Uitwijk-Zee maakt zich voor het drumbandconcours gereed Verlenging Geofysisch Jaar? 7»t :e jaargang Woensdag 30 juli 1958 Derde blad no. 29504 Zaterdag ook vuurwerk Öp zaterdag 2 augustus a.s. zal de >nd van Chr. Muziekverenigingen in iderland voorzitter H. Duiker, burge tester van Katwyk, op de Boulevard Katwijk aan Zee zyn jaarlijks druxn- pdconcours houden. Met enthousiasme kar tegelijk met enige schroom heeft i Chr. Muziekvereniging „UNI" het pgedurfd om zich voor de organisatie p dit drumbandconcours te melden, get drumbandconcours begint om U uur en is om 5.15 uur afgelopen. De tezetenen en badgasten, die van hun [angstelLing blijk willen doen geven, jnen zich tussen de Oude Kerk en het amaplein op te stellen, aangezien [ere band marcheert vanaf de Oude jrk noordwaarts. Bij de Voorstraat lint de beoordeling door de jury. Bij t VVV-kantoor zwenkt iedere band ks af naar het parkeer terrein en nd'aar wordt afgemaroheerd kohttien groepen nemen aan' het con- lirs deel, waaronder 12 drumbands, elnemers zijn de Chr. Muziekver- Iging „UNI" als muziekvereniging met tmband, de Harmonie Katwijk, het IMV Tambour- en Pijperkorps .JDVS", drumband „Oon Brio", Alphen aan Rijn. de Ohr. Fanfare Hazerswoude l Hazerswoude, de drumband „De Ba- In" uit Utrecht, de drumband Ba ren - ichtse Fanfare" uit Barendreoht, de Bmband „Heenweg" uit Den Haag, de pnband „Oranje Harmonie" uit Hil- rim, de Utr. Ohr. Muziekvereniging Bazuin", de drumband „De Bazuin" I Oud-Beijerland, de drumband „SDG" Weesp, de Harmonie „Arti et Reli- jni" uit Alphen aan den Rijn, de jtmband „Hillegomse Harmoniekapel I Hillegom, de Fanfare „De Bazuin" l Oud-Beijerland. de drumband „NKF" 1 Delft en de drumband „SDG" uit blasserdam. ierste Kamer met vakantie gegaan Van onze parlementaire redacteur) öe Eerste Kamer is gisteren op reces pan tot 9 september, nadat zy alle Isontwerpen had behandeld, waarop regering voor augustus prijs stelde, n zijn afscheidsrede merkte voorzitter f J. A. Jonkman op, dat velen in de iste Kamer een doublure zien van de leede Kamer. Men ziet dan over het ifd, aldus spreker, dat samenstelling, |k, werkwijze en sfeer van de Eerste mer geheel anders zijn. De leden van Tweede Kamer krijgen een schade- Bstelling en pensioen opdat zij zich ruime mate van de vervulling van (i lidmaatschap kunnen kwijten. De fen van de Eerste Kamer krijgen :hts enige vergoeding van kosten dat van hen in hoofdzaak niet meer fdt verlangd dan in wijze zelfbeper- g toe te zien op de algemene gang l wetgeving en bestuur. Dat moest de jrzitter even van het hart. Wijziging kweekschoolwet Van onze parlementaire redacteur) ionder hoofdelijke stemming heeft de tste Kamer gisteravond het wetsont- |p aangenomen met een aantal wijzi gen van de kweekschoolwet, waar- |r keuzevakken ook in de derde leer- ng van de kweekschool worden toege- iin en degenen, die met goed gevolg i eerste gedeelte van het staats- imen hebben afgelegd, worden toege- tn tot de tweede leerkring van de pekschool. tarantiewet KNIL na twee jaar aangenomen [Van onze parlementaire redacteur) leeds in maart 1956 had de Tweede mer het wetsontwerp aangenomen t vier verbeteringen in de garantie- voor de rechten van de militairen 1 het KNIL. Een deel van de Tweede mer had toen alleen bezwaren tegen wijziging van de tekst van artikel 2, Brvan men veronderstelde, dat daar- pe, hangende een proces tegen de it, werd beslist over de niet-betaling salarissen in de periode van Japanse sgevangenschap. Een amendement ide minister Luns echter „onaan- dbaar" en daardoor zwichtte de ïde Kamer. I afwachting van de uitspraak van [oge Raad in het proces tegen de t, weigerde de Eerste Kamer echter ;ezind het wetsontwerp te behan- i. Inmiddels Is de Staat eohter in gelijk gesteld en nu heeft gister- ag ook de-Eerste Kamer het wets- erp met de vier verbeteringen aan- men, nadat de heren Algra AR) •e Wilde (CHU) nog even attent en gemaakt op het principiële Ipunt van de Senaat. Huwende onderwijzeres erplicht ontslag opgeheven Van onze parlementaire redacteur) Ie Eerste Kamer heeft gisteravond wetsontwerp aangenomen, waarvan voornaamste inhoud is, dat voor de leenten de verplichting vervalt de rende onderwijzeres te ontslaan, lleen de heren Gielen (KVP) en rksen (KVP) stemden tegen, omdat gevaren zien voor het gezin en de rzitter deelde mede, daartoe gemach- dat ook de KVP-ers Hooy, Schuur- i, Zegers. Maenen en Van Lieshout den hebben tegengestemd indien zij aanwezig zouden zijn geweest. Daar- egen verklaarde mevr. Luyckx-Sley- namens vele leden van de KVP-frac- met het vervallen van de verplichting te stemmen. Zij verheugde zich over kentering ten aanzien van de arbeid de gehuwde vrouw, ifschoon de verplichting tot ontslag ipgeheven, blijven de gemeenten vrij ordeningen op te stellen tot ontslag de huwende onderwijzeres. De ltspositie van de huwende onderwij ss zal dus in het land verschillend en dat betreurde mevr. Schouwe- i-Franssen (VVD), evenals de heer Hulst (CHU). Igemeen betuigde men instemming de invoering van verplicht verkeers- lerwjjs op de lagere school en het op- icn in de wet van 1040 lesuren per r als minimum. Geen behoefte aan stuk ommunistische propaganda (Van onze parlementaire redacteur) n de Eerste Kamer had gistermiddag heer Seegers (CPN) verlof gevraagd regering te mogen interpelleren over situatie in het Midden-Oosten. De mer heeft dit verzoek echter afgewe- omdat men geen behoefte had aan stuk communistische propaganda. Het gaat thans om de wisselbeker die in handen is van de NKF uit Delft en die beschikbaar is gesteld door de Bond van Ohr. Muziekverenigingen in Neder land. DÉFILÉ Des avonds om 8.15 uur begint het défilé, waaraan alle deelnemende groe pen meewerken. De ene helft van de verenigingen stélt zich op aan de Zuid- Boulevard, terwijl de andere helft een plaats op de Noord-Boulevard inneemt. Twee aan twee wordt afgemarcheerd. De groepen passeren elkaar ter hoogte van het VW-kantoor, waar burgemees ter en wethouders het défilé afnemen. Na afloop marcheren de korpsen geza menlijk naar het parkeerterrein tegen over de Voorstraat, waar onder leiding van K. F.K okkelaar. dirigent van de Chr. Muziekvereniging UNI en onder kapelmeester van de Marinierskapel enkele marsen zullen worden geblazen. Hierna vindt op dezeldfe plaats de prijs- uit-eikiing plaats. Een groots vuurwerk zal het slot betekenen van deze muzi kale dag. Gasvoorziening Zuid-Holiand (Speciale berichtgeving) Op de gisteravond onder voorzitter schap van de heer H. E. van den Brule ten stadhuize van Rotterdam gehouden vergadering van het inter communale lichaam Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland is het voorstel van het college van beheer tot deelneming als aandeelhouder in de Nationale Gasmaatschappij NV in op richting, na uitvoerige discussie met algemene stemmen aangenomen. Aan het slot van de vergadering heeft het lid van het college, mr. dr. K. F. O. James, burgemeester van Gouda, in herinnering gebracht dat het de laatste bijeenkomst was van de GGZH, onder voorzitterschap van de heer Van den Brule, die zal optreden als wethouder van Rotterdam. De heer James sprak zijn grote waardering en bewondering uit voor de wijze waarop de scheidende voorzitter zijn functie heeft vervuld. Vader van acht kinderen tussen wagens bekneld De 45-jarige expediteur H. Grolle- man wonende in de buurtschap Her- xen, gemeente Wij he, raakte bij het aan elkaar koppelen van eeh aanhang wagen aan een vrachtauto bekneld tussen de beide wagens en werd zo danig gewond, dat hij onmiddellijk overleed. Het slachtoffer laat acht kinderen na. De „Piet Hein" te Cannes De Koninklijke familie is gisteravond met het jacht „Piet Hein" in Cannes aangekomen voor een verblijf van twee dagen. Geheimzinnige stem in de Eerste Kamer J (Van onze parlementaire redacteur) I Terwijl gisteren de heer Derksen B a in de Eerste Kamer voor de micro- B foon een rede hield over het lager B onderwijs, klonk plotseling een lui- 5 dere barse stem uit de luidsprekers- „Van Leeuwen, stuur de gemeente- bus hier". Iedereen keek verbaasd en begreep er niets van. „Het zal wel niet als interruptie zijn bedoeld", glimlachte de heer Derksen, een beetje geschrokken. H Die geheimzinnige stem heeft via il de luidsprekers in de Eerste Ka- 11 mer al meer verrassende interrup- BI ties geplaatst. Het schijnt, dat de ft ft walkie-talkie-zender van een poli- r ft tie-auto, die af en toe op het Bin- ft nenhof verschijnt, de vermakelijke ft ft storingen veroorzaakt. Men ver- ft ft moedt, dat in de luidsprekerinstal- ft Z latie van de Eerste Kamer ergens H 5 een stukje draad bloot ligt, dat de H politiezender opvangt en via de luidsprekers de woorden uitzendt. 2 Wie weet of tijdens een rede van iemand van de linkerzijde de barse stem nog eens gebiedt: „rechts houden!" Jongetje kreeg derdegraadsverwondingen Het 12-jarige zoontje van de fami lie De Jong te Sprundel, heeft gister avond by het spelen met een fles was benzine ernstige brandwonden opge lopen. Zijn 11-Jarige speelgenoot, Jackie Huybregts, kreeg geen verwon dingen, toen de fles benzine door nog niet opgehelderde oorzaak ontplofte. Laatstgenoemde schrok echter zoda nig, dat hij de benen nam en zyn vriendje als een laaiende fakkel op het erf achterliet. De buren van de familie Huybregts, die het felle vuur op het erf zagen, kwa men toegeschoten en wisten, door de jongen in een deken te wikkelen, het vuur te doven. De jongen, die toen al derdegraadsverwondingen had, werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis ..Charitas" in Roosendaal overge bracht. Persfotograaf Breyer over de grens gezet OP BORGSTELLING Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gistermiddag besloten de zaak tegen de persfotograaf Karl Breyer uit Aken alsnog in hoger beroep te behan delen. Breyer werd naar vermeld op Schiphol gearresteerd, toen hij daar met een grote collectie foto's en films van de revolutie in Irak aankwam, om dat hij nog een vonnis had te onder gaan, dat hem door de rechtbank te Maastricht twee jaar geleden wegens smokkel van koffie was opgelegd. Daar het vonnis destijds met aan Breyer betekend kon worden, he%ft zijn verdediger, mr. Kokosky, alsnog hoger beroep aangetekend. Nadat hij door het Hof verhoord was en het Hof zich daar in raadkamer had teruggetrokken, werd door de deurwaarder het bevel tot zyn invrijheidstelling afgekondigd op voorwaarde van een borgsom van f. 1000 en de belofte, dat hij zich niet aan de behandeling van zijn zaak door het Hof zal onttrekken. Hiervoor blijft het blad „Paris Match", waarvoor Breyer werkt, borg. Terstond daarop is Breyer door de Bossche vreemdelingenpolitie overgeno men en naar de Nederlands-Duitse grens bij Heerlen gebracht, waar hij als ongewenste vreemdeling het land is uit gezet. Zo gemakkelijk is het nief Nadat enkele musici door de oproep van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond uit solidariteit met hun stakende collega's in de Amerikaanse filmindus trie hun medewerking aan de Anne Frankfilm hadden geweigerd heeft de 20th Century Fox thans gelijk kort gemeld een groepje leerlingen van het Amsterdamse Conservatorium en enkele figuranten bereid gevonden om de Duitse militaue kapel int te beelden. Bij de repetities gisteren bleek echter dat deze amateurfilmspelers te weinig leken op de stram marcherende Duitse muzikanten anno 1944. De filmmensen overwegen thans om deze scene te ver anderen en de militairen desnoods zon der muziekinstrumenten te laten marche ren. Het uit de oor logsjairen bekende Duitse soldatenlied „Erika" zou in de film evengoed gezongen kunnen worden. Eerste A.N.W.B. kampeer- caravanborden geplaatst De eerste ANWB-aanduidingsborden kampeer- en caravanterreinen zijn thans in ons land geplaatst. Van dit in ternationaal vastgestelde bord, dat ver moedelijk in het najaar in de conventie van Genève zal worden opgenomen, heeft Rotterdam de primeur. Vijf borden met verwijzingen naar het gemeentelij k kampeerterrein aan de Kanaalweg zijn thans op verschillende punten in de stad aangebracht. Het zijn borden, die in zwart een gestileerde afbeelding van een tent en een caravan vertonen op een wit fond met blauwe rand. Ze zijn uit gevoerd in hetzelfde formaat als de ANWB-borden „telefoonpost" nl. 40 x 60 cm. In het gehele land zullen er langs de grote wegen voorlopig enige honderden komen. TSJECHISCHE DIPLOMAAT UITGEWEZEN. Een Tsjechoslowaakse diplomaat, An tes, is uit Zwitserland gewezen wegens spionage, aldus is te Bern meegedeeld. Antos was derde secretaris van het Tsjechoslowaakse gezantschap te Bern. Hy heeft Zwitserland reeds verlaten. Geen licht in Bentliuizer drama In aansluiting op ons bericht van gisteren inzake het vinden van het stoffelijk overschot van een 30-jarige vrouw uit Zoetermeer ln een ondiepe poldersloot, onder de gemeente Bent huizen. kan thans worden bericht, dat de pataloog-anatoom dr. J. Zeldenrust, gisteren sectie op het lyk heeft ver richt. Het slachtoffer bleek ln ver wachting te zijn. Er zijn geen sporen van geweld aangetroffen. In de loop van gistermiddag kwam de substituut-officier van Justitie, mr. G J. de Lint. uit Den Haag zich van de plaatselijke situatie op de hoogte stel len. De Rijkspolitie deelde ons heden morgen mede. dat de juiste toedracht van de zaak nog steeds onbekend is. De bruidegom van de overledene, die waarschijnlijk door het overlijden van zijn moeder op 18 maart j.l. de grote steun in het leven heeft verloren, is in middels overgebracht naar de psychia trische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam. waar hij reeds eerder verpleegd is geweest. Hij kan voorlopig nog niet worden gehoord. Het stoffelijk overschot is hedenmor gen door de Justitie vrijgegeven. De ter- aarde-bestelling zal vrijdagmiddag om 2 uur plaats hebben op de algemene begraafplaats te Zoetermeer. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te West-Terschelling Th. van Sprang te Zundert te Welsum C. de Jong, kand. te Schevenlngen; Benoemd tot vic. te Berlijn (Ned. Gem.) J. B. Vis ser. kand. te Utrecht; Aangenomen naar Haatten C. Baas. kand. te Gouda, die be dankte voor Polsbroek en Vllst, Stavenlsse en voor Willige-Langerak naar Gende- ren (N.Br.) J. Catsburg. kand. te Zunder- dorp. die bedankte voor Dussen en voor Hedel naar Leerbroek H .A. van Bemmel kand. te Slikkerveer, die bedankte voor Goedereede. Langerak en voor Poortvliet. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oenkerk S. Melse te Marienberg: Beroepen te Leeuwarden-W. (3e pred. pl.) S. van Bekkum te Monster. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te BUja R. Hoogsteen. kand. te Drogeham. EVANG- LUTH. KERK Beroepen te Leeuwarden A. Nlerop te Doetinchem. Drietal te Middelburg- Vllssingen A. Nlerop te Doetinchem, J. G. Bahnmuller te Hilversum en J. J. F. Herrmann te Alkmaar van wie eerstge noemde ls beroepen. DS. EENHOORN OPNIEUW GESCHORST PREDIKANT GEREF. KERK (ART. 31) ds. H. Eenhoorn, predikant bij de Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 k.o. te Zwijndrecht - Groote Lindt, werd verleden jaar door zijn kerkeraad in combinatie met die van Zwijndrecht in zijn ambt geschorst, op grond van interne moeilijkheden in de gemeente. Ds. Eenhoorn ging van deze beslissing in beroep bij de classis Dordrecht-Go- rinchem, die uitsprak, dat deze schor sing onwettig was. Na breed beraad be sloot de kerkeraad van Groote Lindt zich aan deze beslissing te onderwer pen en hij herriep dan ook zijn me dedeling aan de kerken, dat ds. Een hoorn opgehouden had predikant van Groote Lindt te zijn. Thans heeft de kerkeraad van Groote Lindt in samen werking met die van Zwijndrecht ds. Eenhoorn opnieuw in zijn ambt ge schorst, thans voor de tijd van een maand en zulks op grond van artikel 80 der kerkenorde, waar gesproken wordt van openbare soheurmaking en trouweloze verlating van de dienst. Van Houwelingen en Buis naar wereldkampioenschap Aan het wereldkampioenschap stayers voor amateurs, dat op 5, 6, 8 en 10 augustus as. in het Alfred Rosch-sta- dion te Leipzig worden gehouden, zullen voor Nederland Van Houwelingen (Sas- senheim) en Buis (Aalsmeer) deelne men. Op 5 en 6 augustus zullen series en op 8 augustus de herkansingen wor den verreden. Alle wedstrijden gaan over 50 km. Op zondag 10 augustus gaat de finale over één uur. In Moskou grootscheepse uitwisseling gegevens Tijdens de vijfde algemene vergade ring van het Comité voor het Interna tionale Geofysische Jaar, die woensdag in Moskou begint, zal een groot scheepse poging worden gedaan om de gegevens, die de satellieten en raketten hebben verzameld, te ontcijferen en in terpreteren. Na 13 maandn van onderzoek zullen de voornaamste geleerden uit de di verse landen, die mee hebben gedaan aan het voorbereidende werk. verslag uitbrengen van hun bevindingen. Oost en Wst zullen in Moskou voor de eer ste maal gegevens over kunstsatellieten op ruime schaal uitwisselen. Me-1 verwacht, dat vele geleerden zul len aandringen op verlenging van het Geofysische Jaar, dat in juni 1956 be gonnen is en volgens plannen op 31 de cember a.s. moest eindigen. Bekend is verder, dat verscheidene grote landen er belang bij hebben, dat er een nieuw handvest voor het Zuid poolgebied ontworpen wordt, waardoor dit gebied een internationale status krijgt. De westlijk geleerden willen ook graag weten of de Russische geleerden het Russische voorstel om het ruimte onderzoek onder auspiciën van de V.N. te plaatsen, nogmaals ter tafel zullen brengen. Een van de ruïnes langs de Hol landse IJssel, waar een brandstich ter een spoor van brandende boer derijen achterliet. Dit was de boer derij van de heer K. van de Vis te Gouderak. het vijfde bedrijf, dat aan het vuur ten prooi viel. Dodelijke trap van paard (Van onze correspondent) Tijdens de premie-keuring, die giste ren bij „Tivoli", te Raalte, werd gehou den, kreeg de 42-jarige landbouwer E. J. Pol, uit Schalkhaar, bij Deventer, een trap van een paard, die zo hard aankwam, dat de man vrijwel direct dood was. De heer Pol. die een bekend paardenfokker was. laat een vrouw en drie kinderen achter. Die wijziging heefl xwh «ii'ect In de be- l*lmc»bala.n3 veerepletfeld. T)e overtollig* vraag veroorzaakte sedert >»-♦ -'nde van 1956 tekorten. terw(jl -*• 'ng van de vraag mndr over schotten op d *eg heeft gebracb' De omroek klaart wu toegevoegd (v.j. werd 464.244 gerese veerd voor Indonesische belangen). De vc,-<*,°ikjen maanden van 19f war *"»4ftft^i reden tot t v0 ^^^anleiding b tar met vf ltfk, dat v regelingen vs dat ernstige hoge kosten en male prijsvorming* vraag en aanbod niét zullen uitbly' Indonesië wor de toenemende m0« daar en de daaruit voói risico's voor Nederlandse 1 Wij zijn bezig in dit.land een structuurdryvea de maatschapfry aanleiding he Races op circuit van Zaudvoort By de gecombineerde races van de KNAC en de KNMV, die zondag as. op Zandvoort worden gehouden, zullen te gen de tachtig motoren en een kleine 50 wagens aan de start verschijnen. Nage noeg alle Nederlandse cracks uit de auto- en motorracesport rijden op het Zandvoortse circuit. Aan de sportwagen races nemen onder anderen deel Bylsma, De Vogel. Vetter, Bouwmeester, Slote- maker, Hans Tak, Langstraat, Dooyes, Poll, Van Zalinge, om slechts enkele van de bekendste namen te noemen. Alleen Carel Godin de Beaufort ont breekt in dit gezelschap. De Beaufort rijdt zondag voor Porsche op de Nür- burgring (Grote Prijs van Duitsland). Zijn afwezigheid wordt overigens niet als een zeer ernstig gemis gezien. De Beau fort vormt een klasse apart: het mate riaal waar hij mee verschijnt en zijn eigen rijkwaliteiten zyn zodanig, dat men hem slechts straatlengten voor zyn naaste concurrenten kan waarnemen. Aan de werkelijke stryd neemt hij niet deel. Een spannende strijd is juist wat de KNAC by de sportwagenraces zoekt te bereiken. Daarom ook worden dit keer in de verschillende races rijders tegen el kaar in het veld gebracht, wier presta ties elkaar nauwelyks ontlopen: een in deling van de wagens naar cylinderin- houd is losgelaten, er wordt in de eerste piaats gekeken naar de tijden. ATLETIEK Goede tijd van Wim Roovers op 3000 m. Op het sportpark Hartenstein in Arnhem zijn gisteravond nationale atletiekwedstrijden gehouden. Oorspron kelijk zouden de wedstrijden zelfs inter nationaal zyn, maar daar de Duitsers niet kwamen opdagen verloor de mee ting haar internationale karakter. De beste prestatie kwam op naam van de Roosendaler Wim Roovers (Thor), die de 3000 meter heren won in de zeer goede tyd van 8 min. 20 sec. Frans Kunen (Sprint, Breda) eindigde als tweede in 8 min. 24.2 sec.. De Am sterdammer Albert Hofstede AAC) won de 100 en 200 meter by de heren, een andere „Stockholmganger" Hannie Bloemhof (Palthene, Arnhem) zege vierde op beide nummers bij de dames. De voornaamste uitslagen luiden: 110 meter horden heren: 1. Nederhand (ALO, Rotterdam) 15- sec.; 2. Boere (Minerva, Rotterdam) 15,1 sec. 100 meter: 1. Hofstede <AAC, Amster dam) 11,- sec.; 2. Eykelboom (Cialfo, Arnhem) 11,1 sec. 400 meter: 1. Janssen (AAC, Amster dam) 51,1 sec.; 2. Bollen (Quick, Nijme gen) 51,7 sec. Hoogspringen: 1. Nummerdor (Olym- pia, Apeldoorn) 1,80 meter; 2. Verheyen (Quick, Nijmegen) 1,75 meter. 200 meter: 1. Hofstede (AAC, Amster dam) 22,6 sec.; 2. Eykelboom (Cialfo, Arnhem) 23,1 sec. 1500 meter: 1. Janssen (Thor, Roosen daal) 3 min. 56,3 sec.; 2. Kerkhoven (Hellas, Utrecht) 3 min. 59,9 sec. 3000 meter: 1. Roovers (Thor, Roo sendaal) 8 min. 20 sec.; 2. Kunen (Sprint, Breda) 8 min. 24,2 sec. Dames 100 meter: 1. Hannie Bloemhof (Pal thene, Arnhem) 12- sec.; 2. Ria van K .yk (Olympia'48. Den Haag) 12,1 sec.f 3. Ine Speyk (RKEAV, Enschede) 12,7 s. 200 meter dames: 1. Hannie Bloemhof 24,8 sec.; 2. Ria van Kuyk 24,8 sec.; 3. Ine Speyk 25,9 sec. Waterpolo - nieuws Zijl 1RZPC 1: 14-0 Zoals reeds in het weekoverzicht aangegeven, kon de RZPC geen noemenswaardige tegenstand aan onze stadgenoten leveren. De wed strijd gisteravond in het zwembad „De Zijl" gespeeld, was dan ook door zijn eenzijdigheid nauwelyks het aanzien waard. Dat de spelers het tenslotte ook al: een klein grapje opvatten, bewyst het feit dat de Zylkeeper Ton Plezier, die wij in een competitiewedstrijd nooit an ders dan als' doelwachter zagen, in de tweede helft zijn heiligdom verliet om als veldspeler in deze competitie te kun nen scoren. Mogen wij volstaan met het scherp schutterslijstje? Topscorer Leo Stokhuizen 4 doelpun ten, Hennie Hensing en Wim Bergman ieder 3 doelpunten. Hans van Tol 2, Ton- nie Roman en Ton Plezier tenslotte, ieder 1 doelpunt. De uitslag bevestigt intussen enerzijds dat „De Zyl" nu een beslissingswedstrijd tegen VZC zal moeten spelen, maar toch ook anderzijds dat een ploeg als RZPC beslist niet in deze tweede klasse thuis hoort. De Zijl 2—SVH 3: 1—3 Een wed strijd van kleine snelle Rotterdammer- tjes tegen wel jonge, maar minder snel le Leidenaren. Het begon al zeer snel; nauwelijks was de bal gehaald, door de Rotterdammers, of hij lag na een ver schot van Visser achter de Leidse kee per: 0-1. Er ontwikkelde zich een vooral voor rust gelijkopgaande strijd waarin SVH aan het langste eind trok, daar het tegenover een doelpunt van Frans Snik nog twee andere treffers plaatste. De ZÜ1 3-WZC 2 Ook in deze wed strijd direct bij het begin een ver schot van één der spelers, in dit geval van Blansjaar en een doelpunt: 1—0. Daarna een zich herstellend en ster ker spelend WZC, dat via drie doelpun ten van midvoor Alkemade tenslotte de punten binnenhaalde. MerwedeSleutelstad Deze gister avond gespeelde en niet meer van belang zijnde ontmoeting eindirde in een 73 zege voor Merwede. Harry Morgan koos Co Rentmeester Morgenavond zal de 24-jarige Ame rikaanse student Harry Morgan in het KLM-vliegtuig naar New York stappen, waarbij hy vergezeld wordt van vier jonge mannen uit Zweden, Italië, Zwit serland en Nederland, die tezamen een tournee van zes weken door de Verenigde Staten zullen maken. Harry Morgan verbleef in 1953 tijdens de overstro mingsramp in Zeeland, waar hy in Drei- schor meegeholpen heeft de nood te le nigen. In die tyd kwam by hem de ge dachte op om elk jaar enkele jonge mensen tussen de 20 en 30 jaar mee naar Amerika te nemen voor een uit gebreide reis door alle staten, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen dat Europese jonge mensen, wier ouders financieel niet draagkrachtig zijn, ken nis maken met de gewone Ameri kaanse burger. De gelden, die hiervoor nodig waren, zamelde Morgan in door middel van aandelen van 1 dollar. Ook dit jaar had hij de beschikking over enkele duizen den dollars, wederom afkomstig van 1 dollar-aandeelhouders in Amerika. Tij dens een reis van drie weken in West- Europa koos Morgan de volgende jon gelui: 1. Co Rentmeester uit Arnhem, em ployé bij een tabaksfirma junior skiff kampioen van Nederland, 22 jaar. De keuze is tot stand gekomen dank zij de bemiddeling van het NOC en de KLM. 2. Giocomo Gambimo uit Rome, 27 jaar slaapwagenconducteur van beroep. 3. Bill Nylind uit Stockholm. 20 jaar. kantoorbediende, een vroegere skikam pioen der juniores. 4. Hans Elsaeeser uit Burgdorf, Zwit serland, een 27 jarige bouwkundig teke naar. die tijdens zijn militaire dienst als straaljagerpiloot fungeerde. De trip door Amerika zal per auto worden gemaakt waarbij 8000 mijl wordt afgelegd. De jónge mensen zullen bij Amerikaanse families worden onderge bracht en voorts de gast zijn van de steden Greenwich (Connecticut). Dayton (Ohio). Kansas City (Missouri) en Seli- nas (Öalifornië). Koerseu Hilversum De uitslagen van de gisteravond gehou den draveryen lulden: Nacprys: 1. Vrolyke Frans (P. A. Stroo- per) (1.33.3); 2. Woudduif S; 3. Vanedel P. Toto; wl. f 11.00. pl. f3.30. f 1.90, f3.30. cov. f 5.70, gek. f 12.60. Llefhebbersprijs le afdeling: 1. Vanity Hanover (M. Vergay) (1.26.4): 2. Veraton- ka; 3. Uno Pronto. Toto: w'. f2.10. pl. f120, f2 20, f 1.60. cov. f5.60. gek. f7.50. 2e afdeling: 1. Vlsuil S (W. H. Geersen) (1.26.7); 2. Utopie; 3. Vink S. Toto: wl. f2.—. pl. f2.—, f2.50, cov. f3.60. gek. f 6.70. Finale: 1. Visull S (W. H. Geersen) (1.26.5): 2. Vanity Hanover; 3 Veratonka. Toto: wl. f 2.20, pl. f 1.30. t 130. t 1.50, cov. f3.40, gek. f4.30. Sportlvlteltsprys: 1. Tarzan Hollandla G (R. G. Heyman) (1.26.8); 2. Thundera; 3. Rita Rosa. Toto: wl. f 6.40. pl. f 1.80, f 4.60, f4 40. cov. f9.30. gek. f 19.50. Spannlngprljs le afdeling: 1 Sagne d'Or (J. van Leeuwen) (1.24.3); 2. Tabor Har vester D; 3. Toomel D. Toto: wi. f 4.70. pl. f 3.—. f 2 80. cov. f 5.10. gek. f 18.40. 2e afdeling: 1. Quick Bongershof (J. van Doyerweerd) (bulten weddenschappen) (1.25.8); 2. Query Hanover; 3. Rosamunde. Toto: wl. f9.40, pl. f4.50, f2.50. cov. f4.00 gek. f 26.00. Amateurkampioenschap van Nederland: 1. Ria Olivier (J. Zeeman) (1.22.3); 2. Q. Bascom; 3. Ralph Erebus. Toto: wl. f3.50, pl. f2.00. f 1.90, f2.10, cov. f7.60, gek. f 7.40. Totale omzet f 96.346, Transfers Na lang touwtje trekken tussen Spar ta en NAC heeft de Bredase ere-divisie- club NAC de jonge Roosendaler Theo Laseroms gecontracteerd en in ruil Piet Vergouwen (van het tweede elftal van NAC) aan RBC afgestaan. Laseroms. de veelbelovende jeugd- international, zal reeds op 9 augustus in een wedstrijd voor NAC uitkomen en wel tegen RBC, dat in die wedstrijd Piet Vergouwen voor de eerste maal zal opstellen. Overeenstemming is ook tot stand ge komen tussen DOSKO en NOAD voor de overdracht van de DOSKO-speler en oud-Nederlands-elftal-speler Rinus Ben- naars naar NOAD. CRICKET Engeland wint vierde testmacth Engeland heeft ook de vierde test match tegen Nieuw Zeeland gewonnen met 1 innings en 13 runs. De tweede Nieuwzeelandse innings leverde slechts 85 runs op. De eimdsoore was: Nieuw Zeeland 267 en 85, Engeland 365 voor negen wickets (gesloten). Engeland heeft de eerste vier wed strijden van de rubber van vijf alle ge wonnen Tony Lock, de linkshandige spinner uit Surrey, boekte de beste •bowlingcijfers van al zyn testmatöhes door zeven wic kets te nemen voor 35 runs. zyn vijfde slachtoffer, de 20-jarige John Sparling hielp hem aan zyn honderdste wicket in test matches. De Nieuwzeelanders. die in hun tweede innings op 30 voor nul stonden, hadden 68 runs nodig om een nederlaag met innings te ontgaan, maar zy faalden erbarmelyk op een door de regen aange taste pitch, die in de zonneschyn op droogde. De pace bowler Brian Statham luidde de laatste acte in door Bert Sut- cliffe uit te gooien. Daarna deed Lock vrijwel wait hij wilde tegen batsüeden, die niet opgewassen waren tegen zyn listig en agressief bowlen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7