RIJNSBURGSE EXPOSITIE GEOPEND ALS BEGIN LEIDSE BLOEMENWEEK ^VcnitGiJe Wisselprijs L.D. voor liariu grace Onderlinge samenwerking kan juiste oplossing van problemen bevorderen door beter begrip''9 KNGV-gyiimasten gaven fleur Leidse Bloemenweek aan Gisteren uitgereikt aan reder en bemanning van de KW 40 toeSjeet Woensdag 30 juli 1958 Tweede blad no. 29504 „SLEUTELBLOEMENSTAD" Dank zij Rijnsburg is het althans ergens in Leiden zomer, deze week, en wel in de Burgerzaal van het Stadhuis waar gistermiddag loco-burgemeester wethouder J. C. van Schaik de expositie van zeld zaam mooi gearrangeerde Rijnsburgse zomerbloemen openstelde. Hij sprak daarbij namens Leiden grote waardering uit voor wat Rijnsburg presteert en voor de samenwerking die zowel beide gemeenten als hun onderlinge verstandhouding ten goede kan komen. De opening van deze tentoonstelling, waarover wij in ons blad van gisteren reeds schreven, betekende tevens het begin van een aantal festiviteiten in de Rijnsburgs-Leidse bloemenweek, welke hun hoogte punt zullen vinden in het zaterdag te houden corso, dat in de ochtend uren door Rijnsburg en des middags en verlicht des avonds door Leiden zal trekken. sitie, bood de echtgenote van de loco burgemeester bloemen aan. Tot slot bewonderden de genodigden de schitterend ingerichte Burgerzaal en de hal van het stadhuis, waarvan de voor- en achtergevels met toeven gla diolen eenvoudig maar stijlvol zijn ver sierd. Grote belangstelling De expositie trok reeds dadelijk na de openstelling een groot aantal be zoekers. Gisteravond waren het er reeds aanzienlijk meer dan 1200, dus ruim een volle Stadsgehoorzaal. Dank voor velen Talloze genodigden verzamelden zich gistermiddag in de Burgerzaal van het Stadhuis om de opening bij te wonen en de sierlijke uitstekend gearrangeerde bloemstukken te bewonderen. Aanwezig waren onder meer wethouders van Lei den en Rijnsburg, het bestuur van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, ver tegenwoordigers van VVV, en afgevaar digden van vele instellingen en instan ties die nauwe relatie onderhouden met toeristische evenementen. Na enkele welkomstwoorden door de voorzitter van de Leidse WV de heer G. Groen herinnerde wethouder Van Schaik aan het grote succes van de eerste Rijnsburgse bloemenexpositie in de Burgerzaal twee jaar geleden en vorig jaar. De thans ingerichte ten toonstelling bij het eerste lustrum van het Rijnsburgse corso is ongetwijfeld nog grootser van opzet dan de vorige. Deze expositie spreekt reeds uit, dat het organiserende comité voor een succes van alle festiviteiten van deze week borg staat. De samenwerking tussen Rijnsburg en Leiden achtte hij bijzonder geluk kig. Zo dikwijls bestaan er tegenstel lingen tussen agrarische en stedelijke gemeenschappen, die uiteenlopende belangen hebben. Deze tegenstellin gen en wrijvingen kunnen uiteraard niet worden weggenomen door pret tige contacten als deze, maar het vin den van een bevredigende oplossing voor problemen krijgt een grotere kans door een beter onderling begrip zoals dit door een thans getoonde samen werking wordt bevorderd. Verheugd was spreker ook over de inschakeling van de jeugd. Zeer erken telijk toonde de heer Van Schaik zich jegens de arbeid van de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam, die als arran geur en artistiek leider zoveel werk heeft verzet, jegens de meewerkende Leidse en Rijnsburgse bloemisten en kwekers, andere organisaties die mede werking verleenden en de medewerkers van de Leidse gemeentendiensten onder wie de heer A. Galjaard. Hij sprak de hoop uit, dat de samenwerking met Rijnsburg bestendigd zou worden, zodat ook volgend jaar weer een tentoonstel ling als deze zou kunnen worden inge richt. burgerlijke stand van leiden GEBOREN Paulina Johanna Maria, dr van J. A. N Kleft en A. S. M. Barends; Yvan Jozef Jacques, zn van A. M. H. Hermans en A. E Aerts; Theresia Maria Bernadette, dr van H. J. J. Mentlnk en J. M. van der Klaauw; Johanna Maria, dr van C. Vlaar- dlngerbroek en J. C. M. Bodenstaff, Louise Lotte, dr van I. Baart en E. A. van Dijk. GETROUWD P. E. M. Meershoek en A. M. T. Halver hout. OVERLEDEN ^M. van Esmond, 81 Jaar, echtgenote van Tijdens de rondgang na de ope ning van de expositie, van links naar rechts wethouder J. C. van Schaik, de heer G. J. Kiersch en de heer A. Zandbergen bij een van de schitterende bloemstukken. Namens het comité dankte de heer A. Zandbergen uit Rijnsburg voor de ope ningswoorden en de daaruit blijkende goede Leidse gezindheid jegens Rijns burg. Mej. Yvonne Kiersch, dochter van de artistieke adviseur van de expo- Collecte voor de Leidsche Buitenschool De Vereniging Herstellingsoord „De Leidsche Buitenschool" verzorgt reeds vele jaren het onderwijs van kinderen, die om diverse gezondheidsredenen het gewone onderwijs niet kunnen volgen, door plaatsing in de buitenschool te Katwijk. Op het ogenblik volgen on geveer tachtig kinderen-het onderwijs aan deze school, waaraan acht perma nent in de school te Katwijk aan Zee verblijven en de overigen des middags na de maaltijd weer naar huis terug keren. Het aparte kleuterhuis herbergt bovendien nog een twintig zwakke kleuters. Omstreeks 2 augustus zal in Leiden een straatcollecte ten behoeve van deze waardevolle instelling gehouden wor den. Ook deze vorm van hulp aan de zieke en zwakke Leidse kinderen kost uiteraard veel geld, en subsidiering door Rijk, Provincie en Gemeente kan deze kosten uiteraard niet geheel dek ken. De collecte wordt als ieder jaar verzorgd door de oudervereniging. Deze ouders van kinderen die vroeger de inrichting bezochten en daarvan de rijke vruchten hebben geplukt, doen een beroep op de Leidenaren door sub stantiële gaven het werk voor de zwakke jeugd in stand te houden of zelfs te versterken. Dat beroep is uiter aard niet vergeefs. Daar zorgt U toch voor? Italiaanse opera-avond De Italiaanse opera-avond, welke vrij dag a.s. in de Stadsgehoorzaal plaats vindt, zal opgeluisterd worden door de medewerking van het uit 70 zangers be staande Opera Belcanto Mannenkoor onder leiding van Willem Lohoff, dat fragmenten zal zingen uit Faust, Rigo- letto enz. De solisten, t.w. Marisa Morell (so praan), Dina Soresi (sopraan), Maria Minetto (mezzo-sopraan), Alfredo Ver- ne*ti (tenor), Rolando Massaro (tenor) en Gino Orlandini (bariton) brengen fragmenten uit Arlecchinata (Salicri). Norma (Bellini). La Traviata (Verdi), Aida (Verdi), La Bohème (Puccini) Carmen (Bizet) Parelvissers Bizet J. ntaliana in Algeri (Rossini) en Paljas (Leoncavallo). Maestro accompagnatore is Gian Carlo Bertolini. Vuurwerk tot slot Nadat in de avonduren op het Stad huisplein een tumdemonstratie was ge geven in het kader van de bloemenweek (waarover elders meer) werd deze eerste dag van de festiviteiten besloten met twintig minuten vonken en knallen op en boven het Schuttersveld. Dit aardige vuurwerk waarin men met een beetje goede wil voldoende bloemmotieven kon vinden om het in de sfeer van deze week in te passen, werd door duizenden op het Schuttersveld en op de straten in de omgeving gadegeslagen. 'twinkelend' DROPS Jgf. keute «it S smaken -19 c«nl p«r rol Huldiging van de heer A. Schwencke Zoals wij reeds eerder meldden her denkt de heer A. Sohwencke, algemeen procuratiehouder van de Rotterdamsche Bank te Leiden, dezer dagen het feit, dat hij veertig jaar geleden als jongste bediende bij de Rotterdamsche Bank in Den Haag in dienst kwam. Tijdens een gistermiddag in het bank gebouw aan het Rapenburg gehouden huldigingssamenkomst stak men zijn waardering voor de goede eigenschap pen van de procuratiehouder niet onder stoelen en banken. De directeur van de „Leidse" Bank, mr. M. A. V. Slingenberg, sprak de jubilaris, die vergezeld was van enkele familieleden, hartelijk toe. Hij noemde de heer Schwencke een zeer dynamische figuur, die de zaken snel weet aan te pakken en die reeds vele levensstormen heeft weten te doorstaan. Mr. Slingen berg, die zich de tolk wist van het ge hele bankpersoneel, dankte de jubilaris voor al hetgeen hij in het belang van het bedrijf heeft gedaan en bood ver volgens een geschenk onder couvert aan. Namens de vrienden van het kantoor overhandigde hij eveneens een fraai ge schenk, terwijl er voor mevr. Schwencke bloemen waren. De jubilaris zelf dankte tenslotte voor de huldiging en het overhandigen van de verschillende attenties. Ook voor de ondervonden vriendschap en collegiali teit op het Leidse kantoor had hij veel waardering. Gezellige middag voor Leidse jeugd In het kader van de vakantiebezig heden der Leidse Jeugd Actie werd gis termiddag voor vele honderden Leidse kinderen een gevarieerd programma ten tonele gevoerd door enige artiesten, die toonden te weten wat de jeugd appre cieert. Aanvankelijk zou een openlucht bijeenkomst worden gehouden, maar het weer in de ochtenduren deed de organi satoren te elfder ure besluiten naar de grote Stadsgehoorzaal te verhuizen. Hoewel dat later niet nodig was ge bleken, werd deze verandering van om geving gehandhaafd. De kinderen heb ben een uitbundig plezier gehad, het geen de Jeugd Actie en andere organi satoren tot grote voldoening moet heb ben gestrekt. Britse consul geeft startsein voor corso Het startsein voor het Rijnsburgs corso zal zaterdagmiddag om 2 uur worden gegeven door de consul-gene raal van Engeland te Rotterdam, de heer Kenneth Bumstead. De heer Bumstead zal vergezeld zijn van zfjn echtgenote en beide kinderen en van mej. M. L. Fallon, plaatsvervan gend consul-generaal van Engeland. Gave demonstratie op Stadhuisplein Jaarvergadering van bloeiend LFC Gisteravond hield L.F.C. haar alge mene jaarvergadering in de kantine aan de Boshuizerkade. In zijn openingsspeech schetste de voorzitter, de heer Van Waveren. de gang van zaken gedurende het afge lopen seizoen, sprak zijn voldoening uit over de prestaties der elftallen en bracht aan degenen, die steeds klaar staan het nodige ter verfraaiing en ver betering van de accommodatie te ver richten. Spreker betreurde het. dat momenteel nog geen uitvoering aan de verdere plannen tot verbetering der ac commodatie kon worden gegeven, aan gezien de Sportstichting tot heden nog niet in staat was het nodige materiaal te verschaffen. De heer Van Waveren stelde voorts tot zijn voldoening vast, dat de verhouding met de zusterver enigingen, w.o. ook U.V.S., uitstekend is. Het groot aantal agendapunten werd vlot afgewerkt. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de vereni ging financieel gezond is. Echter blijkt eveneens zeer duidelijk, dat zonder een behoorlijk aantal betalende bezoekers de begroting moeilijk sluitend is te maken en het eventueel stopzetten van de KNVB pool voor vele amateurver enigingen een noodtoestand zou in luiden. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als secretaris trad de heer A. H. v. d. Burg en als commissaris, de heer A. Kruit toe. Ook het voorstel contributie verho ging werd na een uiteenzetting door de voorzitter vlot geaccepteerd. De verhoging zal na overleg met de zus terverenigingen t.z.t. worden doorge voerd. Het samenstellen van de verschil lende commissies leverde meer moei lijkheden op. Zo is het niet mogelijk gebleken een voldoend aantal leden bereid te vinden in de elftalcommissie voor de lagere elftallen zitting te doen nemén, zódat deze werkzaamheden voorshands door de bestuursleden zul len moeten worden verricht. Victoria Regia bloeit Voor de eerste maal dit jaar bloeit in de Hortus de Victoria Regia, en tradi tiegetrouw is de kas dan 's avonds voor het publiek toegankelijk. Hedenavond bloeit deze fraaie bloem wit en morgen is zij roze. Beide avonden is de tuin geopend van 911 uur. VANAVOND BLOEIT OOK DUITSE PYPBLOEM Vanavond bloeit bovendien de Duitse pypbloem. Dit is een ééndags bloem, die morgen dus al weer verdord is. Een duizendkoppige menigte was gisteravond getuige van een prachtige demonstratie van de landenploegen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Dat de populaire negenvoudige landskampioen, Klaas Boot ook van de partij was, gaf aan deze avond aan de voet van het feestelijk met bloemen versierde Stadhuis extra glans, evenals de voor de „Bloemenstad" eerste kennismaking met de vrij plotseling naar voren gekomen landskampioene Bep Drommel (Bato, Haarlem)* Doch ook de andere turners en turn sters, die van heinde en ver gekomen waren om hun prachtige sport op een weliswaar droge, doch voor topprestaties beslist te kille avond, te propageren, verdienen alle hulde. Daarom moeten ook zonder enig onderscheid de namen van Truus Dam (Here. Hebe, Enschede), Ineke van Amersfoort (Pro Patria, Den Helder), Rini de Wolf (Bato, Haarlem), Martha Boonstra (Hercules, Drachten) en Dini Valkenburg (Sparta, Drieber gen) met ere genoemd worden, hetgeen Ruim twee maanden geleden op 22 mei meerde aan de Tegeltjesmarkt van IJmuiden de KW 40 „Everard Christina" van de rederij „Kennemerland". Het was de eerste Katwijkse logger, die de Hollandse Nieuwe aanvoerde, en daarmede verdiende schipper Simon KIoos voor zijn rederij de wisselprjjs van het Leidsch Dagblad en voor zichzelf een verkleind model van de plaquette, terwijl de bemanning f200.ter verdeling kreeg. Het is niet gemakkelijk een bijeen komst te beleggen met de bemanning van een logger, want in deze tijd is zij meer uit dan thuis. Een reis van twee, drie weken en dan slechts enkele dagen thuis voor de nieuwe reis begint! Gistermiddag echter waren in hotel „Noordzee" te Katwijk aan Zee de reder, de heer T. H. Meyering en de bemanning bijeengekomen om uit han den van de directeur van ons blad, de heer J. W. Henny, de prijzen in ont vangst te nemen. De heer Henny feliciteerde allereerst reder en bemanning met het behaalde succes, waaraan hy de wens verbond, dat de teelt van dit jaar gunstig zal blijven en dat men volgend jaar met evenveel succes aan de haringrace zal deelnemen. Bovendien we s de heer Henny erop dat er, met name van re geringswege. wel wat meer propaganda gemaakt kan worden voor de vloot en voor de vis, die een zo bijzonder gezond volksvoedsel is. Hierop overhandigde hij de heer Meyering de wisselplaquette en Aan de schipper het verkleinde model, (lat de «chipper als blijvend aandenken De reder, de heer Meijering, schipper Simon Kloos en enkele be manningsleden met de prijzen. (Foto L.D./Jaap van Duijn- Katwijk) mag behouden, en bovendien de f200. ter verdeling onder de bemanning. De heer Meyering stelde het zeer op prijs dit keer eens te gast te zijn bij de krant. Wanneer wij een vergade ring hebben in de visserijwereld, no digen wij de kranten uit, maar nu is het eens omgekeerd. Met het beschik baar stellen van deze wisselprys, aldus de heer Meyering, hebt U getoond belangstelling te hebben voor het wel en wee der visserij, en hiervan gaat een grote propagandistische kracht uit. Ook hij hoopte op een verdere propa ganda voor de visserij en haar produk- ten. De heer Meyering besloot met mede namens de schipper en de be manning dank te zeggen voor de aan- prijzen. De Nederlandse turnkampioeri Klaas Boot in actie tijdens de KNGV-demonstratie op het Stad huisplein zeker in niet mindere mate geldt voor de heren Joost Blits (Olympia, Amster dam), Huib van Zetten (Pro Patria, Zoetermeer), Nico Valkenburg (Sparta, Driebergen) en de jeugdtumers Henk Kaaks (Hengelo), Floor Zoontjes (Cas- tricum) en Gerrit ten Bos (Enschede). Toen de ploegen o.l.v. mej. A. Fieseler en Klaas Boot meer dan een half uur na de aangekondigde ty'd het Stadhuis plein opmarcheerden helaas zonder een stukje muziek hebben zy de tal rijke aanwezigen, onder wie de wethou der van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik en de gemeenteraadsleden de heren F. de Hosson, B. de Kier en J. Schüller, in een programma, dat een uur duurde, werkelijk op buitengewoon goed keurturnen getrakteerd. Naast het werken op de evenwichts- balk en aan de ringen, was by de dames vooral het nummer ongelijke brug van voortreffelijke kwaliteit. Het peil aan dit toestel ziet men nog steeds met grote sprongen vooruitgaan. De oefenstof schijnt hier onuitputtelijk. Het overhur- ken van de lage over de hoge legger, direct gevolgd door uitzwaai met halve draai, voortreffelijk uitgevoerd door Ineke van Amersfoort en Bep Drommel, zijn onderdelen, die een grote dosis moed en zelfvertrouwen vragen. De heren werkten achtereenvolgens aan ringen, waabry vooral de zware oefening van Joost Blits die vorig jaar in de te Tel Aviv (Israël) gehouden Maccabiade in het algemeen klassement als tweede eindigde sterk de aan dacht trok, voorts brug met van alle turners prachtige stutten, „luftrollen" voor- en achterover, alsof er geen moei lijkheden aan kleven en tenslotte aan de rekstok, waar, evenals aan de andere toestellen, duidelijk bleek, dat Klaas Boot net over dat „ietsje meer" beschikt, dat hem werkelijk tot een superieur kampioen stempelt. Het applaus, dat de gymnasten na elk nummer ten deel viel en dat nog eens werd verdubbeld toen zjj zich aan het einde van het programma ge zamenlijk presenteerden, bewees, dat het publiek deze unieke gelegenheid in eigen stad van zulk subliem turnen te kunnen genieten, voor de volle hon derd procent heeft weten te waar deren. De organisatoren van de Bloemen week hadden zich beslist geen mooiere ouverture van deze feestelijke dagen kunnen wensen! Twee inbraken In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in twee winkelpanden aan de Hoge Rijndijk te Leiden. In beide gevallen heeft de onverlaat zich toegang verschaft door het opentrekken van de achterdeur. In een textielzaak werd uit de kassa f. 349 gestolen, in een groente winkel werd uit de toonbanklade f. 57,50 weggenomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3