„Merenplan heeft ontwikkeling Warmond veel nadeel berokkend" Benzine duurder Fraude Sociale Verzekeringsbank van 23.000 gulden opgelost WOENSDAG 30 JULI 1958 Burgemeester Von Fisenne in de raad: Zal Leiden zich een goed verliezer tonen? Ook het overnachten in boten aan de orde Onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond gisteravond in openbare vergadering bijeen. Afwezig met bericht van ver hindering was de heer P. van Rijn (K.V.P.). Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het humanistisch Thuis front om subsidie. Op voorstel van B. en W. werd deze subsidie geweigerd op grond van de argumenten, die ook vorige jaren tot weigering hebben geleid. De heren Van Bladel (P. v. d. A.), Scheepers (WD) en V. d. Voet <CHU) wilden geacht worden tegen te hebben gestemd. De kosten verbonden aan de illumina tie van het park Groot Leerust, bleken na onderzoek zo hoog, dat B. en W. niet veel meer voor verlichting voelen. Het antwoord op een verzoek tot plaatsing van een publieke telefooncel van de zyde der P.T.T. vonden de raads leden niet juist. De heer Van Vliet vindt de maatstaf van de gesprekken die op het postkantoor gevoerd worden niet juist, aangezien er veel gesprekken worden gevoerd by particulieren, in hotels e.d. Hy zou dit graag aan de P.T.T. kenbaar zien gemaakt. De heer Dekker wilde hieraan graag het verzoek om een brievenbus in het plan Oost aankoppelen. Aldus, werd besloten. Het houten gebouw ter opheffing van het ruimtegebrek in het gemeentehuis zal gebouwd worden door de N.V. Padox tegen een prijs van f. 17.852. LEIDS MERENPLAN Als aanvullend ingekomen stuk was er nog een schrijven van G.S. behelsende de afkeuring van het ontgronden van de Zwanenburgerpolder. De burgemees ter had naar aanleiding hiervan het volgende op te merken. Het besluit van G.S. van Z.-Hl. van 17 juli j.l. mag zeker voor Warmonds gemeentebestuur een reden tot vreugde zijn. Immers deze aangelegenheid is sedert 1949 een byzonder zorgelijke zaak voor dit gemeentebestuur geweest. In het byzonder land-economisch, maar verder ook landschappelijk, planologisch en waterstaatkundig zou het maken van een groot meer in de Zwanenburgerpol der grote nadelen aan de Warmondse gemeenschap hebben berokkend. Onge twijfeld zal dit besluit dan ook worden toegejuichd door het bestuur van de Zwanenburgerpolder en door Rynland, omdat uit waterschap- en waterstaat kundig oogpunt meer nadelen dan voor delen voor hen bij een uitvoering van dit plan te verwachten zouden zyn. Toch wil ik geen luid gejubel laten horen, aangezien deze langdurige zaak al veel nadeel aan de ontwikkeling van onze fraaie gemeente heeft berokkend. Voorts zou een jubeltoon in zekere mate ten onrechte kunnen worden beschouwd als vermaak in het verliezen van deze ron de door het gemeentebestuur van Lei den, aldus de burgemeester. Ten zeerste betreur ik, dat de verhoudingen tussen Leiden en Warmond meer en meer zijn verstoord door dit plan. Ik hoop, dat dit besluit van G.S. niet zal leiden tot ver dere verstoring van de verstandhouding en dat het gemeentebestuur van Leiden zioh een goed verliezer zal tonen en deze zaak niet levendig zal houden door een beroep op de kroon. Dezerzijds zou zulks moeilijk als een vriendelijk gebaar jegens Warmond besohouwd kunnen worden. Zoals wij nu respect dienen te hebben voor het College van G.S. dat al zover en m.i. te ver was gegaan door goedkeuring aan het gemeentebestuur van Leiden te geven voor grondaan kopen, zo zullen wij zeker ook respect moeten hebben wanneer het gemeente bestuur van Leiden zich by deze beslis sing weet neer te leggen. Het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de raad door de commissie J. Dekker, J. G. van Vliet en A. M. Beugelsdyk viel voor de nieuwe leden gunstig uit. Aangegaan werd een geldlening groot f. 15.000 met de N.V. Bank voor Neder- landsohe Gemeenten. OVERNACHTEN IN BOTEN Gezien de vele onprettige rapporten die speciaal van uit het dorp Kaag het daglicht aanschouwen, hebben B. en W. gemeend een verordening in het leven te moeten roepen betreffende het over nachten in vaartuigen. De verordening werd als volgt ter tafel gebracht. Artikel 1: Het is verboden, dat per sonen van beiderlei sekte, die niet tot een gezin behoren, aan boord van een vaartuig overnachten. Artikel 2: Dit verbod is niet van toe passing a. op overnachten door een echtpaar met een of meer niet tot hun gezin behorende minderjarigen, die ge acht mogen worden tijdelijk aan hun zorg te zyn toevertrouwd; b. op voogden of verzorgers voor zoveel betreft de aan hun zorg toevertrouwde minderjarigen. De heer Van Vliet complimenteerde de samensteller van het uitvoerige rapport en zag deze waardering gaarne aan de samensteller persoonlijk overgebracht. Hy vroeg zioh af of de gehele kampeer gelegenheid wel behoorlijk verordend is. lij acht het noodzakelijk het geheel nogeens te bezien, in het byzonder om de jeugd te beschermen tegen excessen. De heer Scheepers sloot zich by de woorden van de heer Van Vliet aan. Het jaat echter om de jeugd en daarom is ïy met artikel 1 al niet tevreden. Volgens dit artikel kan hij niet eens in een boot overnachten met zijn eigen zwager en schoonzuster. Hij vindt dit wel iets te ver gaan. De heer Willemsen wil een weg zoe ken om hte de bonafide bezoekers der plassen niet moeilijk te maken en de eugd te beschermen. De voorzitter zei, dat deze verordening moet dienen als een wapen in de hand tegen excessen ook door meerderjarigen. Hy deelde ook mede, dat er een kam- jeerwet in voorbereiding is, maar dat iet kamperen te water hierin niet wordt behandeld. Dit is ook een zeer moeilijk punt. De verordening dient als een ruggesteun voor de burgemeester van Alkemade, die in het bijzonder met deze excessen te maken heeft en zal voor wat betreft de bonafide watersportliefheb bers door de politie soepel worden ge hanteerd. Hij is echter bereid op grond van een redelijk voorstel de redactie van artikel 1 te wijzigen en te verbeteren. Bovendien wordt er nog steeds studie gemaakt op dit gebied. Zo zal er in augustus in Friesland een bijeenkomst zijn van de burgemeesters, die te maken hebben met de Kager-, Brasemer- en Westeinderplassen om te zien hoe een en ander daar geregeld is. BIOLOGISCHE ONJUISTHEID! De heer Dekker vindt artikel 1 een biologische onjuistheid. De redactie werd dan ook op voorstel van de voorzitter gewijzigd, waardoor het artikel biolo gisch wel juist werd. De heer Scheepers, die het belang van de jeugd primair blijft vinden kon het maar niet eens zijn met artikel 1 en stelde voor de verordening nog een maand aan te houden om in de volgen de vergadering met een redactie-wijzi ging te komen. Aangezien zijn voorstel niet werd ondersteund, volgde geen stemming. Het voorstel, dus de verorde ning, werd tenslotte aangenomen met de stem van de heer Scheepers tegen. In de raad van Alkemade van gister avond werd een wijziging van deze politieverordening eveneens aanvaard. DUIVENSPORT P.V. „De Rynklievers" hield haar laatste wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, afstand 508 km. In concours stonden 91 duiven, deze werden om 6 uur met zw wind in vrijheid gesteld. De eerste duif werd geconstateerd om 12 uur 52 min en 3 seconden en maakte een snelheid van 1230,60 meter per mi nuut. De laatste prijswinnaar 1 op 4 om 13.48.06 uur met een snelheid van 1083.75 meter per minuut. Uitslag: J. v. d. Wal 17; A. Rooda 2; M. Jongeleen 369; J. Fruyers jr 4; Chr. v. d. Pluym 5; H. J. Kettemöis 8 en J. en 'H van Alphen 10. Tevens werd deelgenomen aan een dubbelvlucht met jonge duiven 1958 vanaf Vilvoorde. In concours 332 duiven, afstand 137 km. Zij werden gelost met zw wind om 7.45 uur. De le duif werd geconstateerd om 9.28.5 uur met een snelheid van 1307.53 meter per minuut, de laatste prijswinnaar 1 op 5 om 9.42.15 uur met 1158.45 meter per minuut. Uitslag: N. Hogervorst 1; J. v. d. Wal 2; H. B Borman 359; M. A. v. d. Wilk 4; Lolkes de Beer 6; M. Reseese 7; A. v. d. Dop 8 en J. Fruyers 10. P.V, „De Reisduif" hield een wed vlucht met 245 jonge duiven vanaf Vil voorde. Afstand 138 km. Gelost om 7.55 uur met zw wind. De eerste duif be reikte zijn hok om 9.30.05 uur; de laatste of 49e prijswinnaar was er om 9.40.10 uur. De uitslag luidt als volgt: P. Mooten 1; J van Alphen 210; T. Platteel 3; W Kapaan 4—9; Gebr. Kok 5; P v. d. Walle 6 S Koster 7—8. Tevens 'werd een wedvlucht gehouden met 72 oude duiven vanaf Orleans. Af stand 508 km. Gelost om 7.55 uur met zw wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 12.45.09 uur, de laatste of 18e prijs winnaar was er om 13.23.11 uur. De uislag: A. v d. Hulst 16; J. Wan- sink 2; W. Kapaan 3—9; P. v. d. Drift 4; J. van Alphen 5710; S. Koster 8 HENGELSPORT Visclub „P.B.O.V." organiseerde een wedstrijd te Sassenheimerpont. Evenals het weer was ook de vangst slecht. Uitslag 1. T. Hoppenbrouwer; 2 P. Eradus; 3. P. Melet; 4. H. de Hogen; 5. N. Glasbergen; 6. A. V. Eygen. ZOETERWOUDE RAADSVERGADERING De raad van Zoeterwoude komt op vrijdag 1 augustus a.s. te 19.45 uur nam. ten gemeentehuize in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. het volgende punt vermeld: Voorstel van B. en W., tot het aangaan van een geldlening van f26.000,(verlichting gedeelte Europa- weg) en een van f69.000,(verbetering gedeelte Zuidbuurtseweg). VOORSCHOTEN „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude dui ven, vanaf Orleans; afstand ongeveer 504 km. In concours 68 duiven, gelost 6 uur met z.w. wind. Aankomst eerste prijsduif 12.34.26, snelheid 1275.73 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 13.47.42, snelheid 1075.70 meter per mi nuut. Uitslagen: A. de Graaf 1, 10; Fr. Hendriks 2, 7; C. Zwaan 3; P. N. van Wissen 4; P. d'Haens 5; A. G. Klei weg 6, 8, 9. le Fond Kampioen Fr. Hendriks met 475.9 punten; 2e idem P. d'Haens met 441.3 p.; 3e idem J. P. v. d. Assem met 421.5 p. Tevens wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde, afstand ongeveer 134 km. In concours 186 duiven. Gelost 7.45 uur met z.w. wind. Aankomst eerste prijsduif 9.25.53, snelheid 1323.80 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 9.37.42 uur, snelheid 1183.33 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. d'Haens 1; F. C. van Heus- den 2, 9; J. P. van der Assem 3, 5, 6; M. Paardekooper 4; Fr. Hendriks 7; M. Wolleswinkel 8; P. N. van Wissen 10. WASSENAAR Programma zomerfeesten Verschenen is het programma van de Wassenaarse Oranje Verenigmg voor de zomerfeesten van zaterdag 2 tot en me; donderdag 7 augustus a.s. In het kader van deze feesten worden zaterdagmid dag door de Sportvereniging WIK op de schoolsportvelden aan de Prinsenweg atletiekwedstrijden georganiseerd onder auspiciën van het district Z-H van de, KNAU. Als reeds eerder gemeld zijn er 's avonds wielerwedstrijden in het Oost dorp. Maandagavond wordt op het feestter rein aan de Berkheistraat een boom- zaagwedstrijd gehouden. Dinsdagmiddag worden de kinderen van de leden van de Buurtvereniging Deyleroord en Omgeving door deze ver eniging onthaald op poppenkast en goo chelen. Aan de avond van die dag is er een groot zwemfestijn in het sportfond- senbad. Woensdagmorgen de gebruikelijke kinderspelen 's Middags brandweer- demonstraties en -wedstrijden. 's Avonds mast klimmen voor jongeren en ouderen, waarna een concert door ..Excelsior". Donderdagmorgen ringsteken op brom fietsen en te paard, 's Middags een op tocht in de geest van een corso maar ook met gekostumeerde groepen. Verder nog kuipjesteken en een concert door DVS. Het feestterrein met vele vermakelijk heden is woensdag en donderdag open van voormiddags 9 uur tot 's nachts 1 uur. Volksspelen en concert in het Kerkehout De feesten in het Kerkehout werden gisteravond vervolgd met volksspelen, waarvoor minder belangstelling was dan werd verwacht. De dames hadden alleen ingeschreven voor het ringsteken op rijwielen en de uitslag hiervan was: 1. mevr. Bijl; 2 mej. Bijl; 3. mevr. v. d. Ham. De heren waren slechts geïnte resseerd bij zaklopen en koekhappen waarbij A. Veerman en L. Oosterveen de eerste en tweede prijs behaalden bij het zaklopen en P. Noordover en G. Pas bij het koekhappen. Burgemeester S. baron van Wijnber gen gaf blijk van zijn belangstelling en werd door de voorzitter voor de aan vang van het concert van de Accordeon vereniging D.V.S. in de grote tent. be groet en voor zijn zeer op prijs gestelde aanwezigheid bedankt. De heer Geer- ligs begroette ook de dirigent en de leden van D.V.S., die voor het door hen gebodene door de aanwezigen met har telijk applaus werden beloond. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag een wed vlucht met oude duiven vanuit Orleans, afstand circa 500 km. In concours ston den 62 vogels, welke werden gelost om Ook huisbrandolie Met ingang van vrijdag a.s. zullen de verkoopprijzen van enkele aardolie- produkten worden verhoogd. Autobenzine wordt 0.3 cent per liter duurder. Voor tractorpetroleum zal f 0.15 per 100 liter meer moeten worden be taald. De pryzen voor huisbrandolie, auto- gasolie en andere gasolien worden ver hoogd met f 0.30 per 100 liter en die voor dunnen stookolie met f 0.25 per 100 liter. Deze verhogingen zijn een gevolg van de stijging van de wereldmarktnoterin gen, welke reeds plaats vond vóór het begin van de recente ontwikkeling in het Midden-Oosten. Kansen topgesprek vandaag gestegen Felle aanval in „Prawda" „De officiële reacties van Britse en Amerikaanse zijde op de jongste bood schap van Kroesjtsjef tonen aan dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië nimmer een topconferentie, in de Vei ligheidsraad of elders, hebben gewild of willen, en onthullen het ware gezicht van de aanvallers", aldus een artikel in de Prawda. het Sovjetrussische partij blad, van hedenochtend, dat door Tass wordt aangehaald. In het artikel worden Eisenhower en Maomillan ervan beschuldigd welbewust de publieke opinie in hun land misleid te hebben door een positieve houding ten gunste van een topconferentie voor te wenden. Ondanks de felle toon van dit artiikel in het Russische communistische party- orgaan worden in kringen der Verenigde Naties te New York momenteel de kan sen op een topconferentie beduidend hoger aangeslagen dan gisteren. Dit komt vooral door de Russische bewe ring dat de jongste nota van Kroesjtsjef geen afwijzing van de Westelijke voor stellen inhoudt. Verwacht wordt dat de woorden van de Westelijke staten die nu in voorbereiding zyn voldoende basis bieden om tot overeenstemming te ko men De Franse regering heeft morgen over dit antwoord besprekingen met Ma rokko en Tunesië. Premier De Gaulle wil namelijk ook de kleine Europese staten in liet overleg betrekken. Volksstemming in Duitse deelstaten ongrondwettig Het Constitutionele Gerechtshof te Karlsruhe heeft de voorgenomen volks stemmingen in de deelstaten Hamburg en Bremen over de verstrekking van atoomwapens aan de Westduitse strijd krachten ongrondwettig verklaard. Om de uitspraak is gevraagd door Bondskanselier Adenauer. In de parle menten van de beide deelstaten bestaat een socialistische meerderheid. Als voornaamste reden voor het verbod heeft de bondsregering aangevoerd, dat de grondwet niet in volksstemmingen voorziet. Weer geweid op Cyprus Acht Turken en een Griek zijn van daag gewond by een beschieting van een autobus op Cyprus. De daders van de aanslag namen de bus hedenochtend vijftig kilometer ten westen van Nicosia onder vuur en wierpen met handgra naten. Het merendeel van de inzittenden be hoorde tot het personeel van een koper mijn van een Amerikaanse maatschap- pU- Drie daders bekenden De Amsterdamse recherche heeft de „grote, slanke, donkerblonde vrouw", die op 7 en 8 juli j.l. op tal van post kantoren o.a. in Amsterdam, Haarlem en Leiden in totaal dertig valse chèques Incasseerde tot een gezamen lijk bedrag van bijna f. 23.000, ge arresteerd, evenals twee medeplichtige ambtenaren van de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam. Het zijn een 44-jarige en een 38-jarige Amster dammer en een dame uit Dordrecht, werkzaam op het kantoor van een industriële onderneming te Rotter dam, waar zij gisteren is aangehouden. Beide ambtenaren hebben dertig be- taalbaarstellingsbewyzen, een soort chèques, op de Sociale Verzekeringsbank gestolen, deze voorzien van een valse naam en gefingeerde adressen alsmede van bedragen van f. 752,16 en deze op postkantoren in Amsterdam, Leiden, Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout en Santpoort laten innen door de Dor- drechtse. De fraude kwam aan het licht, toen de postkantoren de betalingsbewijzen STADSNIEUWS Stucadot >r spalroo n s stellen ultimatum De samenwerkende stucadoorspatroons in Leiden, Katwijk, Noordwyk en Alphen hebben gisteravond besloten, maatrege len te nemen in verband met de houding van de werknemers in de stucadoors- bedrijven in genoemde gemeenten. Zij hebben aangekondigd, dat de werkne mers. die deze week hun „model-actie" niet staken, met ingang van maandag a.s. worden „uitgesloten". De patroons hebben deze beslissing schriftelijk me degedeeld aan de bouwvakarbeidersbon den van de verschillende richtingen. 6 uur en waarvan de eerste om 12.48.58 uur terug was. De uitslag was J. M. Brederode 1; W. v. d. Zwaan 2, 10; P. G. van Leeuwen 3; J. H. Groeneveld 4, 5, 9; A. G. Visser 6, 8; J. Parlevliet 7. Er werd tevens een wedvlucht gehou den met 196 jonge duiven vanuit Vil voorde, afstand pl.m. 138 km. De vogels werden gelost om 7.45 uur en de eerste was terug om 9.26.50 uur. De uitslag was J. H. Groeneveld 1, 3, 4; J. Parle vliet 2; A. G. Visser 5, 9; L. Farla 6, 7; J. A. van Kleef8; P. G. van Leeuwen 10. Gevallen Op de Stoeplaan hoek Sophialaan reed de 65-jarige wielrijder A. Cornelissen alhier tegen een perso nenauto, kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Hij werd naar het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag vervoerd. WARMOND P.V. „WARMOND" De Warmondse Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor Jonge Duiven vanaf Vilvoorde. Afstand 141 km. In het concours waren 139 dui ven. Ze werden gelost om 1.45 uur met een westenwind. De eerste prijsduif be reikte zijn hok om 9.31.08 uur de laatste om 9.42.01. De uitslagen luiden: J. de Weerd 1-8, P. Vogelenzang 2-4, J. Die mei 3-9-10, J. Oomsen 5. Dr. Venker 6-7. Ook werd er een wedvlucht voor oude duiven gehouden vanaf Orleans afstand 512 km. In het concours waren 46 dui ven. De eerste prijsduif bereikte zijn hok om 12-57-00 uur de laatste om 13-54-10 uur. Deze vogels waren gelost om C uur. De overige uitslagen luiden: J. Roest 1-5, J. Diemei 2-10. Dr. J. Venker 3-8. J. de Weerd 4-6-7, P. Vogelenzang 9. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria, dr van G. de Vos en M, F. J. Trouwee. Klara W.. dr van G M. van der Beek en P. de Roo; Beatrix M. C. A. dr. van N. Melker en J. M. A. Burgers. Getrouwd: G. F. van Leeuwen, 25 Jaar en O. J. Walraven. 23 Jaar. ter afrekening aan de Sociale Verzeke ringsbank zonden. De in Rotterdam gearresteerde dame vertelde de politie, dat haar vriend, een van de Amsterdammers haar mededelingen zou hebben gedaan over een banktegoed van circa f. 20.000, dat om bepaalde redenen niet rechtstreeks aan hem kon worden uitbetaald. Daarom had hjj de hulp van zijn vriendin ingeroepen, die volgens haar verhaal na aanvankelijke aarzeling bereid bleek, het geld te innen op de postkantoren tegen 10 pet vergoeding. Zy verkreeg na het afhalen van het geld een bedrag van f. 2256, waarvoor zy dra een scooter kocht. Dit vervoermiddel is later door de politie in beslag peno- men. Er is nog 700 gulden bij haar ge vonden. Een huiszoeking by de Amster dammers bracht f. 6600 en f. 6300 op. zodat van het totale bedrag f. 14 000 plus een scooter terecht is. De rest is door de aangehoudenen, die bekenden, opgemaakt aan kleine inkopen. Drie angstige mensen waren ooggetuigen van inbraak Opnieuw zijn in IJmuiden twee dief stallen gepleegd. Uit een kamp van En- ,else padvinders in de Heerenduinen te felsen verdween een bedrag van 500 ;ulden in Engels geld. Bovendien wor- len de 44 retourbiljetten voor de boot Engeland-Frankrijk van de jongelui vermist. Aan de Wijkerstraatweg in Velsen hebben een echtpaar en een bejaarde grootmoeder een slapeloze nacht be leefd, toen zij een inbraak voor hun ogen zagen gebeuren in een dameskap salon aan de Wijkerstraatweg. Zij wa ren zo bevreesd dat ook bij hen zou worden ingebroken, dat zij de gehele nacht voor de deuren en ramen van hun woning hebben gewaakt. Zy zagen hoe een jongeman het slot van de achter deur van de salon vernielde en daarna het pand binnendrong. Een bedrag aan geld wordt vermist. De Velsense politie verzoekt een ieder, die inlichtingen over deze diefstallen kan verschaffen, zich met haar in ver binding te stellen. Man door gas gedood (Speciale berichtgeving) In zijn woning te Rotterdam is de 80-jarige M. Tunders door gasverstik- king om het leven gekomen. Buren ro ken vanmorgen een sterke gaslucht en waarschuwden de politie. De deur moest worden ingetrapt alvorens de politie mannen konden binnenkomen. Men trof de oude man, die alleen woonde, levenloos op bed aan. In het ziekenhuis werd de dood geconstateerd. Het bleek, dat in de kamer, die aan de slaapka mer grenst, de kraan van een gasstel openstond. Vermoedelijk heeft de heer Tunders het gisteravond vergeten dicht te draaien. BEURSOVERZICHT Lusteloze markt AMSTERDAM, 30 juli Het karakter van de markt werd van middag gekenmerkt door een grote lusteloosheid. Nu vrijwel vaststaat, dat de topconferentie wordt verlegd tot midden augustus, op verzoek van pre sident Eisenhower, was dit voor de beurs in Amsterdam het teken, om afzijdig te blyven. Men acht de poli tieke situatie in het wereldgebeuren nog zeer verwarrend en zo lang dit niet op hoog niveau is uitgepraat zal de handel ter beurze wel gering blij ven, omdat men zich niet wil laten verrassen door plotseling nieuws. Wallstreet werkte ook niet stimulerend doordat de markt aldaar met lagere koersen afkwam. In New York is men van mening, dat het verbeterde be drijfsleven van de laatste tijd reeds in de koersen van de aandelen is ver disconteerd. Het waren aandelen Kon. Olie die vandaag op het Damrak ingevolge Wallstreet circa f. 1.50 lager openden vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag. De koers trok aan van f- 163.70 tot f. 164.40, waardoor uiteindelijk een ver lies van circa f. 1.werd geleden. Philips bleef prijshoudend, terwijl Unilevers van 359 opliepen naar 360 2 tegen de vorige dag 361. Aku's verbeter den na 187 tot 189 tegen 186 als slotkoers van dinsdag. Speciale reden voor de vaste tendens was er niet. De koersstijging was louter markttechnisch. KLM werd iets lager geadviseerd. Van de Scheepvaarten lagen aandelen KPM Van Nievelt en Scheepvaartume aan de lage kant. De markt bood hier totaal geen weerstand waardoor het slechts geringe aanbod reeds voldoende was om de koersen van deze aandelen circa 3 punten lager te stellen vergele ken bij gisteren. Ook de overige waarden waren in mineur en circa één punt lager. Van de cultures herstelden zich cer tificaten Deli circa f. 1.HVA minus één Amsterdam Rubber prijshoudend. Voor Staatsobligatiën was de stemming prijshoudend. Billiton werd geadviseerd op 168 ex 7%% dividend tegen gisteren 180 cum dividend toen deze aandelen 9 punten lager kwamen op de minder gunstige dividendvooruitzichten. Aande len metaalbuizenfabriek Excelsior wer den op 66 (65) vernomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 juli. Londen 10.55%—10.56%, New York 3.78H—378*1. Montreal 3.94%—3.94%, Parijs 89.85—89.95, Brussel 7.59% 7.60, Frankfort 90.44%—90.49%, Stock holm 73.25—73.30, Ztlrich 86.57%— 86.62%, Zürich (vr. fr.) 88.37%—88.42%, Milaan 60.79%—60.84%. Kopenhagen 54.63%—54.68%, Oslo 52.82%—52.87 Wenen 14.61%—14.62%, Ankara 3.79% —3.79%, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%—13.28. Twee Amerikanen, commandant Malcolm Ross (rechts) en M. Lee Lewis (links) na hun geslaagde landing van de gondel van een bal lon, waarmee zij tot een hoogte van meer dan 25 kilometer opstegen Vele landen erkennen al nieuwe bewind in Irak Doorgaans welingelichte kringen in de Britse hoofdstad verwachten, dat mor gen de erkenning van de nieuwe Iraakse regering door Turkije, Per- zië en Pakistan zal worden bekend gemaakt. Groot-Brittannië zou vol gens deze zegslieden korte tijd later volgen. In het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn worden momenteel de laatste voorbereidingen getroffen voor een erkenning van het nieuwe Iraakse bewind. De gezant in Bagdad heeft vol gens de berichten reeds de nodige in structies ontvangen. Het nieuwe regime is reeds door twin tig landen erkend, waaronder de com munistische landen, de Arabische sta ten en neutrale landen. Onder de laatste landen zijn India en Indonesië. voor het meten van stralingen in de hoge lagen van de atmosfeer. Zij hadden duizenden insecten aan boord voor het bestuderen van de invloeden der stralinq op levende j gevoerd 135 partijen Notering: ie a f 1.902.00, 2e kwal. f 1.801.89, wezensI kwaL, f 2.01—2,26. Handel kalm. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 30 juli. Kaasmarkt Aan- fcwal. extra Beurs van Amsterdam Woensdag 30 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '63 3% 93 92% Grootboek obl. 3% ..80 Ned. '47 3% (3) 90% L 9011 Ned. '51 3% 94% 94% Ned '53 (3%) 93A 93% Ned '56 3% 92% 92A Ned '48 3% 86% 86% Ned '54 3% 89 88% Ned '55 I 3% 88% Ned '55 H 3% 89% 89% Ned '37 3 89% 89% Dollarlng'47 3 91% 91% Investeringscert 3 95 94H Ned. 62-64 3 94% 94ft Cert. NWS 60 Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% Ned W.B lening 6% 109% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 36% 36% Nat Handelsbank 86 88 Ned. Handelmy 169 170 Amst. Rubber 68% 68% Deli My .en (Ver.) 108.75 109.75 H.VA102% 101 Java Cult31% 30% Senembah 86% 85% Vorstenlanden16 15% A-KU i86% 188% Berkel's Patent (v.) 196 196 Calvé Delft cert, gew 301 302% Kon Pap v Gelder 175% 254 Hoogovens cert 317 323 Müller en Co. NJ 309 304 Ned. Kabelfabr 264% 267 Philips 295 294% Philips pret154 154 S?üeve»361H 36014 Wilton Feyenoord 133% 182 Biliton 2de r 180 I68exd. Dordtse Olie gew g78% 172 £0n P*tr 'i20--' 165.70 164.60 idem (50 a f 20 165.40 164.30 Holl Amer iyn 137 136% Java China Paket i28 127% ;i-106.50 106.30 Ned Stoomv My 1391/ 133 Kon. Paket My 122 119% Stoomvaart My Ned 135i- ^5 Nievelt Goudr cert 128 1 12314 v Ommeren cert 23414 232 Kon Rott. Lloyd 1911' 19014 Ned Scheepv Unie JfjJg NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 92% Den Haag 1937 1 3.. 85% Leiden 1947 93% B R'dam *37 I-m 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96 Premieleningen 93% 93% A'dam '51 2% 93% 93 A'dam '56 I 2% 85 84 A'dam *56 O 2% 99 98% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 81% 83% Den Haag '52 I 2% 92 92 91% 91% R'dam '52 I 2% 94% 92% 94L Utrecht '52 2% 94% 9411 Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 223 225 HJB.U cert 196 197 190% 191 Twentsche Bank 169% 169% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 249% Borneo Sum H.My 44 44% Ned. G. en Sp. fabr 193% Kon. Ned Grofsm 101 101% Intematlo 76 76% Rott. Droogdok My 509 505 L Tieleman en Dros 7% 7% Ned. My Walv.vrt 80% 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My 8% 8 Amerik fondsen Canadian Pacific R 28% 2811 Intern Nickel 82% 81 Anaconda 50 A 49% Bethlehem Steel.... 45% 44% Cities Service 60 59% General Motors 43% 42 Kennecott 94% 92% Republic Steel 54% 53 Shell Oil 80% 79% Union Pacific 30% Un States Steel 69% 69 Nog enkele fondsen ult Leiden en omgeving Aandelen VK 29/7 Edelmet Kon AA 42% Pref w a Idem 51 Electrolas B 440G Holl Constructie 450B 433 Ing our v Bouwnyv 129B Int Kunst3tofl Ind 43 43 Leidsche Wolspinn 134 135 Sikkens Lakfab hi 424GB Ver Touwfabrieken 172 y4 172% Weriunk's Betonm 85 86 Van wyk Textiel 65% 65% Zaalberg 95% 96

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5