Laatste Berichten RECHTZAKEN De Kaag vandaag Hollandse zege in Regen hogen WOENSDAG 23 JULI 1958 Britse troepen naar Libië De Britse kruiser „Cumberland", die gisteren Malta met onbekende bestem ming verliet, is vandaag in de Libische haven Bengazi aangekomen; aan boord bevindt zich een bataljon troepen. In Tripolis (Libië) heeft een Britse legerwoordvoerder gezegd, dat de terug trekking van Britse troepen uit Cyre- naica, die deze maand voltooid zou wor den, is uitgesteld. Gisteren is een aantal landkonvooien in Bengazi aangekomen en zyn 600 Britse mariniers te Tobroek aan land gegaan. Belofte was „afgeperst" De Hongaarse regering heeft „op de meest energieke wijze" de Zuidslavische nota van 23 juni verworpen, waarin geprotesteerd werd tegen de terecht stelling van oud-premier Imre Nagy, zo meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. Zuid-Slavië had er tegen geprotes teerd, dat het vrijgeleide aan Nagy, aie indertijd naar de Zuidslavische ambassade in Boedapest vluchtte, was geschonden, evenals de belofte aan de Zuidslavische regering, dat Nagy niet terechtgesteld zou worden. De Hongaarse nota noemt de "Zuid- sjavische beschuldigingen „een valse interpretatie van de gebeurtenissen" en verklaart voorts o.a. dat leden van de Zuidslavische ambassade in Boedapest begin november 1956 Nagy en de „contra-revolutie" hadden gesteund. De Hongaarse regering heeft geen enkele belofte inzake het vrijgeleide voor Nagy verbroken, aldus de nota. Zij heeft beloofd geen leden van de groep-Nagy ter verantwoording te roepen voor activiteit die op dat ogenblik (november 1956) bekend was. De regering stemde er dan ook mee in dat de leden van de groep naar Roemenië gingen. De Zuidslavische regering had echter de belofte „af geperst" op het ogenblik dat de Hon gaarse regering in een „strüd op leven en dood met de contra-revolu tie" was gewikkeld, aldus de nota. Inkrimping van diplomatieke missies? (Van onze Haagse redactie) De Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging in Den Haag zou op korte termijn gereorganiseerd en aanzienlijk ingekrompen worden. Van de ongeveer 60 Nederlanders, die daar thans nog werkzaam zijn, zouden er 30 op de nominatie voor ontslag staan. Van de zijde der Indonesische verte genwoordiging kon men ons hierom trent geen inlichting verstrekken. Men zei slechts, dat de sterkte der diplo matieke vertegenwoordigingen kan ver anderen al naar gelang der omstandig heden. De sterkte van het personeel der Ne derlandse vertegenwoordiging in Indo nesië is sedert 1 december 1957 vermin derd van ruim 600 tot 266. Deze cijfers hebben betrekking op de staf alsmede al het lagere personeel (zoals chauf feurs en bedienden). Na de repatriëring van 34.000 Neder landers bevinden zich thans in totaal nog ca. 12.000 landgenoten in Indonesië. Kapitein A. Ruyg voorgoed aan de wal Met het s.s. „Orion", dat na een reis naar de Middellandse Zee vanochtend in de Amsterdamse thuishaven terug keerde. heeft kapitein A. Ruyg. oud- gezagvoerder van het m.s. „Oranje Nassau" van de K.N.S.M., voorgoed voet aan wal gezet. Deze reis betekende het einde van een avontuurlijke zee mansloopbaan. Gedurende 44 jaar be voer kapitein Ruyg de wereldzeëen en bracht duizenden passagiers benevens miljoenen tonnen kostbare lading vei lig naar hun bestemming. Kapitein Ruyg behoort tot de kleine groep scheepsofficieren die gedurende de tweede wereldoorlog ondanks het feit dat hij in die vijf jaren als eerste stuurman zeer vele gevaarlijke reizen heeft gemaakt nooit betrokken zijn geweest bij een scheepsramp. H.M. de Koningin had kapitein Ruyg tijdens zijn laatste reis op de „Oranje Nassau" tot ridder in de gelijknamige orde benoemd. Atomium-eis afgewezen „Geen Inbreuk op auteurswet" De vice-president van de Haagse Rechtbank, mr. R. Prins, heeft vandaag uitspraak gedaan in de procedure van de ontwerper van het Atomium op de Wereldtentoonstelling te Brussel tegen een kartografisch instituut te 's-Graven- hage op grond dat dit instituut de auteurswet zou hebben overtreden door het plaatsen, zonder vergunning van de ontwerper, van een gestyleerde afbeel ding van het Atomium op een platte grond van Brussel. De ontwerper wil hiervoor auteursrechten innen. Mr. Prins heeft de eis van de ont werper afgewezen en de eiser veroor deeld in de kosten van het geding. HU achtte geen inbreuk op de auteurswet aanwezig, daar er geen sprake is van openbaarmaking en (of) verveelvoudi ging van een werk. Bovendien be schouwde mr. Prins het Atomium niet als een plastisch werk. Ten overvloede merkte de vice-presi dent op, dat al zou dit anders zijn, de eis toch zou moeten worden verworpen, aangezien het Atomium een bouwwerk is, dat blijvend zichtbaar is gesteld op of aan de openbare weg. Ware het an ders. dan zou men bijv. geen huis in beeld mogen vermenigvuldigen als dit van een voortuin is voorzien. Zulk een huis staat dan ook wel niet direct aan de openbare weg, maar het is van daaraf blijvend zichtbaar. PRINS BERNHARD OPENT KEMALABORATORIA. Prins Bernhard zal op 17 oktober, 's middags om kwart voor vier, de uit breiding van de bestaande en de nieu we gebouwen en laboratoria van de Kema te Arnhem openen. Daarbij zijn een kernreactorlaboratorium en een reactorhal. Officiële publikaties AFSLUITING VERKEER Burgemeester en Wethouder? van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Thorbeclcestraat, voorzover gelegen tus sen de Roodenburgerstraat en de Van den Brandelerkade, met Ingang van 22 Juli 1958 voor de duur der bestratingswerk zaamheden aldaar, ls afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, In beide richtingen. Pleidooi voor verbetering toegang watersportcomplexen De Stichting Watersportbelangen en de Vereniging „Verenigde Watersportbe drijven Amsterdam en omstreken" heb ben, naar aanleiding van de ernstige brand aan het Nieuwe Meer, een adres tot de Amsterdamse gemeenteraad ge richt met het verzoek maatregelen te treffen tot verbetering van de toeganke lijkheid van de watersportgebieden aan het Nieuwe Meer en in de omgeving van het Nieuwe Diep in het oosten van de stad. In het adres wordt meegedeeld, dat in de kring van jachthavenexploitanten de vorming van een soort bedrijfsbrandweer c.q. de uitrusting van de werven met brandblusapparatuur in overweging is. Men vraagt de raad de bemiddeling van een deskundige ter coördinatie van deze preventieve maatregelen. DE RUSSISCH-OOSTENRIJKSE BESPREKINGEN. Radio-Moskou heeft vandaag gemeld, dat de Russisch-Oostenrijkse besprekin gen besloten en met succes bekroond zijn. Zij gingen over internationale vraagstukken en kwesties, die te maken hebben met versterking en ontwikkeling der Russisch-Oostenrijkse betrekkingen. STADSNIEUWS Niet de „laatste oude"° Gisteren vermeldden wij in het verslag van de Leidse gemeenteraad dat deze raad maandag voor het laatst in oude samenstelling bijeen was gekomen. Dat blijkt niet juist te zijn. Op 25 augustus a.s. komt deze „oude" raad nogmaals bij een, vóór de samenkompt van de „nieuwe" in september a.s. Tien dagen voor diefstal Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet versche nen fabrieksarbeider uit Leiden wegens diefstal tot tien dagen onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. „Het is een per manente recidivist", zei de rechter met een blik op het strafblad, dat reeds zevenentwintig veroordelingen bevatte. Ditmaal had verdachte een étui met pen, ballpointpen enz. weggenomen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 22 juli. Groenteveiling: bloemkool 1 (per 100 et.) 23.00—36.00; Idem 2 (per 100 et.) 12.00— 19.00; waspeen A export (per kist) 2.10 4.00; Idem B export (per kist) 4.906.50; Idem binnenland (per kist) 2 102.70; sla 2 (per 100 st.) 3.003.30; bospeen (per 100 bos) 19.00—31.00; andijvie 7.30—8.90: tuinbonen 14.00; doperwten 72 00. RIJNSBURG. 22 Juli. Bloemenveiling FLORA. Achillea 300—390; Centaurea 100 140; Weener Anjers 110140; Tijger An jers 110—190; Scabiosa 200—260; Llater 300750; Alstroemeria 320410; Aster Bouwman 300360; Enkele 200310; Pel Godetia 300520; Catananse 140160; Gladiolen: Allard Pierson 300-340; Strauss 380490; Sneeuwprinses 340470; W. He rald 380—460; Mem. Day 620—740; Ge mengde 600710; alles per 100; Segetum 1427; Segetum Bont 1022; Prodante 1419- Goudsbloemen 1419; Kop Gode tia 2044; Phlox 2640; Distel 50—75; Strobloemen 3044; Gips 1012; Statlce 4565 per bos; Am. Anjers: Sim rood 4-5 rose 56, wit 67; Elisabeth 56; Pl- rimldale 611 per stuk. TER AAR, 22 Juli. Groenteveiling: augurken: fijn 0 67; fijnbasterd 0.58, bas terd 0.46; grof A 0.300.31; grof 1 0.26; CD 0.30—0.31; E 0.13—0.14 alles per kg. Schip stuurloos voor Scheveningen Voor de kust van Scheveningen is een vrachtschip van onbekende nationaliteit stuurloos geworden. Het schip, dat onge veer 5000 brt meet, heeft nog niet om assistentie gevraagd. Van IJmuiden zijn uitgevaren de sleep boten Cycloop en Zeeland van Wijsmul ler en van Hoek van Holland de Loire en de Maas van Smit en Co., ter eventuele hulpverlening. De wervelstorm ..Winnie" die vorige week Formosa heeft geteisterd, heeft aan 49 mensen het leven gekost, aldus is officieel bekendgemaakt. Er zijn 81 ge wonden en de schade beloopt 13 miljoen dollar. De onrust op Cyprus De Britse gouverneur Foot heeft ver klaard. dat in de afgelopen twee weken inlichtingen waren ontvangen, dat de Griekse ondergrondse beweging Eoka bevel gegeven had tot meer aanvallen op Turken. Deze inlichtingen waren door de gebeurtenissen ondubbelzinnig be vestigd. Volgens andere betrouwbare in lichtingen stond de Eoka op het punt over te gaan tot sabotage op grote schaal en aanvallen op veiligheids troepen. Aan Turkse kant waren dreigementen met meer aanvallen op Grieken gepaard gegaan met het verspreiden van vlug schriften. waarin hevig tegen de Grieken en het bestuur op Cyprus werd uitge varen. Foot zei nog, dat de acties van de af gelopen 36 uur gevolgd zouden worden door de arrestatie van een ieder, die zijn toevlucht neemt tot geweld en door alle nodige maatregelen tot herstel van de orde. Reuter meldt nader, dat de gouver neur vandaag de Turkse ondergrondse beweging T.M.T. verboden heeft. Aanleg Industrieweg Heimanswetering te Alphen aanbesteed Hedenmorgen is ten gemeentehuize namens het gemeentebestuur, onder lei ding van de directeur van gemeente werken, de heer Buijsert, aanbesteed de aanleg van de Industrieweg Heimans wetering. Er bestond voor deze aanbesteding grote belangstelling. Er kon ingeschre ven worden voor aanleg met rivier- en duinzand. Voor de meeste inschrijvers i maakte dit geen verschil; voor hen, die wel verschil in aanbesteding hadden. 1 zetten wij de verwerking met duinzand tussen haakjes. Er werden dertig bil- J jetten ingeleverd. De inschrijving was als volgt: F. K. Orsel, Leiden, f. 372.550 j (f. 390.000); fa. Kilian. Gorinchem, j f. 345.000; Van der Leij. Herwijnen, f. 335.000; N. Hoeke en Zoon, Nieuwen- aijk, f. 333.000: W. Geleijn en Co., Rijs wijk, f. 325.000; fa. Bunschoten. Noord- wijk, f. 325.000 (f. 310.000); fa. Nord- heim, Soesterberg, f. 320.000; fa. Koers N.V.,Gouda. f.316.000; fa. P. A. de Man, Ammerstol, f. 315.000: Gebr. Schouls, Leiden, f. 313.500; N.V. N.B.M., Zaan dam. f. 312.000; fa. H. M. Hendriks Van Vliet, Nederhorst den Berg, f. 311.545; Van der Dool, Ammerstol. f. 308.244; D. de Rooij, Badhoevedorp, f. 308.000; W. Hennipman, Leiderdorp, f. 305.000; A. Th. Stuijfzand, Leiden. f. 302.000 if.299.000); D. Gouwens en Zn., Krim- I pen a. d. IJssel, f. 302.000; Van Marle, Doorn,f. 300.000; Hulsebosch. Bloemen - daal. f. 298.000 (f. 294.900); H. J. Strijk, Rijpwetering, f. 298.000 (f. 295.000); We genbouw Huberts, De Bilt, f. 298.000; Bouwbedrijf Trio, Woerden, f.297.000; fa. Van Ooijen, Gouda, f. 295.000 (f. 296.000); Westlandse Wegenbouw. Rijswijk, f. 292.000; Versloot, Bodegra ven, f.290.000; H. Oudenes, Alphen, f. 284.000; Holke Lienstra, te Delft, LEIDERDORP Raadsstukken WERKCLASSIFICATIE GEMEENTEWERKLIEDEN Zoals bekend tracht de regering de be loning van het overheidspersoneel zo veel mogelijk af te stemmen op die in het (particuliere) bedrijfsleven. Daarbij heeft zij de beloning in de metaalindus trie als norm gesteld. Door verschillende maatregelen is reeds bereikt, dat de lo nen van de Rijkswerklieden en ook die van de werklieden dezer gemeente zijn afgestemd op die, welke volgens CAO in de metaalindustrie gelden. Er is dus reeds gelijkheid in de aan de ver schillende functiegroepen verbonden lo nen. De minister van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie heeft evenwel nog niet de overtuiging, dat ook de indeling van de functies op gelijke wijze ge schiedt. Teneinde dit te bereiken, wenst de minister tot werkclassificatie over te gaan. De bedoeling hiervan is tevens de verschillende functies naar „objectieve" maatstaven te beoordelen, te waarderen en te betalen. Als complement hiervan dient iedere man. wiens functie op deze wijze is beoordeeld, de gelegenheid te hebben op zijn loon een toeslag te ver dienen, waarvan de grootte afhankelijk is van de geleverde prestaties de presta tiebeloning. Voor de invoering en toepassing van werkclassificatie en prestatiebeloning beschikt de gemeente niet over de nodige deskundigen; wel kan hiervoor gebruik gemaakt worden van de diensten van het Bureau Personeelsbeheer en Organisatie van de Vereniging van Ned. Gemeenten, dat over de nodige deskundigen beschikt. Over deze gang van zaken zal de Raad zich vrijdag a.s. hebben te bera den. ONDERZOEK GELOOFSBRIEVEN Per 1 september zijn de reeds eerder genoemde heren benoemd verklaard tot leden der optredende raad der gemeente. Behalve de heer Pleysier (CHU) heb ben deze heren medegedeeld, dat zij hun benoeming aannemen. In zijn plaats is benoemd de heer C. de Graaf Wzn. Ten einde tot toelating als raadslid te kun nen besluiten, behoren ingezonden ge loofsbrieven commissoriaal te worden onderzocht. VASTSTELLING REKENING BUREAU SOCIALE ZORG B. en W. stellen de Raad voor om de rekening over 1957 goed te keuren. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op f21.397,46. Het netto-subsi die, dat van de gemeente is ontvangen bedraagt f 12.548.88. TWEE GELDLENINGEN Voor de definitieve financiering van onderhanden of reeds voltooide kapitaals werken heeft de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een aanbieding gedaan van f 63.000.—. Voor de bouw van 59 premiewoningen in het Doeskwartier is door de firma D. Kok en Co makelaars, te Schiedam een vaste geldlening aangeboden tot een be drag van f 600.000..met een looptijd van 30 jaar. tegen 4 1/4 pet. Daar de voorwaarden voor deze beide leningen acceptabel zijn. stellen B. en W. de Raad voor deze beide leningen te aanvaarden. RAADSAGENDA De eerstvolgende vergadering der ge- menteraad is vastgesteld op vrijdag a.s. 25 juli. 's avonds om 7.45 uur. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld Voorstel tot invoering van werkclas sificatie en prestatiebeloning voor de gemeentewerklieden; voorstel inzake sa- f. 284.000; C. A. Langeveld, Alphen, f. 282.000; J. Mens, Lisse. f. 279.000; De Vries en Loeve, Delft, f. 294.940 (f. 279.900). De gunning is aangehouden. lariëring gemeentepersoneel in verband met de laatste huurverhoging; voorstel tot wijziging der salarisverordening ge meentepersoneel per 1 april 1958; onder zoek van de geloofsbrieven van de raad; voorstel tot vaststelling der rekening van het Bureau Sociale Zorg over 1957; voorstel tot het aangaan van een geld lening bü de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten, groot f63.000; voorstel tot onderhandse aanbesteding van 59 pre miewoningen in het Doeskwartier; voor stel tot het aangaan van een geldlening groot f 600.000 bij D. Kok en Co. te Schiedam. VOORSCHOTEN P.V. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Bordeaux, afstand ongeveer 892 km. Gelost om 1 uur met oosten wind. Aankomst eerste prijsduif 9.41.52, snelheid 1086.24 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 17.47.11. De heer Fr. Hendriks speelde de eerste prijs met ruim 4 uur vooruit op de tweede prijsduif. De prijzen werden als volgt behaald: Fr. Hendriks 1, 8; J. P. v. d. Assem 2, 11; H. Schoo 3; C. Zwaan 4, 9; P. d'Haens 5, 6, 7; P. N. van Wissen 10. Tevens was er een wedvlucht met jonge duiven vanaf Duffel, afstand on geveer 116 km. Gelost om 8.05 uur met zuidwestenwind. De heer C. Zwaan 6peelde er 4 bij de eerste tien. Aan komst eerste prijsduif 9.33.57. snelheid 1321.40 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 9.55.01, snelheid 1045.37 meter per minuut. Uitslagen: C. Zwaan 1, 3, 4, 7; J. P. v. d. Assem 2; P. N. van Wissen 5, 9, 10; Fr. Hendriks 6 H. v. d. Voort 8. De gerestaureerde gemeentetoren zal op de paardenmarktdag (28 juli a.s.) te bezichtigen zijn van 9.3012 uur en van 1417 uur. Tevens zullen door de Vereniging ..Oud-Voorschoten" enige Poel voor verzekering van atoomrisico's In Rotterdam is opgericht de Neder landse pool voor verzekering van atoom risico's, waarin ongeveer 150 Neder landse en hier te lande vertegenwoor digde buitenlandse verzekeringsmaat- schappüen deelnemen. De doelstelling van de pool ls, kern reactor-exploitanten te verzekeren tegen de risico's van materiele schade en van wettelgke aansprakelUkheid, voort vloeiende uit het vreedzaam gebruik van kernenergie. De capaciteit van de Nederlandse pool bedraagt thans ruim 9% miljoen gulden voor de rubriek materiele schade en bijna 6 miljoen gulden voor de ru briek W.A.-schade. voor in Nederland gelegen risico's. Êen verdere stijging zowel van het aantal deelnemers als van het bedrag van inschrijving is nog te verwachten. De Nederlandse pool zal nauw samen werken met soortgelijke pools in ver schillende andere Westeuropese landen waardoor de totale verzekeringscapa citeit aanmerkelijk zal worden vergroot. HET AUTO-ONGELUK TE STUTTGART De tweede bij het ongeluk bij Stutt gart omgekomen Nederlander is de 43-jarige heer Esbert LIna (dus niet Lina Esbert. 44 Jaar), gelijk elders ver meld. BEURSOVERZICHT Lagere opening, later oplopend Amsterdam, 23 juli De beurs droeg vanmiddag bij de opening een verdeeld karakter. Vandaag werd het Damrak verrast met berichten voorwerpen en afbeeldingen, betrekking j over een opstand in Venezuela, waar de hebbende op de geschiedenis van de toren, ter bezichtiging in de toren wor den opgesteld. Koninklijke Shell-groep zeer grote be langen heeft. De koers van de aandelen Kon. Olie daalde in de niet-officiële ochtendhandel van f 163,50 tot f 162,60. Ti/a nimMn Toen later bekend werd dat de minister WARMOND van Defensie in Venezuela gedwongen ontslag had moeten nemen en met êen aantal officieren onmiddellijk zou wor den verbannen, werd de stemming voor de olieaandelen direct beter. De beurs achtte de poging tot een staatsgreep verijdeld, doch men hield zich toch wat op de achtergrond. Aankopen voor re kening van Amerika zorgden er in het officiële beursverkeer voor dat de koers van aandelen Kon. Olie opliepen van f 162,90 tot f 163,50 De slotkoers van gisteren bedroeg f 162.30. De aandelen bleven echter toch nog een gulden on der pariteit New York. De handel bleef wederom zeer kalm. Dit dient ook ge zegd te worden van de overige interna tionale waarden. Aandelen Philips open den op 292. doch konden zich in het verdere beursverloop verbeteren tot 294, onveranderd bij de vorige slotkoers. Uni levers liepen op van 354% tot 356, waar- j door een koerswinst t.o.v. gisteren werd Ronny Zora won kortebaaiulraverij Onder buitengewoon grote belang stelling vond gisteravond de traditionele kortebaandraverij plaats. Er verschenen 16 paarden aan de start. Men heeft van meerdere zeer spannende ritten kunnen genieten. Vooral de schimmel O Brewer gaf uitstekend partij, doch moest ten slotte in de finale de meerderheid er kennen van de kortebaan-crack Ronny Zora. De uitslag was: 1. Ronny Zora (J. Wagenaar jr.); 2. O Brewer (J. Ver gay); 3. Rita BH (Jb. Haan); 4. Oviedo A (L. J. Heijman). De prijzen waarom werd gereden waren f. 600.f. 300. Het weer hield zich uitstekend en ook geboekt van 1% Aku's hielden zich kalm het vuurwerk kon vlot doorgang vin- en bleven vrijwel onveranderd, evenals den. Warmonds Fanfare verleende deze aandelen KLM. avond muzikale medewerking. De bra- *n de Scheepvaartsector was het even- derl. trok ook gisteren weer veel be- «tU. De «"dMto.tor gWeren Zo trokken vele duizenden Chi nezen door Peking als demonstra tie tegen de Amerikaanse militaire actie in het Midden-Oosten. Voor LI zeggen de opschriften op die bor den nietsmaar de Chinezen kon den er uit lezen, dat de Amerikanen zo snel mogelijk dienen te ver dwijnen. Grauwe ganzen in ons land In de omgeving van Baarn zyn jonge grauwe ganzen gesignaleerd, die zich opmerkelijk vertrouwelijk ten opzichte van de mens gedragen. Het zyn vogels, afkomstig van het Institut für Ver- haltungsfysiologie in Beieren, aan de poten geringd met een aluminium ring van de Vogelwarte Radolfzell. Enige van deze vogels zijn reeds op gevangen door het Instituut voor Toe gepast Biologisch Onderzoek in de Natuur. Het betreft hier vogels, die bescher ming genieten krachtens bepalingen van de Jachtwet en die derhalve niet mogen worden gevangen, temeer niet, waar het hier een wetenschappelijke proefneming betreft, in verband met de vogeltrek. Wanneer dergelijke vogels worden ge signaleerd, wordt men verzocht bericht te zenden aan het Itbon, Kempenber- gerweg 11 te Beekbergen (tel. K 8300/2 6-7 48). 1 (Van onze zeilmedewerker) Na de protestenregen van gisteren stond het Hollandse Regenboogteam in de teamwedstrijd Holland-Friesland voor een zware taak. De Hollandse zeilers slaagden er echter in een zodanige overwinning te behalen, dat de nog lopende protesten geen wijziging meer kunnen brengen. Het was weer J. Hofland, die als kop loper fungeerde, zodat ir. G. A. Bakker, J. C. v. d. Velde en C. W. Kist voor de verdere strijd moesten zorgen. Bij de Zweiland boeien kwam J. Alberda op de tweede plaats achter Hofland. V. d. Velde en ir. Bakker lagen in 3e en 4e positie voor Tom Zwart terwijl Kist de strijd met J. de Wilde en A. Post ma moest opnemen. Tom Zwart, in duel met ir. Bakker, liet deze voortijdig los. Bij de boei op hét Norremeer op de terugweg van de Dieperpoel viel de beslissing. Al berda overstuurboord had in zijn ljj v. d. Velde en ir. Bakker over bakboord had J. de Wilde onder zich. Na het ronden loefde Alberda v. d. Velde de wal in, die zich kalm liet wel gevallen, omdat ir. Bakker hierdoor de kans kreeg met de Wilde in het reine te komen. Onder Alberda door liep v. d. Velde toen naar de 3e, positie achter Hofland en ir. Bakker Een grote punten voorsprong was hiervan het gevolg, waaraan het protest van Zwart en Kist weinig kan afdoen. Voorlopig is de to taal uitslag nu Holland 54,2 punten, Friesland 45.1 punten. In de 16M2 Streepklasseteamwedstrijd HollandFriesland had het Hollandse team de pech dat op het moment, dat A. A Taselaar met A. V/. Endstra een Hollandse kop gingen vormen de klauw van de gaffel van Taselaar brak, waar door deze sterk terugviel Aohter End stra kwamen nu in 2e. 3e en 4e positie de Friezen H. Olde Agterhuis, H. A. Minks en S. v. d. Steeg voor een Friese zege zorgen. Ook in deze wedstrijd was een protest, maar hoe dit uitvalt Fries land blijft overwinnaar. De voorlopige uitslag is: Friesland 87 punten, Holland 74.3 punten. De teamwedstrijd Tandjong Priok De Kaag resulteerde in een Kaag over winning, waarvoor H M. Snoeck J. P. J. Bakker en Arie Klein, die als 2e, 3e en 4e finishten achter j. H. Kok van Priok zorg droegen. Ir. L. P. Herfst van het Kaagteam kreeg averij, maar be haalde toch nog een kostbaar punt voor de Kaag door zijn wedstrijd met een fok als grootzeil uit te varen. In het totaal won het Kaagteam met 78.2 punten te gen Priok 64.2 punten langstelling. Geslaagd De heer W. Th. Schilt- huis, alhier, slaagde voor het examen Engels m.o.-A. P.V. WARMOND De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Duffel, afstand 123 km. De vo gels werden in vrijheid gesteld om 8.05 uur met een zuid-zuid-westen wind. De eerste prijsduif bereikte haar hok om 9.41.15; de laatste om 9.56.19. De uitsla gen luiden: H. Kortekaas 1. 2, 6; J. de Weerd 3; B. Oskam 4; N. v. d. Horst 5; J. Kortekaas 7, 10; J. Dlemel 8; J. Smeets 9. Ook werd er een wedvlucht voor oude duiven gehouden vanaf Bordeaux, af stand 900 km. De duiven werden gelost zaterdag om 13 uur. De eerste prijsduif bereikte haar hok zondagmorgen 10.37.13 uur; de laatste om 20.071.28. De uitsla gen luiden: J. de Weerd 1, 2, 6, 7; dr. J. Venker 3, 4; G. Beugelsdjjk 5. waren minimaal. Van de hoofdfondsen in de cultuurafdeling lagen certificaten Deli wat aangeboden. Hierdoor kwam een laagste koers van f 113 tot stand na een opening van f 114,50. Tegen het slot van de beurs bleef de koers circa f 114 tegen gisteren f 115.50. In de overige cultuurwaarden ging bijna niets om. De koersveranderingen waren hier van ge ringe betekenis. Staatsfondsen iets beter voor het kortlopende papier. Stocken Kon. Zout werden op f380 vernomen. De theoretische waarde van deze stocken bedraagt f341. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 juli Londen 10.56—10.56y4New York 3.78%3.78%Montreal 3.94%—3.95%; Parijs 89.9590.05; Brussel 7.59% 7.59%; Frankfort 90.45%—90.50% Stockholm 73.27—73.32; Zürich 86.61% —86.66% Zürich (vr. fr.) 88.39%— 88.44%; Milaan 60.78%—60.83%; Ko penhagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.82— 52.87; Wenen 14.61%14.62%; Ankara 3.79%—3.79%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Woensdag 23 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. -53 3y4 93% 93% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 90A 90 94% 94% 93%B 93 %B Ned. '56 3% 92 92% 86% 87% 88% 88% 88% 88-ft Ned '55 n 3% 89 89A 90 90 Dollarlng '47 3 92% 90% Investeringscert. 3 94% 94 A Ned. 62-64 3 93% 94 61 61% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3 88% Ned. WB lening 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 37% Nat. Handelsbank 85 84% Ned. HandelmU165% 167 Amst. Rubber 70% 69Y4 Deli Mij .en (Ver.) 115.50 113.50 H.VA105% 101 Java Cult31Y4 31 Senembah 89% 89 Vorstenlanden16% 16% AÜ.U185% 186y4 Berkel's Patent (v.) 192 193 Calvé Delft eert. gew. 295% 297 Kon. Pap. v. Gelder 178 179 Hoogovens eert309 310 Müller en Co. N.B. 302y< 303 Ned. Kabelfabr258 260 Philips 294% 294% Philips pref 153% 155% Unilever354 356 Wilton Feyenoord 190 188 Biliton 2de r 187 185 Dordtse Olie gew. 666% 671 Kon. Petr (f.20.—) 162.80 162 idem (50 A f.20.—) 162.30 163.20 Holl. Amer. UJn 136% 136% Java China Paket 129 129 Ki-M. 105.60 105.60 Ned Stoomv Mij. 136% 136% Kon Paket M« 121 122% Stoomvaart Mij Ned 137 135% Nievelt Goudr eert 129 i28y4 V. Ommeren eert. 230 231 Kon. Rott. Lloyd 122 J20^ Ned. Scheepv. Unie 124 124 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 i3%) 3 93 93 Den Haag 1937 i 3 85% Leiden 1947 93% B R'dam ?7 I-ni 3% 93 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96 Premieleningen A'dam '53 3 95% 94% A'dam '51 2% 92% 92 A'dam '56 I 2% 83 82% A'dam '56 n 2% 100L 99% Eindhoven '54 2% 82% 82A Enschede '54 2% 83 82 Den Haag '52 I 2% 91 91% 90% 90 R'dam '52 I 2% 93% 93 93% 93L Utrecht '52 2% 95% 94% Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 223% 224% H.B.U. eert. 156 196% Rott Bank 195 196% Twentsche Bank 171 171 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 247B 250 Borneo Sum. H.Mjj. 45 45 Ned. G. en Sp fabr 190% 194% Kon. Ned. Grofsm. 99% 100 Internatio 77% 77% Rott. Droogdok Mij. 500 499 Tieleman en Dros 8 8 Ned. MU Walv.vrt. 79% 80 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R. 28% Intern. Nickel 80% Anaconda 48% Bethlehem Steel 44% Cities Service 59% General Motors 42 Kennecott94% Republic Steel 52A Shell Oil 81% Union Pacific 30 Un. States Steel 69 8% 28% 81% 44% 60% 42% 93% 52% 80% 30% 68% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 22/7 Edelmet Kon AA 42% Pref. wa idem 51 51 Electrolas B 390 Holl. Constructie 407 Ing bur v Bouwnfjv 126GB Int. Kunststofi Ind 42 43% Leidsche Wolspinn 131 131 Sikkens Lakfab '53 425 425 Ver T'ouwfabrleken 174 173 Wermnk's Betonm 88L 87% Van WUk Textiel 611/8 61% Zaalberg 98 96%L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5