RAI TOPGESPREK Veiligheidsraad moet beslissen T C¥@ll®LDeTand pasta van standing^ Huidgenezing UROL Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 26 JÜLI 1958 HET wordt zo langzamerhand hoe langer, hoe duidelijker, dat het voorstel van de Russische minis ter-president Kroesjtsjef tot het bijeen- roepen van een topconferentie ter op heffing van de gesponnnen toestand ir het Midden-Oosten, op zichzelf een complex van onduidelijkheden en pro blemen inhoudt. Aanvankelijk had het er de schijn van, dat de meest belang hebbende Westelijke mogendheden, de Ver. Staten en Groot-Brittannaë, de' be reidheid vertoonden om Kroesjtsjefs aanbod min of meer welwillend tege moet te treden. Waarbij dan Engeland het méér-element en Amerika ener zijds onder pressie van zijn Angelsaksi sche bondgenoot en anderzijds beducht voor de wereldopinie ingeval van een afwijzend antwoord het min-element vertegenwoordigde. Het is stellig om meer dan één reden niet te boud om te veronderstellen, dat Amerika het liefst „nee" zou hebben gezegd, maar het is nu eenmaal bij de huidige impasse ook al houdt deze naar Amerikaans oordeel geen regelrechte bedreiging van de we reldvrede in bijzonder moeilijk om een dergelijke botte weigering voor het forum der wereld aanvaardbaar te ma ken. IN Engeland liggen de kaarten enigs zins anders. De Britse premier Mac- millan volgde ongetwijfeld de stem van zijn politiek geweten toen hij vrij enthousiast op het voorstel van zijn Russische ambtgenoot reageerde, maar op de achtergrond zal toch stellig de overweging hebben gestaan, dat een eventuele Britse afwijzing een uitermate felle kritiek van de nog altijd machtige Labour-oppositie tengevolge zou hebben gehad. In kwesties als deze. waarbij het al dan niet terecht, maar in ieder ge val tooh met een grote mate van waar schijnlijkheid gaat om de voor de ge hele mensheid belangrijke vraag „oorlog of vrede", speelt niet alleen de politiek, doch ook het sentiment een grote rol. Nochtans is het aanvanklijke Britse enthousiasme, vanzelfsprekend mede onder invloed van het Amerikaanse scep ticisme, in de laatste dagen aanmerkelijk geluwd. Was men in Londense regerings kringen onmiddellijk na Kroesjtsjefs voorstel d'irect bereid om ook akkoord te gaan met diens suggestie om het tap gesprek op maandag 28 juli te doen be ginnen, bij naden- inzien is men in Downingstreet terecht tot de conclusie gekomen, dat de aldaar op dezelfde da tum geprojecteerde bespreking van de vertegenwoordigers der staten van het Bagdad-pa et tezamen met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, voor het Britse imperium toch ook van het hoogste gewicht was en niet zonder meer op het tweede plan kon worden geschoven. OT deze sfeer van toenemende te rughoudendheid heeft ook de Franse premier, generaal de Gaulle, 0 Vervolg van pag. 1 het zijne bijgedragen. De Gaulle schuwt het woord allerminst, maar hij prefe reert de daad. En wat de Franse minis ter-president nu juist van de voorgeno men topconferentie vreesde, was dat deze zou ontaarden in een eindeloos ge praat. een tweede „congres van. Wenen", waarin Kroesjtsjef de rol van vredes apostel zou spelen en het gesprek uit eindelijk zou verzanden in een niet te ontwarren kluwen van procedure-kwes ties. Vandaar dat de generaal aanvan kelijk aan zijn al dan niet deelneming aan deze bespreking de voorwaarde ver bond, dat zij binnen twee, hoogstens drie dagen tot tastbare resultaten zou leiden. INMIDDELS is men zich in Amerika niet alleen op het hoogste niveau nog eens terdege rekenschap gaan geven van de werkelijke bedoelingen van Kroesjtsjefs voorstel, dat wellicht meer uitmunt door spontaniteit dan door zorgvuldige overweging, maar Eisenho wer en zijn naaste medewerkers hebben daarbij ook de ernstige risico's van een mislukking onder het oog gezien. Naar onze mening volkomen terecht. Wil een dergelijk gesprek, dat van beslissende betekenis voor het voortbestaan van de wereld en de mensheid kan zijn de beste kans van slagen hebben, dan dienen ook de sterkst denkbare waarboa-gen te wor den geschapen om tot een goed resul taat te geraken. De huidige conflictsstof is dermate omvangrijk en gecompli ceerd, dat het niet alleen een aangele genheid is van de grote mogendheden en evenmin van de staten, welke vertegen woordigd zijn in de Veiligheidsraad. Het gaat hier niet uitsluitend om de onaf hankelijkheid van enkele landen, die door de expansiezucht van een deel der Ara bische wereld in hun nationale zelf standigheid worden bedreigd en evenmin om de zeggenschap over de olierijk dommen van het Midden-Oosten, waar van de welvaart van een groot deel der wereld afhankelijk is. In diepste wezen wordt de inzet van de huidige machts strijd gevormd door de fundamentele waarden zoals deze zijn vastgelegd in het Atlantic charter en die het recht van elk individu erkennen om te leven zon der vrees voor angst en nood. IN dait licht gezien is het volkomen onbelangrijk of een lichaam, dat zich ten doel stelt deze grondslagen ■te bevestigen en daardoor de wereld vrede te verzekeren, bijeenkomt op 4. 11 of 18 augustus a.s. of. zonodig, nog iets later. Toegegeven: de spanningen van het ogenblik vragen dringend om een spoe dige oplossing. Maar het is, om een schaakterm te. gebruiken, onverstandig om de kwaliteit te offeren voor het tempo Het'immense belang van de (naar alle waarschijnlijkheid) komende top conferentie vereist een naar democra tische opvattingen opgezette grondige voorbereiding. Waarbij alle factoren, welke volgens menselijke berekening be lemmerend zouden kunnen werken op een volledig welslagen, zoveel mogelijk dienen te worden geëlimineerd en. an derzijds, alle elementen, die tot dat wel slagen kunnen medewerken, moeten worden ingeschakeld. Gelet op de veelheid van de bij dat overleg betrokkenen en de veelzijdigheid der daarbij aanhangige problemen ach ten wij het absoluut ondenkbaar dat een dergelijk gesprek, overeenkomstig de wens van generaal de Gaulle, binnen tweemaal 24 uur tot het zozeer ge wenste resultaat zou kunnen leiden. Wij achten die voorwaarde overigens even „onrealistisch" als Kroesjtsjefs a-erlan gen om de topconferentie op een zo korte termijn als door hem gesteld, te den aanvangen. Maar indien de initiatiefnemer Kroesjtsjef werkelijk volgens zijn zeggen met dit plan uitsluitend de bevordering van de wereldvrede beoogt, kan hij met terdaad daartoe een hoogst waardevolle bijdrage leveren! De gehele wereld wacht in spanning af De Marokkaanse regering heeft be sloten de nieuwe Iraakse republiek te er kennen. De Belgische regering heeft besloten de 125ste Jaardag van de Belgische onaf hankelijkheid op 11 november a.s. plech- te doen vieren. Veiligheidsraad begin volgende week bijeen? De Veiligheidsraad zal „zeer waar schijnlijk" in het begin van de komen de week bijeenkomen om de wijze te bespreken waarop de voorgenomen topconferentie in het raam van de V.N. kan worden gehouden, zo wordt in doorgaans welingelichte kringen te New York vernomen. Deze bijeenkomst zou worden gehou den op het niveau van de permanente vertegenwoordigers, waarbij voor de Grote Vier" de V.S., de Sovjet-Unie, Frankrijk en Engeland resp. Cabot Lodge, Sobolef, Pierre Vaucelles en Sir Pierson Dixon zullen optreden. De ver gadering kan zowel in het openbaar als achter gesloten deuren worden gehou den. Maar men verwacht dat het eerste het geval zal zijn. Het doel is op de agenda een nieuw punt op te nemen, getiteld „het vraagstuk van het Midden- Oosten". Ook zal de raad zich bezig houden met de vraag, welke leden aan het debat moeten deelnemen. Men ver wacht dat de diplomatieke besprekin gen, welke te New York en in de we reldhoofdsteden aan de gang zijn, tevo ren althans tot een gedeeltelijke over eenstemming over de deelnemers zullen leiden. De kwestie van de Iraakse vertegen woordiging zou al onderwerp van be spreking uitmaken. Zeer waarschynlyk zouden de geloofsbrieven van het nieuwe regime worden erkend. Irak is het enige Arabische lid van de raad. Men mag echter aannemen dat de Verenigde Arabische Republiek waarschijnlijk vertegenwoordigd door president Nasser en Libanon en Jordanië zullen worden uitgenodigd. Vele diplomaten hebben verklaard, dat zü niet zien hoe men Israël zou kunnen passeren. Zy voegden hieraan toe dat, als Kroesjtsjef bereid is met generaal Tsjang Kai-Sjek aan één tafel plaats te nemen, wellicht Nasser en premier Ben Goerion hetzelfde zouden willen doen. De Veiligheidsraad moet in elk geval over de uitnodigingen beslissen. Daar dit een procedurekwestie is, geldt niet het recht van veto. Israël wil ook meedoen Israël heeft formeel gevraagd deel te mogen nemen aan de topconferentie over het Midden-Oosten. De Israëlische regering zou tevens te kennen hebben gegeven, dat zij zich niet gebonden zal achten door besluiten, welke zonder Israëlische deelneming zouden worden genomen. Volgens de zegslieden, die dit bekend maakten, bestaat er weinig twijfel dat de Veiligheidsraad zal besluiten Israël voor het „top-debat" uit te nodigen. Zij verwachten dat premier Ben Goerion dan Israël zal vertegenwoordiger. Verzet tegen deelneming van India Pakistan, Perzië en Turkije, de drie ovregebleven mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad, zullen aan president Eisenhower eensluidende nota's zenden om te protesteren tegen de voor genomen deelneming van India aan een topconferentie over het Midden-Oosten, zo heeft het Pakistaanse persbureau uit gezaghebbende Pakistaanse bron té Ka- rats ji vernomen. Deze drie landen zouden erop willen wijzen, dat India geen enkel direct be lang in het Midden-Oosten heeft. de menigte in bedwang houden, het verkeer omleggen en de gebouwen, open ruimten en monumenten bewaken om te beletten, dat een moordenaar-in-spé zyn plannen ten uitvoer legt. Men houdt er voorts rekening mee, dat er circa 2000 soldaten in de stad en omgeving gedetacheerd zullen worden om de politie onmiddellijk te hulp te kunnen snellen ingeval van nood en de toegangswegen tot het VN-kwartier te bewaken. Deze soldaten zullen waar schijnlijk stellingen betrekken in de om geving van het VN-kwartier en gewa pend worden met machinegeweren en licht luchtdoelgeschut. Verder zullen hefschroefvliegtuigen van de politie en het leger en pa- trouillevaartuigerf van de marine, kust wacht en politie worden ingeschakeld. Binnen deze ring zullen de speciale manschappen van de veiligheidsdiensten der deelnemende landen opereren. Het is mogelijk dat het hoofd van de Russische geheime politie, gene raal Serof, binnenkort naar New York zal komen om een en ander zelf te regelen. Een woordvoerder van de Russische delegatie by de VN ver klaarde echter dat de Russen geen maatregelen ter bescherming van Kroesjtsjef zullen nemen zolang het niet zeker is dat de topconferentie doorgaat. Van doorgaans welingelichte zijde is meegedeeld, dat de politie van New York en de mannen van de Veilig heidsdienst zullen trachten van de Russen de verzekering te krijgen dat Kroesjtsjef tijdens zijn verblijf in de V.S. niet afwijkt van een nauwkeurig omlijnd programma. VOOR HEDENAVOND HlDersum I (402 m.) VARA: 14.00 Jazzmuz._ 14.25 V. d. Jeugd. tletips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regerlngsultz. Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00'Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Marion Anderson, gesproken portret. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Promenade -or k. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documentaire. Hilversum II (298 m.) KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.20 Pianospel 14.40 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Hawalianmuz. 16.30 Dameskoor. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregori aans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De spring plank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.25 StriJkork. Déze dans is gereserveerd voor „JEL"! Nederlanders terug uit Irak Vannacht om drie uur zette gezag- i voerder Arriëns de Lockheed Constel- 1 lation PH-LDE „Utrecht" tijdens een 1 stromende regen op de landingsbaan van Schiphol. Enkele minuten later 1 stond het toestel, dat repatriërenden Een oetere uit Irak via Athene en Rome naar partner kan men Amsterdam heeft gebracht, op het plat- £ich n'®1 wenscn Ga er dus eens vorm van de Luchthaven geparkeerd, vaker voor zitten! Uit het vliegtuig kwamen 35 volwas senen, voornamelijk vrouwen van in Irak werkende Nederlanders en 22 kinderen en zes baby's, allen zeer vermoeid van de zware reis en velen nog zichtbaar on der de indruk van de vele emoties, die men in de laatste tien dagen, na de revolutie van 14 juli, in Irak en in het bijzonder in Bagdad had ondergaan. Thans verblijven nog ongeveer 300 j Nederlandse gezinnen in Irak, tezamen j Heeif u 500 personen tellend. Vruchten li monade Friese emigrant Canada verongelukt (Speciale berichtgeving) De 53-jarige heer C. Vellinga, die enige jaren geleden van Farneker met zijn gezin naar Barmpton in Canada emigreerde, is deze week op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zyn zoon was bezig een geweer te inspecteren en veronder stelde dat het ongeladen was. Toen JEL"-gulden ?Hei omvangen waardI Russische waarschuwing aan Turkije In verband met Irak Radio-Moskou meldt, dat het Kremlin de Turkse regering donderdag j.l. een nota hoeft overhandigd, waarin Turkije wordt gewaarschuwd tegen „elke aanval op Irak". I In de nota wordt de aandacht geves hij echter de trekker overhaalde, itigd op berichten, volgens welke Turkije ging er een schot af. Zijn vader, op voorbereidingen zou treffen om binnen wie de loop van het geweer onbe- j enkele dagen militaire operaties tegen wust gericht was, werd door de kogel Irak te beginnen Volgens dezelfde be- Veiligheidsmaatregelen Uit de 22.000 „dienders" van New York, zullen naar men verwacht circa 5000 man gekozen worden voor bewa kingsdiensten als de topconferentie in New York gehouden mocht worden. Zy zullen patrouilleren in de straten, getroffen en stierf ter plaatse. Gewonden thans buiten levensgevaar Mr. R. van Rees, Nederlands consul te Stuttgart, heeft gisteren verklaard, dat de vijf gewonde leden van de drie fami lies uit Amsterdam, die betrokken waren bij het auto-ongeluk op de autosnelweg bij Stuttgart thans buiten levensgevaar zijn. Hij zeide, dat mevrouw Lina sterk vooruitgegaan is en dat zij van de lijst van levensgevaarlijk gewonden is afge voerd. Ook mevrouw Nederlof is van deze lyst afgevoerd. Haar dochter is bij na zover hersteld, dat zij het ziekenhuis kan verlaten. Mevrouw De Rijke, de enige, die er met enkele schrammen af kwam, is volledig hersteld. De toestand van de heer De Rijke, de chauffeur van het busje, is thans zó, dat hij de men sen herkent en spreken kan. Hij is ervan op de hoogte gesteld, dat zyn beide kin deren bij het ongeluk zyn omgekomen. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels fris dooi Purol-poeder Gaan Amerikanen spoedig uit Libanon? Tijdens een zitting van de subcom missie van buitenlandse zaken uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft James J. Wadsworth, de plv. ver tegenwoordiger van de V.S. bij de Ver. Naties, geantwoord op vragen over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen 0051-611 2011 Kunnen in Libanon. Op de vraag wat er zou gebeuren wanneer de Amerikaanse troepen wor den teruggetrokken, antwoordde Wads worth. dat naar zijn mening een gevoel van opluchting zal ontstaan. Hij voegde eraan toe, dat hjj ver wachtte dat de terugtrekking der troe pen „vrjj spoedig" zal plaats hebben en dat dit afhankelijk is van de omstan digheden in Libanon. Indien er geen nieuwe moeilijkheden rijzen vóór de Libanese verkiezingen en deze verkie zingen ordelijk verlopen, <^an zullen de Amerikaanse troepen er niet langer nodig z^n. Zoeken naar raketmuis is gestaakt Het zoeken naar de witte muis ..Wickie", de woensdag in de neus- een Thor-Able-raket een 9.600 km heeft gemaakt, is kegel van reis van opgegeven De raket werd woensdag gelanceerd van de Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral. Men heeft de neus- kegel niet kunnen terugvinden, door dat de radiozender niet werkte. j richten zou koning Hoessein van Jorda 1 nië Turkye „mogelijk een officieel voor- wendsel" voor een actie tegen Irak ver- schaffen. „De Sovjet-Unie acht bet haar plidht j Turkije te waarschuwen voor zyn ver- I antwoordeiykiheid voor de waarschyn- i lyke gevolgen van een gewapend con- i flict in dit gebied, j De Sovjet-Unie hoopt dat Turkye niet i in vereniging met de aanvallers zal han- djelen en dat het geen handeling zal be gaan, die de toestand in het Midden- Oosten zou kunnen verergeren", aldus de Sovjetrussische nota. Volgens de Sovjet-nota is het alleen aan gebrek aan volledige overeenstem ming met de Ver. Staten en aan de „re solute protesten en krachtige waarschu wingen van de Sovjet-Unie en andere vredelievende landen" te danken, dat de voorbereide aanval op Irak en de Ara bische staten nog niet is uitgevoerd. De toestand blijft echter gespannen, aldus de Sovjet-nota. Miss Colombia werd Miss Universe Miss Holand niet in de -finale Miss Colombia, de 19-jarige brunette Luz Marina Zuloaga, is in Long Beach in Californie tot miss Universe 1958 ge kozen. Miss Brazilië, miss Hawaii, miss Ver enigde Staten en miss Polen kwamen I achtereenvolgens op de tweede, derde, vierde en vyfde plaats. De jury had deze vijf winnaars korte tyd tevoren als finalisten aangewezen, nadat een dag tevoren vyftien semi-finalisten waren gekozen. Hiertoe behoorde miss Holland, de Amsterdamse Corinne Rothschafer, die reeds eerder tot het meest foto genieke meisje was uitgeroepen. BINNENLAND De 22-Jarlge Duitse student H Schafer uit Duisburg heeft gistermiddag de Nederlandse autobestuurder J. M. van Ameijden van de Zuid-Nederlandse Zuivel- bond te Roermond-Maasnlel uit het water van de Zuidwillemsvaart gered. Deze was daar na een aanrijding ln terecht geko men, en kon niet zwemmen, - Tot opvolger van generaal-majoor B. Koning, commandant vierde divisie, die per 1 november tot Inspecteur der Infan terie wordt benoemd, zal worden voorge dragen de brigade-generaal F. van der Veen, thans plaatsvervangend-comman- dant van de vierde divisie. Nederland heeft van de drie Bene- lux-landen niet alleen de grootste bevol king, maar ook de grootste bevolkingsaan was. Dit blijkt uit een demografisch over zicht ln het kwartaalbericht van de Bene lux. Belgle had in 1840 het grootste aan tal Inwoners, namelijk 4 miljoen, tegen Nederland 2.9 miljoen en Luxemburg 170.000. In 1957 waren deze cijfers respec tievelijk gebracht op 9 miljoen. 11.1 mil joen en 317.000. - Het stoffelijk overschot van de Ne derlandse vliegenier J. B. van Goor die op 22 Juli tijdens zijn eerste solonachtvlucht ln een T-33 bij het vliegveld Portage la Prairie in Canada verongelukt is, zal per KLM vliegtuig naar ons land worden over gebracht en op woensdag 30 Juli vanaf de vliegbasis Woensdrecht met militaire eer p de protestantse begraafplaats te Woens- [recht ter aarde worden besteld. Bij zijn afscheid als wethouder van de gemeente 's-Hertogenbosch heeft het gemeentebestuur aan de heer F. H. J. van den Eerenbeemt de zilveren stadspennlng der gemeente toegekend. Deze penning Is onlangs ingesteld voor wethouders die ge durende meer dan tien Jaar deze functie hebben vervuld en zich byzonder verdien stelijk hebben gemaakt. By KB. is met ingang van de dag waarop hy zijn ambt zal aanvaarden be noemd tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der diergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven ln de leer der voeding van de grote huisdieren: A. M. Frens. directeur van het Instituut voor Veevoedingsonder zoek „Hoorn" te Hoorn en benoemd tot ge woon hoogleraar ln de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryksunlversitelt te Groningen, om onderwys te geven ln de toegepaste wiskunde: dr. ir. A I. van de Vooren. thans buitengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en leider van de afdeling voor flutter en al gemene stromingsleer van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium. BUITENLAND De Verenigde Arabische Republiek heeft by de Verenigde Staten geprotesteerd tegen schending van haar luchtruim en het „hlnderiyk naderen" van vliegtuigen van de Egyptische luchtvaartmaatschappij „Mlsralr". Biykens een latere officiële bekendma king protesteert de VAR tegen schending van het Syrische luchtruim door Ameri kaanse vliegtuigen op 18, 20. 21 en 23 Juli Wegens de toenemende afzetmoeilijk- heden van de steenkolenmynen in het Ruhrgebied zijn deze week voor 125.000 der ongeveer 450.000 mijnwerkers ln dit ge bied ploegdlensten uitgevallen. Hierdoor wordt een produktiebeperking van naar raming 141.600 ton kolen bereikt. President SJamoen van Libanon heeft vrijdag een boodschap van koning Hoessein van Jordanië ontvangen, waarin deze hem vraagt, er bij de V.S. op aan te dringen, dat zij hun hulp aan Jordanië versnellen en uitbreiden. Het Westdultse Hooggerechtshof te Karlsruhe heeft een beroep van Schoerner, eens Jongste veldmaarschalk, afgewezen tegen een veroordeling tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf wegens het onrecht matig gelasten van de terechtstelling van twee officieren en een korporaal van de Duitse weermacht in het laatst van de tweede wereldoorlog. Alleen het bevel tot terechtstelling van de korporaal is uitge voerd. De verdediger van Schoerner had tevergeefs aangevoerd, dat de heersende noodtoestand de bevelen had gerechtvaar digd. Koningin Elisabeth van Belgle heeft gisteren ln het palels van Laeken haar 82e verjaardag gevierd. In Australië, dat ongeveer 90 maal zo groot is als Nederland, wonen thans onge veer 9.800.000 mensen. In het komende Jaar hoopt men de tien miljoen te berei ken. r Franse troepen hebben donderdag met steun uit de lucht een bende van 120 Algerijnse opstandelingen ln het gebied en tegen het hinderen van Egyptische en van Medea, ten zuiden van Algiers, aange- Syrlsche passagiersvliegtuigen op 20, 21 en 1 ar i Juli. vallen. Volgens de berichten zijn 75 rebel- I len gesneuveld en 16 gevangen genomen 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Philh.ork. en soliste. 20.10 Gram. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.00 wy Europeanen caus. 21.20 Gram. 21.55 Amus.muz. 22.35 Wij lulden de zon dag ln. Aansluitend: Avondgebed en li turg. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Espe ranto. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Op sporing verzocht. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. VOOR ZONDAG 27 JULI Hilversum I, 402 m. VARA8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen v/eer. 8.45 Geestelijk leven. caus. 10 00 Instr. Octet. 10.30 Boekbespr. 10.40 Caba ret. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12 30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de we reld. caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 V. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14 20 Viool en piano. 14.40 Romance 1900. hoor spel. 15.00 Omr. ork. en sol. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Hol land Festival: Residentie-ork. en soliste. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Doopsgezinde kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de Jeugd. 19.30 De Open deur. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Gram. 20.40 De Jacht op de dader, hoorsp. 21.15 Gevar. muz. 22.00 Ballroom- ork. 22.15 Act. 22 30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 23.30 Sportrep. 23.4524.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 8 00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR: 10 00 Nws uit het Prot. Paviljoen op de Wereldtentoon stelling. 10.15 Boekbespr. 10.20 Kamermuz. 10.30 Ned. Herv. kerkd. 11.30 Vragenbe antw. 11 45 De kerk in de spiegel van de pers. caus. NCRV: 12.00 Vocaal ens. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Oram. 12.55 Zonnewyzcr. 13.00 Nws. en kath. nws. 13 10 Gram. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Gram. 14.30 Nationale ultzendingsplechtigheid van Missionaris sen. 16.00 Gram. 16.10 Sport. 16.30 Orgel- conc. 16.50 Gram. Convent van kerken: 17.00 Chr. Geref. kerkdienst. NCRV: 18.30 Kinderkoor, ork. en sol. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Kcrkorgelconc. 19.30 De mens en lk, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 Metropole ork. en 60llste. 21.15 Au bon plaisir du Roy, hoor spel. 22.15 Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken, caus. 22 45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23 15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.40 tot plm. 22.00 Relais van de Duitse tv: Balletgroep. Radio-BIoememlaal 10 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar Zuid: 11.15 u. ds G. Toornvliet van Bloemendaal; 3.45 u. ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Krlt. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Rep. 13.30 Caus. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Gram. 15 45 Klankb. 16.15 Gram. 16 30 Muz. caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Amerikaanse nws. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Llefdadigheldsopr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Discussie. 21.45 Kamermuz. 22.20 Klankb. 22.50 Epi loog. 23.00—23.06 Nws. i Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 j m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Lichte muz. I 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllmprogr. 15.30 Lichte muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. met lnterv. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.00 Hersengym. 19.30 Nws i 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 1 Gevar. progr. 22 00 Lichte muz .22.30 Nws. I 22.40 Gram. 23.15 Lichte muz. 23.50 Avond gebed. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. l 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.30 Sollstenconc. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. ork 19.00 Nws 20.00 Amus. muz. 21.45 Nws. 22.15 Dans- muz. 23.00 Lichte muz. 23 15 Dansmuz. j 24.00 Nws. 0.05 Symf. ork. 1.154.30. Ge var. muz. FrankrUk, 3 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Hoorsp. 15.46 Au Soleil du Méxlque, opera. 17.53 stelling Japanse penseeltekeningen (t.ejn. Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz.; 11 oktober). 20.10 Gram. 20.15 Kamermuz. 21.15 Klank- dante. Allegro con anima; Andante can tabile, con alcuna Ucenza; Valse. Allegro moderato: Andante maestoso. Allegro vi vace. Phllharmonlsch Orkest van Lenin grad o.l.v. Jewgeny Mrawlnsky. II. Sergei Racnmanlnov. Rhapsodle voor piano en orkest op een thema van Paga- nlni op. 43. Julius Katchen. plano. Phil- harmonlsch Orkest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. III. Aram Khatohatur>an. Orkestsuite „Gayaneh". Dans van de Jonge meisjes; Ontwaken en dans van Ayeshn. Wiegen lied; Gayaneh's Adagio; Lezehinka: Ly risch duet; Dans van de oude mannen cn vrouwen: Sabeldans. Phllharmonlsch Or kest o.l.v. Aram Khatchaturian. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Discussie 13 55 Cricketultsl. 14.00 Gram. 14.15 Pianomuz. 15.00 Hoorsp. 16.15 Lichte muz. 16 45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Lich te muz. 19.00 Sound Idea. 19.30 Symf. ork. koren en sol. 21.00 Nws. 21.15 Svmf. ork koren en sol. 22.00 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12 30 Nws. en ge var. muz. 13.00 Test Match. 13.35 Dans muz. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianomuz. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.) 18.00 Test Match. 18 35 Gram. 18.45 Hoor spel. 19 00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Test Match. 22.45 Lichte muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.15 Gram. 1500 Dansmuz. 16.00 Symf. ork. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. ork. 20.45 Klankb. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Gevar. muz. 23 00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0 10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Ork. conc. 13.05 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Gewyd conc. 15.00 Ork. conc. 17.35 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.45 en 19.55 Idem. 20.00 Ork. cohc. 22.30 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Jeugd orkesten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Boekbespr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Gram. 20.30 Instr. Ens. 22.00 Nws. 22.15 Amus ork. 22.45 Gram .22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Idem. 16.05 Dansmuz. 16.15 Pianorecital. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. ZATERDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Leersumse Plassen. 2 uur nam. ZONDAG In den Vergulden Turk: wydingsdlenst Roze-kruisersgenootschap. 10.30 uur voor middag. MAANDAG T. Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk. Avondgebed te 7.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: beeld. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.53— 24 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12,00 Gram, 12.15 Amus. muz 12,30 Weerber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- en Bel- cantoconc. 16.00 Gram. 16.15 Idem. 17.00 Nws. en sportuitsl. 17.15 Gram. 18.00 Plechtige Hoogmis. 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Ork. conc. (In termezzo; Gram.) 22.00 Nws 22.15 Gram 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram'. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-Cocktail. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.48 Godsd. halfuur. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Gram. 20.30 Gevar. muz. 22.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 28 JULI Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de Jeugd. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10 00 Voor de oude dag. caus. 10.05 Morgenwydlng. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Gram. 10.55 Promenade ork. en soliste 11.35 Kla rinet-duo. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Act. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Viool en piano. 14.35 Gevar. muz. 15.05 Gram. 15.30 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.30 Gram. 17.15 Vakantletlps. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Poll- tlekapel. 18.50 Act. 19.00 Pari. overzicht. 19.15 Pari. overz. 19.45 Regerlngsultz Ge luidsbanden- vriendschapsbanden. Een ultwl8sellngsprogr. in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: Radio Phllh «>rk. 20 40 Voordr. 21.00 Holland Festival: Strijk kwart. 21.35 Alleen met pensioen zijn we er niet. caus. 22.30 Holland Festival: Strijkkwart. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Hol land Festival: Residentie ork. en soliste. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voordr. 1000 Gram. 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Spoorzoeken door Europa. 12 25 Voor boer en tuinder. 12 30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz 1253 Gram. of act. 13 00 Nws. 13.15 Mariniers- kapel. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Alt en piano. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Instr. trio. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Rijksdelen Overzee. Nleuw-Guinea en het moderne onderwys, door N. E. Bochove. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18 30 Sport. 18.40 Bas-bariton en gitaar. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Orgelconc 20.50 Burchten en kastelen in Oostenrijk, hoorsp. met muz. 21.20 Koorzang 21.50 Gram. 22 00 Boekbespr. 22.15 Muzikale cau6. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Accordeon-Wereldkam- ploensch. 1957. 23.4524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Meridiaan. 21.2022.05 De Dinah Shore Show. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMM DRAADOMROEP (over rle 4e ljjn van 1820 uur) I. Peter Tsjaikowsky: 1. Variaties op een Rococo thema voor cello en orkest op 33; Maurice Gendron. cello. l'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Ansermet. 2. Symphonic nr. 5 in e kl. t. op. 64. An- Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo- I gle van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- eD feestdagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Casino: „Slssi, keizerin en moeder". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Jantjes tegen wil en dank". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Droomelland" (Die Insel der Traume). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De brug over de Kwal." 14 Jr. Werkdagen: 2 en 8 u.; zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex: „Laurel en Hardy bij de luchtbe scherming". A.l. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef. Pleterse, Meel, Langezaal en 's-Gravesande. Te Oegstgeest. door de doktoren Hugen- holtz sr., tel. 20390 en Hugenholtz Jr, tel. 32277. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de Apotheken te Lelden wordt waargeno men door: Apotheek Van Driesum. Mare 110,telef. 20406; bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Zuider-Apotheek Lammenschansweg 4, telef. 23553. Te Oegstgeest ls geopend: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. behalve van zondag van 8 uur tot 10 uur 's-avonds. Bij geen gehoor bij Cl» balsarts ot specialist hel op doktersteletoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) fi si 23 s flM Helsinki half bew. zzw 3 19 2 Stockholm licht bew. n 2 19 5 Oslo onbew. no 1 21 0.5 Kopenhagen onbew. w 1 17 0 Aberdeen geh. bew. windstil 17 10 Londen motregen zw 4 21 4 Amsterdam regen zzo 5 20 4 Brussel regen zzw 2 21 0.5 Luxemburg zw. bew. ozo 2 19 0 Parys geh. bew. zzo 2 23 0 Bordeaux regen w 4 28 0.1 Grenoble zw. bew. windstil 24 0 Nice onbew. nnw 2 24 0 Beriyn licht bew. zzw 2 18 1 Frankfort half bew. ono 2 22 0 München onbew. ozo 1 19 0 Zürieh licht bew. windstil 22 0 Genéve zw. bew. windstil 22 0 Wenen onbew. verand. 1 21 0 Innsbruck licht bew. w 2 24 0 Ajacclo onbew. n 1 25 0 Madrid half bew. windstil 37 0 Algiers onbew. zw a so 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2