Ondanks veel Westduitse voorspoed vermaan tot grote voorzichtigheid Edelmoedig tegenover vriend en vijandbehalve voor Nederland! PRETTIGE EN ONPRETTIGE ERVARING IN DORPJE KAAG Eerste Amerikaanse marinier r. gewond door Libanese rebellen Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 21 JULI 1958 Na het feest weer de realiteit (Van onze correspondent in Bonn) Het feest bij het tienjarig bestaan van de Deutsche mark zit er in West-Duitsland weer op. Men heeft er fiks op geklonken, men heeft er nog fikser over gesproken en men heeft met welbehagen op het tienjarige verleden teruggeblikt. Thans is men weer overgegaan tot de orde van de dag. Erhard, Etzel Blessing de grote mannen van het financiële front in dit land hebben olie gegooid op de golven van geestdrift en tot bescheidenheid gemaand. Het leek of een man als prof. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken, zelf geschrokken was bij het opmaken van de balans, zo goed ziet die er uit! Ook hij, de voorvechter van de bestrijding van conjuncturele onlustgevoelens met woorden vol optimisme ook hij maande! T3,,l 1 1 ICm I de D-mark en de algemene economi- i llÖlieK neett glOOl Ische ontwikkeling. Blessings uitlating te TCpulpn Hat. pr nipte ie n/af vertrouwen in mark Er heerst op het ogenblik in West- Duitsland onder het publiek een büna onbegrensd vertrouwen in de D-mark evenals in de economische ontwikkeling. Men kan dat vertrouwen aflezen uit de zeer hoge spaarbedragen, die de afge lopen maanden bij de spaarbanken zijn binnengekomen. In de periode januari- april stegen de spaarinleggingen met bijna 45 pet. tot het kolossale bedrag van Dm. 20 miljard, /erdeeld over 24 miljoen spaarbankboekjes. In de periode januari-mei werd er al leen al 1,7 miljard Dm gespaard, tegen over nog geen miljard in dezelfde pe riode van 1957. Dit zijn hoogtepunten, zoals men in Duitsland nog nooit heeft gekend. Dit vertrouwen kreeg nog een flinke ruggesteun door de aanneming in de Bondsdag van de nieuwe belasting wetten van de minister van Financiën Etzel. Deze wetten beogen de kapitaal- en spaargeldvorming in het land te be vorderen en te verleggen van de kant van de staat naar die van de particulier. Al dat spaargeld wil Etzel naar de ef- fectenmarkten leiden, tot heil van de investeringen de werkgelegenheid, de prijzen (die dan niet meer onder druk zullen komen van het gebrek aan ka pitaal) en de solide aandelen. Ronduit komt men er te Bonn voor uit, dat men het aantal lieden met een flink particulier vermogen wil verhogen, want alleen zy zullen de kapitaalmarkt kun nen helpen. Maar voor dit alles moet gespaard worden, en daartoe geven Et- zels belastingwetten <en wat er nog komt) alle gelegenheid. Voor dat doel wenste Etzel af te zien van Dm 800 mil joen belastinggeld. Voor dat doel ook wil Etzel met zijn begroting dansen op de rand van het begrotinstekort, omdat hij geen geld wil oppotten voor de staat ten koste van de spaarder. Keulen dat er niets is wat West-Duits- land kan dwingen om gelijk andere lan den inflatie te importeren, brengt voorts bepaaldelijk rust in de hoofden van de Duitsers, die nog altijd bang zijn voor nieuwe inflatiegolven en die toch nog maar liever vluchten in goederen. Het is dan ook zeker geen goedkope uitroep van Blessing geweest op de spaarbank dag te Keulen: „Wie in Dm spaart, spaart in een van de beste valuta's ter wereld". Dit van vertouwen getuigend besef S—Jr dringt icn deze dagen na het feest van de overeenkomst gebonden zijn aan kwes- Dm ook loor tot de gemiddelde West- ties als de Eems, Elten, de traktaatlan duitsers. En dit vertrouwen,alsmede het derijen en de Rijnvaart dient aan de Profijt voor buitenland Dit alles druppelt uiteraard ook naar het buitenland. De onontwikkelde lan den profiteren in zekere zin van de welvaart der Westduitsers, maar ook de Britten met hun stationeringskosten en straks misschien de Fransen voor het zelfde doel. De Spaanse minister van Handel. Üllastres, ging verder na vruchtbare onderhandelingen te Bonn naar huis met toezeggingen voor kredie ten, die niet mis moeten zijn. Tenslotte wordt de kapitaalinvoer per 1 juli zo goed als vry Men verwondert zich, wanneer men dit alles leest en overweegt, waarom van Westduitse zijde waar men zich toch zo edelmoedig toont tegenover vroegere vrienden en vijanden zo hard tn on rechtvaardig, soms bepaald onvriende lijk wordt geweigerd om bepaalde Neder landse verlangens in te willigen. De hui dige Westduitse financiële en econo mische positie dat blijkt toch zonne klaar uit het bovenstaande, uit de vriendelijkheden tegenover Spanje, de Dolle stier bracht opwinding in Utrecht (Speciale berichtgeving) Een dolgeworden losgebroken stier heeft vanmorgen rond het Utrechtse Centraal Station voor bijzonder veel opwinding gezorgd. Even voor negen uur verkoos de stier de vrijheid, toen hy van zjjn stal in de slachtplaats aan de Amsterdamse Straatweg te Utrecht werd overgebracht naar de slachthal. De portier zag het gevaar naderen en sloot bliksemsnel de poort aan de Begoniastraat. Daarop keerde het beest zich om en nam de uitgang aan de Amsterdamse Straatweg. Via de Concordiastraat denderde hy in de richting van de spoorlijn Utrecht- Amsterdam. De stier hoefde niet voor gesloten bomen te wachten, belandde midden op de rails en zwenkte toen in de richting van het Centraal Station. Stijf en strak het linkerspoor houdend, met zodoende een goed zicht op even tueel tegemoetkomend verkeer, beland de hij via de buurtsporen op het eerste perron, waar forensen en vakantiegan gers dicht opeen gepakt stonden te wachten op de trein naar Rotterdam en Den Haag. Zonder vaart te minderen stoof het woedende dier door de naar alle kanten wegspringende mensen- Gisteravond weigerde de nieuwe motorpont by het dorpje Kaag dienst. Er was een defect in de motor en zodoende was het dorp geïsoleerd. Spoedig stond een lange rjj auto's in de binnen-Kaag te wachten om van het eiland gebracht te worden. De automobilisten namen het oponthoud gelukkig goed op. Intussen werd er hard gewerkt om een noodvoorziening te vinden. De oude pont kon nog niet worden gebruikt om dat de lieren nog steeds niet verplaatst zijn door het aannemersbedrijf, dat dit werk uit zou voeren. De sleepboot van de Jachtwerf C. van Lent en Zn. bracht echter uitkomst. Zij werd langszij vast gemaakt en bracht de pont zo van de ene zijde van het water naar de andere. De heren J. de Jong en J. Schuilen- burg als stuurman en geleider der sleepboot, voerden het werkje uitste kend uit. Binnen korte tijd waren de meeste auto's van het eiland verdwe nen, mede dankzij het feit, dat de po litie besloot tijdelijk geen nieuwe auto's toe te laten. Verenigde Arabische Republiek. Polen en massa. Wonder boven wonder gebeur- geloof in het optimisme van de grote financiële en economische experts vor men een ware muur tegen de altijd weer opdoemende pessimistische geluiden, die men ook in West-Duitsland kan horen, spelen. den er geen ernstige ongelukken. Een man uit de Wijk (by Meppel) kreeg een stoot, waardoor hy tegen de stenen muur van het stationsgebouw smakte. Hy klaagde over hoofdpyn, maar voelde zich weldra goed genoeg om zyn reis voort te zetten. De stier had inmiddels genoeg van het station en verliet dit door de hoofdingang. Wel verzuimde hy zyn kaartje af te geven. Vervolgens sloeg het dier rechtsaf in de richting Moreelselaan, waar een van zijn achter Dat dergelijke problemen, volgens een volgers hem te pakken kreeg. Hij tul- v—.melde met fiets en stier op straat, be- landde boven op het woedende beest en kon het in bedwang houden tot men hem te hulp kwam. Even later bracht een veewagen de stier terug naar het abbatoir. Aan een opwindend, zy het wat kort uitstapje was een eind ge komen. dergelyke goede connecties is er toch bepaald niet naar om kwesties als de schadevergoeding aan 20.000 Neder landse nazi-slachtoffers of de vergoe ding voor de Auslandsbonds tot een be drag van byv. 135 miljoen, nog langer onopgelost te laten. Het prestige van een man als minister Von Brentano zal be paald niet dalen door een breed gebaar op korte termyn naar de NAVO- partner Nederland snelle oplosbaarheid er van niets af te doen, nog te meer daar ten aanzien van Nederland zeker naast politieke ook morele overwegingen een rol moeten Libanese opstandelingen hebben in de landing op vyftien juli een Amerikaanse afgelopen nacht tweemaal een hevige marinier ernstig is gewond, waarschyn- aanval ondernomen op een gevangenis lyk tengevolge van het optreden van de te Beiroet, waarin politieke gevangenen Libanese opstandelingen. Sterke positie Het kleine, sterke koor van de voor zichtige, maar hardnekkige optimisten in West-Duitsland, gevormd door Er- hard, Etzel en Blessing, heeft in laatst genoemde een man. die zowel bankier als een groot ondernemer ls geweest en wiens positie als president van de Cen trale Bank van West-Duitsland, de Bundesbank te Frankfort door deze er varing byzonder sterk genoemd kan worden. Blessing heeft onlangs op de spaarbankdag te Keulen van zyn geloof in de huidige conjuncturele ontwikkeling getuigd, maar ook opnieuw gezegd, dat men de nodige monetaire discipline niet kan loslaten En opnieuw ook zei hy dat volle werkgelegenheid- tot- iedere- prijs een onding is, een gevaar. Er moet zo veel werkgelegenheid zijn als mogelyk, maar steeds met het oog gericht op een stabiele geldwaarde. Ondernemersdisci pline op het stuk der pryzen en werk nemersdiscipline inzake de lonen zul len de volle werkgelegenheid dienen zei Blessing. Zijn optimisme en zyn mailing tot voorzichtigheid kregen diepte door zyn oproep om de prijzen verder te ver lagen. Deze drie elementen van Bles sings (en ook van Erhards) uitlatingen dragen thans bij tot het groeiend ver trouwen van het Westduitse publiek in zijn opgesloten. Het Libanese leger sloeg de aanvallers, die zware verliezen leden, af. Een brandbom heeft in de nacht in een loods op het vliegveld van Beiroet brand veroorzaakt. In de onmiddellijke omgeving bevonden zich Amerikaanse vliegtuigen, die echter niet werden be schadigd. Alle Amerikaanse geveohtstroepen te land, ter zee en in de lucht, waar zij zich ook bevinden, beschikken over „atoom vermogen", zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder te Beiroet mee gedeeld. Hy wilde geen nadere byzon- derheden verstrekken. Wel zei hy dat hy deze mededeling deed met toestemming van admiraal Holloway, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten. De woordvoerder deelde voorts mee, dat er vandaag voor het eerst sinds de Manchester United niet in Europese bekercompetitie De Football League, het controleren de lichaam van de Engelse voetbalcom petitie heeft Manchester United verbo den deel te nemen aan de Europese bekercompetitie voor clubs. Het organisatie-comité van deze competitie had Manchester United uit genodigd om deel te nemen, ondanks het feit dat de club geen kampioen van Engeland was. Dit omdat de Engelse ploeg terugkerend van een wedstrijd voor de Europese beker door het vlieg tuig-ongeluk bij Mlinchen zo zwaar werd getroffen. De reden van het verbod werd niet opgegeven, maar het schijnt dat de Football League op het standpunt staat dat in een competitie geen privileges getolereerd kunnen worden. Manchester United zal tegen dit be sluit beroep aantekenen. Als de drank Is in de man In de Zelhemstraat te Rotterdam ontmoette zaterdagnacht een 53-jarige schipper uit Rotterdam de 43-jarige zeeman A. Smit en de 48-jarige tuin dersknecht J. van Duivenvoorde, die beiden in de Eerbeekstraat te Rotter dam wonen. Daar er tussen de schip per en de andere twee een vete bestond, ontstond er een vechtparty. Alle drie verkeerden onder invloed van sterke drank. De twee gingen de schipper met een stok te lfjf. Hij kreeg een klap op zijn bovenlip en trok toen een mes. Hij bracht de zee man met zyn knipmes zeven steken in de buik toe en de tuindersknecht kreeg drie steekwonden in zijn longen. Beiden moesten naar het ziekenhuis Bergweg worden vervoerd, waar by Smit direct operatief moest worden in gegrepen. Zyn toestand is evenwel niet levensgevaarlyk. De wond aan de bo venlip van de schipper is in het zie kenhuis Coolsingel gehecht Hij werd daarna opgesloten. Verfactie in Djakarta Tegen Amerikaanse en Engelse gebou wen te Djakarta is een verfactie uitge broken in verband met het optreden in het Midden-Oosten. Er zijn geen be richten ontvangen over gewelddadig op treden. De verfactie is kennelijk meer tegen de Amerikanen, dan tegen de Engelsen ge richt. KANSLEGGING TE ROTTERDAM De commandant van het Amerikaanse smaldeel, dat een niet-officieel bezoek aan Rotterdam brengt, schout-by-nacht K Graig, heeft vanmorgen een krans gelegd by het monument voor de geval lenen op het Stadhuisplein te Rotter dam. Hij stond aan het hoofd van een deputatie van 28 man, o.w. vifr officie ren en vier cadetten. Een aantal mariniers vormde een ere wacht. De marinier was bezig in het gebied van de haven van Beiroet zyn maaltijd klaar te maken, toen het kook toestel kenneiyk doordat er in de brandstof een dynamietpatroon zat, ontplofte. Het slachtoffer verloor drie vingers. In hetzelfde gebied deed zich nog een ontploffing voor toen een Libanese jon gen een krat met flessen limonade, be stemd voor (Je Amerikanen openmaakte. De jongen bleef ongedeerd. De Amerikaanse luchtmacht is van daag begonnen boven Libanon een mil joen vlugschriften uit te werpen, waarin de redenen voor de aanwezigheid van de Amerikaanse strydkrachten wordt uit eengezet. Gezegd wordt dat de Ameri kanen het land zullen verlaten, zodra de V.N. maatregelen hebben genomen ter verzekering van de onafhankelijkheid van Libanon. Openingsvlucht K.L.M. naar Moskau Met byna anderhalf uur vertraging ls de DC-GB van de KLM, de „Olivier van Noort" onder gezagvoerder Fogel- berg naar Moskou vertrokken. Het betrof hier de openingsvlucht van de lijn Amsterdam-Moskou. De vliegtijd was bepaald op vier uur en 40 minuten Van Russische zyde was verzocht het toestel later van Amsterdam te laten vertrekken, omdat het vliegveld van Moskou anders gesloten zou zyn in verband met de aankomst van de Oos tenrijkse kanselier, Julius Raab, die van daag van Wenen naar Moskou is gevlo gen. Aan boord van de DC-6B bevonden zich' 32 genodigden van de KLM. als mede twee betalende passagiers, een In donesisch echtpaar. De president-direc teur van de KLM de heer I. A Alex heeft het gezelschap op Schiphol uitgeleide gedaan. VOORSCHOTEN Patrouillewedstrijden Onder ideale weersomstandigheden wer den zaterdag in het bos van Huize Beresteyn de patrouiilewedstryden om de beste patrouille van Voorschoten ge houden. Het meest verrassende was dat de wisselbekerhouder van het vorige jaar, de Laurentiusgroep, thans eindigde als vierde en de padvindsters van de Duivenvoordegroep al de jongens de loef af staken en bezit namen van de beker. Een yverige jury, bestaande uit mevr. N Peeters-Wohrmann en de heren Van Schaik en De Haan, beoordeelde de ge hele middag en avond de prestaties van de deelnemende patrouilles. De paters Montfortanen, die de Voorschotense jeugd een goed hart toedragen, deden afstand van hun gehele bos en de orga nisatoren, schipper De Groot en hopman Trel, maakten hiervan een dankbaar ge bruik. Alle mogelykheden werden uitge buit, zodat de jongens en meisjes elkaar bekampten op het gebied van spoorzoe ken, schetsen, vuurmaken, koken en be hendigheidsspelen. Een straf van leiders en leidsters uit Voorschoten zorgde er voor. dat het al de deelnemers aan niets ontbrak. Aalmoezenier Groenendyk en commis saris A. de Groot woonden de wedstry- den by. Een eer was het voor de leiding, toen commissaris A. Beekes, hoofdkwar tiercommissaris van de NPV, namens het hoofdkwartier blyk van zyn belang stelling gaf. Na het kampvuur deelde de heer De Haan namens de jury de uitslag mede. De onderlinge prestaties ontliepen elkaar niet veel. De padvindsters van de Duivenvoordegroep werden één, hierna volgden de verkenners van de Beatrix- groep, de zeeverkenners van de Leif Ericsongroep en de verkenners van de St. Laurentiusgroep. WASSENAAR Geslaagd De heer J. D. Fossen, al hier, slaagde voor het examen m.o. Ne- derlands-b. LEIDERDORP Geslaagd Onze plaatsgenoot H. W. v. d. Huyzen is geslaagd voor het eind examen Zeevaartschool B.S. te Vlissin- gen. In de week van 10 t.m. 16 juli 1958 GEVESTIGD C. F. Schluter en fam. stuurman KPM. de Meij van Streefkerkstr. 4; A Brand en fam. caféhouder. Noordeinde 49; J. L Springer en fam, wetensch. hfdambt. RU. Verdamstr. 56; D. Langedijk en fam, ra dio-radar technicus, Beijerincklaan 21; H M. van der Meer en fam. vlieger, van Vol- lenhovenplein 96; H. Doeleman en fam, arts, Zoeterwoudsesingel 109. D. J. van Bodegraven en fam. Cobetstraat 52; D. Schilder en fam. boekhouder. Cobetstraat 52; A. Taylor geb. Dolan en fam, van Vol- lenhovenplein 101; W. Meyerink en fam, militair, Sophiastraat 61b; B. V. de Vries, verpleegster. Rljnsburgerweg 10; A. Volkers chauffeur-monteur, Coornhertstraat 49; J. G .van der Walle, grondwerker, Langegr. 45; A. W. A. M. Fiévez, Herensteeg 21; J. M. van der Ley, militair LUVA, Groenha- zengracht 12; W. Hafkamp, verpleegster, Rljnsburgerweg 10; P. A. M. Krekelaar, Hoge Rijndyk 201; M. J. de Graaff, naai ster, Morslaan 37; P. J. M. van Noort. Doe- zastraat 2; A. G. Blzot. bouwk. tekenaar, Leliestraat 88; F. Oostenburg, militair, St Buyslngstraat 1; J. T. van der Scheer, on derwijzeres, Marienpoelstraat 7; J. E. Vler- stra geb. Koenes, van Vollenhovenplein 86; E. M. Jahn geb, Kodwelsz, Oppenheimstr. 1Ó5; W. van Putten, militair. Noordeinde 2a; C. T. van Fulpen, dienstbode, van Slingelandtlaan 8: E. van Meeteren, de Sltterlaan 66a; A J. Bruggeman, n.b. ws ligg. Morssingel; W. F. A. Peters, militair, Groenhazengrt 12; L. J. M. van Noort. Doezastraat 2; G. F. Ockeloen, Lorentz- kade 52; G. H. van Houten geb. van Har- develd. Moddermanstraat 88; D. C. A. Kok, hofmeester koopvaardij. Haarlemmer straat 295a; J. van der Velden, Zoeter woudsesingel 67; ,A. C. Coone, militair. Noordeinde 2a; J Amesz ass Ned. org. zuiver wetensch. onderzoek. Nieuwe Rijn 18; L. Braaksma, kapper. Witte Singel 80 VERTROKKEN C. Boekestyn en fam. van Frunchlmont- laan 35 naar Nleuwer-Amstel, Wolfert van Borsselenweg 99; C. Veenendam en fam, v Morslaan 3, naar Zuld-Afrika, J Delafuen- te en fam, van ten Katestraai 3, naar Z. Afrika; E J. Waanders en fam. van Leu- venstr. 38, naar Zuid-Afrika; F. Neute boom en fam. van Jacob Catalaan 77 n. Rotterdam, Wolphaertsbocht 259b; B. Era des en fa{n. van Leeuwerikstraat 14 naar Zutphen, Mackaystr. 35; J. Riel geb. de Beer en fam. van Kapteijnstraat 28 naar Amsterdam. Paulus van Hemertstraat 16, W. van Teutem en fam. van Kanaalweg 95 naar Bussum, Cath. van Renneslaan 21; H. van Woerden, van Oppenheimstr. 83 naar Groningen, Bezettingslaan 136, G. W. M Kurpershoek en fam. van Tasmanstr. 64, naar Amsterdam, Max. Planckstr. 811; H. van Dijk en fam, van Middelstegracht 13 naar Voorschoten, Prof. Zernlkelaan 11; W. Faas en fam, van Herenstr. 66 naar Canada; H. J. J. Maas en fam, van Heren straat 66 naar Canada; C. Klein en fam, van Surlngarstraat 35, naar Voorschoten, Prof. Zernlkelaan 12; J. Zuurmond en fam van Lekstraat 9, naar Oegstgeest, Balistr. 8. P. J. Kapteln en fam. van Muldersstr. 57, naar 's-Gravenhage. Veldzicht 96; H. R. van Os en fam, van Oranjegracht 79. naar Epe, Wachtelenbergweg 26; P J. Jansen en fam. van Zoeterw.singel 12. naar Oegst geest, Hazenboslaan 31; H. Lens. van Bea- trlxstraat 33, naar Ede Gld, Korenbloem laan 11; E. C. M. van Egmonö geb. Ba- rendse, van A. Paulownastraat 16, naar Al- kemade, Noordeinde 28; J. A. A. Nobel, van Brederostraat 32, naar Drlebergen-Rysen- burg. Lindelaan 28; A. A. van Amerongen van Thorbeckestraat 50, naar Oegstgeest, Sumatrastraat 26; J. Beekman, van Bree- straat 155a, naar Voorschoten, a.b. ws. ligg. Molenlaan; G. Beekman geb. Visser van Voorstraat 14 naar Voorschoten a.b. ws. ligg. Molenlaan; T. M. Zantman geb. Nle- vaart, van Kortenaerstr. 65. naar Zuld- Afrika; G. J. Schoondergang. van Rijn kade 14, naar Katwijk, a.b. ws. ligg Noord- wykerweg; P. J. M. Bevers, van Nieuwe Rijn 35. naar Zwolle, Parkstraat 20; E. Appelboom van Rijnsburgerweg 10. naar Deventer, H. J. P. Fesevurstr. 9; A. Zant man, van St. Buysingstr. 26, naar Zuld- Afrika; N. J. van Weizen, van Hoge Mors- weg 16, naar Iran; W. A G. Meeuse. van Jan van Goyenkade 19. naar Rotterdam. Oudedijk 295"; M. Monfils. van Meerburger kade 10, naar Noordwijk, Huis ter Duin straat 39; C. Steijger geb. Rysbergen, Drift straat 86 naar Canada; J. J. Baan van Co betstraat 10, naar Harderwyk, van Galen laan 12; P. C. Bnan geb. Guis. van Heren straat 11, naar Harderwyk, van Galenstr. 12; S. G. Tjioe, van Utr. Jaagpad 19. naar Eindhoven, Dommelhoefstr. 1 B. Jllleba. van Oude Rijn 104, naar 's-Gravenhage, Duinlaan 200; M de Tyssonsk, van Ryns burgerweg 10, naar 's-Gravenhage, Hoog- vlletstraat 66; M. Boonen, van Rljnsbur gerweg 10, naar Amersfoort. Surinamelaan 109a; A. R. Leyenaar, van Damlaan 3 naar Verenigde Staten van N.-Amerika; A. E. Vertegaal geb. Luyten, van Weidehof 11, naar Dordrecht, Admiraalsplein 42; S. C. Telkamp geb. Nleuwkerk, van Koninginne- laan 38. naar Wijk by Duurstede. Dijkstr. 12; M. Jansen, van Cobetstraat 8, n. Vel- sen, van Lenneplaan 34; J. W Wurfbaln. van Hogewoerd 156, n. Wassenaar. Oran jelaan 15; A. den Ouden, van Groenha- zengracht 12. naar Weert, Kazernelaan 101 H. van der Laan, van Rapenburg 131, naar Warmond, Molen Elisabeth Klaas Henne- poelpolder; Jonkheer J. J. Quarles van Ufford van Pieterskerkgrt 3a, naar Blari- cum, Blerweg 16; P. Vegting, van van Ga lenstraat 4, naar Amsterdam, Herculesstr. 55aII; J. L. Postma. van Nieuwe Rijn 9, n. Eibergen, Burg. Wilhelm.weg 31; M. C. van Plenbroek geb. Verhulst, van Stille Ryn 15 naar Bussum. Mezenlaan 19; G. M. van Hasselt, van Apothekersdyk 29a, naar Am sterdam. Marinewerfkade 9; F. Braun geb. Prummel, van Marlenpoelstr. 27, naar Gr. Brittannle; J. Koeck, van Rijnsburgerweg 10, naar Amsterdam. Ie Helmerstr. 104; M. M. van den Hoven geb. van der Pol. van Spieghelstraat 19, naar Doorn, Kon. Julia- naweg 40; N. Cuperus. van Witte Singel 27 naar Velsen, P.C. Hooftlaan 12; A. A. Ryks van Zoeterw.weg 162, naar Amsterdam, Linnaeushof lOOhs; J, H. C. de Ryk, van Beyerlncklaan 8, naar Rotterdam, Kegel straat 9b; A. A. Hoek geb. Bon, van Gere- §racht 31. naar Rynsburg, Smidstraat 9; J. noep, van Noordeinde 2a. naar Den Hel der. Buitenhaven 5; A. M. B. A. Vleeskens, van Herengracht 100, naar Roosendaal en Nispen N-B, Molenstraat 45; E. M. J. van Eyken, van Leeuwerikstraat 15 naar Was senaar. Kievietslaan 9; M. C. E. H. Appel, van Joh. de Wittstraat 42. naar Obdam. Dorpsstraat 112; E. H. Kusen, van Ryns- burgerweg 5, naar Voorburg, Park Vrone- steijn 4; C. Teeken. van Rijnsburgerweg 86 naar Amsterdam, Wllhelmlnastraat 20; M. Razenberg, van Rijnsburgerweg 86, naar Lisse, Prlnsessestraat 132; P. M Molenaar, van Rijnsburgerweg 86, naar Bodegraven. Bouwsteeg 3; M. Houtkooper, van Ryns burgerweg 86, naar Schermerhorn. Noor dervaart C 55; J. E. ter Schuur van Rijns burgerweg 86. naar Haarlem. Hoger woerd- straat 35; E. E. Prins, van Rynsburgerweg 86 naar Leiderdorp. Spanjaardslaan 14; T. Molenaar, van Rijnsburgerweg 86, naar El- burg. Nunspeeterw. 53; M. H. Faber, van Rijnsburgerw. 86, n. Hoensbroek, Dorpsstr. 116; A. M. Both, van Rynsburgerweg 86, n Hillegom. Kerkplein 3; F. M. H Henarikse van Rijnsburgerweg 86, naar Hulzen. N-H, J, Evertsenstr. 26; J. P, Kamsteeg geb. Dekker, van Roodenburgerstr 58, naar Oegstgeest. Rhijngeesterstraatweg 16; J. Brandts Buys, van Zoeterw.singel 11 naar Rhodesia; P. Akkerman, van Noordelnde 2a naar Den Helder, Buitenhaven 5. BEURSOVERZICHT Optimistische stemming Amsterdam, 21 juli Het weekeinde heeft enige rust ge bracht in de politieke gebeurtenissen t.a.v. het Midden-Oosten. Een topcon ferentie ter bespreking van de verschil punten, zal vermoedelijk op korte termijn gehouden worden. Geen der belanghebbende partyen voelt in wer kelijkheid iets voor een derde wereld oorlog, aldus het Damrak. De stem ming op de Europese beurzen was vandaag opgewekter en over het al gemeen genomen werd de toestand in de wereld wat optimistischer ge zien. Dit kwam tot uitdrukking in de prys die op de opening werd betaald voor aandelen Kon. Olie. Het fonds lag op f 162 80 weliswaar nog iets onder de slotprys van jl. vrydag, doch de aan delen lagen f3.boven pariteit New York. Zwitserland was vandaag weer de gangmaker voor de olieaandelen en nam, zij het op bescheiden schaal, de stukken uit de markt. De handel was gering. Dit was ook het geval in de overige sec toren van de internationale aandelen. In de hoek van UnileVer bestond echter vrijwel constante belangstelling over de gehele beursduur. De aandelen schom melden rond de 354, na een hoogste koers van 355, tegen 350% de vorige slotprys. De kopen en de verkopen wo gen aardig tegen elkaar op, waardoor de koersfluctuaties binnen nauwe gren zen bleven. Aandelen Philips profiteer den van de gunstige marktstemming en wonnen byna 3 punten, Aku's trokken wat kopers, waartegenover byna geen tegenparty aanwezig was. Hierdoor be droeg de koerswinst een viertal punten. KLM werd een paar dubbeltjes hoger geadviseerd. De cultures lagen goed gedisponeerd in de markt. Ook hier was de affaire gering, doch de koersen mochten er zijn. Certificaten Deli byv. verwisselden op f 116 van eigenaar, na een hoogste koers van f 117. Vrydag slot f 113. HVA's 2 en Amsterdam Rubbers 1 punt hoger. Prettig was het, dat de automobilis ten begrip hadden voor de moeilijkhe den van de veerbaas en rustig hun beurt afwachtten. Minder prettige ervaringen heeft men tydens het weekeinde opgedaan met een stel jongelui, die vrydagavond tot laat in de nacht de zaak op stelten zette. Het gevolg van dit onprettige op treden was, dat er zaterdag en zondag niet gedanst mocht worden, hetgeen natuurlijk bijzonder onplezierig was voor de deelnemers aan de Kaagweek. De jongelui behoorden voor het meren deel niet tot de watersportliefhebbers. Ieder is welkom in Kaag, maar daar verwacht men dan ook dat ieder zich gedraagt, zoals het behoort. Men komt in het dorp om te genieten van de watersport en de rust en aan ordever stoorders heeft men dus niets! Straaljager verongelukt Een RF-84F Thunderflash eenpersoons fotoverkenner van het Nederlandse 306 squadron is vanmorgen te 11.40 uur ty dens een oefenvlucht boven West-Duits land in de buurt van de Möhnedam ver ongelukt. De vlieger is omgekomen. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. De verongelukte Thunderflash was het achterste van twee toestellen, die gezamenlijk een oefen- vlucht maakten. De vlieger van de voorste Thunderflash hoorde plotseling een noodsignaal van zyn collega, maar heeft nadien niet meer van het toestel vernomen. Scheepvaarten waren verdeeld. Het merendeel van de aandelen vertoonde een koerswinst van circa 1%. Een ver hoging van het verplichte kasreserve- percentage van 8 tot 9%. dat de banken renteloos moeten aanhouden bij de Ned. Bank, werd in geldkringen ter beurze voor kennisgeving aangenomen. De Staatsobligaties waren aan de lage kant met verliezen van 1/8 tot 3/8%. De om zetten waren minimaal. Duitse aandelen, van de chemische industrie in Duitsland, waren op het Damrak vast gestemd en 5 tot 8 punten hoger. De omzetten waren niet groot. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 juli. Londen 10.5610.56%; New York 2.79 V43.79%Montreal 3.95%—3.95% Parijs 89.8589.95; Brussel 7.59 7.59%;Frankfurt 90.45%—90.50%; Stock holm 73.27—73.32; Zürich 86.62%— 86 67%; Zürich (vr. fr.) 88.49%—88.54% Milaan 60.80%60.85%; Kopenhagen 4.61%—54.66%; Oslo 52.82—52.87; We nen 14.61%—14.62%Ankara 3.79y4— 3.79%: Praag 52.84—52.85; Lissabon 13.22%—13.28. Beurs van Amsterdam Maandag 21 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. hede 93% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 89 89A 95 91L 93 %B 93A 92% 92 86L 86 88 %B 88% 88% 88 Ned '55 n 3% 90L 89% 89% 89% Dollarlng '47 3 91% 92% Investeringscert. 3 94% 93% Ned. 62-64 3 93% 93% Cert. NWS 60A Indië '37 A 3 91 91 Vs Grootboek '46 3 88% Ned W.B lening 6% 109% 109 A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. gew Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r i83 Dordtse Olie gew Kon. Petr (f.20.— idem (50 A f20.— Holl Amer iyn Java China Paket K.L.M Ned Stoom v My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93 Den Haag 1937 1 3.. 87L Leiden 1947 93% B R'dam '37 I-m 3% 94L 93 38% 39 84 84% 165 165 70 71% f. 113.— 116.90 106% 107% 32 33 87% 90 15% 16% 180 184yi 190 191% 300 299 175 177% 303 308 300 255 260 286% 289% 153% 153 350% 353% 188 187 183 184 678 677% 163.70 162.40 163.20 162.80 138 137 132 129% 105.60 160.30 137 137% 125 123 141 141 129% 129% 230 230% 122 123 125% 125% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 97 95 A'dam '51 2% 93% 93% A'dam '56 I 2% 83% 83 A'dam '56 n 2% 100 100 Eindhoven '54 2% 83 83% Enschede'54 2% 82% 83 Den Haag '52 I 2% 91L 91 Idem H 2% 91 91L R'dam '52 I 2% 93 93% Idem n 2% 92 93% Utrecht '52 2% 94 94% Z.-Holl 1957 2% 99% 99% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 223 225 H3.U. eert194% 194% Rott Back 192Va 192% Twentsche Bank 170% 171% Industrie Ondernemingen Albert Heyn243 245B Borneo Sum. HMy 43% 46% Ned. G. en Sp. fabr 191 190% Kon. Ned. Grofsm 102% 102 Internatlo 79 77% Rott. Droogdok My. 500B 500 Tieleman en Dros 8% 9 Ned. My. Walv.vrt. 78% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27f| Intern. Nickel 79% Anaconda 48% Bethlehem Steel43% Cities Service 59% General Motors 40% Kennecott92% Republic Steel 50 Shell Oil 79% Union Pacific 29% Un. States Steel 68% 8% 27% 80 48% 43% 58% 41% 92 H 50A 80 29% 67% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 18/7 Edelmet Kon AA 42% Pref w.a Idem 51 Electrolas B 394 390 Holl Constructie 410 407 lng our v Bouwnuv 126GB Int Kunststoff Ind 41% 44% Leldsche Wolspinn 130% 134 Sikkens Lakfab 5; 422L 420% Ver Touwfabriekei 174% 174 Wernink's Betonm 89 L 88L Van Wyk Textiel 61 Va 61% 98 98

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9