GEEN SLIITAGE Thans geen verplichte invoering van de arbeidstijdverkorting Esso HET ZWAARST VA 1\ ALLES!. ioorkomen van produktiviteits- verlies en prijsstijgingen NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Beschadigingen aan Goudse glazen zijn licht en goed herstelbaar fste jaargang Woensdag 23 juli 1958 Derde blad no. 29498 S.E.R. adviseert: Slechts geleidelijk korter gaan werken (Speciale berichtgeving) fan een algemene en verplichte arbeidstijdverkorting van 48 tot 45 per week, ingevoerd onder de huidige omstandigheden en bij bkblijvend loon, moet een niet onaanzienlijke vermindering van de duktie per manjaar worden verwacht. [ldus de eenstemmige mening van de Sociaal-Economische Raad, rgelegd in een ongedeeld advies, op verzoek van de staatssecretaris Sociale Zaken aan hem uitgebracht. lij een algemene vermindering van de wekelijkse arbeidstijd van 48 45 uur verwacht de SER afhankelijk van de vorm van de ver- iing van de arbeidsduur en van de wijze van invoering een Hindering van het produktievolume, zo preciseert zij nader, van bij een zesdaagse werkweek en van 5 a 6 bij een vijfdaagse kweek. Een en ander bij een situatie van volledige werkge- •nheid. erlangen naar meer vrije tijd mii »ja t voornaamste motief aldus de voor arbeidstijdverkorting on- jie huidige omstandigheden is ge- I in het verlangen naar méér vrije waaroor óók van een algemene wel- Isvermeerdering kan worden geno- Bepaalde symptomen wijzen er vol de raad immers op, dat ook in ons thans weer een punt bereikt is, ie neiging van de werknemer niet litend naar loonsverhoging, doch haar arbeidstijdverkorting uitgaat, reden valt namelijk aan te nemen, leker 50% een vrije zaterdag bo- Joonsverhoging stelt. Uitzonderin- pellicht daargelaten, acht de SER lerder uit een oogpunt van licha- te en geestelijke gezondheid van erknemers onwaarschijnlijk, dat terkorting van de arbeidstijd nood- ijk zou zijn. I is derhalve volgens de SER niet bv. in Frankrijk, waar de werktijd- rting tot 40 uur per week leidde rerwerkbetalingen van 125%. Werd •ankrij'k de 40-urige werkweek dus pet om via een omweg tot loons- ging te komen, de SER is van oor dat als in ons land de arbeiders- jing aandringt op werktijdverkor- bok inderdaad het oog gericht is irter werken en niet op een ver- de loonsverhoging via het insti- tan extra overwerk-uitikeringen. omvang van het ziekteverzuim rmate uit de premie voor zieken- ïrzekering af te leiden (ca. 4% van remieplichtig loon) wijst boven niet in de richting van te zwaar evenmin als de verdeling van de meldingen over de dagen van de zondag en maandag 30%; dinsdag woensdag 16%; donderdag 14%; g 12%; zaterdag 8%. r deze verdeling kan namelijk be- •lijk een andere verklaring dan een ologische gelden. raad rekent hierbij echter aan, j oor onderdelen van het bedryfs- I waar bijzonder inspannende ar- pordt verricht of de arbeid onder der bezwarende omstandigheden i vindt, het materiële motief voor ^tijdverkorting (betere prestaties manuur, zowel kwalitatief als litatief) wellicht een grotere rol pelen. Vele wensen niet gelijktijdig te vervullen ndering van de produktie per „aar leidt thans onafwendbaar tot vermindering van het reële inko- i per hoofd van de bevolking, zo chuwt de SER. Indien dit ge- van een arbeidstijdverkorting :r zou worden aanvaard het- dus zou betekenen, dat vermeer- ig van dc vrije tijd hoger wordt rdeerd dan het daarmede ge- gaande inkomensverlies dan doorvoering van een arbeidstijd- rting op korte termijn kunnen pn. I arbeidstijdverkorting mèt hand- laving van het reële inkomen en i wijziging in de verdeling van het ale inkomen, is slechts mogelijk tegt de SER voorzover de uit de ptijdverkorting voortvloeiende pro- permindering per hoofd t e n - s t e gecompenseerd wordt door Minister Cals over rormgevir.g onderwijs ster Cals deelt aan de Eerste mee. dat hij reeds in de tweede ijsnota gepleit heeft voor een intensievere activiteit van onder schoolorganisaties. van ouders ierwijsdeskundigen, die mede de Iceling zou kunnen versnellen ganen die, met krachtige steun enning van overheidswege, bin- Et kader der nieuwe wetgeving irmgeving van het onderwijs kunnen bepalen. Hij is ook nog onverminderd deze overtui- egedaan. Voor zover dat op zijn in zijn macht ligt. zal hij dan larne de totstandkoming van ke organen bevorderen, het wetsontwerp tot wijziging kweekschoolwet zelf zegt de :r o.m., dat bij de conceptie van et met nadruk gesteld is dat de leerkring niet tot het wezenlijke kweekschool behoort en dat. in- voldoende aanbod van jonge- met VHMO-diploma's was, de leerkring geheel gemist zou kun- )rden indien er dus een waar- inwezig is van een goede voorop van de nu in het geding zijnde eden. kan tegen hun toelating tweede leerkring z.i. geen enkel ludend motief worden aange- Of hun vooropleiding goed is ge- zal worden getoetst bij het af- van het Staatsexamen (deel 1). zwaar dat de hiervoor geslaagden xamen hebben afgelegd in enige die wel in de eerste leerkring kweekschool worden onderwezen irden ondervangen door de wij van het Staatsexamenbesluit, de minister heeft toegezegd. een stijging van de produktie per hoofd. Aangezien echter ook nog een ander aantal (sociale) verlangens leven o.a. weduwen- en wezenverzekering, ver hoogde vakantiebijslag, afschaffing kin derbijslag voor het eerste en tweede kind, onderwijsverbetering. benevens verhoging woninghuren, afschaffing res terende subsidies op levensmiddelen welke uit een stijging van het nationale inkomen per hoofd dienen te worden verwezenlijkt, hangt de omvang van de in een bepaald tijdsbestek mogelijke ar beidstijdverkorting af, van de in die pe riode uit de stijging van het nationale inkomen beschikbaar komende additio nele middelen enerzijds en van de mid delen. die voor realisering van de ar beidstijdverkorting en van de overige verlangens nodig zijn anderzijds. Uiteindelijk dient derhalve rekening te worden gehouden met; 1. de te verwachten stijging van het reële nationale inkomen; 2. de produktiederving als gevolg van de arbeidstijdverkorting; 3. de mate. waarin de overige ver langens beslag leggen op de stij ging van het nationale inkomen; 4. de plaats, welke de arbeidstijdver korting in de urgentieschaal van de verlangens inneemt. Op grond van een confrontatie van de middelen, die bij verschillende stijgings percentages van het nationale inkomen in een periode van 3 tot 5 jaar beschik baar komen, en van de middelen, die benodigd zijn om de arbeidstijdverkor ting en de overige verlangens te verwe zenlijken. concludeert de SER. dat een algemene vermindering van de arbeids tijd van 48 tot 45 uur per week en vol ledige verwezenlijking van de overige verlangens in een periode van 3 jaar niet mogelijk is. en in een periode van 5 jaar slechts onder zeer gun stige omstandigheden, buiten be schouwing gelaten echter de gunstige effecten van een (eventuele) verhoogde bereidheid tot werken, een verminde ring van het verzuim, maatregelen op het gebied van verbetering van de in terne organisatie in de ondernemingen en wijziging in het beloningsstelsel. Invoering gelijdelijk Uit een en ander heeft de SER twee grondslagen voor het ten aanzien van de arbeidstijdverkorting te voeren beleid afgeleid (a) - in de eerste plaats is de Raad van mening, dat het beleid erop gericht dient te zijn, dat de uit een arbeidstijd verkorting voortvloeiende produktiever- mindering zo gering mogelijk moet zijn. Te dien einde wordt voor dit moment een algemeen verplichte invoering van een arbeidsverkorting afgeraden en wordt gepleit voor een geleidelijke en gedifferentieerde invoering per bedrijfs tak of onderneming, aangezien dan de gunstige invloed van de niet-kwantifi- ceerbare factoren (verhoogde bereidheid tot werken enz.) het grootst kan zijn. Het zijn overigens niet alle SER-le- den, die evenveel vertrouwen hebben in een goed functioneren van een gediffe rentieerd stelsel. De op dit punt enigs zins sceptisch gestemde leden vragen zich namelijk af, of het in de praktijk wel mogelijk zal blijken te zijn' in de ene bedrijfstak arbeidstijdverkorting toe te passen en in de andere (nog) niet. Men is namelijk van oordeel, dat in laatstge noemde bedrijfstakken een arbeidsver korting niet tegen te houden zal zijn ge zien de voorbeelden elders. Bij geleidelijke invoering - zo onder streept de SER - kan de latente produk- tiviteitsreserve geactiveerd worden, ter wijl daarentegen bij verplichte invoering thans niet de juiste psychologische sfeer geschapen zou kunnen worden, nodig voor een zo gunstig mogelijke invloed van de zgn. niet-kwantificeerbare fac toren. Deze gunstige invloed kan naar het oordeel van de SER slechts worden be vorderd, indien de invoering afhanke lijk wordt gesteld van het vervuld zijn van een tweetal voorwaarden: 1. dat tot arbeidstijdverkorting slechts wordt overgegaan in de gevallen waar in een produktiviteitsverhoging, die niet tot een stijging van de inkomens van de loontrekkenden heeft geleid, de nationale trendmatige stijging van deze factor overtreft, terwijl de pro- duktievermindering, welke uit de ar beidstijdverkorting voortvloeit, niet Arbeidsverkorting? Nu niet! De Sociaal-Economische Raad heeft thans advies uitgebracht aan de staatssecretaris van Sociale Za ken inzake de arbeidstijdverkor ting. Het vormt een probleem, dat mede gezien de toenemende aan dacht. welke er in het buitenland aan wordt besteed ook in ons land de volle aandacht verdient, reden waarom de Stichting van de Arbeid in 1955 de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht door de SER een onder zoek te laten instellen. Dit onder zoek is thans afgesloten en de re sultaten ervan zijn in een belang wekkend rapport neergelegd. Wordt in bijgaand artikel uit voerig op dit ook door de SER zelf zeer belangrijk geachte rapport in gegaan, de conclusie, waartoe men is gekomen, luiden in het kort: Zelfs bjj de meest gunstige ver onderstellingen moet een volle dige verwezenlijking van de 45- uren week in 1960 zeer onwaar schijnlijk worden geacht. Ook in een vijf-jarige periode vereist volledige verwezenlijking van de specifieke verlangens, waaronder dus de arbeidstijdver korting, een relatief grote stij ging van het nationale inkomen. Ten aanzien van de wijze van invoering van een arbeidstijd verkorting springt de wenselijk heid van het betrachten van ge leidelijkheid duidelijk naar voren. Het is gewenst dat deze geleide lijkheid zodanige vormen aan neemt, dat door de arbeidstijd verkorting een zo gering moge lijke produktiederving ontstaat. groter mag zijn dan dit verschil. Een zekere „reserve" dient dus achter de hand gehouden te worden. 2. dat uit hoofde van de arbeidstijd verkorting geen prijsstijgingen optre den. Het verdient dan ook aanbeve ling, dat de invoering van een arbeids tijdverkorting gekoppeld wordt aan de voorwaarde, dat geen prijsstijgingen optreden. Omdat het toezicht op de naleving van deze voorwaarden soms zeer moeilijk zal kunnen zijn, is de SER voorts van mening, dat ter voorkoming van onge wenste repercussies in ieder geval slechts een etappegewijze vermindering van de werkweek tot 45 uur moet worden toege laten. Wettelijke verplichting? Een wettelijke verplichting tenslotte tot arbeidsijdverkorting ware volgens de SER slechts te effectueren als sluitstuk van een onwikkeling, waarbij de gescha pen mogelijkheid tot arbeidsverkorting grotendeels is benut. Bij de invoering van arbeidstijdver korting - zo zegt de SER verder nog - zal er bovendien in het bijzonder op moeten worden gelet, in hoeverre in het verleden genomen beslissingen reeds ge heel of gedeeltelijk beslag hebben gelegd Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering Inbrekers kregen de schrik van hun leven! (Speciaale berichtgeving) Opnieuw is gelijk gisteren gemeld ingebroken in de Goudse Sint Janskerk en werd schade toegebracht aan een van de beroemde gebrandschil derde ramen, die de kerk een grote cultuurhistorische waarde geven. Welke ge volgen hebben deze vandalistische vernielingen en in hoeverre zijn deze te herstellen? De voorzitter van het Fonds Goudse hoogste ambtenaar na de bisschop. knie- Glazen, mr. A. A. J. Rijksen, heeft1 lend voor de Mariafiguur. De uitbeeldin- daarop antwoord gegeven. Beide keren gen zijn levensgroot. De breedte van het is schade toegebracht aan een van de mooiste glazen, nl. glas zestien, een van de veertien ramen, die Dirck Crabeth, de meest bekwame glazenier van de Sint Janskerk. heeft gemaakt. Velen vinden dit glas zijn mooiste werk. Dirck Crabeth werkte aan de Goudse glazen van 1555 tot 1571 hij overleed in 1574 en nummer zestien is een van de oudste ramen. Het datert uit 1556. Het stelt in het bovengedeelte de eerste prediking van Jezus voor. Dit bovenste stuk is geheel ongeschonden gebleven. Het benedenge deelte stelt voor de schenker Cornells van Nierop, domproost van Utrecht, op de te verwachten stijging van het nationale inkomen. Zo zal bijv. een door de Staten Gene raal aanvaarde maar nog niet in wer king getreden sociale verzekering uiter aard een grotere prioriteit hebben dan een nog in voorbereiding zijnde sociale verzekering, hoe wenselijk zij overigens ook wordt geacht (invaliditeitsverzeke ring). DIT is geen eeuw voor smul papen, veeleer de eeuw der hongerkunstenaars, af gaande op alle mannen en vrou wen, die voor geen geld ter we reld voor dik willen aangezien worden. Als je de menu's van vroeger vergelijkt met de magere kostjes, waarmee de mensen tegenwoor dig tevreden zijn - als ze maar genoeg calorieën krijgen! - dan slaat de schrik je om 't hart. Dat is des te verwonderlijker, omdat het in zijn algemeenheid mensen betreft, die in wereld oorlog II héél goed geweten heb ben wat „hongerlijden" bete kent. Je zou denken, dat ze in het verdere - hun gelaten - leven, de schade van toen voortdu rend zouden willen inhalen, maarniets daarvan. Ze willen mager zijn en blij ven - het hoogste schoonheids ideaal! -, ze zijn dus zuinig met alles wat een ronde buik bevor dert. DAAROM., geen lepel slag room, geen bete broods of stukje aardappel te veel. Als een nachtmerrie spookt 't door veler brein: „ik moet m'n figuur redden of bewaren" en wie aan die eis niet kan vol doen, wekt meelij op. Liever 't knagende gevoel, dat de hongerlijder siert, dan wel voldaan en goed doorvoed van tafel op te staan. Dat was bést voor mannen als Hendrik de Achtste, die z'n kippepootjes bij de vleet verorberde, tegenwoor dig doet men 't met één arm zalige grape-fruit alleen wel af. 't Kan zijn, dat dit sobere eten de levenskans verhoogt, maar 't is toch zielig, dat slechts nog een enkeling echt genieten kan van een „welvoorziene dis", die iemand in een goed humeur brengt, zoals dat indertijd goede gewoonte was. Misschien zijn die vermage ringskuren oorzaak van alle sik keneurige gezichten, die je te genwoordig om je heen ziet. MENSEN met een beetje embonpoint zien er altijd gemoedelijk uit. Ze waarderen het materiële, ze zijn er gelukkig mee. Het doet daarom bepaald prettig aan te zien, dat er altijd nog lieden zijn, die van een har tig hapje houden en er zich niet voor schamen. Er zijn in deze tijd van wed strijdrages zelfs mensen, die het „eten" als hoogste goed in hun banier geschreven houden, al zien ze er in dit geval niet zo smakelijk uit. Men kan eten met mes en vork - zoals 't hoort -, men kan ook terugvallen tot de middel eeuwen en proberen 't alleen met de mond te doen. Zo geschiedde dat in een Lon- dens restaurant, waar uitslui tend gebaarde mannen zich te goed mochten doen aan Frank furter worstjes en ze zo snel mo gelijk moesten opeten, zonder hun handen te gebruiken. Wie z'n worstjes het snelst achter de knopen had, mocht een formida bele prijs in ontvangst nemen. Het was dus niets verwon derlijk, dat de baardmannetjes naar hartelust oan 't werk gin gen om de stapel worstjes ach ter de kiezen te krijgen. DIT is wat anders dan op een een houtje bijten! De verheugde gezichten van de omstanders maken 't duidelijk, dat ze graag hadden willen mee doen. Maar omdat ze geen baarden gekweekt hadden, was deze schadepost voor hun eigen reke ning. Wie van de twee de overwin ning heeft behaald, vertelt de geschiedenis niet. De worstjes zullen hen in tussen wel zwaar op de maag gelegen hebben, want het potte- ke bier, dat bij deze vertoning hoort, was er niet bij! En dat was nog 't zwaarst van alles FANTASIO raam is 4 meter, de hoogte bijna 10 meter. Het gehele raam bestaat uit 72 pa nelen, die elk 54 maal 72 centimeter groot zijn. Hiervan werd bij de eerste in braak een half paneel beschadigd en bij de tweede een heel, beide uit de bene denste rij, die een ornamenteel karakter draagt. De schade betreft dus maar kleine stukjes van het glas, nl. de eerste keer 1/144 deel en de tweede maal 1 72 deel. Bovendien is hiermee geen vitaal gedeelte van de voorstellingen geschon den, maar een stukje van de omlijsting. Het is bepaald onjuist te veronderstellen, dat de beschadigingen onherstelbaar zouden zyn. De schade blijft beperkt tot ongeveer 400 a f. 500, die het herstel zal kos ten en een estetisch verlies van maar enkele, eigenlijk niet noemenswaardige stukjes oud glas. Over enige tijd zal van de beschadigingen niets meer zijn te zien. Betreurenswaardig blijft het intussen, dat inbrekers zich niet ont zien ramen van een dergelijke histori sche waarde, te vernielen. Uit het onderzoek van de politie blijkt, dat hier sprake moet zijn van twee ver- j schillende inbrekers. De eerste heeft het I wat vakkundiger gedaan dan de tweede, i Beiden heeft de inbraak zo goed als I niets opgeleverd, zodat het onwaar- schijnlijk is, dat de eerste nog een keer is teruggekomen. De schrik van hun leven moeten zij hebben gehad toen zij de kerk wilden verlaten en zij niet tegen de ruim vier meter hoge muur konden opkomen om door het gat in het raam naar buiten te komen. De eerste heeft het met een hor geprobeerd, de tweede met een stapel stoelen, die hij uic een ander deel van de kerk sjouwde en waar van hij een stapel bouwde, waarmee hij, gezien de aanblik, moet zijn omgevallen. De dieven moeten de grootste moeite hebben gehad een buitendeur open te maken. Het kerkbestuur heeft inmiddels alle voorwerpen van waarde uit de kerk laten halen. Duitser bij Callantsoog in zee verdronken De 38-jarige Duitser, Willi Steyn uit Dortmund, die met vakantie in Cal lantsoog vertoefde, is gisteravond in zee verdronken, nadat hij, hoewel hij niet voldoende kon zwemmen, van een van de strekdammen bjj Callants oog in zee was gesprongen. Voor hem was een grootscheepse reddingsactie op touw gezet, nadat Scheveningen- radio een zeemelding had verspreid. De kustwacht van Callantsoog had de drenkeling gisteravond opgemerkt en aan Scheveningen-Radio doorgegeven, dat hij vier km. ten noorden van Cal lantsoog ongeveer 100 meter uit de kust dreef, nabij de zandbank ,,De grote ke ten". Tevens deelde de kustwacht mee dat wegens de woelige zee van de kust af geen hulp geboden kon worden. Op de zeemelding, die Scheveningen- Radio hierop deed uitgaan, stegen twee Avengers van de M.L.D. van Valkenburg op, alsmede een helikopter. Tevens voer de reddingboot van Den Helder uit. Eén van de Avengers ontdekte de drenkeling kort daarna en leidde de helikopter er naar toe. Toen bleek echter dat de man reeds was overleden en dat de vloed het stof felijk overschot naar het strand deed drijven. De helikopter heeft het stoffe lijk overschot met de wind. veroorzaakt door de rotorbladen, door de branding naar de kust gestuurd. Het slachtoffer kampeerde sinds zon dag met zijn vrouw en zijn zwager en diens echtgenote in Callantsoog. Oostenrijks-Russische onderhandelingen begonnen De Oostenrijkers, die gisteren in Mos kou zijn aangekomen en een week in de Sovjet-Unie blijven, streven naar ver mindering van de Oostenrijkse leveran ties van olie en andere produkten op grond van het staatsverdrag van 1955 en repatriëring van krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet-Unie worden vast gehouden. De besprekingen op dinsdagochtend droegen een inleidend karakter. Na afloop werd de Oostenrijkse dele gatie in het Kremlin een lunch aange boden. Premier Kroesjtsjef hield hierbij een rede. waarin hy om. zei. dat zijn regering de Oostenrijkse pogingen om zijn neutraliteit en onafhankelijkheid te consolideren, zal steunen. Het neutrale Oostenrijk zal wellicht een factor van betekenis worden bij het handhaven van de vrede. In dit verband merkte Kroesjtsjef nog op. dat de positie van Oostenrijk „een stuk veiliger is dan die van de kleine Navo-landen" Kanselier Raab zei in zijn antwoord dat de neutraliteit van Oostenrijk van onbeperkte duur is.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7