r „Een forel van 28 pond! II is géén visserslatijn vr H mtervissers zijn zeker van een mooi zooclje Haring, zalm en kreeft in overvloed (Bijzondere medewerking) „Moeder, een snoek van meer dan twee pond! Kijk eens!" Vol trots toonden we deze vervaarlijke roofvis aan moeder. Zij lachte zoals moeders lachen als haar zoons successen boeken. Toen wij deze juichkreet slaakten, en ons eerste hengelsucces van formaat boekten, waren wij 14 jaar oud. Jong, heel jong, maar reeds hadden hengel, snoer en dobber ons geheel in hun macht, reeds tuurden wij uren achtereen naar iedere beweging van de dobber in stille, met riet omzoomde plassen of op gemoedelijk vlietende wateren en stroompjes in de Lage Landen. Deze jeugdliefde hebben wij nooit verloren. Mensen kwamen en gingen in ons leven, oorlog en vrede wisselden elkaar af, maar snoer, dobber, hengel, haak en net behielden hun plaats in ons hart. Zwaardvis en tonfjn zijn het waterwild, waarop Amerikaanse miljonairs jacht maken in de zee by Nova Scotia. Maar zy, die slechts over een bescheiden beurs beschikken, kunnen in Canada eveneens volop en met groot succes de edele hengel sport beoefenen. Meren, poelen, rivieren en beken zyn er vis- ryker dan waar ook ter wereld. Wie ln de Canadese wateren zyn geluk als hengelaar be proeft, is er zeker van, met een „mooi zoodje" naar huis te gaan. En de beroepsvissers? Etteiyke miljoenen kilo's visprodukten onttrekken zij jaarlijks aan zout en zoet water. landen en de Canadese haringexport is daardoor groot. Haring - zeiden jaren geleden de beroemde actrice Sarah Bernard en de eveneens zeer bekende stichter der Ritz-hotels César Ritz - is de lekker ste vis die bestaat Nu Ja, een harink je op zyn tyd is niet te versmaden en César Ritz was zowel „vorst der gast heren" als „gastheer der vorsten", zo dat aan zijn smaak moeiiyk te twijfe len valt. Maar toch, als men ons de keus geeft tussen haring en zalm, kyk, dan gaat ons verlangen meer uit naar zalm. En zalm zagen wy in Canada in hoeveelheden, die welhaast fantastisch groot waren. Vooral in Brits Colum bia, Canada's westelijkste provincie, leeft men in een waar zalmparadys. De hengelaar kan er zyn hart en de prachtigste vissen ophalen. De be roepsvisser komt telkens weer met duizenden kilo's thuis. Grote netten worden gebruikt. Langzaam en voor zichtig manoeuvreert de visser, tot het ogenblik komt, dat de netten weer by zyn boot zyn en de edele zalmen zich dromsgewijs schijnen aan te bieden om te worden gevangen. Geen wonder, dat deze zahn-over vloed heel wat mensen werk en brood verschaft, ln het vis seizoen werken in totaal ruim 25.000 man op de zalm- schepen en ln de ruim 20 zalm-in blik fabrieken ter westkust. Zalm ter waarde van enige tientallen miljoenen dollars onttrekken de Canadezen jaar lijks alleen in Brits Columbia aan het water en alom ter wereld smullen da- gelijks taJ van mensen van die Ca nadese zalm-hapjes. Ja, toen wy voor het eerst zo'n net met zalm op zagen halen, schaamden wij ons een beetje over ons eigen snoek-succesje jaren geleden, waar moeder en wijzelf toen toch zo trots op waren! De vissende mens SCHEEPJES liggen in de havens ter oostkust en ter westkust van Ca nadascheepjes aan de oevers en in de havens der talrijke grote me renEskimo's, Indianen en Blanken trekken er per kano op uit en kruiden rond op meer, rivier en plasHen gel. snoer, net, harpoen en boothaak zijn de wapens, waarmede de vissend3 mens strydt tegen het volk der vissen. Miljoenen van die geschubde waterbe woners worden jaarlyks op het droge gebracht; tonynen van enige honder den kilo's zowel als harinkjes en wit- visjes van 100 gram per stuk; vervaar lijke zwaardvissen zowel als heerlyke, elegante forellen. De mens vist voor zijn brood en voor zyn genoegen. Geen land ter wereld is er. waar zowel de broodvisser als de plezierhengelaar zo grote mogelijkheden vindt, als die wel ke Canada's wateren - zee, meer. ri vier. beek. plas, poel - de vissende mens bieden. (NIVANO - Nadruk verboden) Klaar voor de vangst dat ons jeugdsnoekje van een kilo in vergelijking met de daar gevangen hoeveelheden als een microbe naast een olifant is. Kabeljauw is een der vissoorten, die door de Newfoundlan ders in zeer grote hoeveelheden ge vangen - al hebben de kreeften de ka beljauw in de laatste jaren als ..econo misch prod uk t" overtroffen! - en ver volgens gezouten en gedroogd co siok- vis en zoutevis wordt. Evenals kabel jauw wordt ook haring ir enorme kwantiteiten voor de Canadese oost kust gevangen, maar De westkust wint DE laatste jaren wordt er aan de Canadese kust der Stille Zuidzee (Brits Columbia) heel wat meer haring buitgemaakt dan in de Atlan tische wateren. Derhalve is de Cana dese „haring-in-blik-industrie" bezig, zich voor een deel te verplaatsen van oost naar west. Haring, vers zowel als in blik, blyft een begeerde spys in vele IJsvissport HET is koud in winterse Toron to. Temperaturen, welke in onze streken in de winter maar zelden voorkomen, fijn daar heel gewoon. Meren en rivieren zyn geslagen in yzi- ge kluisters. Maar wie zou menen, dat sneeuw, ys en koude in staat zyn om een rechtgeaard visserman aan zyn hulskamer te binden, vergist zich deer- lyk. Ieder weekeinde trekken tal van verwoede liefhebbers er op uit, vooral naar het Simcoe Meer. Een dikke yslaag bedekt dit vispara- dijs, maar geen nood! De vissers- en velen zyn vergezeld door hun vrouwen - bouwen kleine hutjes, die wel iets lyken op niet-afgewerkte schildwacht huisjes en die gemakkelijk, bij wyze van een slede, over het ys kunnen wor den voortbewogen. Stevig ingepakt, be schermd tegen koude en yzige wind. hakt de visserman een byt in het ys binnen het bestek van zyn hut. Een flink net heeft hy by de hand en al spoedig melden zich de eerste koud bloedige waterbewoners voor de vangst Na enige uren de ys-vissport te heb ben bedreven, is een mooie party wit vis byeengebraeht. Tegen de avond gaan de vissers vergenoegd naar huis. tevreden en in staat om weer een week <to eentonig***! van hak werk U ver- PN toch is zo'n reusachtige forel nog maar een kleine jongen ver- geleken by de blauwvin-tonynen. die voor de kust van Nova Scotia wor den gevangen. Daar brengt men exem plaren boven, die per stuk 350 tot 400 kilogram wegen. Soms duurt het ge vecht met zon vis aan de haak meer dan twee etmalen. En zo'n vistochtje kost meer dan een paar dollar! Een eigen jacht is gewenst. Speciaal ge trainde gidsen en helpers zijn nodig. Menig Amerikaans miljonair komt met zyn eigen watervliegtuig naar Nova Scotia om die opwindende hengelavon- turen mee te maken. Liverpool, Port Mouton, Jordan Bay en vooral Shel- burne zyn namen, welke een bekende klank hebben onder de tonynvissers. Jaarlyks wordt er zelfs te Shelburne een internationaal tonijn-toernooi ge houden. Dames uit Los Angeles, Flori da. Chicago en andere oorden in de Ver. Staten nemen met eigen jachten aan die wedstrijden deel en slaan he lemaal geen gek figuur. Ja. het record- gewicht van een door vrouwenhand en hengel verschalkte tonyn is niet min der dan 690 pond. Dit record staat op naam van mrs William Chisholm uit Cleveland. Zou zy die geharde trapper Chris Olson kennen? Stokvis EWFOUNDLAND. tot vw«r kort Engelands oudste kolonie, thans Canada's jongste provincie, leeft .oor een groot deel van de visvangst. Duizenden mylen varen de vissers schepen van andere nationaliteiten om te kunnen „oogsten" op de ryke vis gronden ter oostkust van Canada, zy scharen 4ch by do vtesete van New- De zalm wil in groten getale gevangen worden! Chris Olson ving deze meerforel van ruim 14 kilogramvoor liefhebbers om er in dubbel opzicht van te watertandenI Elders WIJ bleven onze hengelliefde trouw, ook toen wy in later jaren kennis maakten met vis sers en vismogelykheden in verre lan den, waar een snoek van twee pond als van geen waarde wordt beschouwd en een zalm van acht kilo pas als een ta- melyk mooie vangst wordt geken schetst. Wij beoefenden de hengelsport in de Baai van Genua en in de Ja panse Binnenzee, in de Beierse meren en in de Philippynse rivieren. Wy vin gen wonderlijke vissen in de wateren van Honoloeloe en voor de kust van Malakkamaar nergens ter wereld visten wy met zoveel plezier en met zoveel succes als in Canada. Want er is geen land ter wereld, waar zoveel vis als het ware „voor het vangen" zwemt; geen land ter wereld, waar de hartstocht van de hengelaar zo bevre digd kan worden als in dat noordel yke deel van het Amerikaanse continent. Onze moeder was trots, toen wy haar een zelf gevangen snoek van twee pond vertoonden. Weina, in Canada kan de zoon van Iedere moeder hen gelsucces sen boeken, die ónze jeugdige triomf verre in de schaduw stellen. En of men nu met 5 dollar of met 5000 dollar op zak uit vissen gaat, hengel- genot kan iedereen ln Canada smaken. Zalm en forel, witvis en roofvis om van te watertanden! dragen. Een volgend weekeinde herha len zy hun uitstapje naar het Simcoe Meer en genieten opnieuw met volle teugen. Witvis is er in overvloed, maar ook edeler soorten laten zich in de koude periode verschalken. Meer ervaring is daarvoor nodig, meer uithoudingsver mogen ook, doch wie over beide be schikt, kan verrassende resultaten be halen. Kunt U zich een forel voorstel len van ruim 10 kilogram? Moeiiyk maar ze bestaan, en, wat meer zegt, ze worden gevangen ook. In Saskatche wan, in het noorden van Canada, is het prachtig „winter-vissen"Niet al leen de amateurs, ook de „broodvissers" buiten de gelegenheid uit om in de winter hun slag te slaan. Geharde pelsjagers en „backwoodsmen" wagen dan hun kanszy lachen een beetje om amateurs en „dure" hengelaars, maar die lach gunnen wy hun graag, want him successen zyn er naar. Het record staat op naam van een pels handelaar. die enige jaren geleden een forel ving van ruim 14 kilogram. De naam van deze fortuinlijke visser ver dient te worden genoemd: Chris Olson. Bravo Chris! Ere wie ere toekomt. Waterreuzen foundland, eveneens geharde, getaande, ervaren vaklieden, die tot op enige meters nauwkeurig de bewegingen der vissen drommen kunnen volgen en met zoveel succes hun slag weten te slaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4