Inzichten Westelijke leiders over topconferentie lopen sterk niteen „Bob Gerry Troupe" verongelukt in Circus Strassburger Scheveitiiigen WEERBERICHT De Gaulle prefereert gesprek in Europa van de regeringshoofden Sir Hugh Foot maant opnieuw tot rust op rumoerig eiland Cyprus Twee vrouwelijke acrobaten opgenomen in het ziekenhuis NIEUWE KUNSTMAAN VAN HET AMERIKAANSE LEGER 97ste jaargang MAANDAG 28 JULI 1958 No. 29502 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ook antivoord van Engeland en Frankrijk Premier Macmillan van Engeland heeft premier Kroesjtsjef in een kort antwoord op diens jongste boodschap voorgesteld dat de Veilig heidsraad zelf regelingen treft voor een speciale bijeenkomst, welke door regeringsleiders kan worden bijgewoond. Met deze voorbereiding zou onverwijld in nauw overleg met secretaris-generaal Hammarskjöld moeten worden begonnen. Macmillan herhaalt dat hij zeker bereid is voor een dergelijke vergadering naar New York te komen. Genoemde regelingen zouden betrekking moeten hebben op de deel nemers aan de speciale bijeenkomst en het begin van dit overleg. Premier De Gaulle van Frankrijk heeft zijn Sovjet-ambtgenoot Kroesjtsjef laten weten, dat hij aan een „conferentie van regerings chefs van de voornaamste belanghebbende landen" de voorkeur geeft boven een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Voorts acht hij het beter deze conferentie in Europa te houden, bij voorkeur in Genève, maar hij verklaart zich bereid naar welke andere stad van het Europese continent te komen. Intensief overleg Volgens diplomatieke waarnemers blijkt uit Macmillans brief, dat er, on danks het intensieve overleg van de laatste paar dagen tussen Londen en Washington, verschillen zijn blijven be staan tussen de Britse en de Ameri kaanse benadering van de kwestie van een topconferentie. De voornaamste ver schillen zijn: 1. Eisenhower is helemaal niet enthou siast over het denkbeeld van een top conferentie, terwijl Macmillan de verga dering spoedig wenst, n.l. zodra de no dige voorbereidingen voltooid kunnen zijn - waarschijnlijk omstreeks 11 augus tus - en hij verklaart in zijn brief aan Kroesjtsjef dat men onverwijld met die voorbereidingen moet beginnen. 2. Eisenhower wenst een brede discus sie van de problemen van het Midden- Oosten, doch Macmillan wil de topcon ferentie beperken tot „bepaalde proble men", waarmee hij, naar verluidt, de crises in Libanon en Jordanië bedoelt. neming van India en de belanghebbende Arabische landen aan een speciale bij eenkomst van de Veiligheidsraad op het niveau van regeringsleiders, acht De Gaulle het onmisbaar om ook andere staten van het Midden-Oosten uit te no digen. Zijns inziens komen hiervoor ze ker Turkije, Perzië en Israël in aanmer king, die ook rechtstreeks geïnteres seerd zfjn. De Franse premier zegt verder van oordeel te zijn, dat het belang van de wereld en de verantwoordelijkheden van de regeringsleiders vroeg of laat zullen leiden tot een topconferentie, „in rede en kalmte". Zij zou echter zorgvuldig moeten worden voorbereid. Met het oog hierop zou Frankrijk van nu af aan met andere staten - met name Europese lenden die in het Midden-Oosten belan gen hebben - ten aanzien van de vraag stukken van dit gebied nauw samenwer ken. Frans standpunt De Franse eerste-minister zegt in zijn boodschap, „volledig bereid te zijn on verwijld mee te werken aan de voorbe reiding van een topconferentie van re geringsleiders". Hij merkt op dat Kroesj- tsjefs jongste brief van 22 juli zeer ver schilt van diens voorstellen in het schrij ven van 19 juli. Na aanvankelijk het houden van een topconferentie te hebben aanbevolen, had de Russische regeringschef zich nu uitgesproken voor een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad. „Ik ge loof dat het de voorkeur verdient, ons te houden aan ons eerste plan, d.w.z. een conferentie van regeringsleiders der voornaamste belanghebbende landen", aldus De Gaulle. Terwijl Kroesjtsjef zich in zijn jongste boodschap heeft uitgesproken voor deel- Veranderlijk Na het wegtrekken van het depres- siegebied dat zaterdag in ons land veel regen bracht, passeerde gisteren een rug van hoge luchtdruk met op klaringen. Daarna volgde een nieuwe Oceaandepressie aan de zuidzijde waarvan krachtige zuidwestelijke win den opnieuw grote hoeveelheden war me en zeer vochtige uit de subtropen afkomstige lucht naar West Europa voerden. De kern van deze depressie lag vanmorgen boven de Ierse Zee en trok langzaam verder in noordooste lijke richting. Vooral in Engeland en Ierland viel weer veel regen, plaat selijk ongeveer 25 millimeter. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich nog een volgend gebied van lage lucht druk waar achter koelere lucht van polaire oorsprong aangevoerd wordt. Deze depressie zal eveneens over de Britse eilanden in de richting van het Noordzeegebied trekken. Het weer blijft dus veranderlijk met veel wind. Morgen zullen echter naast enkele buien ook opklaringen voorkomen. Advertentie Meer opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: enkele buien maar ook opklaringen. Matige tot krachtige, in de kustprovin cies af en toe harde wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 JULI Zon op: 4.56 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 19.25 uur; onder: 3.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.58 uur en 14.29 uur. Laagwater te 10.09 uur en 22.37 uur Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Frans initiatief Onze correspondent te Parijs noemt dit Franse initiatief tot het opnemen van contact met andere Europese sta ten, welke belang hebben bij het Mid den-Oosten, een eerste stap om haar di plomatieke aanzien in Europa te her stellen en om de morele positie van Frankrijk binnen het kader van het At lantisch Pact te versterken. Zou Frankrijk inderdaad op de confe rentie van Vijf straks als de woordvoer der van het vaste land van Europa kun nen optreden, dan zal het tot gevolg hebben, dat De Gaulle daar als een ge lijkwaardige partner van de anderen zou verschijnen en dat zijn stem dienover eenkomstig gezag zal hebben. V S-ruiin tepiloot verongelukt Kapitein Ivan Kincheloe van de Ame rikaanse luchtmacht is zaterdag met een straalvliegtuig in Californië verongelukt. Kapitein Kincheloe was de man, die in de komende herfst de eerste Amerikaan se „ruimtepiloot" zou zijn geworden. Men had een serie experimenten ge projecteerd met een Bell-raketvliegtuig dat op zeer grote hoogte door een bom menwerper zou worden gelanceerd om daarna op eigen kracht de ruimte in te schieten met een snelheid van vele dui zenden kilometers per uur. Kapitein Kincheloe zou dit rakettoestel besturen en na een eerste ruimtevlucht door de mens weer in de dampkring terug trach ten te brengen. Hij onderging reeds ge ruime tijd een zware training voor dit adembenemende experiment. Hij had reeds met eenvoudiger uitvoeringen van het te gebruiken Bell-toestel vluchten gemaakt met snelheden van ver over de 2000 kilometer per uur op zeer grote hoogte. Eoka wil van geen wijken weten Turken vragen steun van Turkse troepen Onder grote belangstelling is zaterdag in Den Bosch het stand beeld onthuld van „Zoete Lieve Gerretje"een geschenk van de I schepping van de beeldhouwer Leo burgerij aan de gemeente en een Geurtjens. ,Spel op leven en dood". Irmgard zette een voet verkeerd en (Van onze Haagse redactie) Tijdens de zondagmiddagvoorstelling van het circus Strassburger in het circusgebouw te Scheveningen, zijn gistermiddag twee leden van de „Bob Gerry Troupe" een zestal, dat een sensatienummer op een hooggespannen draad brengt, gevallen. De hei-blonde Irmgard Mumerd, met 22 jaar het jongste lid van de groep, miste bij het verplaatsen van haar rechtervoet de draad, schoof er langs en stortte van ruim 10 meter hoogte in de piste. Door haar val verloor ook de 23-jarige Helga Ritsche haar evenwicht en viel eveneens. Het mag een wonder heten, dat beide meisjes er met inwendige kneuzingen van af zijn ge komen. Een derde lid van de groep, de 33-jarige Erika Gerryck, greep zich vast aan een schoorkabel en gleed daarlangs aan beide handen omlaag, zodat zij ernstige ontvellingen aan beide handen opliep. De drie overiqe partners wisten hua balans op de staalkabel te bewaren. Absolute stilte Het optreder van de „Bob Gerry Troupe" Is het laatste nummer van het programma. Het wordt aangekon digd als „Een spel op leven en dood" en de spreekstalmeesteres. Vera Strassburger, vraagt er absolute stilte voor opdat de 6 artiesten zich tot het uiterste kunnen concentreren. De groep bestaat, behalve de drie reeds genoemden, uit de leider Robert Ger ryck, een 43-jarige Tsjech, die juist deze maand het feit vierde, dat hij Dit is de achttienjarige Lillt; Mythra F all ah met haar rader Reza Fallah het hoofd van de ge nationaliseerde olieindustrie in Per- zie. Het meisje wordt genoemd als toekomstige echtgenote van de Sjah van Perzië. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft gisteren op nieuw een uiterst dringend beroep gedaan op de leiders van de Turkse en Griekse gemeenschap pen op het eiland om hun invloed te gebruiken voor het herstel van de vrede. Of deze hernieuwde oproep succes zal hebben? Het ziet er niet naar uit. Dr. Kutchuk, de leider van de Turkse min derheid op het eiland, heeft er weinig vertrouwen in, gezien zijn telegrammen aan de Britse premier Macmillan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles Hierin ver zoekt hij hun toestemming te geven „voor het onverwijld landen van Turkse troepen op Cyprus om de levens der Turken te besehermen en te verzekeren, dat communistische agenten niet de kans krjjgen door te dringen in de bases va het eiland. Dr. Kutchuk uitte de klacht, dat de Grieken op het eiland de Turken „blijven afslachten" ondanks de buitengewone maatregelen van gouver neur Sir. Hugh Foot. Griekenland heeft daarentegen bij de Verenigde Naties geprotesteerd. Het gaat hier om de massa-arrestaties van Griek se Cyprioten. In een brief aan de secre taris- genera al van de volkerenorgani satie, Dag Hammarskjöld, zegt de per manente Griekse vertegenwoordiger, Palamas, dat er 1700 Grieken in hechte nis zijn genomen tegen 50 Turken, on der wie geen enkele vooraanstaande fi guur. Volgens Palamas is dat een bewijs dat ,,de koloniale autoriteiten discrimi natie toepassen". De leider van de Griekse verzetsorganisatie, de Eoka, Dighenis, heeft in Limasol pamfletten laiten verspreiden, die een antwoord moeten vormen op de arrestaties van Griekse Cyprioten. De houding van deze verzetsbeweging lijkt onverzoenlijk „Wij zullen tot het einde strijden met één leuze: tref de tiran. Vrijheid of dood", zo staat er te lezen op de pamfletten. Dig henis verklaarde daarna nog eens na- Nederlandse alpinist in Zwitserland omgekomen De heer J. L. Wansink uit Amsterdam is gisteren op de Piz Bernina in Zwitser land dodelijk verongelukt na een val van 150 meter. Zijn reisgenoot de heer G. van der Leek eveneens uit Amsterdam, is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Zjj wilden de berg langs de gevaar lijke westelijke helling beklimmen. Gis termiddag hoorden toeristen om hulp roepen. Een reddingsploeg van 13 man wist de plaats van het ongeluk te be reiken. De gewonde is in de loop van de nacht naar het dal gebracht. Het stof felijk overschot van de heer Wansink zou vandaag geborgen worden. drukkelijk; dat de Eoka verder zal strij den ook al zou „de weg naar de vrij heid door stromen bloed worden be- spoeld". Inmiddels zijn een honderd Griekse Cyprioten, die donderdag j.l. uit veilig heidsoverwegingen door de Britten in Limassol werden gearresteerd, op vrije voeten gesteld Zij zeiden tegen ver slaggevers, dat zij na ondervraging wa ren vrijgelaten Ook 36 van de 52 Grieks Cyprische vrouwen die dezelfde dag in het gebied van Nicosia waren gearres teerd, zijn volgens de bladen op Cyprus weer vrijgelaten. dertig jaar in het circusvak was, zijn vrouw Ruth en tenslotte de meest vermetele van het zestal, de lange 23-jarige Claus Lierck, die op de staalkabel touwtje springt en door hoepels wipt. Claus is verloofd met Irmgard Mumerd. Nadat de leden van de troep afzon derlijk en in kleine combinaties enkele staaltjes van hun verbluffend evenwicht op de op tien meter hoogte gespannen draad hebben getoond, maken zij zich op voor de meest sensationele stunt, waarmede zij hun optreden en tevens het circusprogramma besluiten, de „pyramide van zes". Irmgard. Claus en Erika begeven zich daartoe met enkele passen tussenruimte op de kabel, terwijl zij aan beugels, welke op hun schouders rusten, twee stokken tussen zich in dragen. Op deze stokken gaan Ruth en Bob Gerryck zelf staan en ook zy dragen weer een stok over hun schouders tus sen zich in. Op deze stok tenslotte neemt Helga de hoogste plaats van de pyramide in. Zij bevindt zich bij deze toer op ruim 13 meter hoogte boven de begane grond. Menselijke pyramide Behoedzaam balancerend met de 12 kilo zware evenwichtslatten, die alle leden van de groep in handen dragen, schuift de menselijke piramide na een kort commando van de leider over de kabel. Het was bij deze overtocht, dat Irmgard, het voorste meisje dus, ken nelijk even moeite had ha^r balans te vinden. „Irmgard", riep de leider scherp, maar het volgende ogenblik al, bij de 23ste pas op de draad, zette Irmgard een voet verkeerd neer en viel. Een kluwen van mensen en sta len latten stortte naar omlaag. Wonder boven wonder vielen slechts twee meisjes geheel langs de draad en in de piste. Het is waarschijnlijk te dan ken aan het feit, dat zij in een mengsel van zand en zaagsel terecht kwamen, dat zij geen ernstiger verwondingen opliepen. Hoe Claus en Ruth de over kant hebben bereikt, weet achteraf nie mand meer te vertellen. De leider zelf herinnert zich met zijn voeten langs de kabel te zijn gegleden, maar deze onder zijn arm te hebben kunnen grijpen. Een paarsblauwe plek onder zijn oksel be wees hoe hard deze aanraking met de draad aankwam. De stalen evenwichts latten vielen merendeels in de piste. Eén ervan zwiepte iets verder weg en botste eerst op de balustrade van een rij logeplaatsen en trof vervolgens een toeschouwer aan hoofd en schouder. Deze man kwam er met de schrik en een pijnlijke plek aan de schouder af. Voorstelling ging door Het ongeluk gebeurde zo bliksemsnel, dat het publiek vrijwel geen tijd kreeg om zich te realiseren, dat er gebeurde. Het was nog muisstil in het ronde gebouw toen de ijlings toegeschoten circusknechts de twee gewonde meis jes reeds hadden weggedragen en de andere leden van de groep door het toegangsgordijn verdwenen waren. Luttele seconden later zette de circus kapel de slotmars in, waarop het ge hele ensemble van artiesten door de piste marcheerde. De niet-geblesseer de leden van de „Bob Gerry troupe" liepen in deze parade mee alsof er niets was gebeurd. Gisteravond even wel traden zij niet op. Vanavond zui len zij gedrieën een gedeelte van hun nummer uitvoeren of de leider heeft zijn dochter uit Duitsland laten over komen, zodat zjj dan met hun vieren zullen zijn. Deze dochter heeft vroeger deel uitgemaakt van het nummer, doch verliet de groep na haar huwe lijk met 'n Duitse artiest, die momen teel in het circus Busch te Bonn op treedt. De beide geblesseerde meisjes worden verpleegd in het ziekenhuis Zuidwal. Zij zullen enkele dagen vol strekte rnst moeten houden. Maxinmmhoogle van 2197 kilometer Het Amerikaanse leger heeft zaterdag weer een kunstmaan van het type Explorer gelanceerd met behulp van een Jupiter-C raket. De kunstmaan, die 17.23 kg. weegt de zwaarste van Amerika tot dusver bereikte haar baan die in hoogte varieert van 281 tot 2197 kilometer en heeft een snelheid van 22.400 tot 28.800 kilometer per uur. De duur van een omwenteling om de aarde bedraagt 112 minuten. De levensduur wordt geschat op vijf jaar. De nieuwe kunstmaan, de Explorer IV, werd in noordoostelijke richting gelan ceerd van de proefbasis Cape Canaveral in Florida. Voordien werden alle kunst manen in zuidoostelijke richting gelan ceerd. Door deze variatie zal voor het eerst de baan van een Amerikaanse kunstmaan ook over Russische gebied lopen. De Explorer IV is buisvormig, twee meter lang en vijftien centimeter in doorsnee. De satelliet is uitgerust voor de meting van straling. Twee radio zenders sturen de geregistreerde gege vens naar de contrnlestations op 3 arde De apparatuur werd in korte tijd ontworpen en vervaardigd speciaal voor het onderzoek van de zeer sterke straling, die men met behulp van de vorige kunstmanen had ontdekt op hoogten vin omstreeks duizend kilo meter. Er wentelen nu vier kunstsatellieten om de aarde: de Explorers I en IV van het Amerikaanse leger, de Vanguard I van de Amerikaanse marine en de (in vergelijking met de Amerikaanse) reus achtige derde Spoetnik van de Russen. De eerste twee Spoetniks zijn na vele omwentelingen in de dampkring opge brand, de tweede Explorer onderging een zelfde lot en de derde Explorer heeft zijn baan niet bereikt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1