om de nieuwe regeling met ingang van 1 ja nuari a.s. van kracht te doen worden. STOFFELIJK OVERSCHOT KIND UIT KORTERAAR AANGESPOELD Op het strand bij Bergen aan Zee is gistermiddag het stoffelijk overschot aangespoeld van de 14-jarige Antonia Kasterman uit Korteraar, die de vorige j week bij het zwemmen in zee te Katwijk is verdronken. Kerkelijk Leveni Beroep op de volkeren DOE AFSTAND VAN POLITIEK VAN ZELFBELANG! De Lambe-thconferentie van aartsbis schoppen en bisschoppen der gemeen schap van Anglicaanse Kerken heeft maandagavond in een interimverklaring over de vrede een beroep op de volkeren gedaan om .afstand te doen van die po litiek van zelfbelang, welke voorbijziet aan de belangen van anderen". „Tenzij de oorlog en zijn oorzaken verbannen zullen kunnen worden, drei gen kernwapens met vernietiging van hele volkeren, van onze materiele be schaving en het verderf van de mens heid. Vertrouwen kan niet in een dag de plaats Innemen van wantrouwen of deelgenootschap in de plaats komen van zelfzucht. Er zullen nog lang strubbe lingen en nijd tussen de volkeren en de mensen blijven bestaan en daarvoor draagt elk volk een deel schuld. De mensen moeten geduld, nederigheid en edelmoedigheid betrachten en zioh op offeringen getroosten", aldius de ver klaring. CALVIJN-HERDENKING Op 10 juli 1959 zal het 450 jaar gele den zijn, dat de kerkhervormer Johannes Calvijn werd geboren. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Delden heeft thans aan de classis Almelo voorgesteld ter ge legenheid van dit feit een kerkedag te houden. De classis heeft een commissie benoemd om haar terzake nader van ad vies te dienen. NED. HEKV. KERK Aangenomen het beroep der Provincia le Kerkvergadering van Gelderland naar Barneveld W. J. Gunning, voorheen predi kant te Semarang. woonachtig te Wes tervoort. Bedankt voor Warffum J. Breeuwsma te Zevenbergen. Beroepen te Ouderkerk aan de IJssel J. van Dijk te Garderer. GEREF. KERKEN Beroepen te Meeden en te Oosterend (Fr.) H. Dijkslag, kand. te Epe. Be dankt voor Garijp E J. Duursema te Vor- den. voor VLorkum A. Wlersinga te 's-Graveland voor IJsselmonde A. Na gel kerke te Zweeloo. Beroepen te Op perdoes S. van der Linde, kana. te Lomele te Wijckel D. Kloppenburg, kand. te Barendreclit. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer dr. H. W. Vele- n*,a t« Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kruinlngen P. van der Bijl te Rhenen. Hierdoor wordt het mogelijk dienstplichtige militairen, niet be horend tot de Koninklijke Marine, uit te zenden naar Nederlands Nieuw Guinea, Suriname en de Antillen en eventueel ook naar elders. De dienst plichtigen van de Marine konden al tijd reeds overal worden heengezon den De nieuwe wet op de dienstplicht zal de voorgenomen uitzending van versterkingen naar Nieuw Guinea aanzienlijk vereenvoudigen. Zelfs de groep van specialisten op het gebied van de luchtafweer, die naar de Legervoorlichtingsdienst officieel toegaf, in eerste instantie naar Nieuw Guinea zullen worden gezonden, omdat daaraan ter plaatse een grote behoefte bestaat, zou niet uitsluitend uit be- roepspersoneel kunnen worden betrok ken. Dit bestaat bij Land- en Lucht macht, een enkele uitzondering daar gelaten, immers uitsluitend uit offi cieren en kader. Ook aan mogelijke verzoeken van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties om steun bij de vorming van VN-politietroepen waarvan bijvoor beeld sprake is geweest in verband met Libanon zal de Nederlandse rege ring voortaan desgewenst, makkelijker kunnen voldoen. In de grondwet was de beperkende bepaling ten aanzien van de uitzen ding van dienstplichtige militairen bij Oud-minister Soenardjo ambassadeur in Brazilië Prof. Soenardjo, die kortgeleden bij de reorganisatie van het Kabinet- Djoeanda door president Soekamo af trad als minister van Handel, is be noemd tot ambassadeur in Brazilië. Zodra de Braziliaanse regering op zijn benoeming agreement zal hebben verleend, zal Soenardjo naar zijn nieuwe post vertrekken. Een Itailaanse mode-ontwerper heeft voor de komende herfst en winter dit toilet ontworpen: een broek van velours en een soort jas welke op de rug in een grote kwast uitloopt. de wijziging van 1956 reeds vervallen. De dienstplichtwet is echter nimmer dienovereenkomstig gewijzigd. De om standigheden maakten het niet direct meer nodig, dat er dienstplichtigen werden gezonden naar gebieden buiten Nederland en overzee en aan de on middellijke wijziging van de wet op de dienstplicht bestond daarom geen be hoefte. Thans is de praktijk evenwel in strijd gekomen met meer bepalingen in de dienstplichtwet, bijvoorbeeld op de gebieden van de duur van de dienstplicht en de broederdienst. De betreffende wet is daarom in haar geheel op de helling gekomen. De internationale ontwikkelingen hebben de nu verleende prioriteit aan de wijziging van de uitzending van de dienstplichtigen noodzakelijk gemaakt. Het juiste antwoord i B Aan de jongens in een Duits op- B voedingsgesticht zijn vragen voor- B gelegd betreffende de recente ge- schiedenis van hun land. Zo werd i m ook gevraagd wie Adolf Hitler was. i Ongeveer 50 procent bleef het ant- g woord schuldig. Een bloemlezing uit i B de antwoorden: „Duitse leider" - B „laatste Duitse dictator" - „een Amerikaan" - „Het zelfde wat Adenauer en Heuss nu zijn". Eén jongen had dit antwoord: 1 „een idioot". Voorlopig geen nieuwe mijnwerkers bij Staatsmijnen GEVOLG VAN AFZETMOEILIJKHEDEN (Van onze Limburgse correspondent) In verband met de moeilijkheden welke die Staatsmijnen thans onder vinden met de afzet van hun cokes en industriekolen, heeft de directie enkele ingrijpende maatregelen genomen. Voor lopig zullen geen mijnwerkers meer aan genomen worden, behalve voor de an- tracietmijn Wilhelmina in Terwinselen. De antraoiet-afzet wordit namelijk nog steeds niet gestagneerd. Wel blijven de staatsmijnen doorgaan met het werven van jonge arbeiders voor hun oplei dingsscholen. Zoals wij reeds hebben ge meld heeft de directie eerder beslaten 100 Italiaanse ondergronders uit haar vetkoolmijnen Hendrik en Emma over te plaatsen naar de Wilhelmina en 150 naar de antracietmijnen van de Oranje- Na ssaumijnen en de Laura en Vereni ging. Deze overplaatsing verloopt vlot en zal in het midden van deze maand voltooid zijn. De verzending van de eigen vetkolen naar de eigen cokesfabrieken der Staatsmijnen is vertraagd, terwijl de produktie van cokes voorlopig niet verder wordt opgevoerd. Dit kon niet alleen bereikt worden door de verplaat sing van Italiaanse arbeiders, maar ook door de werving van ndeuiwè mijnwer kers buiten Limburg stop te zetten. Des ondanks is de totale bezetting van de staatsmijnen gestegen tengevolge van de vele nieuwe indiensttredingen van de laatste maanden, terwijl het aantal diensten ook nog groter werd door een scherpe daling in het verzuimpercentage en het aantal ontslaggevallen. De mijn werkers zijn „honkvaster" geworden, nu er een zekere crisis is ingetreden als gevolg van de zachte winters, de wijzi ging In de conjunotuur en de scherpe concurrentie van de olie. Ten aanzien van dit laatste punt zijn de Staatsmijnen niet van plan met de armen over elkaar te blijven zitten De Staatsmdjnddreotie hoopt, dat de getroffen maatregelen maar van korte duur zullen behoeven te zijn nu zioh een lichte verbetering in de conjuctuur ont wikkelt. Door de getroffen maatregelen heeft ze de belangen van de eigen per soneelsleden zoveel mogelijk willen vei lig stellen. De conservator van Texels natuur historisch museum, de heer G. de Haan, heeft een „Herstellingsoord voor vogels" ingericht, waar thans enkele meeuwen slachtoffers van telefoondraden en een Jan van Gent een slachtoffer van stook olie verblijf houden. Zodra de dieren weer in staat zijn op eigen wieken te drijven, worden zij in i rijheid gesteld. Op de voorgrond de Jan van Gent temidden van de andere „lopende patiënten". Het lokkende moeras Belastingverhoging in Israël De Israëlische regering heeft besloten tot een belastingverhoging van 10 pro cent op sigaretten, tabak, alcoholische dranken en gas voor huishoudelijk ge bruik. De minister van Financiën, Levi Esh- kol, heeft tevens verklaard, dat met een algemene stijging van de prijzen reke ning moet worden gehouden. Deze stij ging zal het gevolg zijn van liberalisatie van de invoerpolitiek, die gepaard gaat met speciale heffingen op de invoer, voornamelijk grondstoffen, welke nu vry zijn van contingentering. Tijdens een persconferentie verklaarde de minister, dat de maatregelen de schatkist naar verwachting ca. 15 mil joen Israëlische ponden zullen opbren gen. Dit geld is nodig in verband met de „speciale behoeften van de huidige situatie". Waarnemers geloven dat hier bij gedoeld werd op de gestegen uitga ven voor de defensie. Een man, die reeds grote naam had gemaakt als schilder, beeld houwer, architect, fotograaf, ver koos tenslotte het filmvak en vierde als regisseur zijn grootste triomfen. Dat is in het kort de merkwaardige levensloop van René Clément, een der meest be wonderde Franse filmers. René Clément werd te Bordeaux geboren als zoon van een bekende architect. Reeds tevoren was uitge maakt, dat zoonlief de voetstappen van zijn illustere papa zou drukken. Daarop werd zijn gehele opvoeding en onderwijs dan ook gericht. Inder daad behaalde René aan de Sorbonne te Parijs zijn graad en vestigde zich als architect. Maar al spoedig moest hij ervaren, dat al te revolutionaire ideeën ook in de bouwkunde tot de onverkwikkelijkste strubbelingen aan leiding gaven. Hij was het al snel beu en richtte daarop een schilder- studio in. Binnen enkele jaren maakten Clé ments schilderijen en plastieken zulk een opgang, dat hij geregeld kon expo seren en veel verkocht. Maai" ook dit voldeed de jonge Clément niet ten volle en hij wierp zich voor de afwisseling verwoed op het schrijven van korte verhalen. Ook al niet zonder succes. Uit deze dagen stamt zijn eerste belangstel ling voor de film: de kunst van vertel len in beeld en geluid. René werd er door gegrepen en hij liet zich inschrij ven bij een filmschool. Twee jaar be studeerde hij de belichtingstechniek, het draaiboekschrijven en de fotografie.... om daarna te moeten bemerken, dat er geen studio was, die van zijn aanbie dingen gebruik wilde maken. Zelfs als volontair kon hij geen plaatsje vinden. Niemand had hem nodig. Uit arren moede werd hij reclamefotograaf en deed als zodanig nog wat extra ervaring op met belichting en cameratechniek. Na een jaar was René Clément zo ver, dat hij een tweedehands film camera kon kopen en hq begon in zijn vrije tqd een documentaire over het Parijse straatleven te maken. De twee-acter, die hiervan tenslotte het Jongen kwam onder mestkar De elfjarige Albert van Gierestein uit Veendam, die logeerde bij de veehouder W. Jansen te Lemmer is gistermiddag onder een kantelende mestkar terecht gekomen en gedood. De jongen speelde met twee andere jongens op de kar en daarbij moet het paard geschrokken zijn. Het dier week ver uit, zodat de kar in de sloot kantelde. Twee van de jongens konden veilig van de wagen springen, maar de elfjarige logé, dde aan de linkerkant zat. kwam onder de lading terecht. resultaat was, had al direct groot succes. Het filmpje trok meer aan dacht dan de hoofdfilm, waar het bq draaide „La ba taille du rail" Nu stonden uiteraard alle studiodeu ren wijd voor de jonge filmer open, maar koppig bleef Clément eenmans- filmpjes maken, die gretig werden aan gekocht door de distributiekantoren. En zo kwam hij ook tot zijn eerste hoofdfilm „La bataille du rail", met uit zondering van het camerawerk, dat hij nu door een ander liet doen. Maar hij moest al zijn spaarduiten bijeen schra pen en alles, wat hij bezat verkopen, om de financiering van dit filmwerk mogelijk te maken. En toen de film gereed was. voelde Clément zich diep teleurgesteldHet was niet gewor den, wat hij zich had voorgesteld. Hij was dan ook furieus, toen het verhuur kantoor, dat de film zou uitbrengen „Bataille du rail" inschreef voor het festival te Cannes. Stomverbaasd stond Clément, toen zijn film daar maar liefst drie prijzen in de wacht sleepte. Het lokkende moeras Daarmede was Cléments carrière verzekerd. Een filmcarrière, die ten slotte onder meer zou leiden naar „Het lokkende moeras", zijn werkstuk van dit jaar. Een fascinerend tropen verhaal vol bizarre beelden met Silvano Man- gano („Bittere Rijst" en „Anna") en de jonge Amerikaanse acteur Anthony Perkins in de hoofdrollen. Deze iflm is gemaakt naar de roman „Un barrage contra le Pacifique" van Marguerite Duras. waarin het lot wordt beschreven van een Franse vrouw, die haar met pianolessen verdiende 'geldi steekt in een strook tropische kust in de verwachting daar een rijlke 'bezitting voor 'haar kinderen te kunnen opbou wen. Het land, dat zij kocht, blijkt moe rassig te zijn. Zij ziet zich genoodzaakt een dam te 'bouwen langs zee om de telkens herhaalde overstromingen te voorkomen. En ofschoon zij de voldoe ning smaakt haar plantage geregeld vrucht te zien dragen en de inheemse bevolking aan een verzekerd bestaan te hebben geholpen, reduceert de enorme onderneming haar tot een afgetobde, aan de rand van een zenuwinstorting levende vrouw. En het ergste van alles is, dat haar volwassen geworden kinde ren het schamele leven en het harde zwoegen in diepe afzondering op hun „bezitting" gaan haten. Broer en zus ter hunkeren naar een „voller" leven en zoeken dit onervaren als zij zijn in de grote tropenstad met zijn a-morale opvattingen. De in afzondering levende dochter ontdekt haar macht over man nen en experimenteert daarmee schoor voetend. Een uitzichtloze liefde dreigt haar op het verkeerde pad te brengen, waarbij haar afwisselend aanmoedigende en verwijtende moeder haar weinig hou vast geeft. Jo van Fleet speelt de rol van de moeder, de afgebeulde vrouw, die haar zenuwen niet meer beheerst, doch de strijd niet wil opgeven en tevens een gespleten karakter, opoffe rend en sluw-berekendi, maar altijd deerniswekkend. Silvano Mangano, die met „Bittere nu in „Het lokkende moeras" o.m. Rijst" en „Anna" triomfen vierde, met Nchemia Persoff Ziet onze grote sortering 4-vlams GASFORNUIZEN met afdekplaat, reeds vanaf f 199. KORT RAPENBURG 10 TELEF. 20025 LAGER IN PRIJS. KWALITEIT BETER. Zeeuwse Eigenheimers f 1.401 Zeeuwse Blanken fl.60 Bnelse Eigenheimers f 1.701 Doré's, prima f 2.— Alles per 10 kilo gratis thuisbezorgd. 10 kilo kleine EIGENHEIMERS voor f 1.—afgehaald. A. Zandvliet jr.. Haven 26, tel. 24501—22700 Adverteert in dit blad WIJ vragen (eventueel werkstudent) voor magazijnwerkzaamheden en eenvoudige administratie. Goed handschrift vereist. Leeftijd ca. 20 jaar. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan de Bedrijfsleiding. Breestraat 14-2-14-* 144- - LEIDEN Dit merk in Uw waarborgt kwaliteit. Alléénverkoop: Hogewoerd 6668

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4