HAMBURG OVER ZIGEUNERS, EEN MECENAS, EEN SCHIPPER EN HET DUIFJE UW TOEGENEGEN I. K. BENTEDRUK Zaterdag 26 juli 1958 I HOOFDSTAD VAN HET RIJK VAN KRANTENKONING AXEL SPRINGER Serieuze top met sensationele onderbouw D^tAandT^k^ndt"'krmtm- WOORD VAN BEZINNING Vier miljoen kranten per dag koning Axel Springer te Ham burg. Hier worden miljoen dag en weekbladen geredigeerd en ge- (Van onze correspondent te Bonn) Hamburg, de grootste stad van de Bondsrepubliek, ligt ver van de regerings- en bankcentra Bonn en Frankfort. De Elbestad heeft het gezicht daarenboven niet naar het binnenland, maar naar overzee gericht. En toch is dit bijna on-Duitse- wereldse-Hamburg de hoofdstad van het Duitse krantenrijk en dan speciaal van het rijk van krantenkoning Axel Springer. Dagelijks worden hier vier miljoen kranten gemaakt, die van de Hanzestad uit hun weg naar alle hoeken en gaten van de Bondsrepubliek vinden. Reeds in de zeventiende eeuw droe gen de grote handels- en scheepvaart verbindingen van Hamburg ertoe bij dat hier een soort nieuwsdienst ont stond. De „Relations Courier" verscheen reeds in 1672. De Hamburgische cor respondent was in het begin van de vorige eeuw eigenlijk belangrijker dan de befaamde Times. Van die eerste kranten tot wat er heden per trein, auto en vliegtuig van Hamburg naar andere Westduitse ste den wordt vervoerd, is een hele stap. Een stap die gaat via o.m. het be faamde vooroorlogse Hamburger Fremdenblatt van de uitgever Bro- schek het was serieus en werd in geheel Duitsland gelezen en het had een niet te versmaden oplage van 200.000. De Nazi's „schakelden" ook het Frmedenblatt, waaraan vele Hambur gers thans nog met weemoed terug denken. „gelyk". Na de oorlog stak als eerste Hamburger Anzeiger de kop op. een combinatie van twee andere bla den, dat het uithield tot 1957. toen de uitgever Girardet het hoofd in de sohoot legde, nadat de geldschieters hadden laten weten dat het geen zin had om het moeizaam bestaan van dit blad te financieren, terwijl daar naast in Hamburg toch een veel groter en machtiger en de CDU-regering bepaald niet onsympathiek blad be stond. Dat blad was het Hamburger Abendblatt van Axel Springer! Axel Springer heeft zijn krantenrijk goed opgebouwd. De dure top (serieu ze), die Die Welt vormt daaronder het goedkopere, mindere serieuze Abendblatt en daaronder de zuivere sensatiekrant. Bild-Zeitung. Waarvan iedere Duitser zegt dat het een akelig blad is, maar dat blijkbaar door iedere Duitser gelezen wordt! Bild-Zeitung heeft een dageUjkse oplaag van meer dan drie miljoen exemplaren. Springer begon dit blad met enkele foto's, zette er later korte berichten en grote koppen naast en boven, en zag de oplaag stijgen tot drie miljoen en meer. Hü plakte er voor zondags een Bild am Sonntag aan vast (oplaag één miljoen), maar geeft er voor de serieuze lezers ook nog een Welt am Sonntag naast (oplaag 420.000) drukt. U de laatste zaterdag van juli Ndaar is, komt tevens een eind aan de (4) artikeltjes, die ik voor U mocht schrijven in deze ru briek. Ditmaal koos ik ter bezinning voor U een eigenaardig schrijven, toegezonden aan, ik meen, de Ame rikaanse strijdkreet. In ieder geval een merkwaardig epistel. Leest U het eens; wat vindt U van deze „open brief aan God" Ik vind het jammer dat U de zondag zette op de dag, waarop U dat deed. Ziet U, het is eigenlijk zóWe zouden veel geregelder naar de kerk kunnen gaan, als Uw dag niet op zo'n ongelukkige tijd viel. U koos een dag aan het eind van een zware week, als we allen over-vermoeid zijn. Maar niet al leen dat; het is de dag die volgt op de zaterdagavond. Zaterdagavond, U weet het, is een tijd om onszelf te ontspannen, dan gaan we naar de bioscoop of naar een partijtje en pas na mid dernacht komen we thuis. Het is büna onmogelijk om zondagsmor gens uit bed te komen. U koos de enige dag. waarop we nu eens uit kunnen slapen. En het is ook erg moeilijk om de kinderen naar de zondagsschool te sturen, vooral wanneer die zo erg vroeg begint. Dan is er de vaat te wassen en soms zijn er nog wat kle ren schoon te maken. Ik bedoel het niet oneerbiedig, Lieveheer, maar U moet zich bewust zijn dat U de dag uitkoos waarop we de grootste maaltijd hebben. Maar niet alleen dat: de kerk heeft het uur van de dienst vastgesteld juist op een tijd, dat wij die maaltijd moeten voorbe reiden. Dan moet U ook eens aan Jan denken. De gehele week is hu in z'n kantoor opgesloten en zondag morgen is de enige tijd dat hü eens kan prutsen aan z'n fiets en wat in z'n tuintje kan werken. Hij doet dit in z'n oude kleren, waarbij z'n han den vuil worden. U kunt hem on- mogehjk zó in staat achten om naar de kerk te gaan. Ik vertel U deze dingen. Lieve- heer, omdat ik wil dat U ons stand punt zult weten te billüken. Het is niet ónze schuld dat we niet naar de kerk kunnen gaan. We zouden graag willen gaan en we zouden het zeker doen, maar het moet U dui delijk zün, dat de echte reden, waarom we niét gaan, is, dat U de verkeerde dag hebt gekozen. Als U een andere dag wilt kiezen, dan zullen we blij zijn en graag naar de kerk gaan en we zullen ze ker méér gelovig zün. Uw toegenegen I. K. Bentedruk Een verrukkelijk briefje! En dan die ondertekening: wie zou zich daarachter toch verschuilen? Dat is vast de bedrüvige Martha in U en in mü, tot wie Jezus sprak: „Mar tha, Martha, ge maakt U druk over vele dingen, maar slechts één ding is nodig" (Lucas 10). Kom, duifje, vouw je vleugels, klapwiekend van velelerlei drukte, toe. Wil slechts het éne: het Heil, dat nergens ligt dan alleen in Je zus Christus en Zijn Offer. H. J. A. HAAN predikant Evang. Luth. te Leiden Tien miljoen Culinaire kruistocht door Parijs (II) Uiensoep tot besluit Het krantenrijk van Axel Springer is dus büzonder goed. economisch ge zien. opgebouwd. Maar het heeft nog meer: het radio- en televisieblad „Hór Zu" (oplaag 2,8 miljoen) behoont er toe: goed geïllustreerd, met een zee van advertenties op dure pagina's. Het weekblad ..Der Spiegel" (oplaag 290.000) is ook iiog een tak van het Springe r - concern Kortom, Springer kan bogen op een waarlük groots krantenrijk, waarmee hij Jan en Alleman, minister en jong ste bediende iedere dag en iedere week van dienst is én beïnvloed. Maar er zetelen in Hamburg nog andere bladen: bijv. de socialistisch Hamburger Echo (58.000 oplaag), die reeds 82 jaar bestaat. Koning Axel I Axel Springer in West-Duitsland thans een naam, de naam van een krantenkoning. Zijn vader gaf voor 1940 nog een betrekkelijk klein blad uit, de Altonaer Nachrichten. Na de oorlog waagde zoon Axel. toen nog piepjong, een grote sprong. Vrü van bruine (nazi-) vlekken kreeg hü de kans om het in 1946 dooi de Britse bezetting gestichte dagblad „Die Welt" te kopen. En van Die Welt maakte springer in de loop der ja ren een uitstekend blad, met een keur van correspondenten, 80 redactieleden vele medewerkers en met een bij zondere opinie. Bepaald niet pro-, maar toch ook niet steeds anti-Ade- nauer. Niet neutralistisch. maar toch ook niet krachtig achter de NAVO, niet socialistisch, maar toch altüd het Hamburgse idee verdedigend dat deze havenstad slechts kan bloeien als het Oostduitse achterland de poort open zet. Kortom, Die Welt houdt er een bü- zondere eigen mening op na en is in derdaad een sieraad van het rük van „Krantenkoning Axel I" en ook van de Westduitse journalistiek: gedegen, betrouwbaar, modern. Door de week heeft het blad zo'n 220.000 abonnees, zaterdags zelfs 260.000. Afdalende reeks Die Welt is de kwalitatieve top van Springers krantenrijk. Want het Ham burger Abendblatt is bepaald minder. Het is overigens wel zeker een uitste kend nieuwsblad, maar waar Die Welt voor 100 procent serieus is, daar is het Abendblatt dat in 1949 werd opge richt, laten we zeggen, 75 procent se rieus. Het is een gezellig blad, mod°rr. opgemaakt, met kleurenfoto's, met veel sport, met kort nieuws, strips- er. het brengt vaak uitgebreide en gun stige reclamecampagnes De dagelükse oplaag van dit blad i.' 330.000, zaterdag zelfs 450.000! Het heeft bepaald geen tekort aar advertenties: per maand verschijnen er 40.000 advertenties in het Abend blatt, en die zün uiteraard niet goed koop.^ 1 Het uit twaalf verdiepingen bestaande hypermoderne hoofdgebouw van Axel Springers krantenpaleis te Hamburg Dit blad brengt toch maar een drup pel in de volle emmer van de vier mil joen dagbladen die Hamburg dagelüks produceert. Weekbladen als de serieuze „Die Zeit" (65.000 oplaag) staan voorts in de schaduw van sensatiebladen als het geïllustreerde blad „Der Stem" (op laag een miljoen), het radio- en tele visieblad „Hóren und Sehen" (800.000 oplaag) het damesblad Constanze (oplaag één miljoen). Springers on serieuze weekblad „Das Neue Blatt" (500.000), het sensatieblad „Kristall" (500.000). Dit populairs vindt zijn af ronding 'in andere damesbladen als .Die Kluge Hausfrau" (oplaag 1,2 mil joen), „Die Lockende Linie" (875.000) en zo meer. Totale oplage van alle weekblader op serieus, dames- en onserieus ter rein 10 miljoen exemplaren! Zo is Hamburg dus inderdaad niet lechts een- havenstad, een industrie stad, de stad van de Reeperbahn. maar ook de stad van Axel Springer, var tien miljoen geïllustreerde, vrouwen en modeweekbladen, van vier miljoen dagbladen. (Van onze Parijse correspondent) We hadden bij een vorige ont moeting dan dus afgesproken eens samen uit te zien naar een paar eethuisjes in Parijs die wat buiten de gebaande wegen van het officiële Baedeker-toerisme gelegen zijn. De voorraad is uit bundig groot en de eerste vraag derhalve bij wie en waar zul len we beginnen? En waarom, voor de verandering, niet eens bij het begin? Bij het knijpje, dat zich erop beroemen mag het oudste restaurant van Parijs te zijn? Of tenminste in een der alleroudste huizen van Frankrijks hoofdstad te zijn gevestigd. Naam ,,La Colombe", aldus geheten naar de straat, die dat zelfde duifje op haar bordje draagt, gelegen in het vierde arrondissement. Een duifje dat in het diepe en grijze verleden, waarvoor we tot het jaar 12,75 in de nacht der tijden hebben terug te gaan, een hoofdrol in de legende van deze straat en zelfs van het perceel waar nu het eethuisje zich genes teld heeft, moet hebben gespeeld. Met de Franse woningbouw was het blijkbaar in die dagen al niet zo kerngezond gesteld, want de kronieken melden dat er dicht bij de Seine op een kwaad moment, en zonder aanwijsbare reden, zo eensklaps eens een heel straten- blok als een kaartenhuis in elkan der zeeg. Die kroniekschrüver glüdt maar vrü gemakkelijk heen over de vraag of, en zo ja, hoeveel Parijzenaars bü die catastrofe het leven moesten laten. Wél werd in dat geschrift daarentegen uitvoerig het droeve avontuur van het duifje en haar doffer geboekstaafd. Hun nest, vol piepende jongen, werd op slag verpletterd, en wanneer het mannetje zich gelukkig nog net uit de trippelvoetjes en de vleugels wist te maken, dan bleef het wüfje, ofschoon wel in leven toóh ingesloten zitten tussen een paar massieve blokken steen. „Waar werd oprechter trouw dan tussen de doffer en zün vrouw ter wereld ooit gesloten?" Zo mogen wü met respect Vondels dichterwoord pa rafraseren. En ten bewijze zagen de buurtgenoten dan ieder uur het man netje tussen de ruïnes nederdalen om zijn vrouwtje met vette wurmen en andere heerlükheden van de honger dood te redden. De Parijzenaars be minden in de dertiende eeuw hun dui ven nog inniger dan vandaag, nu de prefect het idee durfde te lanceren die sierlüke vogels uit de stad te ver- De krantenstad, een papierstad ziedaar Hamburg anno 1958. In deze metropool van bijkans 2 miljoen men sen wordt naast al die dag- en week bladen nog vele boeken van grote uit- geverüen gedrukt en worden nog spon en jeugdbladen aan de lopenc"band gemaakt Het duizelt de kranten- Iiefhebb^i' van al wat gedrukt wordt werkelyk, als hij dit alles in zich op neemt en tracht deze wirwar van pu- blikatke te determineren drüven. Door dit voorbeeld van opof ferende duivenmin werden ze zo ont roerd dat ze die Colombe als een heilig dier begonnen te vereren. Erediensten, waaraan intussen al spoedig de hoge geestelükheid die maar enkele tientallen meters verder in de Notre Dame, haar voornaamste zetel had, zich verplicht zag een ge biedend einde te maken. Michel Valette die op de plek van het verwoeste duivennest nu dus zün eethuis exploiteert, heeft de herinne ring aan die blanke duivenliefde weer in ere willen herstellen. En bij de onthulling van zijn tentje dat geheel of ten naaste bü in mid deleeuwse stijl is ingericht, had hü Pablo Picasso, die in zijn veelstülig oeuvre ook een zeer naturalistisch en communistisch vredesduifje telt, de kelners er géén witte handschoenen dragen en een klant van iets meer dan gemiddelde lengte het hoofd, ten gevolge der lage zoldering, niet zol dering, niet zonder een paar builen zal verlaten, mag het etablissement toch niet tot de goedkopere prüsklasse gerangschikt worden. Onder de tweeduizend frank per hoofd met en zonder builen komt ge er nauwelüks weer (onder) uit. Een jaar of zeven geleden was dat nog geheel anders. Toen waren het büna uitsluitend zwervers en en daklozen die hier voor een enkel muntje hun eeuwige dorst met gros rouge kwamen be strijden. Die clochards ziet men er nu trouwens óók nog wel verschij nen. Ze completeren de lokale kleur van dit eethuisje dat zijn geringe origine helemaal niet wil verdoeze len, al wordt de cliëntèle vandaag dan ook voor een voornaam deel uit A-» vangen van filmartiesten, diplo maten, letterkundigen en Yankees j. ei ekruteerd. Tot de nieuwe aanwinsten behoort, op Saint-Germain, het keldertje van Régine, onder het pand no. 1 van de Rue du Four. Ge weet dat Saint-Germain onmid- dellük na de oorlog het bolwerk was van de existentie-filosofen met hun jeugdige en ongewassen en ongekamde aanhang. En ofschoon ge Sartre hier niet meer ontmoeten zal, en zün voorma lige supporters hun artistiek-maat- schappelijke posities al lang hebben veroverd en geconsolideerd, blüven hun vroegere manieren van (ongelikt) optreden en spreken, toch voortleven in de folklore van deze wük. Een folklore die, een tikkeltje kunst matig soms, doch uit welbegrepen commerciële overwegingen, door de directies van die kelders nog altüd in leven wordt gehouden. Daarom: toon u hier nimmer bele digd wanneer ge in het publiek door gérant of personeel vanwege een zon dagse das. een paraplu, een deuk- of andere hoed, of welk fysiek attribuut dan ook te kük wordt gezet of in de maling genomen. Dat hoort hier nu eenmaal tot de levensvormen, om niet te zeggen: de levenskunst. Bü Régine is 't zelfs niet uitgeslo ten dat u aan de deur, om een dier redenen, door Jackie le Marin die hier als portier fungeert, de toegang wordt geweigerd. Wanneer u hem een grote mond, zelfs in niet zulk heel rap Frans, weet terug te geven, dan zult u vervolgens met gejuich beneden worden verwel komd. Ge daalt dan af in spelonken die ioor Régine met authentieke stads- oarkmeubels zün ingericht. De hele inventaris werd **an de stad irüs overgenomen. Andere specialiteit: iedere bezoe ker wordt bü binnenkomst terstond een lolly in de hand gedrukt. De herkomst van die traditie ver mochten wü nog piet op te klaren. Maar de bedoeling is daarentegen wél duidelyk. Lollies ge herinnert 't u uit uw kinderjaren verwekken een on weerstaanbare dorst cultiveerde tafelpret, dan moet ge uw schreden of stuur maar eens richten naar de Parijse voorstad Puteaux, nauwelüks een kilometer boven Neuillv gelegen, waar maitre Camille Renault u als een wandelende reclame voor zijn kunst als cuisinier waardig, of schoon mogelijk in hemdsmouwen* ontvangen zal. De heer Renault is ook maar kiel# en aanzienlük slanker begonnen, en behalve aan zijn virtuositeit met de pollepel, dankt hij zün roem ook nog aan een feilloos instinct voor schilder kunst. Zün restaurant is een klein museum van moderne kunst waarop al heel wat wereldsteden jaloers zün geworden. Parijs bezit meer restaura teurs, die hun overvloedige wandver- Tony Andalschipper, zanger, restaurateur foto Daniel E'rasnay) Op de wüde wateren waar hü, vol gens eigen zeggen, vroeger placht rond te zwerven, heeft Tony Andal zich mede geïnspireerd voor de ambiance (of de stemming) van een ander kel dertje dat hü in de Rue Guisarde no. 15, onlangs opende. De baas en zijn knechten gaan hier overdag, en vooral 's nachts, in ge streepte visserstruitjes en spükerbroe- ken rond, en naast hun culinaire, ser veren ze persoonlük óók de artistieke attracties in de vorm van zang en snarenspel. Reddingsboeien, stormvestèn. visnet ten, vogelkooien en nog allerhande andere afwisselende objecten zün hier aan de zoldering en langs de muren bevestigd. Doch de levendigste belangstelling trekken hier ondergronds nog wel de kraantjes die op de tafels zün aange bracht en waardoor de bezoeker net zoveel glazen wün mag aftappen, als hij voor zichzelf nog redelük durft te achten. En soms nóg wel wat meer. U heeft, meent ge, de Franse frat sen nu wel weer afdoende gezien en meegemaakt. Goed: in de Rue Mazarine is sinds gevestigd. Pierre Derion is de baas ongeveer een jaar het eerste gegaran- deerd-authentiek zigeunerrestaurant van het spel dat „Le Manouche" is geheten. Er wordt hier alleen op houtvuur gekookt in vreemde pannen waarin nog vreemder spüzen worden klaarge- stoofd, waarvan de recepten Patron Derion in de kermiswagens der noma den persoonlük werden toevertrouwd (naar hü ons stellig heeft verzekerd). Onteerhartige magen kunnen zich eens met de Citron Farci uit Hamburg. Hongaarse kaas of Noordafrikru .se schapebout meten. Persoonlük hebben we ae proef overleefd. Zo u echter niet over een gelooide maag beschikt en uit-iet naar een ge siering danken aan een goed hart waardoor ze berooide, doch honge rige, artiesten spüzigden in ruil voor een doekje. Maar geen dezer filantropen heeft bovendien nog zulke goede zaken ge daan als monsieur Camille, die u on der de talrijke schilderijen met (nu) beroemde namen een portret van hem zelf van de hand van meester Villon kan aanwüzen uit diens magere periode waarop een museumdirec teur onlangs een bod van vüftien mil joen franken moet hebben gedaan. Nu kunnen we nog wél een paar kolommen voortgaan met u adressen te dicteren, maar tenslotte mogen we u het recht op ook een eigen ontdek king niet ontnemen. Over heel Panjs zün de kleine, doch vaak beste, eethuisjes verspreid, waar (zelfs) de buitenlandse gast het vel niet over de oren wordt getrokken. Door een soms wat morsige aanblik moet u zich niet altijd af laten schrik ken. Voor vijf a zeshonderd frank, wijn inbegrepen, kan men op vele plaatsen nog altüd goed terecht. En een andere tip die we u on der vier ogen bij het scheiden van de markt evenmin wilden ont houden is uw heil te zoeken in het hallenkwartier wanneer een avondje uit intussen diepe nacht en mis schien zelfs al wel büna zonnegloren is geworden en ge u. met dit hoofd, zo toch niet in uw hotel te ruste kunt leggen. In die omstandigheden: geen pro bater middel dan een uiensoep die nergens bekwamer wordt bereid en opgediend dan in zo'n „au pied de cochon", waar op dit late-subsidiair- vroege uur, de .forts des halles", de krachtpatsers die hier de runderen en de kazen als molenwieken ver sjouwen, dan juist doch aanmer- ielük frisser dan de overige gasten hun eerste pint bier of glas pinard achter de das die ze ove rigens niet dragen laten glijden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5