PRISMA Precies op maat Duizenden sloegen in Nijmegen de intocht van Vierdaagse-leger gade LUXE Nederlaag van mej. Overdijkii was verrassing van de dag Een laagte-record: slechts 450 wandelaars vielen uit 97ste jaargang Zaterdag 26 juli 1958 Vierde blad no. 29501 (Advertentie) POST G.V01FSIAG BREESTR'. 1*I5 Vierdaagse NWB Slechts 4 van de 1015 wandelaars, die dinsdag zyn gestart voor de eerste dag van de lustrum vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond, heb ben hun vierdaagse-medaille niet ge kregen. Drie deelnemers vielen uit en één deelneemster werd donderdag we- ges „liften" gediskwalificeerd. Op de laatste dag, waarop het par koers voerde langs Ugchelen, Beek bergen, de Woeste Hoeve en de Loener Mark, hebben alle wandelaars de tocht volbracht. Het weer was goed .alleen heeft het vaak te warme zonnetje de wandelaars niet allen goed gedaan. Toch is het een ware triomftocht geworden voor de 1011 tip pelaars, die door muziekkorpsen werden ingehaald, toen zij Apeldoorn in de mid dag naderden. Zij hebben zich na af loop van de tocht op de markt verza meld, waar de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe, en de heer H. C. Runge, de secretaris van de NWB, de deelnemers gelukwensten met de ge leverde prestatie. Burgemeester Des Tombe speldde vervolgens 3 van de 73 deelnemers, die de Vierdaagse van Apel doorn voor de vijfde maal hadden vol bracht, de lustrum-onderscheiding op. Daarna werd het bondslied van de NWB nog één keer gespeeld en vervolgens werd de vlag van de wandelsportbond ge streken: de vijfde vierdaagse van de NWB behoorde tot het verleden. ZWEMMEN. Wereldrecordregen in Cardiff Niet minder dan vier wereldrecords en één Europees record sneuvelde gister avond op de zesde dag van de spelen van het Britse rijk, waar de zwemwed strijden in het 55-yardsbad van Cardiff werden gehouden. Daarnaast leverde het Engelse meisje Judy Grinham, als eerste gestart op de 4 x 110 yards wisselslag estafette, in een tijdsbestek van nog geen twee dagen wederom een prestatie van formaat door haar wereldrecord op de 110 yards rugslag met 1 min. 11,9 sec. eveneens een wereld- en Europees record op de 100 meter rugslag te evenaren. Zij toonde hiermede aan op het ogenblik onbetwist de snelste rug- slagzwemster van de wereld te zijn en onze landgenote Ria van Velzen, die met een tijd van 1 min. 12,3 sec. „slechts" drie dagen deze records op haar naam mocht hebben, zal in Boedapest bij de Europese zwemkampioenschappen zeer snel moeten gaan om het goud te kun nen veroveren. Hetzelfde geldt overigens eveneens voor de Nederlandse dames-estafette ploeg, die zich door de Engelse meisjes Judy Grinham, Anita Lonsbrough, Christine Gosden en Diana Wilkinsen met 4 min. 54.- sec. op de 4 x 110 yards wisselslag estafette tevens 4 x 100 meter wisselslag estafette twee wereld- en één Europees record zagen ontnemen. Tot op dat moment hadden Greetje Kraan, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars met 4 min. 57.- sec. de snelste tijd gezwommen (Blackpool 18 mei 1957). Dawn Fraser (Austr.) leverde wel een uitzonderlijke prestatie door als eerste vrouw op de 110 yards vrije slag een tijd van 1 min. 0,6 sec. te noteren. Maar aangezien deze tijd in de estafette werd gemaakt, waar zij als vierde startte en dus het voordeel had dat zij wegsprong op het moment dat haar landgenote Be verley Bainbridge aantikte een soort vliegende start dus zal geen erken ning van dit record kunnen worden aan gevraagd. De Australische heren John Monck- ton, Brian Wilkinson, Ted Gathercole en John Devitt kraakten niet alleen hun wereldrecord op de 110 yards wisselslag estafette met een tijd van 4 min. 14,2 sec., maar bleven met deze prestatie ruim onder het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag estafette, dat met 4 min 16,2 sec. in het bezit was van de Japanners Keyi Hase, Masari Furukawa, Taliashi Ishimoto en Manubo Kogei (Los Angeles 29 juni 1958). Sportagenda Nijmegen: (1 uur) Kampioenschap op de weg voor profs. Nijmegen: NederlandDuitsland at letiek. Egmond aan Zee: Tennisinterland NederlandFrankrijk, dames. Metsbanen Scheveningen: Demon stratiewedstrijden tenniscircus Kr a mer.. Leidse Hout: Finales tennistoernooi Leidse Hout. Loosdrechtse Plassen: Nieuw Loos- drechtweek. Het Leidse Hout-toernooi (Van onze tennismedewerker) De verrassing van de dag is gisteren geweest de nederlaag die de favi voor de titel in het dames enkelspel B mej. Overdijkink moest incasseren de Leidse Hout-speelster, mevr. Splinter, 8—6, 6—4. Technisch was mej. Overdjj sterker, maar in tactiek, in velddekken, in wedstrydmentaliteit, ja vooral laatste, had zü haar absolute meerdere te erkennen in haar tegenstandster. Mevr. Splinter had uit de partijen van mej. Overdijkink begrepen, dat er één punt was waarop zij met inzet van alle krachten een zege zou kunnen behalen, de kwetsbare backhand van mej. Over dijkink. Kwetsbaar onder een niet afla tende bestoking. Van de eerste tot de laatste slag heeft de Leidse Houtspeel ster op die backhand gespeeld. Aanvan kelijk leek het plan de campagne niet succesvol te zijn. Mej. Overdijkink pro duceerde wel missers op deze slag, maar zii scoorde er meerdere winstpunten mee. Het pleit voor mevr. Splinter, dat zy koppig aan haar speelplan bleef volhou den. De bal in het spel houden en bij de eerste de beste kans op de backhand van mej. Overdijkink. Zij deed dat geva rieerd, dan weer hoog, dan weer laag, zacht en hard. Onder die bestoking be zweek tenslotte de jongere speelster. Met 8—6 in de eerste set was haar moreel reeds gebroken. De tweede set kostte mevr. Splinter aanmerkelijk minder moeite, 64. Een niet verwachte finale plaats voor de organiserende vereniging. In het herenenkelspel B geen enkele I.eidse Houtspeler. Een finale van de jeugd, want de 4 halve finalisten beho ren allen tot die categorie. Korteweg (18), Karsten (15), Wortelboer (20) en Punt (16) zullen vanmiddag uitmaken wie die finale zullen bereiken. Punt kwam bij de laatste vier door een uitstekende zege op Lalisang. De variatie waarom Lalisang gevreesd is, bracht hem niet van de wijs. Hij bleef rustig spelen, accepteerde de soms onhoudbare volleys en dito drives van Lalisang en wachtte als een veteraan geduldig zijn kansen af, 62, 36. 62 voor Punt. Van Steenis, C-speler, maakte het Karsten met 6—0 in de tweede set, de eerste verloor hij door beter manoeuvre ren van Karsten met 63, duidelijk dat er hard moest worden aangepakt om tot de halve finale door te dringen. Karsten nam de waarschuwing ter harte, ging all-out en won op het nippertje, 6—4! in de derde set. Van Heuvelen wist wat hij aan Korte weg had, wist dat hij zich voor 100 en meer zou moeten inzetten om deze partij als overwinnaar te besluiten. Hij Waterpolonieuws LZCPinguins 34 In een vrij rustige wedstryd heeft de „Leidsche Zwemclub" de gasten uit Woerden de punten moeten laten. Door deze uitslag blijft de stand op de randlijst gehand haafd, namelijk „Pinguins" op de 2e en LZC op de 3e plaats. De wedstrijd zeif begint kalm met aanvallen die, vry langzaam, van doel tot doel golven. Tot Hans Slooter 6 me ter voor het doel even vry komt en een hard schot afgeeft dat de keeper slechts half kan stappen: 10. Pinguins komt terug, want nog voor rust wordt het na verkeerd overnemen in de Leidse achterhoede 11. Na rust wederom LZC in de aanval en met succes. Rien Slooter weet een reeds ingeschoten en teruggeslagen bal even vrij te krygen en het doel in te drukken, 21. Maar Pinguins, een ploeg die het voornamelyk van de midvoor moet hebben, komt via deze weer gelijk 2—2. De partijen beginnen last van het koude water te krijgen, het spel wordt iets harder en Dick Timmermans moet na een vreemde scheidsrechterlijke be slissing het water verlaten. Daardoor speelt de Leidse ploeg nu met een spe ler minder maar weet ondanks dat eerst tweemaal bijna te scoren voordat eindelyk de bal aan de andere kan in geschoten wordt en Jan Heek, voor rust uitstekend, na rust half door de kou be vangen, het schot laat gaan 32. Nog komt de „Leidsche Zwemclub terug al is het ditmaal eveneens door een nume rieke meerderheid. De „Pinguins"-mid- voor wordt het water uitgezonden en na twee keer proberen is het raak: 33. Vier seconden voor het einde komt de bal bij de weer in het water terugge keerde Woerdense midvoor die een schot naar het doel afgeeft dat doel treft, waarmede de eindstand bereikt wordt in het voordeel van „Pinguins": 3—4. LZC aZijl a 23. Onze bridgerubriek Do selectiewedstrijden voor de verkie zing der Nederlandse afvaardiging, ga ven talryke interessante spellen te zien. De onderstaande combinatie ont lenen we aan de laatste match; zo op het oog een onbelangrijk spel, maar ziet U eens wat ervan gemaakt werd! Sch. A V B 8 7 Ha. H B 10 2 Ru B 6 KI.' 10 8 Sch. 10 9 6 N Sch 2 Ha. 7 6 4 Ha. 9 8 3 Ru. 10 7 4 W O Ru a H V 8 5 3 KI. A 7 5 2 Z KI. V 9 4 Sch H 5 4 3 Ha. A V 5 Ru 9 2 KI. H B 6 3 De medespelenden in deze één-akter waren resp. als nz de heren mr. C. Kai ser en als ow de heren N. Verboog en H. Filarski. Oost was gever n-z waren kwetsbaar. Oost opende met 1 ruiten, zuid doubleer de, west paste, noord bood 2 ruiten (mancheforcing). oost paste, zuid 2 schoppen en noord 4 schoppen. West speelde ruiten 4 voor, oost maak te vervolgens eerst ruitenheer en toen ruitenaas en legde in slag 3 de klaveren 4 op tafel. U ziet hier met open kaarten dat zuid moet snijden op de vrouw, doch als de kaarten dicht zijn, bent U dan óók zo zeker van uw zaak? Laten we de situatie eens analyseren oost opende, en verder leek het, of hy ruitenheer en ruitenaas had, doch niet de ruitenvrouw (de uitkomst van w gaf drie kaarten in ruiten met één honneur aan). Voor zijn openingsbod moest oost dus haast wel over klaverenaas beschik ken en het was dus geen slecht bridge, dat in de praktijk de zuidspeier de kla verenheer legde en één down ging. De medaille voor dit tegenspel ver dient Nico Verboog, de oostspeler. Op het goede moment lanceerde hij een zwak openingsbod, en direot maakte hij prachtig gebruik 'van de situatie door niet het routinespelletje te spelen ruitenvrouw te nemen, doch zuid de indruk te geven dat hij minder in ruiten had dan werkelijk het geval was en hopende dat zuid daardoor in klaveren misschien tot een verkeerde beslissing zou komen. Hoe goed dit allemaal wel was, be wees het spelverloop aan de tweede Hf el. Daar begon oost te passen en hoewel hy later de ruiten bood, kwamen n-z hier ook in 4 schoppen Na uitkomst in rui ten door oost (noord speelde hier het spel), n.l. ruitenheer en ruitenaas, was het duidelijk dat oost klaveren aas nie t meer kon hebben. En Martyn Cats faal de dan ook niet hij sneed later op de klaverenvrouw en scoorde daarmede 620 punten voor zijn team. 1 Het geheel toont één van de moei- lijkste dingen uit bridge: hoe te spelen, i dat men de partner n i e t en de tegen- j party w e 1 misleidt. Verboog heeft U daarin een lesje gegeven. H. W. Filarski. heeft ervoor gevochten, de cijfers va nederlaag wijzen dat duidelijk uit, 2—6, 7—5 voor Korteweg, maar ii kritieke fasen van de derde set w zijn zenuwen niet bestand tegen spanning. Korteweg daarentegen koel kijken en kansen benutten en deed de balans naar zijn kant doors! Eén dubbelspel resultaat moet nog worden genoemd, de kranige zege Moolenaar/Noordman op de combi] Janssen/Wortelboer. Noordman wae belust op een revanche voor de ne laag, die hij in het enkelspel van telboer opgediend kreeg. De reva was zoet, 64, 62! UITSLA Heren enkel B: Lalisang—Punt 6-3, 2-6, KarstenVan Steenis 6-3, 6-4, v. Heuvelen—Korteweg 3-6, 6-2 Heren enkel C: EngelenburgMoi broek 8-6, 1-6, 4-6, PangabeanMoi broek 0-6, 2-6, Korteweg—Streur 6-? Dames enkel B: mej. Bakkerm d Neut 4-6, 7-9, mevr. Splinter- Overdijkink 8-6, 6-4. Gemengd dubbel B: mevr. Korsh Karstenmevr. Zandvoort/Ripassa 6-1, 6-4, mevr. Soonius/Lalisang- Eouhuys/Engelenburg 6-3, 6-4, mej. Drift/Janssen mevr. Splinter/Sa 9-7, 6-0, mevr. Boot/Den Holder- Mensing/Moolenaar 1-6, 7-5, 6-3. Heren Dubbel C: Lankhout/Lang Konijnenburg/Verhoef 8-6, 7-5, OostNijhoff/Nyhoff 6-1, 6-1, B KortewegTamsma/Smits 6-1, 6-4, Gemengd Dubbel C: mej. Pino nodde Froidevillemej. Helmer/v, 6-2, 6-3. Heren Dubbel B: Moolenaar/N( manJanssen/Wortelboer 6-4, 6-2, teloh/v. d. WeterinkKranenburg brants 4-6, 1-6. CRICKET Cricket-programma Eersteklasse A: ACCRood en HCC I—HCC II: Hermes DVS— Eersteklasse B: HBSHaarlem; taQuick N; VWExcelsior Tweedeklasse E: Ajax LHaarlei BMHC—Excelsior II; CVHW—H< Dys ni; LCC—Rood en Wit IV; rein de Roggewoning, Wassenaar). Vierde testmatch tussei Engeland en Nw.-Zeelan Peter Richardson en Willie Wa de linkshandige Engelse openings lieden, hebben de illusies van de Ni zeelandse cricketters wreed verst Toen Nieuw-Zeeland op de tweede van de vierde testmatch, die te Chester wordt gespeeld, all out was 267, bouwden Richardson en W: een eerste wicketstand op van 126 Bij het trekken van de stumps Engeland op 192 voor 2. Richardson gestumped sco in 2'/2 uur 74 runs (10 x 4) en Wi werd na uur op short leg uitgf gen. Hy had toen al 66 runs achter naam staan. Vooral de inning Watson, die 4 vieren sloeg, was van goed gehalte. Tom Graveney toonde op deze weinig respect voor het bowlen Tony Macgibbon. Dank zy enkele p: tige cover-drives bleef hy met 25 not out. Engeland, dat de eerste drie wed den van deze rubber van vyf gewonnen, staat met nog acht wi: in handen slechts 75 runs achter c Nieuwzeelanders. VOETBAL. Streltsov voor 12 jaat achter de tralies De veelbelovende voetbalcarrière Edouard Streltsov, de oud-midvooi het Russische elftal, is nu definitie gesloten. Streltsov werd dezer namelijk tot 12 jaar gevangenisstral oordeeld wegens een zedenmisdrij! hy tijdens een braspartij pleegde, voor het vertrek van de Russische naar Zweden. Manchester United zal toch de men aan het toernooi om de Euri voetbalbeker voor clubs, voor welk nooi de zwaar getroffen club als gast" was uitgenodigd. Aanvankelijk kregen de Mancu: van het league-bestuur geen toe* ming om de bekerwedstrijden te sp maar een commissie van beroep deze beslissing ongedaan gemaakt. Zomerkamp Zeekaderkoi Nederland in Loosdred Gelijk in vorige jaren zal ook dit de Koninklijke Marine gastvrijheid lenen aan het Zeekadetkorps Nede: voor het houden van een zomerkan het Marine Opleidingskamp te Hl sum. Dit zomerkamp, waaraan ongevee zeekadetten zullen deelnemen, zal 2 tot 11 augustus worden gehoude onder leiding staan ven de luitf ter zee van speciale diensten der t) klasse o.c. W. C. Lemaire. De zeekadetten zullen ruimscl kunnen profiteren van de waters faciliteiten, welke het Marine 0 dingskamp aan de Loosdrechtse Pli ter beschikking staat. Op zaterdag 9 aug. zal een de stratiedag worden gehouden, waare zeekadetten hun kunnen en kei zowel te land als te water zullen t< Ook hun ouders zullen die dag ku meemaken. WASSENt Medische dienst De medische c wordt zondag waargenomen dooi artsen Geerlings en De Haan. Zon op laatste dag Eind goed al goed. En het eind was goed, de laatste dag van de 42e Vierdaagse van Nijmegen is een ware feestdag geworden voor het grote geestdriftige legioen van majoor Breunese. En wanneer wij spreken van een legioen dan denken wij niet in eerste instantie aan die ruim dertien duizend dappere wandelaars, die, regen en koude ten spijt, vier dagen lang hun tocht hebben volbracht. Neen, eerder doelen wij dan op de vele tienduizenden die jaar in jaar uit op de laatste vrijdag van juli naar Nijmegen plegen te trekken om de enthousiaste deelnemers met ovaties en bloemen te eren en te steunen. Het legioen was er weer. Al heel vroeg hadden duizenden zich van een goed plaatsje verzekerd om de intocht van de wandelaars door de lange St.-Annastraat te kunnen gadeslaan. Voor de oude statige huizen stonden donderdagavond al de stoelen en banken, de gereserveerde zitplaatsen voor deze laatste dag van de Vierdaagse van Nijmegen. strijd tegen vermoeidheid, blaren en stijve spieren moeten opgeven. Het is dus een triomftocht ge worden vanaf Malden, op 10 km. van Nijmegen gelegen. Maar daarvoor waren op deze eerste echt zomerse dag de wandelaars de moeilijkheden niet bespaard gebleven. Want toen de zon in de morgen kracht begon te krygen werd het warm, heel warm. Tot Grave ging het nog. maar daar na verlangden de duizenden toch echt wel naar wat schaduw. Tot op de Mookse baan hebben zy echter moeten wachten. Toen pas konden zy marcheren onder de beschutting van de hegbomen. De stemming zat er echter al direct in. dat is nu eenmaal traditie. Zonder morren aanvaardden de tippelaars voorts, dat de pontonbrug bij Cuyk een kwartiertje te laat open ging. Zelfs be gonnen de „vijf en vijf tigers" vervolgens nog welgemoed aan een omwegje van 15 km. over Gennep en de Plasmolen. dat nu eenmaal noodzakelijk is om voor hen de „wandelmaat" vol te maken. Na de Plasmolen en Mook kwamen bij de Molenhoek alle parkoersen weer samen. Ze waren onvermoeid. Niet alleen die 13.000 wandelaars, ook de vele tien duizenden kijkers langs de kanten van de weg kwamen niet tot rust. Steeds weer klaterde het applaus op. Evenals verleden jaar was het de kleine, kittige groep uit Israël, waar naar de sympathie in het bijzonder uit ging. Bedolven onder bloemen, met tranen in de ogen van ontroering, hebben de donkere, charmante meisjes 1 raditiegetrouw werd de afvaar diging van Pro Patria bij de intocht in Nijmegen voorafgegaan door het Collegium van het Leids Studenten Corps. uit Israël die laatste kilometers afge legd, hun Israëlische liederen, waaruit hun levenslust en zelfverzekerdheid zo duidelijk blijkt, klonken in de St An- nastraat luider dan ooit. Maar ook de andere groepen kregen hun hulde. De Zwitserse Alpenjagers met hun typische lichaamshouding, de bijzonder fitte Belgische para-troopers, de Duitse detachementen, de vele Ne derlandse en Engelse groepen, zij alle werden spontaan begroet en bijna onder de bloemen bedolven Een bijzonder hartelijk applaus kre gen de mannen van de stoottroepen, die werden voorafgegaan door hun mascotte, een geit met het wapen van het regiment op het rugdek. j Werkelijk, iedereen was tevreden op deze laatste dag. De wandelaars omdat j zij hun Vierdaagse-kruisje verdiend hadden, majoor Breunese omdat het i aantal uitvallers een laagte-record be tekende, ir. C Staf, de minister van Oorlog en Marine, omdat de Neder landse militairen ditmaal zo'n voortref felijk figuur hadden geslagen, dr. Ave- narius, hoofd van de geneeskundige dienst, omdat de mannen van zijn dienst zich hoofdzakelijk hadden kun nen beperken tot het behandelen van blaren en stramme spieren, omdat ern stiger gevallen, dank zij de over het algemeen serieuze training van de deelnemers, eigenlijk niet zijn voorge komen Koninklijke Marine neemt deel aan zeilwedstrijd Hr. Ms. Urania, het zeilend oplei dingsschip voor adelborsten, zal deel nemen aan een internationale zeilwed strijd voor schoolzeilschepen, welke ge organiseerd wordt door de Sail Training Association te Londen. Het schip heeft een bemannini van 20 koppen, onder wie 14 adelborsten en staat onder commando van de kapitein- luitenant ter zee H. W. Keesom, een oud-Leidenaar. De start zal plaatsvinden te Brest op 2 augustus a.s. De finish is te Las Pal- mas op de Canarische eilanden ongeveer 10 dagen later. De route, welke wordt afgelegd, is 1400 mijl. In de drie verschillende klassen heb ben circa 25 schepen van 8 nationalitei ten ingeschreven. Verpleegsters uit Ermelo werden 'door hun collega's met bloemen i overladen. Wij schreven het al, regen en koude hebben de wandelaars nauwelijks kun nen deren. Van de 13.132 deelnemers hebben er 12.682 deze 42e Vierdaagse van de KNBvLO uitgelopen. Het aan tal uitvallers is relatief gezien lager dan ooit. slechts 450 tippelaars zullen dit maal hun vierdaagse kruis je niet krijgen, dat is nog geen 3.5% van het aantal gestarte wandelaars. Ondanks dat slechte weer zelfs een laagte-record. Op de vierde en laatste dag hebben maar 21 wandelaars de DUIVENSPORT. P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht met 265 jonge duiven vanaf Duf fel. Afstand plm. 119 km. De duiven werden gelost om 8.05 uur met kalme z.w. wind. De eerste duif bereikte zyn hok om 9.34.26 uur, de laatste of 53ste prijswinnaar was er om 9.49.27 uur. De uitslag luidt: 1. J. v. d. Kaay; 2. J. van Alphen; 3. A. Siera; 4. G. van Stein; 5. W. Kop; 6. H. de Haas; 7. F. Pijnnaken; 8. T. Platteel; 9. S. Kos- ster; 10. P. v. d. Drift. Tevens werd een wedvlucht gehouden met oude duiven vanaf Bordeaux. In concours 27 duiven. Gelost om 13 uur j met z o. wind. De eerste duif bereikte zyn hok op zondag 13.53.14 uur, de laatste of 7de prijswinnaar was er om 16.50.18. Uitslag: 1. F. W. Bouwman; 2, 7 J. Planje; 3. gebr. Kok; 4. S. Koster; 5. P. v. d. Drift; 6. A. Siere. 1 ÖS Intocht van de Israëlische afvaardiging

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8