KROESJTSJEF: „LAAT GROTE VIJF VRAAGSTUK OPLOSSEN" Amerika sluit zicli dichter aau bij de landen van het Pact van Bagdad WEERBERICHT Onverschillig in ParijsMoskou New YorkGeneve of Wenen Onzekerheid over Iraks houding I K.L.M. houdt zich voorlopig aan snelheden van „slechts" 1000 km. 97ste jaargang DINSDAG 29 JULI 1958 No. 29503 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 GEEN TOPCONFERENTIE IN VEILIGHEIDSRAAD Radio-Moskou heeft gisteren de tekst bekendgemaakt van het ant woord, dat de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft gegeven op de jongste nota's van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk betreffende het houden van een topconferentie over het Midden- Oosten. In zijn antwoord op de Amerikaanse nota verklaart Kroesjtsjef, dat de Amerikaanse regering een vertragingstactiek toepast. Kroesjtsjef merkt verder op dat de Veiligheidsraad reeds over de crisis in het Midden-Oosten heeft gesproken, „doch hij is er niet in geslaagd ook maar iets tot stand te brengen", waaraan hij toevoegt: „Dit gebied wordt meer en meer een kruitvat, dat de oorzaak kan worden van een wereldramp. Daarom is het noodzakelijk een door secretaris-generaal Hammarskjöld bijgewoonde vijf-mogendhedenconferentie te beleggen. Indien wij werkelijk internationale ontspanning wensen, moeten wij ermee instemmen dat de vijf mogendheden dit vraagstuk regelen. Het schijnt, dat thans gepoogd wordt het oorspronkelijk denkbeeld van een dergelijke conferentie te torpederen. Wij kunnen hier niet mee instemmen, aldus Kroesjtsjef. Barse toon van de Russische leider Volgens de Sovjet-premier was Eisen howers antwoord „een stap achteruit, die de openbare mening in de wereld slechts kan verontrusten". „Wij staan erop, dat er een einde komt aan de agressie in het Midden oosten en dat de buitenlandse troepen in Libanon en Jordanië worden terugge trokken. De Sovjet-regering is het eens met het standpunt van de Franse premier, gene raal De Gaulle. Wat hij zei, stemt over een met hetgeen wy wensen", aldus Kroesjtsjef. Hij vervolgt dan zijn brief aan Eisen hower als volgt: „U schrijft, dat er enig misverstand is ontstaan over bepaalde bewoordingen van Uw schryven. De vraag doet zich voor: was deze brief niet zodanig opge steld, dat het mogelijk was tot verschil lende uitleggingen te komen? Wij hebben uit Uw brief opgemaakt, dat U op korte termijn een topconferen tie wenste, doch nu zegt U, dat wij hem opnieuw moeten lezen". „Mars naar Bagdad' Kroesjtsjef beschuldigt in zijn brief aan Eisenhower koning Hoessein van Jordanië van „voorbereidingen voor een mars naar Bagdad", waaraan hij toe voegt: „Deze vorst heeft het vertrouwen van zijn volk verloren en vertrouwt nu op buitenlandse troepen". Aan het adres van Turkije wordt een soortgelijke beschuldiging geuit. Volgens Kroesjtsjef pogen de Ver. Sta ten de „voorgenomen topconferentie in een doolhof van besprekingen en proce dure-zaken te verwikkelen, teneinde op lossing van het dringendste, aan de orde zijnde vraagstuk, namelijk het terug trekken der buitenlandse troepen in Li banon en Jordanië, te vertragen. Hij merkt verder op dat de zich thans te Beiroet bevindende Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Ro- Rustiger weer Het depressiegebied boven de Noord zee trok langzaam verder en boog daar bij naar het noorden af. Vanmorgen lag de kern enkele honderden kilometers ten westen van Zuid-Noonvegen. In Schot land viel zeer veel regen. Vele plaatsen meldden in 24 uur tljds ongeveer 50 mi- limeter. Een van de Oceaan afkomstig storingsgebied trok snel in oordooste- lijke richting over Zuid-Engeland langs ons land naar de Noordzee. Na deze storing volgt een nog in betekenis toe nemende rug van hogeluchtdruk. welke zich vergezeld van opklaringen dinsdag in de loop van de morgen van het wes ten uit over ons land begon uit te brei den. Dit zal aanleiding geven tot rus tiger weer. waarbij de temperaturen weer hoger zullen worden. Advertentie bert Murphy „zich blijft inlaten met de Libanese binnenlandse aangelegenhe den, terwijl ook de Amerikaanse troepen in dit land versterkingen ontvangen". Persberichten Kroesjtsjef verwijst vervolgens naar „Amerikaanse persberichten, waarin tot uiting is gekomen dat het verzekeren van de veiligheid van deelnemers aan een topconferentie moeilijkheden zou kunnen veroorzaken", waarna hij op merkt: „Wij wensen de Amerikaanse re gering niet in een moeilijke positie te plaatsen. Terwijl wij er niets op tegen hebben in New York bijeen te komen, hebben wij er evenmin bezwaar tegen de voorgenomen bespreking tussen rege ringsleiders te Genéve, Wenen of Parijs te houden. Het zou ons ook welkom zijn te Mos kou te beraadslagen en wü zouden al daar de veiligheid van de deelnemers aan de besprekingen kunnen 'waarbor gen", aldus de Sovjet-premier. Hij besluit zijn brief aan president Eisenhower als volgt: „De Amerikaanse regering heeft de door de Sovjet-rege ring voorgestelde aanvangsdatum voor een topconferentie van 28 juli te vroeg gevonden. Ik zou thans gaarne recht streeks van U vernemen, welke datum U dan het meest geschikt voorkomt en ik zou er prijs op stellen zo spoedig moge lijk een antwoord op mijn brief te ont vangen". Britten willen hun agressie verdoezelen In zijn antwoord aan Macmillan zegt Kroesjtsjef: „De Sovjet-regering meent, dat U thans van Uw eigen voorstel terug wilt komen en dat U besprekingen over procedurezaken gebruikt, om de Britse agressie in het Midden-Oosten te ver doezelen". (Macmillan heeft voorgesteld, dat de permanente vertegenwoordigers in de Ver. Naties der betrokken grote mogend heden inleidende besprekingen zullen houden, om een topconferentie in de Veiligheidsraad voor te bereiden). Kroesjtsjef doet verder uitkomen dat het z.i. voor de regeringen van Groot- Brittannië en de Ver. Staten moeilijk zal zijn zijn voorstel voor het houden van een vijfmogendhedentopconferentie in Europa te verwerpen, „daar dit geba seerd is op het jongste plan van gene raal De Gaulle". Indische deelneming Hij meent ook dat een dergelijke by- eenkomst „op korte termijn kan worden georganiseerd, daar hierover niet door alle elf leden van de Veiligheidsraad be hoeft te worden gestemd". De Sovjet-premier zegt verder, dat zijn regering Indische deelneming be langrijk acht. Omtrent de besprekingen te Londen van leiders der staten, die aangesloten zijn bij de Bagdadse verdragsorganisatie, zegt Kroesjtsjef dat deze „de indruk wekken van een samenzwering tegen de Arabische staten en het voorbereiden van nieuwe aanvalsplannen". De Sovjet-premier beschuldigt presi dent Eisenhower ervan „niet voor de vrede te werken, doch juist uitbreiding van het conflict in het Midden-Oosten na te streven", waaraan hij toevoegt: „Dit belast U in het oog der wereld met een zware verantwoordelijkheid". In zijn brief aan premier Macmillan zegt Kroesjtsjef onder meer: „Ook op U, die zich schuldig maakt aan manoeuvre ren, rust een zware verantwoordelijk heid". De nota aan generaal De Gaulle komt ongeveer op hetzelfde neer, doch is aan merkelijk milder van toon. Nasser wil spoedbijeenkomst van A.A.-landen Naar te Beiroet vernomen wordt, wenst president Nasser met het oog op de toestand in het Midden-Oosten een zo spoedig mogelyke bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Afrikaans-Aziatische landen. De diplomateke vertegenwoordigers van de Ver. Arabische Republiek hebben op dracht gekregen de betrokken regerin gen te polsen over plaats en datum. Aanslag op Libanese premier Premier Sarni Solh van Libanon is vandaag ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Toen hij van zijn villa in de bergen naar zijn kantoor in Beiroet reed, ontplofte er in een auto, die langs de weg geparkeerd stond, een zware bom. De wagen, die voor die van de eerste minister reed, werd van de weg geworpen. Volgens de eerste berichten zün de vijf inzittenden om het leven gekomen. Een motorrijder, die de pre mier begeleide, werd ernstig gewond. De chauffeur van de premier wist ech ter de macht over het stuur te behouden en zonder ongelukken de ravage op de weg voorbij te rijden. Als de bom een fractie van een secon de later zou zijn ontploft, zou de pre mier volgens ooggetuigen de aanslag niet hebben overleefd. De 73-jarige Sami Solh is in zijn negende ambtsperiode als premier. Hy is pro-Westers gezind. Solh liep een shock op en enige kneu zingen als gevolg van het feit, dat zijn auto een scherpe zwenking maakte. De bom is elektrisch tot ontploffing gebracht. Het Koninklijke jacht ..Piet Hein en de Groene Dcaeck" van Prin- I ses Beatrix naast elkaar gemeerd in i Le Lavandou waar het Koninklijk de Middellandse Zee bij het dorpje gezin de vakantie doorbrengt. „Het laat zijn vrienden niet in de steek grotere gezamenlijke defensie-inspanning De premiers Macmillan, Menderes, Eghbal en Sir Firoz Chan Noon, als mede minister Minister Dulles herin neren eraan, dat artikel één van het verdrag in de sluiting van dergelijke speciale overeenkomsten voorziet. Zy Tweemaal sneller dan geluid In toekomst binnen 2 nnr in New York... In de vliegtuigwereld wordt hard gewerkt aan de ontwikkeling van toestellen, die met een snelheid, ivel- Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer en perioden met zonneschijn. Matige tijde lijk zwakke wind tussen west en zuid. Enige stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 juli Zon op: 4.57 uur; ondier: 20.35 uur. Maan op: 19.58 uur; onder: 4.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 15.14 uur Laagwater te 10.59 en 23.24 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Libanese rebellen hebben een jeep met Amerikaanse militairen aange houden en de inzittenden gevangen genomen. Hiei wordt een van de mariniers met de handen omhoog naar het hoofdkwartier van de op standelingen gevoerd. Later wer den de Amerikanen weer vrijgelaten ke ver boven die van het geluid ligt, op de intercontinentale routes zou den kunnen worden gebruikt. Lock heed in Amerika bijv. werkt aan een tekening van een vliegtuigdat op 25 kilometer hoogte moet vliegen en dan een snelheid ontwikkelt van 3200 km. per uur (driemaal die van het geluid). Dat zou betekenen, dat men in twee uur van Amsterdam naar New York wordt gebracht en dus op de klok drie uur vroeger in Amerika staat dan men van Schiphol is vertrokken. Volgens de verwachtingen is de produktielijn voor dit snelheidsmonster in 1963 gereed en kunnen de luchtvaartmaatschappyen in 1965 rekenen op levering. Reeds heeft een der vice-presidenten van Lockheed redelijke informaties ver strekt over prijs per passagierskilometer en over de noodzakelijke voorzieningen. Dat is één voorbeeld uit Amerika, maar andere fabrieken in de Ver. Staten en Engeland liggen ook niet stil. Ook ach ter het ijzeren gordijn schijnt intensief aan dergelijke projecten gewerkt te wor den. Men verwacht, dat een prototype van een supersone toestel in 1960 van een vliegveld in Moskou voor de eerste proeven zal opstijgen. Niet vóór 1970 Ook de directie van de KLM is er van overtuigd, dat „binnen afzienbare tijd verkeersvliegtuigen beschikbaar zijn, die snelheden bezitten, welke die van het geluid veelvuldig overtreffen". „Maar", aldus vervolgde het directie lid: „Wij hebben vooralsnog geen reden aan te nemen, dat de supersone toestel len vóór 1970 voor algemeen gebruik in de wereldluchtvaart zullen worden toe gepast. Het ligt n.l. niet in de lijn van de verwachting, dat de grote luchtvaart maatschappijen, die reeds zeer aanzien lijke sommen hebbenbesteed en gaan zijn met het oog op de recente ge beurtenissen tot de slotsom gekomen dat het bestaan van het verdrag meer dan ooit nodig is. De kwestie of er aanzienlijke veranderingen in het Pact en zyn organen moeten worden aangebracht of dat men de bestaande toestand moet handhaven, wordt door de betrokken regeringen onderzocht. Deze bevestigen echter opnieuw hun vastbeslotenheid om hun verenigde defensie-inspanningen te versterken. Het besluit van de V.S. om afzonder lijke defensieverdragen met Turkije, Perzië, Pakistan en Engeland te sluiten, betekent dat de V.S. zonder volledig lid van de verdragsorganisatie te worden, thans wel de verantwoordelijkheden van het lidmaatschap op zich nemen. Mi nister Dulles heeft verklaard, dat Ame rika liever het risico van een oorlog zal lopen dan dat het zyn vrienden in de steek zal laten. Volgens de gemeenschappelijke ver klaring heeft het Congres reeds mach tiging verleend voor het sluiten der aparte defensieakkoorden. Moeilijkheden van parlementaire aard verhinderen de Amerikaanse regering, volledig tot het Verdrag van Bagdad toe te treden. Nog wel een jaar Een toetreding van de V.S. tot het verdrag zou door het Congres moeten worden goedgekeurd, hetgeen waar schijnlijk pas volgend jaar zou kunnen gebeuren. Het volledige lidmaatschap zou de Amerikanen verplichten, defen sieverplichtingen tegenover het repu blikeinse bewind in Irak op zich te nemen, terwijl het Westen dit regime nog niet heeft erkend en niet weet in hoeverre het pro-Westelyk is. Het uit stoten van Irak zou geen oplossing geven, omdat de opstellers van het ver drag niet met een dergelijke mogelijkheid rekening hebben gehouden. Als Irak zelf uittreedt, wordt een dergelijk besluit pas in februari 1960 van kracht. Bovendien bestaat er nog de geringe mogelijkheid dat Irak in het verdrag wil blyven en met het Westen wil blyven samen werken. De afzonderlijke verdragen die de totstandkoming jaar geleden hebben getekend. V.S. nu met de leden van het verdrag willen sluiten, zullen de bestaande over eenkomsten voor hulpverlening uitbrei- l den en in zekere zin gelijken op het De premiers van Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan, alsmede de toSnto1mnJtov\n^etenveriragbUdrie Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, hebben gisteren aan het eind van de eerste dag van de conferentie van het Bagdad-Pact een verklaring ondertekend, waarin zij zeggen vastbesloten te zijn hun collectieve veiligheid te handhaven en zich te verzetten tegen directe of indirecte agressie. De V.S. verklaren met de landen van de verdragsorganisatie waarvan zij niet volledig lid zijn in deze te zullen samenwerken en „spoedig akkoorden te zullen aangaan om deze samenwerking te realiseren". Mogelijke erkenning Volgens Britse kringen zal vandaag verder worden gesproken over de eventuele erkenning van het nieuwe bewind in Irak en de mogelijke over brenging van het hoofdkwartier van de organisatie, dat nu te Bagdad is gevestigd. Volgens waarnemers gaat het er nu niet meer om óf men het nieuwe Iraakse bewind erkend, maar wanneer Minister Dulles vertrok gisteravond nog naar Washington. Zijn plaats zal worden ingenomen door John Whitney, de Amerikaanse ambassadeur te Lon den. Men verwacht dat de premiers van Pakistan, Perzië en Turkije morgen naar hun land zullen terugkeren. Volgens conferentiekringen hebben de deelnemers aan het overleg in het alge meen ingestemd met de Amerikaanse politiek van neutralisering van Libanon onder de bescherming van de V.N. Wan neer men er in zou kunnen slagen, Libanon een speciale neutrale status te geven, dan zullen, zo redeneerde men, de Amerikaanse troepen uit dat land kunnen worden teruggetrokken. Het vraagstuk van de Britse troepen in Jordanië werd ingewikkelder geacht, omdat een uiteenvallen van dat land weer het begin van een strijd tussen Israëliërs en Arabieren zou kunnen zijn. vergende uitgaven overgaan". kunnen of willen Niet vertrouwd De luchtreizigers zullen pas in 1959- 1960 vertrouwd geraken met snelheden van 900 km. per uur. Hoe zal de brede laag der passagiers reageren op vlieg- snelheden van 2000 tot 3000 km. in het uur? De directie van de KLM was van me ning. „Een snelheid van een kleine dui zend kilometer per uur, die in 1960 wordt aangeboden, achten wij voor de eerst volgende jaren in ruime mate voldoende Het publiek zal liever voorlopig blijven reizen met „slechts 900 tot 1000 km. per uur, tegen een aanvaardbaar tarief, dan met enkele malen de snelheid van het geluid tegen een tarief, waarin uiter- besteden aan straalverkeersvliegtuigen aard rekening moet worden gehouden als de DC-8, de Boeing 707 enz. - die binnen twee jaar in gebruik zullen wor den genomen - reeds een vyftal jaren daarna, zeg in 1965, tot nieuwe ongetwij feld nog hoger bedragen per eenheid met de enorme kostprijs der dan weer nieuwste toestellen. Omtrent deze nieuwste toestellen is echter", aldus de directie, „op dit ogenblik nog weinig concreets bekend". T.Y. krijgt drie uur per week meer N.T.S. zeer teleurgesteld De Nederlandse Televisiestichting zal met ingang van 1 april 1959 meer zendtijd krygen. De regering heeft namelijk medegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben, dat met ingang van die datum de zendtyd van de N.T.S. wordt uitgebreid van 12 tot 15 uur per week. Aldus wordt medegedeeld door het ministerie van O. K. en W. Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting is over deze beslis sing van de minister bijzonder teleur gesteld. Men had gevraagd en verwacht, dat de minister per 1 januari 1959 achttien zenduren voor de televisie per week zou toestaan en nu zyn slechts vijftien zenduren uit de bus gekomen, en dat pas met ingang van 1 april, m.a.w. wanneer het seizoen juist achter de rug is. Op onze vraag wat men met de nu toegestane drie uren meer denkt te gaan doen, kon nog geen definitief antwoord worden gegeven. Het is im mers nog niet bekend, welke extra mid delen de minister wil toestaan voor de financiering van het programma. Dit zal pas bekend worden zodra de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal zyn ingediend. De gedach ten gaan er naar uit het aantal avon den waarop uitgezonden wordt, uit te breiden van vyf tot zes per week. Op dit moment zijn de vrijdag en de zon dagavond nog geen vaste uitzendavon- den. De verwachting is zo, dat de meeste belangstelling zal bestaan voor een vast programma op zondagavond. De beslis sing hierover zal echter pas kunnen vallen zodra bekend is over welke finan ciën men kan beschikken. In dit verband kan nog opgemerkt worden, dat de derde televisiestudio in Bussum, welke momenteel wordt inge richt in het oude kerkelijk verenigings gebouw Eltheto waarschijnlyk op 1 januari 1959 voor gébruik gereed zal zyn. Ook dit illustreert wel hoe de N.T.S. er op had gerekend met ingang van 1959 tot een grotere uitbreiding van het aantal zenduren te kunnen over gaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1