Reclamemethoden in Amerika pogen de mens tot een marionet te maken Het zijn sterke zielendie de grote kracht kunnen weerstaan Raad van Leiderdorp huldigde burgemeester i.v.m. herbenoeming ZATERDAG 26 JULI 1958 Hoe slaot men klanten aan de haak? (Van onze Amerikaanse correspondent) Een van mijn vrienden in Amerika wilde onlangs wat familie-antiek verkopen. Hij had een advertentie geplaatst de plaatselijke krant en al spoedig kreeg hij bezoek van allerlei dames, die er een sport van maken antiek te „jagen". Meestal waren die dames ivelgesteld en niet meer zo jong. Het bleek niet zo gemakkelijk iets aan deze matrones te verkopen. Zij waren vol lof over het antiek, maar aarzelden oneindig lang. Toen op een gegeven mo ment genoemde vriend dat geaarzel nauwelijks meer harden kon, maakte hij zo vriendelijk mogelijk de opmerking, dat de dames blijkbaar meer smaak dan moed bezaten. En daarmee had hij, min of meer toe vallig precies op het goede knopje gedrukt. Dat lieten zij zich niet zeggen! Natuurlijk hadden zij moed. Zij kochten diverse dingen zonder verder gezeur. Toen mijn vriend die goede verkoopsopmerking eenmaal had ontdekt, kostte het hem weinig moeite aan volgende bezoeksters de rest van zijn collectie kwijt te raken. Dit was precies de injectie, die deze dames op een bepaald moment tot kopen dwong. Stoerheid en succes Met een variatie op een oud spreek woord zou men kunnen beweren: „Zeg mij welke reclame gij volgt en ik zal zeggen wie gij zyt". Verscheidene bier-, sigaretten- en koffiefabrikanten weten hun mannelijke klanten te winnen met advertenties vol stoerheid: jagers, die een glas bier drinken na een succes volle jacht, metaalarbeiders in overalls, die even uitblazen met een sigaret en een pittig kop koffie. Kortom de associatie mannenwerk- ma nnenprodukten wordt zo duidelijk mogelijk gesuggereerd. En het magere klerkje dat hetzelfde sigaretje rookt kan zich nu toch ook ,,een echte man" voelen. Zulke advertenties zijn belangrijker dan ge denkt. Een specialist op dit gebied, Vance Maar toch soms ook wel vermakelijk Die vriend ontdekte min of meer toevallig hoe hij zijn bezoeksters naar zijn pijpen kon laten dansen. HU was i geen psycholoog of psychiator. De moderne zielkunde kan echter een bijna almachtige bondgenoot zijn voor iedere producent, die zijn waren aan de man of aan de vrouw wil brengen. Eenvoudige psychologie heeft men bij het reclame-maken natuurlijk al lang toegepast, maar in de eerste helft van deze eeuw heeft de diepte-zielkunde zich zo ontwikkeld, dat men veel meer te weten is gekomen over de drijfveren van de mens, over wat hem tot han delen noopt, tot beminnen, tot haten tot kopen. Deze wetenschap is uiteraard het meest van belang om de onevenwich- tigen en de zenuwzieken harmonie en geestelijke gezondheid te schenken, maar tevens gaat men de verworven kennis thans meer en meer toepassen om Jan en alleman naar zijn hand te zetten, te laten kopen wat men kwijt wil, ja zelfs te laten stemmen op wie men aan de macht wil brengen. Een Nederlands spreekwoord zegt, dat het sterke benen zijn, die de weelde dragen kunnen, maar het zijn nog sterkere zielen, die de bijna dwingende, bijna hypnotiserende macht kunnen weerstaan van de moderne reclame. En men kan zelfs zeggen, dat es sentiële waarden van de democratie in het gedrang komen, wanneer een dergelijke reclame-hypnose in ver kiezingscampagnes wordt toegepast. Grappige aspecten Beschouwt men de zaak niet van de ernstigste kant, dan moet men toch ook toegeven, dat die moderne reclame techniek veel grappige aspecten heeft. In Nederland weet men zo langzamer hand wel wat een „supermarkt" is. (een winkel waar men zelf de produkten van de planken neemt). De kopers in een supermarkt laden al die produkten in een karretje en reke nen pas af bij de kassa aan de uitgang. Een van de modernste supermarkts te Washington heeft nu ook kleine boodschappenkarretjes gereedstaan voor de kinderen, die met hun moeder mee komen. Die kleintjes vinden produkten van hun gading op de lage planken van de winkel en de moeders ontdekken dik wijls met schrik, dat hun Mary of Steven het kleine karretje erg vol ge laden hebben. Een paar onaantrekke lijke dingen willen de kinderen mis schien nog wel terugleggen, maar al te streng treden Amerikaanse ouders meestal niet op en de supermarkt maakt, dank zij het kinderspel, extra goede zaken. De reclame-agent is al een heel goed eind op streek, wanneer hij de zwakke plaatsen heeft ontdekt in de menselijke ziel. Psychologen kunnen u vertellen, welk een grote indruk betrekkelijk kleine dingen kunnen maken, die de mens in zijn jeugd ervaren heeft. Wie van ons herinnert zich de ver maning niet, dat we altijd na een maaltijd onze tanden moeten poetsen? En vele volwassenen voelen zich al tijd nog een beetje schuldig omdat ze hun tanden eigenlijk verwaarlozen... Welnu, enige tijd geleden begon een tandpasta-fabrikant in Amerika re clame te maken met de zin: „tand pasta voor wie niet na iedere maal tijd zijn tanden kan poetsen". De verkoop ging ineens geweldig omhoog. Naar men mtf verzekerde is die pasta heus niet zo iets bijzonders. Het moet de reclame-zin zijn geweest, die de zwakke plek trof in de mensenziel en die tot kopen dwong. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alexander Eric, zn van E. J. de Jongh en S. A. van den Akker; Adriaan, zn van A. van Breda en L. Lutjt; Freddy, zn van J. Brokkaar en A. H. Barendse; Patricia Her mine Jacqueline, dr van C. J. de Groot en C J. L. van Hal; Gezine Felke, dr van L. van Zomeren en S. de Ru; Minne, zn van A. van Duijvenbode en J. zyistra; Leon, zn van J. Blansjaar en S. Vlele; Tltia Marga- retha Elizabeth, dr van J. C. de Knegt en M. C. Kamerlingh Onnes; Engelina Corne lia Maria, dr van G. Bouwmeester en E. M. Schoonderwoerd; Antje Johanna, dr van F. Fennema en J. Keizer. ONDERTROUWD N. de Vriend en C. J. Hoogenboom; W. C de Vreugd en C. Har te velt; j. T. G. Velthuijzen en C. P. E. Ouwerkerk; J. A. Arkeveld en T. Lancel; J. J. de Wit en E. Straathof; A. C. J. Lagas en C. van der KaaiJ; H. T. Arnold en C. J. Slebert; J. de Vries en E. M. Bink; T. M. A. den Hollan der en J. M. Verberg; A. Brlër en G. J. B Crama; C. J. Boon en G. Pooijer- J. P. Fasel en E. van Distel, R. J. Florijn' en E. J. M. Verkuijl. P. Mogree en O. Derksen; E. C. Wessels en J. J. Boersma. OVERLEDEN L. de la Rle, 61 Jaar, man; M. BekooiJ. 85 Jaar, echtgenote van W. F. Sommellng; A Kampman, 76 Jaar, man; P. M. Wesse- llng, 3 Jaar dochter. Packard, heeft medegedeeld, dat een brouwerij, die ook een bierreclame ging publiceren met mensen in avond-kledij, ineens een geweldige achteruitgang waarnam in de verkoop. Zij, die „echte, stoere mannen" wilden zijn, vertrouwden dat bier ken nelijk niet meer. Pakken voor directeur Men wil stoer zijn en men wil een succes zijn in de wereld. Niet voor niets ziet men tal van advertenties en t.v.- reclames, die „pakken voor directeuren" aanbieden. „Schrijfbureaus voor direc teuren" zijn trouwens ook een bekend produkt. De kleren maken de man, waarom zouden zij ook niet de direc teur maken? Niets is misschien zozeer het symbool van stand in Amerika als de auto. Door over te gaan van een goedkoper op een duurder merk toont men aan de wereld dat men vooruitgaat en als men toch een model zoekt, dan een, die de allure heeft van een dure wagen. Buiten Amerika verbaast men er zich weieens over over, dat de Ame rikanen zo vasthouden aan de on praktische grote auto's, hier, waar „groot" en „goed" vaak synoniem zijn, is dat veel minder verwonderlijk. In de nabootsing van de dure auto gaat men soms heel ver: de makers van een goedkoop merk waren er onlangs heel trots op, dat het dichtslaan van hun portieren de klank had van het in het slot vallen van de dure deur van de duurste wagen. In ieder land heeft het woord „goedkoop" grote betekenis in de reclame. Natuurlijk ook in Amerika. Maar hier kan toch ook het woord „duur" een aanbeveling zijn. Onlangs zag ik hier de „kostbaarste" parfum aange boden en de zin onder een cham pagne-advertentie in de New-Yorker luidde: „De enige vraag is: kunt ge het betalen?" STADSNIEUWS Tour der YN (Van onze Haagse redactie) De „Tour der Verenigde Naties" naderde gisteren bijna een uur te laat Den Haag. De oorzaak was een flinke valpartij op een smal fietspad in de buurt van Zoetermeer, waar een opgewonden bromfietser, die het passeren van de 120 jongens te lang vond duren, één van hen een duw gaf. Het was de Nijmeegse Wim Gulden, die in zijn val zes ande ren meesleurde. De meeste jongens kwamen er met de schrik af. Alleen Wim had een gekneusde knie, terwijl de Rotterdammer Ger Boomstra een wond aan zijn hand opliep. In het ziekenhuis te Gouda is alles keurig verbonden en beide Jongens zul len de rit toch verder kunnen meema ken, zij het in een volgauto. Op de weg van Rotterdam naar Den Haag is gistermiddag de tijdrit verre den. Het .ging over een parkoers van 2M k.m. en om de minuut stoof er een jon- Ëen weg, in gevecht met de seconden, ►e Arnhemmer Willy Felix won deze tijdrit, dezelfde Jongen die ook in Die ren de sprint won. Daar zit dus wel een toekomstig rennertje in. Afscheidsavond MEAB Leerlingen van het onderwijs-iinstltuut MEAB hebben gisteravond na de exa mens een afscheidsavond aangeboden aan directeur, de heer M. v. d. Horst en de leerkrachten Deze avond aan het slot van het cursusjaar is in de MEAB een oude traditie. De avond, onder grote belangstelling in de grote zaal van de Burcht gehou den, werd geopend met een welkomst woord door de voorzitter van de feest commissie, de heer M. van Duivenvoor den die directeur en leraren dankte voor de vruchtdragende lessen en ge schenken aanbood. De echtgenoten van de leerkrachten kregen bloemen. Hierna wenste de heer v. d. Horst zijn leerlingen geluk met het behaalde re sultaat, hij spoorde hen aan de studie voort te zetten en overhandigde de „suikerprijs" aan de best-geslaagde leerling, mej. S. Voets uit Hazerswoude en de pechprijs aan de leerling, die met het examen de meeste pech had. Hierna werd een vlot cabaret-program aangeboden met Henny Chouffour, ac cordeon. „Brook en Rosfield". tapdan- cers, „De Bels" met concertino's, „You Andy", de jongleur het „Trio Coranto" en de sneldichter Willy Alfredo, die op bevel rijmpjes over de „MEAB", zijn leerlingen en leraren uit de mouw schudde Na twee uur ontspanning volgde, drie uur inspanning tijdens het bal. dat op de muziek van „The Rhythme Boys" tot diep in de nacht duurde. Afscheidsavond Rijnland De cursisten van het R.-K. Handels instituut „Rijnland", afdeling Midden standshandelsavondschool, hebben het cursusjaar besloten met een bijzonder geslaagde feestavond in „Zomerzorg". Namens de cursisten dankte de heer O. de Min de leerkrachten voor de ge geven lessen en voor de gezellige sfeer, die altijd op de school had geheerst. De directeur, de heer J. Meijs, ver klaarde, dat er hier sprake is van een dubbel afscheid, daar zijn vrouw en hij het Leidse R.-K. handelsavondonderwijs, dat door hen is opgericht, gaan ver laten. Hij was dankbaar, dat hij zovele jonge mensen had kunnen helpen aan hun diploma, dat hun een steun kan zijn in hun verdere leven als katholieke middenstander. LEIDENAAR BESTE LEERLING VAN KATWIJKSE SCHOOL Onze stadgenoten Dirk de Jager en Johannes Leuering, beiden leerlingen van de Chr. Technische School te Kat wijk ontvingen een getuigschrift van de afdeling houtbewerking. Eerstgenoemde werd uitgeroepen tot de beste leerling van de school. Hij kreeg een blijk van waardering beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophandel te Leiden. LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter E. J. Hoefman. Hoofstraat 40, tel 30070. OEGSTGEEST GESLAAGDEN Onze plaatsgenoot Petrus Ober, leer ling van de hr. Technische Schooi te Katwijk, is van de eerste klasse Alge meen bevorderd naar klasse 2 M (Me taalbewerking). Adriaan Hoogstraten en Adam Nek zijn bevorderd naar de 3de klas Hout- bewerken. Geslaagd Mej. C. J. M. Krinkels, alhier, slaagde voor het Staatsexamen B. AlVyenaa e..,„astia ant.èhi,; b.,Ad Medische dienst Dit weekeinde wordt de dienst waargenomen door de doktoren Hugenholtz sr, tel. 20390 en Hu'genholitz jr., tel 32277. VOORSCHOTEN Onze plaatsgenoot Mario Kollen- hoven, leerling van de Chr. Technische School te Katwijk, is bevorderd naar de 3de klas Metaalbewerken. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Olthuis, tel. 2527. Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp): 10.30 uur d8. Saraber, 7 uur d6. Glashouwer te Amsterdam (Jeugddienst): (Rijndijk): 10 uur ds. Vrykamp; (Hulp en Heil): 10 uur ds. Valeton te Den Haag; Nieuw Voordorp: 10 uur dhr Den Boef; Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. D. C. Los te Ferwert; Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. Van der Putte, te De Bilt. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Walenkamp, tel. 220. ZOETERWOUDE Geslaagd Voor het examen Neder lands M.O. A slaagde de heer H. Mlg- chelibrink, alhier. Een kwartje voor afschrift recept (Van onze Haagse correspondent) Daar het aantal gevallen, waarin btJ apothekers een afschrift van een re cept wordt gevraagd, hand over hand toeneemt, heeft de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Farmacie een maatregel Ingevoerd, volgens welke de apothekers voor het leveren van een afschrift van een vroeger geleverd recept 25 cent per re cept mogen rekenen. Het is voor een ieder begrijpelijk, dat het opzoeken en overschrijven van re cepten veel tijd vergt. Zoals bekend, vra gen verscheidene particuliere ziektekos tenverzekeringsmaatschappijen bij de claratie door particulieren een volledig afschrift. De apothekersorganisatie neemt het standpunt in. dat de maat schappijen maar genoegen moeten ne men met een eenvoudig bewijs met een korte omschrijving, voor welke korte af schriften geen 25 cent door de apothe kers wordt berekend. De ziekenfondsen nemen, voor zover ons gebleken is. ge noegen met het ..verkorte" afschrift. Slechts het politiezlekenfonds zou zich nog niet hebben aangepast. Onderzeek naar goud .Renate Leonhardt" vindt voortgang Dertig leden van de Coöperatieve Ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" hebben op een te Haarlem gehouden ver gadering gisteravond besloten om over te gaan tot liquidatie der vereniging. De heer P. Schelvis uit Heemstede, die de vergadering leidde, verklaarde dat deze liquidatie doorgaat wanneer is ge bleken, dat het bestuur rechtsgeldig is. Een jurist zal dit alsnog onderzoeken. De heer Schelvis is lid van de nieu we financieringscombinatie, die nu wil trachten het in de „Renate Leon hardt" veronderstelde goud boven wa ter te halen. De financieringscombinatie zal bij het slagen van de berging een uitkering krijgen die in verhouding is tot het to tale kapitaal van de vereniging. De houders van de aandelen delen verhou dingsgewijs weer mee in het aan de ver eniging toekomende bedrag. De combinatie zal zo spoedig mo gelijk opdracht geven aan een ber gingsfirma om het wrak van de Re nate Leonhardt te onderzoeken. Waar schijnlijk wordt met dit werk maandag reeds begonnen. Binnenkort zullen de resultaten van dit onderzoek bekend worden gemaakt. Duits fotoreporter in arrest gesteld Naar wfj vernemen is de 34-jarige Duitse fotoreporter Karl Breyer, die met de KLM Constellation „Utrecht" vannacht op Schiphol arriveerde op doorreis naar Parijs, vlak voor het vertrek van het vliegtuig dat om 10.10 uur van Amsterdam naar Parijs start, door de Koninklijke Marechaussee in opdracht van de justitionele autori teiten in arrest gesteld. Breyer zal naar Haarlem worden overgebracht voor het ondergaan van een gevangenisstraf wegens deviezen- overtredingen, welke enige tijd geleden door hem zijn gepleegd. Breyer stond namelijk gesignaleerd in het opspo ringsblad voor het ondergaan van een vrijheidsstraf en tot het betalen van een geldboete. Breyer is degeen. die destijds In „Der Snlegel" de beruchte artikelen over Koningin Juliana heeft ge schreven. Voor het monument van luite nant-generaal Sic Stanley Maude, die in 1917 Bagdad uit handen van de Turken redde, zit een Iraakse soldaat op wacht achter een machi negeweer. De overal waarneembare rommel getuigt van de onrust, wel ke ook hier heeft geheerst. WASSENAAR GESLAAGDE JONGENS Onze plaatsgenoot Jan Veldman, leerling van de Chr. Technische School te Katwijk, is van de eerste klasse Al gemeen bevorderd naar klasse 2 H (Houtbewerking). Kasper v. d. Mark en Jan de Vries zijn bevorderd van klasse 1 Algemeer naar klasse 2 M (Metaalbe werking). Johannes Groeneveld, René Hogetoorn, Hilbert Jager en Peter Löschner zijn bevorderd naar de 3e klas Metaalbewerken. Hendrik Kraan en Hendrik Zwart gaan naar de 3e klas Houtbewerken. Geslaagd - De heer D. C. van Stemp- voort, alhier, slaagde voor het Staats examen A. Na de gebruikelijke opening van de Lelderdorpse raadsvergadering, deelde bur gemeester K. van Diepeningen allereerst mede, dat hfj bij K.B. benoemd was voor zijn derde ambtsperiode van 6 jaar, ingaande 1 augustus. Daar de heer Schoppen, door ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen, stond de heer Kuilen burg als nestor van de raad op om namens allen de burgemeester van harte geluk te wensen en hij wenste hem toe dat de gemeente Leiderdorp in zijn komende ambtsperiode even welvarend en bloeiend zou mogen zijn als in de afgelopen 12 jaren. Namens de raadsleden mocht de heer Kuilenburg deze felicitatie vergezeld doen gaan van een prachtig bloemstuk. Hierop dankte burgemeester Van Die peningen de raadsleden zeer hartelijk voor deze attentie en wees op de voor hem volkomen onbegrijpelijke toekom stige grenswijziging, die men ln de dag bladen heeft kunnen lezen. Spreker hoopte, dat de grenzen onveranderd zullen blijven, omdat het college ook in de toekomst een vooruitstrevende poli tiek wil volgen, en zich volkomen be rekend acht voor zijn taak inzake de toekomstige uitbreiding van ons dorp. Hierna ging de burgemeester over tot afhandeling der agenda. De voorstellen tot Invoering van werkclassificatie en prestatiebeloning; inzake salariëring ge- meentepersoneel in verband met de laatste huurverhoging en tot wijziging der salarisverordening gemeenteperso- neel passeerden zonder meer de hamer. Bij de ingekomen stukken en mede delingen was een dankbetuiging van de tennisclub „De Munnik" voor de open stelling der banen op zondag; een dank betuiging van de heer Drenth voor het snelle optreden der brandweer, die erger had voorkomen.. Meegedeeld werd verder dat het eerstvolgend onderzoek der bevolking op TBC in oktober zal plaats vinden. NIEUWE LEDEN De voorzitter schorste daarop de ver gadering om de heren Broxterman, Nie- vaart en Boot gelegenheid te geven de geloofsbrieven der nieuw te benoemen raadsleden te onderzoeken. Na her- j opening der vergadering deelde de heer Geslaagd. Voor het examen M.O. Nederlands A zfjn te Den Haag geslaagd AiOÜ een foto van de Vierdaaasc onze stadgenoten E. Leeflang en L. P. iV<X een l° ?e e, *Se De mascotte van de Stoottroepen I onze stadgenoten E. J. Poels. uit Grave, Kees de Bok, veel belangstelling. oogstte Roofoverval in liet Friese dorp Heeg (Van onze correspondent) In de vroege ochtenduren omstreeks half zes vanmorgen is de ongeveer 60- jarige heer V. Wfjbenga, beheerder bij A. Lankhorst-melkfabrleken op de Nieu we Buren te Heeg (Fr.) overvallen door een gemaskerde man, die gewapend was met een pistool. De heer Wjjbenga was juist bezig met het klaarleggen van de zakjes met het melkgeld bestemd voor de veehouders in de Noordoostpolder, die oudergewoonte met de melkrijders mee gegeven worden, toen de gewapende man zjjn kantoortje binnentrad. Onder be dreiging van het pistool werd de beheer der gelast het geld over te geven. De heer Wijbenga liet zich echter niet door het wapen van de wijs brengen en wierp zich onverschrokken op de rover. Een hevige worsteling ontstond, waar bij het pistool op de grond viel en de be heerder luidkeels om hulp begon te roe pen. Waarschijnlijk dacht hij hiermee de aandacht van de agenten te kunnen trekken, die nog geen vijftig meter van hem verwijderd in het politiebureau in de Nieuwe Burenstraat waren. De dief werd hierdoor in de war gebracht en nam overhaast met achterlating van het pistool de vlucht in een personenauto, die buiten gereed stond en waarmee hij ook in Heeg was verschenen. Tijdens de worsteling raakte het geld over de vloer verspreid. De politie was echter te laat gealarmeerd om een succesvolle achter volging te kunnen inzetten. Zij is echter in het bezit van een nauwkeurige om schrijving van de overvaller alsmede van het autonummer, dat de moedige be heerder haar heeft kunnen doorgeven. De overvaller moet wel op de hoogte van de situatie bij de melkfabriek zijn ge weest, daar hij juist op het tijdstip ver scheen. toen de zakjes met melkgeld ge reed lagen. Voorbereidngen voor maanraket Britse en Amerikaanse geleerden wer ken te Jodrell Bank, in Engeland, aan een maanraket. die waarschijnlijk te Cape Canaveral in de Amerikaanse I staat Florida zal worden gelanceerd en waarvan de loop zal worden gevolgd door middel van de reusachtige radiotelescoop l te Jodrell Bank. Broxterman mede, dat de heren alles in orde hadden bevonden. De raad hechtte haar goedkeuring aan de rekening van het Bureau Sociale Zorg over 1957, alsmede aan de geld leningen die zullen worden aangegaan. NIEUWE WONINGEN Een belangrijk agendapunt was nog wel de bouw van de 59 premiewoningen waarvan er 37, voor de tijd van 10 jaar, ter beschikking gesteld zullen worden aan het ministerie van Oorlog. Volgens de ontwerper zullen deze woningen 6 m. breed en 7 m. diep zfjn, met 6 slaap plaatsen. De afwerking van deze wonin gen zal beter zijn, dan die van normale woningwetwoningen, o.a. door een vol ledige betegeling van de keuken. Be houdens toestemming van G.S. zullen deze woningen gebouwd worden onder architectuur van de heer R. G. M. v. d. Valk te Zwündrecht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 juli. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: pruimen 90215; zwarte bessen 165, an dijvie 69; augurken 1315, doperwten 44, peulen 105, snijbonen 39124, stam- bonen 2869. tuinbonen 11—17, kroten 48. rode kool 89. spitskool 1113, pos telein 1824, rabarber 519. spinazie 7 14. tomaten A 22—36. B 29—38. C 20—28, uien plcklers 521. waspeen 1015. zll- verulen 24. per 100 stuks: meloenen 41— 125, perziken 957. pruimen 2.102.16, bloemkool A 12—42, B 10—16, C 10. kom kommers A 827, B 820, C 8, sla A 3— 4.40, B 1112, per 100 bos: peterselie 160 260, selderie 220—330. ALKMAAR. 25 Juli. Kaasmarkt. 20 stapels fabrlekskaas 38.000 kg. Commissie- notering fabrleksedammer 11.46. Handel kalm. BOSKOOP. 25 Juli. Coöp. Veren. „De Boskoopse Velling". Rozen, gr. bloemig 20 stuks; Duisburg 100220. Mad. Butterfly 110240. Better Times 120. Vlerlanden 200 —300, Edlth Helen 110, Pechtold 130—240, Gemengde rozen 110130. Babyrozen 10 stuks: Else Poulsen 6085. Else Poulsen 70—110. Sweetheart 70—130. Idem White Sweetheart 6090. Idem buitenrozen 95 130, Gloria Mundl 100160, B(Jou 85140, Ingar Ohlsson 110. Moulin Rouge 90160. Nympf 250260, Poulsens Pink 85120. Lelie Aurathum per kelk 28 cent, Diversen ?er bos: Anjers P.oem van Boskoop 6570, roschrysanten 7085; Aconiete 4553. Clematis Durandll 85140. Phlox 2438. Spirea 41. Alstroemeria 48. Liatris 3062. Margriet 4142. Zinnia 45. Llgustrumtak ken. goudbont 2853. Plumosagroen 60 70, Gips 4146, Asclepla 6570. Lupinen 39. Vlgostetla 87. KATWIJK AAN DEN RIJN, 25 Juli. Groenteveiling: bloemkool 1 (per 100 st.) 35.00—52.00; idem 2 (per 100 st.) 19.00— 30.00; Idem 3 (per 100 st.) 12 0017.00; sperclebonen 47.0051.00; snijbonen 52.00 —96.00; komkommers (per 100 st.) 20.00 —26.00; bospeen (per 100 bos) 17.00 30.00; doperwten 72.0081.00; zllveruien 17.0019.00; kervel (per 100 bos) 4.50 6,20; sla 1 (per 100 st.) 4.105.20; Idem 2 (per 100 st.) 3.003.80; uien 8.00—16.00; waspeen A export (per kist) 2 003.00; ld. B export (per kist) 2.603 20; waspeen binnenland (per kist) 2.002.90; tomaten 20.0039.00; rabarber 19.00—22.00; andij vie 2.007.10; kroten (per kist) 1.402 00; peterselie (per 100 bos) 3.003.10; tuin bonen 19.0035.00; sjalotten 4.00—5.00; aardappelen (per kist)eerstelingen 3 20 4.30; drielingen 1 703.40. Aanvoeren: bloemkool 48.00 st.; bospeen 5400 bos; waspeen 35.00 kg. waarvan 16.000 kg voor export werd afgenomen RIJNSBURG, 25 Juli. Groenteveiling: aardappelen 1114, kroten 89. pootulen 1617. doperwten 6570. herenbonen 40 —50 per kilo, selderie 24. peterselie 24, bospeen 22—26. radfjs 3—10 per bos. bloemkool 1045 per stuk. sla 36 per krop. RIJNSBURG. 25 Juli. Bloemenveiling FLORA. Pel Godrtla 300720, Scablosa 240 —275. Prodea 105120, Llatrls 500815. Catananse 1451"0. Asters: Halle 205285 Bouwman 355145. Enkele 305—375. Con- Vlllle Alba 210330. The Bnüe 250—350. Gladiolen: Strauss 500650. Sneeuw Prin ses 400575, Gold Dust 410- 585. Allard Plerson 300—420. Redfok 505—650. vV He rald 500—615. Lady Boreel 600670. alles per 100. Lelie Aurathum 16—22 per kelk. Am. Anjers: Sim rood 57. roze 6wit 68. Elisabeth 48 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11