Elektrische visserij op de Noordzee toch goed mogelijk voor platvis FILMS SECRETARESSE Kotter-eigenaar uit Katwijk-Zee dacht een nieuwe methode uit V erkeersonge vallen in Leiden Diploma's en bevorderingen der Leidse R.K. Meisjesvakseliool VAN DEZE WEEK: 97ste jaargang Zaterdag 26 juli 1958 Tweede blad no. 29501 Octrooi is aangevraagd (Van een onzer redacteuren) Het probleem van de elektro-visserij op de Noordzee houdt de ge moederen nog steeds bezig. Enerzijds vindt het zoeken naar nieuwe vangstmethoden zijn oorsprong in de wens méér te kunnen vangen met minder of hoogstens evenveel moeite en anderzijds in de wens het vistuig zo voordelig mogelijk te gebruiken met zo weinig mogelijk slij tage. Een methode, voorgesteld door een Duitse firma, werd door Nederlandse deskundigen niet praktisch uitvoerbaar geacht, zoals wij in maart van dit jaar reeds schreven. Men zag voorlopig geen moge lijkheden voor elektrische visserij op de Noordzee. Hiermede was het onderwerp echter niet van de baan en men mag wel aannemen dat links en rechts verder gedacht is over dit probleem. Ook een Kat- wijkse kotter-eigenaar hield zich met dit probleem bezig en nu, na ruim een half jaar studie ligt er een vastomlijnd plan op tafel, waar voor hij octrooi heeft aangevraagd. In de periode van 18 tot en met 24 juli deden zich in Leiden opmerke lijk weinig verkeersongevallen voor. na melijk 25. een laagterecord voor een zeer lange periode. Bij zeventien van deze ongevallen was er alleen sprake van materiële schade, bij 8 deed zich ook lichamelijk letsel voor. De kotter-eigenaar, de heer D. van der Plas. betreurde het dat zoveel van de trekkracht van het schip verloren gaat door de zware wekkerkettingen en de grote scheerborden, die over de grond getrokken moeten worden. Toch zijn de attributen nodig voor een goede visserij op platvis. De wekkerkettingen, die die nen om de platvis op te schrikken in hun rusttoestand, hebben een gewicht van ongeveer 500 kg. per schip en het is begrijpelijk dat de scheerborden groot en zwaar moeten zijn om het net, on danks dit gewicht, te doen uitstaan. De scheerborden en kettingen slepen over de grond en de motor van het schip moet dus heel wat energ'ie produceren om dit gehele gevaarte vooruit te krij gen. Deze vismethode heeft bovendien het nadeel dat de wekkerkettingen en borden veel vuil opwerpen, dat in het net belandt en zich verzamelt in de kuil, het achterste gedeelte van het net. De kuil wordt zeer zwaar (maar niet van vis!) en sleept over de grond, hetgeen veel slijtage tot gevolg heeft. Bij zware grond zijn de vissers dan ook dikwijls genoodzaakt te halen, voordat de nor male vistijd van ca. 3 uur is verstreken. Bovendien komt het nogal eens voor dat een kuil verspeeld wordt, wanneer die te zwaar is geworden. En ook de wek- kettingen gaan vaak verloren. Andere methoden Al met al zijn dit nadelen genoeg om eens ernstig na te denken over even tuele andere vismethoden, die deze be zwaren doen vervallen. De heer Van der Plas heeft er geruime tijd over nage dacht en verscheidene besprekingen ge voerd met deskundigen op het gebied van de elektriciteit. Tenslotte is er iets gevonden, dat in de praktijk goed bruik baar zal zijn, naar de mening van de uitvinder. Vrij eenvoudig Welke is dan de nieuwe methode? Het idee is vrij eenvoudig. Bepaalde onderdelen van het vistuig, met name de wekkerkettingen, worden vervan gen door elektrische wisselstroom eventueel gelijkstroomstoten. De elek trische stroom wordt via een aparte geïsoleerde kabel naar het scheerbord gebracht, waar omzetting in het ge wenste voltage plaats vindt. De stroom wordt, met het zeewater als geleider, naar het andere scheerbord gebracht. Van dit bord wordt de stroom via een geïsoleerde draad over de bovenzijde van de netmond teruggebracht naar het eerste bord en vandaar terug naar het schip. Mogelijk ook voert men de stroom van het tweede scheerbord rechtstreeks naar het schip terug, doch dat is een kleine onbelangrijke variatie. Onzichtbare wekker De stroomstoten, die tussen de scheer borden voor de netmond heen schieten, wekken de vis uit de rusttoestand, even als de wekkerkettingen' dat deden. De vissen springen even op en worden dan door het net opgenomen. Niet iedere vis zal netjes in het net terecht komen, doch dat is niet erg, want dat geschiedt ook nu niet. Is de vis eenmaal gevangen dan is wegvluchten uit het net via de netmond onmogelijk, daar de stroom dan een schrikdraad werking heeft, die de vis terug doet keren. Het grote voor deel van deze methode is behalve het reeds eerder genoemde van het overbo dig worden van de zware kettingen en de grote scheerborden dat de vis wel gewekt wordt, doch het apparaat waar mede dit geschiedt, niet ziet. Het is nJ. aannemelijk dat de vis bij het zien van de wekkerkettingen wegvlucht, want overdag en bij helder water wordt er minder gevangen dan 's nachts. Een stroomstoot is onzichtbaar en de vis is dus in de greep van de stroom, voordat hij er erg in heeft gehad. Het opwerpen van vuil wordt even eens voorkomen, daar de kettingen hieraan schuld hadden. De scheerbor den kunnen kleiner worden, daar zij voortaan alleen maar het net zonder kettingen open behoeven te houden. Het gevolg van een en ander is, dat het schip voortaan minder trekkracht uit behoeft te oefenen om even hard vooruit te komen. Het is bekend dat zeewater een goed geleider van de elektrische stroom is en het zou daardoor mogelijk zijn, dat de stroom, die volgens deze nieuwe me thode wordt ingeschakeld, te weinig effect heeft op de vis. Men moet dan echter wel bedenken dat het niet de be doeling is de vis te verlammen of te doden, doch alleen op te schrikken, zulks in tegenstelling met de voorge stelde Duitse methode. Mocht inderdaad blijken dat er teveel stroom verloren gaat in het water- dan is het mogelijk deze via een niet geïsoleerde metalen geleider, bijv. een dunne ketting, van het ene naar het andere scheerbord te voeren. De bezwaren zouden dan opge heven zijn. Dergelijke kleine variaties, evenals die van de stroomsterkte, die wisselen kan in verband met de soort vis en de diepte waarop gevist wordt, zullen tijdens de proefnemingen nader bezien moeten worden. Veiligheid De veiligheid van de vissers speelt in deze gehele zaak een belangrijke rol. Elektriciteit is gevaarlijk voor de mannen, die met natte handen en vaak natte kleding hun werk moeten verrichten op een nat dek. Volgens de „Katwijkse methode" is het gevaar geheel opgeheven. De stroom wordt aan boord opgewekt en via een kabel naar de scheerborden geleid: een schakelaar aan boord is voldoende om de stroom in en uit te schakelen. Bovendien behoeft de stroom niet aan te blijven staan wanneer er „gehaald" wordt, zoals wel het geval was bij de reeds eerder genoemde Duitse methode, waarbij de vis in het krachtveld gehou den moest worden. Gevaren voor de vissers zijn er dus niet, althans niet meer dan er zijn voor de huisvrouw, die met elektrische apparaten werkt. Ook zij moet voorzichtig zijn! Rondvis Voor de rondvis zal men iets anders te werk moeten gaan. Hiervoor zal men de stroomstoten over de gehele hoogte van de netmond moeten laten gaan, hetgeen te bereiken is door dunne me talen platen op de scheerborden aan te brengen. Octrooi aangevraagd Zolang de heer Van der Plas bezig was met het uitwerken van het plan heeft hij er zo min mogelijk over ge sproken om zijn vinding voor zich alleen te houden. Nu hij echter octrooi heeft aangevraagd, kan hij er vrij over spre ken, want is een octrooi eenmaal in behandeling genomen door de Octrooi- raad. dan kan niemand anders er meer tussen komen, tenzij hij natuurlijk met geheel nieuwe ideeën komt, die de eerste aanvrager niet heeft omschreven. Binnenkort zullen er proeven geno men worden met de nieuwe methode. Wanneer die gunstige resultaten op leveren zal de Nederlandse Visserij- wereld zeker veel belangstelling gaan tonen en zullen er misschien heel wat besprekingen gevoerd moeten worden in verband met overbevissing de vangsten zullen overdag immers stij gen en welke andere problemen zich nog voor zullen doen wanneer deze methode algemeen ingang vindt. Doch dat is van later zorg; voorlopig is het belangrijkste hoe de uitslag van de proefnemingen is, en daar hopen wjj binnenkort meer van te kunnen vertellen. Waarschijnlijk kan het zeer lage cyfer van deze week voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de vakantie, in het bijzonder de vakantie in de bouw vakken. Het verkeer in de stad is daar door veel minder intensief. Het totaal aantal aanrijdingen in dit jaar is thans gestegen tot 1101. Vergooide kans llllllllUlllllllllllllllllliilllllllllllll in i'in ui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiii „Droomeiland" Herinnering aan Daniël De foe Leids koopman pleegde oplichting en diefstal Een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en de voorwaar den dat verdachte zich onder toezicht zal stellen van het Ned. Genootschap voor Reclassering en dat hij gedurende de proeftijd handenarbeid zal verrich ten en zich zal onthouden van handel drijven, zo luidde de uitgebreide eis van de officier van Justitie tegen een 52-ja- rige koopman uit Leiden. Deze stond te recht omdat hij op 19 maart jJ. oplich ting had gepleegd en omdat hij op 24 januari j.l. kisten en een magazijnwa gentje zou hebben gestolen. Reeds viermaal was verdachte voor oplichting veroordeeld. Enkele voorwaar delijke straffen waren net voorbij toen hij deze feiten pleegde. De psychiater vond verdachte wat verminderd toereke ningsvatbaar. Mr. H. Kruizinga uit Leiden, de raads man, meende voorts dat het tweede feit eerder flessentrekkerij dan diefstal zou zijn. Hij bepleitte een kortere straf. Uit spraak 1 augustus. Luxor In de film „Droomeiland" (Robinson soil nicht sterben) presen teert zich een gans éndere Romy Schneider dan in haar Sissi-films. Hier is zij een eenvoudig volksmeisje, armoe dig gekleed en zij blijft dat tot het ein de toe. Het verhaal is gesponnen rond ge beurtenissen in het leven van Daniël Defoe, de beroemde auteur van het boek „Robinson Crusoë", die daarmee vele sociale wantoestanden in het toen malige Engeland aan de kaak stelden, wanneer hij zich de ongunst van de Engelse Koning op de hals haalde. Één maal diens adviseur, werd hij aan het Hof ontslagen en omdat Defoe zijn in zichten niet wilde prijsgeven, leed hij een kommervol bestaan: zijn boeken, „Robinson Crusoë" werden verbo den. Defoe's zoon bevindt zich op de slechte weg. Komt in de gevangenis terecht, maar weet zich daaruit te be vrijden door het manuscript van „Ro binson Crusoë" te verkopen, waardoor hij de vereiste borgstelling kan betalen. Het is nu Romy Schneider, die met een troep kleine vriendjes, de zoon, die zy liefheeft, weer op de goede weg terugbrengt en er tevens in slaagt de ogen van de Koning voor de goede bedoelingen van de schrijver Defoe te openen, waardoor tussen hem en de Koning een verzoening tot stand komt. Haar kleine vriendjes, van wie verschei dene Engeland wilden verlaten om naar Defoe's „droomeiland" te reizen, helpen haar met dit alles trouw. En Romy Schneider wier moeder Magda Schneider ook in de film haar moeder is er wét blij om, dat de Koning en Defoe elkaar zo goed gaan begrijpen en er een betere toekomst, ook voor héér, in het verschiet ligt! Jantjes tegen wil en dank Kostelijke humor Lido Jean-Marc Thibault en Roefer Pierre zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor deze film. zy schreven het verhaal, het scenario, speelden de hoofdrollen en Jean-Marc Thibault voerde de regie. De geschie denis heeft weinig om het ïyf. Twee Parüse monteurs gaan op vakantie naar de zuidkust. Het zit hen nogal tegen en tenslotte komen zy zelfs als matrozen aan boord van een jacht van een of andere militair. Maar de wyze, waarop dit vry onnozele verhaaltje is uitge werkt is eenvoudig kostelijk. Natuurlyk zyn niet alle grapjes even origineel en hier en daar zün de dolle scenes wat teveel uitgesponnen, doch over het alge meen kan men rustig zeggen, dat dit Franse duo voor een frisse en aanste- kelyke humor hebben zorggedragen. Het is vrUwel nergens platvloers, het is geen grove gyn, het is van een geestigheid, die men helaas te weinig aantreft. Reeds direct wordt men in de vroiyke sfeer opgenomen en deze wordt gehandhaafd tot de laatste meters. Een knap filmpje, waaraan men een zeer plezierig uurtje kan beleven. „De brug over de Kwai" Nog een week Trianon Het machtige, met Oscars zwaar behangen, filmwerk, dat regisseur David Lean vervaardigde met mede werking o.a. van zyn hoofdrolvertolkers William Holden, Alec Guiness en Jack Hawkins zou vorige week voor het laatst in de Sleutelstad zyn. Het aanhoudend succes heeft de directie van het theater aan de Breestraat echter ertoe gebracht er nog een weekje aan te plakken, zo dat degenen, die deze byzondere boei ende rolprent nog niet hebben gezien, alsnog de gelegenheid hebben dit ver zuim goed te maken. Laurel en Hardy bij de luchtbescherming Bekende vrolijkheid Rex Stan Laurel en Oliver Hardy Deze bekende waar behoeft geen krans. Dit merkwaardige duo kan ditmaal tydens de oorlogsjaren niet aan bod komen by zee-, land- of luchtmacht, maar wil zich toch van zyn beste zyde laten zien en sluit zich aan bij de vrij- willige luchtbescherming. Men kan be paald niet beweren, dat het daar nut tige krachten zyn, maar ondanks hun rare bokkesprongen levert het tweetal tenslotte zy het betrekkelijk onbe wust toch een grote bijdrage aan de veiligheid van de gemeenschap. Wy zullen er hier niet meer over vertellen, het zou veel van de vrolykheid weg nemen. Men kent het soort humor, dat in deze twee figuren belichaamd is. Het grypt inderdaad niet hoog, het behoort tot het genre: gooien en smyten. Maar zelfs de grootste nurks, voelt nog een glimlach langs zyn lippen opkruipen bij het zien van de dolle capriolen van dit dwaze stelletje artiesten. Een 16-jarige leerling-monteur uit Amsterdam is, nadat hij zich meester had gemaakt van de portefeuille met f 1500.— en het paspoort van zyn pa troon, verdwenen. De knaap die gekleed was in een overall liet zyn burgerkleren achter bij zyn benadeelde werkgever. Deze had de jongens, die onder toezicht van een voogdyvereniging staat, in zyn bedrijf genomen om hem een kans te geven een vak te leren. Advertentie De enige complete opleiding. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Sissi" Tenslotte als moeder Casino Het sluitstuk van de roman- tische cyclus: Sissi III of tewel „Sissi, keizerin en moeder". Voor de derde en vermoedelyk laatste week kan men de lieftallige Romy Schneider naast Karlheinz Böhm in het theater aan de Hoogewoerd bewonderen in de creatie, die de poorten naar de be roemdheid ver voor haar opengooide n.l. die van Sissi. Het getuigschrift huishoudkundige van de R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater te Leiden werd be haald door de dames: R. Havers. M. Teijn. A. Verberg. Leiden; M. Appel, Obdam; M. van der Berg. J. Hooy. Ben- nebroekE Boer (met lof). E. van Tol, Hazerswoude; Th. van Koppen. Delft; I. Minnée, Katwyk; M. Moust. Bruns- sum: A Rademaker. Schiedam; M. Theunissen, Geldrop; M. Touw. Utrecht; A. Vleeskens (met lof), Roosendaal; C. Oomen, Gilze; M. Papót, Warmond; J. v. d. Broek. Alphen a/d Ryn; E. v. d. Drift. C. v. d. Maat, Oegstgeest; R. Lan- geveld, Lisse; L. Post. Voorburg; C. Ver- degaal. Sassenheim; J. Duyndam, Was senaar; N. v .d. Brink, Zoetermeer; M. de Wit, Bodegraven; O. Matti, Kerk- rade; N. v .d. aJgt, Ter Aar. Het getuigschrift vormingsklas be haalden de dames: T. van Dyk. G. van Wely, Leiden; T. Brouwers. Sittard; A. Damen. Maastricht; H. Friebel. Zoeter- woude; E. van Hassel, Zundert; W.Hoo- geveen, Noordwyk; M. Kok. Zeddam; A. van Ruiten (met lof), H. v. d. Salm, Lisse; A. Sikking. Warmond; A. Smit huis, Noordwykerhout; R. Topper. Kat wyk. Het schoolgetuigschrift kinderverzorg ster werd behaald door de dames: Th. van Bakel, I. Bogaards. C. Bult, C. Lam- boo, T. v. d. Pluym. W. van Vliet. Lei den; A. Alkemade. Noordwijk/Zee; W. van Berkesteyn, Waddinxveen; K. Göll- ner, G. de Groot, J. van der Poel. H. de Rooy, L. Saey. Oegstgeest; F. van Leeu wen. Warmond; W. van Nieuwkoop, Sas senheim; L. Varkevisser. Katwijk/Zee; J. Zwartjes. Alphen a/d Ryn. Het diploma Kolonieleidster van de Centrale Raad werd behaald door de dames: A. Alkemade. Noordwijk/Zee; W. van Berkesteijn, Waddinxveen; F. van Leeuwen. Warmond; L. Saey. Oegst geest; L. Varkevisser, Katwyk/Zee; J. Zwartjes. Alphen a/d Ryn. Het diploma kleuterhulp werd be haald door de dames: T van der Berg. Leiderdorp; A. Klein. Zoeterwoude, L. de Mooy. Valkenburg Z.-H. Het getuigschrift coupeuse behaalden de dames: T. Baart. R. Minderop, J. Smits J. Vermeulen (met lof), Leiden; A. Meyer, Voorschoten; S. Vis. Katwyk/ Zee; C. Zwaan. Leiderdorp. Het getuigschrift kostuumnaaister be haalden de dames: M. Bakker. M. de Cler. J. Geen jaar. L. Hettinga, T. Sloos. Leiden; G. Duinhoven. Warmond; H. Leuven. Lisse; C. de Mooy. Oegstgeest; A. Schaap. Katwyk/Zee. Het getuigschrift huisnaaister werd behaald door de dames: C. Beugelsdijk, C. Edelaar. I. Giezen. M. Heetvelt. Lei den; A. Augustinus. Noordwyk; R. Broekhof. M. Verduin. Noordwijkerhout; A. Hoogervorst. D. Kop, Leiderdorp; G. van der Hulst. Voorhout; C. de Ruiter, Oegstgeest; A. de Winter. Warmond. Het getuigschrift huishoudassistente behaalden de dames: M. Coster, T. Dooyenburgh, N. van Iterson, J. Peijnen- borg, W. Teljeur, Leiden: B Bakker. Roelof arendsveenR. George. Voorscho ten; L. Boers. Hazerswoude; R. v. d. Geest. Rypwetering (met lof). J. Gre- venstuk, Zoeterwoude; A. Nieuwesteeg, Boskoop; N. van der Plas, R. Spruijt, Wassenaar; R. Verwer. T. van der Slot, Noordwykerhout; A. Vink, Noordwijk/ Zee. Het getuigschrift 4-jarige middagop leiding behaalden de dames: T. Bakker. L. Kret, T. Pasma. Leiden; J. Schaken- bos. J. de Vroomen. Warmond: N. Va- lentyn. Voorschoten; M. v. d. Werff, Zoeterwoude. Het getuigschrift 2-jarige middagop leiding behaalden: T. van Velzen. War mond; P. Witteman. Rypwetering; E. Kret, L. Souhoka, Leiden; C. Rietveld, Hazerswoude. Het getuigschrift 2-jarige primaire dagopleiding behaalden: T. Hamerling, B. Hillebrand, R. van Leeuwen. J. Ligt- voet, W. v. d. Linden. J. Ladan, R. van Breukelen. M. Edelaar. R. de Haas, L. van Hal, A. Hoogervorst. C. Juffermans. E. van Klink. E. Knynenburg, R. van Latum, T. Montanus, M. Nieuwenburg, T. Paardekooper. M Smits, A. v. d. Spree R. Stadt. R. Uljé, N. van Zyp, G. Bak ker. N. van Kasterop. D. Luijben. R. Scheffers, P Verhoef. E. v. d. Vlugt. R. Aarnoutse. M. Brandt, T. Kranenburg, C. Mattrs, I. van Polanen, R. Stoute. L. Timmers, A. Wierda, te Leiden; M. van der Berg. A. Floor. R. Floor, J. v. d. Maat, te Voorhout; A. van Dam, A. Ver- sluys, Warmond: L Griffioen. T. van der Hulst, Oegstgeest; E. van Werkho ven, M. van der Berg. Noordwyk; L. Koemans. C. van der Meer. H. van Horssen, Rynsburg; T. Kovacs, R Zee straten. T. Duiker. Sassenheim; C. Ver boon. Th. Ammerlaan. I. Spiegeler, Voorschoten: Th. van der Berg. Tr. Boer, A. de Graaf. A Rasser. W. Wernecke. Leiderdorp; C. Houdijk. D. Houtman, A. Middenstandsexamens Gisteren zyn te Rotterdam voor het middenstandsexamen algemene handels kennis geslaagd: P. de Koning Leiden; J. Kraan, Hoog- made; J. v. d. Kraan. LeidschendamD. Kruidenier, Leiderdorp; H Krijgsman. Katwijk aan Zee; M. Kuyt, Kaïtwyk aan Zee; mej. T. Kwakernaak, Leiderdorp; mej. W. Kwakernaak Leiderdorp; L. van Leeuwen, Ledmuiden; mej. P. van Leeuwen. Oud-Ade; P. M. van Leeuwen. Leidschendam; A Leeuwenburg. Ryns burg; D. Leeuwenburg, Rynsburg; mej. M. Lemstra, Hazerswoude: M Loos, Roelof arendsveenG. Vreeburg, Katwyk aan den Rijn; E. de Vries. Katwyk aan den Ryn; mej. A. Vrijenhoek Oegst geest; G. v. d Waard, VoorschotenMej. T. v. d. Wéard, Voorschoten; mej. m! Wassenaar, Noordwijk Binnen; J. Werk hoven, Leiden; E. Willems, Oude-Wete ring; E. Willems, Oude-WeteringG de Wit Oude-WeteringC. Witsenburg, Leiden: J. Witsenburg, Warmond: H. Wolkers, Oegstgeest: W. van der Zalm, Oegstgeest; C. Zandbergen, Leiden; W. van der Zwan, Voorschoten. De beeldhouwer David McFall met het model van een standbeeld van Churchill, dat hij gaat vervaar digen voor plaatsing in Woodford in Essex, de streekwelke hem af vaardigde naar het Lagerhuis van der Louw. E. Verbakei, R. Verbey, Boskoop; C. de Koning. R. Schouten, Roelof a rendsveen; T. Moilers, Leimui- den; R Opdam. Rypwetering; A. Over- devest. Stompwijk; C. Verkley, Katwijk. Bevorderd zyn van het le leerjaar naar het 2e van de opleiding huisnaai ster: A. van der Kaay, J. Kukler. W. de Lezenne Goulander, J. Martheze, Lei den; M. Appelman. R. Broekhof, Noord wijkerhout; M de Bruykére. Leiderdorp; B. Floor. Voorhout; T. ten Have, C. d. Kamp. Oegstgeest; E. Moerkerk. Noordwyk; J. Straathof. Nieuwe Wete ring; A van der Velde. Zoeterwoude; N. Heemskerk. Oud Ade; W. de Roode, Utrecht; R. van der Heiden. Sassen heim; C. Beugelsdyk, Warmond; B. Hiep. Noordwyk. Van het le leerjaar naar het 2e van de opleiding huishoudassistente: A. Aal- ders. M. Detrie, T. van Hoorn. E. Lelie- veldt, A. Sommers. H. van der Laan. J. Heuvelman. J Rynbeek. Leiden; C. Bui tendijk. R. de Graaf. Leiderdorp; N. Scheerder, Alphen a/d Ryn; R. Spie- ckenheuer, Mill; A. Verdegaal. Sassen heim: R. van Wissen. Warmond; R. Barnhoorn, Lisse. Van het le leerjaar naar het 2e van de middagopleiding: T. van der Berg. Warmond; M. Cools, Voorhout; B. van Meeteren, Leiderdorp. Van het 3e leerjaar naar het 4e van de middagopleiding: A. Baak, N. van Benten, G. Knynenburg, J. Brandt, Lei den: M. van Berkel. A. Zaal (met lof). Roelof arendsveen; B. Clifford Kocqvan Breughel. Oude Wetering; E Wompe- ling. Leiderdorp: B. de Frankrijker. C. Rietveld. Hazerswoude; A Knura. C. Onderwater, Voorschoten; A. v. d. Lans. R. van Wouw. Voorhout; C. van der Poel. A Rotteveel, Rypwetering; H. Luyten. Katwyk. Van het le leerjaar naar het 2e van de primaire dhgopleidingL Bemel- man, E. de Best. A. Bleys. L. Bogert. M. Driessen. A. Dubbelaar. L. de Jong. J. v. d. Kaay, Th. v .d. Kamp, L Kok, T. van Latum. H. Meerpoel, J. Rijsbergen, J. Sloos, M. Topper, J. Uljé. E. v d. Veer. E. van Veldhuizen. A. Verberg. B. Belt. T. Brouwer. L. Cattin, R. de Cler, A. Klinkenberg, M. Kolderman. J. v. d. Stel, R. Turenhout. W. Verhoog. E van Zoen. D. van Es. L. Gressie. N. Griffioen V. Haver, R. van Houten. J. de Jong. L. Links, M. Looman. E. Maaskant. E. Menger. T. Mulder. W. Oppelaar. H. Renes, A. van Vliet, E. van Vliet. I. Weeda. R. Wyting, M. Wytsma. T. Zeil- stra, W. Bekooy, N. Brand. M. Bleyi. L. Borsboom, A. Ket, R. Kranenburg (met lof), N. Marks, L. Massaar, B. Nagte- gaal, J. Onderwater. L. Rietkerk. R. Smgerling. N. van Vliet. J. van Wezel. T. v .d. Zeeuw. G. v. d. Horst, te Leiden; E. v. d. Berg. C. Boer, I. van Velzen, A. v. d. Berg. W. Kop, Leiderdorp; G. Arts. A. Karremans, E. Lindeman. R. Spie geler. L. Witteman. Voorschoten; G. Bisschop, J. Oudshoorn. R. v. d. Ploeg (met lof), R. Schakenbos. Rypwetering; J. v. d. Geer. T. Weber, Alphen a/d Rijn; J. v d. Hoorn. T. van Steyn. E. Turk, A. Zandvliet, Leimuiden; E. v. d. Louw. W. Nederlof, Boskoop; R Rotteveel. T. v. d. Salm, A. Senne. Oude Wetering: H. Turk. Roelof arendsveenH. van Beek. J. Timmermans. Hazerswoude; R. Bentvelzen. M. van der Kaav, W. van Noort, E. Verhoef. Oegstgeest; A. v. d. Blom. H. Bol. V. Floor. C. van Werkho ven, Voorhout; N. Duiker. Sassenheim; T. Jansen, Nieuw-Vennep; L. Janson. Stompwijk; N. van Kan. Zuidhoek. Noordwijk/Zee; E. van Niekerk, War mond. Mulo-examens Geslaagd voor diploma A: de dames: H. H. L. Sasburg, Leiden; M. v. d. Ma- rel. Koudekerk a. d. Rijn; C. W. de Ruvter, Leidschendam; H. J. Bergman, Leiden; T. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; *T. de Vrij, Benthuizen; *L. van Ryn, Katwyk a. d. Rijn; 'W. Bos. Katwijk aan Zee; *P. Durieux. Katwyk a. Zee; •M. van Duyn, Katwijk aan Zee; *J. v. Oudshoorn, Leiderdorp; *A. J. Rietveld, Leiderdorp; en de heren: W. Vromans, Zoeterwoude; K. v. d. Munt, Voorscho ten; J. A. Kapel, Lisse; N. Laterveer. Lei den; A. Boehmer, Hazerswoude; *C. F. Bosman. Leiderdorp. Afgewezen: 10 kandidaten. De kandidaten bij wier naam een sterretje staat, behaalden tevens het middenstandsdiploma. HALVE EEUW GETROUWD Maandag is het in de Prinsenstaat 39 feest. Voor het echtpaar E. J. Rood- akker-Oambier gaan dan n.l. de gouden bruidsdagen in. die op 12 augustus de trouwdag zullen eindigen. De 70- jari ge bruidegom zyn bruid is twee jaar ouder was deze halve eeuw niet alleen „kapitein" van de huwelyksboot, doch bovendien gedurende ruim 27 jaar schip per by de N.V. Nationaal Veem aan de Herengracht, Van de negen uit dit hu welijk geboren kinderen zyn er thans nog 8 in leven. Voorts bezit dit gouden echtpaar 29 klein-, en 9 achterkleinkin deren Djoeanda naar N.-Celebes Premier Djoeanda zal de volgende maand aan het hoofd van een regerings missie naar Noord-Celebes gaan. Zes ministers zullen deel uitmaken van de missie welke de toestand in de onlangs op de opstandelingen heroverde gebieden in ogenschouw zal nemen. Haar taak komt overeen met die van een regerings missie welke eerder na de herovering van Padang en Boekit Tinggi Midden- Sumatra bezocht. DULLES NAAR EUROPA VERTROKKEN. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is gisteravond met het vliegtuig van Eisen hower, de „Columbine 3". uit Washington naar Europa vertrokken, waar hy in Bonn en Londen besprekingen zal voe ren. Dulles zal hedenmiddag een onder houd hebben met Bondskanselier Ade nauer. tydens een bezoek van 5 uur aan Bonn. Vanavond reeds zal hy in Londen zyn voor besprekingen over het Midden- Oosten en de topconferentie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3