KROESJTSJEF IS WEL BEREID OM NAAR NEW YORK TE KOMEN In Washington is men waarlijk niet verguld niet opgedrongen topgesprek WEERBERICHT Als Nehroe en Arabische landen ook deelnemen Vrees voor propagandavcrtoning WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Belgisch Kabinet won het pleit 97ste jaargang DONDERDAG 24 JULI 1958 No. 29499 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week TOPGESPREK IN VEILIGHEIDSRAAD Sovjet-Unie wil maandag al bijeenkomen De Sovjet minister-president, Kroesjtsjef, heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan besprekingen op topniveau in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, mits de Indische minister-president, Nehroe, en vertegenwoordigers van de „belanghebbende" Arabische landen er ook aan deelnemen. Kroesjtsjef stelt voor maandag a.s. de conferentie te openen. I Volgens de nota's staat de Sovjet-re- 1 gering, gezien het grote belang van het nemen van maatregelen tot behoud van de vrede, op het standpunt, dat de vorm van de bijeenkomst in dit geval niet van beslissende betekenis mag zijn. Het be langrijkste is, dat de conferentie zo spoedig mogelijk wordt gehouden om een snelle en juiste oplossing te zoeken, die zou bijdragen tot behoud en versterking van de vrede, rust en orde met zich zou brengen in het Midden-Oosten en zou helpen de spanning in de betrekkingen tussen de mogendheden te verminderen. De passage waarin Kroesjtsjef een toespeling op nationalistisch China maakt, luidt in zijn boodschap aan pre sident Eisenhower als volgt: „De Veiligheidsraad moet de zeer be langrijke kwesties van de bescherming van vrede en veiligheid bespreken en niet lopende gewone zaken. Daarom zijn wij van oordeel, dat het in dit geval nut tig zou zijn als India aan het werk van de Veiligheidsraad deelneemt. India is een groot en bekend Aziatisch land, dat bij alle volkeren ter wereld bekend is om zijn ijveren voor het versterken van de Hammarskjöld ziet geen enkel bezivaar De bereidverklaring van Kroes jtsjef is, aldus Radio-Moskou, yervat in vier vrijwel gelijke nota's, die gisteravond in het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou zijn overhandigd aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tanië, Frankrijk en India. Kroesjtsjef zegt in de nota's, dat het doel van de bespreking in de Veiligheidsraad het bereiken van overeenstemming moet zijn en niet het vaststellen van bestaande me ningsverschillen. De Sovjet-premier zegt dan ook dat hij het n}et wil hebben over de oorzaken en de redenen van de spanning en het gevaar voor de vrede in het Nabije- en het Midden-Oosten. Wel wijst hij met kracht de beschuldiging van de hand dat de Sovjet-Unie de expansiedrang en de agressie in de wereld zou steunen. Na het optreden van de Amerikanen in Libanon en de Britse actie in Jordanië zal niemand er aan twijfelen wie er in feite een politiek van expansie en agressie volgt, zo meent Kroesjtsjef. Hij zegt dat men het zich niet kan veroorloven, deze crisis te bagatelliseren, omdat er „zekere krachten zijn die het gebied van de agressie willen uitbreiden en die een militaire aanval op Irak voor bereiden". Kroesjtsjef verklaart het volledig eens te zijn met de overwegingen van pre mier Macmillan inzake het houden van een topconferentie in het raam van de vrede. De deelneming van India zal zeer nuttig zijn zelfs nuttiger dan de deel neming van een van de zogenaamde per manente leden, die in feite niemand vertegenwoordigt. Wij achten h?t van essentieel belang, dat de vertegenwoor diger van India in de persoon van Nehroe, die zich bereid heeft verklaard aan e entopconferentie deel tenemen aan de bijeenkomst van de Veiligheids raad deelneemt". Geen „fysieke" bezwaren tegen 28 juli In kringen, die nauw contact heb ben met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjöld, verklaarde men gisteravond, dat er geen fysieke belemmeringen zijn voor het organi seren van een bijeenkomst van de Veiligheidsraad met deelneming van regeringsleiders op maandag a.s. Be richten, volgens welke Hammarskjöld zou hebben gezegd, dat hü de verga dering niet voor 4 augustus zou kun nen organiseren, noemde men „abso lute onzin". De Sovjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Arkady Sobolef, verklaarde gis teravond in New York, dat hij spoedig de tekst van Kroesjtsjefs verklaring aan Hammarskjöld zou ovei-handigen. Op de vraag of dit een officieel verzoek voor bijeenroepen van de Raad op maandag zou zijn, antwoordde Sobolef, dat dat Kroesjtsjefs suggestie was, doch dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn over een ge meenschappelijk aanvaai-dbare datum te spreken. Veiligheidsraad. Opbouwend De Sovjet-regering is van oordeel, al dus Kroesjtsjef, dat naast de besprekin gen in de Veiligheidsraad niet-officiële bijeenkomsten van de regeringsleiders dienen te worden gehouden om zo snel mogelijk tot opbouwende besluiten te komen ter verstei'king van de vrede. Afnemende wind Een randstoring van het depressiege- bied bij Zuid-Nooi-wegen trok afgelopen nacht langs de Waddenkust, vergezeld van veel wind naar het oosten. Vooral in het noorden van het land vielen daar bij opnieuw veel buien. Aan de achterzijde van het depressie- gebied voeren noord-westelijke tot noor delijke winden nog voortdurend koude polaire lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar West-Europa. Er nadex-t nu echter een rug van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, welke zich over het Noordzee gebied uitbreidt. Dit zal tot gevolg heb ben, dat de aanvoer van de koude lucht minder krachtig wordt en de kans op buien kleiner wordt, ook in het noorden van het land. De temperaturen zullen wel een neiging vertonen wat hoger te worden, maar van veel betekenis zal dit nog niet kunnen zijn, daar ook vrijdag de luchtaanvoer nog over zee plaats vindt. Advertentie Een overzicht van de autowrak ken na de botsing op de autoweg bij Stuttgart, waarbij vier Nederlan ders en twee Duitsers om het leven kwamen. Kroesjtsjef verzekerd van maximale publiciteit Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond) Overdrijvende wolkenvelden en bijna nergens buien meer. Matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen noordwest en west. Iets minder koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 JULI. Zon op: 4.50 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 15.52 uur: onder: 0.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.59 en 22.34 uur. Laagwater te 5.23 en 18.02 uur. (Advertentie) WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN I 1000.- Zie tweede pagina ierste blad Dit nummer bestaat uit 12 pagina s Prinses Fazile, die met Koning Engeland naar Turkije. Zij heeft Feisal in het huwelijk had zullen haar opleiding in Engeland afge treden. gefotografeerd met haar broken en vestigt zich nu weer in moeder in Parijs op doorreis van haar geboorteland. (Van orxze correspondent te Brussel) De regering-Ejjskens kreeg gisteren opnieuw het vertrouwen van de Tweede Kamer. Een socialistische motie van wantrouwen werd namelijk met 104 stem men voor tegen 87 stemmen bij 18 onthoudingen verworpen. De motie van wantrouwen werd ingediend bij het slot van een interpellatie van de voorzitter van de socialistische fractie, Bohy, waarin deze aan premier Eijs- kens de vraag stelde of hij het normaal achtte, dat zijn kabinet het vertrouwen van de Tweede Kamer had gekregen met de steun van twee Vlaamse liberale „rebellen" en de ene vertegenwoordiger van de Vlaamse Volksunie. Het zijn de Liberalen, die zich gisteren van stemming onthielden en zodoende hebben belet, dat de regering Eijskcns omver zou worden geworpen. Had de liberale fractie n.l. met de socialisten tegen de regering gestemd, dan was deze met 105 tegen 104 stemmen in de minderheid gebracht en had zij dienen af te treden. Het programma van de regering- Eijskens is een mooi decor met niets er achter en de heer Eijskens beklaagt zich thans dat hij eexx homogeen-ka tholiek kabinet heeft geformeerd in plaats van ernstig te onderhandelen over de formatie van een kabinet op bredere basis, aldus de heer Janssens. Met grote opluchting vernamen de parlementsleden gisteren, dat de Tweede Kamer na de stemming over het pensioen en de organisatie van een korps vrijwilligers per 31 juli op reces zal gaan. Gevreesd werd dat de Tweede Kamer tot 15 augustus zou door verga- ccren om nog meer regeringsontwer pen te bespreken. De Senaat zal deze week beginnen met de bespreking over het ontwerp voor de kosteloosheid van het onder wijs tot 18 jaar. In zijn antwoord op de socialis tische interpellatie zeide de heer Eijskens, dat hij nog steeds bereid kan worden gevonden om bespre kingen te voeren over de formatie van een kabinet met socialisten of met liberalen. Hij meende in de ver klaringen van sommige socialistische woordvoerders het bewijs te zien, dat dat er in België overeenstemming zal kunnen worden bereikt over de schoolvrede. Het is zeer bemoedigend, aldus verklaarde Eyskens. Socialistische motie van wantrouwen werd verworpen Politieke waarnemers trekken hier uit de conclusie, dat de Liberalen, die willen bewijzen dat zij in België geen socialistische rechtervleugel zijn, waarschijnlijk willen wachten tot na de gemeenteraadsverkiezingen van oktober aanstaande om definitief te beslissen of zij met de CVP een re gering willen vormen ofwel nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. De voorzitter van de liberale fractie, de heer Charles Janssens, verklaarde dat de Liberalen op dit ogenblik nieuwe verkiezingen vrezen, maar dat de Ka tholieken en Socialisten evenmin ent housiast zijn voor eexx nieuw beroep op het land. Wij willen de regering niet doen vallen op een procedurekwestie, aldus zei de liberale woordvoerder, tot groot ongenoegen van de socialistische vxce-president, die ironisch interrum peerde mee de vi'aag: Bent u al mi nister? De voorzitter van de liberale fi-actie vex-klaarde dat de debatten over het verhoogd pensioen van 36.000 franken en de verkorting van de militaire dienst plicht tot 12 maanden zullen doen. blijken, dat de CVP-regering de gevanJ gene is van haar dexnagogische vef* kiezingsbeloften. De mededeling van Radio- Moskou, dat minister-president Kroesjtsjef bereid is aan bespre kingen op het hoogste niveau in de Veiligheidsraad deel te nemen, heeft een grote mate van diploma tieke activiteit in Washington ont ketend. Men nam te Washington als vaststaand aan, dat aan de door Kroesjtsjef gestelde voorwaarde, deelneming van minister-president Nehroe en Arabische leiders, zal worden voldaan. Onze correspondent te Washington telefoneerde ons hedennacht het vol gende: Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington is allerminst gelukkig over het feit, dat men thans met juist zü!k een topconferentie op gescheept dreigt te raken, als men al tijd heeft willen vermijden. Maar de voorwaarden, die Kroesjtsjef heeft ge steld, zijn niet zó exorbitant, dat Amerika op grond daarvan gemak kelijk zou kunnen terugkrabbeien. Dat Nehroe erbij zou zijn. leek altijd reeds waarschijnlijk Bij de pas gehou den zittingen van de Veiligheidsraad waren trouwens Libanon, Joi'danië en de Verenigde Arabische Republiek reeds als gasten aanwezig Daarom is het lo gisch, dat deze landen ook verder aan de bex-aadslagingen over deze kwestie zullen deelnemen en dat geeft Nasser de kans om te New York als „jeune pre mier" op te treden. Propaganda? Diplomatiek overleg De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, zal zaterdag een bezoek aan Bonn brengen voor besprekingen met Bondskanselier Adenauer, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade woens dag in Bonn bekendgemaakt. Dulles zal slechts enkele uren in Bonn blijvexi en daax-na naar Londen vliegen, waar hij als waarnemer uit sluitend op de eerste dag zal deelne men aan de ministex-conferentie van het Pact van Bagdad. Maandagavond vliegt Dulles n.l. terug naar Washington. Over het onderhoud met Adenauer zei de woordvoerder, dat de beide staatslieden van mening zijn „dat een persoonlijke gedachtenwisseling over de toestand in de wereld op dit speciale ogenblik voor hen beide pi-ofijtelijk zou zijn". De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, zal donderdag een onderhoud met de Duitse Bondskanselier, Ade nauer, hebben, aldus heeft een woord voerder van de regering te Bonn mee gedeeld. Het onderhoud wordt gehouden op Spaaks verzoek en betreft de interna tionale politieke toestand en de crisis in het Midden-Oosten. De Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, zal op 29 en 30 juli in Washington bespre kingen voeren met president Eisen hower en minister Foster Dulles, zo is woensdag door het Witte Huis bekend gemaakt. In de officiële bekendmaking heet het, dat gesproken zal worden over kwesties van wederzijds belang, het ligt volgens waarnemers voor de hand, dat de crisis in het Midden-Oosten en ook Navo-kwesties besproken zullen worden. Kroesjtsjef zal te New York een maximale publiciteit krijgen. Iedere be weging van de man zal gefilmd worden, ieder woord genoteerd, ieder grapje ver eeuwigd. Meer dan een half jaar heb ben de Russen zich verzet tegen een se rieus voox-bereide confex-entie, die duur zame oplossingen zou kunnen bereiken voor de wereldproblemen. Dit heeft velen in het Westerse kamp er van overtuigd dat Kroesjtsjef alleen belang stelling had voor een propaganda-bij- eenkomst, waarop hij de wereld in de waan zou kunnen brengen, dat van Rus sische zijde geen gevaar te duchten zou zijn. Vooral dank zij de Britse Labour- partij lijkt Kroesjtsjef ex-in te slagen precies de conferentie te arrangeren, die hijzelf wenst. De Gaulle schijnt bijzon der weinig te voelen voor de ordinaire poespas van televisie en luidsprekers. Hij moet „verstandig spreken" verkie- i zen boven „luidspreken en „visie" acht j hij belangrijker dan „televisie". Vele Amerikanen zouden graag zien, dat De Gaulle de conferentie zou weten tegen te houden, doch met de dag wordt het moeilijker de loop der gebeurtenissen te i stuiten. Gedurende de maand augustus moet een Fransman voorzitter zijn van de Veiligheidsraad. Dit is de soort glorie, die De Gaulle allerminst begeert. Indien de bijeenkomst doorgaat, moet m enalsnog proberen er het best mogelijke van te maken: beraadsla gingen met zo weinig mogelijk deel nemers in een zo groot mogelijke be slotenheid. Daar echter Kroesjtsjef en Macmillan zich niet wensen te beper ken tot een discussie over het Mid den-Oosten alleen en daar grondig diplomatiek werk tevoren niet kan worden verricht, rilt vrijwel iedere be roepsdiplomaat bij de gedachte aan het lage niveau van de top, waarheen men opweg is. Men zal zich wellicht afvragen, waar om de antwoorden van de Westerse mogendheden aan Kroesjtsjef niet tot groter conformiteit zijn gebracht. Hier toe zijn stellig pogingen ondernomen, doch het is eenvoudig niet gelukt. De Gaulle's standpunt is zó afwijkend, dat men niet serieus heeft geprobeerd de lange generaal in het gelid te laten lopen. Doch ook de Britten en Ameri kanen konden er niet in slagen eensge zind voor de dag te komen. Beide lan den baseerden zich op de mogelijkheid, die het Handvest der Verenigde Naties aan de Veiligheidsraad biedt, doch de Britse nota kreeg een toon van „graag, tot spoedig in New York", terwijl de Amerikaanse hartelijkheid niet verder ging dan „desnoods dan maax-". Tot zover onze correspondent in Washington. Reuter voegt hieraan toe dat in Amerikaanse regeringskringen te ver staan is gegeven, dat indien Kroesjtsjef naar het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York komt en dan de bijeenkomst tot een propagan- da-vertoning poogt te maken, presi dent Eisenhower de conferentiezaal zal verlaten. Slot pag. 2 De Gaulle niet naar New York? United Press bericht uit Parijs: Generaal De Gaulle zal „onder vrywel alle omstandigheden" weigeren een top conferentie bij te wonen, wanneer die in het UNO-hoofdkwartier te New York wordt georganiseerd, zo wordt uit gezaghebbende kringen van de Franse regering vernomen. De Franse premier geeft sterk de voor keur aan een topconferentie op neutraal terrein, bijvoorbeeld in Genève, onder andere, omdat hij vreest dat een top conferentie voor het oog van de Ameri kaanse televisie wel moet ontaarden in een propagandistische operatie, waar voor alle krachten worden ingezet. Prins Bertil van Zweden bij Koninklijk gezin De Koningin. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn gister middag met het jacht „De Groene Draeck" in Saint Tropez aangekomen. Prins Bertil van Zweden, die daar zijn vakantie doorbrengt, was vanmorgen „De Groene Draeck" al tegemoet geva ren om de Koninklijke familie aan boord te begroeten. Het was de bedoeling van de Konink lijke familie geweest reeds dinsdag met .,De Groene Draeck" van Saint Raphael naar Saint Tropez te varen. Het anker kon toen echter niet gelicht worden, doordat het in een obstakel onder water vast was blijven zitten. Toen het vrij gemaakt was, was het al te laat om nog te vertrekken. De „Piet Hein" wordt biixnenkort uit Marseille in Saint Tropez verwacht. Ook jongste Prinsesser naar Zuid-Frankrijk Vanmorgen om acht uur zijn de Prinsessen Margriet en Marijke met haar verzorgster en met enige vrien dinnen van de Prinsessen Beatrix en Irene van Soesterberg per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Zij zullen zich daar bij de Koninklijke familie voegen, die daar voor vakantie vertoeft. 18 m. hoge hulpmast stortte neer Student brak been op drie plaatsen (Van onze Haagse redactie). Tijdens de festiviteiten te Delft ter gelegenheid van het 22ste lustrum van het Delfts Studenten Corps was op de markt een 35 meter hoge mast opgesteld de z.g. „Monte Flctiepaal". Gisteren was men bezig met liet de monteren van de stellage toen een 18 meter hoge hulpmast, die met een staaldraad aan de grote paal was vastgemaakt, naar beneden kwam door het breken van de kabel. Met geweld sloeg het gevaarte neer op de Bees tenmarkt. Een student, de heer Din- gemans uit Maastricht, raakte ver ward in de touwen van de hulpmast, kon niet snel genoeg meer wegkomen en kreeg de mast op een der benen, dat op een drietal plaatsen brak. Hij is in het gasthuis opgenomexi. Fen meisje dat stond te kijken kreeg de staaldraad over zich heen en brak een arm en pols Bovendien liep zij diepe vleeswonden op aan armen en benen. Twee studenten hadden tijdens de val een touw in hun handen. Een van hen naakte daardoor een salto mortale over de markt, bij de andere verbrandde het touw een zijner handen. De arbeids inspectie stelt, gezamenlijk met de ge meentepolitie, een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1